kunst kaleiöoscoQp BIO-TEX Nieuwe overval bende bontdieven in Mayfair ADKIAAN BLANKENSTEEN 'SAMEN MET AAFJE HEYNIS j| Concert v Pieterskerk katholieke prijs voor marxist Portretprijs 1964 ZOU ZIJN ROMP ZONDER HOOFD Coolen, Mulisch e.a. in Staphorst verboden HEBBEN .VERDERFELIJKE' INHOUD bezit wérkelijk bijzondere eigenschappen ONGRIJPBAAR Waarom geen „Labyrinth" in Holland Festival n lp?' ericht 1 maart I860 Donderdag 10 september 1964 Zesde blad no. 31361 t laatste concert in de serie dingen in de Pieters- wordt morgenavond te t over acht gegeven door lan Blankenstein. die vaste inist van deze kerk is. De Lnde altzangeres Aafje Hey- verleent solistische mede ding. kaan Blankenstein beheerst teen ander de moeilijke tech l|( van het prachtige orgel de Pieterskerk. Hij is de List van deze kerk sinds -*fi( als opvolger van Leo U, De heer Blankenstein "™"l in 1951 eindexamen aan flUmsterdam Conservatorium 'een speciale onderscheiding 34 zijn artistieke eigenschap Men zette zijn studie voort Anthon van der Horst. a kennen de prachtige altstem if je Heynis o.a. van de uit- in de Pieterskerk van „Hohe Messe". De organisa- van de serie concerten in de skerk zoals bekend de Her- i Gemeente Leiden en de I Volksuniversiteit K en O _i er goed aan te doen me- f Heynis nu eens buiten de t Messe" In onze stad op te la- fceden. Ije Heynis ontving haar oplei- bü de bekende sopraan me- |r Noordewier-Reddingius en de tn Laurens Bogtman. In het 1948 behaalde zij het staats ka voor zang en van dat mo- [af heeft haar carrière een Advertentie 995,- VEGTÜ R N A WASAUTOMAAT )p een oppervlakte van liet meer dan 50x50 cm ilaatst U de AEG turna, olwaardige wasauto- naat van geheel aparte ilasse. Een sprookje voor Ie vrouw die thuis (tot iefst5kg) ,,laatTwassen leheel automatisch AMSTERDAM do producten AEG lELEFUNKEN OSRAM («ereldvermaard sinds mensenheugenis ölini's „Evangelie" (het filmfestival van Venetië Is i de prUs van het Internatio- rooms-katholieke filmbureau fkend aan de film „Het Evange- 'Igens Mattheus" van de Mar roe schrijver-cineast Pier Pao- •olüii. jgens de jury heeft Pasolini, zijn eigen ideologie te ver- sociale boodschap van vangel ie, in het bijzonder de J voor de armen en de onder- i. getrouw met een vaak aan- menselijke eenvoud en ge- weergegeven en daarbij Tbde eerbied tonen voor de god- 1 dimensie van Christus". rakringen merkte men op dat tol zeer hartelijk werd ontvan- de patriarch van Venetië, faal Urbani. Tot journalisten fclini, dat men „tegelijk mar- gelovig kan zijn". grote Vlucht genomen: binnen en kele jaren werd zij in ons land tot de grootste oratoriumzangeressen gere kend en ook op het gebied van de liedkunst dwong zij algemene be wondering af. Het programma, dat Adriaan Blankenstein en Aafje Heynis uit voeren, luidt als volgt: 1. J.S. Bach .Preludium en fuga in D (orgel). 2. Chr. Ritter, Cantate: O amantisslme sponse Jesu (zang). 3. J. S. Bach, An Wasserfliissen Babylon (orgel). 4. a. G. Réquier, Jésus Christ, Dieu tout puissant (zang), b. P. de Bréville, Prière d'un enfant (zang). 5. H. Andriessen Thema met variaties (orgel). 6. a. P. Post 4 miniaturen (zang), b. P. Post 2 psalmen A capella (ps. 125 en 131) (zang). 7. A. v. d. Horst: Partita over Psalm 8. Koraal (zetting: Cl. Goudimel); Bicinium (fuga); Bici- nium; Canon voor 3 stemmen (met omkering); Ricercare;; Air; Dialoog (pedaalsolo). Toccata; Organum. De Thérèse van Duyl Schwartze Stichting te Amsterdam heeft een portretwedstrijd uitgeschreven, waar aan alle kunstenaars, die op 1 januari van dit jaar nog geen 35 waren, kunnen deelnemen. Tevens wordt als voorwaarde gesteld, dat ze vijf jaar ingezetenen van het ko ninkrijk der Nederlanden zijn. Voor de beste portretten in olieverf wor den een eerste prijs van f 1000 en een tweede prijs van f 500 beschik baar gesteld. Opgravingen in Groninger Martinikerk De Rijksdienst voor het Oudheid kundig bodemonderzoek zal in okto ber opgravingen gaan doen onder het schip van de oudste kerk van Gro ningen, de Martinikerk. Deze opgra vingen kunnen worden verricht nu men toch met restauratiewerkzaam heden aan de kerk bezig is. Het „Comité restauratie Martini kerk", dat f600.000 bijeen wil bren gen, werd dezer dagen verrast met een bijdrage van f5000 van het Prins Bernhardfonds. De restauratie van deze 13e eeuwse kerk zal in totaal ruim f4.000.000 vergen. De restaura tie waaraan nu bijna 2 jaar met suc ces wordt gewerkt zal zeker nog zes jaar vergen. Inmiddels is de hoge lichtbeuk van het koor gereed geko men en zijn de steigers verplaatst naar de kooromgang. Met het her stel van de kapel aan de noordzijde is een aanvang gemaakt. Demi-finale vocalistenconcours 's-Hertogenbosch De jury van het internationale vo calisten-concours te 's-Hertogenbosch waarvan thans de voorselectie ge ëindigd is, heeft tot de demi-finale van dit concours 33 van de 66 zangers en zangeressen, die zij gehoord heeft, toegelaten. Dit zijn 4 bassen, o.w. een Nederlander, 15 sopranen, (3 Neder landsen, 9 tenoren (eveneens 3 Ne derlanders) en 4 alten. De demi-finale is vanmiddag in de Casinoschouwburg te 's-Hertogen bosch begonnen. N.T.B. OVER NED. OPERA Ensemble zonder eigen orkest is ondenkbaar In een aan de gemeenteraad van Amsterdam gerichte brief in verband met de beslissing, die de raad 16 september over het voortbestaan van de Ned. Opera moet nemen, zegt de Ned. Toon- kunstenaarsbond als vakorganisatie het plan toe te juichen de Ned. Opera tot Staatsopera te maken. De NTB is van mening, dat de leiding van de nieuwe opera uit gespecialiseerde personen op zakelijk en artistiek gebied moet bestaan, en dat de geënga- geerden in belangrijke mate zullen moeten worden ingeschakeld bij het bestuur van de opera. Voorts wijsth de NTB op de z.i. fatale gevolgen, die enkele gedane suggesties zouden kunnen hebben. Een Opera-ansemble zonder eigen orkest is volgens de NTB ondenk baar, een romp zonder hoofd, het geen door alle ervaren buitenland se deskundigen zal worden beaamd. Het is volgens de NTB ondenk baar, dat het Concertgebouworkest of het Residentie-orkest met enige regelmaat opera's zou kunnen spe len, zonder dat de zo zorgvuldige gekweekte en wereldvermaarde sym fonische cultuur van deze orkesten ernstige schade zou worden toege bracht. „Bliksemschicht" Over de voorgeschiedenis merkt de NTB op dat vóór 16 maart nimmer is gesproken over een deplorabele toestand in de Opera. ,De gespannen sfeer kwam als een bliksemschicht bij heldere hemel. Twee dirigenten weigerden plotse ling langer mtft hst ensemble te werken: de heer Alberto Erede, die vermoeid in ons land aankwam en trachtte zijn falen te verschuilen achter beschuldigingen tegen het Opera-orkest, en de heer Bauer - Theussel, ten onzent een onbekende dirigent en in Wenen een onbelang rijke figuur, die vrijwel met ieder stuk dat hij in Amsterdam dirigeer de, debuteerde. De bewerkingen van RADIO TELEVISIE GANGETJE TEL.23005 deze beide heren werden nimmer aan anderer oordeel getoetst", aldus de brief, waarin tot slot de gemeen teraad wordt geattendeerd op twee komende voorstellingen van de Ned. Opera: „Het zou zeker tot uw oor deelsvorming kunnen bijdragen, in dien u een of beide voorstellingen zoudt kunnen Ter redding van „Kunst en Kuituur" Ank van der Moer, Josephine van Gasteren, Charlotte Kohier, de cineast Louis van Gasteren en de schrijvers Simon Vinken oog en Jan Cremer zullen 22 september kunstwerken aan de man brengen in de veilingzaal van Paul Brandt te Amsterdam. Zulks ten bate van de kroniek „Kunst en Kuituur". Dit kunstblad wordt aldus de „Tel" met opheffing bedreigd, zodat vele tientallen kunstenaars spontaan hebben gereageerd op het plan van de Antsterdamse kunsthandelaar Will Hoogstraate van d' Eendt belange loos werk af te staan om de Kro niek te redden. „De Kroniek van Kunst en Kui tuur" is een blad, dat 30 jaar lang een doorsnee heeft gegeven van het kunstgebeuren in binnen- en buiten land. Vooraanstaande schrijvers en andere kunstenaars hebben eraan meegewerkt. Redachtiesecretaris en oprichter Leo Braat zag echter geen kans meer het blad in leven te houden, gezien de stijgende onkosten. De opbrengst van de veiling zal de Kroniek een ruggesteun moeten geven, zodat tot heruitgave kan worden overgegaan. Geen subsidie voor bibliotheek (Van onze correspondent) Staphorst Is de laatste jaren vaak in het nieuws geweest: de overspelige vrouw die op een wagen door het dorp werd gereden en de voetbalclub IJhorst. die op zondag niet op het gemeentelijk sportpark mocht spelen. Thans hebben een paar honderd boeken in de bibliotheek van Rouveen (gem. Staphorst) de wrevel opge wekt van de gereformeerde leden van de gemeenteraad. Deze werken, van bekende schrijvers als Anton Coolen. Harry Mulisch, Van Eemland en Hemingway, zouden n.l. een zodanige verder felijke invloed op de bevolking hebben, dat een voorstel van B. en W. om de bibliotheek dit jaar een subsidie van f 12.803.— te verlenen, door de raad werd verworpen. In de bibliotheek van Rouveen ouders, moeten ervoor waken dat staan twee soorten boeken: met een groene en met een rode band. In laatstgenoemde groep komen werken voor waarin nog wel eens een lelijk woord wordt gebezigd of de realiteit van het leven minutieus wordt ge schilderd. Dit is de raadsleden van SGP en ARP te machtig, die menen dat boe ken slechts aan maatstaven voldoen, wanneer zij in het hele gezin kunnen worden voorgelezen. De gereformeerde heer Bisschop riep dan ook opgewonden uit: „Wij, als onze kinderen deze verdorven lectuur in handen krijgen". In Rouveen zelf schijnt men beter tegen de realiteit opgewassen. Daar komen de bezwaren niet vandaan. Ook de Staphorster raadsleden van de CHU en PvdA zagen het alle maal niet zo somber in en waren voor de voorgestelde subsidie. Maar hoe zy en burgemeester mr. Haverkamp ook poogden de anderen van hun geloof in het kwade af te brengen, het plan van B. en W. werd met 7 tegen 6 stemmen van de baan geschoven. Advertentie zegt het keuringsinstituut van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen (zie onderstaand artikel uit DENKEN en DOEN van juni 1964, pagina 16) „Na een veelomvattend onderzoek, verricht door het Wasserij-instituut T.N.O. en een serie praktijkproeven van I.V.H.A. kon ons goedkeurings- merk verleend worden aan het was middel Bio-tex, dat een geheel eigen plaats inneemt tussen de vele was- en reinigingsmiddelen op de Nederlandse markt. Bio-tex bezit werkelijk bijzon dere eigenschappen, die de toepassing ervan dubbel en dwars de moeite waard maken. Dit produkt, op zich zelf een goed synthetisch wasmiddel, zonder bleekmiddel en zonder op tische blauwmiddelen, bevat nl. en zymen, die de eigenschap hebben eiwitten af te breken en zodoende gemakkelijk uitwasbaar te maken. Iedere huisvrouw weet, dat juist de eiwithoudende vlekken: bloed, mejk, ei, jus enz. de meeste moeilijkheden veroorzaken bij de wasbehandeling. Wasgoed dat dergelijke vlekken heeft, mag vooral nooit direct in heet sop gedaan worden, daar de vlekken dan zg. „inbranden" en niet meer te ver wijderen zijn. Langdurig weken was meestal nodig en oude vlekken waren dikwijls in het geheel niet meer te verwijderen. Met behulp van Bio-tex is het nu veel eenvoudiger geworden deze vlekken spoorloos te doen ver dwijnen. Gedurende 20 minuten voor- weken met dit middel bij een tempe ratuur van ca. 50°C. is dikwijls reeds voldoende. Past men een lagere tem peratuur toe, dan moet een langere inweektijd aangehouden worden, tot maximaal twee uur. Het is niet raad zaam een veel langere weektijd toe te passen, daar de kans bestaat, dat het vuil dan weer op het goed neer slaat. In ieder geval mag nooit een hogere temperatuur dan 60 °C. toe gepast worden, daar hierdoor de en zymen onwerkzaam gemaakt worden. Bio-tex kan ook als voorwasmiddel toegepast worden bij automatische wasmachines, mits de voorwastijd lang genoeg is. Bij sterk met eiwithoudende vlekken bevuild goed is het aan te bevelen (als dit bij de machine mogelijk is) inplaats van de voorwas de machine in te stellen op „bonte was" en dit als voorwas te beschouwen, waarbij Bio- tex als wasmiddel gebruikt wordt. Daarna dus inschakelen op witte was, waarbij de voorwas wordt overgesla gen, en het normale wasmiddel ge bruiken, waarvan dan echter een kleine dosis genomen kan worden. Bio-tex is ook een ideaal middel om vuile overhemden in te weken. Dik wijls zal dit weken al voldoende zijn om niet al te vuil gedragen over hemden te reinigen. Een pakje Bio-tex, produkt van Kort man Schulte N.Y., Rotterdam, kost f0,47. De prijs van dit weekmiddel wordt voor een deel goed gemaakt doordat men bij het wassen met min der wasmiddel kan volstaan dan nor maal. Daar het produkt geen bleek middel bevat en niet sterk alkalisch is, kan het voor alle stoffen, die wit of wasecht geverfd zijn, toegepast worden. Voor wol en zijde bij niet hogere temperatuur dan 40 °C." IN TWEE JAAR VOOR ZEVEN MILJOEN GULDEN AAN BONTMANTELS GEROOFD (Van onze correspondent in Londen) De bende bontdieven van Mayfair heeft weer toegeslagen. De melding van een nieuwe overval van deze Londense zware jongens is als een bom op Scotland Yard ingeslagen. De Londense bende, gespeciali seerd in het inbreken in bont winkels in de dure Londense wijken Mayfair, Chelsea en South Kensington (waar minis ters, hertogen en dure filmster ren wonen) sloeg nu weer zijn Het Tweede-Kamerlid Wiliems (PvdA) heeft aan staatssecretaris Van de Laar van O. K. en W. schrif telijke vragen gesteld over de onder handelingen om als onderdeel van het Holland Festival het muzikaal theater „Labyrinth" te doen oproe ren. Do here Wiliems wil weten welke de redenen zijn waarom aan de plan nen tot uitvoering, waarbij ook het Concertgebouworkest zich er geheel voor heeft ingezet om deze als een Nederlandse muziek-manifestatie in het kader van het Holland Festival te brengen een des te aantrekke lijker gedachte, nu de Nederlandse toneelmanifestatie verstek moest la ten gaan geen gevolg kon worden gegeven? Is de Staatssecretaris bereid, wan neer financiële redenen hiervan de voornaamste oorzaak zijn, al het mo gelijke te doen om een dergelijke „ge beurtenis in de ontwikkeling van het hedendaagse muziektheater", zoals niemand minder dan Pierre Boulez een eventuele uitvoering bestempelde mogelijk te maken?, zo vraagt de heer Wiliems. slag in een dure bontzaak in Mayfair: er verdween voor 300.000 gulden aan mantels. Scotland Yard liet bekend maken, dat de bende dit jaar totnogtoe reeds voor ruim twee miljoen gulden aan bont heeft geroofd. Hoeveel de May fair bontbende in haar tweejarig be staan bij elkaar heeft gestolen, werd door de mistroostige politie-inspec- teurs niet eens meer meegedeeld. Be gin dit jaar meldden de geschrokken Yard-mannen, dat de totale buit van de bende minstens vyf miljoen gul den groot moet zijn. Een voorzichtig optelsommetje brengt het getal nu op zeven miljoen. Zeven miljoen gulden aan duizen den dure bontmantels. En de politie heeft nog geen stukje van de gewel dige buit terug kunnen vinden, hoe wel de bende steeds volgens hetzelfde patroon te werk gaat. Scotland Yard is er daarom van overtuigd, dat de bende een grote organisatie achter zich heeft staan. Het zou de Lenden- se politie niet verwonderen, als de bende Internationale contacten had en de mantels en gestolen huiden het land uitsmokkelde. Toen de agenten na verloop van tijd moesten toegeven dat ze mach teloos waren tegenover de handige .commando—methoden' van de bont bende. hebben zij in diverse huizen in oost-Londen, die bekend stonden als „pakhuizen voor gestolen waar" overvallen gedaan. Maar nog geen pluisje van de kostbare mantels Is teruggevonden. VROUW zware jongens waarschijnlijk door een vrouw wordt aangevoerd. Enkele maanden geleden kwam de politie er achter, dat een knappe vrouw een paar dagen voor elke roofoverval in de bontwinkels verscheen en zich een keur aan bontmantels liet tonen. ZU was alleen geïnteresseerd in 't duur ste. Zij kocht nooit wat en verliet de winkel pas nadat de wanhopige be dienden haar vrijwel de gehele voor raad hadden laten zien. De handige inbrekers sloegen steeds enkele da gen later toe. Ondanks de overvallen die de zware jongens op tientallen winkels hadden gepleegd, hebben zij niet eenmaal tijdens hun vele nachtelijke karweitjes de ingenieuze elektro nische alarmsystemen in werking ge steld. zy weten nameUJk, dat alle deuren, etalages en ramen van de duurste bontwinkels door een elek tronisch brein worden geschermd. De alarminstallaties waarschuwen met hun luidklinkende bellen en loeiende hoorns in de meest gevallen niet al leen de buurt, maar ook het di« htst- bijzynde politiebureau. Maar de ongetwijfeld pientere bont rovers weten wel, dat byna elke bontwinkel van bovenaf onverdedigd is. Zij bereiken hun „prooi" vanaf de daken. In sommige gevallen vie len zy een leegstaand huis binnen, liepen over de daken naar hun „ope ratieterrein", haalden de dakpannen weg en lieten zich met een nylon- koord op de vliering van de bontsaak zakken. Vervolgens hakten zy een gat in de vliering en lieten zich daardoor zakken in de werkruimten en opslagplaatsen van de bontwinkel. Ramen, deuren en brandkasten gaan ze uit de weg. ook al liggen de brandkasten vol geld. SPECIALISTEN De „commando-eenheden" van de bontbende moet volgens de politie uit specialisten bestaan: geveltoeris ten, bontkenners de dieven stelen alleen het beste en enkele sterke jongens die de zware vrachten bont over de daken slepen en die in een vrachtwagen deponeren, die vaak honderden meters van hun werk terrein geparkeerd staat. Patrouille rende agenten hebben daarom nooit iets „vreemds" gezien, zy horen pas de volgende morgen, dat de ongryp- bare bontbende weer heeft toege slagen. Sinds de paasdagen had de bende niet meer van zich laten horen. Scotland Yard had al de stille hoop, dat de bende uit elkaar was gegaan. De overval begin deze week heeft de Yard weer in staat van alarm ge bracht. De winkels ln Mayfair liggen vol met nieuwe bontmantels voor het winterseizoen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 19