Indiaanse „pow wow" in tuin van Leids museum Goede prestaties laagse stammen S» GROENEN, ifiO NOVIETEN WARMOLTZ VERLAAT POLITIE Televisie 1XTI1SITW GOLD LEAF De filter-sigaret speciaal gemaakt voor echte rokers. BEJAARDEN VERRAST MET KLEURRIJKE BOEKETTEN Ds. J. Bovenberg Leids geref. predikant Opgericht 1 maart 1860 Maandag 14 september 1964 Tweede blad no. 31364 Voeste taferelen in Rijksmuseum voor Volkenkunde 95 s Ev^Woeste taferelen hebben zich zaterdagmiddag afgespeeld op terrein van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. In- len sprongen, dansten, zongen en vochten dat de stukken er af jen. De verhalen van Karl May leken tot leven te zijn gekomen! zorgden ruim 150 jongens en meisjes in de leeftijd van 6 tot 22.10 jaar uit heel Nederland voor. Op vaak bijzonder originele wijze :htten 12 „stammen" elkaar de loef af te steken in het zo goed realistisch mogelijk uitbeelden van taferelen uit het Indianen- :n, want behalve om de bisons, de „squaws" en de „bleekge- werd er ook nog gevochten om de punten: een jury zou welke groep de beste weergave van het Indianenleven t dïrï gegeven. van de meest opvallende figuren van de „pow wow" (bijeenkomst)hij was gekleed en geschminkt als een im ponerend Indiaans opperhoofd. rh. jury bestond uit Jan van Hillo, afdeling documentaire pro- NCRpima's van de NCRV-televisie, jobUé, Brasser, wetenschappelijk mede- het Rijksmuseum voor ïnkunde in Leiden en dr. G. van 22igen, hoofd van de educatieve af lig van dit museum. De jury werd ngen |vl6eerd door een kenner van het "ter Lngretken'1' lenleven de heer H. Loers uit Deze kenner was zelf Advertentie rt Pekt u 1 ORLOG Hhet allerbeste van f200.- en f 400 Horloger v. d. WATER iedes^arlemmerstraat 207 heeft het. t) Etema Certina - Prisma Junghans -Ewe - Anker. uit. keteni! "hu" ^eru2-an2 bii L.S.C. i verbifoebben zich zaterdag 250 kandi- iwelleij voor het lidmaatschap van het ag va^h Studenten Corps gemeld, sierajhet eerst sinds lange tijd moet van een aanzienlijke terug- van het aantal groenen worden •bken: vorig jaar bedroeg dit ireektj 287, terwijl toen nog slechts van Vste zwakke gevolgen van de nu Jaarfl. voelbare naoorlogse „geboor- merkbaar waren. [verdeling over de faculteiten volgt: theologen 0*' (v.j. 3) 0 (89), filosofen 54 (54), lit- 15 (22)sociologen 8, en v4Hologen 2 (Ver. Fac. 8). aan^i aantal bij de WSL ingeschre- efstal lovleten Is wel aanzienlijk geste- ^namelijk van 298 vorig jaar tot li 18 Koninklijk Besluit is aan de rend officier der Rijkspolitie 18 e klasse mr. R. Warmoltz, hoofd 18 Ie onderafdeling gebouwen en 2i kei van de Directie Politie van 10 dnisterie van Justitie, ingaande 14 Uari a.s. eervol ontslag ver- H me^ dankbetuiging voor de 14 en, door hem in zijn functie 23 en. 21 20 Warmoltz is vóór het bekle- 34 »n de functie, die hjj thans 27 ti commandant van het dis- 25 Leiden van de Rijkspolitie, in functie hij werd opgevolgd door 19 J. van der Meulen, de hui- 20 pnunandant. In de bollenstreek Pij bekendheid verworven door 18 ding, die hij aan de uitge- 24 verkeersmaatregelen gaf in de |2 jaren van het jaarlijkse bol- 30 f* Kuituur Ted Brasser vertelde ons: „Deze grote bijeenkomst moeten we zien als het slot, de apotheose van de ten toonstelling „Van bison jager tot bleekgezicht" die van half mei tot half oktober in ons museum wordt gehouden. De tentoonstelling werd veel bezocht door groepen schoolkin deren en daarom vonden we dat we, om het voor deze kinderen leuk te maken, een wedstrijd in het uitbeel den van het Indiaanse leven moesten organiseren. De kinderen konden dan wat ze gezien hadden zelf namaken". Ted Brasser heeft hierbij de nadruk willen leggen op de kuituur van de Indianen. Het oorlogszuchtige en het krijgshaftige beeld van de Indiaan is niet juist. Door de verschillende ge romantiseerde boeken heeft men de indruk gekregen, dat het leven van de Indiaan bestond uit vechten en nog eens vechten. Van de cultuur en van het dagelijks leven van deze mensen is in het algemeen weinig bekend. Stencils In maart van dit jaar werd in Noordwijkerhout vast een voorproefje gegeven van wat de bedoeling was. Twee groepen padvinders uit Utrecht gaven daar een uitbeelding van In diaanse gewoonten en gebruiken. De 'NCRV-televisie toonde daar belang stelling voor en zond opnamen van deze bijeenkomst uit in het kinder uurtje. Toen bleek hoeveel belang stelling er voor het plan bestond. Uit het hele land kwamen aanvragen om inlichtingen binnen bij het museum. Door middel van stencils, die aan de aanvragers verzonden werden zijn de groepen voorgelicht over vele gebrui ken van de Indianen, zoals zang, dans, kleding, enz. Verbaasd En zaterdag was het zo ver. Twaalf groepen uit o.a. Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Helmond, Breda en Leiden en omgeving toonden wat zjj opgestoken hadden van de voorlich ting van het museum én van hun eigen „studie". En dat was veel. In- dianenkenner-bjj-uitstek Loers toon de zich keer op keer verbaasd over de geleverde prestaties. Vóór een reusachtige wig-wam speelden zch de kleurrijke en vaak ook woeste tafe reeltjes af. Nadat de „pow wow" op goed-indiaanse wijze geopend was door een reusachtig opperhoofd, beet de groep van Joop de Koning uit Lei den de spits af. „Het nieuwe opper hoofd" heette hun opvoering. „We hebben er weken aan gewerkt", ver telde Joop de Koning. „Alles hebben de jongens zelf gemaakt, alleen de veren hebben we van Haag! ;s succes Daarna was het de beurt aan „De Spotvogels" uit Den Haag. Deze groep een r-k. jeugdclub voor meisjes De stam van Joop de Koning uit Leiden in een scène uit hun spel „Het nieuwe opperhoofd". (Foto L.D./Holvaat) stond onder leiding van Rla Heijstek en mevrouw D. Pieters. „De meisjes hebben alle kostuums en attributen zelf ontworpen en gemaakt", vertelde mevrouw Pieters. „We hadden de te levisieuitzendingen gezien en dach ten: kom, laten we ook eens mee doen. We vroegen de stencils aan en nu is het zover, we gaan een dag uit beelden uit het indiaanse leven". Hoe goed de groep daarin geslaagd is bleek wel uit het feit, dat twee meis jes een individuele prijs in ontvangst konden nemen: Else de Mol Mon- court en Joke Bisseling. Een andere groep uit Den Haag, die van Pieter den Haan zou ook succesvol blijken: zij wonnen de 2de prijs. „We beelden twee perioden uit de geschiedenis van de Indiaan uit". Van het Indiaanse evene ment in de tuin van het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden zijn door de NCRV televisieopnamen gemaakt. De uitzending hiervan zal plaats hebben op woensdag 23 september om 17.00 uur in het kinderpro gramma van de NCRV op het eerste net. vertelde Pieter den Haan, „het leven vóór de komst van de blanken en daarna". Begeleid door een soort tam -tam vertelde de medicijnman van de White Sioux zijn verhaal. Een originele „ghost-dance" besloot hun optreden. Kees van Oostrum (16) kon voor zijn verhaal in deze opvoering een individuele prijs in ontvangst ne men en nog wel de eerste: een origi nele Amerikaanse verentooi. Eerste prijs De groep van de heer Van der Smissen uit Breda wist beslag te leg gen op de eerste prijs. De groep be staat geheel uit meisjes of liever „squaws" en misschien is dat er de oorzaak van dat de kleding van deze „stam" zo mooi was. Hele mooie stof fen waren op authentieke wijze ge borduurd en het kleinste detail was verzorgd. „Ja, we hebben alles zelf ontworpen" vertelde een van de meisjes. „We hebben allerlei boeken over Indianen doorgesnuffeld". In diaantje spelen blijkt dus geen spe cifieke jongensbezigheid te zijn. Er waren ongeveer evenveel meisjes als jongen? op de, „pow wow". Dodendans Van de groepen uit Leiden en om geving was die uit Oegstgeest het meest succesvol. Hans Egberts won een individuele prijs (hij heeft bij zonder veel tijd besteed aan de voor bereiding en was volgens dr. Van Wengen, die de prijzen uitreikte „dag en nacht" in de bibliotheek van het museum te vinden'. Titia Brou wer (11) kreeg voor haar leuke uit beelding van een Indiaanse leerlooi- ster ook een individuele prijs, een lijvig boekwerk over Indianen. Hoewel ze niet in de prijzen vielen leverden ook de „stammen" uit Lisse (Rob Bemelman) en Voorschoten (Kees Groos, Menno Witter en Frits Kljjn) goede prestaties. Leerlingen van de 6de klas van de School met de Bijbel uit Katwijk voerden een ma cabere dodendans op, „een idee, op gedaan op de tentoonstelling", zoals de leider van de groep meedeelde. Player's Player's Gold Leaf is een van de meest verkochte filter sigaretten. U kunt nu ook in Nederland het volle aroma genieten van superieure tabakken. Als U een échte roker bent, probeer dan vandaag nog Player's Gold Leaf. EXPOSITIE IN BOERHAAVEZAAL J. Turk uit Zoeterwoude exposeert van 18 tot 26 september tekeningen en gouaches in de Boerhaavezaal. De opening vindt plaat» op 18 septem ber, 's avonds te zeven uur. Tocht langs de tehuizen Zaterdag 12 september was weer een dag van vreugde voor vele zieken, ouden van dagen en hulpbehoevenden in ons land. Dank zij het Algemeen Ver bond van Volkstuindervereni- gingen, dat reeds 15 jaar achter een in de maand september een groots bloemen festijn organi seert en hierbij op de medewer king van alle aangesloten plaat selijke bonden kan reekenen. Daar ook de Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen niet tevergeefs een beroep op de amateur-bloemenkwekers deed, beleefde ook Leiden weer een alleszins geslaagde bloemendag. Spontaan brachten de leden van de Leidse verenigingen ruim dui zend boeketten chrysanten, dah lia's, asters, duizendschoon en helianten bijeen, die fraai ver zorgd en verpakt een fleurige noot in het dagelijks leven van evenzovele hulpbehoevenden brachten. Als een extra verras sing voegden zij er ditmaal nog enkele tientallen zakjes met fruit en potplanten aan toe. In tegenstelling tot vorig jaar toen in de Leidse ziekenhuizen grootse bloemenhulden werden gebracht, ging de tocht ditmaal langs de ver pleeg- en rusthuizen. Bijna 900 be jaarden werden verrast met een boe ket, gehuld in dun omslagpapier en voorzien van een bescheiden kaartje, waarop een korte heilwens en de naam van de Leidse Bond stonden gedrukt. De feestelijke bloementocht heeft de aandacht van velen getrokken. De heer H. Brand had geheel belange loos een grote verhuiswagen beschik baar gesteld en ook de schauffeur A. Slingerland leverde een belangrijke bijdrage tot het welslagen van de Leidse bloemendag-1964. „Volkstuinders-Bloemendag voor zieken en ouden van dagen" stond er op de spandoeken langs de zij kanten van de verhuiswagen, toen omstreeks half twee op de Oude Var- kensmarkt de heren A. Zaalberg, J. v.d. Zwart, J. H. A. Kettenis, J. J. H. van Tuyl, H. Verhoogt (bestuursle den van de Leidse Bond), alsmede de heren J. J. ran der Steen (lid van „Ons Buiten"), J. de Boer en C. Bekooy (leden -'an „Nut en Genoe gen") in de nog lege laadruimte plaats namen voor het ophalen van de reeds „verzendklaar" gemaakte boeketten. De inzamelingstocht ging De 84-jarige mevrouw C. Scheffel—Kauderer ontvangt in huize Solglytt een bloemenhulde. (Foto LD./Hoivaet) achtereenvolgens langs de volkstuin complexen Zuid West" (Lage Mors- weg), „Het Zonneveld" (Nachtegaal laan), „Ons Buiten" (einde Mamix- straat), „Nut en Genoegen" (Tas manstraat), „Roomburg" en „Onder linge Tuinvereniging" (beide aan de Vlietweg) Onverwacht Het eerste tehuis, dat met een be zoek werd verrast was „Huize Zon newende" aan de Boerhaavelaan waar de zestig bejaarden de onver wachte kleur en geur brengende at tentie verheugd in ontvangst namen. Hierna werden bezoeken gebracht aan het bejaardencentrum „Rijn en Vliet" aan de Aaltje Noordewier- laan, het Geref. rusthuis aan de Witte Rozenstraat, het rusthuis „Vreewijk" in de Vreewijkstraat, huize „St. Maarten" aan de St. Ja- cobsgracht, huize „Weltevreden" in de Laat de Kanterstraat, ,,'t Zonne huis" aan de Zoeterwoudsesingel, het verpleeghuis „Sollglytt" aan het Plantsoen en het Oudeliedenhuis aan de Herengracht. Om precies kwart In dienst van God staan is iets anders dan godsdienstig zijn Na een vacante periode van ruim een jaar heeft de Geref. Kerk van Leiden Z.-W. (wijk VI), die haar wijkarbeid ziet geconcen treerd rond en in de Bevrijdingskerk, in de persoon van ds. J. Bo venberg, overgekomen uit Geesteren, weer een eigen predikant. Ds. Bovenberg, die een beroep had aangenomen in de vacature ds. H. Heule. werd gisteroch tend in de Bevrijdingskerk be vestigd door zijn zwager, ds. P. van der Wel, gereformeerd pre dikant te Aalten. met een predi katie over Ne hernia 2 t 20 „De God des hemels. Hij zal het ons doen gelukken, en wijzijn knechten, zullen ons gereedma ken en bouwen 's Avonds deed de nieuwe predi kant, eveneens in deze kerk. zijn in trede. Voor deze dienst bestond zeer grote belangstelling. Namens het ge meentebestuur was wethouder C. J. Plena aanwezig, terwijl ook afge vaardigden van diverse kerken en van de Oecumenische Raad te Lei den deze dienst bijwoonden. Voorts gaven van hun belangstelling blijk ds. H. Bouter en pastoor N. J. Com mandeur, die, evenals ds. Bovenberg, hun werkterrein in dit stadsgedeelte hebben. De tekst, waarmede db. Bovenberg zijn ambt in de Sleutelstad aan vaardde, was het woord van Samuel „Spreek, Heer, want uw knecht hoort" (1 Sam. 3 vers 10b). Bij de uitwerking van dit tekstwoord ging spreker uitvoerig in op Samuels roe ping. Het was in een tijd, dat Eli's zonen: Hofnd en Plnehas in de ver onderstelling verkeerden, dat alles in de tempel op volle toeren draaide. Het heilige, in feite doodgewone, waren zij vergeten. Zij gingen op ln alle verplichtingen en activiteiten en hadden daar een „godsdienstig bedrijf" van gemaakt. In dit verband trok ds. Bovenberg een parallel met deze tijd, nu aller- wege „het to vandaag ook jeugd- zondag" de kerkelijke molen weer opgang komt. Wy mogen ons, aldus spreker, hierover verheugen, doch dan „met een hand voor onze mond". Achter al ons werk, dat wfj thans weer zullen aanvatten, moet liggen voor acht en na het afleggen van vele kilometers vonden de laatste 150 boeketten hun bestemming in het tehuis voor bejaarden in de Kaar senmakersstraat en kon schauffeur Slingerland zijn lege verhuiswagen weer richting Oude Varkensmarkt sturen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat er overal dezelfde opgetogenheid en blijde stemming heersten. Al met al hebben de Leidse volks tuinders velen weer een gelukkige dag bezorgd. Ds. J. BOVENBERG de gedachte van: de dienst aan onze Heer, Voordat wjj de machinerie weer opgang brengen, zullen wy als Samuel moeten zeggen: Spreek, want uw knecht hoort. Bij au ons werk staan wij in de dienst van God en dit is iets anders dan om godsdienstig te zijn. Om ge volg te geven aan het „Spreek, Heer, want uw knecht hoort", is moeilijker dan om mee te draaien met alles wat gedaan wordt. Luisteren naar God, dat is in volle overgave neer liggen. Het meest weerloze, dat een mens kan doen. In godsdienstigheid kunnen wij soms opzwellen, doch in dienst van God slechts knecht zijn. Moge dit laatste ons in de komende tijd, bij een nieuwe aanpak van het werk, geschonken zijn. Na afloop van de dienst, welke mede werd bijgewoond door een deputatie van de Geref. Kerk uit Geesteren, werd ds. Bovenberg toe gesproken door ds. J. H. de Boer namens kerkeraad en classis en door de heer Kranenburg, wndt voor zitter van wijk VT. De nieuwe pre dikant werd de zegenbede uit Psalm 134 toegezongen. Na een dankwoord van ds. Bovenberg, een jong en talentvol spreker, was er in de bovenzaal van de Bevrijdingskerk gelegenheid voor een nadere kennis making, waarvan zeer velen ge bruikmaakten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3