Bij Ford-Keulen thans alleen nog ^V-motoren TIP TRIO Taunus 20m: sterkere broer nieuwe 17m FIAT 850pittige nieuweling EL MS kïjk wel uit. Frankrijk lieeft voor het eerst in 30 jaar sluitende begroting Twee arrestaties in grondzwendelzaak OVERLEG LAOS TOCH MISLUKT Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 september 1964 Vierde blad no. 31368 Technische kentering in bouw automotoren? In de Beethovenhallen in Bonn, op dezelfde plaats waar de automobielkoning Henry Ford II vier jaar geleden de gestroom- Ford Taunus 17 M ten doop hield, is dezer dagen de op- rolger van dit type geïntroduceerd in combinatie met motorisch een nog grotere Taunus, de 20 M, die kennelijk als tegenhanger ran de nieuwe Opel Rekord is bedoeld. De technische sensatie van deze introductie was, dat beide nieuwe mo- 'pellen met een V-motor waren uitgerust, evenals de twee jaar geleden Igekomen Taunus 12 M. Oe nieuwe typen hebben echter geen voorwielaandrijvingFord-Keulen hiermee de enige Europese autofabriek geworden, die al zijn typen V-motor heeft uitgerust. De V-8 motor, die in 1930 door 1 gjird-USA als eerste in massapro- iktle werd gebracht, Is een kracht- ontype, dat thans de meeste Ame- Eiaanse auto's aandrijft. V-motoren tt een kleiner cilinderaantal zijn hter altyd uiterst schaars geweest, leen de Italiaanse Lancia-fabriek diezal »ft langdurige ervaring met deze typrl ongebruikelijke motorcon- ictie, zowel met de V-4 als V-6 Citor. Dat een der grote Europese fa- IHl' ieken op zo korte termijn geheel I IJln de conventionele motoren in de V-constructie is omge waaid, kan een technische kente- elendi tg in de bouw van automotoren :nfèkenen. Succes ekt t ;ct Dit verstrekkende besluit is onge peld gebaseerd op het succes van Taunus 12 M. die trouwens zijn nheid en betrouwbaarheid op uigende wijze heeft aangetoond |een recordrit in Miramas over l afstand van ca. 380.000 km. Een totale overgang tot de V-mo- tor heeft bovendien het economische voordeel, dat men in de motorpro- du ktie grotere eenheid kan brengen. Het zeer aparte koetswerk van de vroegere Taunus 17 M heeft een grondige gedaanteverwisseling onder gaan, zowel aan front als achter kant, maar bovendien werd er veel meer ruimte in het interieur ge creëerd door een vergroting van lengte, breedte en hoogte, resp. met 14, 5 en 2 cm. De vloeiende lijn van het voor gaande model is daarbij wel gehand haafd en de familietrekken zijn er nog in te herkennen, maar het uit zonderlijk cachet is toch wel teloor gegaan. Sommigen zullen dat be treuren, maar het is lang niet uit gesloten, dat de fraaie lijn van het nieuwe model een nog grotere massa zal aanspreken. Twee versies De nieuwe Taunus 17 M is weder om leverbaar met een 1.5 en een 1.7 liter motor, V-4 krachtbronnen, die gebaseerd zijn op die van de 12 M. Ze leveren resp. 67 en 78 SAE-pk (7 en 6 meer dan hun voorgangers, hetgeen o.a. te danken is aan een 5 pet. geringere luchtweerstand) De 20 M heeft het koetswerk met de 17 M gemeen, zij het een wat meer opgesierde, doch in de machi nekamer vindt men een zescilinder motor in V-vorm van 95 SAE-pk. Daarnaast is er nog een luxere ver sie, de 20 M TS met een tot 100 SAE-PK opgevoerde motor. Stuurscliakeling De voortreffelijke stuurschakeling, thans met een indrukknop aan de handeltop voor de achteruitversnel ling, heeft men voor alle type ge handhaafd met uitzondering echter van de sportievere 20 M TS, die met een pookje wordt geschakeld. Een geheel gesynchroniseerde drie versnellingsbak is standaard voor al le typen, echter weer met 20 M TS als uitzondering op de regel. Deze wordt alleen geleverd met een vier- bak, die als extra op de andere typen leverbaar is. Voor de 17 M 1.7 liter en de 20 M- modellen is er ook een door Ford Amerika ontworpen automatische gangwissel leverbaar, die voor deze modellen de benaming Taunomatic heeft gekregen. Alle modellen hebben schijfrem men op de voorwielen en trommel- remmen achter. Het overhellen in de bocht is door een grotere spoorbreedte aanmerke lijk gereduceerd en de manoeuvreer baarheid is door een veel kleinere draaicirkel (thans 10.2 meter) be duidend groter geworden. Bij gunstige wind haalden we met de 17 M 1.5 liter een topsnelheid van ca. 130 km/u en met de 20 M TS een van 160 km/u. Het grote ver schil in motorvermogen stempelt de eerste tot een tamelijk rustige ge zinswagen voor dagelijks gebruik en de tweede tot een ook voor sportie vere rijders aantrekkelijke reiswagen voor de grote afstand. Ventilatie De wagens hebben een nieuw ven tilatiesysteem, dat tocht vermijdt en ook functioneert met gesloten ramen. De wagens hebben geen smeerpun- ten meer. Een bedrukte bedrading, die men ook by de Engelse Ford Corsair aantreft, elimineert de war winkel van draden achter het dash board. Men heeft voor de 17 en 20 M een keuze uit totaal 12 modellen, nl., twee- en vierdeurs sedans, twee- en vierdeurs stationcars en voor de 20 M nog hardtop coupé's. Een schuif dak is als extra lever baar voor alle modellen. Het toch al uitgebreide pro- duktieprogramma van de Itali aanse autofabriek Fiat heeft on langs nog een aanvulling gekre gen met de lancering van de Fiat 850, die de ruimte tussen de 600 en de 1100 (die beide gehandhaafd blijven) opvult. De wagen is nu ook in Neder land te koop. Het is de eerste geheel nieuwe auto, die Fiat heeft gintroduceerd Idyllcvsrsto order Doordewolgeverfde sleutelaars trachten ons altyd wys te makes dat het verwisselen van een lekke band zo'n simpel karwei is en we geloven het graag als we een deskundige hand zo'n euvel in een mum zien klaren. Maar als men van nature behept is met twee technische lin kerhanden en een zieltogende auto-onderdaan dwingt ons om een doehetzelver te worden, dan wordt het meestal een tijdro vende bezigheid. Want als het boordgereedschap toevallig eens compleet is, dan zitten de wielmoeren zo muurvast, dat ze on wrikbaar aan onze onvolgroeide spierbundels weerstand bieden. Slechts met dommekracht is dan een einde te maken aan de innige omstrengeling van de moer en zijn (schatte) bout. Die dommekracht kunt u produceren met de krik, die u onder het vrije einde van de aangedraaide sleutel plaatst. Het moet al raar lopen tenzij u in de verkeerde richting draait als u dan nog niet de idylle der ijzeren partners kunt verstoren. Met een periodiek snufje vet kunt u trouwens voorkomen, dat de metalen geliefden het zo (roest) bruin bakken. Koele controle In de service doorknede pompbedienden bieden meestal hulp vaardig aan om even het oliepeil van uw motor te controleren. Daarbij moet men echter wel bedenken dat de oliepeilstok een nukkig instrument is, die zijn nuchtere plicht alleen maar bij koude motor op de juiste wijze vervult Zodra de motor op toeren komt, raakt de peilstok over zijn toeren en gedraagt zich als een mens die in de olie is. Oliedruppels zijn namelijk van nature trage werkkrachten, die slechts onder de zweepslagen van de oliepomp met versnelde pas naar hun posten zyn te dirigeren. In de snipperminuten, die een stilstaande motor hun aan de benzinepomp laat, tonen ze al evenmin haast om naar het car terhuis terug te keren. De oliefamilie is dan ook meestal nog lang niet compleet als ze op het appèl van de pompbediende moeten verschijnen. De oliepeilstok houdt geen rekening met de laatkomers. Als de gedunde oliegelederen nu worden aange vuld, ontstaat er later een overbevolking, waarbij de overtolligen zonder pardon wegens plaatsgebrek het huis uit worden ge bonjourd. Onwillig portierslot /ANAFF.I Als een portierslot u botweg de toegang tot uw auto weigert, moet u het wel grondig bij hem hebben verkorven, want het is een zeer bescheiden onderdeel, dat maar weinig aandacht vraagt. Zijn onwil demonstreert hij echter vaak op een voor u zeer ongelegen moment. Als u 's avonds laat nog naar huis moet. U kunt met zo'n recalcitrant portierslot echter weer goede maatjes worden onder aanbieding van een portie smeermiddel. Geen olie of vet, maar grafiet. Maar waar haal je zo'n verzoe ningsmiddel op zo'n laat uur vandaan? Snuffel uw zakken eens na en als de ballpoint althans niet uw universeel schryfmiddel is geworden, diept u daar mogelyk een stompje potlood uit op. Het zwarte hart hiervan is zuiver grafiet. Schrap er met een mesje wat af en verzamel het in de vouw van een papiertje. Plaats de vouw voor het sleutelgat en blaas de zwarte substan tie erin. De vrede met het portierslot is dan weer getekend. Evenals by de typen 500 en 600 is de krachtbron van de 850 gehuisvest het staartstuk, maar de machine kamer wordt niet, zoals bij de ge noemde typen, overhuifd door het carrosseriedak. De motor is gemon teerd in een iets gedrongen achter steven. De motor van 843 cc wordt gele verd in twee versies, de standaard- uitvoering met een max. vermogen 34 netto pk en een super-uitvoe ring van 3 pk méér. De volgens het systeem-Porsche geheel gesynchroniseerde vierver- snellingsbak wordt bediend met een pookje, dat een nieuwe periode va.n opbloei beleeft en de stuurschakeling steeds verder op de achtergrond dringt. Koelsysteem Het hermetisch gesloten koel systeem met een vloeistof van water antivries, waarvan de Renault 4 de primeur had en dat sindsdien reeds door tal van fabrieken werd nagevolgd, is ook in de Fiat 850 toe gepast. De topsnelheid is aangepast aan het steeds sneller wordende verkeer en met 120 km/u voor het standaard type en 125 km/u voor het super type kunnen deze nieuwe Fiatjes uit stekend meekomen. Het benzineverbruik is voor deze pittige Fiat-nieuweling (een flinke concurrent in de klasse rond de f5000) beslist aan de lage kant. want by een gemiddelde snelheid van 90 km/u stelt hy zich tevreden met een lafenis van 6 7 liter per 100 km. Dat is dus een verbruik van 1 op 14 17 km. al naar gelang de rij-om standigheden, want deze spelen een doorslaggevende rol op uw benzine- budget. De Fiat 850 vertoont in zijn uiter lijk geen revolutionaire stijl, maar de afwerking is volgens de Turijnse traditie met z Het grote glasoppervlak biedt de bestuurder naar alle kanten een goed uitzicht. Ook naar boven, het geen een welkome aanpassing is aan de veelal te hoog geplaatste verkeers lichten. Ruim De twee deuren zijn bijzonder breed gemaakt om het bezwaar van het vaak moeilijke in- en uitstappen oed moge lijk te ondervangen. De beide voor zetsels zijn van het separate type en de achterbank biedt met enige goede wil plaats aan drie passagiers van niet al te kloek formaat. Ook het bagage-probleem heeft en goed onder de knie gekregen door als aanvulling op de vrij grote bagageruimte voorin ook nog koffer ruimte te scheppen achter de achter bank. Technische gegevens Motor: Viercilinder viertakt kop- klepmotor, achterin gemonteerd, met vloeistofkoeling in gesloten circuit; cil. inhoud 843 cc) boring 65 mm, slag 63.5 mm; compr.verh. 8 1 (su per-editie 8.8:1) max. verm. 34 net to pk bij 5000 t/m (super-editie 37 'Bij mij thuis geen droge-lucht-kachel! Overdag in de auto voel ik daar al meer dan genoeg van.'t Is de hele dag rijden... stoppen... afleveren... rijden... stoppen... ga zo maar door! Elke dag weer, en altijd die autok'achel aan. Daarom wil ik 's avonds thuis échte warmte voelen. Warmte die straalt!' De heer M. Putman, Spinolastraat 19 in Groenlo, wéét waar over hij spreekt.Welke stralende warmte bekoort hem zo na een dag tussen de wielen? 'Van kolen natuurlijk. Dat is immers de enige warmte waar je wer kelijk wat aan beleeft. Kijk, als het om bijverwarming gaat, dan kan je van alles nemen. Maar in de kamer waarin je leeft...? Juist! Daar moet leefwarmte zijn. Daar zijn kolen voor. Zo is hetgezellige mensen stoken l netto pk bij 5100 t/m); Inhoud ben zinetank 30 liter. Transmissie: volledig gesynchroni seerde vierversnellingsbak, vloerscha keling. Onderstel: 2-deurs zelfdragende carrosserie. Onafhankelijke ophan ging van alle vier wielen. Trommel- >r en achter. Draaicirkel Maten en gewicht: wielbasis 2027 mm; lengte 3575 mm; breedte 1425 mm; Gewicht (rijklaar) 670 kg; laadvermogen 400 kg (5 personen en 50 Prestaties: max. snelheid ling 30 km/u; drie 85 km/u (voor de super stijg vermogen ling 31 Acceleratie km 'met volle belasting) in 20 j f abrieks gegevens de eerste versnel - twee 55 km/u; in in vier 120 km/u. 4 125 km/u). Max. de eerste versnel- 0 tot 80 (Van Paryse correspondent) In Stellendam zijn twee arrestaties verricht in verband met een zwendelzaak, waarbij landbouwgrond werd verkocht alsof het grond was die voor recreatie-doeleinden gebruikt mocht worden. De gemeentesecretaris van Stellendam zou speciaal daarvoor re creatieplannen hebben gemaakt, die de kopers van de dure grond een rad voor de ogen moesten draaien. Nadat de koop was geschied ver dwenen die plannen dan weer in de prullenmand, natuurlijk zonder ooit de gemeenteraad te hebben be reikt. De tweede arrestant is een 62- jarige directeur-redacteur van een streekblad in Middelharnis, die in samenwerking met de vrouw van de gemeentesecretaris de „recreatie- grond" zou hebben opgekocht en daarna met veel winst weer verkocht. De prijs van de grond zou opgelopen zijn, tot het viervoudige van de waarden als agrarisch gebied. Reeds lang deden in Stellendam ge ruchten de ronde, dat er iets ver keerds gebeurde in of buiten het uit- breidings- en recreatieplan. Een on derzoek naar een en andei was al een tydje gaande en vorige week dinsdagmorgen is de gemeentesecre taris in verzekerde bewaring gesteld door de rijksrecherche. Hij is in de loop van de week overgebracht naar Rotterdam en voor de officier van Justitie geleid. In die tussentijd zijn verschillen de mensen gehoord, onder wie ook de directeur- redacteur van het streekblad in Middelharnis. Woens dagmiddag werd ook hij in verzeker de bewaring gesteld. Snelle, comfortabele en goedko ruimte. Felle r^olo^meHaag^ê drijving. Inspectiebeurten om" 10.000 km. Veel ruimte voor 5 p< mlng en defrosters. Tochtruitic zonneklep en vele andere snufje Gesynchroniseerde 4-versn< lingsbak. Stuurschakeling. Subli me wegligging.' M*AK 'N ONTDEKKINGSRIT BIJ AutomuDielDedryl GEBR. HUISMAN Levendaa) 80, Tel. 22962—34000. LEIDEN. Voor het eerst sinds dertig jaar (de dagen van Poincaré) heeft Frankrijk weer een sluitende begro ting. Deze prestatie van de minister van Financiën Giscard d'Estaing en premier Pompidou is een logisch gevolg van het stabilisatie plan, dat een jaar geleden is bekend gemaakt en dat gericht is op de ver dediging van de frank en de be strijding der inflatie. Het spreek wel vanzelf, dat premier en minister hebben gehandeld op bevel van pre sident De Gaulle, wie het ernst is met de stabilisering van het prijs peil. Een andere karaktertrek van het Franse budget 1965 is dat het met een verhoging van 7 procent op vo rig jaar, nu het record bedrag van ruim 100 miljard nwe franken heeft bereikt. Binnen dat raam zijn de posten voor investeringen als scho len en wegenbouw wat verhoogd, terwijl ook de overheidssteun aan da ouden van dagen, die in Frank rijk tot langzaam wegkwijnen wa ren gedoemd, met ongeveer 20 pro cent zal stijgen. Ook de kinderbijslagen beloven, net als de ambtenaren- salarissen, dit jaar opnieuw omhoog te zullen gaan. Bij al die stijgingen, waartoe de regering het stabilisatieplan dus blijkbaar moest forceren, zullen de tarieven van gas, elektriciteit en an dere overheidsbedrijven niet achter blijven, afschoon de nieuwe tarie ven nog niet definitief zyn vastge steld. Dat het stabilisatieplan de prijzen ook het afgelopen jaar niet volledig wist te beheersen, heeft pre mier Pompidou gisteren trouwens zelf erkend. Die stijgingen van 12 procent staken volgens hem niette min nog gunstig af bij de prysver- hogingen die het jaar daarvoor 19 procent hadden bedragen. Zekere cijfers en percentages, in het bijzonder betreffende de militai re uitgaven, die op papier niet noe menswaard gestegen zouden zijn, werd gisteren door financiële deskun digen al omstreden. Ook de wijze, waarop de premier zyn miljardenota openbaar heeft gemaakt, ontmoette speciaal in par lementaire kringen nog zwaardere bedenkingen. Voor het eerst in de lange geschiedenis der vyf Franse republiken heeft de regering zich met haar begroting nu rechtstreeks tot het publiek gericht zonder te voren het parlement zijn oordeel te vragen! De radiomicrofoons en de televisie-camera's hebben derhalve met De Gaulle's „telecratie" een nieuwe verovering geboekt op de volksvertegenwoordiging, die zich ln de toekomst nog wat meer dan vroe ger enkel met haar decoratieve functies zal moeten zien te verge noegen. Nadat dinsdag de hoop op een doorbreking van de impasse in de onderhandelingen tussen de drie Laotiaanse groeperingen door een belangrijke concessie van communis tische zyde was versterkt, is gisteren uit Parijs vernomen dat het overleg voorlopig als mislukt moet worden beschouwd. Neutralisten en rechtsen hebben de concessie van de Pathet Lao om haar troepen terug te trekken tot de posities die zy op 24 juni 1962 innam, verworpen. Neutralisten en rechtsen staan, volgens diplomatieke kringen in Parys, op het standpunt dat bij aanvaarding van het com munistische voorstel de Pathet Lao in bezit zou blyven van het belang rijkste vliegveld op de Vlakte der Kruiken en tevens van het door de communisten veroverde militaire hoofdkwartier Moeong Phan. Neutralisten en rechtsen blyven bij hun eis dat de gehele Vlakte der Kruiken tot neutraal gebied moet worden gemaakt, waarop de inter nationale controlecommissie, be staande uit Polen, India en Canada, toezicht zal moeten houden. De Pathet Lao gaat met dit voor stel niet akkoord en erkent de ICC niet zolang de Pathet Lao de minis terszetels die haar door de rechtse staatsgreep in april van dit jaar zyn ontnomen, niet wederom ter beschik king worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7