Leiden doet voor veemarkt beroep op de E.E.G. THEORIEEN VAN DR. FREUD IN HET BEELD GEBRACHT Minister Biesheuvel vraagt bijdrage van 2,25 mil joen aan DESSO Films van deze week in Leiden 1 „Verleiders van de Rivièrakostelijk Kin interieurverzorging bentveld jr. ppgerichf 1 maart I860 Vrijdag 18 september 1964 Tweede blad no. 31368 Veemarkt-project kost 9 miljoen Leiden, wij hebben daarover reeds meerdere malen geschreven, kan niet buiten een overdekte reemarkthal. De centrumpositie, welke de Sleu- wtelstad nu reeds jaren, ook op het gebied van de reehandel inneemt, billijkdit volkomen. Ook de huidige minister van Landbouw en Visserij, mr. Biesheuvel, is daarvan overtuigd. INITIATIEF VAN COLLEGE VAN B. EN W. Op zijn initiatief en dat van B. en W., is besloten om t.b.v. deze markt een bijdrage aan te vragen uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw. Indien de bijdrage wordt toege kend betekent dit dat Leiden voor het veemarkt-project, dat vol gens de huidige raming pl.m. 9 miljoen gulden gaat kosten, een lubsidie ontvangt tot ten hoogste 25% van de totale kosten, ofwel pl.m. 2J4 miljoen gulden. Zoals bekend heeft de Leidse raad op 7 november 1960 het plan oor de bouw van een veemarkthal en bijkomende werken vastge- teld. De vereiste rijksgoedkeuring voor de bouw is echter nog niet erleend. In belang van economie Het Oriëntatie- en Garantiefonds de EEG heeft o.m. ten doel de lucturele verbetering van de land- fouw en van de landbouwmarkt ln landen van de EEG. j Volgens art. 15 van de betreffende Jj EG verordening komen voor bij- ad by voorrang in aanmerking projecten, die deel uitmaken van tn complex van maatregelen ter be- irdering van de harmonische ont wikkeling van de algehele economie r die projecten tot gebracht. 7. van Leiden van tiling zijn dat het project voor een ifuwe Leidse veemarkt aan deze nsehryving voldoet, hebben zij in mi jl. de minister van Landbouw irzocht een bijdrage uit het Oriën- tie- en Garantiefonds aan te vra- J'Q B, welk verzoek thans door de mi- j Ijster is ingewilligd. fm Een eventuele bijdrage zou, méde #1 ordat hierdoor de tarieven op een LI óelijk peil kunnen worden gehou- Q a ten goede kunnen komen aan de tering van het handelsverkeer a de producenten van vee en itvoering Omdat B. (Advertentie) tl oquette tapyt, effen en ingewev dessins in 5 kleuren. 0 breed f 37,50 p. breed f 145,p. Verzet bouclé (zeer sterk) cm breed f 28,90 p. breed f 96,50 p. Traplopers sterke kwaliteit. breed f 26,50 p. breed f 32,50 p. EN I extielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE a 't Hoffstraat 7-7A Tel. 24610 Leiden - Midza RECLASSERING EEN GOED WERK! maar al te vaak wordt de me Jiiing verkondigd, dat reclassering ,0 Wensen helpt die deze hulp niet ïOïaard zijn. Na verloop van tyd val- immers velen weer terug in li We fouten en derailleren opnieuw, critici, die wel niet geheel «gelijk hebben, in de eerste plaats tos dachten aan de gezinnen men, die door een misgreep of misstap met de rechter in aan- i| ïking kwamen en tol zoveel n |;fen of jaren gevangenisstraf lita veroordeeld! vrouwen en kinderen zy'n wel het ii Wst gedupeerd. Laten wy in de ij Wende week hebt U hiervoor in ten gelegenheid vooral met oog op hen die toch reeds vol s'doende zorg hebben in ieder geval j| iöanciële en moreie steun geven bor onze bijdrage voor de collecte. 34 Dr. P. L. Schoonheim. de handelaren in v economie van het hele gebied, waar over de invloed van de Leidse vee markt zich uitstrekt, zou zyn gebaat. Veemarkt is een grote betekenis Het is zeker niet toevallig, dat het Leidse College van B. en W. by de opening (vandaag) van de VEBO juist met deze bekendmaking voor de dag is gekomen. De VEBO en Lei den streven sinds een kwart eeuw naar de vervolmaking (overdekte veemarkthal) van een Leidse vee markt. In een rapport, dat vandaag voor publikatie vry is gegeven, zeg gen B. en W., dat de Leidse veemarkt voor wat betreft zyn regionale ka rakter van grote betekenis is voor de agrarische bevolking van beide Hol landen. Indien op grond van o.m. de var kensvlees- en rundvlees-verordening de verbetering der landbouwbedrij ven in Nederland sterker de aan dacht krijgt, dan zal de Leidse vee markt daarby een grote, positieve rol kunnen spelen als centrum van hoogwaardige agrarische produkten op het gebied van varkens, rundvee en schapen,. Met de huidige veemarkt ia dit echter niet voldoende moge- lyk. Ongelukkige situatie Met betrekking tot haar ligging in de binnenstad kan van de veemarkt van een hoogst ongelukkige situatie worden gesproken. De toename van het verkeer heeft maatregelen nood- zakelyk gemaakt, die het veemarkt terrein zeer moeilyk bereikbaar heb ben gemaakt Voorts is de markt in vergelyking met de progressieve ont wikkeling op het gebied van de marktaccommodatie, sterk verouderd en buitengewoon slecht geoutilleerd. Stem uit 1882 Overkoepeling van de totale markt is dringend noodzakeiyk (tussen haakjes zy erop gewezen, dat reeds in 1882 de Hollandse Maatschappy van Landbouw betoogde: „dat ech- Wat nog niet is en komen kan: een Leidse veemarkthal van cir ca negen miljoen gulden lezing met dia's gehouden over opgra vingen in Egypte. ter, in elk geval, eene overdekte markt ver te verkiezen is aan eene markt met boomen beplant"). Met de inrichting van een nieuwe markthal mèt bybehorend terrein zal, zoals gezegd, een investering ge moeid zyn van plm. 9 miljoen. Indien een betere etalering van het boerenprodukt op de veemarkt mogelyk zal worden, zal de valorisa tie sterk worden gestimuleerd. Leiden is, aldus 't rapport, gunstig geleden in het consumptiecentruim van de Randstad Holland. Als markt, gelegen in de Randstad, zal Leiden bij uitstek een rol kunnen spelen by •de bevoorrading met gebruiks- en mestvee van de betrokken Rynstreek. Op de nieuwe veemarkt zullen ex port- en importmogelij kheden in het kader van het EEG-landbouwbeleid goed tot hun recht kunnen komen. Al deze mogelijkheden zullen ech ter alleen dan gerealiseerd kunnen woiden, indien Leiden de beschik king krijgt over een goed geoutilleer de, gunstig gelegen, veemarkthal. Reeds enige jaren geleden heeft de gemeenteraad hiertoe een uitgewerkt plan vastgesteld, met beschikbaar stelling van de nodige kredieten. Om de Leidse veemarkt in staat te stel len haar belangrijke functie op het gebied van de vee- en vleeshandel te blyven vervullen en zich aan te pas sen aan de in deze te verwachten toekomstige ontwikkelingen, zal dit plan spoedig gerealiseerd moeten worden. Broodnodig Het gaat uiteindelijk om de belan gen van de boerenstand, van de han del èn van de consument in één van de dichtst bevolkte streken van Euro pa. Niet sterk genoeg, aldus nog steeds het Leidse rapport, kan wor den beklemtoond, dat dit gebied een goed geoutilleerde markt eenvoudig broodnodig heeft. C^Sk tentoonstelling van moderne O apparatuur voor uw huis Grote en kleine huishoudelijke apparatuur. Alles tussen (straal) kachel en centrale verwarming, electriciteit, (aard) gas, kolen, olie. Uitgebreide objectieve voorlichting. Speciale presentaties van woninginrichting. geopend van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur Comfortabel leven op zondag van 10-I8 uur entrée f 2.50 17 t/m 26 september nieuwe EEN GROTE STRIJD GESTREDEN STUDIO Slechts een tip van de sluier welke voor leken hangt rond het onmetelijke terrein der psychiatrie en dan nog in het bij zonder rond de theorieën van de wereldberoemde dokter Sigmund Freud, wordt opgeheven in de film van die naam, tot stand ge komen onder de regie van John Huston. Ned. Ver. van Huisvrouwen Harriët Freezer: een groot succes De kleine zaal van de Stadsgehoor zaal was gistermiddag byna te klein. De opkomst op de eerste vergadering Ln het nieuwe seizoen van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen was namelyk zeer groot. En dat zal niet in de laat ste plaats gelegen hebben aan de goede klank, die de naam Harriët Freezer by de Leidse huisvrouwen heeft. Zy was de spreekster op deze openingsvergadering. Mevrouw H. A. van Herwaarden Wildeboer, de presidente van de af deling Leiden was wegens ziekte ver hinderd en daarom sprak de vice- presidente, mevr. L. H. Eichhom Susan er ln haar welkomstwoord haar vreugde over uit, dat na de va kantie de Leidse huisvrouwen in zo groten getale waren opgekomen. Na het zingen van het „huisvrouwenlied" was het woord aan Harriët Freezer sn die wist daar wel raad mee. Op haar bekende geestige, nuchtere maar toch zo menseiyke wijze vertel de zy een en ander onder het motto „Geven en nemen". „Geven en ne men gaan vaak samen" aldus me- w Freezer „en geven is een ta lent, maar ook nemen". Na het geven nemen met betrekking tot geld kwam deze zaak in opvoeding en hu welijk ter sprake. De aanwezige huis vrouwen hebben vaak geschaterd van het lachen om de geestige wyze aarop Harriët Freezer haar onder werp behandelde. Een goed begin van het seizoen, maar nog lang niet het halve werk, want het programma de komende weken is zeer uitge breid. Woensdag 23 september is er het eerste koffie-uurtje van het nieuwe seizoen; donderdag 24 sep tember is er een excursie naar Kas teel Duivenvoorde in Voorschoten en dinsdag 29 september wordt er een Het gevaar, dat films, zich spe- oiaaü bezighoudend met medische onderwerpen, tot verkeerds derstelhngen of conclusies kunnen leiden, iis zeker niet denkbeeldig. Doch in dit geval is men althans naar het oordeel van een niet-medi cus toch wel verantwoord te werk gegaan, zy het dan door middel wel zeer sterk op de sensatie afge stemde voorbeelden. De film geeft een overzicht var de aanvankelijk verbijsterende denk beelden van de neuroloog dr. Freud, van de geestelyke ontwikkeling deze ideeën, in hoofdzaak daarop berustend, dat alle complexen of niet verdrongen neurosen, him oorzaak vinden in de ■seksualiteit. Dat Freud er daarby overtuigd is geraakt, dat die „problemen" zich reedis in de prille ktodertyd openbaren, wordt even eens duidelijk aangetoond. Freud heeft een lange strijd moe ten strijden om zyn theorieën he' afdalen in *s mensen onderbewuste ingang te doen vinden en ook nu vinden deze nog wel zyn bestrijders. Dat was zeer zeker het geval tydens zijn leven: de hilariteit, welke zijn uiteenzettingen destyds by zyn collega's opwekten, was gedu rende zyn uiteenzettingen len onbesohryfeiyk. Zélfs zyn grote vriend en medewerker dr. Joseph Breuer valt hem tenslotte af. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten en zonder prysverhoging. Levenslange service. „De Vliet" gaat sluiten Het zwembad „De Vliet" zal zon dag na beëindiging van de zwemtyd zyn poorden .voor wat dit seizoen betreft, sluiten. Dr. Freud (Montgomery Cliff) en Cecily Koertner (Susannah York). Ook daarvan legt deze film ge tuigenis af. Hoe Freud door diepgaand onder zoek by anderen doch ook by zichzelf tot zyn schokkende con clusies gekomen Is en de weg naar herstel voor zyn patiënten aanwyst, wordt in deze film uitvoerig uit de doeken gedaan. Dat zyn revolutionaire stellingen met de grootste scepsis door zyn collega's worden aangehoord en hoe Freud tenslotte verbeten doorgaat, met datgene voor te dragen, wat hem Juist ïykt, vormt een Imposante climax van een film, waarin Mont gomery Cllft, met zyn lichtende, „Irma" vertrekt.... Trianon Wie „Irma la douce" nog ln Leiden wil zien, moet zich nu toch haasten. Nog maar enkele dagen en Shirley MacLaine als het Parijse nachtvlindertje is van het witte doek in het theater aan de Breestraat verdwenen. Na 22 weken! wolM, u Een absoluut record sinds de oorlog, verhezen. Meer ffa.n Maar nu loop dit filmprodukt van de „les" in een in een wat vervelende Billy Wilder toch op zijn laatste aaneenschakeling van filmbeelden ls benen in de Sleutelstad. 1 dit Britse produkt niet geworden. Hoe men ook tegenover de Freu diaanse theorieën moge staan: er zijn tegenwoordig zoveel neurotici, ook onder de bioscoopbezoekers, dat menigeen er misschien baat door zal vinden Zy het niet alleen door het zien van deze imponerende film. Daar voor komt beslist héél wat meer kyken! li 1 tillllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllilllllllilillllllllllUH Zo'n soort meisje Zoet „lesje" REX Wanneer kleine meisjes geregeld met mannen uitgaan en dan spelletjes doen, die in grootmoeders- tyd beslist niet waren toegestaan, moet het wel eens spaak lopen en krijgen zy hiervoor natuuriyk „straf". Om dit wat simplistische gegeven draait de Britse film „That kind of girl". Eva, een 18-jarig Oostenrijks meis je, dat de Londense familie Millear assisteert, is het lieftallige blonde-, maar ook onervaren en onschuldige meisje, dat door haar uitgaansleven in moeilykheden komt. Het loopt niet zo'n vaart met haar eerste kennis making met de liefde". De ge slachtsziekte die zij hierbij oploopt, blijkt- in een eerste en daardoor vry ongevaarlijk stadium te verkeren. Ook de vriendjes van Eva komen er niet zonder kleerscheuren af. De makers van deze goedkoop aan doende rolprent hebben in hun pogen om zowel een aanvaardbare speel film te maken ais een waarschuwend geluid te laten horen him doel voor- by gestreefd. Het spel doet klnderiyk en de adviezen van het hoofd de medische afdeling van het Engelse ministerie van Gezondheid zyn op een dusdanige zoetsappige manier verwerkt, dat zij alle effect HAV LEVENSVERZEKERINGEN SCHIEDAM TELEFOON (010) 673 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN, LID OWat gebeurt er als twee professionele vrouwenjagers opereren op een jachtterrein? Men kan het deze week aan de Steenstraat 1. De twee super-veroveraars heb ben hun eigen specialiteit Korporaal Fred Bentson (Marlon Brando) zoekt het in brute aantrekkingskracht en het werken op het sentiment van zyn vrouwelyke slachtoffers. Zyn concurrent Lawrence Jamison zocht zyn heil in intelligentie, verfijnde charme en cultuur. Een ding hebben Freddy en Law- -ance gemeen: de veroverde dames moeten bereid zyn tot het brengen een liefdesoffer in de vorm juwelen en contanten. Een ein deloze reeks vrouwen en meisjes van alle pluimage en nationaliteit zwicht voor de verleidersmethodes van bei de liefdesartiesten. Als de paden van beide heren elkaar kruisen voelt de „intelligente" Lawrence Jamison on- middellyk de bedreiging en de con currentie. Plannen om Freddy te doen verdwynen uit de luxeuze Franse badplaats, waar hy zyn werkterrein heeft, mislukken. Ten einde raad besluit Jamison tot een verbond. Maar al spoedig ryzen er betaüngsmoeilij kheden en gaan de heren het weer voor zichzelf probe- l Om uit te maken, wie de sterkste besluiten zy hun krachten te be proeven op een Amerikaanse schone. Degene die haar het eerst 25.000,- dollar lichter gemaakt heeft, is win naar. De verliezer zal het terrein moeten ruimen. In him listen en la gen en ln hun improvisatievermogen stijgen Freddy en Lawrence tot on gekende hoogte en eigenUjk biyft het duel onbeslist, omdat Law rence de wedstrijd wil beëindigen als hy ontdekt dat de zg. Amerikaanse zeepkoningin niet de dochter is van een of andere zeep-koning. maar ge woon 'n meisje dat "n prijsvraag van een zeepfabriek won. Freddy zet echter doorzy het op een voor hem ongebnükelyke wijze. De rollen van de charmeurs zyn in goede handen bij David Niven en Marlon Brando. (De laatste speelt in deze film zyn eerste komische rol). David Niven is in de wieg ge legd voor dergelyke rollen: de ietwat bejaarde, charmante man met veel geld. Hun spel staat dan ook borg voor een amusante filmavond. Het verhaal is hoewel misschien niet helemaal origineel op kosteiyke wyze verfilmd en de film bevat vele dolle scenes. hogewoerd 122 - telef. 34671 A cause, a cause d'une femme CAMERA Een film, waarin Jac ques Charrier, Mylène Demongeot, Jil Haworth en nog enkele andere spelers met reputatie meedoen, be looft wat. Het resultaat is niet tegen gevallen. In luchtige Franse trant Is dit de geschiedenis van een Don Juan, die omringd wordt door vyf vrouwen, maar „geen keus kan ma ken". Hy raakt in ernstige moeilyk heden, deze Rémi Fertay (Jacques Charrier)wordt gearresteerd en door de „vyf" verborgen gehouden totdat plotte zyn onschuld duidelyk Deze combinatie van hupse kome die en politieverhaal, compleet met jacht op tie vermoedelijke moorde naar, heeft in feite niet veel om het lyf, maar is op charmante wijze ver teld, al zal men geen diepgaande ont leding van de karakters kunnen ver wachten. Toch is het Juist de leven- dage karaktertekening, die by zonder boeit. Rémi vlindert van het ene meisje naar het andere, voor elk van baar heeft hy een afzonderlijk recept totdat hy tenslotte „de grote liefde4 ontmoet in het persoontje van Ceci lia, het vrouwtje van een zekere Mul ler, de man die hy ervan verdenkt de dader te zyn van de moord, waarvan hyzelf wordt verdacht. Maar Cecilia is onbereikbaar en voor het eerst moet hy ervaren, dat er ook vestin gen zyn, die zelfs voor hem gesloten biyven. Wanneer dan tenslotte biykt, dat hy onschuldig is de ene vrien din neemt de verklaring van een an dere per bandje op! spoedt hy zich naar de Rivièra om eens uit te rusten en misschien tot zichzelf te komen. Zoals gezegd: het verhaal ls vlot verteld en garandeert enkele uren luchtig amusement. Geef er de brui(d) aan Heerlijke komedie Luxor Na het succes van „Slaapkamergeheimpjes" hebben de Amerikanen een groot aantal ver volgen in omloop gebracht, die won der boven wonder alle ruim boven de middelmaat uitstegen. Voor een groot deel is dat te danken aan de acteertalenten van Doris Day, die nu aJ sinds het einde van de oorlog haar populariteit op peil heeft kun nen houden een zeer respectabele prestatie. In deze film, waarin James Garner weer haar tegenspeler is, speelt Doris Day de rol van Ellen, de vrouw van een advocaat, die na een vlieg tuigongeluk als vermist wordt opge geven. Na vijf jaar wachten wordt haar echtgenoot, Nick, het wachten moe en hertrouwt. Maar uitgerekend die dag komt. Ellen terug en strijd lustig vrouwmens als zy is, stelt zy alles in het werk om de wittebroods weken van het nieuwe paar in dui gen te gooien. Vaart en vrolykheid in deze nieu we komedie, die met dezelfde lucht hartigheid is gemaakt als „Slaap- kamergeh' 'mpjes", „Wedren met de Ooievaar" en „Romance k la carte".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3