LEIDSCH DAGBLAD Engelse kolonie MALTA onafhankelijk geworden Irene en Charles waren weekeinde in Soestdijk Demonstraties van misnoegde oppositie Leid se scholier slaat rechercheur neer :erbericht Nachtvorst Zweedse socialisten behalen de absolute Kamermeerderheid Komplol in Bolivia Opgericht 1 maart 1860 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 No. 31370 f.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 (Van onze Londense correspondent) Vandaag heeft het Britse Gemenebest er een nieuw probleem- je bij gekregen: Malta (360.000 inw.), de 19e Engelse kolo- ie die onafhankelijkheid heeft gekregen. De feestelijkheden zijn yerschaduwd door de gemengde gevoelens onder de bevolking, lintoffs socialistische partij organiseerde gedurende het week- nde demonstraties. De Britse Gemenebestminister Duncan San- ps werd ontvangen met spandoeken waarop stond: „Sandys go ome" en „Malta verkocht". Er werd voor gezorgd, dat de hertog an Edinburgh, die Koningin Elizabeth bij de onafhankelijkheids- tremonie vertegenwoordigt, niet het gebouw van de socialis- sche partij behoefde te passeren. Daarop wapperde namelijk de [altese vlag halfstok Een halve eeuw geleden was Malta van de belangrijkste sym- len van Engelands wereldmacht, s immers het hoofdkwartier Britse Middellandse Zee- onmisbaar als bunkerstation reparatie-inrichting. Malta vorm- ;an de belangrijkste schakels eens zo grote Britse impe- N'a de laatste oorlog werd Malta's rolking collectief voor haar dap- rheid tijdens de Duitse bombarde- tnten beloond met het George- lis. Maar de werkgelegenheid werd gauw schaars omdat de betekenis n het eiland als marine-basis snel Malta bezit nu eigenlijk alleen nog maar toeristische betekenis, al tracht men er de lichte industrie uit te breiden. De arbeidsbeurzen bezitten apart loket „emigratie", spreekt boekdelen. Deskundigen heb- een jaarlijkse emigratie van 10.000 personen aanbevolen, maar de regering wil, om niet te veel ge schoolde arbeidskrachten te verlie- het kalmer aan doen, namelijk 35.000 in vijf jaar. Behalve de economische moeilijk heden, is er de interne strijd tussen Min tof fs socialistische partij en de R.-K Kerk, die daar nog nauwelijks haar intrede in de nieuwe tijd heeft gedaan. Door al deze moeilijkheden ligt er een zware schaduw over de feestvreugde. Malta's toestand is, sinds het 150 jaar geleden na Napoleons nederlaag, om Britse bescherming vroeg, altijd zorgelijk geweest. Commercieel heeft dit Britse fort in de Middellandse Zee zich nooit kunnen bedruipen, maar de levensstandaard was dank zij de Engelsen hoger dan in de om ringende gebieden. Ook na Malta's onafhankelijkheid zal Londen proberen Malta e< misch op de been te houden, heeft gedurende de eerstvolgende tien jaar een bedrag van 50 miljoen pond sterling (500 miljoen gulden) aan leningen en schenkingen toege zegd om het eiland een adempau: te geven. Deze regeling vormt e« onderdeel van de defensie-afspraak zonder basis geen geld! welke Engeland het recht geeft op een militair steunpunt. Malta heeft nog wel degelijk enig militair belang voor Engeland hoewel het in dit nucleaire tijdsgewricht niet meer onontbeerlijk is. Doch wanneer het in Cyprus, Lybië en Aden misloopt zal Malta weer aan belangrijkheid kunnen winnen. Geen snel succes Snel succes is echter niet te ver wachten. Volgens deskimdigen van de V.N. zal het 15 tot 25 jaar duren voordat Malta economisch levens vatbaar kan worden. Het tempo van de industrialisering ging, ondanks Engelands financiële hulp, tergend langzaam. Dr. Borg Oliviers Natio nale partij zal zich alleen kunnen handhaven als er positieve resultaten worden bereikt. Indien Mintoff toeschietelijker zal worden tegenover de kerk zouden zijn dynamiek en energie een waar devol element kunnen worden bij de economische opbouw. Het heeft vooral Mintoffs woede opgewekt, dat bepaalde privileges van de kerk in de grondwet zjjn vastgelegd. Maar de Maltese Labour partij, welke aangekondigd heeft de grondwet te wijzigen zodra zjj daar toe de kans krijgt, schijnt in feite bereid tot een compromis. De nartij eist echter eerst opheffing van het kerkelijke verbod voor de gelovi gen om kennis te nemen van socia listische lectuur. Velen zien pas een Bij arrestatie in warenhuis Op roof met een plunjezak ien 18-jarige scholier uit Lei- die zaterdagmiddag op een keidiefstal werd betrapt, ich bij arrestatie zo hevig :n de politie verzet, dat een lercheur van politie naar het 1 enhuis moest worden ver- pd. De politieman (59) heeft e gebroken ribben, een ge- usde schouder en een ge- usde pink. De vechtlustige •lier, een leerling uit de vijf- las van een Leids lyceum, is tsloteri in een cel van het po- Hireau. Bilt verwacht van heden- tot enavond: koude nacht met wei- Pind in het binnenland plaat nachtvorst. Vanavond en van- t nog hier en daar een bui. fgen overdag op de meeste sen droog weer met zonnige pe- n. Zwakke tot matige zuidwes- e wind. Iets hogere middagtem- (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 SEPTEMBER pop: 6.25 uur; onder: 18.39 uur; op: 19.26 uur; onder: 6.53 u. water te Katwijk te 3.36 en 8 uur, laagwater te 11.50 uur. blad bestaat uit 20 pagina's De vechtpartij had plaats in een warenhuis aan de Haarlemmerstraat. Het liep tegen sluitingstijd toen. na een telefonische melding, twee re chercheurs in het warenhuis versche nen om de winkeldief, die door een personeelslid was betrapt, naar het politiebureau over te brengen. De jongeman volgens de politie „een boom van een kerel" voelde er niets voor om aan de sommatie mee naar buiter. te gaan gevolg te geven. In het kantoor van de winkelchef ontstond op dat moment een hevig tumult. Wat de rechercheurs ook probeereden, de lyceist liet zich niet arresteren. Toen één van de twee po litiemannen gewond op de vloer lag, belde de andere mmiddellijk de Eer ste Hulpdienst op en oaarna het po litiebureau. Pas ïadat er politiever- sterking was gekomen kon de lyceist in het warenhuis worden overmees terd. De knaap had bij zijn aanhou ding een grote plunjezak bij zich, waaruit onder meer een kleinbeeld- carrtera, drie boeken, ee fles wij een elektrisch kookstoestel. een doos kauwgum, een fles haarlak, twee overhemden en een broodrooster te voorschijn kwamen. Het bleek, dat de scholier al deze goederen in de loop van d» zaterdag in verschillende Leidse winkels had weggenomen. Bij huiszoeking trof de politie in de woning van de jonge man nog tweeëndertig balpenvullin gen, enkele dictaatcahiers en een filmcamerastatief aan. De totale waarde van al deze gestolen artike len bedraagt vele honderden guldens Met wat voor een superieoriteitsge- voel deze knaap is behept, blijkt be halve uit zjjn verzet tegen de twee rechercheurs ook uit het feit, dat hij tijdens zijp verhoor aan een hoofdin specteur van politie „beleefd maar dringend" verzocht om wat beter te articuleren, daar htf hem anders geen antwoord kon geven.... oplossing van het conflict als de kerk zich hervormt en daarvan schijnt nog niets te bespeuren. Grotere export nodig Malta's welvaart hangt in de eerste plaats af van grotere export, welke profijt kan trekken van de nabijheid van het Europese vasteland en van de goedkope arbeidskrachten. Nieu we afzetgebieden zijn Australië en Canada, waar vele Maltezers zich hebben gevestigd en ook Noord- Afrika. Tegen het einde van het jaar zal de Britse marinewerf, welke tot nu toe de grootste inkomstenbron van het eiland was, voor burgerlijk ge bruik gereed zijn. Verder is er het denkbeeld om van Malta een vrij haven te maken waar zonder de nor male douanerechten goederen kun nen worden vervaardigd of bewerkt. Voorts is er het voornemen van Malta het belangrijkste toeristen centrum in de Middellandse Zee te maken. Mintoff noemt Malta's onafhan kelijkheid wegens de handhaving van de financiële en militaire ban den met Engeland een „schijnverto ning". hoewel Malta zonder die ban den economisch verloren zou zijn. De links-socialistische nationalist Min toff. beoogt voor Malta neutralisme in de hoop op economische hulp uit beide kampen. In Zweden hebben de (rege rende) sociaal-democraten gis teren bij de verkiezingen voor Gewoon een familiebezoek (Van onze Hilversumse correspondent) Prinses Irene en haar echtge noot prins Charles Hugo van Bourbon Parma zijn vandaag weer naar Parijs teruggekeerd na een weekeinde in paleis Soestdijk te hebben gelogeerd. Zaterdag kwamen zij aan voor het eerste gezamenlijke be zoek aan de Nederlandse ko ninklijke familie sinds hun huwe lijk. Een woordvoerder van de familie BourbonParma in Parijs heeft zich gehaast om te verklaren, dat Irene nie? naar Nederland was gekomen om haar familie van een komende blijde gebeurtenis op de hoogte te stellen. „Het was louler de bedoeling van dit bezoek, zo dit nog nodig ware, de gehechtheid tot uitdrukking te brengen van de prins en prinses met de Nederlandse koninklijke familie", aldus de uitgegeven verklaring. Prinses Irene en Prins Charles, die voor het eerst na hun huwe lijk gezamenlijk een bezoek aan ons land en Soestdijk brachten, verlaten de pastorie van de Ni- colaaskerk in Baarn, waar zij gisteren de mis bijwoonden. en haar echtgenoot onverwacht in hun zilvergrijze Jaguar (met Frans nummerbord 300 GQ 03) in Soestdijk arriveerden, nadat zij prins Bernhard in Parijs hadden ontmoet. De prins heeft daar een bezoek ge bracht aan een specialist, die hem onderzocht heeft voor de pijnen in zijn rug. Voor die pijnen is de prins overigens al sinds enige maanden onder behandeling bij f in Hilversum. Onopgemerkt Zaterdagmiddag bleef het bezoek van prinses Irene en haar gemaal door het publiek onopgemerkt. Zon der dat passerende automobilisten hen herkenden, liepen zij in het licht van de middagzon hand in hand van het paleis naar de koninklijke stallen daartegenover. Een uur lang hebben zij de nieuwe garage bezichtigd, welke achter de stal is gebouwd en welke voorzien is van de nieuwste techni sche snufjes. In deze garage staan onder meer twee Ferrari's van de prins, waarvan er een fonkelnieuw is. Dit derde bezoek van prins Charles aan het koninklijk gezin na zjjn stormachtige kennismaking in febru ari is waarschijnlijk door prinses Irene voorbereid bij een bezoek, dat zij in de vakantie van het koninklijk gezin vorige maand in het Italiaanse Porto Ercole heeft gebracht. Race-uurtje Gisterochtend hebben prinses Irene en haar man de vroegmis bijgewoond in de St.-Nicolaaskerk in Baarn, de parochie waar de prinses was inge schreven. Na afloop van de mis ontving pas toor I. Kaarsgaren de prinses en de prins in zijn pastorie. Gistermiddag toen een aantal tele lenzen van fotografen en televisie op het paleis was ingericht, reed de Jaguar de paleistuin uit via de zel den gebruikte achteruitgang. Tegelij kertijd reed prins Bernhard in zijn Ferrari uit de garage, terwijl zijn chauffeur de tweede Ferrari reed. In Soesterberg op de startbaan van het vliegveld, demonstreerde prins Bern hard zijn nieuwe wagen aan zijn dochter en schoonzoon. Op hun beurt lieten zij zien. welke hoge snelheden him sportwagen kon halen. Na een uur kwam het gezelschap terug. Weer werd door prinses Irene van de ach teringang gebruik gemaakt. Haar auto werd daarna in de achtertuin van het paleis geparkeerd. Het bezoek van prinses Irene trok slechts weinig belangstelling van het publiek. Slechts enkele automobilisten stopten gistermiddag bij het paleis. De achter-de-hand-gehouden Baarn- se politiemannen behoefden niet in het geweer te komen. In plaats van een glimp van prinses Irene en haar man op te vangen zag men gister middag prins Bernhard per helikop ter naar Teriet bij Arnhem vertrek ken waar hij modelvliegtuigwedstrij den bijwoonde en zijn eerste vlucht met een zweefvliegtuig. Het publiek voor het paleis zag de prins later terugkeren. Van zjjn gehuwde doch ter geen glimp. de Tweede Kamer de absolute meerderheid behaald, tenzij de stemmen, die per post zijn uitge bracht, een wijziging in de uit slag brengen. Volgens de voor lopige cijfers hebben de socialis ten 117 van de 233 kamerzetels verkregen. Het zal enkele da gen duren voordat de definitieve uitslag bekend is^ Zoals het er nu uitziet is de zetel verdeling als volgt: socialisten 117 (winst drie), liberalen 40 (ongewij zigd, centristen 37 (winst drie), con servatieven 28 (verlies 11), commu nisten 8 (winst drie), Burgerverbond 3 (bestond in 1960 nog niet). De nieu we Tweede Kamer telt één zetel meer dan de oude met het oog op de be volkingstoeneming. De socialisten zyn al 32 jaar aan de regering. In dien zjj inderdaad de absolute meer derheid behalen zullen zij zonder de steun van de communisten kun nen regeren. Do oppositie is verzwakt door het optreden van twee nieuwe partijen, het Christen-democratisch verbond, van 1,8 procent van de stemmen kreeg maar geen zetel behaalde en het Burgerverbond, dat drie zetels behaalde. Laatstgenoemde partij dong alleen mee in vier districten. Het Christen-democratisch ver bond nam in 18 van de 28 districten aan de verkiezingen deel. Er bestaat, zoals gezegd nog een kans, dat de sociaal-democraten één zetel en daarmee de absolute meerderheid moeten afstaan, wan neer namelijk de stemmen per post (ongeveer vier pet. van het totaal) aan de „burgelijke" partijen toeval len. De communisten vormen de enige linkse partij die in stemmen vooruit is gegaan. Dit is waarschijnlijk voor een groot deel het gevolg van de bekwame leiding van Carl Hendrik Hermansson, die er steeds weer op hamert dat de Zweedse communis tische partij niet gelijk is aan die van Rusland en dat de Zweedse com munisten „socialisten", geen „collec- tievisten", zjjn. MARGARINE VANDAAG EEN CENT DUURDER De margarine is met ingang van vandaag per pakje van 250 gram een cent duurder geworden. De Bond van Nederlandse Marga rinefabrikanten zegt, dat „de prij zen van oliën en vetten zich op een te hoog niveau blijven bewegen om doorberekening van bepaalde kosten verhogingen zonder prijswijziging mogelijk te maken". Met het minis terie van Economische Zaken heeft het gebruikelijke ovsrleg plaats ge had. Kroonprinses bij familie Marijnen Prinses Beatrix heeft gistermiddag een kort bezoek gebracht aan de mi nister-president en mevrouw Marij nen. In de ambtswoning van de pre mier, het Catshuis in Den Haag, ge bruikte de prinses de thee. Zij gaf daarmee gevolg aan een uitnodiging die het echtpaar Marijnen haar reeds enige tijd geleden deed. Ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan van de Nederland se Spoorwegen is zaterdag in Amsterdam een galaconcert ge geven. Op deze avond werden ook Koninklijk onderscheidingen uitgereikt. Minister Van Aart- sen speldt de president-directeur van de NS. ir. J. Lohman de ver sierselen op van zijn onderschei ding tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Boliviaanse regering heeft zon dag in het gehele land de staat van beleg afgekondigd na de ontdekking van een komplot tegen de regering. Er zijn tal van linkse voormannen gearresteerd, o.w. de vroegere presi dent Hernan Siles Zuazo. De bekende oppositieleider Juan Lechin, alg. secretaris van de Boliviaanse mijn- werkersbond, zou zijn ondergedoken. In La Paz is officieel bekendge maakt, dat het doel van de samen zwering was de huidige regering te vervangen door een „junta onder lei ding van Zuazo". Voorts had men op standen willen organiseren in de de partementen Santa Cruz, Oriente en Bolivia, gewapende aanvallen willen plegen op openbare gebouwen en spoorlijnen willen saboteren. In juni j.l. hielden Lechin en Zua zo een korte hongerstaking uit pro test tegen de methoden bij de verkie zingen op 31 mei .waarbij president Estenssoro werd herkozen. Zij wer den in hun verzet gesteund door een staking van 20.000 mijnwerkers en door studenten, die betoogden dat de resultaten van de verkiezingen waren vervalst. Estenssoro werd herkozen, doordat deze de partij van Lechin eerst had laten verbieden. Deze party had zich afgescheiden van de rege ringspartij, omdat Lechin het beleid van Estenssoro niet progressief ge noeg vond. Algemene staking in Saigon In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon is vanmorgen een algemene staking uitgebroken, waardoor met name de elektriciteits- en watervoor ziening, het busvervoer en de ver bindingen worden getroffen. De staking is voor 48 uur afgekondigd door de vakbonden uit protest tegen het door de regering opgelegde sta kingsverbod voor de duur van de noodtoestand. Ongeveer 60.000 arbei ders, allen lid van het algemeen vak verbond, nemen aan de staking deeL Ongeveer drieduizend stakers trok ken vanmorgen naar het gebouw waar het bureau van premier Ngoe- jen Khan is gevesti;d. De generaal was er echter niet. Om half een p. tyd stonden de stakers nog steeds voor het gebouw. Militairen hadden er inmiddels de wacht betrokken. (Sue/ We teutvs i Uit het Leidsch Dagblad van i 21 Sept. 1864: Vrijdag a.s. 's middags ten 12 uur zal dr. J. G. C. Evers het hoogleraarsambt in de 1 geneeskunde aan de Leidsche 1 Hoogeschool aanvaarden, met een plegtige redevoering in het groot auditorium van het academiegebouw. AdvertentieNeêrlandsch i Koffiehuis, Haarlemmer straat. Grande soirée musi- cale te geven door Fransche Duitsche artisten. Aan- vang des avonds ten negen G. A. J. Tethoff

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1