NIEUWE BRUG OVER DE RIJN GEOPEND VOOR VERKEER Defile KIJK UW KAMER^ EENS ROND.... PIERROT Ook voor de kinderen feest in Leiderdorp Zucht van verlichting in LEIDERDORP Mr. J. Klaasesz stelt vijftien meter brede klap in werking EWICHTIG MOMENT IN DE PLAATSELIJKE HISTORIE Italiaanse premier enigszins verzwakt uit congresstrijd LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 Het verenigingsdefilé ter ge legenheid van de opening van de nieuwe brug, wordt vanavond niet afgenomen voor het raad huis, maar midden op de Lei- derdorpse brug door de burge meester van Leiderdorp, mr. R. M. Gallas, en Zoeterwoude, de heer J. A. Detmcrs. De optocht, waarin de har moniekapel „Leiderdorp", het Leids jeugdorkest „De Burcht", de N.Z.H.-muziekkapel uit Haarlem en de drumband van Zoeterwoude H.R., zullen mee lopen, gaat om half acht van start by het Fred. Hendrik plantsoen. De route is als volgt: Fred. Hendriklaan, Hoofdstraat, Bruggestraat, oude Leiderdorp- se brug, Hoge Ründjjk, nieuwe L'dorpse brug. Persant Snoep- weg. Berkenkade, Hoofdstraat, Hocgmadeseweg. Kastanjelaan, Burg. Brugplein, waar „De Burcht" een muzikale show zal geven. Die open plek daar...., is dis niet by uitstek geschikt voor een passende KLOK 1 Wij hebben een keur voor «Ik interieur 1 Zoek eens op Uw gemak bi] ons uit. U weet het JUWELIER - HORLOOER adviseert U goed. MAARSMANSSTEEG tl LEIDEN - TEL. MTTt IV VIJFDUIZEND SCHAPEN VERDRONKEN Door het omslaan van een schip met een lading schapen uit Austra lië in de haven van Koeweit, zijn ongeveer vijfduizend schapen ver dronken. Slechts ongeveer tweehon derd dieren heeft men kunnen red den door gaten in de romp van het schip te hakken. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het omslaan veroorzaakt werd door het weigeren der pompen, die 't water uit de scheepsruimen moes ten houden, terwijl ook de omstan digheid dat de schapen zich aan één kant van het schip verdrongen, tot het ongeluk schijnt te hebben bijgedragen. In Koeweit maakt men zich thans zorgen over besmetting van het drinkwater, als gevolg van de spoe dig te verwachten ontbinding der kadavers. OVERHEID ALS SOUTENEUR De Westduitse fiscale rechtbank in München heeft bepaald, dat de WeStduitse prostituees inkomsten belasting moeten betalen zelfs al is hun beroep immoreel. Over deze kwestie is jarenlang gestreden. Te genstanders menen, dat de overheid op deze manier „als souteneur op treedt" De nieuwe Leiderdorpse brug is vanmiddag opengesteld voor het verkeer. De officiële opening, die door de Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, werd verricht, ging niet onopgemerkt El* voorbij. Een duizendkoppige menigte had zich zowel aan de Leiderdorpse 7t als aan de Zoeterwoudse kant van de brug verzameld om het feest van de ingebruikneming, waarop al zo lang was gewacht, mee te maken. Er klonk gejuich toen na een druk op de knop de klap van de nieuwe, ruim vijftien meter brede brug langzaam zakte, de postduiven het luchtruim kozen en de ballonnetjes van de schoolkinderen op hetzelfde ogenblik werden op gelaten. Het betekende een belangrijk moment in de geschiedenis van het zich vooral de laatste jaren zo snel ontwikkelende Leiderdorp. Het beteken de een afsluiting van de oude en het begin van de nieuwe tijd. Eenzaam en verlaten lag enkele meters verderop de oude brug der zuchten, die vandaag voor het laatst dienst heeft gedaan. Een onhoudbare situatie op de grens Mïvan twee Leidse randgemeenten heeft sedert enkele uren opgehouden te bestaan. Reden waarom in het vooruitstrevende Leiderdorp de vlaggen zijn uitgestoken! lOtei deoii Voordat de Commissaris van de Koningin de nieuwe, moderne in werking stelde hielde de burgemeester van Leiderdorp, mr. Gallas, een toespraak, waarin hij wees op de belangrijke rol, z e de brug immer in de geschiedenis van het dorp heeft gespeeld. Niet onbegrijpelijk als men bedenkt, dat de gemeente haar oor part! rong vindt in een bebouwing langs het water en de golvende Rijn us*> in het wapen van Leiderdorp is opgenomen. Vermeld staat, ze jit er reeds in de vijftiende eeuw in Leiderdorp een brug over de Lo ijn was, die onder meer was aangelegd ten dienste van hen, die in de overzijde van de Rijn onder Zoeterwoude woonden en ker ken 'ijk tot Leiderdorp behoorden. Door het Hoogheemraadschap n Rijnland zou in 1452 tot het maken van een brug toestemming n verleend. De opdracht tot het maken van deze brug zou menig, gpw genieur van onze tijd bijzonder hebben aangestaan, want de op- - -ipcht luidde: ,,een brugje te maken en te leggen over den Rijn om it der kerke alsoo groot ende alsoo cleyn om over te rijden, alst best denkt ende gelieven zal", deze brug aan vernieuwing toe bleek te zijn. Het was te begrijpen dat deze „brug der zuchten" niet langer toe reikend zou zijn voor het verkeer. rug der zuchten toeilijfcer was de voorwaarde jU' rri1 b°uw verbonden dat de brug e - d tst zijn gemaakt tussen 25 sep- ïber 1452 en eind mei 1453. Deze binding schijnt niet lang in tact tijn gebleven; wij lezen dat er uime tijd een schouw gebruikt is over te varen. Pas in 1666 werd - - Vouw een-brug gelegd, „gelet op >rbeK grote £evaren- die de overvaart juffeieen schouw medebrengt". werd een houten ophaal brugje wederzijde met steenhoofden, ge- 1 het schouwbrugje. Deze brug lange tijd stand gehouden en vraagi :d in de beginjaren van deze eeuw 'angen door een brug op dezelfde j its. Het is niet verwonderlijk, dat Bejaarden in het glippertje De bewoners van het pas ge- Gcïtpende bejaardentehuis „De f 14a Dillenburg" hebben de officiële "'^•pening van de nieuwe Leider- jj, orpse brug met eigen ogen tonen aanschouwen. Zij wer- i, xAtn namelijk vanmiddag met °P$ tt glippertje naar de nieuwe gebracht, waar voor hen nooie plaats was gereser- Tot 1943 werd er tol geheven: voor een os, koe of hoornbeest moest men 1 cent betalen, voor iedere persoon, geen ingezetene van Leiderdorp, H cent. In 1948 werden vrij aanzien lijke reparaties aan de brug gedaan, maar al spoedig bleek dat verdere voorzieningen aan de bestaande brug geen oplossing konden bieden en dat het verkeer de bouw van een nieuwe brede brug op een andere plaats noodzakelijk maakte. Klachten In 1956 verwittigden B. en W. van Leiderdorp GS ervan dat de toestand van de Leiderdorpse brug dermate zorgelijk was dat het niet verantwoord geacht werd nog langer te wachten met het bouwen van een nieuwe brug. Legio werd het aantal klachten over hinderlijk lawaai ten gevolge van losliggende delen. Uiteraard werd er daarbij op ge wezen dat de bouw van deze brug niet als een zuiver gemeentelijk be lang moest worden gezien, doch me de zou dienen ter ontsluiting van het gehele gebied ter overzijde van de Rijn. In maart 1960 berichtten GS, nadat inmiddels tal van besprekin gen hadden plaats gehad, dat de nieuwe brug zou kunnen worden ge bouwd door de provincie voor geza menlijke rekening van provincie en gemeente. Dit werk omvatte de brug, de on derdoorgangen aan de van de brug afgekeerde zijde van de landhoofden en de zuidelijke oprit met aanslui ting op Rijksweg 11. Bij raadsbesluit van 30 december 1960 besloot de raad van Leiderdorp tot het participeren in de helft der bouwkosten. De oude brug der zuchtendie vanavond op feestelijke wijze zal worden gesloten. (Foto LD/Holvatrt) De nieuwe Leiderdorpse brug. die vanmiddag onder enorme grote belangstelling door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, is geopend. (Foto LD/Holvast) Nadat de aanbesteding op 15 ok tober 1962 had plaats gevonden, kon door de barre winter van '62'63 pas eind maart een begin met het werk worden gemaakt: op 158 meter ten noorden van de oude brug werd begonnen met de nieuwe: met een wegbreedte van 7.50 meter, twee fietspaden aan weerszijden van 2.50 meter en twee voetpaden van 1.50 meter, in totaal een breedte van 15.50 meter. De doorvaarthoogte werd 2.50 me ter, de doorvaartwijdte 10.50 meter, terwijl de hoogte van de tunnels 2.10 meter bedroeg afwikkeling en doorstroming van het gaande en komende verkeer naar Leiderdorp in aanzienlijke mate be moeilijkt werd. Dit manifesteerde zich des te sterker omdat juist in de jaren na de oorlog de gemeente zo'n ingrijpende groei beleefde. Als toe- voerweg naar het nieuwe gedeelte van de gemeente, waar grote plan nen in ontwikkeling zijn, is de brug zeer belangrijk". Burgemeester Gallas gaf de Com missaris der Koningin de verzekering dat het gemeentebestuur van Leider dorp allen, die hun bijdrage aan totstandkoming van de nieuwe brug hebben geleverd, zeer erkentelijk is. Hij noemde in het bijzonder de pret tige besprekingen, die er zijn ge weest met de ingenieur van de pro vinciale waterstaat en sprak woord van dank aan het adres 1 de aannemers en al degenen, die daadwerkelijk de brug in al haar on derdelen hebben helpen bouwen. Dat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland in het vooruitzicht heeft gesteld hier te zijner tijd beeld te plaatsen in overleg met het gemeentebestuur, verheugde hem De burgemeester eindigde zijn toe spraak als volgt: „Mijnheer de Com missaris der Koningin, de provincie En nu ligt dit werk dan hier ge reed en is aan de verbindingen naar het noordelijk deel van de provincie een belangrijke ader toegevoegd, al dus de burgemeester. „Sprekende na mens het gemeentebestuur van Lei derdorp kan ik zeggen dat wij bij zonder verheugd zijn over de tot standkoming van deze nieuwe Lei derdorpse brug. Hoe trouw de oude brug ook zovele jaren heeft dienst gedaan en hoe groot de plaats is, die zij inneemt in de harten van de Lei derdorpers, de verkeersintensiteit is dermate toegenomen, dat een vlotte In Leiderdorp werden van ochtend op de sportterreinen aan de Hoogmadeseweg in het kader van de brugfeestenkinderspelen gehouden. Leerlingen uit de vierde, vijfde en zesde klassen van de lagere scholen deden er aan mee. De kinderen hadden de keus uit zeven verschillende spe len. Er werd gekampt in groep jes van twintigDe algehele lei ding was in handen van de heer1 JB. Dorlandt, die werd geas sisteerd door de gymnastiek leraren Van Dalen en Pommée en door onderwijzend personeeL De foto toont een vrolijk momeni tijdens het zaklopen. (Foto LD/HolTMt) Olympische film De bekende Japanse filmregis- seur Ichikawa is de maker van de officiële film van de 18de Olym pische Spelen van Tokio, waar voor een budget is uitgetrokken van 2V2 miljoen gulden. De duur van de film „Tokio Olympic", zal negentig minuten zijn. Ichikawa wil vooral het begrip vrede in zijn film tot uitdrukking brengen, hetgeen niet zo vreemd is, wanneer men weet dat Ichi kawa zowel zijn moeder als een oudere zuster bij de atoombom aanval op 6 augustus 1945 op Hi roshima verloor. Hij begint da film ook met een herinnering aan de bomaanval, hetgeen overigen* reeds tot meningsverschillen heeft geleid, zoals trouwens elk vorm, waarin „Hiroshima" leven dig wordt gehouden. weer worden onderbroken. Alle leden vajn de expeditie bevin den zich volgens de donderdag ont vangen berichten tn uitstekende ge zondheid. Op het negende congres van de Italiaanse christen-democraten is gisteren de centrum-li nkspolitiek" van de partij goedgekeurd. Drie mo ties die aandrongen op voortzetting van deze politiek verwierven meer dan 88 procent van de uitgebrachte stemmen. Slechts één motie, inge diend door de rechtervleugel, verzette zich in beginsel tegen de „opening naar links", d.w.z. samenwerking met de Nenrü-socialisten. Veel is er niet veranderd sinds het vorige congres, dat in Januari 1962 in Napels werd gehouden. Wel hebben zich binnen de partij enkele stromingen ontwik keld met verschillende meningen over de wegen en middelen voor de samenwerking met de Nenni-socia- lis ten. De krachtigste is die van de politieke secretaris Mariano Rumor en premier Al do Moro, die voortzet ting van deze samenwerking wenst op basis van het door de coalitiere gering opgestelde programma. Over twee punten was het congres het unaniem eens: de strijd tegen het communisme en het zoeken van „vrede in veiligheid", wat handha ving van de verbintenissen, die Ita lië op het gebied van de buitenland se politiek heeft aangegaan, inhoudt Ondanks de overeenstemming over de „opening naar links" is de meer derheids groep van Aldo Moro enigs zins verzwakt uit de „congresstryd" gekomen. De aanhangers van deze groep vormen blijkens de uitslagen van de stemmingen 46,5 procent van de party, terwyi dit percentage voor heen nog 48,4 bedroeg. Politiek* waarnemers zyn van oordeel dat pre mier Moro zonder een partymeerder heid achter zich in de toekomst over politieke stappen evenzeer overleg zal moeten biyven plegen met de andere partystromingen als met de coalitiepartners. Het congres eindigde met de ver kiezing van een nieuwe national» raad (hoofdbestuur). Uit de meer- derheidsgroep van de party werden daarin 68 vertegenwoordigers geko zen, uit de door ex-premier Fanfanl geleide groep 33, van de linkervleugel 30 en van de rechtervleugel 17. Ver wacht wordt, dat de nationale raad binnen tien dagen het dageUJks be stuur, de politieke secretaris en diena plaatsvervanger zal kiezen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11