RQXY Bejaardenwoningen „Huize Roomburgh" deze maand gereed Rutecks niet dicht S. W. Hagedoorn Betere arbeidsvoorwaarden in Amerikaanse auto-industrie STAKING BIJ CHRYSLER AFGEWEND jagraag! MAANDAG BEGINT CONCILIE NOG GEEN LICHT IN VERDWIJNING HONDERDJES OLVAST Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 september 1964 Tweede blad no. 31361 Nog deze maand zullen de aan de Zaanstraat in opdracht van de R.K. Stichting „Huize Roomburgh" gebouwde 36 bejaardenwoningen ge reed komen. Dc woningen welke een deel uit maken van het in aanbouw zijnde bejaardencentrum zijn voorzien van Afscheid dokter Roodenburg Vermaat Nadat bekend werd dat dokter Roodenburg Vermaat zijn praktijk wenste neer te leggen, heeft zich spontaan een beperkt comité ge vormd, dat zich ten doel stelt geld in te zamelen teneinde hem namens zijn oud-patiënten een afscheidsge schenk aan te bieden. Van velen mocht dit comité reeds adhesiebetuigingen en geld ontvan gen; het is echter ondoenlijk alle oud-patiënten van dokter Rooden burg Vermaat persoonlijk te berei ken. Daarom roept het comité ieder, die mee wil werken op, om zijn of haar bijdrage te storten op giro 678856 ten name van H. J. Beyne, met vermelding: af^heid dokter Roodenburg Vermaat of op de inte kenlijsten te tekenen op het adres: Vijf Meilaan 131. Een en ander gaarne voor 20 sep tember a.s. Zoals wij gisteren reeds in een ge deelte van onze oplaag hebben ge meld blijven de Rutecks bedrijven aan de Stationsweg, welke vandaag zouden worden gesloten, geopend. Een vertegenwoordiger van de E.M.S. heeft dit gistermorgen aan de be drijfsleider van de Rutecksbedrjj- ven, de heer H. Strik, medegedeeld. De bedrijfsleider werd verzocht hiervan het personeel in kennis te stellen en de ontslagaanvrage voor dit personeel bij het Gew. Arbeids bureau in te trekken, hetgeen in middels is geschied. Met de bedoeling het bedrijf voor Leiden te behouden, worden mo menteel door de E.M.S. onderhan- dedelingen gevoerd met gegadigden in de Horeca-sector. Kwarteeuw in overheidsdienst centrale verwarming, douche-cel, centrale televisie en ra dio-antenne en een bergplaats voor fietsen en bromfietsen. Zowel de zit- als de slaapkamer liggen op het zui den. De op de verdiepingen gelegen flatwoningen zijn per lift bereik baar. De bewoners zullen t.z.t ge bruik kunnen maken van de kapel, de hobby- en recreatieruimte in het hoofdgebouw en van de bijbehoren de tuin. Op verzoek van B. en W. worden in eerste instantie slechts woonver gunningen verstrekt aan ingezete nen-bejaarden van Leiden. Het complex bejaardenwoningen aan de Zaanstraat. Ter afhandeling ran de lopende aanvragen stelt het bestuur de be trokkenen, die nog geen beslissing hebben genomen tot 15 september a.s. in de gelegenheid om dat als nog te doen. Daarna zullen nieuwe aanvragen in behandeling worden genomen, en worden de oude aan vragen als vervallen beschouwd. Het kantoor van de Stichting is gevestigd aan de Nieuwe Rijn 17. Ofschoon de stichting een r.k. in stelling is kunnen ook niet-r. katho lieken worden aangenomen. Studie maken van jeugd, onderwijs en sport In het zendingshuis te Oegstgeest arriveerden, gezonden door de Kerk van Bali op uitnodiging van de her vormde zending de heer en me vrouw Soesetya-Reksasiswaja. Zij zullen ongeveer een half jaar in Ne derland blijven. De heer Soesetya, die vroeger inspecteur was voor de lichamelijke opvoeding op de kleine Soendaeilanden, stelde zich in 1956 beschikbaar als directeur van een door de kerk opgerichte muloschool in Denpasar. De heer en mevrouw Soesetya willen in Nederland studie maken van een aantal problemen betreffende onderwijs, jeugd en sport. Hun komst is financieel moge lijk gemaakt door de jeugdactie „Wij doen mee" in de classes Rotterdam en Den Haag. RIJMBIJBEL WORDT UITGEGEVEN Werk van zes jaren Onder leiding en met medewerking van dr. J. R. Smeets, lector in de ge schiedenis van de taal en de letter kunde der Franse middeleeuwen aan de Leidse Universiteit, is een equipe van studenten en oud-studenten aan deze universiteit bezig de rijmbijbel van Mace de la Charite (dertiende eeuw) uit te geven. Met de uitgave van deze rijmbijbel waarvan de oorspronkelijke tekst bewaard is gebleven in één enkel handschrift, dat zich in de biblio- fcheque nationale in Parijs bevindt zullen ongeveer zes jaar gemoeid zijn. De rijmbijbel zal in zeven delen ver schijnen en elk deel zal de complete bijbeltekst van de daarin voorkomen de boeken bevatten, voor zover mo gelijk voorzien van varianten uit een handschrift uit Tours, dat in juni 1940 bij oorlogshandelingen verloren is gegaan. Van dit manuscript heeft men deeltjes kunnen achterhalen, dankzij een drietal studies rond 1900 aan deze tekst gewijd. Voorts zal men in elke aflevering kritische aanteke ningen aantreffen, alsmede een regis ter met namen, een verklarende woordenlijst en een bibliografie. Behalve met de uitgave van Mace* rijmbijbel, houdt de Leidse equipe zich ook bezig met de voorbereiding van een nieuwe uitgave van de bijbel van Herman de Valenciennes (twaalfde eeuw) en met de editie de bijbel van Malkaraume. (Van onze correspondent in Washington) Triomfantelijk heeft de Ame rikaanse vakbond van arbeiders in de auto-industrie een nieuwe, drie jaar geldende, arbeidsover eenkomst aangekondigd met Chrysler. Daarin komt een pen sioenregeling voor zestigjarigen voor, twee extra vakantiedagen jaarlijks, langere werkpauzes, een door de werkgever volledig betaalde ziekteverzekering en pensioen- en loonsverhogingen. Met deze overeenkomst, die slechts één uur voor de door de vakvereniging aangekondigde staking werd bereikt, zijn de beste pensioenvoorwaarden en werkregelingen tot stand geko men sinds het bestaan van de vakbeweging. Dit is niet alleen belangrijk voor de 74.000 Chrysler-arbeiders, maar ook voor 400.000 andere werknemers in Detroits automobielindustrie, aan gezien volgens traditie de twee an dere reuzen, General Motors en Ford, de arbeidsovereenkomst van een van hun concurrenten altijd volgen. De besprekingen van de vakvereniging met Ford en General Motore zjjn daarover al begonnen. De gunstiger arbeidsvoorwaarden plus de pensioenregelingen In de voor Amerika's ec auto-industrie valt samen met de recordafzet voor het lopend Jaar. Verwacht wordt dat alle records ge slagen worden door de totale ver koop van rond acht miljoen auto's. Deze „autoboom" deed de voorzitter van de vakbond, Walter Reuther, voor het bereiken van de nieuwe overeenkomst spreken over autofa- brieken als „met goud geplaveide zweethallen". Deze situatie spreekt ook duidelijk bij uitlatingen van Democratische kandidaten. Er is geen sprake meer van een scherpe kritiek op het grote zakenleven zoals Roosevelt en Tru man die indertijd uitten. Zij poseer den als vrienden van de kleine man. Daarentegen knikken de Democra ten thans vriendelijk naar vakbon den en zakenleven. Dit is geenszins vreemd voor John son, wiens activiteiten tijdens zijn senatorsohap ten bate van Texa:anse oliebelangen (mede door Johnson gelukte het om de onzinnige belas- tingfacilteiten voor oliemiljardairs te handhaven) overbekend zijn, maar het is wel opvallend voor Hubert Humphrey, die ondanks een redel- ke persoonlijke relatie met een aan tal zakenlieden, algemeen geboekt stond als een militante vakbonds vriend. Typerend De ontwikkeling is uiteraard ook het gevolg van het groter aandeel van de werknemers aan de huidige welvaart, waardoor de tegenstellin gen afgesleten raken. Het Chrysler- akkoord is typerend voor de tendens naar betere arbeidvoorwaarden plus sociale zekerheden. De wezenlijke In de Mor spoor tkazerne in Leiden werd gisteren een reünie van oud-onderofficieren van het voormalige Vierde Regiment In fanterie gehouden. Op de foto wordt de oudste deelnemer, de heer Lamers (84) welkom ge heten door organisator E. J. de Geus (links) en de sergeant der lste klasse G. f.Nijman (rechts) van de Onderofficiersmess van I e Morspoortkazerne. (Foto L.D./Holvast) Afzijdig Dunuerüag septemoer is het een kwarteeuw geleden, dat de com mandant van de Brandweer, de heer S. W Hagedoorn, in overheidsdienst trad. De heer Hagedoorn deed kort voor 't uitbreken der tweede wereld oorlog zijn intrede bij de Rotterdam ss brandweer. Bij het uitbreken van de vijandelijkheden, waarbij vooral Rotterdam zwaar getroffen is, werd hi) meerdere malen met een onder zün leiding staande eenheid ingezet om te redden wat er nog te redden viel. Enkele jaren na de bevrijding volg de hy de heer Flameling op als com mandant van de Leidse brandweer, in welke kwaliteit hij ook vele jaren mede was belast met de leiding van de B.B. Opmerkelijk Is, dat een akkoord is bereikt en een staking is afgewend zonder enige hulp of bemiddeling van de federale regering in Wash ington. Dat is typerend voor de hou ding van president Johnson, die graag buiten conflicten tussen werk gevers en werknemers blijft, aange zien zijn relatie tot beiden buiten gewoon goed is. Walther Reuther stelde de stakingsdatum zelfs negen dagen uit opdat Johnson afgelopen maandag een redevoering voor La- borday op de traditionele plaats, het Cadillacplein in Detroit, kon uitspre ken zonder dat er een staking woed de. Bovendien is Johnson de eerste Democratische kandidaat sinds lang, die populair is bU het zakenleven. De traditioneel Republikeinse Ford familie steunt bijvoorbeeld ditmaal Johnson, evenals andere grootheden aan de Amerikaanse oostkust. macht in het Amerikaanse zaken leven is daardoor evenwel niet getast. Nog altijd, ondanks Roose- velts „new deal" plus de daaropvol gende evoluties, bezit één procent van de Amerikaanse bevolking 28 procent van het nationaal vermo gen. Dertig jaar geleden waren die percentages precies hetzelfde. Dat toont aan, dat de structuur vai economische bezitsverhoudingen niet is veranderd. ZUSTER BLOK NAAR KAMEROEN In de Duinzichtkerk te Den Haag zal zondagochtend in een dienst te leiden door ds. I. P. van der Waal de zendingsverpleegster C. Blok den uitgezonden naar het ziekenhuis te Ndoungué in Kameroen. Zr. Blok behaalde in 1955 't vroed vrouwdiploma en werd op 15 april 1956 ingezegend als diacones var Bronovo in een dienst in de Duin zichtkerk. In diezelfde dienst werd zij uitgezonden naar het toenmalige Nieuw-Guinea om als zen dings pleegster in regeringsdienst be ken in ManokwarL In 1962 verliet zy West-Irian en ging naar Calcutta (in Pakistan) waar zij gedurende 10 maanden eei cursus van de wereldgezondheids organisatie volgde. Na terugkomst in Nederland werd Zr. Blok hoofd van de kraamafdeling in Bronovo. Op 16 september vertrekt Zr. Blok naar Ndoungué, waar reeds drie Ne derlandse medici werkzaam zijn. De Raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk in wiens opdracht Zr. Blok zal arbeiden, droeg haar op te trachten in de dorpen rondom Ndoungué de zorg voor de a.s. i ders en haar kinderen te verbeteren Advertentie Juist als man kun je dat zo waarderen Een lekkere Amerikaanse sigaret Men streeft naar korte besprekingen (Van onze correspondent) In Rome is bekend gemaakt, dat de Paus in de loop van deze week zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo zal verlaten om terug te keren naar het Vaticaan in verband met de derde zitting van het concilie, welke maandag zal beginnen. Deze derde zitting zal een ander karakter dragen dan de beide voorafgaande. Het is de bedoeling van het Vaticaan om het con cilie liever zospoedïg mogelijk te beëindigen. Het hangt o.a. samen met de hoge kosten. DUUR SLECHTS ACHT WEKEN Men heeft een om de besprekingen sterk te be spoedigen. Het is namelijk bij de twee eerste zittingen gebleken, dat heel vaak concilievaderen 't woord voerden en dan eigenlijk precies hetzelfde zeggen wat hun voorgan gers gezegd hebben. Nu is er over- eengekomen, dat bij de discussies door verschillende groepen die over een of ander onderwerp hun gelijke mening hebben, van te voren met elkaar overleg zullen plegen en dat dan van elk van die groepen slechts één persoon als woordvoerder zal optredenTevens zal de spreektijd worden beperkt. In het Vaticaan hoopt men dat deze derde zitting de laatste zal kun nen zijn. Maar er gaan heel wat stemmen op van concilievaders en ook van verschillende kardinalen die menen dat dit absoluut uitgesloten is. De derde zitting zou namelijk slechts acht weken duren omdat tegen het einde van november het eucharis tisch wereldcongres te Bombay met zich meebrengt, dat tal van bis schoppen zich daarheen zullen bege ven. Er zijn geruchten geweest dat de Paus persoonlijk naar Bombay zal gaan, maar dit staat allerminst vast en wij geloven eigenlijk, dat dit niet gebeuren zal want de Paus heeft juist in deze dagen bekend laten ma ken dat kardinaal Agadzjanian, hoofd van de propaganda, naar Bom bay zal gaan om hem persoonlijk te vertegenwoordigen. In ieder geval de zitting van het ooncille duurt kort en zijn toch heel wat dingen af te handelen. KERK EN WERELD Een schema waarover stellig heel veel te doen zal zijn, omdat men dit in de komende zitting heel zeker in behandeling zal nemen, is dat over de kerk en de hedendaagse wereld. Dit is een bijzonder uitgebreid sche- waarin allerlei dingen voorko- de huwelijksmoraal, de pil, ver der de overbevolking en voedselge brek, de houding van de kerk in tij den van oorlog en in tijden van vrede de houding van de kerk tegenover het culturele leven en dergelijke. Dit is een schema waaraan zoveel kanten zijn, zodat men dit zeker niet in korte tijd kan afhandelen. Er zijn ook on der de andere schemata nog ver schillende die ongetwijfeld langer dan week duren. Men vermoedt dus wel, dat er na de derde zitting nog el een vierde zal volgen. TOCH VROUWEN NAAR CONCILIE Paus Paulus heeft dinsdag in zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo, verklaard dat vrouwen daarvoor aangewezen kloosterzusters en leken bepaalde bijeenkomsten van de derde zitting van het tweede Vati caanse concilie zullen bijwonen. De mededeling van de Paus kwam als een verrassing, omdat woordvoer ders van de persdienst van het con cilie maandag hadden medegedeeld, dat geen vrouwen deze zitting zouden bijwonen. De opsporingsdienst van de PTT in Den Haag heeft nog steeds geen op lossing gevonden voor de myste rieuze verdwijning van negentien briefjes van f 100 in het Leidse post kantoor. vrouw die voordat de jonge loketbediende melding maakte van de vermissing postzegels kocht en met een biljet van duizend gulden betaalde heeft zich gemeld. Dat heeft nog geen nieuwe gezichtspun ten opgeleverd. Wel is het nu dui delijk geworden dat niemand van het publiek de kans heeft gehad om geld weg te nemen. De conclusie ligt dus voor de hand dat een van de perso neelsleden van het kantoor daarvoor verantwoordelijk is. Dit is ook de me ning van de postale recherche. (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER HaarLstraat 207 heeft hem Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle pry zen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Kerkelijk Leven Nlgtevegt te Uitwijk D. Bouman, itwljk a/Zee. Bedankt voor Dinxterveen (toez. P. Ha- kan d. Kolder- zekamp, GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen-Noord (3e jred.pl.) H. J. Hei Vlaardlngen Oudewater M. Boot te Gaplnge Gees en te Vleuten-De Meern T. L. H. Pleterse, kand, te Voorschoten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlnelandt (Ont. Can. J. J. Rebel te Haarlem-Noord. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Murmerwoude O. Mul ders te TTlruin den Broek: Debora ozefina. P. Turk en C. M. G. Belt; Sonja Hele na. dr. van K. J. de Vogel en L. L. de Vos; Monique Magdalena, dr. van A. J. Straver en L. W. Schrljer; Clazina, dr. van C. Reijngoud en C. van Mud den; Robert, zn. van J. J. H. Schee- ren en P. A. M. M. Krekelaar; Com- merlna, dr. van J. van Oeveren en M. Raaphorst: Bernardus Albertus Maria, zn. van H. Duwel en P. A. A. Penning»; Aloyslus Antonlus Maria, zn. van J. J. J. Noordman en J. M. C. van Wleringen. ONDERTROUWD. J. Blansjaar en R. J. Voo(Js; A. M. stra en M. Smelt: Kroon; J. Neuteboom en R*. C. V. van Vliet; S. M. de Mik en C. H. Verver: T. C. Toussalnt en M. E. C. van SteBn; M. J. B. H. N. Peetere en H. C Kas teel; P. A. J. Devllee en M. A. H Noze- man; A. A. Schouten en J. J. M. Ha- ze broek; G. Scheurwater en C. Mar- quenle; W. J. H. Bouwmeester en W, •uyt; R. WIJ ere en S. Pijnakker; J. W. M. Voskuil ven; J. J. Schinkel en F. OVERLEDEN. P. Sloot. J. Blard. 84 Jaar. man; B. C. J Ommeren. 82 jaar. man; E. P. 83 Jaar, wed. van H. Hollander. foto GESPECIALISEERD IN HUWELIJKSREPORTAGES Apothekersdyk 27, Leiden, tel. 20308

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3