zacht- amerikaans lekker-geurig wi 070-614431 GALACONCERT 125-JARIGE NEDERLANDSE SPOORWEGEN Buitenlandse hulp bij opbouw defensie India ALS U BELT... PRECI SI EWEBKERS(STERS) PHILIPS MELK00RL0G IN FRANKRIJK OPHEFFING PRIJSBINDING ZEER ERNSTIG GEVAAR DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN VERKOOPSTER DE TIJDSCHRIFTENCENTRALE BEL DAN 070-614431 voor een afspraak voor een LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 Lintjesregenin Amsterdam Ruim 1300 autoriteiten uit alle oorden van het land hebben zaterdagavond in het Concertgebouw in Amsterdam het galacon cert bijgewoond, waarmee de 125-jarige Nederlandse Spoorwe gen de eerste kroon zette op haar verjaardagviering, die op 25 september nog een hoogtepunt bereikt met het werkbezoek van Koningin Juliana. Het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink en met Herman Krebbers als solist in het vioolconcert van Mendelssohn ver zorgden het galaconcert. Het werd onder anderen bijgewoond door mi nister-president Marijnen, de minis ters Van Aartsen, Witteveen, An- dri essen, Toxopeus en Veldkamp, staatssecretaris Keyzer, de commis saris van de Koningin in Noord- en Zuid-Holland en Friesland, de bur gemeesters van Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem en van nog vele andere grote gemeenten, leden van de Raad van State, van de Sta- ten-Generaal, van de Spoorwegon gevallenraad en de Spoorwegraad, de raad van commissarissen en de per- soneelsraad van de NS, alsmede vele representanten van het bedrijfsleven en dergelijke. Gelukwens Na de klanken van Berlioz' ouver ture „Le Carnaval Romain" en Strawinsky's suite uit het ballet „l'Olseau de feu", bood de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, de gelukwensen van de regering aan. HU deelde mede, dat het de Konin gin heeft behaagd van haar waar dering voor het spoorwegbedrijf niet alleen te doen blUken door haar werkbezoek, maar ook door het toe kennen van twaalf koninklijke on derscheidingen. De minister reikte elf van deze onderscheidingen uit (een gedecoreerde was ziek). Tot de onderscheidenen behoorden de voorzitter van het college van commissarissen van NS, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen (Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau bij bevordering), de president-directeur van NS, ir. J. Lohmann (Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw) en J. A. Wortel, hoofdploegbaas wegonderhoud uit Haarlemmermeer (zilveren eremedaille). Het woord werd voorts nog ge voerd door de heer G. J. H. Alink, voorzitter van de personeelsraad. en de president-directeur, ir. J. Loh mann. De heer Alink vroeg zich o.m. af of het niet de moeite zal lonen na te gaan in hoeverre de voortschrij dende automatisering en mechanisa tie ertoe kunnen bijdragen geringe belangstelling voor de lagere taakgroepen van de stations- en bij het wegonderhoud op te heffen. Spre ker gelooft dat voor deze werknemers ongetwijfeld een aantal weerstanden die vaak als statusonderwaardering worden gevoeld in het kader van een goede opbouw van de functie-in houd, kan wodden overwonnen. De heer Alink pleitte voor delega tie aan de personeelsraad van in de top van het bedrijfsbeleid geconcen treerde bevoegdheden. De samen werking tussen directie en perso neelsraad blijft nu beperkt tot het sociaal terrein, maar economische medezeggenschap zou meer inhoud kunnen geven aan het georganiseerd overleg. Sprekers president-directeur, ir. Loh- man, zei o.m. te verwachten, dat in de Randstad Holland een snellere frequentie communicatie zal ont staan tussen Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Schiphol. De Delta spoorweg en uitbreiding van de spoorwegen rond de havens zijn evenmin speculatief. Daarna kunnen volgen betere verbindingen met de randstadprovincies en meer regionaal deverkeer. Na de pauze vertolkte het Concert gebouworkest eerst met Herman Krebbers het vioolconcert van Men delssohn, waarna de orchestrale Piet Hein-Rhapsodie van Peter van An- rooy nog volgde. De Indiase minister van Defensie, Sjavan, heeft in het parlement mee gedeeld, dat de Sowjet-Unie, Ameri ka en Engeland zich bereid hebben verklaard India aanzienlijke hulp te verlenen bij de uitvoering van het vijfjarenplan voor de defensie. Rus land zal vliegtuigen type Mig-21 le veren en een fabriek om deze toe stellen te vervaardigen. Verder le vert de Sowjet-Unie lichte tanks en hef schroef vliegtuigen. Amerika Is bereid onmiddellijk een krediet voor militaire aankopen tot een bedrag van tienmiljoen dollar te verlenen, alsmede een krediet van 50 miljoen gedurende het belasting jaar 1965. Voorts zal Amerika koste loos militaire hulp verlenen. De waarde daarvan is moeilijk te schat ten, aldus de minister. Engeland tenslotte zal hulp bieden bij het herstel van havenwerken in Bombay en bij de bouw van drie fre gatten. De Sowjet-Unie wil ook oorlogssche pen leveren, onder meer een duik boot. Dit aanbod is in studie. De de viezen die voor het vijfjarenplan no dig zijn, aldus minister Sjavan, ver tegenwoordigen een bedrag dat drie maal zo hoog is als het uit eigen middelen beschikbare. (Van onze Parijse correspondent) Na de oorlog om de biefstuk is, sedert zaterdag, in Frankrijk nu een niet minder felle strijd om de melk ontbrand. Een oorlog op ver schillende fronten, waarbij de rege ring en de boeren voorlopig nog van geen wijken willen weten. Om hun posities wederzijds te ver beteren in deze strijd, die wel eens van lange duur zou kunnen worden, tellen beide partijen momenteel de neuzen hunner vrienden en moge lijke bondgenoten. De boerenfedera- tie heeft de kleinhandelaars in de steden met klem van redenen en soms ook wel een snufje chantage alle noden der melkproducenten nog eens breedvoerig uiteengezet met het ver zoek komende weken eveneens voet bij stuk te houden om de regering tot capitulatie te dwingen. De rege ring heeft zich op haar beurt tot de vijf andere landen van de gemeen schappelijke markt gericht om hen op te wekken zoveel mogelijk melk, vers in busjes of in poedervorm, over de grens te sturen waar alle douanebeperkingen nu zijn opgehe- Farys verwacht vooral van N e- d e r 1 a n d met zijn vette koeien en welige weiden een flinke bijdrage om de melktoevoer te kunnen blijven garanderen, waarop de Franse boe- renfederatie weer onmiddellijk de Nederlandse zusterorganisatie in de arm heeft genomen ten einde haar, onder het motto „boeren aller zes landen verenigt u", op haar solidari- teitsplichten te wijzen. Wie zal het winnen? Voor het ogenblik zijn vooral de Franse huis vrouwen wel weer het kind van de rekening geworden: voor alle melk- winkels schuiven ze hun rijtjes aan in de hoop hun leveranciers te kun nen vermurwen en by hen nog een paar „vergeten" busjes geconcen treerde melk of wat melkpoeder te bemachtigen. De voor 25.000 toeschouwers in het Ullevalstadion in Oslo gespeelde interlandvoetbalwedstrijd Noorwegen Zweden is geëindigd in een gelijk spel: 11. Joego-Slavië heeft de wedstrijd tegen Luxemburg in de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, welke in Belgrado werd gespeeld, gewonnen met 31. Bij de rust leidden de Joegoslaven met 20. Rondom de Veemarkt Veehouders zien winter met vertrouwen tegemoet Importeurs willen invoer afremmen (Van een deskundige medewerker) Het herfstachtige weer wijst er wel op, dat de zomer ten einde loopt! Van grote veeaanvoeren is intussen nog geen sprake. Deze blijven zelfs aan de krappe kant en dat is ook wel begrijpelijk bij de beste stand die het wei land momenteel nog heeft. Overigens zullen de veeaanvoeren op de mark ten daarom niet groot zijn (en worden), omdat de wederopbouw van de eerder sterk ingekrompen beslagen op de bedrijven, niet met een grote uit stoot of wisseling van vee gepaard kan gaan. Alle factoren werken thans mee om de veehouders met vertrouwen de winter te doen ingaan. Een rui me voederpositie, een vaste zuivel- markt, het vooruitzicht op een van kracht worden van de EEG-zuivel- en rundvleesregelingen en tenslot te kan men wat het aanhouden van vee betreft, nog wijzen op het ge brek aan vertrouwen in de waarde van het geld. Alleen de krappe ar beidsvoorziening is een tegenwerken de factor, maar daarmee kampt men nu al jaren. Velen hebben dit we ten op te lossen door een betere or ganisatie en mechanisatie. In de afgelopen week is de slacht- veemarkt intussen over het geheel maar traag verlopen. Dit is niet het gevolg van ruime aanvoeren, maar van ruime invoer van slachtvee en rundvlees, welke de vleeshandel nog al wat uit haar doen brengt. Het is nu zelfs zo, dat uit inporteurskringen al wordt aangedrongen op maat regelen van het Produktschap voor Vee en Vlees, die de invoer wat zul len afremmen. Het is niet onmoge lijk, dat het bestuur van het schap, dat woensdag a.s. weer in openbare vergadering te Utrecht bijeenkomt, dan ook aan de bestaande drang gevolg zal geven. Alleen valt moeilijk te bezien, welke mogelijkheden daar toe aanwezig zijn. De Leidse markt had de vorige week vrijdag j.l. niet zo'n ruime aan voer, 250 stuks, en daardoor kon de handel er - in vergelijking met de overige markten, die traag gestemd waren, nog tamelijk goed worden ge noemd. Niettemin werkte ook in de no teringen van de Leidse markt de prljsdruk door en deze werden thans gesteld op f 3,404,20 per kg gesl. gew., hetgeen vrij goed overeenstemt met elders gemaakte prijzen. De vette kalveren werden op alle markten, maandag te Barneveld zelfs tegen aanmerkelijk hogere prij zen dan de week tevoren, goed prijs houdend opgenomen. Leiden was met een aanvoer van 119 stuks ook vlug en duur gestemd; het meeste werd wel verkocht voor f 3,103,40 per kg lev. gew. Alleen voor het in ferieure goed werd beneden f 3,00 besteed. De wolveeaanvoeren zyn thans aan de ruime kant, maar hoewel dit hier en daar wel tot een wat trage of zelfs slepende handel heeft geleid, was er in de prijzen toch weinig verlaging te bespeuren. Te Leiden was de aanvoer ook flink. De handel in fokschapen had rustig verloop met prijzen van f 135175 per stuk, die in schapen was stug bij een notering f 85—105, maar vette lammeren konden mits niet te rijp en te zwaar, goed worden verkocht prijzen variërend van f 120 tot f lw per stuk. De varkensmarkt deed het best, dat wil zeggen de prijzen ven gehandhaafd, en hoewel e de tweede helft van de week sp was van een verflauwing, wordt toet voor de komende week in krin van de varkenshandel nog geen i andering in de prijzen verwacht. Ook de magere varkensmarkt h als gevolg van de vaste prijzen vo* slachtvarkens een redelijke en prijshoudend verloop. Men is dus fc mes terskringen, ondanks d< wachtingen voor een overvloed vt slachtvarkens in de komende winter, en voorjaarsmaanden, kennelijk vervuld van een goed vertrouwea Of dit terecht is zal de toekom* moeten leren. Prof. dr. F. L. van Muiswinkel In de opheffing van de verticale prijsbinding schuilen ernstige geva ren voor detailhandel en ambacht. De repercussies van dit overheidsin grijpen kunnen nog niet worden overzien, ook niet door de bewinds lieden die deze maatregelen hebben voorbereid en afgekondigd. Dit zei prof. dr. F. L. van Muis winkel, hoogleraar aan de Vrye Uni versiteit in Amsterdam, zaterdagmid dag in Utrecht. Hij hield een inleiding op een bijeenkomst voor leraren van de drie middenstandsonderwljinstitu ten, die werd gehouden in het kader van de najaarsbeurs. Prof. Van Muiswinkel constateerde, dat de over heid met een beroep op het alge meen belang een welbewuste aan val heeft gedaan op een fundamen teel structureel aspect van het am bacht en de detailhandel. Het as pect namelijk, dat de verkoop van het artikel en de dienstverlening bij installatie, onderhoud en reparatie, wordt gezien als een natuurlijke wc heid waarmee men bij de prijsstel ling rekening hield. Door het verbreken van de to dusver bestaande eenheid in de bt drijfsvoering worden volgens hoogleraar totaal nieuwe problems geschapen ten aanzien van de kor prijscalculatie, de prijspolitiek i zorg voor het instandhouden van t rentabiliteit. Uit het feit, dat de detaillisten n hun afnemers mogen overeenkomt dat niet beneden de inkoopsprj wordt verkocht, concludeert de Au 1 stercamse hoogleraar, dat de jongs 1 regeringsmaatregelen het mogeli maken, dat de prijsconcurrentie t sen de afnemers onderling zo schei] 1 wordt, dat de exploitatiekosten (cc ges eer 20 procent van de totale kor] prijs) volkomen worden v loosd. Hij vreest, dat de rentabillfa van hele bedrijfstakken daardoor i gevaar kan komen. Neem nu Winfield uft het nfeuw» Export pakje. Proef zo'n zacht- amerikaanse. lekker-geurige Win- field. Wees een van die vele rokers ter wereld die zeggen: Winfield.,. welkom. Winfield bienvenuc Winfield welcome I GEVRAAGD, i KORT RAPENBURG 12A hulpinstructeur eventueel instructe Sollicitanten dienen 2 jaar het rijbewijs BE te beï Nadere eisen worden mondeling toegelicht Brieven aan het bureau van dit blad onder n ...dan begint een ingewikkeld samenspel van technisch vernuft. Dit samenspel heet: TELECOMMUNICATIE. Daaraan komen talloze onderdelen te pas die vervaardigd zijn door moderne, in de praktijk geschoolde, specialisten: die U kunt aantreffen in de lichte, ruime werkplaatsen van Philips Telecommunicatie Industrie in Den Haag. Zij vervaardigen de onmisbare apparatuur voor het moderne telefoonverkeer. Zeer individueel werk, waarbij het niet gaat om diploma's, maar wél om accuratesse en handigheid. Iets voor U? Als U niet op de ondergenoemde spreekuren kunt komen, bezoek aan onze personeelsafdeling. Werktijden van half 8 tot 5 uur, zaterdags vrij, winstdeling, pensioen, 100% ziekengeld, bedrijfscursussen, steun bij studie en reisgeld vergoeding... kortom een werkkring met goede vooruitzichten. Op onze afdeling Personeeizaken, Televisiestraat 16-18 (hoek Fr uitweg) zai men U gaarne aiie inlichtingen geven. Dagelijks (behalve zaterdags) van 10-12 en van 2-4 uur. Bovendien houden wij a.s. woensdagavond van 18.30 - 20.30 uur spreekuur in Café Rest. „Zomerzorg", Stationsweg 35 A te Leiden. BEDRUF 's GRAVENHAGE TELECOMMUNICATIE INDUSTRIE

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4