Rentekaar ten verdwijnen ;iiisterrijk galadiner in •aleis Huis ten Bosch oninklijke lof voor laanstraAlleman5 BOLSWA De vodka met de vele vrienden! VELDKAMP WIL GEDEELTELIJKE LIQUIDATIE INVALIDITEITSWET Alle oude aanspraken blijven gehandhaafd Russische atoooi-ij sbreker had jaren geleden ernstig ongeval Qpgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 september 1964 Vriendelijke woorden aan einde eerste dag (Van onze Haagse correspondent) iDit is de tweede keer, dat mijn man en ik het voorrecht heb- n de Koning van Noorwegen welkom te heten. Het bezoek, dat grote man en Koning, uw vader tien jaar geleden aan ons ld gebracht, zullen wij nooit vergeten". woorden richtte Koningin gisteravond tijdens het gala- Ier, dat ter gelegenheid van het. tóbezoek van Koning Olav van jirwegen in paleis Huis ten Bosch ben Haag door Koningin en Prins even werd, tot de Noorse Koning, pses Beatrix zat eveneens aan. ft-Ojier de ongeveer zeventig geno- pasfkH waren behalve de leden van gevolg van de Koning talrijke 'keiWiandse autoriteiten, onder wie VOojroorzitters van de beide Kamers, iminister-president en verschei- ministers en staatssecretaris - sop. u oi Respect voor vrijheid feningin Juliana zei voorts, dat 3nz(É"wegen en Nederland altijd be- |en geweest zijn door een diep laaiject voor de vrijheid en de waar heid van de individuele mens, J temenlevin fet Noorse •nleving zijn ontstaan. Noorse volk heeft dankzij de jnen van lange nachten en het I: van lange dagen in grote le bijgedragen deze wereld te pen tot een beter oord om in leven en wel in het bijzonder ftzij vele uitnemende mensen. Is niet de naam van Nansen lekwoordelijk voor ons aller ge in? En is niet de Nobelprijs het lbool van vrede op aarde, dat grootste aanzien verwierf?", Is de Koningin, die er op wees, de landen elkaar nodig hebben. Uiting vriendschap Ming Olav zei in zijn toespraak Prins en het gehele srlandse volk dank voor de idelijke ontvangst. beschouw dit welkom niet als persoonlijke hulde, maar als een uiting van de vriendschap, die •etrekkingen tussen onze twee gelukkig altijd heeft geken- rt", vervolgde de Koning. „Op eerste gezicht schijnen onze twee tegenstellingen te vor- Holland, het vlakke land, en wegen, het land van bergen. in feite zijn er een groot aan- contactpunten, die hebben bij- agen tot het ontstaan van een chap en soli cit." ■achtig besloot Koning Olav: Ierland en Noorwegen, beide het uiterste westen van Aan zee, hebben in vele :hten dezelfde visie op de toe s' en gemeenschappelijke belan- Het spreekt daarom vanzelf, de twee landen contact met 'r moeten blijven onderhouden moeten blijven samenwerken. in het verleden. En dit is in bijzonder noodzakelijk in een waarin Europa op een twee- -fg schijnt te staan". de rede van de Koningin speel zet strijkje van de Koninklijke p&ire Kapel het Noorse volkslied. gQ lat de Koning gesproken had, P het Wilhelmus ten gehore ge ilt. Filmvoorstelling D alle onderscheidingen, welke I Haanstra reeds met zijn film "han" in de wacht heeft ge- is er gisteren een bijgekomen, de sympathieke Larense filmer b" als een kostbare herinnering [bewaren, de Koninklijke waar- uit de mond van Koning Olav. De Noorse vorst verbelde Haanstra na afloop van de filmvoorstelling, welke hem in de Scheveningse Kur- zaal werd aangeboden, dat hij zeer van „The Human Dutch" (de Engel se versie van „Alleman") had geno ten en dat hij heel blij was in zo korte tijd zoveel van het karakter van het Nederlandse volk te hebben leren kennen. Met volle teugen Het idee van jhr. mr. W. C. Six, chef van het kabinet van de burge meester de hoge gast in Den Haag deze film te laten zien, was dus wel in goede aarde gevallen. Ook bij Koningin Juliana, die „Alleman" al eerder in Soestdijk had gezien, maar er desondanks kennelijk opnieuw met volle teugen van genoot en vooral ook bij Prins Bernhard, die Koning Olav van Noorwegen en Koningin Juliana voor de aan vang van de voorstelling van Haanstra's .Alleman" in Sche- veningen. Haanstra's werk voor het eerst zag. Hij onderhield zich tenminste na afloop van de film geruime tijd op enthousiaste wijze met Haanstra, cameraman Anton van Munster, assistent-regisseur Kees Hin en de overige medewerkers. Hij bleek trou wens al met grote verwachtingen naar de Kurzaal te zijn gekomen, omdat, zoals hij zei, de Koningin hem al zeer veel over de inhoud van die film had verteld. Na afloop van de voorstelling bood het Haagse gemeentebestuur in restaurant „La Corvette" en de aan grenzende salons van het hotel Kurhaus een receptie aan. Tijdens deze onitvanigst lieten de Koninklijke bezoekers zich zeer lovend tegenover de begrijpelijkerwijs stralende Bert Haanstra en zijn medewerkers uit. Vandaag begeleidt hefc Koninklijk paar de Noorse gast naar Eindhoven, waar een bezoek aan Philips zal wor den gebracht. Koning Olav krijgt daarbij een röntgenapparaat aange boden. Bij de retourvlucht naar Den Haag wordt over de Deltawerken gevlogen. Na een ontvangst van de Noorse kolonie biedt de ministerraad vanavond een ontvangst aan in het Rijksmuseum in Amsterdam. Marva viert haar vierde lustrum De Marva de Marine Vrouwen afdeling bestaat volgende maand, om precies te zijn op 31 oktober twintig jaar. Komt er een feest? „Hogerhand zei, dat het een interne bescheiden viering moest worden. Daarom houden we het op een reünie, een gemeenschappelijke maaltijd en een feestavond", zo zei ons de chef van het korps, hoofd- oificler Marva der tweede-klasse KM mr. E. G. van Diemen Mekking. Al les op 30 oktober, want de 31ste valt op een ook voor de Marine vrije zaterdag. De bescheiden feeste lijkheden worden gehouden in het marine-etablissement in Amsterdam. Daar alleen namelijk kan men de accommodatie vinden voor vele hon derden oud-Marva's, die naar de reünie komen. Ruim achthonderd aanmeldingen van oud-Marva's heeft men voor die •reünie nu al binnen. Ze bomen uit het gehele land, maar bijvoorbeeld ook uit Zwitserland en Engeland. Zelfs vanuit Amerika zijn reacties gekomen. Vandaar, dat is afgespro ken, dat de in Washington geplaat ste officier van de Marva in dat we relddeel ook een reünie organiseert. Frankrijk gaat haringinvoer beperken De Franse regering heeft de com missie van de Europese Economische Gemeenschap en zijn vijf EEG-part- ners medegedeeld, dat na 21 septem ber de invoer van haring uit de ge meenschap aan het stelsel van mini mumprijzen zal worden onderworpen. Frankrijk voert als reden voor deze maatregel de verstoringen op de Franse markt aan, die de afgelopen jaren zijn veroorzaakt door de grote invoer van haring uit de andere lid staten. Het financiële evenwicht van Franse visbedrijven wordt daardoor in gevaar gebracht, aldus wordt in de mededeling gezegd. De eigen haringvangst van Frank rijk bedraagt ongeveer 30.000 ton per jaar en de invoer ongeveer 16.000 ton, waarvan 12.500 ton uit de EEG- landen. Het stelsel van minimumprijzen zal worden toegepast voor verse, ge koelde, gezouten, gedroogde en ge rookte haring. Waarom wordt Bolskaya Vodka zo bemind Waar om leeft hij met zoveel dranken in „vreedzame coëxistentie"? Omdat hij door Bols volgens een bijzonder procédé twéé keer gedistilleerd wordt - tot de smaak absoluut neutraal is. Z6 zuiver, reukloos en discreet dat vermouth en tomaat, tonic en sinaasappel, graag een pact met hem sluiten. En iedereen pakt hem dan graag. bolskow VODKA de vriendelijke vodka refièlijke Vodlcaiecepten (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. J. M. Veldkamp, heeft een wetsontwerp ingediend, dat strekt tot gedeeltelijke liquidatie van de invaliditeitswet. Hoewel de arbeidsongeschikheids- wet, die de werknemer straks tegen ziek'e en invaliditeit zal verzekeren, nog niet is voltooid, stelt de bewinds man toch al enkele maatregelen 1» de premiebetaling voor de in validiteitsverzekering wordt per 1 januari 1965 stopgezet. De werkgever behoeft dan niet langer zegeltjes te plakken op de rentekaarten van z\jn personeel met een inkomen be neden de loongrens. 2) de toelating van nieuwe verze kerden wordt gestaakt. Voor de cir ca 60.000 jonge werknemers, die na 31 juli voor het eerst in loondienst zyn getreden, wordt geen rentekaart meev afgegeven. 3) de aanspraak op ouderdomsren te blijft gehandhaafd. De lopende rentekaarten behouden dus hun waarde. Ze worden deels „slapend" gemaakt, deels afgekocht by de in voering van de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering. Maar werk kon gewoon blijven doorgaan De Russische atoom-ijsbreker „Lenin" heeft in het hoge Noor den een ernstig ongeluk gehad, waarbij het schip zwaar werd be schadigd. De constructie bleek echter zó sterk te zijn, dat het vaartuig nog anderhalve maand normaal met zijn werk kon doorgaan. Dit hebben de Russen 3 jaar na dato, onthuld op de atoomcon ferentie der V.N. te Genève, waar zij een exposé gaven van de veiligheidsaspecten van atoomschepen. Buitenhuid geheel opengescheurd Volgens deze mededeling voer de „Lenin" op 12 oktober 1961 in Straat Sannikow door een reeds ge broken ijsveld. Met de volle snelheid van 17 knopen stootte hij op een on der water verborgen ijsberg. De weerstand van het ijs was zó sterk, dat het schip bij de botsing zijn snelheid geheel verloor en in het ijs vast kwam te zitten. Toen het weer vlot was gekomen bleek een aantal van de waterdichte compartimenten tussen buiten- en binnenhuid geheel te zijn volgelopen. Later werd vastgesteld, dat de bui tenhuid over vrywel de hele lengte een scheur vertoonde van 25 cm breedte. Niettemin bleef het schip na de botsing nog anderhalve maand ijsbreken. Aan de reactoren of andere essen tiële organen was geen enkele schade aangericht. Dit alles dank zij het Veilig experiment De Russen hebben dit ter confe rentie medegedeeld als een bewijs voor de doeltreffendheid van hun besluit, juist een ijsbreker te kiezen als eerste schip met kernvoortstu wing. Zij hebben zich daarbij laten leiden door de overweging, dat nor male vracht- en passagiersschepen een vrij grote gevarenkans lopen. Uit ongevalstatistieken van Lloyd's Register hebben zij afgeleid, dat één op elke drie schepen van meer dan 500 register gross tons jaarlijks schade oploopt of verongelukt. In 1963 b.v., het meest recente voor beeld. omvatte de wereld-koopvaar dijvloot 24.603 schepen. Daarvan lie pen er 8008 (32,5 U) schade op of gingen verloren: 1814 bij botsingen of aanvaringen, 1049 doordat zy op obstakels onder water stootten, 792 in slecht weer en storm, 439 door explosies of branden, de rest door andere oorzaken. Hieruit leidden de Russen af, dat een koopvaarder een té groot risico zou opleveren om er mee te experimenteren. De statistie ken toonden evenwel ook aan, dat er sinds 15 jaar geen enkele ijsbre ker ooit verloren was gegaan en daarom lieten de Russen hun keuze juist op zo'n schip vallen. Overigens is een IJsbreker die ononderbroken kan werken voor het noorden van de Sowjet Unie economisch ook van het grootste belang. Ook Savannah safe De Russen zijn van mening, dat de „Lenin" een schip is dat letter lijk niet kan zinken en bij een aan varing niet een zodanige schade kan oplopen, dat daardoor radio-activiteit kan vrijkomen. Het ongeluk van 1961 Is voor hen het bewijs voor de juistheid van deze mening. Overigens erkennen zy, dat ook de Amerikaanse koopvaarder „Savan nah" volgens de bestaande Russische normen voldoet aan de veiligheids eisen, die aan nucleaire schepen die nen te worden gesteld. Behalve de „Lenin" beschouwen zij dus ook de „Savannah" als een veilig schip. Ieder vaartuig echter, dat aan minder hoge specificaties voldoet, moet volgens hen als onvei lig worden beschouwd. Advertentie „DE EFTELING" NATUUR- EN ONTSPANNINGSPARK Kaatsheuvel. 150 ha levensvreugde voor een „sprookjesachtige" dag in 't hart van BRABANT. Paus Pius deed beroep op Horthy Tijdens het proces in Frankfort tegen Hunsche en Krumey, twee me dewerkers van Eichmann, zijn docu menten voorgelezen waaruit blijkt dat de Zweedse Koning en Paus Pius XII in 1944 verscheidene malen de regent van Hongarije, Horthy, heb ben verzocht de Hongaarse joden te redden. Eenvoudiger Hoewel de wet op de arbeidsonge schiktheid. die het systeem van de rentekaart overbodig maakt, nog wel even op zich zal laten wachten, ziet Zuidvietnamese perscensuur afgeschaft Generaal Khan, die als premier van Zuid-Vietnam optreedt, gaat ook de portefeuille van Defensie beheren. De perscensuur heeft hij afgeschaft. Vijf generaals, die hy bij zijn staats greep van januari gevangen heeft la te nzetten, zijn vrijgelaten, dit op verzoek van generaal Minh, die tot voorzitter van het driemanschap van generaals, dat het land regeert, is be noemd. Minh is daardoor zo iets als staatshoofd geworden. Het derde lid van het driemanschap is generaal Khiem. De drie hebben gisteren voor het eerst een persconferentie gehou den. Zij willen geleidelijk de demo cratie herstellen en in november 1965 algemene verkiezingen houden. President Johnson zei gisteravond op een korte persconferentie, dat de Verenigde Staten hun hulpprogram ma aan Zuid-Vietnam onveranderd zullen voortzetten. Ambassadeur Taylor heeft een ge detailleerd rapport uitgebracht waar in voortdurende vooruitgang in de militaire inspanning voor de strijd tegen het communisme wordt ge meld. minister Veldkamp geen reden meer om het plakken von zegeltjes nog te continueren Allereerst zijn die zegeltjes toch nauwelijks bepalend meer voor de hoogte van de invali- diteitsrenten, waarop de wet recht geeft. Sinds enige tijd geldt voor de invalide werknemer immers een in terimregeling, die in een forse aan vullende uitkering voorziet. Voorts is een verdere opbouw van de ouder - doms-, weduwen- en wezenrenten evenmin nodig, nu de AOW- en AWW-pensioenen worden opgetrok ken tot een sociaal minimum. De bewindsman heeft met de ge deeltelijke liquidatie van de invali diteitswet de bedoeling de adminis tratieve rompslomp, die aan het renitekaartsysteem is verbonden, weg te nemen. De maatregel betekent een vereenvoudiging in de adminis tratie van de bedrijven en neemt de Raden van Arbeid heel wat werk uit handen. Voorts komt door het stop zetten van de premiebetaling ruimte vrij voor de forse premieverhoging, die nodig is voor d'e optrekking van A.O.W. en A.W.W. tot een sociaal minimum. Met andere woorden: de vrijkomende premie wordt overge heveld naar de A.O.W. en compen seert d'e premie, die daarvoor straks moet worden opgebracht, met een half procent. Afwikkeling Minister Veldkamp stelt de Twee de Kamer voor de aanspraken op ouderdoms-, weduwen- en wezenren ten als volgt af te wikkelen. Ouderdomsrenten, voorzover inge gaan vóór 1 januari 1965, blijven ge handhaafd. Verzekerden, die na die datum de 65-jarige leeftijd bereiken, blijven eveneens recht op de ouder domsrente behouden. Het ligt alleen in de bedoeling de aanspraken van verzekerden, die recht hebben op een rente van minder dan f 60 per jaar af te kopen. Dat is ook het geval voor degene, die bfj de invoering van de arbeidsongeschiktheidsverzekering 35 jaar of jonger is. In het algemeen zal de afkoopsom gelyk zijn aan het bedrag van betaalde premies. "Weduwenrenten, voorzover inge gaan vóór 1 januari 1965, bleven eveneens gehandhaafd. Indien de verzekerde echtgenoot na 31 decem ber 1964 is overleden, gaat het recht weduwenrente niet meer in op -jarige leeftyd, doch op 65-jarige leeftyd. Is de echtgenoot voor de eerste januari 1965 overleden, dan blijft de weduwenrente ingaan op jarige leeftyd. Het recht op wedu- nrente wegens blijvende invalidi teit. die intreedt na 31 december 1964, vervalt. Wezenrenten blijven eveneens ge handhaafd. voorzover ingegaan vóór 1 januari 1965. Het recht op wezen rente wegens een overlijden na 31 december 1964 vervalt Invaliditeitsrenten Minister Veldkamp is van plan de lopende invaliditeitsrenten, die door een toeslag ingevolge de Interimre geling warden gesuppleerd, bij de in voering van de wet op de arbeidson geschiktheidsverzekering om te zet ten in een uitkering krachtens die nieuwe wet. Lopende invaliditeitsren ten, waarop thans geen toeslag wordt gegeven, blijven ongewijzigd gehand haafd). Invalirifteit, welke na de in voering van de nieuwe wet optreedt, geeft geen recht meer op invalidl- teitsrente in de oude vorm. Genees kundige behandeling of verpleging krachtens de invaliditeitswet. zal straks via de nieuwe wet worden af gewikkeld. De totale financiële lasten, verbon den aan de afwikkel lngsregeling, worden geschat op circa f 4.5 müjard. Het vermogen van het lnvallditeits- en ouderdomsfonds, dat van 1 janua ri af Jaarlijks f75 miljoen aan pre mie-inkomsten gaat derven, bedraagt slechts 1 müjard. Voor het verschü is het Rijk aansprakelijk. Daartoe zullen de invaliditeitstoeslagen. die straks komen te vervallen, als Rijks bijdragen in het fonds worden ge stort De mynwerkersinvaliditeitswet wordt op overeenkomstige wijze geli quideerd. De lanceerinrichting voor Ter- rier-rakettenwelke is aange bracht op de kruiser „De Zeven Provinciën REACTIES OP VOORSTEL AOW De diverse reacties op de door minister Veldkamp thans ingediende wetsvoorstellen hebben eigenlijk weinig nieuwe gezichtspunten opge leverd. Het NW ziet in de nu door minis ter Veldkamp Ingediende wetsvoor stellen geen aanleiding het door de drie vakcentrales in de SER ingeno men standpunt te wijzigen. Het handhaaft onverkort zijn bezwaren met name togen de hoogte van de uitkeringsbedragen („geen zeventig procent van het z.g. minimumloon) en tegen de wijze van financiering, het acht een groter bedrag uit de schatkist (f 500 miljoen) noodzake lijk. Het NKV is ook niet helemaal te vreden over de voorstellen. Ook bij het katholiek vakverbond is bezwaar tegen de hoogte van de uitkering en de financiering. Het CNV, dat veel waardering voor het wetsvoorstel kan opbrengen, voelt eveneens die bezwaren. Het vraagt zich af of de voorstellen wel ver ge noeg reiken. Ook het CNV wil naar f 3800,per jaar. En tevens een ver hoging van de overheidsbijdrage aan de financiering, omdat de oneven redige premiedruk op de middengroe pen anders te grote vormen gaat aan- De drie centrale landbouw organi saties en de vier middenstandsbonden handhaven in een gezamenlijke ver klaring hun reeds by herhaling ken baar gemaakte ernstige bezwaren te gen de gevolgen van het invoeren van een sociaal minimum bij de AOW. Dat betekent voor de zelfstandige be roepsbevolking een nieuwe belang rijke lastenverzwaring. De zeven or ganisaties achten het bijzonder te leurstellend, dat in de voorstellen nergens een compensatie te vinden is voor die lastenverzwaring. Vergeefs uit Harlingen is gisteren 'usesn Fra- tijdig ingaan van de belastingver] a- ing en voor een belanrijke verhoging "■n de inkomensgrens in de kinder- !-'-T\vet kleine zelfstandigen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7