LEIDSCH üfe DAGBLAD Staatsbezoek vol luister vanochtend beëindigd Beslag gelden E.M.S. - dochter nu opgeheven Turken willen blokkade op Cyprus breken Koning Olav nam afscheid op Ypenburg Veelzijdig slot van een dag Rotterdam Bedrijfsleven vreest een kopersstaking R.E.M.-zender kan in beslag worden genomen ASIEL VOOR OOSTDUITSE KERNGELEERDE SCHEPEN MET VOEDSEL NAAR HAVEN KOKINA MULKA BEKENT Schip in brand TREINONGELUK IN FRANKRIJK Hoge Indonesiër gevlucht 'Weekblad [fcül TV NOORDZEE (9«</ tyiïï teutvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 No. 31363 Directeur: E. A. E. van Dlshot Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Het werd een uitgebreid bezoek. Vijf evenementen binnen een tijds bestek van niet meer dan 12 uur. Daar was in de morgenuren de tegenwoordigheid van de koning bij de inwijding van de Olavs-kapel in het Europoort-gebied, de kerk van de Noorse zeelieden. was in het middaguur het noenmaal, dat de Noorse vorst aan boord van de voor de parkkade lig gende jacht „Norge" zijn Konink- gastvrouwe en gastheer aan bood. daar waren in de middag- en avonduren zijn bezoek aan de ten toonstelling van Noorse meubelen bij N.V. woninginrichting Piet van Reeuwijk aan de Binnenweg, het galadiner, dat de gemeente Rotter dam hem en ons Koninklijk paar in de Burgerzaal aanbood, gevolgd door het concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Rotter- Schouwburg. Een veel omvat tend programma. Tentoonstelling Omstreeks kwart over vier reed de Koninklijke stoet de Binnenweg op, vaar vele belangstellenden de Noorse vorst hartelijk toejuichten. Met Koning Olav V van Noorwegen is vanmorgen van het vlieg veld Ypenburg naar Luxemburg vertrokken. Daarmede is een eind gekomen aan een luisterrijk vierdaags staatsbezoek, dat gis teren geheel gewijd was aan Noorwegens grootste thuishaven: Rotterdam. Want in 's werelds eerste haven komen jaarlijks meer Noorse schepen dan in welke haven ook van eigen land. WEERBERICHT ZONNIG De Bilt was vanochtend om tien uur nogal optimistisch, wat het weer to het weekeinde betreft. Een depres sie heeft de warmte, die ons giste ren in vele delen van ons land weer sen zomerse dag opleverde wel ver jaagd en het kwik danig doen dalen, ®aar de verbetering is al onderweg. De wind zal geleidelijk zwakker *wden en draaien naar richtingen tossen noord en oost. Vannacht kan ■aan een extra dekentje nog best ge- bruiken, maar morgen wordt het herwegend zonnig. Vooral in het binnenland zullen de temperaturen *at hoger worden dan vandaag. 13 SEPTEMBER Zon op: 06.11 uur; onder: 19.00 u. Maan op: 14.19 u.: onder: 22.21 u. Hoogwater in Katwijk: 7.39 en 20.02 uur. Laaswater: 3.17 en 15.27 uur. 14 SEPTEMBER &on op: 06.12 u.; onder: 18.57 u. Maan op 15,20 u.; onder: 23,00 u. Hoogwater in Katwijk: 8.32 u. en 21-00 uur. Laagwater: 3.55 uur en 16.15 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's en een bUvoegseï grote belangstelling bezichtigde Ko ning Olav vervolgens het tentoon gestelde en poseerde welwillend voor de fotografen met twee in Noorse klederdracht gestoken meisjes. Aan het slot van het bezoek bood de president-commissaris van de N.V. P. van Reeuwijk de Koning een zilveren model aan van het schip Henry Hud- Koning Olav neemt afscheid van bisschop Juvkan van Bergen (Noorwegen)die de dienst in de Noorse kapel op Rozenburg leidde welke gisteren door de Noorse Koning werd bijge- woond. son „De Halve Maen". De vorstelijke gast begaf zich toen weer naar de Norge om vandaar tegen zes uur weer naar het stadhuis te rijden voor het galadiner van de gemeente Rotter dam. Standaard Rond half zeven wapperden de Ko ninklijke standaards op de torentjes van het stadhuis. In de Burgerzaal zat een hoog gezelschap van 129 per sonen aan het diner aan. De hoge en lege ruimten van het stadhuis had den van hun kilte verloren onder een weelde van bloemen. Kleine fon teinen lispelden met zacht geruis. Op Het bedrijfsleven vreest voor de elektrotechnische artikelen, waarop het gisteren bekendgemaakte verbod van individuele verticale prijsbinding van kracht zal worden, een kopersstaking tot 1 december. Men vreest, dat de consumenten zullen willen af wachten, wat het gevolg zal zijn van de maatregelen, die leveran ciers verbieden aan wederverkopers een vaste prijs op te leggen. Van vele zijden in net bedrijfsle ven heeft men protesten laten horen tegen de maatregelen van staatsse cretaris Bakker. Ook bij Philips. Men is er in Eindhoven van overtuigd, dat verticale prijsbinding waar voor men economische argumenten kan aanvoeren in het belang is zowel van publiek, handel als indu strie Middenstand en industrie heb ben ook bezwaren gemaakt. Het Ver bond van Nederlandse werkgevers betwijfelde trouwens of de wet eco nomisch mededinging wel voldoende rechtsgrond biedt voor het op te leg gen verbod. Het betreurt bovendien, dat geen ontheffingsmogelijkheid is getroffen, zodat elk bedrijf onge acht zyn positie onder de maat regel komt te vallen, waarvan overi gens nog maar moet worden afge wacht of zij effectieve gevolgen zal hebben Het Werkgeversverbond is er allerminst zeker van, dai prijsverla gingen zullen optreden. Ook de Fe deratie Metaal en Elektrotechnische Industrie (FME) twijfelt aan\ het effect. Ervaringen in het buitenland tonen volgens het FME aan, dat er w.-l grotere schommelingen komen, maar dat er van een algehele prijs verlaging geen sprake is. De Chr. Middenstandsbond geeft een geladen commentaar in haar bondsorgaan en zegt. dat Nederland nu is terugge- keeid naar de „prijsjungle". De RAI was „zeer verbaasd" over de maatregelen. „Als er overleg was geweest hadden de automobielen er waarschijnlijk niet onder gevallen. De concurrentie van de automobiel industrie is al buitengewoon scherp en geeft vrijwel geen ruimte meer, vooral omdat de winstmarges zeer laag zijn. „Bovendien meent men, dat de controle door de inruil van oude wagens zeer moeilijk zal zijn. Ds service zal echter niet verminde ren, meent de RAI, want het publiek denkt vaak: „Beter een slechte auto met goede service, dan andersom. De koetsiers en het escorte voor de stoet met de Gouden Koets op Prinsjesdag hebben gisteren een oefenrit door Den Haag gemaakt. de tafels een sprookje van tere rode roosjes. De glazen fonkelden onder het kaarslicht op zilveren kande laars uit het historisch museum. Het menu was gedrukt op een eenvou dige kaart, vervlucht met een ets van Bouke Ylstra. Het was een kort en weinig uitgebreid diner. Tij dens het diner werd niet gesproken. Alleen burgemeester mr G. E. van Walsum heeft een toast op zijn Ko ninklijke gasten uitgebracht, waarin zei dat „de stad Rotterdam en al zijn inwoners bijzonder vereerd zijn met dit Koninklijk bezoek". Voor de aankomst van de Koninklijke gas ten had het publiek grote belang stelling. Om vijf over zes arriveerde Koningin Juliana gekleed in een zwarte met goud bestikte cocktail- japon en een dunne zwarte mantel en Prins Bernhard. Met 'n feestelijk bezoek aan de Rotterdamse schouw burg werd het bezoek van Koning Olav besloten. De zaal, de gangen en de foyers waren met fraaie bloem stukken versierd. Na het spelen van de beide volks liederen gaf het orkest, onder leiding van de Noorse dirigent Oivin Fjeld- stad een concert, waarin het werk van Noorse componisten de boven toon voerde. De Noorse sopraan Aase Nordmo Lovberg verleende solistische medewerking. Als ivet doorgaat Uit het eindverslag, tevens verslag van het mondeling overleg met minister Scholten, over het ontwerp „Wet Installaties Noordzee" blijkt, dat RE.M.-uitzendingen door in beslag nemen der zenders zullen kunnen worden belet, nadat de Telegraaf- en Telefoonwet bij alge mene maatregel van bestuur van toepassing wordt verklaard. De zend- inrichtingen zullen nadien bij rech terlijke uitspraak verbeurd kunnen worden verklaard. Verbeurdverklaring en onttrek king aan het verkeer zijn in begin sel mogelijk ten aanzien van goede ren, die aan een ander, dan aan een veroordeelde toebehoren. De natio naliteit van de eigenaar acht de minister van Justitie daarbij niet van belang. De minister verklaarde voorts, dat, na het van toepassing verklaren van de Telegraaf- en Telefoonwet, het openbaair ministerie en de politie bevoegd zullen zijn op en met be trekking tot installaties ter zee al datgene te doen, waartoe zij bevoegd zijn binnen hun ambtsgebied. De bewindsman zei voorts, dat de maximum termijn van drie maan den. waarbinnen een wetsvoorstel tot goedkeuring van een algemene maatregel van bestuur moet worden ingediend, niet betekent, dat hier mee ook zo lang gewacht zal worden. In verband met een door de Raad van State uit te brengen advies is echter een marge gewenst. (Van onze- Haagse correspondent). Het beraad tussen de E.M.S. en de uitgetreden leden van de raad van bestuur van de N.V. E.M.S.-Conti- nental naar aanleiding van het gisteren gehouden korte geding heeft tot resultaten geleid. Het beslag, dat eisers hebben laten leggen op de gelden van de EMS- Continental is opgeheven, terwijl aan de andere kant de E.M.S. zich garant stelde voor de in de hoofd procedure gevorderde bedragen. Inmiddels zal er tussen partijen verder worden onderhandeld, on der voorbehoud uiteraard van alle rechten. Gezien deze ontwikkeling is de uitspraak, die op maandag was bepaald, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Tijdens het kort geding gistermid dag in de zaal van de Haagse rechtbank deed zich een uniek voorval voor. De echtgenote van één der eisers, de heer F. W. van der Wolk (voormalig direc teur Ruteck's), die in de zaal zat. liep plotseling heel rustig Haagse advocaat E.M.S. optrad, het glas water, dat op zijn katheder stond, even rus tig in het gezicht. Niemand deed iets. De rechter niet. De bodes niet.. Mevr. Van der Wolk zei In het ge heel niets en liep terug naar haar plaats. Heel rustig ging zij weer zitten. Mr. Maris zei, nadat hjj het water van zijn gezicht had geveegd: „Het spijt me, president, maar m'n stuk ken zijn wat nat (Voor een verslag van het kort geding zie men elders). Prof. Barwich in V.S. De Verenigde Staten hebben aan I de 53-jarige Oostduitse kerngeleerde prof. Barwich politiek asiel verleend. Prof. Barwich, die een vooraan staande rol heeft gespeeld in het Russische en Oostduitse kernonder- zoek en onderscheiden is met de JJf I Stalinprys, woonde in Genève het internationale kernergiecongres bij. IT ij zou Zwitserland woensdag hebben verlaten, zich in West Duits land (waar zijn echtgenote sinds enigt jaren woont) bij de Amerika nen hebben gemeld en daarna on middellijk op eigen verzoek naar Amerika zijn gebracht. Prof. Barwich is tot begin van dit jaar onderdirecteur van het gemeen schappelijk instituut voor kernonder zoek in Dubna (Rusland) geweest. Daarna werkte hij als directeur van het Centraal Instituut voor Kernon derzoek in Rossendorf in Oost Duitsland. Tussen 1945 en 1955 was hij in verschillende plaatsen in de Sowjet-Unie bij het kernonderzoek betrokken geweest. Turkije wil de economische blokkade van de Turks-Cyprioten .binnen twee of drie dagen" breken. Oe Thant deelde gisteren de Veiligheidsraad mee, dat de Turkse vertegenwoordiger bij de VN, Eralp, hem dit had geschreven. De regering in Ankara zal levensmiddelen en andere noodzakelijke levensbehoeften naar de Turkse inwoners van Kokina zenden. Volgens een Turks och tendblad zou deze zending voor aanstaande dinsdag in de haven van Kokina arriveren. schuwde Turkije, dat elke poging om zonder toestemming van de Cypri sche regering voedsel naar Kokina te zenden als een agressiedaad zal wor den opgevat. Hij las een op 11 september (giste ren) gedateerde nota van Oe Thant voor, waarin deze de Turkse rege ring laat weten dat de bevolking van Kokina onlangs voedsel heeft ontvangen waardoor zij geen honger behoeft te lijden. Kyprianoe zei, dat zijn regering zich heeft verbonden „redelijke" hoeveelheden voedsel te leveren. Turkjje vroeg de Veiligheidsraad een commissie van onderzoek naar Cyprus te zenden teneinde uit te zoeken wat er waar is van Griekse plannen om het eiland te annexeren. Griekenland ging hiermee akkoord, doch zei dat Cyprus als soevereine staat het laatste woord heeft. De Rus Morozow noemde de represailles tegen de Grieken in Istanboel strijdig met het Handvest. De Amerikaan Stevenson hoopte, dat Turkije gevoel zou hebben voor het lijden van deze onschuldigen. Hij deed een beroep op beide partijen zich te onthouden van dingen die „De schepen waarmee de goederen worden vervoerd, zullen varen onder dekking van torpedobootjagers en militaire vliegtuigen, die niet verder zullen gaan dan de territoriale wate ren van Cyprus, om aldaar de ont scheping gade te slaan. Indien Grieks-Cyprioten deze ontscheping willen belemmeren, zullen de oor logsschepen en vliegtuigen ingrij pen", aldus dit Turkse ochtendblad. Turkije zegt in een memorandum, dat de V.N. de voedselzendingen mag controleren. Kokina is de stad in het noorden van Cyprus waar vorige maand Grieks- en Turks-Cyprioten slaags raakten. Naar aanleiding hiervan voerde Turkije luchtaanvallen uit. Sindsdien ondervinden de Turkse inwoners een economische blokkade door de Grieks-Cyprioten. De Cyprische minister van Bui tenlandse Zaken, Kyprianoe, nodigde gisteren voor het forum van de Veiligheidsraad bijeengekomen om wederzijdse klachten van Athene en Ankara te bespreken Turkije en de V.N. uit vertegenwoordigers naar Kokina te zenden om er de voedsel situatie te inspecteren. Hij waar de zaak kunnen verslechteren. Daar na wad de bijeenkomst verdaagd tot een nog niet vastgestelde datum. Oe Thant heeft de raad voorge steld, dat het V.N.-leger na 26 sep tember nog drie maanden op Cyprus blijft. De taak van het leger zal echter beter moeten worden om schreven. Een Grieks-Cyprische delegatie onder leiding van de minister van Handel en Industrie, Andreas Araoezos, is gisteren in Moskou aangekomen om te spreken over Russische hulp voor Cyprus, waar onder mogelijk militaire steun. Er zullen militaire en politieke zaken worden besproken. In het proces in Frankfort tegen twintig bewakers en artsen van het vernietigingskamp Auschwitz heeft gisteren tot veler verrassing de 68- jarige beklaagde Robert Mulka toe geven, dat hij vervoersbewijzen voor het voor de gaskamers bestemde gif gas Cyclon-B had ondertekend. Hjj deed dit nadat het voormalige hoofd van het vervoersbureau, Leopold He- ger, als getuige had verklaard dat Mulka ook wel dergelijke bewijzen ondertekende. Op het formulier was sprake van het afhalen van materiaal voor „de jodenverhuizing". Toen de president van de rechtbank vroeg, wat hij on der dit materiaal verstond, ant woordde de beklaagde zacht „Cy clon-B". Hij sprak zo zacht dat zijn verdediger moest vragen om het nog eens te herhalen. Aan boord van het Amerikaanse vrachtschip „Globe Explorer" is gis teren brand uitgebroken. Schepen in de nabijheid en vliegtuigen van de kustwacht begaven zich onmidellijk na de eerste melding op weg naar de plaats van de ramp, ongeveer 430 km uit de kust van de Amerikaanse staat Virginia. De bemanning, die 't schip had verlaten, kon worden op gepikt door de Panamese vracht vaarder „La Pintada" De kustwacht ontving bericht van de Panamees dat alle opvarenden van het brandende schip waren ge red. De brand op de „Globe Ex plorer" woedde vanochtend nog voort. Vanochtend is de trein van Evian naar Parijs ontspoord. De lokomotief stortte in een ravijn van twintig me ter. Bij dit ongeval kwam de trein bestuurder om het leven, werd de monteur van de trein zwaar gewond en liepen enige passagiers lichte ver wondingen op. Een Indonesiër „vermoedelijk een hoge regeringsfunctionaris", is vol gens de Australische omroepoommis- sie naar Australisch Nieuw-Guinea gevlucht met vrouw, zes kinderen en een bediende. Hij zou verzocht heb ben naar Nederland te mogen door reizen. Functionarissen in Canberra zeiden, dat dit verzoek in overweging is genomen. Het gezelschap zou twee of drie da gen geleden uit West-Irian in Papoea zijn aangekomen, waar het streng af gezonderd wordt gehouden en zal worden ondervraagd. Het gezin zou afkomstig zijn van de Riouw-eilan- den bij Sumatra. a verten na Advertentie Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doenl Neem ook een abonnement- Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden IJlt het Leidsch Dagblad van 13 Sept. 1864. De Gemeenteraad van Woerden heelt besloten tot weder-instelling der in 1854 aldaar afgeschafte kermis, aanvangende op den len Maandag na de 18en Oct. en eindigende Zaterdags daar- opvolgenden. Door den Pruisische luit.- generaal J. J. Baeyer is in 1861 een voorstel gedaan tot graadmeting in Midden-Eu ropa, waarbij de Sterren wacht te Leiden als een hoofdpunt is opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1