'Serie Residentie-Orkest meer modern karakter MÉÊSÊEÜS, DRIE GASTDIRIGENTEN IN JUBILEUMJAAR Zeer interessante premières naast het oud-vertrouwde oor het eerst: Interessante 4 ^programma's Luisterbereid spons erover! Hebt U het óók al ontdekt GOUDEN NOOR ANTONIONI Kodak Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag II september 1964 Derde blad no. 31362 (Van onze kunstredactie) „De concertenserie van het Residentie-Orkest voor het komende leizoen draagt een moderner karakter dan andere jaren". Tot deze conclusie zijn wij gekomen na een onderhoud met de jeide directeuren van dit orkest, de heren W. F. Brederode en H. Ie Roo. FO(|Niet minder dan drie zeer in- EFtyessanfe werken zullen een 'ste uitvoering beleven, t.w. mfonische Klankfiguren' van k ■le/ifc Badings, het 17 minuten Marende Concert voor twee vio- van Hans Kox en Dimen- -pni IIIc" van de komende gast- sigent Bruno Maderna, dat Ier haar wereldpremière beleeft i elementen bevat van de reeds "Irder in Hamburg opgevoerde pera van die naam. Voorts beleeft Bachs' Ricer- *e", in de orkestrale bewer- ig van Anton Webern hier r eerste uitvoering in ons ld, evenals Figures, Doubles 'ismes" van Pierre Boulez, die werk in onze stad zal dirige- La volx humaine" van Pou- UC(pc zal met Elisabeth Lugt leef sopraansoliste voor het |Qn(jrst door het R.O. in ons land Ji gehore worden gebracht, de|krca/s het concert voor drie po's van Bach, waarin de drie \rmaarde pianisten, de broe~ fjlrs Alfons, Aloys en Bernard Jyntarsky te beluisteren zijn. m De eerste twee vormen reeds yg een gerenommeerd duo. \Öok speelt het R.O. voor het jrsf de symfonie voor blazers p Strawinsky. ervaring heeft geleerd, dat een javanceerder inslag der concerten het auditorium op prijs wordt pteld. Doch tegelijkertijd is gezorgd |pr een zuiver evenwicht, waardoor i de oud-vertrouwde componisten n het woord komen, t Residentie-Orkest bestaat thans Wig jaar en in verhand daarmee Sfaagt het eerste concert op 1 jtober een jubileumkarakter. Pe gemeente Leiden heeft voor dit ■Jicert een extra-subsidie verleend, ftgeen door het bestuur van het JO. ten zeerste op prijs wordt ge- p- Onder leiding van Willem van Ot- ïoo zijn, dan aan de orde de Derde fonie van Willem Pijper, (een der geliefde composities van Pierre De beroemde pianist Wilhelm Kempf is een der solisten op de komende concertenserie van het Residentie-Orkest. Medewerking verlenen een van de zes koren der „Wiener Sangerkna- ben", het „Chorus Viennensis", met als solisten een jongenssopraan, een jongensalt, de tenor Werner Krenn en de bas Emmanuel Heiige, die bei den indertijd Wiener Sangerknabe geweest zijn. Op 29 oktober dirigeert Bruno Maderna, een der meest aandacht trekkende dirigenten van deze tijd, het volgende programma: „Ricer- oare" van Bach-Webern, Beethovens Tweede pianoconcert met als solist de beroemde pianist Wilhelm Kempff, Maderna's „Dimensioni IIIc" en „Ma Mère l'Oyé" van Mau rice Ravel. 26 november is Willem van Otterloo aan het woord. Hij dirigeert dan de .Symfonische Klankfiguren" van Henk Badings, het „Concert voor twee violen" van Kox met het hoog geroemde duo Theo Olof en Heiman Krebbers in de soloptrtajen en Beet hovens „Vijfde Symfonie". Het concert op 10 december wordt eveneens geleid door Willem van Ot terloo. Deze brengt drie delen uit „Ein Sommernachtstraum" van Men delssohn, het fluitconcert van Ibert, voor te dragen door de bekende fluitist Koos Verheul en „La voix hu maine' van Poulenc met zoals ge zegd Elisabeth Lugt als soliste. De dirigent Lovro /on Matacic, die reeds eerder in onze stad uitstekende indrukken achterliet, brengt het na- Sikkensprijzen voor Le Corbusier en Van de Bundt De Sikkensprijs 1963 is toegekend aan de 76-jarige Zwitsers-Franse ar chitect en schilder Le Corbusier. De prjjs voor 1964 aan de 55-jarige Haagse beeldende kunstenaar en di recteur van de Vrije Academie in Den Haag Livinus A. C. J. van de Bundt. De hoofddirecteur van het Israël Museum te Jerusalem, jhr. dr. W. J. H. B. Sandberg zal op zaterdagmid- dat 26 september in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam de prijs aan Le Corbusier uitreiken en de conservator van het Gemeente Museum te Den Haag drs. W. Beeren zal dit doen aan Van de Bundt. programma: de Symfonie no 103 van Haydn, het celloconcert van Boccherini met als solist de on volprezen cellist Leonard Rose en Tsja/ikowsky's „Zesde Symfonie". Een der meest progressieve dirigen ten van deze tijd, nJ. Pierre Boulez introduceert op het concert van 11 februari zijn „Figures, Doubles, Pris- mes", voorts Strawinsky's „Symfonie voor blazers" (een van diens oudere werken) en het Vioolconcert van Al- ban Berg, te spelen door de violist Ti- bor Varga. De violiste Adrienne de Smet (con- certmeesteresse van het R.O.) is de soliste op het op 4 maart door Willem van Otterloo te leiden concert, dat o.a. Lalo's „Symphonie Espagnole", „Psyché" van Franck en „Daphnis et Crloë" van Ravel bevat. Het slotconcert vindt op 29 april plaats. Dan spelen de drie Kortans- ky's het „Concert voor drie piano's" van Bach en komt als apotheose Bruckners' „Achtste Symfonie". Men ziet: ook in verband met het 60-jarig jubileum, een hoogst inte ressante serie met drie gastdirigen- ten, terwijl de kennismaking met nieuwe werken en de komst van pro minente solisten zeer zeker een extra- aantrekkelijkheid zullen vormen. Het R.O. komt, zo Verzekerden ons de beide directeuren, graag in onze stad spelen, omdat het gehoor hier steeds een intense luisterbereidheid betoont en het in de Stadsgehoorzaal bijzonder prettig musiceren is. Het bestuur van het R.O., dat in maart en april weer een tournee gaat maken naar de V.S. waar het in zes weken niet minder dan 33 maal zal optreden, heeft ook nu kosten noch moeite gespaard, om ook Leiden ab soluut volwaardige concerten te bie den en het hoopt dit in de toekomst te kunnen voortzetten, zolang dit fi nancieel ook maar enigszins mogelijk kunst kAleiÖOSCQQP Belangstelling in Moskon TWEE MILJOEN AANVRAGEN VOOR KAARTEN ITALIAANSE OPERA Het bespreekbureau van het Bolsjoi Theater in Moskou is over stroomd door twee miljoen aanvragen om kaartjes voor de voorstel lingen van het gezelschap van de Milanese opera La Scala. De directeur van La Scala, dr. Antonio Ghiringhelli, heeft uitnodi gingen aanvaard voor bezoeken aan theaters in Tbilisi, Georgië en Kiew. In Kiew zal hij de gast zijn van Chroesjtsjows schoonzoon, Victor Gontar, directeur van de plaatselijke opera. De Italiaanse zangers worden overladen met uitnodigingen om in fabrieken op te treden. Zij hebben grote opgang gemaakt bij de Russen. Een grote groep jonge Russen wachtte vier uur lang om mevrouw Margherita Wallmann, producente van „Turandot" een oude Romeinse munt te overhandigen. De Italiaanse sopraan Mirella Freni zag zich op een dag omringd door een groep Russische tieners toen zij het thea ter verüet. Uit verafgelegen steden komen Russen naar Moskou om het Ita liaanse operagezelschap te zien en te horen. De vooraanstaande economist, Jewsei Lieberman, reisde 600 km Advertentie Demi-finale vocalistenconcours Gistermiddag is in de Casino schouwburg in -Her bogenbosch die demi-finale begonnen van het inter nationaal vocalistenconcours. Van de 14 sopranen, die gisteren gezongen hebben, heeft de jury er zes tot de finale toegelaten. Dit zijn Elzbieta Nizol (Polen), Romy Gundermamn (Duitsland), Mary Hayward (Engeland), Bozena Cinasz-Mikolajczak (Polen), Janca Bekas (Hongarije) en de Nederland se Tineke van Wallinga. Vandaag wordt de demi-finale PRINSES BEATRIX BEZOCHT EXPOSITIE Onverwachts heeft Prinses Beatrix in gezelschap van haar vriendin mej. L. Hasseley Kirchner, gisteren een bezoek gebracht aan het Singer- museum te Laren, waar tot en met woensdag de tentoonstelling „Schil derkunst uit la belle epoque" wordt gehouden. Snelle, comfortabele en goedkope famillewagen met enorme koffer ruimte. Felle motor met laag ben zineverbruik. Veilige voorwielaan drijving. Inspectiebeurten om de 10.000 km. Veel ruimte voor 5 per sonen. Alr-conditloning, verwar ming en defrosters. Tochtruitjes, zonneklep en vele andere snutjes. Gesynchroniseerde 4 - versnel lingsbak. Stuurschakeling. Sublie me wogligging,* MAAK *H 0WTDEKKIN63WT BWs Automobielbedrijf GEBR. HUISMAN Levendaal 80, TeL 22962—34000. LEIDEN. uit Charkow. Zijn vrouw is de zuster van de violist Wladimir Horowitz. Horowitz is getrouwd met de dochter van Arturo Toscanini en is met La Scala mee naar Moskou gekomen. Advertentie Ex-penningmeester NTB wint kort geding De ex-penningmeester van de Ned. toonkunstenaarsbond, de heer Mac kenzie, heeft zijn kort geding tegen drie der tegewoordige bestuursleden gewonnen. Ir zijn vonnis heeft de president van dc rechtbank te Amsterdam het executoriaal-derden beslag opgehe ven, dat de drie bestuursleden had den laten leggen op de bestaande en toekomstige vorderingen van de heer Mackenzie op de Stichting Ned. Radio Unie (tot een totaal van f 144.500,-). De heer Mackenzie was penningmeester van de N.T.B. voor dat deze indertijd uit het N.V.V werd geroyeerd. In zijn vonnis overwoog de pre sident dat de vordering van de drie bestuursleden iedere grondslag mist. Voorts werd nog in het vonnis op gemerkt, dat in twee aan de expen- ningmeester gedane sommaties om overdracht van volgens de bestuurs leden achtergehouden beschei den, niet duidelijk is, waarop de be stuursleden doelen. Het vonnis werd bij voorraad uitvoerbaar verklaard en de bestuursleden werden veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding f300. Filmfestival van Venetië Michelangelo Antonioni (52) is al tijd een beetje bang geweest op fes tivals te verschijnen sinds zijn „l'Av- ventura" in 1960 in Cannes werd uit gefloten. Vooral in eigen land heeft hij die kans niet willen lopen. Dat hij zijn eerste kleurenfilm toch op het filmfestival in Venetië ten doop heeft gehouden behoeft hem echter niet te spijten. Gisteravond kon de nervositeit, die Antonioni's echtgenote Monica Vitti nog meer scheen te plagen dan de regisseur zelf plaats maken voor vreugde, toen bekend werd dat hij de „Gouden Leeuw" van Venetië had verworven voor „Deserto Rosso". Een bekroning, die niet als een verrassing komt. De film mag niet gaaf zijn, het belang van dit werk staat onomstote lijk vast. Eervolle vermeldingen Jaarbeurstrofee: Edmond Bellefroid De jaarbeurs trofee van de Stich ting Guldenvorm is voor dit jaar toegekend aan de kunstenaar Ed mond Bellefroid voor zijn siervoor werpen, die de Maastrichtse porse leinfabriek Mosa heeft uitgevoerd. De Stichting „Gulden vorm" beoogt o.a. door het organiseren van wed strijden onder de jaarbeursdeelne mers, zowel deze als de jaarbeursbe zoekers te confronteren met de ei sen van vormgeving waaraan goe de artikelen moeten voldoen. Dit jaar werd een wedstrijd georganiseerd voor de deelnemers in de groep kunstbij verheid. Zeventig voorwerpen zijn door een jury beoordeeld op vormgeving, ori ginaliteit, technische uitvoering en doelmatigheid. Aan 19 inzendingen werd een cer tificaat Gulden Vorm 1964 toege kend. De jury meende het exceptionele van de door Edmond Bellefroid ont worpen siervoorwerpen, te moeten bekronen. „Porseleinen vazen in unica en kleine series, waarin de cretiviteit het wint van de specifieke vervaar- digingskwalitciten, zijn vandaag zeldzaam. De kunstnaar Bellefroid is in deze kraehttoer bijzonder ge slaagd, niet het minst door de homo gene integratie van het ornament in de gestalte, aldus de jury". Pamfletten over liquidatie der Ned. Opera Bij de ingang van de Amsterdam se Stadsschouwburg, waar gister avond de operette „Die Fledermaus" werd opgevoerd, hebben ieden van het koor en orkest der Ned. Opera pamfletten verspreid, waarin zij het Amsterdamse publiek verzoeken hun mening kenbaar te maken over de vragen of „De Nederlandse Opera een ensemble is dat door de regering en het gemeentebestuur geliquideerd zou moeten worden" en of „de ruim 200 man opera-personeel brodeloos mag worden gemaakt voor het prestige van een directie die in elk opzicht gefaald heeft leiding te ge ven". Verder vragen zji het publiek zich een oordeel te komen vormen over de kwaliteit van solisten, koor en orkest en of „in de Amsterdamse Stadsschouwburg werkeiyk het werk klinkt van een ensemble dat opge heven moet worden". Expositie Kees Verwey-Mari Andriessen De burgemeester van Utrecht, Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft vandaag in het Utrechts Centraal Museum een tentoon stelling van werken van de beeldhouwer Mari Andriessen en de schilder Kees Verwey geopend. Het is niet de eerste keer dat deze kunstenaars samen exposeren. In de loop der jaren is dat al ver scheidene malen gebeurd, maar de tentoonstelling in Utrecht onder scheidt zich in zoverre van haar voorgangers dat zij een vrij compleet overzicht geeft van het totale oeuvre van zowel Andriessen als Verwey. Beiden werden geboren in de jaren rond de eeuwwisseling en hun na men zijn nauw met Haarlem ver bonden. Op de expositie in Utrecht is een groot aantal representatieve schil derijen, tekeningen en aquarellen van Verwey opgenomen, zowel por tretten, stillevens als landschappen. Vele beeltenissen door Mari An driessen vervaardigd, worden in Utrecht getoond, o.m. van Lode wijk van Deyssel, Willem Roy aards Emile Erens, Eduard van Beinum, Willem Andriessen en prof. Pompe. Daar naast is een groot aantal voorstu dies, o.a. van zijn reusachtige ver- zetsmonumenten. Prof. dr. H. L C. Jaffé, hoog leraar aan de universiteit van Am sterdam, heeft de expositie ingeleid. Advertentie KENNERS KOPEN FILMS Terugkomst danspaar Susana y Jose Na een afwezigheid van vier jaar zal het Spaanse ensemble „Susana y Jose, dat herhaaldelijk ook in onze stad succes oogstte, weer in ons land optreden en wel met een serie voor stellingen in het Nieuwe de la Mar Theater te Amsterdam van 1 tot en met 17 oktober. Susana y José zullen in Amsterdam een nieuw programma tonen. Zij worden begeleid door de concertpianist Armin Janssen, de flamenco-gitarist Pedro Sevilla en de Flamenco-zanger Jesus Heredia. Beeldende kunstenaars In een gisteren in Haarlem ge houden algemene vergadering is het bestuur van de Ned. Federatie van beeldende kunstenaarsverenigingen als volgt samengesteld: voorzitter: E. Warffemius (Rotterdam), vice-voor- zitter: C. Prins (Bussum); eerste secretaris: R. Scherpbier (Delft), tweede secretaris (waarnemend)J. Schuurhuis (Anlo), penningmeester: F. Scuner (Haarlem). Als bijzittende leden werden gekozen: mevrouw L. A. Korpershoek, Loek van den Berg en F. van den Burgt. Gasveld Middelie: Zeker tien miljard kubieke meter Volgens de Nederlandse Aardolie Maatschappij in Oldenzaal bedraagt de grootte van het onlangs aange toonde gasveld bij Middelie In Noord- Holland ongeveer 10 miljard kubieke meter. De NAM. is tot deze raming gekomen naar aanleiding van de voorlopig nog zeer summiere gege vens, die na de exploratieboring kon den worden verzameld. De exploratieboring nabij Hoog- karspel is thans ook beëindigd zonder dat echter ter plaatse de aanwezig heid van aardolie of aardgas is aan getoond. De boortoren wordt afge broken en overgebracht naar Doorn spijk, waar de NAM binnenkort een nieuwe exploratieboring hoopt te kunnen beginnen. In Noordzee De Continental Netherlands Oil Company en de Brazos Oil and Gas Company van de Dow Chemical Company zullen gezamenlijk naar olie en aardgas gaan speuren in het gedeelte van de Noordzee bulten de territoriale wateren van Nederland. Continental Netherlands zal spoe- _ig beginnen met een seismisch on derzoek in het exploratiegebied. marxistische schrijver-cineast Paolo Paselini hoger aanslaan. Dit werk is meer compleet dan dat van Anto nioni. Maar het moest het in Venetië toch met een eervolle vermelding van de jury doen, evenals de Russische inzending „Hamlet". In de klasse eer stelingen was er weinig concurrentie voor de Fransman Alain Jessua. Zon der veel moeite ging hij met „La vie l'Envers" als eerste over de streep. De waardering die hier vrij alge meen bestond voor Joseph Losey's "King and country" kwam tot uiting ln het toekennen van de Volpl-beker voor de beste mannelijke hoofdrol aan Tom Courtenay, die inderdaad zeer doorleefd een gedeserteerde sol daat speelde. De levenswarme vertol king van een weduwe door Harriet Andersson in de Zweedse film „Be minnen" bleek ook goed voor een Volpl-beker. Bij Bergman De Zweedse filmster Harriet An dersson heeft gespeeld in verscheide ne films van Ingmar Bergman, zoals de ln 1952 gemaakte rolprent ,Moni- ka", „De kermisgasten" en in „Als ln een donkere spiegel". Naast haar filmwerk is zij ook een belangrijke figuur op het Zweedse to neel. zy speelde o.a. de rol van Anne Frank en van Ophelia in Hamlet. Tom Courtenay kreeg vorig jaar op het festival van Mar del Plata een prijs voor zijn eerste filmrol in „De eenzaamheid van de lange afstands loper" van regisseur Tony Richards- son. Nadien speelde hy in Billy Liar van Arthur Schlessinger. zyn derde film was „Voor koning en vaderland". Binnenkort zal hy ln Hollywood gaan werken onder Brian Forbes. Lokomotief neergestort Venlose machinist toch gedagvaard (Van onze Venlose correspondent) In tegenstelling tot de in sommige N.S.-kringen heersende gedachte, dat de zaak door de officier van Justitie wel geseponeerd zou zyn, heeft de thans 47-jarige machinist M. J. Roe ven in Venlo, gisteren een dagvaar ding ontvangen om op dinsdag 6 ok tober voor de rechtbank in Roer mond te verschynen. Door zyn toe doen stortte op zondag 18 augustus 1963 in Venlo, een 80 ton zware locomotief van een bruggehoofd en viel op een lager gelegen straat, vlak voor de voeten van een fietsend echt paar. De nalatige machinist werd disciplinair gestraft, doch de straf werd nadat hy in beroep ging aanzieniyk verlicht. Intussen hadden circa 100 machinisten een verzoek schrift ingediend by de directie van de N.S., waarin zy het opnamen voor hun gestrafte collega. Enige tyd la ter werd de machinist door de N.S.- directie zelfs weer teruggeplaatst in zyn vroegere rang. Nu by na ieder een zich gevleid had met de ge dachte, dat het hele ongeval met een sisser was afgelopen, komt de officier van Justitie mr. W. C. Uiter- waal met een niet licht te verstane dagvaardiging, waarin hem onder meer wordt tenlaste gelegd, dat hy in Venlo als machinist in dienst van de Nederlandse Spoorwegen hoogst roekeloos en ondoordacht heeft ge handeld. VS en EURATOM De Verenigde Staten zijn bereid en ln staat de samenwerking met Euratom uit te breiden en te verster ken. De Verenigde Staten beschou wen Euratom niet alleen als een onschatbare partner in de ontwik keling van de kernenergie voor vreedzame doeleinden, maar ook als een beginstadium van het Verenigd Europa dat door de technische en politieke vooruitgang van de tweede helft van de twintigste eeuw vaste vorm aanneemt. Tot deze conclusies kwam van morgen dr. Glenn T. Seaborg, voor zitter van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie op een byeen- komst van Foratom te Brussel

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5