LEIDSCH DAGBLAD OPNIEUW „INCIDENT" IN GOLF VAN TONKIN fAT IS ER PRECIES GEBEURD? Washington zwijgt en Hanoi ontkent Apollo -maaiischip in baan om de aarde Luns: Er bestaat geen plan-S Kapitein wist geen raad met zijn hardnekkige verstekeling tv noordzee van EGMOND (È&rf Z/Ctdf!lD3 Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1964 No. 31369 pirecteur: E. A. EL van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, 13.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Er zijn opnieuw Amerikaanse schepen aangevallen in de Golf in Tonkin, zo is gistermiddag van gezaghebbende zijde in Washington meegedeeld. Sindsdien bewaart men echter in de imerikaanse hoofdstad een officieel stilzwijgen over het ge- eurde. Het departement van Defensie beperkte zich tot de ver- laring, dat de aanval werd uitgevoerd na het invallen van de uisternis en dat de Amerikaanse schepen zich in internationale fateren bevonden. Het stilzwijgen heeft ertoe geleid, dat in Washington tal van tegenstrijdige geruchten de ronde doen over rat precies is voorgevallen. Volgens de National Broadcasting impany waren by het incident vier jordvietnamese patrouilleboten be- okken. Deze zouden de Amerikaanse hepen hebben aangevallen, waarop de patrouilleboten tot zinken trd gebracht en de andere drie bui gevecht werden gesteld. Het Ame- iaanse ministerie van Defensie wei- jrde dit bericht te bevestigen. Men slechts te kennen, dat het inci- nt gebeurde omstreeks tien uur ivonds plaatselijke tijd (gistermid- drie uur Ned. tijd). Coals bekend werden vorige maand de Golf van Tonkin twee Ameri kaanse torpedoboot jagers door Noord- vietnamese torpedoboten aangeval len. De VS antwoordden met lucht aanvallen op bases in Noord-Viet- Inmlddels heeft Noord-Vietnam alle berichten over een aanval op Ame rikaanse schepen categorisch ont- SIKKENS IN EMMERIK )e loco-burgemeester van Eimne- heer W. Schmitz, heeft giste- nieuwe gebouwencomplex van kkens Lackfabriken GMBH" te merik officieel geopend. ■en dochteronderneming van kens groep N.V. in Sassenheim, op haar beurt deel uitmaakt van K.Z.K.-concern. (Koninklijke it-Ketjen). Sikkens Lackfabriken [BH produceert zelf huisschilders- en importeert daarnaast pro van zusterbedrijven. In het gebouw is ook ondergebracht GMBH, als importeur voor tn Apeldoorn, o.m. voor kunst- ildersverven. !en kan zich afvragen, aldus ir. Driel, directeur van de Sikkens iep N.V., wat Sikkens op de Duit- narkt zoekt. let antwoord is te vinden in de wnarkt. Sikkens ziet in de gehele :omarkt de thuismarkt, waar zij kwaliteitsprodukten wil bren- waarbij er de voorkeur aan dt gegeven in de verschillende den met een eigen organisatie te ken. Prijsindexcijfer én punt omhoog et prijsindexcijfer van het le- onderhoud voor gezinnen van en hoofdarbeiders, zoals het Bureau voor de Statistiek dat ndelijks samenstelt op-, basis 1959 - 100,- steeg van 115 medio tot 116 medio augustus, linnen de sector voeding daalden Indexcijfers voor aardappelen en lp ten, terwijl het indexcijfer voor t iets opliep. Voorts werden prijs ingen geregistreerd voor mar de en eieren. 6t totaal indexcijfer, inclusief de lichte sociale verzekeringen en belasting onderging geen wijzi en bleef, op 114 EER BERICHT anhoudend koel waardoor de wind zo; aanwak- i De fronten ervan gaan verge- van enkele buien. Ook om deze *e depressie heen stroomt po- lucht naar ons land, zodat de eraturen aan de lage kant bly- m 10 uur) 20 SETEMBER op: 6.22 uur; onder: 18.43 uur. op: 18.50 uur; onder: 4.19 uur. ogwater te Katwijk te 2.26 en 'uur; laagwater te 10.35 en 22.50 (21/9 hoogwater te 3.03 en 15.23 laagwater te 11.14 en 23.30 uur) „Sprookje" In een verklaring van het Noord- vietnamese ministerie van Buiten landse Zaken, verspreid door het persbureau „Nieuw China", wordt ge zegd, dat gisteravond om tien uur toen twee Amerikaanse torpedoboot jagers in de richting van een nabij Nghe-An gelegen punt koersten, van af de kust zware ontploffingen, licht stralen en daarboven cirkelende vlieg tuigen werden waargenomen. oorlogsschepen behoorden, aldus de verklaring, tot een groep torpedo boot jagers, welke de Verenigde Sta ten op 17 en 18 september voor oefe ningen naar de aan Noord-Vietnam grenzende wateren hadden gezonden. .Vervolgens werden in berichten, toegeschreven aan het Amerikaanse ministerie van Defensie, Vietnamese patrouillevaartuigen er botweg van beschuldigd aanvallen „tegen de Ame rikaanse oorlogsschepen te hebben ondernomen, terwijl de Amerikaanse pers met vergeldingsmaatregelen te gen de democratische republiek Viet nam begon te dreigen". „Een ieder", zo gaat de verklaring verder, „herinnert zich nog een soort gelijk incident, dat op 4 augustus 1964 plaatshad en dat door de Ame rikaanse regering werd aangegrepen als voorwendsel voor oorlogshande lingen tegen Vietnam, welke dan ook de volgende dag werkelijk werden uitgevoerd. Het lijkt erop, dat de Verenigde Staten thans bezig zijn een soortgelijk sprookje te creëren om een eventuele aanval tegen de Vietnamese democr. republiek te rechtvaardigen" De Noordvietnamese regering spreekt vervolgens de geuite beschuldigingen categorisch tegen, daaraan toevoe gend dat zij geen enkele inbreuk op haar soevereiniteit en territoriale in tegriteit door Amerikaanse imperia listen zal dulden. Ongewoon snel Het Chinese persbureau verspreid de tevens een verklaring van het Noordvietnamese militaire opperbevel, dat eveneens een ongewoon snelle reactie op de berichten cident bevat. „Volgens berichten in de buitenlandse pers hebben de Ver enigde Staten op 17 en 18 september verscheidene schepen van hun de vloot naar de Golf van Tonkin gedirigeerd teneinde daar te provo dat de Amerikaanse imperialisten op 18 september ongegronde berichten hebben verspreid volgens welke Noord vietnamese patrouilleboten de Ame rikaanse oorlogsbodems hadden aan gevallen", aldus de Noordvietnamese verklaring. Verder wordt gezegd dat het hier een „hernieuwde imperialistische, Amerikaanse" poging betreft om een excuus te vinden voor een volgende aanval op Noord-Vietnam. Het op perbevel waarschuwde de Verenigde Staten dat zij de volle verantwoor ding dragen van de ernstige gevolgen welke een nieuwe aanval zou kunnen hebben. Chauffeur brengt zijn overvaller per taxi naar politie De 48-jarige Amsterdamse taxichauf feur Henk van de Werff heeft de man, die hem op 18 april van dit jaar overviel en bewusteloos ach terliet, met zijn wagen bij het po litiebureau afgeleverd. De chauffeur moest dezer dagen een man brengen in de straat, waar hij destijds werd neergeslagen. Hij kreeg argwaan en begon een praat je met de man om hem uit te ho ren. Ongemerkt reed hij naar het politiebureau met zijn vermoede lijke overvaller. Daar stopte hij plotseling en drukte hij op de cla xon, waarop agenten naar buiten snelden. De verdachte, een 48-jarige caféhou der ontkende aanvankelijk iets met de overval te maken te hebben Bij een later verhoor bekende hij de taxichauffeur te hebben neergesla gen, nadat deze vijf maanden ge leden had geweigerd op zijn ver zoek een straat aati de verkeerde kant in te rijden. Gistermiddag is vanaf de lan ceerbasis in Kaap Kennedy, in de Amerikaanse staat Florida, een vijftig meter lange en 570 ton zware Saturnus-raket ge lanceerd, die een Apollo-maan- schip met een gewicht van 18.7 ton (waaronder twee ton als bal last meegenomen lood) in een baan om de aarde heeft gebracht Het Apollo-ruimtevoertulg beschrijft in 88 minuten en 45 seconden een baan om de aarde. Dit geschiedt op een hoogte van tussen de 185 en 225 kilometer, waarbij de Apollo een hoek van 31.76 graden ten opzichte van de evenaar maakt. Men verwacht dat het ruimtevoer- Byzonder ernstig is het feit tuig tenminste 32 banen om de aarde zal beschrijven, om daarna in de dampkring terug te keren en te ver branden. Dit is de zevende geslaagde lance ring van de Saturnus, de krachtigste raket, die de wereld kent. Bij de zes de lancering in mei j.l. werd het eer ste onbemande model van een Apol- lo-ruimtevoertuig in een baan om de aarde gebracht. De vlucht werd toen vanaf de grond geleid. Bij de lancering van gisteren werd het eigen geleidestelsel van de Satur nus voor de eerste maal gebruikt om de vlucht te controleren. Ook andere technische verbeteringen worden met deze zevende lancering beproefd. De officiële bruidsfoto ran Koning Konstantijn en Koningin Anne-Marie van Griekenland. 5? (Van onze correspondent in Brussel) ,,Er bestaat helemaal geen plan-Spaak. Er is geen enkel po litiek initiatief van Nederland of België te verwachten in verband met een grotere politieke samen werking tussen de Zes. En zeker zal er geen discussie zijn op regeringsniveau tussen de Zes zolang Engeland nog geen nieu we regering heeft. Koning Konstantijn en Prinses Anne-Marie, na de huwelijks voltrekking op weg naar het vliegveld voor de huwelijksreis naar de Griekse eilanden. Wegwerker gewond oorzaak onbekend Op de Provincialeweg .j Hoog- made ter hoogte van de bocht bij het voetbalveld, had vrydagmorf >n een ongeval plaats, waarvan de -orzaak nog steeds een raad-^1 is. De straatmaker J. Bouton uit Woerden werd op deze plaats, die op gebroken was en waar éénrichtings verkeer was ingelegd, met een ga pende hoofdwond en een zware her senschudding in de berm aangetrof fen. Zijn collega's, die circa vijftig me ter verder aan het werk waren, heb ben echter niets van een aanrijding gehoord of gezien. Na door dokter J. Mooten uit Woubrugge behandeld te zijn, is het slachtoffer naar een Woerdens ziekenhuis vervoerd. De Rijkspolitie, die wel enkele glasscher ven ter plaatse aantrof, heeft de zaak in onderzoek. De 47-jarige wegwerker was van morgen nog bewusteloos en verkeerde in levensgevaar. De stukjes glas blij ken afkomstig te zijn van een cligno- teur en een buitenspiegel. De groeps commandant van de Rijkspolitie in Leiderdorp verzoekt allen, die nadere inlichtingen over het ongeluk kunnen verschaffen, zich met hem in verbin ding te stellen. Tel.: 01710—21025. MEER AARDGAS OP AMELAND De Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft bij het verdiepen van haar exploratieboring op Ameland opnieuw een gasvoerende aardlaag aangetroffen. Deze laag wordt thans op do gebruikelijke wijze onderzocht. Omtrent de grootte van het aan getroffen reservoir konden nog geen mededelingen worden gedaan. Met een zucht van verlichting is de kapitein van de Liberiaanse vrachtboot „Cruzeiro do Sul" met zijn schip de Amsterdamse haven uit gevaren: blij eindelijk verlost te zijn van een verstekeling, die hij maanden lang niet had ku.inen kwijtraken. De verstekeling legeert thans op kosten van de firma Van Es en Van Ommeren (cargadoors voor de betrokken Liberiaanse maatschappij) in het Amsterdamse hoofdbureau van politie. Zonder papieren Drie jaar geleden vertrok de „Cruzei ro" uit Calcutta. Nog voor het Suez Kanaal ontdekte de beman ning een blinde passagier. De circa 40-jarige verstekeling beweerde Hamed Selini Senusi te heten, maar beschikte over een enkel pa pier. De kapitein zette hem een week later in de Libische haven stad Derna van boord en kende drie jaar lang geen zorgen. Groot was zijn verbazing, toen hij in april van dit jaar in Port Said meerde en daar door de Egyptische politie met zijn vroegere verstekeling werd geconfronteerd. De man was zwervend in Egypte aan getroffen en had er zich tegen over de recherche op beroepen, dat hij drie jaar tevoren tegen zijn zin door de „Cruzeiro do Sul" op de vaste wal was achter gelaten. Ook de Egyptische politie wist niet goed raad met hem. Zekerheid over zijn nationaliteit was niet te krij gen en niemand wilde de man meenemen. Dus besloot Ie Egypti sche politie af te wachten of wel licht de „Cruzeiro weer eens langs zou komen. Toen dat in april inderdaad ge schiedde was men er als de kippen bij om de zwervende vreemdeling terug te brengen aan boord. Men hield de kapitein verantwoorde lijk en verplichtte hem zyn onge node gast weer mete nemen. Vijf maanden Sindsdien heeft de Liberiaanse kapi tein vijf maanden lang vergeefs getracht, de man kwijt te raken. In geen enkele haven echter kreeg hij vergunning hem achter te laten. Intussen beleefde hij van zijn hardnekkige verstekeling geen en kel plezier. De man was te lui om een vinger uit te steken en deed niets anders dan leugens vertellen. Dat laatste presteerde hy echter in vele talen: in vloeiend Italiaans, Frans of Engels en in gebroken Spaans of Arabisch. De wanhoop naby richtte de kapi tein zich by zyn aankomst in de Amsterdamse haven tot zyn carga doors, de firma Van Es en Van Ommeren. „Ik moet nu naar Cana da", zei hy, „En daar raak ik hem nooit kwyt. Neem hem alsjeblieft van boord". Garantie Maar zo eenvoudig was dat niet. De Amsterdamse vreemdelingendienst wilde de luie man, die geen enkele bron van inkomsten heeft, niet in ons land toelaten. Van Es en Van Ommeren stelden zich toen echter financieel voor hem garant en zeg de de politie voorts toe, dat zy hem binnen 10 dagen op een ander schip ons land uit zal sturen. Aldus stemde de vreemdelingendienst er in toe de verstekeling tydeiyk on der zyn hoede te nemen. Intussen vaart een niets vermoeden de kapitein van de „Silva Plata", een ander schip van dezelfde Libe riaanse maatscha.ppy, op naar Rot terdam, waar hy de volgende week zal arriveren. Als hy volgende week zaterdag met bestemming Afrika vertrekt zal hy een extra opvaren de aan boord hebben...^ Met die korte, voor dubbele uitleg vatbare formule heeft een nogal kribbige en zenuwachtige minister Luns gisteren, nadat hy in Brussel met minister Spaak had geluncht, de Nederlandse journalisten afgescheept. Hy had nog wel tyd voor de West- duitse televisie en voor de Brusselse correspondent van een groot dag blad uit Frankfort. Tegen laatstgenoemde heeft hy nog gezegd dat de Nederlandse re gering van mening is, dat wanneer er grotere politieke samenwerking tussen de zes E.E.G.-landen komen, dat via een supra-nationaal orgaan zal moeten gebeuren, doch dat Ne derland wel bereid is enige water in zyn wyn te doen wanneer het mo gelijk zou zyn ook Engeland by die politieke samenwerking te betrekken. Daarmee sloot hy dus eigeniyk aan op hetgeen minister Spaak gis teren in een interview nog eens bevestigde, namelyk dat hy die po litieke commissie uit niet meer dan drie leden wilde laten bestaan vol gens een soort rouleringssysteem. Uiteraard zou dat een onmogeiyke situatie scheppen, omdat in die commissie van drie steeds twee gro te landen van de Zes zouden verte genwoordigd zyn en maar één klein. De enige conclusie die men gis teren in Brussel uit een en ander kon trekken, was, dat minister Luns toch wel meer of minder gewonnen is voor het feit (althans heeft in gezien) dat Nederland vroeg of laat zou moeten toegeven aan een politie ke unie van de zes, eventueel ook zonder Engeland, zolang de andere vyf E.E.G.-partners daarop zouden blyven aandringen. Daarby zal men rekening moeten houden met de mogelykheid dat Ita lië waarschynhjk niet zo gemakke- lyk voor dat idee gewonnen zal zyn zoals men nu denkt, zodat enig uit stel nog wel in het verschiet ligt Minister Spaak heeft het was duidelyk een afspraak met minister Luns hetzelfde verklaard en er nog eens by gezegd dat hy in Pa rijs alleen maar ideeën naar voren had gebracht over de mogelyke toe komstige ontwikkeling van de poli tieke samenwerking binnen de West- europese Unie. Weekblad UB Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doenI Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag tjog naar: ÏELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden DEENSE ZUIGER OMGESLAGEN: 15 MAN GERED De 1600 ton metende Deense hopper- zuiger „Kaptjan Nielsen" is gister avond by het eiland Moreton, 40 km. ten noordoosten van Brisbane (Australië), omgeslagen. Vyftien van de 25 opvarenden zyn gered. Vier bemanningsleden werden van ochtend nog vermist; de anderen zyn omgekomen. Toen de zuiger omsloeg, bevonden zich negen mannen voorin het vaartuig, waar nog lucht aanwezig was. Zy werden na enkele uren bevryd door Australische duikers met sny apparatuur. De zee was kalm en er staat ter plaatse tien meter water. :en lid van de bemanning was naar de badplaats Tangalooma op het eiland Moreton gezwommen een afstand ran vier kilometer om het ongeluk wereldkundig te ma ken. Verscheidene geredden zyn zwaar gewond en in een ziekenhuis te Brisbane opgenomen. Advertentie BETER BONT ENORME KEUZE VERANTWOORDE ADVIEZEN 3 punten die een bezoek volkomen rechtvaardigen. BREESTRAAT 173 f Uit het Leidsch Dagblad van 20 Sept. 1864: Wij vernemen, dat de ker- i keraad der Chr. Afgesch. Ge- i ref. Gemeente alhier zich bij i adres tot de Regering heeft gewend, om te verbieden, dat op Zondag a.s. de tentoon- stelling van Landbouw ge- opend wordt. Men rigt te Parijs aller- i wege depóts van parapluies i op. Deze parapluies worden i voor den prijs van 30 centi- i mes per dag in huur afge- i. staan.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1