LEIDSCH DAGBLAD Rusland heeft een nieuw „verschrikkelijk wapen Spaans schip bij Cuba in brand geschoten Opzienbarende verklaring van Chroesjtsjow Dreigementen aan adres van Peking 3een enkel Resultaat Genève Vlaag van waanzin oorzaak steekpartij? Prinses Margriet vergat haar mantel VERMOEDELIJK AANVAL CUBAANSE BALLINGEN Noodiveer teistert Limburg w S ws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 No. 31366 Directeur: E. A. E. van Disüo hoofdredacteur: J. Brouwer f.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De Sowjet-Unie bezit een nieuw kernwapen van Bgekenrle kracht en onbeperkt vernietigingsver- ogen. Dit heeft premier Chroesjtsjow gisteren in oskou verklaard in een toespraak tot een vijftien- il Japanse socialistische parlementleden. Onmiddellijk nadat hij had verteld dat zijn land een ..monster- htig, verschrikkelijk wapen" bezit, zei Chroesjtsjow dat eniger poging van Peking om de grens tussen China en Rusland te ijzigen tot oorlog zou leiden. Russische partijleider deelde Japanse bezoekers mee, dat hij geheim centrum voor itair-wetenschappelijk speurwerk bezocht en dat men hem toen kernwapen had getoond. „Het is verschrikkelijke vernietigings- chine. Het mensdom kan ermee den uitgeroeid". Na te hebben ge- „het drama van het Bnse volk, dat als eerste volk in [eschiedenis het lot onderging om atoombommen te worden ge in", zei Chroesjtsjow nog: „Ik dat verschrikkelijke vemietigings- I niet gebruiken". Daarna scha llij onmiddellijk over op een ,1 op de Chinese leider Mao Tse- Russische premier stelde de spraken van Mao op delen van sh Azië aan de kaak als „pro- id, anti-Russisch, anti-com- isch en oorloghitsend". Ontwapening itea4 b«i BCOQ^l t slotrapport van de huidige Bg van de ontwapeningsconfe- G in Genève, die 21 januari j.l. b en morgen wordt besloten, aV0M' duidelijk aan, dat alle pogin- om tot enigerlei overeenstem- te komen op niets zijn uitge- Kb. Noch over de ontwapen Ing 'noch over de nevenmaatregelen Cl T °t vermindering van de inter im LI na'e spanning hadden kunnen het n, kwamen de partijen nader prett Haar. 7 zelfi het rapport, opgesteld door de prett! voorzitters van de conferentie, Bs Tsarapkin en de Amerikaan tBI® Foster- worden de voor- voorstellen in de voltallige kwjjt komsten opgesomd. Was het 'op van deze bijeenkomsten te- loeib« kUend, de besprekingen onder >r uw logen tussen de twee voorzitters le conferentie konden al even- 'nnenoi geslaagd worden genoemd, irapport zal morgen ter goed ig lg aan de afgevaardigden wor- naf f 1 °°rfelegd. &cht neutrale landen op de Hlweningsconferentie hebben gis- in een memorandum er hun UW stelling over uitgesproken dat iaferentie geen enkele voortgang gemaakt in de kwestie van een Kge stopzetting van de kem- m. Zij erkennen dat de atoom - ïdhedenafwijkende standpun- ebben, maar achten de hinder- I niet onoverkomeliik. De acht &len dringen er bij de grote Bdheden op aan, onverwijld de e maatregelen te nemen om kemproeven te verbieden. ERBERICHT DELIJK VEEL WIND KNMI verwacht van heden- genavond: aanvankelijk zwaar kt met regen en krachtige tot echtige wind tussen zuid en Wt. Later wisselend bewolkt 'laatselijk enkele buien en tot hg of matig afnemende zuid- Uke wind. Iets lagere middag- raturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 17 SEPTEMBER 5.17 uur; onder: 18.50 uur. W op: 17.36 uur; onder: 0.47 u. ?water te Katwijk te 12.31 uur, Water te 7.39 en 20.09 uur. Schamper vergeleek Chroesjtsjow de territoriale verlangens van Mao met Hitiers roep om Lebensraum. „Onze grenzen zijn heilig en onschendbaar. Enigerlei poging om ze met geweld te veranderen, betekent oorlog. De kernbom is geen papieren tijger en we zullen proberen het gebruik ervan te vermijden. We zijn echter niet bang en als wij, ondanks ons vreed- i streven, worden aangevallen, zullen wij de vijand verpletteren". Chroesjtsjow verklaarde ook nog het volgende: Rusland is bereid Japan twee van de Koerillen Sjikotan en Ha- bomai terug te geven als Ame rika haar bases op Okinawa en in Japan opgeeft. Chinese tegenwerking wat betreft vreedzame coëxistentie, zal de Russische politiek nooit beïnvloe den. De eenwording van Duitsland is niet slechts een nationale kwestie, maar ook een ernstig politiek en sociaal probleem en het Duitse volk zelf moet vreedzaam beslis sen onder welk systeem het wil leven. Rusland is bereid de handel met Japan aanzienlijk op te voeren in dien gepaste schikkingen kunnen worden getroffen. Prins Bernhard honorair luchtmaarschalk RAF Prins Bernhard is benoemd tot honorair luchtmaarschalk van de Britse Royal Air Force, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Londen bekendge maakt. Minister van Defensie Peter Thorneycroft heeft de Prins schrif telijk gelukgewenst. Prins Bernhard kreeg in 1941 in Hatfield in zuid- Engeland het vliegersinsigne van de R.A.F. De ererang zal Prins Bernhard officieel worden aangeboden door de Britse ambassadeur in Den Haag. De datum daarvoor zal nog worden vastgesteld. Bij het leggen van een gas buis langs het Apeldoorns Ka naal ter hoogte van Hattem, is gisteren een stuk dijk weggesla gen, waardoor een deel van het kanaal leegliep. Een van de ge strande slachtoffers van het on- Overigens was Chroesjtsjow vol lof voor de werklust en het talent der Japanners. De Japanse arbeiders hebben „handen van goud" en het is duidelijk dat zij alleen maar vrede wensen, aldus de Russische premier. Reacties De Amerikaanse senator Clinton Anderson heeft naar aanleiding van de mededeling van Chroesjtsjow dat er in de Sowjet-Unie een wapen is vervaardigd waarmee de gehele mensheid kan worden vernietigd, verklaard dat dit heel goed mogelijk is. „Op het gebied van kernwapens is alles mogelijk", zei hij. „Wij zijn ook in staat een dergelijk wapen te ma ken, maar hebben dat nooit willen doen". Senator Mike Mansfield ziet de uitlating van de Russische premier als een waarschuwing aan het adres van Peking. DRIE GEWONDEN IN VEENDAM (Van onze Groningse correspondent) Fen van de drie slachtoffers van een steekpartij in Veendam waar van wü gisteren in een gedeelte van onze oplage nog melding konden ma ken is gistermiddag uit het Aca demisch Ziekenhuis in Groningen overgebracht naar de psychiatrische inrichting „Dennenoord" in Zuidla ren. Het is een 39-jarige fabrieks arbeider. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat hij het is geweest, die in een vlaag van verstandsverbijste ring zjjn beide buren, de 81-jarige weduwe T. Kolk en haar 61-jarige neef W. Kolk, met een broodmes en een scheermes verwondingen heeft toegebracht. Daarna zou hij dan nog zichzelf hebben gestoken. Overigens is de juiste toedracht nog steeds niet be- Plan van Utrecht „Hoog Catharijne" stuit op verzet Ongeveer vijftig eigenaren van panden in de Utrechtse stationsbuurt hebben zich gisteravond geschaard achter een actiecomité, dat wil gaan ijveren voor het eigendomsrecht en de positieve resultaten, die uit het saneringsplan Hoog-Catharijne voort vloeien ten gunste van zijn volgelin gen. Zoals bekend is zal voor dit gi gantische saneringsplan de Utrechtse stationswijk worden afgebroken. De eigenaren hebben niets tegen het revolutionaire plan. Ze vinden het geniaal en noodzakelijk. Maar ze wensen niet tot huurders van de N.V. Maatschappij Projectwikkeling te worden gedegradeerd. Deze N.V. gaat het plan uitvoeren en Hoog Catha- rjjne later zelf ook exploiteren. Het comité meent, dat de huidige eigenaren het recht mogen opeisen zelf te gaan exploiteren wat later wordt gebouwd. Het comité vindt de samenwerking tussen gemeente Utrecht en de N.V. Empeo een mon sterverbond.» Als Zwolsman en Ca- ransa zoiets zouden doen, zou Neder land op zijn kop staan, zo zei de voorzitter van het actie-comité drs. J. G. Rijckenberg tijdens de gisteravond gehouden oprichtingsvergadering. kend. Tot dusver kon de gemeente politie van Veendam noch de levens gevaarlijk vex-wonde neef noch zijn ernstig verwonde tante in het Aca demisch Ziekenhuis verhoren. Hun toestand liet dat niet toe. Ook de fa brieksarbeider, die dus op medisch advies naar Zuidlaren is overge bracht, heeft de politiemensen, die met het onderzoek zijn belast, niets verteld. Het is ook zeer de vraag of hij dat in de toekomst wel zal kun nen. De politie tracht voor zijn gees telijk niet volwaardige broer, die bij hem inwoonde een geschikt onder dak te vinden. Deze broer bevond zich in de woonkamer van het huis van de weduwe, toen de politie daar gisternacht arriveerde. Het drama moet zich vrijwel onder zijn ogen hebben voltrokken. Toch heeft hij er geen mededelingen van betekenis over kunnen doen. Koningin en Prins bij hun aankomst aan Huis ten Bosch na de rijtoer door de Residentie, waarbij zij door vele duizenden werden toegejuicht. DWS-Fenerbahce op het tweede net De N.T.S. zendt vanavond op het tweede net (kanaal 27) van 20.10 tot 22 uur een rechtstreekse reporta ge uit van de wedstrijd, die D.W.S. in het kader van het toernooi om de Europacup in het Olympische Sta dion in Amsterdam tegen de Turkse kampioensclub Fenerbahce speelt. Commentator is Aad van Leeuwen. De traditionele rijtoer van ons koninklijk gezin door Den Haag is gisteren niet zonder inciden ten, zij het kleine, verlopen. Een driejarig jongetje' werd aange reden door een hofauto, die aan de koninklijke stoet voorafging. Het knaapje kreeg een hersen schudding. Het ongeluk gebeurde om vijf over vier op de Denneweg bij de Maurits- kade. De kleuter stak plotseling de Twee onbekende, snelle kanonneerboten .hebben zondagavond het Spaanse schip .Sierra Aranzazu" in brand geschoten. Dit is gisteren verklaard door de overlevenden van de Spaanse koop vaarder, die maandag voor de Cubaanse kust door de Neder landse ertstanker ,,P. G. Thulin" aan boord werden genomen. Bij de beschieting kwamen drie van de twintig bemanningsleden, onder wie de kapitein, om het leven. Het State Department in Washington neemt aan, dat de aanval het werk was van Cu baanse bannelingen. de ,.P. G. Thulin" naar de onheils plaats gedirigeerd. Met de Spanjaar den aan boord op weg naar Matghew Town, op een van de Bahama's, werd het Nederlandse schip aange houden door di'ie Cubaanse torpedo- boten. De Cubanen boden aan de drenkelingen over te nemen, maar de Nederlandex-s gingen hier niet op Een woordvoerder van de Spaanse ambassade in Amerika heeft meege deeld dat de bemanning nog steeds door de kanonneerboten onder vuur werd genomen toen zij over boord was gesprongen en zwemmend het leven trachtte te redden. Maandag ontdekte een Ameri kaans vliegtuig de zeventien overle venden, die op een ïeddingsvlot wa ren geklommen. Onmiddellijk werd in De „Siërra Aranzazu" (1.600 ton) was op weg naar Cuba met een la ding knoflook, cognac, textiel en speelgoed. Al eerder hadden Cubaan se ballingen verklaard, dat elk schip dat handel drijft met Cuba, gevaar loopt door commando's te worden aangevallen. Washington heeft in middels verklaard „deze aanval op een koopvaarder in open zee ernstig te betreuren". De Spanjaai-den hebben verteld, dat zondagochtend een onbekend ■tonner bestaat uit 18 pagina s. L Paratliion gevonden Onderzoek naar dood van vrouw (Van onze Roermondse correspondent) De Justitie in Roermond stelt een onderzoek in naar de omstandighe den, waaronder vorige week een 34- jarige gehuwde vrouw is overleden. Er gingen geruchten, dat de vrouw geen natuurlijke dood is gestorven en voor de Justitie was dit aanlei ding sectie te doen verrichten. Hier bij is een kleine hoeveelheid para- thion gevonden. De vrouw bezocht op de avond voor haar dood in gezelschap van haar man het café van een familie lid in Roermond. Op het avondje uit had het echtpaar veel plezier ge had. De volgende dag overleed de vrouw plotseling. Er is nog geen arrestatie verricht. schip de „Siërra Aranzazu" naderde, dat later weer uit het zicht verdween. Tegen de avond werd het Spaanse schip zonder voorafgaande waar schuwing door twee ongeïdenti ficeerde boten met machinegeweren en kanonnen aangevallen en in brand geschoten. In een bericht uit Panama werd maandag gezegd, dat anti-Castro commando's zondagavond een Cu baans schip hadden aangevallen dat met een lading suiker op weg was naar communistisch-China. Mogelijk is de Spaanse koopvaarder dus „per ongeluk" aangevallen. Een zwaar noodweer, dat gistermid dag over de provincie Limburg trok, heeft voor vele tienduizen den guldens schade aangericht. Windstoten rukten honderden te- levisiemasten van de daken en deed zware bomen als lucifers afknappen. De brandweren moes ter in actie komen om de wegen vrtf te maken en ondergelopen kel ders leeg te pompen. In Maastricht, waar een regenval van veertig millimeter werd geme ten, dreven in een frituurzaak de vaten bier rond in de kelder. Aan de Blekerjj in Limburgs hoofdstad werd van een woonhuis een stuk dak weggeslagen. Een ge deelte van de nieuwbouw van een kerk werd volkomen verwoest, (schade f15.000). Ook midden-Limburg ontkwam niet aan het natuurgeweld. Vooral de grensdorpen Vlodrop, Herkenbosch en Posterholt kregen het zwaar te verduren, toen daar een wind hoos opstak. Een zware boom voor het gemeentehuis van Posterholt bleek er niet tegen opgewassen, knapte af en sloeg een enorm gat in het dak van het gemeentehuis. Een rjj Canada-bomen in Vlodrop knapte in serie boven de grond af. Ook werd veel schade toegebracht aan de boomgaarden. Bovendien leidde het noodweer tot tientallen verkeersongelukken, die echter zon der ernstige persoonlijke ongeluk ken bleven. Op sommige plaatsen sloeg ook de bliksem im weg over en liep tegen de hofauto. Het kind lag nog op straat, toen de stoet passeerde. Voor een minder pijnlijk in cidentje zorgde Prinses Margriet. Juist voor de Prinses van „Huis ten Bosch" vertrok in een auto, zei ze: „Ik vergeet mijn bontmanteltje". Een hoffunctionaris spoedde zich het paleis in, kwam terug met het kle dingstuk, maar de prinses was reeds verdwenen. Hij kreeg een plaats in een politiewagen en met loeiende si rene en lichtende zwaailamp reed de auto naar het paleis Lange Voorhout. Daar drong de hoffunctionaris de nieuwsgierigen opzij, hij klom over de hekken en gaf het manteltje aan de eerste stalmeester. Enkele ogen blikken later begon het koninklijk gezin aan de rijtoer. Prinses Mar griet met haar manteltje. Voor het overige verliep de rijtoer in een prettige sfeer. Evenals bij de tocht naar de Ridderzaal om één uur, was de belangstelling van het publiek groot. Het koninklijk gezin was hetzelfde gekleed als tijdens de rit naar de Ridderzaal. Scheen eer der op de dag de (oranje) zon nog, tijdens de rijtoer bleef deze achter de wolken. Maar de door de Bilt „be loofde" regenbuitjes bleven in Den Haag uit. Vrijstelling van dienst voor politieagenten (Van onze parlementaire redactie) Er is interdepartementaal overleg gaande over de vraag of niet aan aspirant-politieambtenaren vrij stelling van militaire dienst kan wor den verleend. Dit meldt minister To- xopeus in zjjn memorie van toelich ting op de begroting van Binnen landse Zaken. Minister Toxopeus schrijft dat de lichte verbetering, die zich vorig jaar reeds in de wervingsresultaten begon af te tekenen, zich heeft voort gezet. Op l april bedroeg het aantal vacatures bij de gemeentepolitie 1386, togen 1468 op 1 juli 1963. Het aantal aspiranten in opleiding, dat in deze cijfers buiten beschouwing is gela ten, bedroeg op 1 april 584, tegen 520 op 1 augustus 1963. De stijgende belangstelling voor een functie bij de politie is inge treden na de vrijwel gelijktijdige ver hoging van de politiesalarissen, de verlaging van de aanstellingsleeftijd en de inzet van de wervingscampag ne onder ulo-leerlingen. Een houder van een bier huis te Dublin prijst zijn bier aldus aan: „Pate Ale, vier dubbel sterk. Wie vier glazen gebruikt, zal gratis op een wagen worden te huis ge- bragt". Ds. L. J. van Rhijn te Wassenaar, oud-vrijwillig ja- j ger der Leidsche compagnie van 1830 en 1831, ondersteunt krachtig het voorstel tot stichting van een Rijks-Mi litair Invalidenhuis.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1