Hervormd ALPHEN huldigt ds. P. A. Lef eber Kinderen nemen bezit van nieuwe speeltuin Zilveren jubileum als predikant Derde predikant voor hervormd Bodegraven Nu nog een clubhuis Opgericht 1 maart 1860 Maandag 21 september 1964 Vierde blad no. 31379 1 tentoonstelling van moderne;; I yjgtj O^t apparatuur voor uw huis 17 t/m 26 september nieuwe '~tf' "#4'' i'5r- Grote en kleine huishoudelijke apparatuur. Alles tussen (straal) kachel en centrale verwarming, electriciteit, (aard) gas. kolen, olie. Uitgebreide objectieve voorlichting. Speciale presentaties van woninginrichting. comfortabel leven geopend van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur op zondag van 10-18 uur entrée f 2.50 Tijdens drukbezochte bijeenkomst in „Nabij" MEXICO, land links van de zon Tijdens de herdenking van het zilveren ambtsjubileum van ds. P. A. Lefeber, Hervormd predi kant in Alphen aan den Rijn, kreeg hij van de kerkelijke ge meente als geschenk een veer tiendaagse reis, met zijn echtge note, naar Israël. Ds. Lefeber zei in zijn dankwoord, dat hierdoor bij hem sterk levende wens ge realiseerd zal worden; een reis naar het land waar de Heiland woonde en Zijn Goddelijke ver lossingswerk mocht verrichten. Het was een stijlvol uur in „Nabij". Geen overdreven woorden, zoals men die zo vaak heeft bij dergelijke festi viteiten, maar eenvoudige, korte har telijke toespraken en een eveneens sober dankwoord. Uitgenodigd waren d'e collega-pre dikanten van de Alphense hervormde gemeente, de emeritus-predikant, ds. Joh. Stehouwer, leden van kerkeraad en kerkvoogdij en vertegenwoordigers van de eerste twee gemeenten van ds. Lefeber. Exmorra en Rijsoord. Dank van gemeente Nadat ongeveer half drie ds. Lefe ber met zijn echtgenote en schoon ouders was binnengekomen en naar hun plaatsen waren begeleid waar de kinderen ook rondom gezeten waren sprak de heer M. A. Haring, ouder ling-kerkvoogd van de wijkraad Hoorn, de wijk van ds. Lefeber, en kele welkomstwoorden, om direct daarna de heer C. v. d. Griend, als vertegenwoordiger van de gehele her vormde gemeente, gelegenheid tot spreken te geven. Hij herinnerde aan de moeilijke >rsteambtsjaren van ds Lefeber (de oorlogsjaren). Nadien kwam de pre dikant naar Alphen, nu ruim acht tien jaar geleden, waar hy een bij zondere plaats kreeg in de harten van de gemeenteleden. mens en predikant hebt u uw taak niet licht opgevat en we weten, dat de toenemende onkerkelijkheid v ziel met zorg vervult, zei de heer d. Griend. Voorts releveerde de heer v. d. Griend in het bijzonder het werk voor de zending, het optreden in de kerkeraad en vooral 'de arbeid als ziekenbezoeker verricht. Uw liefde tot het ambt en de gemeente voerden boventoon ten opzichte van even tuele tekortkomingen. Ook mevrouw Lefeber werd dank gebracht voor intensieve arbeid in de gemeen te. Een prachtig bloemstuk gaf aan deze dank gestalte. Nadat de heer v. d. Griend een oorkonde, als voorlopig passagebiljet voor de reis naar Israel had aange boden besloot hij met de zegenbede uit gezang 263: „U zeeg'ne God, Hij stelle u tot een zegen". Toespraken Ds. W. Verwey, sprekende de centrale kerkeraad, een analyse- ring gevende van de liefde, wees er Knaapje verdronken Onder Reeuwijk heeft zaterdag avond een ernstig verkeersongeval plaatsgehad, waarbij de 1-jarige Cor nells Smit uit Bodegraven door ver drinking om het leven is gekomen. De vader van het kind, de 32-jarige beer T. Smit, verloor de macht over bet stuur van zjjn auto, waarin hjj met zijn vrouw en twee kinderen feed. De wagen sloeg over de kop, schoot door een hoge heg ~n kwam "P zjjn kant in een moddersloot te- fecht. Passagiers van en- passerende bus en een wegenwacht slaagden er in de wagen uit de sloot te lichten, Haar de kleine Cornelis bleek toen *1 te zijn verdronken. op dat ds. Lefeber grote liefde heeft gegeven aan zijn gemeente en dat dit tot wederliefde heeft geleid. De ge meente is u dankbaar. De wyk West, waarvan ds. Venveij thans predikant is, wilde zich ook ten opzichte van haar oud-predikant niet onbetuigd laten. Namens dit deel bood ds. Ver- wejj het boekwerk „Gesprekken over de Heidelberger" van dr. A. F. W. Lekkerkerker aan. Een vaak geestig woord werd ge sproken door de heer Boet, als ver tegenwoordiger van de gemeente RÜsoord; de heer Joh. Westmaas fe liciteerde namens de kerkvoogdij en bood een geschenk onder couvert aan. Voor de classis Leiden en de ring Alphen was ds. G. de Leeuw uit Boskoop woordvoerder. Het „die naar der woords is bij u geen frase", zei deze. Hij overhandigde een enve lop met inhoud en namens de vrien- den/king van gebouw Jonathans in wijk Hoorn sprak die heer L. Sprey, die ds. en mevrouw Lefeber dankte voor hun trouw en overhandigde de predikant een boekenbon en mevrouw Lefeber kreeg uit handen van me vrouw Vonk een doos bonbons. Htarna heeft de jubilerende pre- Ds. en mevrouw P. A. Lefeber mochten vele gelukwensen in ontvangst nemen. (Foto Leldsch Dagblad) dikant dankwoorden gesproken. In de persoon van de heer v. d. Griend richtte hij zich tot de commissie hul deblijk en de gehele gemeente. Hij besloot met o.m. op te merken dat 25. jaar predikant zijn geen prestatie is van zijn kant, maar genade Gods, dat Hij een zondig mens met veel gebreken toch wil gebruiken voor dit werk. Receptie Hierna was er gelegenheid tot feli citeren, waarop onmiddellijk aansloot de algemene receptie. Als bewijs van de grote plaats die ds. Lefeber in neemt, verschenen hier honderden personen, vooral ook veel bejaarden. We zagen ook burgemeester Z. Bruins Slot, die deel uitmaakt van de kerkvoogdij der herv. gemeente, voorts de vier Alphense gereformeer de predikanten, ds. Schuring, ds. Tom, ds. Westerveld met echtgenote en ds. Wijma en de scriba van de ge reformeerde kerk, de heer H. Goed hart. Gisteravond hield ds. Lefeber in de geheel gezette Adventskerk een her denkingspreek naar aanleiding van Psalm 62 2. Het kerkkoor verleende medewerking. Aan het einde van de dienst zong de gemeente de jubile rende predikant Psalm 121 4 toe. Ds. C. A. van Harten bevestigd Ds. A. den Hartogh heeft gistermorgen bevestigd tot predikant van de Hervormde Kerk van Bodegraven ds. C. A. van Harten, die de zondag daarvoor afscheid nam van zijn gemeente in Delft, die hij achttien jaar heeft gediend. Met de bevestiging van ds. Van Harten heeft Hervormd Bodegraven, waartoe ook Nieuwerbrug behoort, voor het eerst in zijn geschiedenis drie predikanten en voor het eerst een predikant die behoort tot de Confessionele richting. De bevestiging geschiedde na de predikatie over een gedeelte van het zesde vers van Openbaring 1- .En hij had zeven sterren in zijn rechterhand". In een stampvolle kerk heeft ds. Van Harten 's avonds om half zeven zün intreden gedaan. Onder de aan wezigen waren talrijke gasten, zoals het college van B. en W., een afgezant van het Delftse college van B. en W., ds. v. d. Akker uit Gouda als verte genwoordiger van de classis, ds. P. A. Klüsener van Delft en ds. De Vey Mestdagh. Ook was er een grote depu tatie van de Delftse Hervormde Ge meente, evenals deputaties van de Bodegraafse Gereformeerde Kerk en de Evangelisch-Lutherse en Gerefor meerde Gemeenten. Ds. Van Harten had als tekst voor zijn prediking ge kozen de verzen 19 en 20 van Efeze 6: „Bidt ook voor mij, dat mij bij het openen van mijn mond het woord geschonken worde, om vrijmoedig het geheimenis van het evangelie bekend te maken, waarvoor ik een gezant ben in ketenen. Dan zal ik daartoe vrijmoedig kunnen optreden, zoals ik behoor te spreken". Zoals Paulus, die op weg is om voor de keizer van Rome zijn zaak te be pleiten, aan de gemeente van Efeze schrijft, dat zij voor hem zullen bid den, opdat hij de kracht ontvangen mag, om staande te blijven, zo wil ook ds. Van Harten zijn nieuwe ge meente vragen vóór hem te bidden. Gebed Ds. Van Harten zei op te zien tegen zijn werk in Bodegraven, en wel om allerlei redenen. Kritiseren is gemak kelijker dan waarachtig bidden, maar Christus heeft zelf gezegd, dat God goede gaven zal geven aan wie hem er om bidden. Of het in de toekomst goed zal gaan in Bodegraven hangt voor e-;n groot deel van de gemeen te af. Ds. C. A. VAN HARTEN (Foto Leldsch Dagblad) Ds. Van Harten richtte zich na zijn prediking achtereenvolgens tot het college van B. en W., zijn beide col lega's, ds. De Vey Mestdagh. de afge vaardigde van de classis en van de diverse plaatselijke gemeenten, de kerkeraad, de kerkvoogdij en alle ge meenteleden en kerkelijke functiona- In Oisterwijk TWEE DODEN en zwaargewonde bij ONGELUK By een verkeersongeluk dat om streeks twaalf uur in de nacht van zaterdag op zondag in Oisterwijk ge beurde, zijn twee mensen om het le ven gekomen. Een derde werd ern stig gewond. Toen de 84-jarige Heef van der Wijst, uit Oisterwijk, die doof is, plotseling de straat overstak, werd hij aangereden door een scoo ter, bestuurd door de 27-jarige R. van Heeswijk, eveneens een inwoner van Oisterwijk. De scooterberijder viel en was vrijwel op slag dood, de oude heer overleed nog dezelfde nacht in het ziekenhuis in Tilburg. De scooterberijder had als duopas- sagiere een familielid, de 17-jarige mej. Verbiessen, die hij naar haar woning in Tilburg wilde brengen. Mej. Verbiessen werd zeer ernstig ge wond en kreeg een shock. Ook zij werd naar het ziekenhuis in Tilburg gebracht. De heer Van Heeswijk was sinds een half jaar getrouwd. Marguerith Ruygrok, de Austra lische zwemster van Nederlandse al- komst, kwam zaterdag tijdens wed strijden in Brisbane dicht in de buurt van het wereldrecord op de 220 yards schoolslag. Zij zwom de afstand in 2 min. 48.0 sec., waarbij zy slechts 0.3 sec. boven het record bleef, dat op naam staat van de Russische Prozu- menschikova. Brugwachter verdronken Toen de brugwachter J. Loos zater dagnacht om 3 uur naar de Meer brug in Nieuwe Wetering ging om de 60-jarige G. Huigsloot af te lossen, bemerkte hij dat deze niet op zijn post aanwezig was. Wel vond hij zijn rijwiel en enkele aan hem toebeho rende eigendommen. Vermoedende dat er een ongeval had plaatsgehad, waarschuwde hij de Rijkspolitie. 's Morgens om 9 uur werd het slachtoffer (gehuwd) door een visser gevonden. De man was te water ge raakt en verdronken. Nieuwe uitgaven Joegoslavië, door dr. A. L. Constandse, uitg. Het Wereldvenster, Baarn. In de serie „Land-volk-cul tuur" is dit boek als tiende versche nen, na de uitgaven, waarin Israël, Amerika, Spanje, Oostenrijk, Zwit serland, Latijns Amerika, Grieken land, Frankrijk, Engeland en Italië beschreven werden. Dr. Constandse heeft zyn taak vooral informatief- docerend opgevat en men mist wel eens de sprankelende tekst van bijv. mr. Henrik Scholte in zijn werk over Griekenland in dezelfde serie. Maar ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is. Trouwens, tegenover de eenheid van Griekenland staat de IN LEIDEN ZUID-WEST gespletenheid van Joegoslavië, waar door de schrijver zoals ook dr. T. Eekman in zijn boek over het zelfde onderwerp genoodzaakt was achtereenvolgens Slovenië, Kroatië, Bosnië-Hercegovina, Servië, Monte negro en Macedonië to beschrijven, een onvermijdelijke splitsing, die de levendigheid aan banden legt. Het mag een niet geringe verdienste van de auteur genoemd worden, dat hij er desondanks in geslaagd is een schematische monotonie te vermij den. Bovendien verstaat hij de kunst in kort bestek een grote hoeveelheid gegevens samen te vatten en toch voor vlotte leesbaarheid te zorgen. Speciale vermelding verdient de dui delijke beschrijving van de goede uitspraak (bladz. 25/26), terwijl ook de literatuurlijst aan het slot van het boek vele waardevolle wenken bevat ten bate van hen. die zich ver der in dit onderwerp willen verdie pen. Zoals bekend zijn de boeken uit serie .Land-volk-cultuur" geen reisboeken in de enge zin des woords. Maar het ware te wensen, dat nu ook het aantal Nederlanders, dat Joego-Slavië bezoekt, van jaar tot jaar toeneemt 'n werk als van dr. Constandse in bredere kring be kendheid zou krijgen. Voor goed be grip van geschiedenis en cultuur is dit boek een onmisbare gids. Met groot enthousiasme heeft de jeugd zaterdagmiddag bezit genomen van de nieuwe speel tuin aan de De Bazelstraat in Leiden Zuid-West. Nauwelijks waren de hekken geopend of joelend en hossend verspreidden de honderden meisjes en jongens zich over ,,hun tuin" en legden meteen be slag op de speeltoestellen. Even daarvoor had wethouder S. Sannes wat plechtiger doch niet min der feestelijk door het sttukslaan van een fles champagne op de boeg van het klimschip de tuin officieel ge opend. Rijk bezit Na het begroetingswoord van de voorzitter van de vereniging „Zuid West", de heer J. Koldenhof, in het bijzonder gericht tot de wethouders S. Sannes en C. J. Piena, de afge vaardigde van de NUSO, de heer D. Vijlbrief, het voltallige bestuur van de Leidse bond, de heer H. Zunder- man van de LJA, enkele raadsleden en de afgevaardigden van de Leidse zusterverenigingen, gaf de heer San nes allereerst een kort overzicht van de suggesties en plannen, die aan de verwezenlijking van deze speeltuin voorafgingen. Hij wees ondermeer op het feit, dat het oorspronkelijke aan de Jacob van Campenlaan toegewe zen terrein circa 1200 m2 groot was. Door de afwijzing hiervan, om ver schillende redenen, is de vereniging nu in het rijke bezit va een ruim 4300 m2 groot ^errein gekomen. Daar het in de bedoeling van het bestuur ligt om te zijnertijd op hetzelfde terrein een clubhuis te laten verrijzen, ver heugde het hem bijzonder, dat ook het bestuur van „Zuid West" ernaar streeft om de kinderen niet alleen door middel van het eigenlijke speel tuinwerk doch ook door het z.g. club werk bezig te houden en tot een be tere harmonische ontwikkeling te brengen. De wethouder zei tot slot nog: „De opening van deze speeltuin is niet de verwezenlijking van alle wensen, maar slechts het begin van een weg, die nog vol hindernissen zal zijn. Deze kunnen slechts in de kortst mo gelijke tyd worden overwonnen als alle bewoners van deze wijk zich ach ter het bestuur stellen en bereid zijn zich offers te getroosten voor hun speeltuin en in het belang van hun kinderen". Voordat de heer Sannes de tuin of ficieel voor geopend verklaarde had er een symbolische handeling plaats. De voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer J. J. van der Huizen reikte hierbij met een toepasselijk woord zowel de sleu tel van de tuin als het met de ge meente afgesloten contract aan de heer Koldenhof over. Na het hijsen van de nationale driekleur en de verenigingsvlag aan de beide vlaggemasten één van de geschenken van het damescomité mocht de Jeugd eindelijk bezit van haar tuin nemen en werd het nieuwe jeugdlustoord de dertiende in Lei den door het gezelschap bezich tigd. Rest nog te vermelden, dat de fees telijke opening muzikaal werd opge luisterd door de St.-Franciscusband. Niet de hele dag Terwijl de meisjes en jongens zich met de speelwerktuigen vermaakten kwamen de ouderen bijeen in de bij - zaal van de Bevrijdingskerk, waar nog vel prijzende woorden aan het adres van de gemeente en aan allen, die op welke wijze dan ook aan de verwezenlijking van de tuin een bij lrage leverden, werden gesproken. De rij van prekers werd geopend door wethouder Sannes, die in een aanvullend felicitatiewoord mede na mens oud-wethouder Van Schalk erelid van de Leidse bond sprak. Na de officiële opening: wet houder Piena en bondsvoorzitter Van der Huizen (beiden rechts op de foto) op de wip. (Foto LD/Holvast) De heer Van der Huizen wees in zijn toespraakje onder meer op het betreurenswaardige feit, dat de tuin niet de gehele dag geopend zal zijn daar de verenigingskas het aanstel len van een opzichter-ln-volle-dienst niet toelaat. Om van de gemeente hiervoor de benodigde gelden los te krijgen ls een taak waarvoor de Leid se Bond zich op korte termijn gesteld ziet. Nadat de heer Zunderman, spre kende n am ens de L.J.A., nog eens de nadruk had gelegd op het belang van het clubwerk, wees de heer Vijlbrief, die de gelukwensen en een volley bal van de NUSO aanbood, op het opvoedende element, dat in het speel tuinwerk moet domineren. De heer G. H. Kottelaar, directeur van het Centrum voor Vakopleiding herinnerde aan het enthousiasme en de overgave, waarmee de leraren en leerlingen aan dit centrum de vele speelwerktuigen hadden vervaardigd en zegde in dit verband ook zijn medewerking inzake de bouw van het clubhuis toe. Voorts spraken nog enkele afge vaardigden van zusterverenigingen en liet de presidente van het dames comité, mevrouw Monfils haar geluk wensen namens alle ouders verge zeld gaan van enkele geschenken, waaronder de complete Inrichting van de portiersloge en een megafoon voor de terreinopzichter. De Roemeense bekerwinnaar Dynaipo Boekarest bereikte op eigen terrein de tweede ronde van het toer nooi om de Europese beker voor beker winnaars. De Roemoenen wonnen met 50 van Sliema Wanderers (Malta). De eerste wedstrijd was eveneens in een zege voor Dynamo geëindigd. De oorspronkelijke titel van „Mexico, land van de zon", geschreven door de Zwitserse reizi ger en onderzoeker Ha n s L euen- berger is nog raadselachtiger dan de Nederlandse: „Mexico, Land links van Kolibri". Maar de auteur laat de lezer niet lang in het on zekere. Links van de plaats waar de zon onderging, dus van het westen, lag het zuiden, het rijk van de zon negod, die o.m. de gedaante van een kolibrie kon aannemen. En links van de kolibrie, dus van de zon, trokken de Azteken van het noorden naar het zuiden, naar het land waarover zij tot aan de komst van de Span jaarden, twee eeuwen later, zouden regeren. Maar reeds duizenden ja ren vóór hun komst waren er In diaanse stammen Mexico binnen getrokken. Aan die Indianen, nu weggedrongen in de bergen en wou den, heeft Leuenberger dit prach tige boek gewijd, dat op zeer royale wijze geïllustreerd is: met 96 zwart wit foto's ter grootte van een volle pagina en bovendien zes zeer fraaie kleurenfoto's in hetzelfde formaat. Er zijn de laatste tijd hier te lan de nogal wat boeken over Mexico verschenen, maar dit werk spant qua verluchting zeker de kroon. Met op zet heeft de auteur, die boeiend weet te vertellen over zijn bezoeken aan de eenzame oorden, waar de nakomelingen van de IndianeÉ wo nen, zich beperkt tot dit facet van de oude Mexicaanse cultuur. Enkele titels van de twintig hoofdstukken zeggen voldoende: De Azteken leven nog: Geheimzinnige Chontalen; In de Jungle van Yucatan: Gewijdde grotten van de Regengod: Wie stal de papieren der Mayaprinsen?: Griezelige tochten naar het Rijk der Zielen. Laatsgenoemde titel wijst op een facet in dit boek, waaraan de schrijver bij herhaling en in kri tische zin veel aandacht schenkt, dat der „psychochemie", d.w.z. de in vloed van aftreksels van bepaalde planten op de geest en het optreden van hallucinaties en visioenen. Daar naast ls dit boek bijzonder rijk aan indrukken over het leven der India nen in al zijn facetten- hun vaak deerniswekkende armoede in mate riële zin, maar ook hun rijkdom aan tradities, hun bijzondere kennis van de natuur, het karakter van de ver schillende stammen, het bijgeloof, het kweken van bijzondere soorten cacteeën (nieuwelingen in de plan tenwereld, al zien ze er nog zo ar chaïsch uit), de belangwekkende vondsten van de archeologen, de strijd tussen de „godin der aarde" en het christenkruis enz. Het boek wordt besloten met korte overzich ten van Mexico's wordingsproces (van 30.000 voor onze Jaartelling af), de geschiedenis der Maya's en de uitspraak der Spaanse Azteekse en Maya-woorden. Naast de boeken, waarin in het bijzonder aandacht is gesc honk» aan de nieuwe ontwikkeling van Me xico, is dit werk van Leuenenberger (uitgave Hollandia Baarn) onmis baar. Het is een uitermate boeiende beschrijving van de restanten van een oude cultuur.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7