TÏEMEN GROEN heeft rivaal: IMOGENS FREY Peter Post komt niet uit op achtervolging Neville iets wijzer na wapenschouw in Goffert ANTON GEESINK AL NAAR TOKIO ZURE APPEL VOOR GROOT Koersen Duindigt OM DE WERELDTITELS WIELRENNEN IN PARIJS WIELERALLERLEI UIT PARIJS Sporttoto altijd al de sigaar voor moderne mannen Rinus Israel ook orthodoxbest uit de voeten Vasas in volgende ronde Europa-Cup DE JONG GEBLESSEERD Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 september 1964 Vijfde blad no. 31361 (Van onze correspondent) Henk Groot moet door de zure appel heenbyten en zal ook zondag nog niet meedoen met Feijenoord tegen Go Ahead, vertelde Feij en- oord's manager Guus Brox. Voor een jongen, die vanaf zijn zestiende of zeventiende jaar in een eerste elftal heeft gestaan, die voor een topprijs van een kwart miljoen van Ajax naar Feijenoord ging, is het een bittere pil ernaast te wor den gezet. De vorige week was hij dan ook een beetje aangeslagen en meldde hij zich ziek. Maar zaterdag a.s. staat hij weer in het tweede elftal, dat thuis speelt tegen SW 2. Hij moet zijn plaats in het eerste elftal terugveroveren, vertelde de beer Brox, en er is voor hem maar één raad: de tanden op elkaar. Met de combinatie Moulijn—Van der Vall was men bij Feijenoord zeer content. Het elftal wordt dan ook niet gewijzigd. De uitslagen van dè gisteren gehou den draverijen en rennen te Duindigt luiden Prijs van Zwolle: 1. Cesar Williams (J. S. van Leeuwen) (1.32.1); 2. Carla van LJmuiden; 3. Camingo Scotch. Tot.: wl. f4.30, pl. 1.40, 1.50, 2.30. koppel 6.80, cov. 5.20. Prijs van Arnhem: 1. Young Six (P. Smit) (1.23.-); 2. Xanthos Narciso; 3. Benny Hollandia. Tot.: wi. f22.3 pl. 2.90, 2.20, 1.30, koppel 96.50, co 2. Zeggers Hollandia; 3. Bonny Julia. Den Haag: 1. Zoon Calumet (J. Ham) (1.24.7); 2. Yonker Aster; 3. Chantiago. Tot.: wi. f2.60, pl. 1.40, 2.10, 1.30, koppel 7.60, cov. 7.10. Prijs van Middelburg: 1. Champion Harvester (J. Hof) (1.32.6); 2. Barce lona Dynamic; 3. Arizona. Tot. f 1.80, pl. 1.50, 2.30, koppel 4.90, Frederique-prijs: 1. Miss Pixle (F. De Gouden Speld: 1. Kohinoor (mej. V. Dekkers)2. i Darlin"; 3. Per- liI V lllffwonality. Tot.: wi. f2.40, pl. 1.40, 5. UïJIfcoppel 17.10, cov. 9.10. .1 Sikander-prijs: 1. Whitefoot S (A. W. "eVan Dijk); 2. Antonio Tatti; 3. Ariad- ?le dsne. Tot.: wi. f3.70, pl. 1.50, 2.10, l."~ dagSökoppel 13.70, cov. 6.80, trio 339. Totalisator-omzet f 127.836.50, (Van onze speciale verslaggever) Parijs, woensdagavond - Wat staat Tiemen Groen te wach ten? Schaars bezette tribunes in het Prinsenpark veerden verrast op, toen in de kwartfinale van de amateur-achtervolgers de stugge Fries weer sneller reed dan in de kwalificatieronde. „Het Hollandse fenomeen" hadden de Franse kranten geschreven, en zie, daar was die Hollander dan toch: weer een seconde sneller dan gisteren. Maar die vreemde Deen Mogens Frey zorgde voor het spectakel van deze dag. Want de Deen raasde vier kilometer en negentig meter af in minder dan 5 minuten! Mogens FreyVorig jaar klopte dit Deense talent de Belg Herman van Loo. Hij had er allerlei trucjes voor nodig. Hij scharrelde met ma chinepech en lekke banden. Maar hij beioees toch ook te kunnen achter volgen. Hij maakte de hypernerveuze Van Loo kapot om daarna in de kwartfinales zelf te sneuvelen. Mogens Frey, 21 jaar, kantoorbe diende in Kopenhagen, is naar Parijs gekomen omdat de Deense Wieler bond dat zo graag wilde. Frey houdt niet zo van achtervolgen. Maar gisteren zal hij hebben gedacht: als het dan toch moet Het moest, want de wereld had in Tiemen Groen al de niemve titelhouder der ach tervolgers gezien. Wie kon nu nog Groen kloppen? WelMogens Frey wellicht. nissen voorbeeldig. En vanavond moet hij in de halve finale starten tegen de enige renner die hy vreest: Mogens Frey,. Want de tijd van Van Loo tegen de Italiaan Roncaglia, 5.02.290 een, drukte hem op de vierde met de snelste tijd start tegen de man met de slechtste tijd van de vier. De snelste tijd. Dat was de 4.59.41 van Frey tegen de Pool Joze- fowieoz. Kan de Deen nog meer? Kan hij in twee achtereenvolgende dagen topprestaties leveren? Jan Derksen niet alleen baan- coach van de Nederlandse ploeg Snel vertrek Tiemen Groen vertrok in de kwart finales tegen de Duitser Lothar Claesges snel. Dat moest, want Claes- ges is een rappe jongen, die het ki lometerrecord als eens verbeterde. Die snelle start was voldoende. Groen liep, zonder een spoor van inspan ning. steeds verder op de Duitser uit. De Fries finishte, toen Claesges nog bijna een ronde moest afleggen. Friezen op de tribune juichten hem toe en Parys applaudisseerde vriendelijk toen de tijd bekend werd: 5.00.55. Groen kwam even uit de plooi- hy stak zijn hand vriende lijk op naar de tribunes, dat eist de wielerwereld nu eenmaal van iemand die een vedette is geworden. Herman van Loo (19) zal van avond ook in de halve finale rij den. Vorige week zaterdag reed hij 185 km. in de regen om een andere regenboogtrui. Hij putte alle kracht uit zijn spieren om landgenoot Ed dy Merckx die trui te bezorgen. Herman van Loo reisde naar Pa rijs om in de achtervolging, zijn spe cialiteit, zelf een p-eep naar het ere- tricot te doen. Hij nam alle hinder- der zijn zo rijke ervaring laat spreken, bij het bestuderen van alle concur renten die Nederlanders kunnen krijgen, gelooft van niet. „Voor Frey en Van Loo ben ik niet bang", zei hij. „maar Daler Nieuwe naam Jiri Daler. Een nieuwe naam is op gedoken. De Tsjechen brachten be halve de verdienstelijke sprinter Cu- cirek nog deze 24-jarige jongeman uit Brno mee. Ook Jiri Daler is een verdienstelijk renner, meer dan dat zelfs. In de laatste rit van de kwartfinale reed hij de Westduitser vebI atwra 01718- zi gerei ERSkrijs is nog niet warmgelopen voor asTEl het wereldkampioenschap wielren- 1i nen. Integendeel de tribunes zijn J bjjna leeg op de avonden dat de amateurs en profs hun kwalifica- tieritten rjjden. Parijs zal pas zaterdag en zondag komen kijken, als de finales daar zijn. Het pro gramma is wel erg uitgesponnen. De meeste kampioenen worden in het weekeinde bekend. Nederlandse ploeg, vervult van hoop op meer dan één wereldtitel, Is gisteren uitgebreid. Rinus Paul, de gedrongen Hagenaar, als nieuw bakken prof teruggekeerd naar z(jn oude liefde, de sprint, arri veerde in het Pare des Princes. „Ik was al in België, halverwege i dus. Ik reed een paar wedstrij- i, den en toen dacht ik: Waarom IS !IHI xou in ParÜs niet toch eens proberen?" Paul zal dus voor eigen rekening deelnemen aan de strijd der prof sprinters, die vrij dagavond begint en waarin Ne derland in Joop Captein een ver tegenwoordiger had. Teruggetrokken tstellirfve Nederlandse ploeg heeft echter breidi! ook weer een man minder. Peter orp I' Post die alsnog had ingeschreven VOor de achtervolging, heeft zich t weer teruggetrokken. Na het w®reldkampioenschap in Sallan- ngheb ches zei hij: ,.Ik zal eens kijken of Ik in Brasschaet goed rij. Als dat niet zo is, voel ik er weinig v om in de achtervolging uit komen." Kennelijk was dat niet want gistermorgen belde de Am- 10 sestelvener op naar Parijs met de t hoof: mededeling, dat hjj niet zal ;stuur| schijnen. Post had trouwens tijdens L. de strijd in Sallanches last van zijn maag. Later bleek, dat hij in -de de fameuze achtervolger Rogier voorgaande week een lichte voed selvergiftiging had opgelopen. De man die vorig jaar Nederland een tweede plaats in de achtervolging, achter Faggin, bezorgde, zal dit maal dus ontbreken. Daar tegenover staat dat Henk Nijdam, die vorig jaar de gevolgen van zijn zware val in Italië nog maar nauwelijks te boven was, nu in blakende conditie verkeert. Jan Derksen zei: „Henk ziet er onge looflijk gezond uit en hij is bijzon der goed getraind. Zijn vorm is veel beter dan in het Nederlands kampioenschap". Een grote kans hebber voor de titel dus? Natuur lijk. Maar in het Prinsenpark is een achtervolger ten tonele ver schenen, die wel eens voor een bijzondere verrassing zou kunnen zorgen: de Belg Ferdinand Bracke. Tijdrijder Bracke is in de internationale wie lerwereld bekend als een zeer goed tijdrijder. Hij won al eens de Grote Pry's der Naties, de bekend ste race op dit gebied. Nu is Bracke overgestapt naar de ach tervolging en wel op een bijzonder onopvallende manier. Toch is zijn snelheid niet onopgemerkt geble ven, hoeveel moeite de Belg er ook voor gedaan heeft om uit de publiciteit te blijven. Maandag avond, toen alle renners na een laatste training naar huis waren gegaan, heeft Bracke in de snel vallende duisternis in het Pare des Princes vijf kilometer gere den „om het eens goed te pro beren". Wel, dat pakte fantas tisch uit. De Belg verbeterde maar liefst het baanrecord van Coach Jan Derksen (rechts), bespreekt met (v.l.n.r.) Tymen Groen, Henk Nijdam en Jaap Oudkerk hun (bijzonder goede kansen in de strijd om de we reldtitels op de baan. Spiegelberg op grote achterstand. Hy verwezenlijkte een belofte 5.01.11. Dat is niet eens een seconde meer dan Tiemen Groen. En Groen rijdt vanavond tegen Daler. Wat staat Tiemen Groen te wachten? Het „Hol landse fenomeen" glimlachte. „Ik had eigenlijk tegen Claesges maar eerder dan in de laatste ronde moeten gaan sprinten", zei hy. Hy stond op, liep de cabine uit, groette zijn. vader, en ging naar zijn hotel n maar eens rustig te gaan sla- De amateur-sprinters zijn by de laatste vier aangeland en dat zijn precies de zelfde finalisten als vo rig jaar. Patrick Sercu bewees op- w zijn grote klasse. De wereld kampioen beschikt over dezelfde „kattesprong" als zyn nu al legenda rische landgenoot Poeske Scherens. Sercu kan in de laatste meters nog „springen", zich met gekromde rug op de eindstreep storten. De Fransman Moreion zal die sprong waarschijnlijk niet kunnen w staan. De andere finalisten zyn de Italiaan Bianchetto (vorig jaar twee de) en de Fransman Trentin (vorig jaar derde). Onbedreigd De Belg Romain Deloof, vorig jaar wereldkampioen bij de amateurstay ers, komt ook uitstekend uit de ten bij de profs. Hij bewees dat in de eerste serie van dit wereldkampi oenschap. Van start tot finish leid de hij een uur lang, zonder een Rivière! Nijdam, die vanavond een serie tegen een andere beken de tijdrijder, de Fransman Jo Velly start, heeft er een bijzondere concurrent bijgekregen. Naar Amsterdam Veel van de coureurs, die bezig zijn naam te maken in de strijd om regenboogtruien of hun faam be vestigen, zal men maandagavond in Amsterdam in actie kunnen zien. Stadiondirecteur Dick Bes- sem is traditiegetrouw naar het wereldkampioenschap gekomen om hen te contracteren voor de revanches, waarvan Amsterdam altijd de primeur heeft. Zeker is nu al, dat Jan Janssen en de hele Nederlandse profploeg worden ge huldigd voor hun rrachtige prestaties in Sallanches. Dat heeft Janssen zelf bedongen. Als een (eerste) beloning voor de mede werking van zijn landgenoten in de courses. Nieuwsgierig De Nederlandse sportarts Rudolf Strikwerda vergezelt onze wieler ploeg trouw. Van november vorig jaar af, heeft hij de Tokiokandi- daten geregeld medisch gecontro leerd. Hij heeft van hen alle gege vens nauwkeurig bijgehouden en hjj kent hun hele conditie. Behalve van één: Tymen Groen. Voor dr. Strikwerda mogen de Spelen snel voorby zijn. „Dan uil ik Tymen Groen onderzoeken in het Fysio logisch Instituut in Utrecht", zegt hij. „Ik ben zo ontzettend benieuwd naar zijn geeevens. Ik geloof dat ze uniek zijn". Van de 543.434 deelnemers aan d sporttoto van de afgelopen week, meldde zich niemand met dertien punten. De eerste prijs (f. 113.620.65) wordt voor tweederde bjj de tweede prijs en voor het resterende gedeelte bjj de derde prijs gevoegd. De 26 gelukkigen, die twaalf uit slagen juist voorspelden, delen f. 137.722 (61.974.90 en 75.747.10). Zjj ontvangen bruto f. 5.297. De derde prijs (f. 30.987,45 plus f. 37.873,55) levert de 254 deelnemers met acht goede uitslagen netto f. 271 op. Bij de goaltips was voor elke prijs (3) f. 15.398 beschikbaar. De verdeling is hier: Eerste prijs (6 goede rijtjes)twee gegadigden bruto f. 7.699. Tweede prijs (5 goede rijtjes): 74 netto f. 210. Derde prijs (4 goede rijtjes)900 netto f. 18. Onze landgenoot Hennie Marinus, ein, dapper maar lang niet vol doende uitgerust met pure kracht, kon in deze rit geen rol spelen. Gang maker Norbert Koch leidde hem in de eerste fase van de strijd kundig een vierde positie, waaruit een aanval op de derde plaats (en dus plaats in de finale) mogelijk zou zijn geweest, maar snel moest Ma- terug. Achter Deloof reed Mar- sell de Duitse favoriet, zich vrijwel leeg om een tweede plaats te kun- behouden. Hij slaagde, maar vraag niet wat 't hem heeft gekost. Wereldkampioen Louis Proost deed 't slimmer: lang bleef hij achter de Fransman Varnajo op de vierde plaats. Tien minuten voor tijd acht te hij zijn tyd gekomen. Voor Var najo restte toen nog slechts het uit zicht op een herkansing. Evenals de Duitsers Rudolph, de Zwitser Wicke- halder, de Spanjaard Escallas en Ma- 5 daar hun heil zullen moeten zoeken. Guillermo Timoner is waar schijnlijk de enige, die in de finale de Belgische coalitie zal kunnen doorbreken. Hij regeerde in de twee- srie en wellicht is de bezig aan een come-back. Aardig' e man Geen Nederlander in het Prinsen park misgunt hem die, want Guil- o is een bijzonder aardige man, die elke Nederlander met de over winning van Jan Janssen feliciteert dan trots op zijn eigen fiets wijst: Nederlands merk. De Belgen zitten sterk in finale; behalve Deloof en Proost ook Pol Depaepe, die in de tweede serie derde werd achter de Zwitser Tifenthaler. Voor Jan le Grand, de Amsterdammer die voor eigen rekening naar Parijs kwam, was er geen enkel succes weg gelegd. Hij werd binnen vijf minu ten op een ronde gereden, en die achterstand liep uit tot acht ron den. Alleen de Zwitser Lauppi kon hy achter zich houden. Advertentie MARTINEZ... nog altijd even geurig en voortreffelijk als vroeger. Martinez in een fijnproevers-serie van 14 tot 35 cent. Zo heerlijk licht, zo rijk van geur, zo fantastisch fijn! PROMINENT De geurigste, mildste en royaalst® sigaar in deze prijsklasse 1 BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN! Bondscoach Dennis Neville's eerste wapenschouw, een woens dagavond in het Nijmeegse Goffertstadion gehouden oefenwed strijd tussen twee selectie-elftallen, mag dan geen glanzende de monstratie zijn geworden, er werden toch voor de Brit wel enkele problemen opgelost. Neville zal bijvoorbeeld ongetwijfeld met genoegen hebben gezien, dat rechtshalf Rinus Israel, de trouwe adjudant van Daan Schrijvers in het verdedigingsblok van het 4-2-4 systeem bij DWS, ook als „orthodox" half speler best uit de voeten kan, vooral wat het aanvallende deel van zijn taak betreft. Na bekerhouder Internazionale, die voor de eerste ronde was vrijgesteld, heeft de Hongaarse kampioensclub Vasas Gyor zich als tweede geplaatst voor de achtste finales van het toer nooi om de Europa Cup voor lands kampioenen. De Hongaren, die een week geleden in Leipzig reeds met 20 hadden ge wonnen van Chemie, zegevierden gis- teravond in Boedapest met 42. Eerst nadat Vasas een voorsprong van 40 had genomen, wisten de Oostduitsers tot twee tegenpunten te komen. Rode Ster Belgrado en de Schotse kampioen Glasgow Rangers zullen in een derde wedstrijd gaan uitmaken, wie er naar de achtste finales over gaat. De Joegoslavlërs wonnen de tweede wedstrijd in Belgrado met 42. De Rangers hadden het eerste duel met 31 op hun naam geschre ven, zodat de score na twee wedstrij den gelijk is: 55. De uitslagen van de overige (eer ste) wedstrijden, lie gisteren voor de eerste ronde van de Europa Cup wer den gespeeld zijn: AnderlechtBo logna 10 (00), Repas LahtiLyn Oslo 21 (11), Aufbau Maagden burgGalatasaray 11 (01), St. Etienne—Chaux de Fonds 2—2 (1—2) Partizan—F.C. Köln 0—0. Schrijvers de beste man van het veld bewees daarbij ook met een aanvallende Israel naast zich in een verdedigingslinie, die beslist geen 4-2-4 speelde, de situatie volkomen te beheersen. De achterhoede van de in het groen gestoken A-ploeg vorm de, met de Fortunees Willy Gua- dackers en de DWS'er Joop de Jong op de backplaatsen en met Bennie Muller als linkshalf, trouwens toch een goed sluitend geheel, waarop het op papier sterke aanvalskwintet Holtz - Gerards - Kruiver - Clavan - Moulfjn veelal vast liep. Dat ver anderde nauwelijks, toen De Jong, ongetwijfeld de meest onfortuinlijke man van dit oefenduel, kort na het begin van de tweede helft na een botsing per brancard van het veld moest worden gedragen en de A- ploeg de strijd met tien man voort zette. Men vreesde aanvankelijk, dat de Amsterdammer een been had ge broken, maar volgens een eerste on derzoek heeft hij alleen een ernstige Zorgde de „eerste" voorhoede van Neville tegen het grootste gedeelte van de vermoedelijke toekomstige oranjedefensie voor weinig opvallen de daden, de experimentele aanvals- linie van de A-ploeg combineerde vaak vlotter en gaf vooral blijk van durf. Aangezien van hun te genstanders met name Guus Haak Cor Veldhoen niet bepaald in hun beste vorm staken, resulteerde dit in drie doelpunten, waartegen de B-formatie er niet één kon stellen. De treffers, alle na rust gescoord, nen op naam van Tini van Ree ken (tot grote vreugde van zijn Nij meegse fans), Charley Bosveld na rust gekomen in de plaats van de de tegenpartij verhuisde veel belovende Sittardiaan Dullems en Harry Heijnen, die de schoonheids prijs verdiende voor de wijze, waar op hij de bal uit een voorzet ineens langs de niet altijd even sterke Tonny van Leeuwen (Pieters Graaf- Meer durf In Amsterdam zullen van het been röntgenfoto's worden genomen. Bekerwinnaars Lausanne Sports heeft zich ge plaatst in de volgende ronde van de strijd om de Europa beker voor be kerwinnaars. De Zwitsers verloren gisteravond weliswaar in Boedapest met 10 van Honved, maar hadden de wedstrijd in Lausanne met 20 in hun voordeel beslecht. Ook TSV München heeft zich in de volgende ronde gewerkt. De Duitsers wonnen gisteravond in München met 6—0 Union Luxemburg, nadat zij acht da gen geleden reeds met 4—0 hadden gewonnen. De overige uitslagen van de (eer ste) wedstrijden, die gisteren voor de eerste ronde zyn gespeeld, luiden Steana^-Derry City 30 (1—0), Es- bjerg—Cardiff City 0—0, AEG Athe ne—Dynamo Zagreb 2—0 (0—0). lands vervanger ln het andere doel, Heinz Stuy, maakte een heel wat so lidere indruk) schoot. Wijzer Men doet er echter goed aan, uit deze 30 uitslag geen al te ver gaande cönclusies te trekken. De ob jectieve kijkers kregen bijvoorbeeld de indruk, dat met name enkele Feijenoorders zich niet geheel gaven en bovendien werden beide ploegen tijdens- en na de rust op talryke plaatsen gewijzigd. Doch ook coach Nevüle zal wel niet verwacht heb ben, dat dit duel alleen hem van alle problemen zou afhelpen. Hij is echter wel wat wyzer geworden, hoewel voor in vorm komende spe lers altijd nog een plaats kan wor den vrij gemaakt. „De deur staat open. Wie erin wü, belt maar aan", is het devies van Neville. Rest tenslotte nog de vraag, of een oefenwedstrijd in deze vorm nu wel voor herhaling vatbaar is. Ne ville's voorganger, Elek Schwartz, was er een tegest ander van en de blessure van De Jong, die zeker vele weken is uitgeschakeld en dus lands kampioen DWS niet kan steunen in de Europa Cupwedstrijden, onder streept duidelijk het gevaar van een dergelijke krachtmeting. Als eerste van de Nederlandse Olym pische ploeg is gistermiddag judo- wereldkampioen Anton Geesink van Schiphol naar Tokio vertrok ken om zich voor te bereiden op de komende strjjd op de mat. Wel heeft 't verzoek van de Utrecht se reus om twee weken eerder naar Japan te mogen vertrekken enige voeten in de aarde gehad, aange zien het NOC hem niet boven de andere deelnemers wilde bevoor rechten, doch voor Anton is er de bijzondere omstandigheid, dat hy in het land van de judo nu een maal meer gelegenheid tot goede training heeft en zich daar ook mentaal beter op de strijd kan voorbereiden. De Nederlandse judo-kampioen, die nu 30 jaar is en 118 kg weegt, durft niet te zeggen, dat hij in To kio Olympisch goud zal winnen, wel echter hoopt hij in de pryzen te vallen. Alleen de Japanse judo ka's kunnen hem het vuur na aan de schenen leggen. Hij verwacht althans geen tegenstan der van zijn formaat uit een ander land. De Japanners hebben hun judo-ploeg nog niet samengesteld. Per land mogen slechts vier judo ka's worden afgevaardigd. Vermoe delijk zullen de Japanners voor ieder der vier categoriën 1 judoka aanwijzen. Wie ln de klasse alle categoriën tegen Geesink op de mat zal komen (vooropgesteld dat hy de finale be reikt) is dus nog niet bekend. Ver moedelijk zal het de Japanse kam pioen van de afgelopen drie jaren Kaminaga worden, evenals onze landgenoot een reus van 115 kg, die met Anton nog een appeltje te schillen heeft, daar deze hem bij de wereldkampioenschappen in Parijs in de kwartfinales op beslissing van de scheidsrechter versloeg. Mocht Japan niet Kaminaga aanwij zen. dan zal de keuze volgens Gee sink vermoedelijk vallen op de ex- kampioen Inokuma of de nieuwe kracht Sakaguchi.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9