Koning Olav enthousiast zijn staatsbezoek Minister verandert nog iets aan R.E.M.-wetje Vandaag Rotterdam tos Reactie op plan van Spaak precies zoals men kon verwachten Mies Bouhuys: „Ik was de Spaanse auteur...." "^Üpfjericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 september 1964 Vjjfde blad no. 31362 Drukke dagen maar niet overladen Een halve dag heeft de Noorse Koning Olav gisteren doorge dacht in Eindhoven. Met het koninklijk paar vloog hij in een okker-Friendship van Ypenburg naar de Lichtstad. Onder an- tren bevonden de beide ministers van Buitenlandse Zaken, de ffen Luns en Lange zich in het gevolg. Het programma leidde het hoge gezelschap achtereenvolgens naar het A MiiiipS_hoofdkantoor en de persglasfabriek natuurkundig laboratorium in ■^uilre en naar een demonstratie op de vliegbasis Eindhoven van een dar vuurleiding-apparaat, vervaardiged door de Hollandse Signaalappa- ten N.V. Gastheer op de tocht langs de Philips-bedryven was directeur DiF. J. Philips (benoemd tot commandeur in de Orde van St.-Olav evenals ndhovens burgemeester, ir. H. B. J. Witte. wi behoorde ik tot het ont- nité, dat 't eerste geallieer- eskader verwelkomde", vertelde aan de Noorse vorst. „De com- Ödant er van was een Noor. Hij mij: bent u mr. Philips? Ik jwoordde: ja. Sorry, zei de com- hdant, in 1942 heb ik uw fabriek plkaar gegooid". it men deze oorlogsschade wel te is, bleek uit het toespraakje lr. Philips. Zijn bedrijven heb- over de gehele wereld thans personen in dienst. Alleen in •land werken er al 80.000. In ►ven zijn het er 40.000. Philips Et nu in zestig Nederlandse ge iten fabrieken, de laatste in Ter teen. >P de vliegbasis Eindhoven volgde Noorse Koning met veel belang de demonstratie met een ra- vuurleid ingsappara at. heeft bij de Hollandse «aalapparaten N.V. enkele vuur- igsapparaturen voor land- en :ht besteld. In hotel Wittebrug in Den Haag heeft Koning Olav gister- middag de Noorse kolonie in ons land ontvangen. Een jonge Noorse vrouw in de kleder- dracht van haar land begroet de vorst. Daarna vertrok het vliegtuig met aan boord de vorsten naar Ypenburg. Om de Koning gelegenheid te geven zich een beeld te vormen van de Del tawerken koos de Fokker-Friendship niet de kortste route, maar vloog zij over Zeeland en Zuid-Holland. Ontvangst Een breed lachende Koning Olav V schudde nauwelijks een uurtje later ruim vierhonderd handen in het Haagse hotel De Wittebrug. Dat ge beurde tijdens een uitermate plezie rige ontmoeting met de Noorse kolo nie in Nederland. De Noorse vorst, ofschoon zeer vermoeid, heeft het in ons land zeer naar zijn zin, zo bleek uit gesprekken, die hij met Neder landse journalisten voerde. Het pro gramma is weliswaar druk bezet, maar niet overladen, zo merkte hij op. Het meest treffende onderdeel vond hij tot dan toe Haanstra's film „Alleman", die hem in korte tijd meer van Nederland had geleerd dan al zijn vorige bezoeken bij elkaar. De Noorse minister van Buiten landse Zaken, Harvard Lange, drukte met name zijn tevredenheid uit over de gelegenheid, die hij heeft gehad (en vandaag weer zou hebben) om met zijn „oude vriend", mr. Luns de Europese vraagstukken door te ne men. Nadat Koning Olav om precies vijf uur de met rode, witte en blauwe bloemen fraai aangeklede zaal had verlaten, hebben de Noren in Neder land, zich nog geruime tijd uitste kend weten bezig te houden. Diner Maar de Noorse vorst moest zich gereedmaken voor het diner, dat hem werd aangeboden in het Rijksmu seum in Amsterdam. Een feestelijk verlichte voorgevel van het 's avonds meestal in het don ker gehulde gebouw en een erewacht van in ceremonieel tenue gestoken leden van de Koninklijke Marechaus see, maakten gisteravond duidelijk dat het staatsbezoek zich opnieuw naar de hoofdstad had verplaatst. Nu het paleis op de Dam in restauratie is, heeft men moeten zoeken naar een andere representatieve ruimte, waar de minister-president zou kun nen optreden als gastheer en een feestelijk avondmaal zou kunnen worden geserveerd. Men koos het Rijksmuseum, dat door bouwmmees- ter Cuypers is voorzien van een ere galerij, die een dergelijke ontvangst zeer goed mogelijk maakt. Eerder hebben hier de Franse president Coty en de Zweedse koning Gustav Adolf aan een door de premier aangeboden diner aangezeten. Er heerste gisteravond een sprook jesachtige sfeer in het middengedeel te van het grote museum, waar de ere-galerij werd verlicht door drie koperen kroonluchters en tientallen achttiende eeuwse kandelaars. Flonkerend Amsterdammers, die zich hadden verzameld op de Stadhouderskade zagen omstreeks kwart voor acht de hoge gasten arriveren, nadat tevoren reeds een kleine honderd genodigden in flonkerende avondgewaden over de rode loper naar binnen waren ge gaan, om in afwachting van de vor stelijke personen een aperitief in de Italiaanse zaal te gebruiken. Onder hen bevonden zich alle ministers en staatssecretarissen, de ministers van Staat, de Noorse ambassadeur en de producer-generaal van Amsterdam. Koningin Juliana was gekleed, in een donkergroen lang avondtoilet. Zij zat aan tafel, links van de Noorse ko ning, aan wiens rechterzijde mevr. Luns zat. Links van de Koningin zat de minister-president. Prins Bern- hard werd geflankeerd door de da mes Marijnen en Biesheuvel. Na het diner werd een rondgang door de schilderijenafdeling gemaakt, die zijn einde vond in de zaal, waar de Nachtwacht hangt. Koningin Ju liana vertelde de Noorse Koning een aantal bijzonderheden over Rem brandt. Nadat Prins Bernhard zich bij hen had aangesloten, werd in deze zaal een foto gemaakt. Omstreeks elf uur, een kwartier later dan het tijd schema aangaf, verliet het gezel schap het museum. Vandaag Vandaag is het bezoek helemaal aan R'dam gewijd. Allereerst werd de in wijding van het nieuwe Noorse Zee manskerkje en Europoort bijgewoond, Met het koninklijke paar gebruikte Koning Olav het noenmaal op het Noorse koninklijke jacht. Verder stonden er vandaag nog een bezoek Koning Olav van Noorwegen en het Nederlandse koningspaar bij een sculptuur van Karei Ap pel tijdens hun bezoek aan het Van Abbemuseum in Eindho- aan een Noorse tentoonstelling, een door de gemeente Rotterdam in het stadhuis aangeboden diner en een concert op het programma. Morgen verlaat de vorst ons land. DEN HOLLANDER GROOTOFFICIER ORANJE NASSAU (Van 0112e correspondent) Dr. ir. F. Q. den Hollander, oud- voorzitter van het college van cura toren, nam gisteren officieel afscheid van de Technische Hogeschool in Delft. Dr. Den Hollander werd in 1946 curator van de TH. Van 1 septem ber 1960 af was hij voorzitter van dat college. In verband met het be reiken van de 70-Jarige leeftijd legde hij m.i.v. 1 september van het vorige jaar het voorzitterschap neer. Maar omdat zijn opvolger (ir. L. Schepers) deze taak nog niet volledig kon vervullen, werd dr. Den Hollander gevraagd nog een Jaar als adviseur op te treden. Tijdens het officiële afscheid, dat plaats vond in het gebouw Werktuig- en Scheepsbouwkunde heeft minister Bot van O., K. en W. medegedeeld, dat dr. Den Hollander bü Koninklijk Besluit bij bevorde ring is benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. „ECHTGENOTE" GESCHAAKT „Mijn vrouw is ontvoerd". Met deze woorden stormde dezer dagen een Soedanese student een politiebu reau in de Westduitse stad Passau binnen. Hij vertelde in gebroken Duits dat vier mannen zijn vrouw, alleen gekleed in een nachthemd, uit bed hadden gerukt en meege nomen. Een onderzoek van de politie bracht aan het licht, dat de vrouw in wer kelijkheid getrouwd was met een caféhouder uit Langen bij Frank fort. Enige tijd geleden had zij haar echtgenoot en drie kleine kin deren in de steek gelaten om met de Soedanese student mee te gaan. Voor de Soedanese ambassade in Bonn werden zij tot man en vrouw verklaard. De caféhouder was er achter geko men, waar zijn vrouw woonde. Hij verzekerde zich van de hulp van drie Italiaanse gastarbeiders en haalde de ontrouwe echtgenote met geweld naar huis. Dit maakte zo veel indruk op de vrouw dat zij plechtig beloofde geen nieuwe avonturen te zullen beginnen. (Van onze Parijse correspondent) Het plan van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak voor politieke samenwerking in Europa trekt vooral in de wandelgangen van de vergaderzaal in Parijs, waar de parlementariërs van de zeven landen van de Westeuropese Unie (de Zes plus Engeland) met hun besprekin gen rustig voortgaan, enorm veel be langstelling. Overigens waren d< reacties uit de diverse hoofdsteden precies, zoals men zich die in de v delgangen had voorgesteld: Den Haag en Rome voelen er weinig of niets voor. Londen staat geheel afwijzend, Bonn en uiteraard ook Brussel tonen duidelijke sympathie en Parijs spreekt van een „interessant plan, dat waard is nader bekeken en bestudeerd t< worden en dat in elk geval de ver dienste heeft te bestaan". Wat Spaak eigenlijk poogt is wa ter en vuur te verzoenen: het water van de federalisten en het vuur van Duits scheepje in moeilijkheden (Van onze Rotterdamse correspondent) Van negen kanten zijn gisteren schepen te hulp gesneld om de op de Noordzee in moeilijkheden geraakte Duitse kustvaarder Filius te assiste ren. Het 385 brt. metende scheepje, thuishorend in Bremen, was in de nacht van woensdag op donderdag op de Haisborough, een bank op de En gelse oostkust, gestrand, maar later op eigen kracht vlotgekomen. Toen bleek echter, dat het lek was. Het vroeg om hulp die kwam van vele kanten aanstomen. Vannacht om streeks 4 uur is de Filius op eigen kracht de Waterweg binnengekomen, nadat een sloep van het vliegkamp schip „Karei Doorman" twee elektri sche pompen en een technicus aan boord van de kustvaarder had gezet. Na gesprek met kamercommissie (Van onze parlementaire redactie) Minister Scholten handhaaft zijn beleid tegen de REM. Dit is gisteren nogmaals gebleken in de vergadering van de Tvveede- Kamer-commissie, die de openbare behandeling van het anti- REM-wetsontwerp voorbereidt. De commissie ontving de minis ter voor het stellen van vragen van juridisch-technische aard over dit wetsontwerp. Twee uur De minister heeft de kamercom missie niet willen zeggen, hoe hij zich het daadwerkelijk optreden te gen de R.E.M.-zender precies voor stelt. Dit was een van de belangrij ke punten, waarover de commissie opheldering wenste. De bewindsman gaf er echter om tactische redenen de voorkeur aan hierover nog het stilzwijgen te bewaren. Voordat zij de commissie ontving, sprak de commissie met een delega tie van de R.E.M. bestaande uit de heren Minderop, Dettmeyer en Feh- mers. Dit gesprek duurde ruim een uur. Na afloop wensten de drie he ren geen enkele mededeling te doen. Het kamergebouw verlieten zij haas tig langs een achteruitgang, waarbij het niet duidelijk werd of zij de pers wilden ontwijken dan wel minister Schol ten, die op het tijdstip van hun vertrek in de commissie werd ver wacht. Tennisnederlagen in Bratislava Zowel voor Jan Hajer als voor Anja Lepoutre is de strijd in resp. het heren- en dames-enkelspel in het internationale tennistoernooi te Bra tislava reeds afgelopen. Beide leden gisteren een nederlaag. Jan Hajer verloor met 57, 06 van de Columbiaan Bill Alvarez, ter wijl Anja Lepoutre in de tweede ronde werd uitgeschakeld door de Oostenrijkse Doris Schuster met -5, 62. Ook in het gemengxï-dub- belspel waren voor de Nederlanders geen successen weggelegd. Anja Le poutre verloor, met de Australiër Bob Howe als partner, met 36, 36 van de Chileens-Tsjechische combinatie Bravo-Sadlonova en de aan de Tsechische Ambrova „gekop pelde" Jan Hajer moest met 06, 26 het onderspit delven tegen de Hongaren Istvan Gulyas en mej. Polgar. Met de Australiër James Moore als partner komt Hajer in het heren- dubbelspel uit tegen Stewart (VS)— Howe (Austr) voor een plaats in de halve finales. Tegenover deze nederlagen stond één Nederlands succes. Elly Krocké zegevierde met Moore in het ge mengd-dubbelspel over de Tsjechi sche combinatie Novak-Galadova met 6—4, 63, De bespreking van de commissie met de minister, duurde bijna twee uur. De minister was vergezeld van twee raadgevers, prof. Ribhagen en mr. Duk. De indruk bestaat, dat over belangrijke beleidskwesties nau welijks is gesproken. De meeste aan dacht werd inderdaad geschonken aan enkele juridische aspecten van het wetsontwerp, onder meer de vol kenrechtelijke positie van kunstma tige eilanden en de vraag of behalve het Nederlandse strafrecht, zoals het wetsontwerp beoogt, ook het straf procesrecht op dergelijke eilanden van toepassing moet worden ver klaard Minister Scholten heeft toe gezegd een nota van wijzigingen op het wetsontwerp in te dienen, waar in enkele Juridische aspecten nog iets duidelijker uit de verf zullen komen. Weinig effect Naar het schijnt heeft het bezoek van de R.E.M.-delegatie aan de com missie geen effect gehad. De gedach- tenwisseling beperkte zich tot het stellen van vragen van de zijde van de commissie en het al dan niet be antwoorden van deze vragen door de heren van de R.E.M.. Ook de com missie kreeg geen antwoord op de vraag naar de nationaliteit van de eigenaar van het R.E.M.-platform. Opnieuw werd dit door de R.E.M.- delegatie zorgvuldig geheim gehou den. De voorzichtige conclusie lijkt gewettigd, dat de besprekingen niet tot de politieke verschuivingen heb ben geleid. Over de grote hoofdpun ten is nauwelijks gesproken. Deze zijn bewaard tot het openbare de bat, dat woensdag om één uur begint. Woensdagmiddag- en avond komen de kamerleden aan het woord. Don derdag antwoordt de regering. Onthulling na première (Van onze Amsterdamse correspondent) Het toneelstuk „Het Spaanse riet", dat zaterdag jl. door de toneelgroep „Centrum" in de Haarlemse stadsschouwburg in première is gebracht, is niet geschreven door de Spanjaard Miguel de Casiüa, maar van de Amsterdamse schrijfster Mies Bouhuys. Zij heeft dit onthuld in een brief die wij vanmorgen van haar ontvingen. De leiding van de toneelgroep „Centrum" had bij de aankondiging van het stuk van „De Jonge Spaan se auteur" verklaard het stuk „teke nend te achten voor de groter wor dende vrijheid van Spaanse schrij vers". Mies Bouhuys schrijft ons: „Nu een aantal critici tot de toneelgroep „Centrum" het verwijt heeft gericht met „Het Spaanse riet" een verkeerde keuze to hebben gedaan, voel ik mij genoopt te verklaren dat dit toneel spel door mfj werd geschreven. Bij aanbieding van mijn stuk aan de di rectie van „Centrum" stelde ik deze mystificatie als voorwaarde voor een eventuele opvoering". En zij vervolgt: „Als auteur van kinderverhalen, kin dertoneel en kindertelevisie, ont moette ik, wanneer ik mij aan iets anders waag, voortdurend barrières op mijn weg. Ook ikzelf kon dan maar moeilijk van de suggestie los komen, dat ik in de eerste plaats ge zien wordt als schrijfster voor kinde ren. Daarom voorzag ik me voor deze gelegenheid van een andere naam en omdat mijn stuk in Spanje speelt van een Spaanse naam". Mies Bouhuys verklaart tenslotte dat de directie van „Centrum" heeft besloten ook zonder haar motief vol ledig te onderschrijven aan de bo vengenoemde voorwaarde te voldoen, omdat zy de opvoering van een nieuw Nederlands toneelstuk op geen enkele wijze in de weg wilde staan. Zondag speelt de Nederlandse heren golfploeg op de banen van de Kennemer Golf en Country Club te gen België. De Nederlandse ploeg be staat voor dit duel uit J. F. Dudok van Heel, A. A. R. Roland Holst, A. F. de traditionele staatkundige opvat tingen. Zo'n compromis wint er nu eenmaal zelden bij wanneer liet op de ke.per moet worden beschouwd. De verdienste van het plan is daar om, dat Spaak alle partijen vrij laat en ze zelfs uitnodigt tot een geza menlijke proefneming, die onderweg nog opgegeven zou kunnen worden. Voor die proeftijd trekt Spaak drie jaar uit en hij wenst een commissie van drie wijze mannen te benoemen, die de contacten tussen de regeringen zal moeten verzekeren. Langs deze weg hoopt Spaak de impasse van de Europese eenwording te kunnen doorbreken, er daarbij op hopende, dat de samenwerking in de-praktijk de huidige tegenstanders tot elkaar zal doen groeien. In Parijs gelooft men dat zelfs mi nister Luns vooral nu het initia tief van de zijde van een van de Be nelux-partners is gekomen in dit nieuw opgedofte Europese bootje zal willen of moeten stappen. De eerste tocht, die het bootje dan kan onder nemen. zal wellicht naar een nieuwe Europese top-conferentie tussen de zes staats- en regeringshoofden kun nen leiden. Maar zelfs een voorlopige datum voor zo'n ontmoeting op het hoogste Europese plan wordt in Pa rijs nog door niemand genoemd. „Nieuwe taak voor Benelux" De ontwikkeling van de Europese gemeenschap in de afgelopen twee jaar zou voor de drie Beneluxrege- ringen aanleiding moeten zijn om zich eens grondig te beraden over hun samenwerking, zo heeft prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van Economische Zaken, gisteren in Den Haag verklaard. Prof. Brouwers, die op een bijeen komst van het Nederlandse Benelux- comité een rede uitsprak ter gele genheid van het 20-jarig bestaan van Benelux, waarschuwde dat het niet absoluut zeker is dat de EEG zich tot een wel gefundeerde demo cratische eenheid zal ontwikkelen zo als wjj die wensen, met blijvende ver betering van de welvaart en een internationale politiek die cok de onze is, zodat men de Benelux wel zou kunnen missen. Ook in de EEG zijn lethargie en nationalisme binnengeslopen en daar is de strijd tussen nationale belan gen en Europese gezindheid van een heel wat groter kaliber dan in Bene lux, alleen als hechte eenheid zullen onze drie kleine landen voldoende invloed kunnen uitoefenen om de in tegratie ln de goede richting te hou den, zo betoogde hfj. Daarvoor was echter nodig dat België, Nederland en Luxemburg consequenter hun eigen nationalisme overwonnen, dat zij niet op allerlei gebied voortdu rend het onzekere spel in de gemeen schap afwachten, maar dat zij zich doelbewust en systematischer dan tot dusver aaneensluiten. Prof. Brouwers laakte het feit, dat de Beneluxlanden vaak liever elk de eigen zaak in de EEG-raad opknap pen en er weinig voor voelen door tweemaal te onderhandelen (eerst in Beneluxverband daarna met de EEG- partners) tweemaal water ln de wijn te moeten doen. Liever verheft men een zwakke, zjj het soms luid klin kende stem in de EEG-ministerraad. „We sluiten tezeer de ogen voor het nuchtere feit", aldus prof. Brouwers, „dat men over drie kleine jongens vrij gemakkelijk heen loopt, maar dat de medewerking van de Benelux- groep als geheel voor de goede functionering van de EEG onmis baar is". Olympische Spelen Dertien landen in waterpolo-toernooi De Internationale Amateur Zwem- bond heeft in Tokio meegedeeld dat 13 landen aan de waterpolowedstrij- den van de Olympische Spelen in To kio zullen deelnemen. Dit is drie minder dan oorspronke lijk werd verwacht. Zweden en Ar gentinië zagen af van deelneming en Zuid-Afrika heeft zich teruggetrok ken. De 13 deelnemende landen zijn: Australië, België, Brazilië, Duits land, Nederland, Hongarije, Italië, Japan, Roemenië, Sowjet-Unie, De Verenigde Arabische Republiek, de Verenigde Staten en Joego-Slavië. Schermsters niet naar TOKIO (Van onze correspondent) Naar wij van de secretaris van de Nederlandse Schermbond, de heer Van Oosten, vernemen, is het ver zoek om de schermsters Lenie Kok- kes en Elly Botbijl voor Tokio in te schrijven, door het NOC afgewezen. Men zou nog in Tokio informeren of de inschrijving kon worden aan vaard, doch daarvan wordt niet meer berept. Er is bij de heer Van Oosten een brief binnengekomen met de korte mededeling, dat geen aanlei ding is gevonden op het verzoek van het NOC in te gaan. De schermsters zijn dus kennelijk gewogen en te licht bevonden. Knappert, R. E. van Erven Dorens, L. MangelaarMeertens, A. C. D. Brand en P. Leguit. Non-playing captain Is A. M. Groskamp.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9