ZUIVER WOLLEN iWEVENIT maakten Ford Cortina tot «Studieduur kwam ter sprake bij meeste rectoraats overdrachten BETROUWBAARHEID EN BUITENGEWONE PRESTATIES VERDIEN HET IN DE ROTTERDAMSE HAVEN ctaac LEIDSCH DAOfiLAB MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964 Thans nog onduidelijk welke maatregelen gewenst zijn Aan de meeste Universiteiten en Hogescholen is vandaag het nieuwe academiejaar geopend met een bijzondere senaatszitting, vaarin de rector magnificus verslag uitbracht van de lotgevallen in jet afgelopen jaar en enkele actuele problemen aansneed. die actuele problemen deed vooral de studieduur opgeld. De -eeste rectoren waren het er over eens, dat er „iets aan gedaan" aoet worden, maar de factoren, die met de studieduur verband ouden, zijn zo veelzijdig van aard, dat men nog geen goed inzicht an hebben in de wenselijkheid van bepaalde maatregelen. Overigens werd er van verschillende zijden op gewezen, dat een agere dan „normale" studieduur niet steeds afgekeurd moet wor- i, omdat de bestede extra jaren zeer wel gebruikt kunnen zijn. Wij laten hieronder enkele van de belangrijkste opmerkingen uit rectoraatsoverdrachten volgen. Aan de rectoraatsoverdracht in *iden besteden wij elders uitvoerige aandacht. IROHNGEN De rector magnificus te Groningen of. dr. F. H. L. van Os, die het •toraat vier jaar bekleedt, merkte zijn verslag van de lotgevallen het afgelopen jaar op, dat naar mening het eindexamen VHMO voldoende waarborg biedt voor de I chiktheid tot een universitaire ;die, en dat men zonder een voor- ectie gedurende de schoolperiode een selectie met behulp van een -De volleybalwedstrijd tussen Rus- Oost-Duitsland, zaterdag in :ou gespeeld, is in een Russische inning geëindigd. De Russische inen met 30 en de dames ■vierden met dezelfde cijfers. verplicht propaedeutisch een jaar studie weinig behoeft te verwachten van studieverkorting door verandering van de eisen. UTRECHT De Utrechtse rector prof. dr. H. Freudenthal, die zijn ambt overdroeg aan prof. mr. L. J. Hymans van den Bergh, was somber gestemd over de studieresultaten en de mogelijkhe den tot verbetering. Voorts was hij somber over het ontstellend tekort in de personeelsformatie der univer siteiten. Ten aanzien van het uni versitair bestel als geheel merkte hij op, dat de nieuwe wet op het We tenschappelijk Onderwijs de senaat en rector vrijwel op een zijspoor heeft gerangeerd ten integratie van net onderwijs- en we tenschapsbeleid. De gedachten van prof. Freudenthal gingen uit naar een beleidscollege, dat het vertrou wen van de senaat geniet, dat met instemming van de faculteiten een onderwijs- en wetenschapsbeleid uit stippelt en voert dat dat als waardig tegenhanger van het curatorium aan het universiteitsbestuur deel neemt. AMSTERDAM Aan de Universiteit van Amster dam droeg prof. dr. J. Kok na vijf jaren het rectoraat voor een periode van drie jaar over aan prof. mr. J. van der Hoeven. Prof. Kok merkte in zijn rede op dat de Amsterdamse Universiteit met ongeveer elfduizend studenten de grootste inrichting voor wetenschappelijk onderwijs in ons land is. De jongste inrichting, de Campushogeschool te Twente, mis gunde hij haar luxe niet, maar wel meende hij, dat die luxe consequen ties moet hebben voor de andere in stellingen, zowel wat betreft de voor zieningen van velerlei aard, zoals huisvesting voor stafleden en studen ten en de kwaliteit der mensa. In Amsterdam is voor de studenten huisvesting kostbare tyd verloren ge gaan door het afwijzen van de bouw van een studentenhuis met gepre fabriceerde kamers. VRIJE UNIVERSITEIT Het rectoraat van de Vrije Univer siteit was vorige week reeds overge dragen door prof. dr. F. de Roos aan prof. dr. R. Schippers, die het laatst een éénjarig rectoraat be kleedt. Daarna zal prof. mr. "W de Gaay Fortman voor vier jaar tor zyn. Het leek prof. De Roos in zijn overdrachtsrede nauwelijks verant woord diep ingrijpende maatregelen ter verkorting van de studieduur te nemen, zolang de kwantitatieve be tekenis van de vele factoren, van in vloed op deze duur, nog niet be kend is. Het groeitempo van de V.U. ligt hoger dan het landelijk gemiddelde, r er doen zich daarbij merk- rdige schommelingen voor. Het groeipercentage zal vermoedelijk in de toekomst minder hoog worden. 1960 overdroeg aan prof. dr. H. J. Kuhlemeijer, wees op de instelling twee commissies, die zich op mo gelijke vernieuwingen in de econo mische faculteit zullen beraden. De commissie zal de mogelijkheid bestuderen van een vorming, die voorbereidt op functies in het be drijfsleven, de andere commissie zal de gehele opbouw van de economi sche studie onder handen nemen. NIJMEGEN In Nijmegen merkte de aftreden de rector prof. dr. T. A. Birrell over de buitenlandse studenten op, dat men hun aanwezigheid in ons land niet in het juiste perspectief kan zien wanneer er geen cijfers beschik baar zijn over de mate waarin Neder landers deelnemen aan het weten schappelijk onderwijs in het buiten land en in de mate waarin door het buitenland studiebeurzen aan Neder landers zijn verstrekt. DELFT De Delftse rector prof. dr. ir. H. J. de Wijs zag in de televisie een mid del om de didactische middelen van 't hoger onderwijs uit te breiden en te versterken. Prof. De Wijs zei zich te verheugen over de plannen van de Stichting Televisie Academie, de „Teleac" en de plannen om de drie technische hogescholen met straal zenders uit te rusten zodat per tele visie een uitwisseling van colleges kan geschieden. Prof. De Wijs wees er voorts op, dat de senaat kleiner is dan een jaar geleden, en dat het aantal va cante leerstoelen is toegenomen, waardoor de ongerustheid over de wetenschappelijke top-bezetting nog is toegenomen. ROTTERDAM De Rotterdamse rector magnifi cus, prof. drs. H. W. Lambers, die zijn functie uitgeoefend sinds TILBURG Ook de Tilburgse rector prof. dr. C. F. Scheffer, die zijn ambt over droeg aan prof. dr. H. W. J. Bosman, besteedde uitvoerig aandacht aan de studieduur. Een relatief lange studie duur noemde hij slechts dan maat schappelijk ongewenst, indien deze het gevolg is van tijd vermorsing ten nadele van de gemeenschap. Wan neer deze studie tijd echter verlengd wordt door intensieve deelneming aan het positieve studentenleven of dat men zich elders praktisch of theoretisch al of niet op eigen stu dieterrein heeft bekwaamd, dan is dit geenszins afkeurenswaardig. EINDHOVEN Het probleem van de studieduur is reeds een halve eeuw aan de orde geweest, aldus stelde prof. dr. K. Posthumus in zijn rede ter ope ning van het acedamische jaar in Eindhoven. Er bestaat bittere behoef te aan een onderwijskunde met eigen wetenschappelijk verantwoorde methodiek. In het Nederlands hoger onderwijs is aan wetenschappelijk zelfonderzoek nog maar weinig aan dacht besteed. Voorts stelde hij, dat nieuwe tech nische hogescholen -in o lopig meer academici opbouw en aanvulling van het we tenschappelijk korps dan zij opleve ren. Zou men overgaan tot stichting van nog een vierde technische hoge school, dan zal de produktie van de drie nieuwe hogescholen pas om streeks 1980 groter kunnen zijn dan de „consumptie". land Bond zonder Naam sticht een „Dienst der Naastenliefde" De Bond zonder Naam gaat be paalde noodgebieden aanpakken. Plannen zyn er voor een centrum, ouders of gehele gezinnen, of die verdwaald zyn geraakt in onze maatschappij, in hun moei lijkheden kunnen worden opgevan gen. Naast dit „vakantiewerk", komt er een „dienst der naastenliefde" waarop een onbeperkt beroep kan worden gedaan om een handje te helpen: het schrijven van een brief, het invullen van een formulier, het verzenden van goederen en andere eenvoudige werkjes. Maar ook ver lenen van hulp aan mensen, die door eigen schuld in moeilijkheden zijn geraakt, maar de eerlijke bedoeling hebben zich te rehabiliteren in de maatschappij. Voorts wordt nog gezocht naar een verantwoorde vorm voor een opvang centrum voor mensen in nood. Men sen, die het eerst buiten de officiële overheidszorg vallen en moeten wor den opgevangen en voor wie een nieuw maatschappelijk contract moet worden gelegd. De geestelijke leider, pater Ch. Knibbeler maakte gisteren deze plannen bekend op ,,D-day 1964" van de bond in de Houtrusthallen in Den Haag. Pater Knibbeler zag in vereenvoudiging van werkzaamheden ook een mogelijkheid voor aanpas sing aan veranderde omstandig heden. Pater Knibeler releveerde, dat de bond. die 26 jaar bestaat, geen gren zen kent van godsdienstige of poli tieke aard en nog altijd, dag in dag uit, de wonden geneest, die door lief- ri-T-. -.heid in zoveel harten zijn ge- In Schermer (nog) geen aardgas De boring van de Amoco in het Noordhollandse Zuid-Schermer, die een week geleden een onzeker flak kerende gasvlam opleverde. heeft naar wij vernemen nog niet tot een noemenswaardige aardgasvondst ge leid. De vlam brandde slechts op hetgeen ontsnapte uit een enkel on beduidend gasvoerend bodemlaagje, zoals men dat wel meer bij borin gen tegen komt. De Amoco-boring in de Schermer wordt voortgezet. Kongo niet uitgenodigd o O o voor „top" in Cairo Kongo-Leopoldstad is niet uit genodigd voor de conferentie van niet-verbonden landen die binnen kort in Cairo zal worden gehouden, zo meldt het gezaghebbende Egypti sche blad Al Ahram. Het besluit hiertoe is genomen om te verhinde ren dat Tsjombe aan de besprekin gen deelneemt. De „Palestijnse be vrijdingsorganisatie" zal op de con ferentie door waarnemers vertegen woordigd zijn. De verzoeningscommissie voor i Kongo-Leopoldstad, die in Nairobi vergadert, heeft het eerste deel van haar werkzaamheden voltooid en be sloten een bezoek te brengen aan Leopoldstad, Brazzaville en Boe- koemboera (Boeroendi). De com missie komt dinsdag opnieuw bijeen om haar taak in de drie landen uit. te stippelen. Premier Tsjombe van Kongo en de ministers van Buiten landse Zaken van Brazzaville en Boeroendi zyn op het ogenblik in Nairobi. „Wij willen de wereld een hart geven door te beginnen bij ons zelf". D-day 1964 van de Bond zonder Naam werd door meer dan 8000 bijgewoond. U zult verrukt zijn over deze schitterende kwaliteiten zuiver wollen wevenit die Gerzon nü voor veroverd heeft. U zult verrast zijn van de prachtige sortering tweed, bouclé, fantasie en uni wevenit en van het enorme assortiment meesterlijke kleuren! Enu zult versteld staan dat een zó prachtige kwaliteit (extra breed: 140-160 cm.) zó voordelig is: uw Modehuis Auto Universum zegt: AUTO VA 'erken aan de waterkant, laden en lossen van ihepen van velerlei nationaliteit, duizenden vak mensen (opgeleid door de Scheepvaart Vereeniging IDfyid-Centrale voor Arbeidsvoorziening) profiteren n steeds afwisselend en goed betaald werk in de litenlucht, van uitstekende sociale voorzieningen, n een zeer goede pensioenregeling. AST WERK c«l ZEKERHEID mi DOR DE ere DEKONIST Wilt U persoonlijk meer over de moge lijkheden in de Rotterdamse haven weten? Over het vacantiecentrum,..., vrije werkkleding, schoeisel, enz?. 8HO«o«6EmM TINGSAV0ND VAN DE ZUID ie op dinsdag 8 september a.s. in iefé-Restaurant Centraal, Vliet Irdzijde73, Rijnsburg plaats vindt. I*vrouw of verloofde is ook welkoml Aanvang 7.30 uur. SCHEEPVAART VEREENIGING ZUID WESTZEEDIJK 401 ROTTERDAMWEST b Betrouwbaarheid en buitengewoon prestatie vermogen op schitterende wijze gedemon streerd door 140 internationale rally-successen! Een reeks van meer dan 140 overwinningen in races en rallies in 23 landen, eindigend in een algehele Cortina overwinning in de zwaarste rally ter wereld: de East Africa Safari Rally - ziedaar het unieke record van de Ford Cortina. En op basis van deze overwinningen heeft het bekende Zwitserse autoblad „Auto-Universum" de begeerde „Auto van het jaar" prijs toegekend aan de Ford Cortina; voor betrouwbaarheid, buitengewone prestaties en veelzijdig heid - in wedstrijden over de gehele wereld. Lees, wat deze onderscheiding voor betekent. U kunt dezelfde Ford Cortina kopen. De Ford Cortina, die bij uw Ford Dealer in de showroom staat, heeft dezelfde krachtige motor, dezelfde degelijke carrosserie, dezelfde betrouwbare versnellingsbak als de Cortina's die deze prijs verworven heb ben. Want de internationale rally- en wedstrijdreglementen hebben strenge bepalingen, en alleen gewone seriemodellen worden ingeschreven. Dezelfde stoere betrouwbaarheid. Uw Cortina heeft dezelfde betrouwbaarheid, die de wedstrijdwagens naar de overwinning voerde van 's werelds zwaarste rallies en be- trouwbaarheidsritten. De onderdelen, die hun recordprestaties leverden onder folterende om standigheden, zijn dezelfde onderdelen van uw Consul Cortina. Voor even hoge snelheden, even grote acceleratie, even stabiele wegligging. Hetzelfde comfort op de lange afstand. Fit blij ven achter het stuur is van vitaal belang voor afmattende lange-afstand rallies. Het kleinste ongemak wordt na 24 uur rijden een kwelling. Daarom heb ben de lichte besturing, de soepele vering en de comfortabele banken zo'n belangrijke bijdrage geleverd in de Cortina over winningen. Comfort - d&t is de reden, waarom een Cortina- rijder ook na een lange rit weer fit uit zijn wagen stapt. Ontdek zèlf dit rijcomfort - maak een afspraak met uw Ford Dealer voor een proefrit MEER AUTO VOOR UW GELD.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17