FDELING LEIDEN KON. NED. IIDDENSTANDSBOND 50 JAAR Eerste Boerhaave- penning aan prof. dr. L. S. King uitgereikt Kodak Veto van Noorse R us land torpedeert ontwerp - resolutie Mr. Klaasesz opent VEBO in Leiden LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 Vakkennis en specialisatie is eerste vereiste voor de middenstand Penning Grieks Koningspaar Persoonlijk contact met de cliënt is belangrijk i Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, afdeling Lei- bestaat vijftig jaar. Hoewel de eigenlijke datum 17 augustus irordt dit feit gevierd op 22 september. In de halve eeuw, die de niging achter zich heeft is veel bereikt. Naast het behartigen de blangen van de middenstanders heeft de vereniging zich in vooral in de naoorlogse jaren een belangrijke advise- plaats veroverd, waarvan zowel gemeentebestuur als mid- itanders de vruchten plukken. De invloed van de afdeling Lei- op de planning van bedrijven in nieuwe wijken of in sanerings- nen mag landelijk gezien uniek geoemd worden. heeft de Leidse Middenstands- rale dat is het orgaan waarin rie Leidse middenstandsorgani- zich verenigd hebben het entebestuur van advies gediend de inrichting van het winkel- i „Luifelbaan" in Leidens wijk Zuid-West. Ook by de j en het daarmee gepaard Ie verdwijnen of verplaatsen middenstandsbedrijven speelt dvies van de Middenstandscen- grote rol. In het werk van deling Leiden van de Konink- Nederlandse Middenstandsbond na de oorlog een ver- ring voorgedaan van een plaat- karakter naar werk op lande- Iveau. Deze verschuiving houdt nd met de snel veranderende nden op economisch terrein, de ingen in de structuur van het rinkelbedrjjf en de opkomst iet grootwinkelbedrijf. het eten. Het verenigingsleven werd 1940 steeds moeilijker. Om te ontkomen aan inbeslagneming door de bezetter werd in een van de bo venzalen van „De Harmonie" in de Breestraat een eigen lokaal inge richt. Tot een definitief verbod in 1941 werden hier cursussen en so ciëteitsavonden gegeven. Na de oor log kwam het verenigingsleven weer saam op gang, maar met de op bloei van de economie bloeide de ver eniging. chiedenis ;i" I? het uitbreken van de eerste doorlog in augustus 1941 werd banden gelegd en ver- ode distributiemaatregelen Van kracht. Om de moeilijk- het hoofd te kunnen bieden amenwerking van de midden- inoodzakelijk. Op initiatief van W. van Rossum du Chatel [.- van Hooff werd op 17 1914 de eerste vergadering ilddenstanders uitgeschreven, aanwezige winkeliers besloten oprichting van een „algemene lersvereniging" en daarmee eerste stap gezet op weg naar jmwoordige middenstandsorga- l De jonge vereniging ontwik- lich snel. Al na 4 dagen werd ieede vergadering gehouden, grote belangstelling be- Dat het streven van de win- belangstelling ondervond [wel uit de grote toeloop van de aanwezigheid van bur- De Güselaar en enkele •s, vertegenwoordigers van aeenteraad, Kamer van idel en de Ned. Maatschap- Nijverheid. Op 31 augustus de vereniging gedoopt: iging van den Handeldrij- Industriëelen Midden voor Leiden en Omstreken." •reniging trad toe tot de lan- organisatie als afdeling Lei- de Nederlandse Midden- p 6 en 7 september op als gastvrouwe van het middenstandscongres in gehoorzaal. 1 bestonden grootse plannen Viering van het 25-jarig be- de oórlog gooide roet in Expositie Theo Lohmann museum „De Lakenhal" De heer Joh. G. Wertheim, beeld houwer in Laren, zal vrijdagavond 25 september in het museum „De Lakenhal" een tentoonstelling openen van schilderijen en tekeningen van Theo Lohmann. KENNERS KOPEN FILMS IDATO-FEEST MEERRUST Optimisme Het huidige bestuur bestaat uit de heren W. Zwart (voorzitter), T. T. Balkestein, M. Blitz, A. van Dorp, J. H. van der Kloot, A. J. Kors, A. Plu, J. Snaathorst, M. A. Susan, A. J. J. van der Zanden. Dit uitgebreide bestuur is noodza kelijk om advies te kunnen geven aan alle. zozeer uiteenlopende be drijven die de vereniging als leden heeft. Voor diepgaande moeilijkhe den kunnen de leden beschik ken over de steun van specialisten van de landelijke bond. Het bestuur is van mening, dat het midden- standsbedrijf zich zal weten te hand haven nu en in de toekomst ondanks de verschuiving, die er de laatste jaren plaats heeft in de rich ting van het grootwinkelbedrijf. De middenstander heeft een aparte taak. Zijn grotere vakkennis in zijn eigen branche en de mogelijkheid tot een meer persoonlijk benadering van de cliënt zijn factoren, die een groot winkelbedrijf niet kan bieden. De middenstand kan dus een con currentiepositie ten opzichte van deze grote bedrijven innemen. Daar toe is specialisatie en vakkennis ver eist en een van de belangrijkste ta ken van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en dus van de af deling Leiden is de voorlichting in de vorm van adviezen Tentoonstelling in „De Ruif" Zaterdagmiddag om 2 uur wordt in „De Ruif", Jan Vossensteeg 59, een tentoonstelling geopend van te keningen, etsen en schilderijen van Maronier. Vandaag wordt het huwelijk vol trokken tussenle de 18-jarige Prinses Anne-Marie van Denemarken en de 24-jarige Koning Constantijn van Griekenland. Ter gelegenheid van deze gebeur tenis geeft de Koninklijke Begeer bovenstaande artistieke penning uit. Op de keerzijde staan de familie wapens van de beide vorstenhuizen alsmede: 18 september 1964. Ontwerp en modolé van de penning zijn van de medailleur Pol Dom. KWESTIE-MALEISIË De Sowjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad voor de 102de maal gebruik gemaakt van haar vetorecht om een Noorse ontwerp resolutie inzake het geschil tussen Maleisië en Indonesië te torpede- deren. Ook Tsjecho-Slowakije stemde tegen. De negen andere leden van de raad stemden alle voor de ontwerp-resolutie, waarin de lan ding van Indonesische parachutisten op Malakka van 2 september werd „betreurd" en werd aangedrongen op eerbiediging van de inte griteit en soevereiniteit van het grondgebied van Maleisië, terwijl tevens de betrokken landen werd aangeraden weer aan de conferen tietafel plaats De Indonesische afgevaardigde ger Saydoux had zich gisteren bij de Soedjarwo Tjodronegoro had voor de hervatting van het debat achter de stemming al een „onaanvaardbaar" laten horen. Indonesië had zich nim mer bij het bestaan van de federatie Maleisië neergelegd, zo zei hij, en aanvaarding van een resolutie van deze strekking zou gelijkstaan met gedwongen erkenning. De Veiligheidsraad is, naar bekend, bijeengeroepen naar aanleiding van een klacht van Maleisië tegen Indo nesië. De Franse afgevaardigde Ro- Het openen van evenementen als de VEBO is voor mij altijd een bijzonder moeilijke taak" zei de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz vanmorgen in de achterzaal van restaurant „In den Vergulden Turk" in de Steenstraat. „Ik spreek namelijk tot een zeer gemengd publiekéén gedeelte weet zoveel van de VEBO, dat ik ze niets nieuws kan vertellen en de anderen weten er zo weinig van, dat ze er niets van zouden begrijpen" Toch kweet mr. Klaasesz zich van zijn moeilijke taak en ver klaarde hij de VEBO vanmorgen omstreeks half elf voor geopend. ontwerp-resolutie geplaatst. Na het Russische veto werd de bijeenkomst verdaagd zonder dat een datum voor hervatting van het debat werd vast gesteld.. De Britse afgevaardigde Sir Patrick Dean zei dat het Russische veto een kans had uitgeschakeld om een einde te maken aan een onverklaarde oor log die, als hij wordt voortgezet, ern stige gevolgen zal hebben voor de vrede in Zuidoost-Azië. De Rus Morozow gaf de schuld aan dc koloniserende mogendheden die de huidige „gevaarlijke toestand" had den geschapen. De Maleisische minister van Bin nenlandse Zaken en Justitie, dr. Is mail Abdoel Rahman, was van me ning dat de onmiddellijke toekomst van Maleisië door het ontbreken van een uitspraak van de Veiligheidsraad er waarschijnlijk een zal zijn van „beproevingen en rampspoed". De Indonesische afgevaardigde, tir. Soedjarwo, zei dat het debat niet zonder nut was geweest. Beide par tijen hadden him standpunt ernstig en oprecht kunnen uiteenzetten. Een jaar geleden werd voor het laatst gebruik gemaakt van het ve torecht, namelijk in september 1963 door Engeland. Amerika is het enige permanente lid van de raad dat zijn recht van veto nog niet heeft ge bruikt. Hoewel de resolutie technisch is verworpen door het Russische veto, beschouwen de Westelijke landen de uitslag toch als een groot diplomatiek succes omdat zij in feite van de neu trale landen steun hebben gekregen voor een tekst waarin impliciet In donesië wordt veroordeeld en de soe vereiniteit van Maleisië erkend. Daarvoor had de voorzitter van de VEBO, ir. P. Buck in zijn welkomst woord tot de genodigden de hoop uitgesproken, dat de VEBO dit jaar weer veel belangstelling zal on dervinden. „En niet alleen van de Kerkelijk Leven NIET HOPELOOS Doch ook niet rooskleurig Kardinaal König, aartsbisschop van Wenen, houdt de toestand van de R.-K. Kerk in het Oosten niet voor hopeloos. zijde van agrariërs, maar ook van de In vraaggesprek met het zijde van de stadsbevolking, om op Milanese blad „Coriere Delia Sera" die manier bij deze groep meer be- j zede kardinaal, dat hij mogelijx- grip te kweken voor de problemen beden ziet voor een regeling van de van de veehouderij" aldus ir. Buck. J kwestie-Mindszenty. Zoals bekend De grootte van de tentoonstelling, j geniet de Hongaarse kardinaal wat betreft het aantal inzendingen, Mindszent.y sinds de opstand ongeveer gelijk aan de vorige. Grootvee is er iets minder. Dat is te wjjden aan de invloed van de Nationale Tentoonstelling in Den Bosch. Ook dit jaar was de zuivel vertegenwoordigd in een, grote tent. Het vorig jaar heerste er bij de opening van VEBO een „mineur stemming". zoals ir. Buck het uit drukte. „Hoewel er dit jaar geen sprake is van een hoera-stemming, bestaat er toch een zeker optimisme met betrekking tot het veehouders- bedrijf en de zuivelsituatie" zei ir. Buck. Daarin hebben in belangrij ke mate bijgedragen de verhoogde vleesprijzen in het afgelopen jaar, de gunstige varkensprijzen in een gedeelte van het jaar en het mooie weer van voorjaar en zomer. De aan passing van het melk- en zuivelbe leid aan het EEG-beleid achtte ir. Buck zeer belangrijk. Hij drong in dit kader aan op een krachtig struc tuurbeleid en een zorgen voor vol doende kader om de gewijzigde in zichten te verwerken en in ver staanbare taal door te geven aan de Individuele bedrijven. Niet somber Na voordracht in ot Auditorium Gisteravond heeft dr. L. S. King uit Chicago, een van de deelnemers sprekers tijdens de internationale conferentie te Leiden over de artsen- opleiding. in het Groot Auditorium de Academie een lezing gehou den, die als eerste „Boerhaave-le- zing" geboekstaafd zal worden. Le- ledane arbeid is het goed dachten bestuur en deelne- W de Leidato erover, die gis- groot aantal geno- 'ijeenkwamen in „Meerrust" mond. De voorzitter ^bestuur, de heer J. Wolfslag, as deze feestelijke avond ulde P« op Middenstandsfestijn, ts. En lls zeer geslaagd noemde. Ook ze mart J- van Zijp, die namen- J- -fi lers het woord voerde, 270U overtuigd. Aan het bestuur, heren Wolfslag, Versteeg, Ho- angezaal, Ziegelaar en Visser i) namens de exposanten Je en een gouden dukaat aan. Hes van de bestuursleden fcst met een boeket bloemen, •ed rusten" is er deze avond is weinig terecht gekomen. Wimeerd feest, met tal van les, hield de aanwezigen tot de nacht uit hun slaap. Langs Leidsclie Vaart MEISJE VALT UIT NZH-BUS Gisbermiddag omstreeks zes uur is op de weg langs de Leidschevaart tussen Voorhout en de Rijksweg naar Amsterdam een 16-jarig meisje uit een rijdende autobus gevallen van de NZHVM-dienst Leiden— Noordwijk. Zij kwam op een draadafrastering terecht en bleef bewusteloos op het rijwielpad liggen. Mobilifonisch zocht een juist passerende politie wagen om een dokter en een ambu lance. Zowel dokteren uit Noordwijk als uit Voorhout verschenen plaatse, waarna het meisje per bulance naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden is overgebracht. Aanvankelijk was haar identiteit onbekend, doch later bleek, dat het meisje afkomstig was uit Rijnsburg. Toen zij zich onwel gevoelde, had de chauffeur op haar verzoek even de deur geopend voor wat frisse lucht. Zij viel echter flauw en schoot door de open deur naar buiten. Naar wij gisteravond vernamen, verkeert het meisje niet in levens gevaar. zingen van aeze aard zullen uit de medische wereld, waarmee de nage dachtenis geeerd zal worden van de grote Leidse medicus uit het einde de zeventien en het begin van de achttiende eeuw. Boerhaave was de grondlegger van een systematische geneeskunde en een verantwoorde wetenschappelijke kennis van het menselijk lichaam. Ter gelegenheid van deze interna tionale conferentie en de eerste Boer- haavelezing in het Groot Auditorium werd na afloop van de lezing aan prof. King voor de eerste maal de .Boerhaave-penning" uitgereikt. De- se penning is aan een zijde veFsierd net de beeltenis van Boerhaave en diens lijfspreuk in het Latijn „Een voud is het kenmerk van het ware". De uitreiking na afloop van de le zing van prof. King vond plaats door prof. dr. J. Mulder, hoogleraar in de algemene interne geneeskunde, die dank uitsprak voor de instructieve voordracht en voor het aandeel, dat prof. King heeft in de discussies, die de artsopleiding in de Sleutel stad gehouden worden. Prof. King is patholoog-anatoom en lid van de redactieraad van The Journaal of the American Medical Association. Hij is een vooraanstaand medisch-historicus en heeft belang wekkende studies geschreven over de ontwikkeling van het medisch den ken gedurende vele eeuwen. Een bij zonder publicatie van zijn hand was KOK HAD PISTOOL Tegen een 36-jarige kok uit Kat wijk, opvarende van de VL 113, welk schip in de Vissershaven te IJmuiden lag, is procesverbaal opgemaakt, om dat hij in het bezit was van een pis tool. Volgens hem was het een aan denken uit de oorlogstijd. De politie heeft het pistool in beslag genomen. ProfMulder (Links) overhan digt prof. King de eerste Boer haave-penning. (Foto LD/Holvast) voorts een studie over de geneeskun de in de achttiende eeuw, waaruit duidelijk bleek, dat hij een kenner m het werk van Boerhaave en het vruchtdragende effect daarvan op de ontwikkeling van de genees kunde. Modeshow De Groot (Van een bijzondere medewerker) De najaars-show 1964, die gister middag en- avond in de bovenzaal van rest. v. d. Heijden werd gehou den door Modehuis de Groot, Bree straat 113, heeft ons er wel met na druk van willen overtuigen, dat men de a.s. winter niet kan ingaan zon der iets wolligs in de garderobe. Wollen tweed, wollen kamgaren, lambswool en wollen jersey zijn de materialen voor de komende seizoe- Mr. Klaasesz haakte in op de „hoera-stemming" van Ir. Buck." „Een hoera stemming voor produ cent betekent meestal een mineur stemming voor consument" zei hij „maar zo scherp kon hü de zaken hier nog niet stellen." Door uitbrei ding van industrialisatie, stedebouw wegenaanleg wordt de indruk ge wekt, dat de veehouderij in het hoek je zit waar de slagen vallen zei mr. Klaasesz, „maar als wy lezen, dat landelijk graslandareaal met is toegenomen, lijkt het me toe, we de zaak niet zo somber moe ten inzien". Nadat mr. Klaasez de tentoonstel ling voor geopend had verklaard bood het VEBO-bestuur mevrouw Klaasesz een grote kaas aan. Het gezelschap vele burgemeesters van omliggende gemeenten, wethouders raadsleden van Leiden en omlig gende gemeenten maakte vervol gens een rondgang over het VEBO- terrein op het Schuttersveld. Al di rect na de opening was het behoor lijk druk, zowel op het tentoonstel lingsterrein als in de grote zuivel tent. De suggestie van ir. Buck, dat naast agrariërs ook de stadsbevol king belangstelling moet tonen, vond kennelijk weerklank, want deze be volkingsgroep was hoewel niet in de meerderheid toch sterk vérte- genwoordigd op de tentoonstelling. Enkele uren voor de opening van de tentoonstelling was de daaraan verbonden 9de Jongerenwedstrijddag begonnen. Een uitgebreid programma stelde leerlingen van scholen voor landbouw-onderwijs en de platte- landsjeugd in de gelegenheid hun kunnen te tonen op vele terreinen, zowel in als buiten het vak. In het Antonius Clubhuis vond vanmid dag de prijsuitreiking plaats. De jersey- weefsels, behaaglijk warm en prettig dragen, lenen zich uitstekend voor mantelpakken in al le mogelijke variaties (die er dan ook waren) en voor de nog steeds niet uit het modebeeld verdwenen chemisiers (de op het overhemd ge- inspireerde japon, voor elke maat ge schikt). Op deze show waren ver scheidene van deze modellen aanwe zig, o.a. een zwart wollen japon met een suéde voorpand. Heel veel suéde voor panden hebben we gezien, ook in de mantelpakjes en deux-precies. Bijzonder mooi van kleur was een paars-achtige trois-piéces van wollen jersey (Franse import), waarbij on der het losvallende jasje een geme- leerde jumper werd gedragen. De tend, I originele garnering, verkregen door hout. Hongarije van 1956 asiel Amerikaanse legatie in Boedapest. De communistische landen, aldus kardinaal König, willen „illusoire bewijzen" leveren voor hun open houding tegenover de R.-K. Kerk Zij zeggen zelfs, dat zij niet in transigent zijn. Maar vandaag aan de dag nog, aldus de kardinaal, wordt in de grote Sowjet-Russische encyclopedie gesteld, dat gods dienst de vooruitgang in de weg staat. Men kan dus spreken van een kloof tussen de leer en de praktijk van de communisten. Kardinaal König noemde de toe stand van de geestelijkheid achter het ijzeren gordijn alles behalve rooskleurig. De priesters voelen zich geïsoleerd en afgemat. Nog altijd heerst de terreur achter het ijzeren gordijn. Toch ben ik van mening dat men moet blijven hopen tegen de verwachting in. Over de kwestie-Mindszenty zei de kardinaal: „Ik kan niet alles zeggen wat ik weet, maar wjj zijn op de goede weg". lasse wollen lussen, lag als een col rond de hals van deze jumper. Voor de namiddag- en cocktailja ponnen was veel lurez gebruikt. Zelfs op een lange pantalon werd een jum per in lürex met kashmir-patroon gedragen. De kleurige kniekousen voor jon ge draagsters ontbraken ook op deze show niet. Praktisch in de kou, maar mooi??? Nou nee, we keken liever naar de gezellig vrouwelijke dracht van avondrokken. We hebben ons laten vertellen, dat ze vrij veel ver kocht worden om zomaar in huis te dragen. Ze leken onderaan wel wat nauw, dus dan maar niet zo rennen wanneer de melk dreigt over te ko ken. De modieuze hoedjes, voor het merendeel strak om het hoofd slui- van Toon Smit, Aerden- „VANG...." „Vang" werd er in de nacht van 12-13 oktober in een cafetaria in Haarlemmermeer geroepen en de ongebraden kippen vlogen door de zaak. Dat gebeurde overigens tij dens afwezigheid van de eigenaar van de cafetaria: het was ruim het nachtelijk uur en de zaak was ge sloten. Doch drie jongelieden waren de zaak binnengeklommen en ver maakten zich met de kippen. Een verdachte uit Rijnsaterwoude, één uit Leimuiden en een derde uit Langeraar stonden in verband met het gebeurde voor de Haagse politie rechter wegens diefstal-sub. heling van de kippen en een pak ijs. Nu viel het moeilijk uit te maken voor de rechter wie het „vang" had uitgeroepen. In elk geval, er waren nog vier gre tige handen uitgestrekt om te van gen. Vijf kippen verlieten de diep vries plus het pak ijs. Overigens werd het geval van het pak i rechter ontkend. De kippen werden over een schutting gegooid en later opgehaald. Thuis was een kip gebraden en op gegeten. Eén verdachte zou in deze de aanstichter van de kippenroof zijn geweest, hetgeen hij overigens ontkende. Maar wel stond het voor d~ offi cier vast, dat deze verdachte vroe ger tot de belhamels in zijn woon plaats behoorde. De trouwdag schijnt daar echter wel wijziging in gebracht te heb ben en volgens verdachte ziet hij zijn vroegere vrienden bijna nooit meer, hetgeen de officier maar het beste vond ook. In verband met het betreden van een beter pad, wilde de officier daar om nog ditmaal volstaan met een geldboete van f 50 of 10 dagen hech tenis voor deze verdachte en f 30 boete of 6 dagen hechtenis voor bei de anderen. De rechter veroordeelde overeenkomstig de eis. Scherpe controle op vrachtauto's naar West-Berlijn Voor de tweede maal binnen 24 uur stonden gisteren honderden vracht auto's bij de Oostduitse grenspost Babelsberg te wachten op doorlating naar West-Berlijn. De Oostduitse grensbeambten onderzoeken grondig papieren en ladingen. De meeste vrachtwagens moeten vier tot vijf uur wachten op toestemming door te rijden naar West-Berlijn. Het goede renverkeer naar West-Duitsland en het personenverkeer in beide richtin gen verlopen zonder oponthoud. Zevenhuizen (Z. H.) (Gld) (toea.) J. den Wijk bij Heusden. Vught H. J. Voors. kand. (Ont. Can.) F. Guillaume i to (Ont. Can.) (voorheen t< De gehandicapte mens en zijn toekomst Circa 800 diakenen van Geref. Ker ken uit het gehele land zijn gisteren in de Rivièrahal in Rotterdam bijeen geweest voor hun jaarlijkse toogdag. Zij hebben zich voornamelijk verdiept in het probleem van „De gehandi capte mens en zijn toekomst", een onderwerp waarover inleidingen zijn gehouden door prof. mr. dr. I. A. Die penhorst (lid van de Eerste Kamer en de heer A. Verkuyl, revalidatie arts In Leersum. De voorzitter van de conferentie ,de heer J. de Vries, wees er in zijn openingsrede op, dat de zorg voor de gehandicapte mens een wel bij uitstek diaconaal onderwerp mocht worden genoemd. Op voorstel van de heer De Vries ls aan het begin van de conferentie een telegram gestuurd aan HM. de Koningin. In zijn openingswoord verklaarde de heer De Vries voorts, dat vele vra gen voor het diaconale werk rijzen ln het vooruitzicht van de algemene bij standswet, die op 1 januari 1965 gaat functioneren. De tijd dat diaconale hulp identiek was met financiële hulp, ligt nu wel definitief ln het verleden. De voorzitter kondigde een speciaal rapport aan, waarin ge tracht wordt een weg te wijzen ter uitvoering van de diaconale taken in deze tijd. Het rapport zal in oktober in de kerkeraden worden besproken. Maria-verering „Niet wegmoffelen" (Van C correspondent) De discussie tijdens het Vaticaans concilie over het achtste en laatste hoofdstuk van het schema de ecclesia welk hoofdstuk handelt over Maria, is bij de congregatie van gisteroch tend voortgezet en afgesloten. Vrij wel alle zestien sprekers waren van mening, dat men bij de herziening van de tekst te ver ls gegaan en dat men, zoals één der concilievaders rel: ju "'erw'"e van een kortzichtig begrip de inzake de Oecumenische gedachte bepaalde leerstellingen der R.-K. Kerk heeft willen wegmoffelen". De Maria-verering is in de R.-K. Kerk een punt van groot belang en ook de orthodoxen ruimen voor de madonna een zeer belangrijke plaats in. Mgr. Jaeger, aartsbisschop van Pa- derborn in Duitsland, herinnerde er aan, dat ook Luther in zijn commen taar op het magnificat (Lucas 1, vers 46/55) heeft geschreven, dat Maria ons niet tot haarzelve voert, maar tot Christus. Hieruit zou men, volgens de aartsbischop, wel degelijk kunnen af leiden, dat ook Luther aan Maria een rol toekent in de kerk. Het punt waar men steeds weer op terugkomt, is of men al dan niet in de tekst moet gewagen van Maria als bemiddelaarster. De R.-K. theologen hebben hier nog geen oplossing voor gevonden en daarom stelde mgr. Kempf, voor, te volstaan met de ver melding, dat deze titel van bemidde laarster aan de heilige maagd is toe gekend, zonder erop in te gaan of de kerk het daarmee eens is. Hij meent dat het wel zaak is, dat dit hoofdstuk met algemene stemmen en liefst bij acclamatie wordt aange nomen, omdat de openbare mening door de discussie die thans gaande is, de verkeerde indruk heeft gekregen] dat niet alle concilievaders in gelijke mate voorstanders zijn van de ver ering, welke Maria toekomt. Bisschop Mendez Arceo van Cuer- navaca (Mexico), sprekend uit naam van 40 Latijns-Amerikaanse prela ten, had bezwaar tegen de titel „Moeder van de kerk" voor Maria. De kerk zelf is onze moeder en wanneer Maria moeder van onze kerk wordt genoemd, zou zij onze grootmoeder zijn, zei hij.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15