LEIDSCH DAGBLAD Torpedojagers van V.S. verlaten Golf van Tonkin Portugese klacht over onderdrukking in Goa JONGEN (12) STAK VRIENDJE DOOD SCHERPE RUSSISCHE VERKLARING Tassdrie onbekende schepen gezonken Fiscus bekneld Oostduitse premier Grotewohl (70) in Berlijn overleden Dorp erft ton van echtpaar Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964 No. 31371 Directeur: E. A, E. van Dishoe Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De twee Amerikaanse torpedobootjagers die waren betrokken bij het incident van vrijdag jl. in de Golf van Tonkin, bij Vietnam, hebben hun patrouillevaarten beëindigd en het gebied verlaten. Dit is gisteravond in Washington van welingelichte zijde verno men. Eerder op de avond had minister Dean Rusk nog verklaard, de VS zich ,,niet uit de Golf van Tonkin zullen laten verdrij- Wanneer de Amerikanen opnieuw in de Golf zullen gaan patrouilleren, is niet bekend. )o,p De Amerikaanse jagers openden, aar bekend, vrijdagavond het lur bij de nadering van vier niet- eidentificeerde vaartuigen, die daar- wegvoeren. In een officiële Rus- Bomaanslag op Boliviaanse vice-president In Bolivia, waar zondag de staat 95 >n beleg werd afgekondigd na de intdekking van een komplot tegen e regering, is gisteravond een aan- ag gepleegd op de vice-president, ener aal René Barrientos. Omstreeks ;ht uur pl. tijd ontplofte in diens oning te Cochabamba een bom, als volg waarvan de slaapkamer werd irnield. In een te La Paz uitgege- •n communiqué wordt niets mee- Kleeld over eventuele verwondingen in de vice-president. Wel staat aarin, dat de generaal zich onder ïhandeling van artsen heeft ge- eld. In heel Bolivia is een avondklok BI igesteld Alle politieke bijeenkom en en betogingen zyn verboden, militaire kring werd ontkend dat het gebied van Sant-a Cruz groot- a Jheepse militaire operaties tegen êléierrillastrijders gaande waren. Minister van Justitie Barrero heeft ,7^enover verslaggevers verklaard ongeveer tachtig politici en le- linkse partijen na de ont- kking van het komplot waren ge- resteerd. De leiders van de samen zwering zouden naar Paraguay wor- n verbannen. .9! Griekse persattaché teruggeroepen uit Kopenhagen Ioannis Boetsikas, persattaché van Griekse ambassade in Kopenha- is op last van premier Papan- 3(f»e teruggeroepen. Dit volgt op een n\ cht van de Deense minister van ilenlandse Zaken, Hakkerup, dat 'vrtetsikas hem had „aanbevolen" ikei enover de pers geen verklaringen le leggen wanneer hy in Grieken- i./t'i zou zijn ter gelegenheid van huwelijk van Koning Constan- Prinses Anne-Marie (vrydag Papandreoe was zo boos over het ident dat hij opdracht gaf de at- onmiddellijk terug te roepen, laatste heeft tegengespro- i dat hij Hakkerup bepaalde aan- elingen had gedaan, j 9' Men gelooft dat het incident het 2.9 »d( 'olg is van uitlatingen van Hak- up in een vraaggesprek met een aan leks dagblad. De minister had on gezegd dat d«- Koningin- het Deense staatsbestel speciale status heeft en een po- ieke rol speelt. bepaalde politieke kringen Athene zag men hierin een 9 speling op de rol en status van Qingin-moeder Frederika van «kenland nadat Prinses Anne- eau rie Koningin zou zyn geworden. 6.7" EERBERICHT WARMER i Bilt verwacht van heden- tot 'genavond: minder koude nacht. rwe overdag warmer dan van- het algemeen tamelijk aig, Meest matige wind tussen A Q toest en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). 23 SEPTEMBER 1964 6 9 on op: 6.57 uur: onder: 18.36 uur. i op: 19.44 uur; onder: 8.12 uur. jgwater in Katwijk: 4 12 en 16.32 ilaagwater: 0.10 en 12.23 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's sische verklaring werd gisteren de aanwezigheid van schepen van de Amerikaanse zevende vloot in de Golf een bron van voortdurende spanning genoemd. „De onwettige patrouilles langs de kust van de democratische republiek Vietnam, de militaire demonstraties en de uitlok king van incidenten in dat gebied moeten ophouden", aldus de Russi sche verklaring. President Johnson heeft gisteren op een persconferentie in Washing ton verklaard overhaaste stappen in verband met het jongste incident in de Golf van Tonkin te hebben vermeden. De president zei geen nieuwe bijzonderheden te kunnen toevoegen aan de eerder gegeven uit eenzetting over de Amerikaanse ac tiviteit in het bewuste gebied en hij zei niet te weten welke de motieven waren van de niet-geidentificeerde vaartuigen. Duister Tot verslaggevers zei Johnson, dat er mensen zijn die wensen dat de Verenigde Staten vergeldingsmaatre gelen nemen en met bommen zullen gaan gooien, maar hij zei precies te willen weten wat er was gebeurd. De president zette uiteen dat de gebeurtenissen zich in het duister hadden voltrokken en dat de Ame rikaanse regering dientengevolge zorgvuldig beraad moest plegen. De vraag of hij de door het Rus sische persbureau Tass verspreide berichten had gezien, waarin werd meegedeeld dat Amerikaanse oorlogs schepen drie niet-geidentificeerde schepen in de Golf van Tonkin tot zinken hadden gebracht, be antwoordde de president ontkennend. Volgens het door Tass verspreide bericht, dat gisteravond in de Izwes- tia werd gepubliceerd, hadden Ame rikaanse oorlogsschepen drie niet-ge identificeerde schepen in de Golf van Tonkin tot zinken gebracht. De Ame rikaanse schepen zouden in totaal vijf schepen beschoten hebben. Tass maakte geen melding van de bron, waaruit dit bericht afkomstig was. Onderzoek sie en van Marine zal een onderzoek instellen aan boord van de bij het incident betrokken Amerikaanse tor pedobootjagers. De specialisten zul len eind deze week in Washington terugkeren. Met 20 procent Salarisverhoging voor ministers (Van onze A'damse correspondent) De Nederlandse ministers zullen in 1965 weer een belangrijke salaris verhoging krijgen. Wanneer de Ka mers ermee akkoord gaan gaan hun salarissen met gemiddeld 20 procent omhoog. De nieuwe voorgestelde verhogin gen zijn onderdeel van het plan van minister Toxopeus om de salarissen van ambtenaren in vier jaar tijd (1962-1965) acht tot veertig procent te verhogen. In 1964 bedroegen de salarissen van alle ministers met uit zondering van de minister van Bin nenlandse Zaken f 56.460. De minis ter van Binnenlandse Zaken had een salaris van f 59.900,-. Na. de verhoging krijgen de mi nisters van vrijwel alle departemen ten een salaris van f 66.600,-. Uit zonderingen zijn Algemene Zaken met f 66.000,-, Binnenalndse Zaken f 64.100,- en Defensie f70.700,-. Sinds 1962 klimaat van angst en wanhoop Portugal heeft bjj de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, en by de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen „vervolging van Portugese burgers in Goa", aldus het Portugese ministerie van Buiten landse Zaken. Het aan de westkust van India gelegen Goa heeft ruim viereneenhalve eeuw onder Portu gees bertuur gestaan. In december 1961 werd het, evenals de Portuge se gebieden Daman en Dioe, vero verd door Indiase troepen en enkele maanden later door India gean nexeerd. Volgens het Portugese communi que heeft de Indiase politie in Goa- de laatste nog van kracht zijnde rechten van het individu terzijde ge schoven en bevindt Goa zich nu „in een klimaat van angst en gruwel". De levensomstandigheden zijn er sinds 1962 in ernstige mate verslech terd, nadat zich er een reeks explo sies had voorgedaan. De bevolking is nu m „een staat van opstandigheid en wanhoop gekomen die de regering in Nieuw-Delhi niet langer kan ver helen". Volgens Indiase persberich ten zijn in juli j.l. in vijf steden in Caroline Kennedy (links) is dezer dagen voor het eerst naar school gegaan. Bij het uitgaan werd zij afgehaald door haar moeder. Goa opnieuw ontploffingen voorge komen, die aanzienlijke schade aan richtten. De Indiase autoriteiten zonden militaire versterkingen naar het gebied, lieten massa-arrestaties verichten, woningen doorzoeken en razzia's houden. India had de ex plosies op rekening geschreven van internationale avonturiers, buiten landse agenten of „vrienden van de Portugezen", aldus het communiqué, „maar var geen van deze bewerin gen is de juistheid aangetoond, en de Indiase autoriteiten weigeren toe te geven dat de staat van op roer waarin de bevolking van Goa verkeert, verantwoordelijk is voor de ze protestdaden". De Indiërs hebben, in overeen stemming met hun politiek om Goa zijn eigen karakter en cultuur geheel te ontnemen, de vervolging van het christendom geïntensiveerd, zo zegt het Portugese ministerie van Bui tenlandse Zaken voorts. Ze hebben ook rassenscheiding aangemoedigd, alle publieke vrijheden onderdrukt en de handel stilgelegd., aldus het communiqué. Ondanks nationale werkmethoden en mechanisering blijft het werk van de belastingdienst zodanig toe nemen, dat het personeel nog meer moet worden uitgebreid. Voor 1965 wordt een uitbreiding met 505 per sonen voorzien. Honderdvijftig van hen komen voor rekening van de groeiende werkzaamheden. Maar daarmee raakt de belasting dienst, de fiscus, bekneld. De mi nister van Financiën schrijft in de toelichting op de begroting 1965, dat personeelsuitbreiding en toeneming van behoefte aan archiefruimte voer steeds meer beschreven be lastingplichtigen, grote moeilijkhe den met de behuizing van inspecties en ontvangkantoren scheppen. Nood voorzieningen worden getroffen in afwachting van definitieve oplossin gen. Voor de eerste maal in de fisca le geschiedenis wordt met studen ten in de Leidse fiscaal-juridische studierichting een verbintenis aan gegaan. waarbij tegemoetkoming in de studiekosten zal worden verleend. Gisteren is in Rotterdam Duitse week begonnen. Prinses Beatrix, die de opening bijwoon de, wordt in het Hiltonhotel be groet door de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder. WEER PARATHION MAN BEKENT MOORD OP ZIJN VROUW (Van onze Roermondse correspondent) Een 39-jarige arbeider op een steenbrekerij in Roermond, heeft gisteravond bekend zijn 34-jarige w met parathion van het leven te hebben beroofd. De vrouw over leed twee weken geleden plotseling na een vrolijk avondje uit met haar man. Geruchten die in Roermond na de begrafenis de ronde deden, dat de vrouw niet aan een natuur lijke dood zou zijn gestorven, waren voor de Justitie aanleiding een onder zoek in te stellen. Bij de sectie op het stoffelijk overschot werden spo ren van parathion gevonden. Onmid dellijk na de ontdekking werd de man door de politie verhoord. De man ontkende echter ook maar iets met de dood van zijn vrouw uit staande te hebben en werd weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek van de- politie ging echter minutieus voort en gistermid dag werd de man gearresteerd. Na enkele uren verhoor viel hij door de mana en bekende hij zijn vrouw met parathion te hebben vergiftigd. Hij had genoeg van haar, zo luidde zijn motief. Het landbouwvergif heeft hij volgens zijn verklaring van collega ontvangen. Hij zou tegen zijn college hebben gezegd, dat hij parathion nodig had voor onge- dieitebestrijding in de tuin van een kennis. man was 8 jaar getrouwd. Het echtpaar had geen kinderen. Tragische stoeipartij in Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Een 12-jarige Amsterdamse jongen heeft gistermiddag tijdens een stoeipartijtje zijn twee jaar oudere vriendje Ben v. Aalst ge dood. De jongen trof Ben tijdens een spelletje met een kris in de borst onder het hart. Hij stierf tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Het ongeval gebeurde in een woning aan de Trompenburgerstraat. De jongen, leerling van een lyceum had gisteren omstreeks kwart over vier twee vriendjes, onder wie de 14-jarige ulo-leerling Ben van Aalst uitgenodigd bij hem thuis te komen spelen. De jongens waren alleen in de woning. De ouders van de jonge gastheer zijn gescheiden en zijn moeder werkt overdag. Tijdens een stoeipartijtje heeft de jongen een kris, die aan de muur hing, gepakt en zijn vriend in de borst gestoken. Ben viel op de grond. „Stel je niet zo aan", had den zijn beide vriendjes nog ge zegd. Maar toen zij zagen, dat Ben gewond was, brachten ze hem naar een divan en probeerden met een washandje het bloed te stelpen. Even later kreeg de buurvrouw een hevig ontzette jongen aan de deur. De vrouw alarmeerde de politie en de geneeskundige dienst. Ondanks het feit, dat de ambulance bege leid door een politie-auto in hoge snelheid naar het Weesperplein- ziekenhuis reed. bleek het slacht offer niet meer te redden. Hij stierf onderweg. De jonge dader is naar het politie bureau Pieter Aertszstraat ge bracht en 's avonds aan de kinder politie overgegeven, die deze tra gische steekpartij nu onderzoekt. (Van correspondent in Bonn) Otlo Grotewohl, sinds 1949 premier van Oost-Duitsland is gistermiddag in Oost-Berlijn overleden aan de ge volgen van een beroerte. Hij was 70 jaar oud. Grotewohl leed al jaren aan leukemie en was verplicht de uitoefening van zijn functie aan zijn plaatsvervanger, Willi Stoph, over te laten. Zijn politieke invloed werd door zijn ziekte van steeds geringere be tekenis en zjjn overlijden zal dan ook zeker geen gezagscrisis doen ont staan. Het is voortdurend Grote- wohls lot geweest een tevreden man te zijn naast Ulbricht, de voorzitter van de communistische partij in de DDR en voorzitter op reis in de Bal kan, waar hij een weinig succesvol bezoek aan maarschalk Tito van Joego-Slavië bracht. In tegenstelling tot het merendeel van de belangrijkste persoonlijkhe den in de DDR was Grotewohl in de tweede wereldoorlog niet in de Sow- jet-TTnie maar in het vaderland zelf. Hij werd in 1894 in Brunswijk als zoon van een meester- kleermaker geboren, volgde er de lagere school en werd boekdrukker. In 1912 trad hy tot de socialistische party toe. Enige jaren later bezocht Grotewohl de Leibniz-academie in Hannover en hield zich vervolgens met bestude ring van de politiek bezig In 1923 bracht hy het tot een ministerspost in het land Brunswyk. In 1938 werd Grotewohl, die toen aan het hoofd van een levensmiddelen firma stond, door de nazi's voor zeven maanden opfr°sJcten. Grotewohl, de premier van Oost-Duitsland, die gisteren is overleden. De Russen hadden in 1945 de grootste moeite om Ulbricht langs legale weg aan de macht te bren gen omdat in het door hen verover de gebied van Duitsland de socialis ten de grote meerderheid bezaten. El ke poging van Russische zijde de socialisten met de communisten van Ulbricht te doen samengaan liep dood tegen de houding van de toen malige socialistenleider Schumacher en zijn medestanders. Met Gro tewohl, toen voorzitter van het cen trale comité van de socialistische partij in Berlijn, bleek evenwel te praten. Men slaagde erin Grotewohl ervan te overtuigen, dat hij in het V/esten altijd achter Schumacher zou blijven komen en dat in Oost-Duits land belangrijke posities op hem zou den wachten. Op 20 april 1946 vorm de Ulbrichts communistische partij van Duitsland met Grotewohl en zijn aanhangers de gloednieuwe „Socia listische Eenheidspartij van Duits land". Dit was de SED in de vorm waarin zy nu nog bestaand. Nu was het niet Schumacher, die Grotewohl overvleugelde maar de in Moskou opgeleide en vloeiend Rus- sich sprekende Walter Ulbricht, die in werkelijkheid de macht in han den had en deze eenzame machts positie duurde tot op de huidige dag voort. Naar aanleiding van Grotewohls overlijden merkte de woordvoerder van de socialistische party in Bonn op: Grotewohl zal steeds met de schandvlek belast zRn de SPD in Duitsland opgeofferd te hebben en mede schuldig te zijn aan de ver volging van duizenden sociaal-de mocraten. Dankzij een erfenis van maar liefst f 100.000,krijgt het Friese dorp Langweer een recreatiecentrum. Zes jaar geleden kreeg men een geldsom van het echtpaar Bast- Bakker op voorwaarde, dat er een park van moest worden gesticht. Dat wa^ niet zo eenvoudig, want hoewel men voor een ton wel een park kan aanleggen, moet er ook geld zijn voor het onderhoud. Daar om heeft de erfenis nog een poosje op zijn bestemming gewacht. Totdat er in het dorp, waar steeds meer toeristen kwamen, plannen voor een recreatiecentrum aan de Langweerder Wielen werden ge maakt. En deze kunnen volgens een ontwerp van de Nederlandse Hed- demaatschappen prachtig met de aanleg van het Bast-Bakkerpark worden gecombineerd. De Langweerder groentehandelaar en kweker Johannes Bast en zijn vrouw zijn zes Jaar geleden kort na elkaar overleden zij stonden bekend als zeer zuinig. Het echtpaar had geen kinderen en kon slecht met neven en nichten opschieten. Het zal voor hen nu een schale troost zijn, dat zy ook in het park mogen wandelen (9üc/ &tte tmtvs i Uit het Leidsch Dagblad van J 22 Sept. 1864: AdvertentieMatinée et Soiree musicale, door de fa- mïlie Sauvlet en Bussiau in I het koffiehuis De Paauw, bij gelegenheid der Landbouw- l feesten tot Maandag 26 Sep- tember. 1 AdvertentieOpenbare vrijwillige verkooping. Een huis ingerigt tot koekbak- kerij, Heerengracht hoek Groenesteeg. Verhuurd met 'i den winkelopstand en ver- dere gereedschappen voor f 156.'s jaars.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1