Universiteiten behoeven efficiënter verdeling van taken zonder naijver Senaatsleden moeten bereid zijn bestuursfuncties te vervullen Zeer grote belangstelling voor begrafenis B. J. Hnurmaii jr. HET KRUIS NIET HET EINDE.... KON. BRONS VOOR A. VIJLBRIEF Opgericht 1 maart 1860 Maandag 21 september 1964 Tweede blad no. 31370 AFTREDENDE RECTOR PROF. DEN BOER: Hedenmiddag heeft de reeds begin dezer maand afgetreden rector magnificus van de 'Leidse Universiteit, prof. dr. W. den Boer, tij dens een plechtige bijeenkomst in de Pieters kerk zijn ambt als zodanig afgesloten met een rede, waarin hij een overzicht van het afge- academische jaar samenvatte met een J Icorte beschouwing van enkele actuele univer- sitaire problemen. Hij wenste zijn opvolger prof. dr. D. J. Kuenen een even bevredigende taakvervulling toe. Prof. Den Boer wees in zijn rede op het be- ang, dat senaatsleden bereid zijn bestuurlijke functies op zich te nemen. Hij sprak hierover na gememoreerd te hebben hoeveel de diep be treurde prof. Fischer voor het Universitair be stel heeft gedaan op bestuurlijk niveau. Voorts legde hij nadruk op de noodzaak, tot een efficiënter taakverdeling tussen de univer siteiten te komen zonder onderlinge naijver, en bovenal zonder al te ingewikkelde advies-pro cedures omtrent noodzakelijke ontwikkelings plannen. Een overdaad aan adviserende col leges en rapporten kan volgens spreker alleen verlammend werken. Studieloon is consequentie van gewijzigde verhoudingen Prof. Den Boer. die in zijn rede zeer slecht te spreken was over de waliteit van 't huidige op de studie voorbereidend onderwijs, sprak zich uit oor de invoering van een studieloon voor diegenen, die de eerste stadia van ir; le universitaire opleiding met vrucht doorlopen. Men moet volgens hem 0! ieer gaan inzien, dat een werkelijk studerend student als gevolg van de eranderde verhoudingen tussen universiteit en maatschappij niet anders Vschouwd mag worden dan als een volwaardig werker. Hiermee houdt de plossing van vele studenten-problemen nauw verband, zoals ook de hoog- eprezen studievrijheid. Tegenover deze verliezen staat een grote rij van nieuw benoemden: twintig hoogleraren. Zeventien hoog- leiaren hielden in het afgelopen jaar hun oratie, dertien lectoren hun openbare les. Tot Kerstmis zijn de vrijdagen alweer volgeboekt voor an dere oraties. Senaat leed groot erlies door dood van prof. Fischer hof. Den Boer merkte naar aan- de bestuursorganisatie gin de universiteit op, een voorstan- er r te zijn van de tweeledigheid cu- m<> torium-senaat, al zou hij een ge- ingd curatorium toejuichen. Ook eenjarig rectoraat is geen ver pakking van de senaatsinvloed in ort l bestuur, zeker niet wanneer, zo- de laatste jaren het geval ge- 1 est is, iemand als de onlangs over- I en prof. Fischer als permanent itact tussen senaat en curatoren trad. Iet i -!b ïcn groot verdriet voor ons vervolgde prof. Den Boer ir aanleiding van deze beschou- dat de onkreukbare en hulp- rdige man, die deze zware taak ^voortreffelijk heeft vervuld, van heengegaan. Jarenlang was cher de man op wie men bouwde r die permanente taken, die ook 1 r het senaatsbestuur behartigd eten worden maar die onmoge- de rector kunnen worden ist. Dat de rector naar Leidse op- tingen zyn taak heeft kunnen richten is mogelijk geworden en leven door Fischers toewijding. 'oen hij zijn taak door ziekte ge- ingen neerlegde heeft het se- itsbestuur aan den lijve onder in, met hoeveel toewijding hij naast een omvangrijke onder- taak gaf aan zijn dubbele ne- functie: voorzitter van het Prae- Senatus en pro-secretaris van «naak I Zoeken naar opvolger zal de taak van de nieuwe zijn, een senaatslid te vinden Fischers werk gedeeltelijk over- tt. In veel werk met betrekking het prosecretariaat is door reor- j Isatie inmiddels voorzien, maar 1 van het praesidium zal ech- gevonden moeten worden, pogingen daartoe bleken tot vruchteloos. Hij achtte dit senaat bijzonder pijnlijk en er_$nkelyk. De uitsluitende aan- sommige senaatsleden iezo de wetenschap maakt, dat zij de tschappelijke en bestuurlijke fen beschouwen als onbeteke- le klusjes, die door in hun ogen wetenschappelijke figuren de senaatsleden kunnen wor- nbli opgeknapt. m vergeet veelal, dat, evenals curator zijn, het ambt van se- Isbestuurder er een van het edel- alte is. de verliezen, die de Leidse jrersiteit in het afgelopen jaar noemde prof. Den Boer o.a. het en van de hoogleraren Stok- Drion en de oud-hoogleraren te, Kloeke en Bok, benevens Ehrenfest, die op hoge ouder een tijdperk van beoefening der te Leiden afsloot. Omslachtige procedures 1 der- 2<4ke om YMP1SCH SPEL Sommige vragen zich af of gelijke uitbreiding van leerstoelen en doctoraten op den duur niet tot te grote complicaties zal leiden. De ontstuimige groei van weten schap en onderwijs is op zichzelf niet verontrustend, doch als consequentie zijn ontwikkelingsplannen vooral op korte termijn onontbeerlijk. De vastgelegde procedure daarvoor maakt op het eerste gezicht een re delijke indruk, maar toch heerst er ongerustheid over de gang van za ken. De veelheid van adviezen en de omslachtigheid der procedures kan een eindeloos touwtrekken tot ge volg hebben, zoals zelfs gebleken is bij de regeling van de juridisch-fis- cale studierichting in Leiden. Geen minister kan werken met adviseurs, die te sterk het eigenbelang zien. Andere gevallen van kleinzielig be tuttelen dan het reeds genoemde staan te wachten. Het is met de rolverdeling tussen de Universiteiten in de praktijk soms ergerlijk gesteld. Dientengevolge be staat het gevaar, dat de ontwikke lingsplannen hun eigen gezicht ver liezen en aan nivellering worden prijsgegeven. Daarbij komt nog, dat allerlei plannen, waarbij de opstel lers niet weten hoever de financiële mogelijkheden reiken, evenzovele luchtkastelen blijven waardoor de be stede inspanning verloren moeite blijkt. Spreker bedoelde dit niet als kritiek op enigerlei adviserende in stantie, maar als waarschuwing te gen een te ingewikkelde procedure van adviseren. Gastvrijheid Leidenaars elders in binnen- en buitenland en wederkerig de contac ten van buitenlandse wetenschaps beoefenaren met Leiden merkte prof. Den Boer op, dat Leiden tot dusver nog te weinig georganiseerd is om buitenlanders in deze voor hen vreemde omgeving op te vangen. Een actie ter verbetering, ontwikkeld door enige echtgenoten van hoogleraren en lectoren, heeft dit jaar groot suc ces gehad. Curatoren zullen voorts op bescheiden wijze een bijdrage le veren voor de tijdelijke huisvesting van de buitenlanders. In het Van Eysingahuis zal de universiteit bo vendien binnenkort een centrum hebben om voor korte tijd gasten op'waardige wijze onder te brengen. In geen enkele rectoraat over dracht in de naoorlogse jaren heeft een beschouwing over de ruimtelijke problemen van de Universiteit ont broken. Ook prof. Den Boer wijdde hieraan aandacht. Deze ruimtelijke voorzieningen beginnen enige voor uitgang te maken, doch wat in de afgelopen cursus gereed is gekomen staat in geen verhouding tot wat dringend nodig is. Ook de studen tenhuisvesting blijft een nijpend pro bleem. Studieloon De geboortegolf maakt een brede re opzet, het bouwen van meer stu dentenflats nodig. De schaarste aan bouwgrond maakt daarbij hoog bouw noodzakelijk De afwijzende houding van de overheid ten aanzien van die volgens haar te kostbare hoogbouw heeft voor Leiden ai het verlies van 450 geprojecteerde ka mers betekend. Dit steeds duurde re bouwen maakt ook, dat de stu dent zijn hoge huisvestingskosten niet zal kunnen betalen. Ditzelfde Prof. Den Boer geldt voor studentenuitgaven allerlei aard. Op den duur zal ne mening aan studieloon niet te ont komen zijn, waarbij de vermaat schappelijking van het studentzijn en de vermaatschappelijking van de studie aanvaard moeten worden. De gebondenheid ook van de student tal van maatschappelijke verschijnselen moet erkend worden. Een van die verschijnselen is het studentenhuwelijk. In de financiële regelingen en subsidies ten aanzien van gehuwde studenten dienen zeer vele verbeteringen te worden aange bracht. In het algemeen moet een goede maatschappelijke verzorging van de studenten niet door subsi die-gemier worden bereikt, maar door hen royaal als volwaardige wer kers te beschouwen. Dit geldt ook ten aanzien van de gehuwde stu dent met een normaal gezin. Slechte basis Dat spreker, voorlopig althans, geen kans ziet reeds direct na de schooltijd de studenten voor studie loon in aanmerking te brengen hangt samen met de verslechtering van ons middelbaar onderwijs, die evi dent is. In het belang van studen ten en Universiteit is daarom een zekere schifting nodig: als de school het niet meer voldoende doet, moet de Universiteit het doen. De eind examens geven thans geen waarbor gen meer. Een toelatingsexamen voor de Uni versiteit voorkomt deze moeilijkhe den en daaruit voortvloeiende te leurstellingen niet, omdat de scho len hun leerlingenmateriaal niet be hoorlijk afleveren en men de jonge lui niet slachtoffer mag laten wor den van een gebrekkige schooloplei ding. Studievrijheid nog ivel juist Stelt men onvoldoende eisen aan de vooropleiding, dan is verlenging van de studieduur onvermijdelijk. In verband met de problemen van de studieduur vroeg prof. Den Boer zich af of de volksvertegenwoordi ging er werkelijk goed aan doet te volharden bij het handhaven van de studievrijheid. Wellicht komt dit door dat er in de Kamer meer juristen zitten dan medici, literatoren, na tuurfilosofen, theologen en sociolo gen tezamen. De studievrijheid be hoeft althans in Leiden in de juri dische faculteit niet beknot te wor den omdat de studieduur voor ju risten gemiddeld korter is dan voor anderen. Gaat het kostelijk goed van de studievrjjheid wel op slag verloren door strakke regelingen met name in de eerste studiejaren? Buiten de grenzen blijkt, dat een dergelijke beperking van de studievrijheid waar lijk niet tot gevolg heeft dat men elders niet zelfstandig de wetenschap leert beoefenen. Het aantal studenten is inmiddels weer aanzienlijk toegenomen. Bij de overheid is met klem gewezen op de daardoor gerezen problemen. Of daar voor een oplossing kan worden be reikt is zeer de vraag. De tot op het hoogste niveau geuite naieve ge dachte, dat plotseling een snellere doorstroming der studenten zou kun- worden geforceerd, zodat binnen of twee jaar voldoende plaat- vrijkomen voor eerste- en twee de Jaars is kortweg belachelijk. Het aantal promoties nam niet evenredig toe: het waren er dit jaar 82, waarvan het leeuwedeel in de medische en wis- en natuurkundige faculteiten dank zij het feit, dat promovendi in deze wetenschappen hun doctoraal rustig kunnen doorwerken. Arbeid van velen Voorts sprak prof. Den Boer zijn waardering uit voor de arbeid, verzet door het bureau van de Universiteit, waarbij hy de wens uitsprak dat de top van de administratie yiings versterkingen zullen aanruk ken. De secretaris van de Universiteit wordt by zoveel betrokken, dat hy veel moet kunnen delegeren. Hy heeft echter voor zichzelf te weinig hulp gevraagd om daardoor andere voorzieningen te kunnen laten voor gaan. Sprekende over het studentenle ven constateerde prof. Den Boer dat het consilium nog ietwat staat te genover de democratisch gekozen studentenvertegenwoordiging, terwyl ook de nieuwe vertegenwoordigers zelf met hun functie nog niet altyd raad weten. Het ïykt min of meer op een democratisch parlement in een ontwikkelingsgebied: men moet nog leren zyn rechten uit te oefenen. Overigens besteden de studenten zeer veel energie op universitair or ganisatorisch gebied. Men heeft wel eens berekend, dat deze energie voor een der instellingen voor hoger on- drwijs neerkwam op 400 studieja ren per jaar. Een dergelijk gebruik van de studievryheid is bepaald geen misbruik. De studenten die deze acti viteiten ontplooiden deden dat ten behoeve van de universitaire gemeen schap terwijl deze bezigheid ook hun eigen vorming ten goede kwam. Tot slot wenste prof. Den Boer, die zyn rectorale waardigheid in wer kelijkheid reeds 1 september had „af gestaan" zyn opvolger prof. Kuenen een voldoening gevend jaar toe. KWARTET HERMAN SCHOONDERWALT Ha rtverwa ruiende jazzmuziek in koude Stadsgehoorzaal De LeidsLeiderdorpse jazz- sociëteit The Beat heeft zaterdag avond het seizoen geopend met een concert in een koude Stads gehoorzaal die nog killer leek door de vele lege plaatsen. Er is des ondanks hartverwarmend gemu siceerd, al duurde het wel tot na half elf voordat het auditorium goed „op temperatuur" kwam. Het kwartet van Herman Schoonder- walt, waarvoor de circa tweehon derd bezoekers in hoofdzaak wa ren gekomen, liet namelijk tot na de (late) pauze op zich wachten, maar zorgde toen dan ook voor een grandioos besluit van een concert dat zich aanvankelijk in weinig onderscheidde van een lo kale soosavond. Het wel erg lang uitgevallen voor programma werd gevuld door ama teurs The Moanin' Attics en de com- In de stampvolle Groene- of Willibrordkerk te Oegstgeest, waar zaterdagochtend een rouwdienst werd gehouden voor de vorige week overleden heer B. J. Huurman Jr., een bekend en vooraan staand aannemer te Leiden, weerklonk het bekende gezang: „Wat de toekomst brengen moge, Mij geleidt des Heren hand: Moedig sla ik dus de ogen naar het onbekende land. Het was één van de liederen, waaruit de thans overledene bij zijn leven zijn geloofs kracht putte. Van die geloofskracht sprak ook de tekst (Rom. 8 32): „Hoe zal Hy, die zelfs zyn eigen Zoon niet ge spaard, maar voor ons allen overge geven heeft, ons met Hem ook niet allen dingen schenken", die ds. H. Perdok, herv. emer. predikant te Oegstgeest deze ochtend tot grond- van zyn overdenking had ge kozen. De liederen, die wy zingen en deze tekst, aldus ds. Perdok, vormen de getuigenis van datgene, dat voor onze overleden vriend de diepste grond van zyn leven was: het geloof in zyn Heer. In de Romeinen brief, aldus spreker, is sprake van twee werelden, de wereld, waarin wy leven en van wereld, welke vele vergezichten geeft aan hen, die geloven. Terwyl an risico's ons leven bedreigen wy zyn slaaf van de techniek ge worden spreekt onze tekst over de Gekruisigde, die ons gelukkig kan maken, aldus ds. Perdok. Van 't kruis is de overwinning gekomen. De overwinning van het leven op de dood. Dit teken der overwinning is hem, wiens nagedachtenis wy thans gedenken, zeer lief geworden. Voor hem betekende het kruis niet het einde, doch het begin van een nieuw leven, aldus ds. Perdok. Na het uitspreken van deze medi tatie werd het stoffeiyk overschot het kerkgebouw uitgedragen en in het familiegraf bygezet, waarna nog gezongen werd „Eén naam is onze hope, één grond heeft Christus Kerk" Onder de velen, die, deze rouw dienst en teraardebestelling bywoon- den, waren o.m. de wethouders C. J. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f400- Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina - Prisma Junghans -Ewe - Anker. Receptie 10-jarig bestaan De Burcht Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Leids Jeugdorkest „De Burcht" heeft het bestuur van deze populaire musicerende jeugdge meenschap zaterdagmiddag in het St. Antoniusclubhuis een drukbezochte receptie gehouden. Naast vele bloem stukken en schriftelyke gelukwensen, kwamen naar schatting ruim 200 mensen persooniyk hun gelukwensen aanbieden. Daarby waren o.a. wethouder S. Menken, de heren mr. P. J. de Ruy- ter de Wildt en J. Brouwer, respec- tievelyk voorzitter en bestuurslid van de 3 October-vereeniging, de heer J. C. J. Lambermont, afgevaardigde van de vereniging „Koninginnedag", hoofdinspecteur van politie, L. G. E. Nooyens, die mede de Commissaris vertegenwoordigde, de heer Herman Stenz namens K. Sc O., de heren H. Zundermann en A. Versnel, afgevaar digden van respectieveiyk de L.JA.. en de gemeentelyke commissie voor jeugd- en sportzaken, de drie be schermheren van het jubilerende orkest t.w. de heren G. W. fiorge- meester, J. C. J. M. van Assem en W. M. Noordman en de oud-dirigent en mede-oprichter van „De Burcht", de heer J. Scheffers. Na de officiële receptie kwamen de ruim 100 jeugdige leden van het orkest en de drumband hun bestuur met het tweede lustrum gelukwensen. Piena en P. S. Harmsen, die het gemeentebestuur van Leiden verte genwoordigden, het lid van Ged. Staten, de heer D. van der Kwaak, oud-wethouder van Leiden, de heer an der Voet, wethouder te Oegst geest, kolonel Th. H. Wessels, com mandant van de Koksschool, mr. Ph J. de Ruyter de Wilde, voorzitter van de 3 October Vereeniging, van welke vereniging de heer Huurman korte tijd bestuurslid was, een deputatie van de Ned. Aannemerspatroonsbond de heer H. J. Mattheus namens de afdeling Leiden van de CHU, tal van oud-raadsleden en staffunctionaris sen van de Dienst van Gemeente werken en de Dienst van Bouw- en Woning toezicht, de chef van de Huisvestingscommissie, van welke commissie de heer Huurman lange tyd deel uitmaakte en voorts velen uit de plaatselyke en landelyke aan nemerswereld, t.w. architecten, aan nemers en uitvoerders. Na de begrafenis een zoon dank te voor het medeleven en de belang stelling in deze dagen uit zo ruime kring ontvangen was er in gebouw Irene gelegenheid om de familie met dit zware verlies te condoleren. Veertig jaar bij firma H. S. Fles Voor de heer A. Vijlbrief, eerste magazynbediende by de firma H. S. Fles, aan de Hooigracht, was het zaterdag een dag, welke hem nog lang in dank bare herinnering zal bijblyven. Het was die dag n.l. veertig jaar geleden, dat hij by deze firma in dienst trad. Een feit, dat beide firmanten hadden aan gegrepen om „Bram" eens hartelijk te huldigen. Leo Wenink. Na een paar vermochten zy, ondanks hun enthousiasme, het publiek niet te boeien, hoogstens bezig te houden. Het kwintet van Wenink was trouwens sterk gedecimeerd, doordat de twee blazers waren verhinderd. Als invaller fungeerde de zestienjarige saxofonist en scholier Bob Zimmer- die zich van zyn ondankbara taak dapper kweet, al was zyn volu- e wel iets te iel voor dit milieu. Het geduld van het publiek werd 1 de pauze ruimschoots beloond. Na zich met een vlug en langzaam num- te hebben „ingespeeld", bracht het kwartet van saxofonist Schoon- derwalt een vertolking van „Mile stones" die een grammofoonplaat waard was. Het forse vibraat, de hef tigheid en de schokkend persoonlijke fraseringen van Schoonderwalt deden denken aan Rollins, maar zyn soli verliepen veel vloeiender, „gemak- keiyker" als het ware. En ook al zweepte in deze Davis-compositie Schoonderwalt zyn comboleden tot grotere prestaties op (met als een van de resultaten een verbluffende homo geniteit van het kwartet), hyzelf bleef domineren. Ook in de sprankelende xmmers welke daarna volgden. Schoonderwalt, die als eerste de Wessel Heken-trofee heeft gekregen, behoort tot de Nederlandse jazz musici van internationale klasse die op de vingers van één hand zyn te tellen. Indertyd „overspeelde" hy al in de Leidse Stadsgehoorzaal de Amerikaan Donald Byrd. En het lijkt wel. of hy steeds beter wordt. Zijn styl is modern, naar vaderlandse maatstaven extravangant modern zelfs, maar tevens evenwichtig, en hoewel geënt op de progressieve Ame rikanen toch hyperpersoonlyk. De andere leden van het kwartet hebben trouwens ook een klinkende naam: bassist Jacques Schols, pianist Rob Madna, wiens linkerhand bijna even beweeglyk is als zyn rechter, en showdrummer Cees See. De laatste had trouwens veel minder dan anders de neiging om zich op de voorgrond te dringen. By Schoonderwalt is dat trouwens ook moeiiyk. Het begon met een intieme huldi ging in restaurant Van der Heijden. De oudste firmant, de heer H. Q. J. Fles, deed tydens deze huldiging eens een boekje open over de trouw van de jubilaris aan het bedrijf, waar hij nu reeds de derde generatie Fles meemaakt. Spreker schonk aandacht aan de verandering en groei van het bedrijf: van eenvoudig winkeltje tot grote grossierderij. Een groei, waarin de jubilaris volledig paste. Steeds weer stond hy klaar om de zaak en de uit gebreide klantenkring service te ver lenen. Uit dank voor deze langdurige trouwe dienst bood de heer Fles na mens firmanten een enveloppe met inhoud en een koelkast („voor de echtgenote van Bram") aan. Tegen het einde van deze huldiging was het een verrassing voor de jubilaris, dat plotseling de loco-burgemeester, wet houder S. Menken, voor hem stond. De heer Menken, die enkele goede hoedanigheden van de heer Vylbrief opsomde: eeriyk, yverig en steeds tot aanpakken bereid, deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de jubliaris de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Op deze huldiging volgde een animeerde en druk bezochte receptie, waar vele relaties felicitaties en ge- Wethouder S. Menken speldt de Koninklijke onderscheiding op. schenken kwamen aanbieden. En nog het einde niet. Namens fir manten werd een diner aangeboden, waar het nu de heer J. Ch. Fles was, die nog eens inging op enkele kwali teiten van de jubilaris en hem de by de Koninklijke onderscheiding beho rende dxaagmedaille in het vooruit zicht stelde. Dahlia tentoonstelling Op zaterdag 26 en zondag 27 sep tember zullen de leden van de Leidse Dahliavereniging „Johan Mater" en de amateur-fruitteeltclub „prof. ir. Sprenger" in het clubgebouw van „Ons Buiten" (ingang Abraham Crijnssenstraat) weer hun jaarlykse gecombineerde tentoonstelling zelfgekweekte bloemen en fruit hou den. De inzendingen zullen door 'n deskun dige jury worden beoordeeld en aan enkele van de meest succesvolle ama teur-kwekers pry zen w.o. enkele wisselbekers worden toegekend. De expositie is zaterdag van 16 tot 19 uur en zondag van 10 tot 19 uur geopend. In dienst van de ander Twaalf jaar Open Deurwerk „Naar deze dag, zondag ?L septem ber, hebben u en ik met verlangen uitgezien", zei dr. P. L. Schoonheim gisteren by de opening van de byeen- komst „In dienst van de Ander" in de Stadsgehoorzaal. De feestelyke sa menkomst was belegd ter gelegenheid van een nieuw seizoen Open Deur- werk (Byzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente Leiden). Te- werd het feit gevierd, dat het twaalf jaar geleden is, dat men met het werk startte. Als uitgangspunt had dr. Schoon heim Marcus 6 gekozen, de spyzigtng van de vyfduizend. „Kyk wat je zelf hebt", zei Jezus daarby als het ware. Wat heb je zelf aan geloof en geeste lijke kracht? Niet vragen wat een an der heeft, ook niet wat je zou willen hebben, maar nagaan wat je zelf werkelijk hebt. Er is begin-energie nodig. „Dan zegent God, Hy geeft volheid en uit die volheid krygen óók u en wy „volheid" het is alles van God. Van U zyn alle dingen, van U, o God, alleen", zo besloot dr. Schoonheim zyn geesteiyk en feestelyk woord, waarmee de aanwezigen instemden door spontaan twee coupletten van dit gezang (148 1 en 6) aan te hef fen. De heer Bolderdyk, één van de oudste medewerkers van Byzonder Kerkewerk, werd door dr. Schoon heim toegesproken en hem werd het boekje overhandigd, dat ter gelegen heid van 12 jaar Open-Deurwerk is uitgegeven en dat als titel heeft „In dienst van de Ander". Na zyn dank woord sprak de heer Bolderdyk op zyn beurt dr. Schoonheim toe. „Gy zyt een middel in Gods hand ge weest om het Evangelie te brengen". De morgenby eenkomst werd afge wisseld met samenzang, muziek door het mondaccordeonorkest Concordia uit Noordwyk onder leiding van de heer J. J. van der Reyden, een drie tal musicerende meisjes, zang door de leerlingen van de Oranje-Nassau ulo onder leiding van de heer Labor- dus en een trompetsolo, door de heer Labordus aan de piano begeleid. Ook de heer Labordus, die Jarig was, kreeg het boekje '„In dienst van de Ander" en een imitatietrompetje. In de middag werd gezamenlyk een broodmaaltyd gebruikt, waarna het Leidse Jeugdorkest muziek maakte. Er werd nog een film vertoond en leden van Toonkunst Leiden zongen. In het deze dag uitgereikte boekje „In dienst van de Ander" geeft dr. Schoonheim een principiële en prak tische beschouwing van 12 jaar Bij zonder Kerkewerk. Uitvoerig zet schryver op schriftuurlyke gronden uiteen, wat het betekent in dienst van de ander te staan. In afzonder- lyke hoofdstukken komen de onder delen van het byzonder kerkewerk ter sprake, t.w. kerkdiensten, bijeen komsten. voorheen in Luxor en thans in de Stadsgehoorzaal, colportage, openluchtprediking, kringwerk en het spreekuur.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3