LEIDSCH DAGBLAD teen vaste prijzen voor >epaalde marktartikelen m Chinese troepen de grens met Mongolië HEB3EB0 Hit IIDDENSTAND: Niet meer gebonden tan het prijsbeleid bij Van Wijk-Leiden :erbericht Bericht uit Moskou O N V' HONDEBROOD alles Grotere bevoegdheden voor regering Maleisië Ipgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 No. 31362 Uecteur: E. A. E. van Dlshoeck jofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 f egering verbiedt per 1 december dividuele verticale prijsbinding Boter duurder jyQg meer ontslagen Thans twintig leden van de staf en administratief personeel De coöperatieve en de particuliere groothandel in boter hebben besloten met ingang van vandaag de boterprijs te verhogen met twaalf cent per kilo gram, dus drie cent per pakje. Voor dit besluit geldt de volgende motivering: enerzijds is de produktie gedaald, anderzijds beweegt de afzet in het binnenland zich op een be hoorlijk niveau, terwijl ook de export zich goed houdt. Hierdoor zijn pro duktie en vraag niet langer met el kaar in evenwicht. Dit maakt het nodig, dat de handel de voorraden boter gaat aanspreken, die in de zo mermaanden zijn opgeslagen. Aange zien aan deze voorraadvorming kos ten zijn verbonden, waardoor geen vergoeding meer wordt ontvangen, is prijsverhoging noodzakelijk. 55 iddenstamlers en grootwinkelbedrijven achten th wat bepaalde branches hetreft niet langer bonden aan het door de regering gevoerde prijs- leid, nu staatssecretaris drs. J. A. Bakker van Dnomisehe Zaken per 1 december een streep ft gehaald door de individuele verticale prijs- ding voor een aantal technische produkten. verbod geldt voor radio- en televisietoestellen, platenspelers, bond- iers, koelkasten, broodroosters, mixers, stofzuigers, wasmachines ifuges, strijkijzers, droogscheerapparaten, haardrogers, alle modél- )ersonenauto's, foto- en filmapparatuur en grammofoonplaten. Om foducenten in staat te stellen gebruik van hun artikelen als lok- 0 tegen te gaan, zullen zij met hun afnemers mogen overeen In, dat niet beneden inkoopsprijs wordt verkocht. [zullen geen ontheffingen wor- erleend voor de bovengenoem- •odukten. Adviesprijzen blijven legestaan, maar alleen wanneer rorm van pressie op de han- n zich aan deze prijzen te hou- phterwege blijft. In de algeme- tatregelen van bestuur, die van- Iln het Staatsblad is verschenen, n de produkten, waarop het betrekking heeft, uit over igen van rechtszekerheid opge- r Staatssecretaris Bakker heeft maatregel genomen als aanvul- i de algemene maatregel van waarbij collectieve vormen erticale prijsbinding onverbin- I worden verklaard. Éviduele verticale prijsbinding Jrich voor, wanneer de prijsopleg- |(en het toezicht op de naleving uitsluitend een zaak is i de leverancier en de weder Argumenten een nota aan de Tweede Ka- I merkt de bewindsman onder op, dat de verticale prijsbin- ons land voornamelijk wordt bij merkartikelen, waar- Ide fabrikant of importeur op lof andere wijze vaste of mimi- I-ver koopprijzen voor de detail- 1 vaststelt. Ongeveer eendere [de bestedingen aan verbruiks- ren door gezinnen beneden de Ie verzekeringsgrens wordt door rticale prijsbinding bestreken, rjjsbinding, die vaak nog wordt door andere voorschriften |de gebonden prijzen en han- arges verder te beschermen. regering somt in de nota de Advertentie 1 geen risico...vêrf met erf met flexabiliteit* speling voorde doe-het-zelver IETS KOELER iBilt verwacht van heden- tot |enavondveranderlijke bewol- voornamelijk vanavond of lacht enkele buien, morgen over- lerspreide opklaringen. Tot ma- W vrij krachtig toenemend en Iwesteijke richtingen draaiende flets koeler. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 SEPTEMBER Sop: 6.09 uur; onder: 19.02 uur; Mi op: 13.13 uur; onder: 21.50 u. ogwater te Katwijk te 6.57 en M5 uur; laagwater te 2.48 en 14.53 nummer bestaat nit 22 pagina's! argumenten op, die haar structurele maatregelen („thans een gunstig mo ment") tegen de verticale prijsbin ding moet recthvaardigen. Onder meer: Zij tast de keuzevrijheid van de consument en de vrije onderne mingsgewijze produktie aan. De binding beperkt de concurren tie. hetgeen kan leiden tot minder efficiency en vertraging van de dy namiek in de handel. Kostenverschillen, die zich in soms zeer aanzienlijke mate tussen han delsbedrijven kunnen voordoen, kun nen niet in de prijzen tot uiting ko- Efficiente handelaren wordt de mogelijkheid ontnomen door prijs verlaging hun afzet te verdroten. Voor minder-efficiente handelaars wordt de stimulans tot verhoging van de doelmatigheid geringer. De regering noemt nog enkele na delen, maar plaatst er ook enkele voordelen tegenover, zoals, doorzich tigheid van de markt, stabiliteit en uniformiteit van de prijs, alsmede de relatie tussen merkartikelen en verticale prijsbinding. Maar gezien de doelstellingen van het economisch beleid acht de regering deze argu menten niet van zodanige betekenis, dat hierdoor haar oordeel kon wor den gewyzigd. Niet passend De commissie van overleg van de middenstandsvakcentrales en de raad voor het grootwinkelbedrijf houden er gezien een gezamen lijk communiqué een heel andere mening op na. Ze achten de maat regelen onjuist en niet passend in het tot nu toe gevoerde economische beleid. Zij zijn van oordeel, dat door deze maatregel gedurende enige tijd van prijsvergelijking geen sprake meer kan zijn. Zij verwachten dan ook een grote verwarring op het ge bied van de prijzen. Dit ingrijpen van de overheid zal leiden tot ver mindering van service en zal nade lige invloed hebben op de kwaliteit. Het gevolg is een vrije prijsvorming, waarbij nog niet is te overzien of deze tot hogere of lagere prijzen zal leiden. De commissie van overleg en de raad stellen vast, dat door dit in grijpen het huidige prijsbeleid in de betreffende branches niet langer van toepassing is. De prjjsgedragsregels zijn immers gebaseerd op een ge vestigde prijsstructuur, *ie nu door de regering zelf wordt doorbroken. De betreffende ondernemers zullen hun prijzen moeten kunnen aanpas- aan de gewijzigde verhoudingen en de ontwikkeling van het kosten- peil. Dit houdt derhalve jok in de vrij heid tot het doorvoeren van prijs verhogingen. Een Joegoslavische radiocorrespondent heeft gisteren uit Mos kou bericht, dat daar meldingen zijn ontvangen over Chinese troepenconcentraties langs de grens met Mongolië. In de Mon goolse hoofdstad, Oelan Bator, zou de ongerustheid toenemen. Mongoolse leiders zouden steun hebben gezocht bij de Russen. Aanvankelijk had men de aan wezigheid van Chinese militaire eenheden in het grensgebied ge zien als een poging op te voorko men dat Chinezen naar Mongolië uitwijken. Naar de Joego-Slavische correspondent meldt, maakt de regering in Peking nu echter open- Volgens genoemde corres pondent zou men echter in Oelan Bator noch in Moskou geloven, dat communistisch- China tot een „ondoordachte actie" zal overgaan. De rege ringen van Mongolië en de Sowjet-Unie „geven niettemin blijk van een toenemende voor zichtigheid", aldus de corres pondent. De Volksrepubliek Mongolië grenst over een afstand van 4.000 km aan communistisch-China. In het ideolo gische geschil tussen Moskou en Pe king staat Mongolië aan de kant van de Russen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOLAUTOMATISCHE 2x per week vers Vijftien verschillende soorten: 50% vlees (1.20oer kilo) of 10% vlees. Fijn, middel of grof. Extra gevitamineerd voor jonge honden. Voermout als complete maaltijd. Zes verschillende soorten koekjes, w.o. merg- pijpjes en leverkluifjes. Op u na is Vlieland de beste vriend van uw hond Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) Arabische leger voor „bevrijding van Palestina" De Arabische staatshoofden en koningen, in topconferentie in Alexandrië bijeen, hebben be sloten over te gaan tot erken ning van de „Organisatie ter bevrijding van Palestina", welke in mei in Jeruzalem is opgericht, en een Palestijns leger te vor men. Men werd het eens over de bedragen, welke aan de or ganisatie zullen worden ge schonken. President Nasser heeft Sinai en de strook van Gaza aan het Palestijnse leger ter beschikking gesteld. Voorts werd een reeks voorstellen goedgekeurd inzake bevel, sterkte, uitrusting, opleiding en financiering van het „Palestijn se leger". lijk aanspraken op Mongools grondgebied. Ook zou zij pogen ongeregeldheden in Mongolië te veroorzaken. Het Russische partijblad Prawda maakte gisteren bekend, dat de re gering in Oelan Bator Peking er van heeft beschuldigd, dat het Mongolië onder zijn macht tracht te brengen. Voor circa 170 werknemers (sters) in de produktie-afdelingen van de N.V. Leidse Textielfabrieken Van Wijk, sloeg vandaag bij het beëindigen van de werktijd de fabriekspoort achter hen dicht. Maandag keren zij niet op hun plaats in het produktiepro- ces terug. Deze ontslagen houden verband met de reorganisatie, welke in dit bedrijf is ingevoerd. Op voorstel van de vakbonden wij schreven daar reeds over is voor vrijwel allen een finan ciële afvloeiingsregeling tot stand gekomen. [VAKBONDEN HEBBEN BEZWAREN Ondanks twee langdurige bespre kingen zijn de vakbonden er gisteren niet in geslaagd hun wensen in ver band met de afvloeiing van twintig stafleden, w.o. toezichthoudend en administratief personeel, vervuld te krjjgen, zo wordt ons van werkne merszijde meegedeeld, i Hoewel over de schadeloosstelling in een aantal schrijnende gevallen overeenstemming kon worden gekre gen, bleek het niet mogelijk voor een deel van de gedupeerden tot een voor beide partijen aanvaardbare regeling te komen. De voorstellen van de di rectie met betrekking tot deze staf leden waren naar de mening van de werknemersbonden niet in overeen- stemming met eerder gedane toezeg gingen. De directie is verzocht, het geen schriftelijk zal worden beves tigd, om een volgende bespreking, dan in aanwezigheid van de grootste aandeelhouder van de N.V. Van Wijk en Heringa. ONTSLAG GAAT TOCH DOOR Van directiezijde vernamen wfl, dat, ondanks deze bezwaren, vandaag aan deze twintig employé's ontslag is aangezegd. De directie stelt zich op het standpunt, dat voor deze mensen 'n alleszins aanvaardbare afvloeiings regeling is getroffen. Voor de ouderen onder deze em ployé's, van wie velen een mensen leeftijd in het bedrijf werkzaam zijn geweest, is een regeling getroffen, welke met het sociale aspect van deze afvloeiing rekening houdt. Zo zullen b.v. werknemers boven de zes tig jaar met een lange diensttijd, in de resterende jaren geleidelijk op een pensioen van 70% (bij 65 jaar) van hun salaris worden gebracht. Em ployé's in de leeftijd van 50 tot 60 jaar, met een salaris, dat onder de f 10.000 ligt, ontvangen voor ieder bij de N.V. doorgebracht dienstjaar een week salaris. Voor employé's van 41 tot 50 jaar is een overbruggingsrege ling getroffen, welke neerkomt op 6 tot 12 maanden salaris. Werknemers tot en met 40 jaar kunnen voor een extra uitkering in aanmerking ko men. De eis van de vakbonden om aan employé's, die in de kracht van hun leven staan, een Z-g. .smartegeld* toe te kermen, is door de directie af- Gisteravond heeft de minister raad Koning Olav van Noor wegen in het Rijksmuseum in Amsterdam een diner aangebo den. Van links naar rechts mevr. Luns, Koning Olav, Koningin Juliana, minister Luns en pre mier Marijnen, Advertentie RAUMANN TEPPEMA Nieuwe wintercollecties Damesmantels en -rokken Herenoverjassen en kostuums Rodex - Daks - Cotsmoor - Sumrie Schildt. MAARSMANSSTEEG 2—6 - LEIDEN TELEFOON 21673 Het Maleisische parlement heeft gisteren de afkondiging van de noodtoestand in de ge hele federatie eenstemmig goed gekeurd. Het stemde ook in met een wetsontwerp, dat voorziet in grotere arrestatiebevoegdhe den, geheime rechtbankverho- ren en speciale regelingen voor defensie en openbare veiligheid. De regering heeft vrijwel meteen gebruik gemaakt van haar grotere bevoegdheden. Honderden politie mannen deden vanmorgen vroeg in Singapore invallen in gebouwen van extreem-linkse organisaties, waaron der de Barisan Sosialis, een anti- Maleisische party. Minstens veertig personen zouden zyn gearresteerd. Premier Abdoel Rahman deelde gisteren in het parlement mee, dat ongeveer 2.500 Maleisische jonge mannen (voor het merendeel van Chinese afkomst) in Indonesië een opleiding hebben ontvangen voor het bedryven van sabotage en het voe ren van een guerrilla. Hij zei, dat in de eerste helft van dit jaar 206 Indonesische infiltranten in Borneo waren gedood en 150 gevangen ge nomen. Aan Maleisisch-Britse kant sneuvelden 45 soldaten. Rahman noemde voorts Soekarno „een tweede Nero, die fiedelt terwijl de mensen in zijn land honger lijden". Een inwoner van een dorp in mid- den-Maleisië heeft gisteren op zijn eentje een Indonesische parachutist gevangen genomen. De Veiligheidsraad heeft gister avond de behandeling voortgezet van de klacht van Maleisië, dat Indone sië van agressie beschuldigt. De Ame rikaan Stevenson zei, dat de raad de Indonesische agressie als ontoelaat baar moest brandmerken, een beroep moest doen de aanvallen te staken en .voorwaarden diende te scheppen voor een hervatting der onderhande lingen tussen de twee partijen. In dergeiyke besprekingen zon de secre taris-generaal der Verenigde Naties een nuttige rol kunnen spelen, sug gereerde Stevenson. De Indonesiër Soedjarwo zei ver volgens, dat zijn land Maleisië niet wilde vernietigen als land of volk maai als neokoloniale schepping. Dit is de politieke werkelijkheid en een resolutie van de raad die hiermee geen rekening houdt kan er niet op rekenen gerespecteerd te worden, al dus de Indonesië. Da voorzitter van de Veiligheids raad. de Rus Morozow, die als verte genwoordiger van zijn land het spreekgestoelte innam, was het vol ledig met Soedjarwoh eens. De fede ratie Maleisië „is een Britse koloniale voortzetting". Indonesië heeft nieuw zijn bereidheid geuit het vraagstuk te regelen, de deur is dus nog open, aldus de Russische afge vaardigde. Terwijl het vrouweiyk administra tief personeel overwegend gehand haafd bluft, zullen straks nog slecht* achttien employé's deel uitmaken van de staf. In het juist vandaag verschenen weekblad „Texpress" (technisch en economisch weekblad voor de textiel- en kledingindustrie in de Benelux - landen) geeft de directeur, de heer K. Wildeboer, als zyn mening te ken nen, dat wanneer het bedrijf niet door de buitenlandse groep was over genomen, het geenszins onwaar schijnlijk was geweest, dat op dit mo ment reeds een faillissement was uit gesproken, in welk geval het perso neel geen andere aanspraken had kunnen doen gelden dan op sociale uitkeringen ingevolge de Werkloos heidswet. Nu besloten is het bedrijf in kleine re omvang voort te zetten, zal in de loop van de volgende week een in ventarisatie van het machine-mate rieel worden gehouden, waarbij alle oude en verouderde machines zullen verdwijnen. De vrijkomende ruimte zal worden verhuurd. 4tf>5 Uit het Leidsch Dagblad van 12 Sept. 1864 De aanvoer van garnalen Is in de aan de Zuiderzee ge legen plaatsen zóó verbazend groot, dat ze bijna voor niet worden van de hand gedaan. Te Zwartsluis waren 22 schuiten vol aangekomen Harddraverij aan den H. Rijndijk onder Soeterwoude op Woensdag 14 Sept., des voormiddags ten 10 ure pre cies. 's Avonds 10 ure: prach tig vuurwerk en bal. Haan sabelen, katkneppelen, enz.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1