foiling van Noorwegen pas in [957 tot de troon geroepen OPLICHTER MET ACTEERTALENT Is kroonprins deed hij alles voor de Noorse bevrijding Parijs en Bonn praten weer met elkaar moeten van dat We ministerie af iV Het koninklijke jacht „Norge", waarmee koning Olav van "Noor wegen in Amsterdam arriveert voor een staatsie- bezoek aan Koning Olav. Koningin Julia na en Prins Bernhard tijdens de intocht van de Noorse vorste lijke gast in Amsterdam. SCHISMA IN INDIASE C.P. De leider van de Indiase commu nistische parlementsfractie in het Lagerhuis, Gopalan, heeft zich met elf anderen afgescheiden en een pro- Chinese groep gevormd. De 32 man tellende communistische fractie heeft hierdoor de leiding van de oppositie verloren aan de anti-communistische Swatantra-partij, die 29 leden telt. Van de overgebleven 21 communis ten zouden er vyf of zes als onaf hankelijke leden willen aanblijven, de Moskou-gezinde groep zou daar mee tot 15 of 16 worden terugge bracht. In het Hogerhuis hebben de communisten acht zetels. Uit Trivandrum wordt gemeld dat de regering van de staat Kerala dinsdag is gevallen door een motie van wantrouwen van de socialistische oppositie, die met 73 tegen 50 stem men werd aangenomen. Kerala was de eerste Indiase staat die een com munistische regering kreeg, in 1957. Deze werd In '62 omvergeworpen, waarna een regering van uitsluitend leden van de CongrespartU werd gevormd. Aangezien volgend jaar februari algemene verkiezingen wor den gehouden, menen waarnemers dat de centrale regering het bewind over deze staat tot dan toe recht streeks zal gaan voeren. Kongolese leger in opmars De Kongolese regeringstroepen die naar het noorden oprukken uit de onlangs heroverde Alberts tad. heb ben Bendera, 130 km noordelijker, heroverd. Dit is gisteren uit betrouw bare kringen in Leopoldstad ver nomen. Radio-Stanleystad heeft intussen nadere bijzonderheden bekendge maakt over de onlangs ingestelde „regering van de Volksrepubliek Kongo". Een voormalige minister van Sociale Zaken onder de regering van Adoela, die ln 1961 werd ge vormd, Senghe Asoemani, wordt ver meld als minister van Binnenlandse Zaken. Een zekere Silvain Ama. een onbekende, is minister van Finan ciën. Patrick O'malley, die In Johan nesburg vrijwilligers voor het Kon golese leger heeft aangeworven, heeft gisteren meegedeeld, dat deze wer ving is gestaakt en dat de omstreeks honderd mannen, die zich hadden opgegeven, naar huis kunnen gaan. O'Malley zei, dat de werving is „ach terhaald door de Internationale si tuatie". Overbevolking in Zuidafrikaanse wildtuinen President Paul Kruger, die een maal voorzag dat de wilde dieren in Zuid-Afrika met uitroeiing bedreigd zouden worden, ontwierp daarom het plan voor wat thans de „Kru- ger-wildtuin" genoemd wordt. Deze wildtuin is een geweldig grote opper vlakte oerbos en -land, doorsneden door goede autowegen en voorzien van pleisterplaatsen in de vorm van bungalowdorpjes voor toeristen, die er modern comfort genieten. Per auto kan men dit gebied veilig door kruisen. Zoals bekend is dit initia tief elders in Afrika herhaaldelijk nagevolgd. De Kruger-wildtuin telt nu 1760 olifanten, 14600 blauwe wildebeesten, 13.000 zebra's. 200.000 impala's (een soort antilopen). 4000 nijlpaarden en on telbar© andere dieren. Intussen heeft de beëindiging van de slachtingen door blanke en zwarte jagers de dierenwerled zoda nig uitgebreid, dat er thans zelfs van overbevolking gesproken kan worden. Het bestuur van deze unieke dieren wereld heeft zich dan ook genood zaakt gezien te besluiten tot „uit dunning". De eerste maatregel is dat honderd nijlpaarden moeten ver dwijnen, gevolgd door kleine aan tallen van de andere soorten. Het spreekt vanzelf, dat de uitvoering van deze maatregel in handen wordt gelegd van deskundige jagers, die zullen trachten zich te beperken tot zwakke en ziekelijke dieren. Overi gens bewijst de noodzakelijkheid van deze maatregel wel, dat Kruger een man van visie was. speelde een vooraanstaande rol bij de organisatie van de strijdkrachten van „Vrij Noorwegen" ln Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten. Bo vendien bleef hij in voortdurend contact met de leiders van de ver zetsbeweging ln zijn bezette land. Hij werd ln 1944 opperbevelhebber van de Noorse strijdkrachten en op 13 mei 1945 keerde hU als eerste jjortieve figuur Olav V van Noorwegen, I Cl morgen tot en met 12 sep- J een staatsbezoek aan ons ^ypngt, is een „jonge" Koning, leeg op 21 september 1957 na I van zijn vader, Koning Haa- I, de Noorse troon en koos devies als zijn vader: alles ^^orwegen. in juni 1955 was de huidige regent geworden daar Koning I wegens 'n beenbreuk zjjn taak IA »n vervullen. Hij was toen W l jaar. Koning Olav werd n.l. lull 1963 te Appleton House [eland geboren. Zijn vader Joen nog Prins Carl van De- rn en zijn moeder was Prin- Bd. Toen hij twee jaar was, jn vader gekozen tot Koning lorwegen. Dit geschiedde na Jl inding van de unie met Zwe- juni 1905. Iprins Olav, die op zijn derde m.op ski's van de heuvels in ^^stuin in Oslo gleed, heeft op pooit een speciale behande- ivoorrechten gehad of willen Hij is voorzitter van de wP fenvereniging van zijn school i> maar hij moest die functie [toen zijn medescholieren het kis waren met een van zijn &in 1921 eindexamen gym- ït als beoordeling „zeer be- A Bd". In de loop van dat jaar w* naar de Militaire Academie. Wjn achttiende jaar heeft hij fingen van de ministerraad die werden voorgezeten KONING OLAV V door zijn vader de Koning. De kroonprins slaagde in 1924 met uit stekende cijfers voor het examen van de Militaire Academie en ging daarna volkenrecht en economie aan de universiteit van Oxford studeren. Prins Olav was een groot liefheb ber van sport en hij verwierf een reputatie op het gebied van het ski springen en speciaal op dat van de zeilsport. In 1928 veroverde hy bij de Olympische Spelen in Amsterdam de gouden medaille voor zeilen in de zes-meter-klasse. Ook thans zeilt Koning Olav nog veelvuldig. Kroonprins Olav huwde in 1929 met Prinses Mërtha, dochter van Prins Carl en prinses Ingeborg van Zweden. Prinses Martha overleed in 1954. Hij heeft drie kinderen: Kroon prins Harald, Prinses Astrid en Prinses Ragnhild. Op 9 april 1940 ondernamen de Duitsers him onverhoedse aanval op Noorwegen. Toen het in juni 1940 duidelijk was geworden dat de Ko ning en de regering het land zou den moeten verlaten, bood Kroon prins Olav aan met het Noorse volk onder de vreemde bezetting te blij ven. De regering, die toen geleid werd door Johan Nygaardsvold, wil de dit aanbod echter niet aanne men, zodat de Kroonprins met de Koning en de regering naar Groot- Brittanië uitweek. De Kroonprinses en hun drie kinderen gingen naar de Verenigde Staten. De Kroonprins heeft in de oorlogs jaren in Groot-Brittannlë al zijn tijd en energie besteed aan de strijd voor Noorwegens bevrijding. Hij van de Koninklijke familie naar Noorwegen terug. In de naoorlogse jaren heeft de Kroonprins zich voortdurend verder voorbereid op de hoge taak die hem wachtte. Hij nam daarbij een steeds groter deel van de werkzaamheden van zijn vader over, totdat hij zeven jaar geleden zelf tot de troon werd geroepen. (Van onze correspondent in Parijs) De maandelijkse ontmoetingen tus sen ministers of hoge departements ambtenaren waarin het Duits-Franse vriendschapsverdrag voorziet, zullen op 15 september weer worden hervat. Vorige maand werd het beraad opge schort. Officieel i.v.m. de vakantie, maar in werkelijkheid als gevolg van de verkoeling der wederzijdse relaties, welke in juli j.I. toen generaal De Gaulle de balans wenste op te maken van alle ontgoochelingen die de nieu we vriendschap hem had opgeleverd, dan ook wel het absolute nulpunt had bereikt. Dat de directeur van politieke za ken op de Quai d'Orsay, Charles Lus set, volgende week in Bonn weer gaat praten met de Westduitse staats secretarissen Lahr en Carstens, be wijst overigens niet dat de „scènes de ménage" waarin de Frans-Westduitse idylle was verkeerd, nu definitief tot het verleden zullen behoren. Het ini tiatief is van Bonn uitgegaan, waar men nu liever wil voorkomen dat pre mier Chroesjtsjow bij zyn komend bezoek het Frans-Duitse vuurtje nog wat zou kunnen aanwakkeren. In feite blijven beide landen dus niette min op hun standpunt staan. En KERK OVER VREDE EN OORLOG In de aula van het hoofdkantoor van de provinciale Noordbrabantse Electriclteitsmaatschappij in 's-Her- togenbosch is gisteravond het drie daagse internationale congres van de katholieke vredesbeweging „Pax Christ!" geopend. Het congres is ge wijd aan het thema „De kerk over vrede en oorlog in het atoomtijd perk". De voorzitter van de internatio nale Pax Christibeweging, Maurice kardinaal Feltin uit Parijs, kon zijn openingsrede behalve tot 250 con gressisten uit 22 landen, ook richten tot de minister-president mr. V. G. M. Marijnen en de burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. R. Lam- booy. Tot de congressisten behoren o.a. kardinaal Alfrink, voorzitter van de Pax Christi-beweging in Neder land en verscheidene binnen- en buitenlandse bisschoppen. Kardinaal Alfrink, die een alge meen welkomstwoord tot de aanwe zigen richtte, betoogde dat het voor komen van een oorlog in deze tfjd een conditio sine gua non is om het menselijk leven te redden, nu de vernietigingsmiddelen zo ver zijn ge vorderd, dat een enkeling hele vol keren kan uitroeien. Dit congres wil een bijdrage tot de vredesgedachte leveren door het menselijk geweten wakker te schud den en de mentaliteit te beïnvloeden. Ook de minister-president, mr. Marijnen betoogde dat de vorderin gen van de wetenschap nieuwe we gen eisen naar vrede en veiligheid in de wereld. Htf noemde de oorlog niet onvermijdelijk en de vrede niet onbereikbaar. In zijn openingsrede stelde kardi naal Feltin duidelijk, dat dit con gres geen gezaghebbende stem heeft, maar wel wil men hier de gedachten, richtlijnen en standpunten verdui delijken. niets wijst erop dat de fundamentele tegenstellingen in de visie over de rol die Amerika, militair en econo misch, in Europa moet spelen, ook maar in geringe mate zouden zijn Belde regeringen zien echter wel het belang in van een zekere camou flage voor de buitenwacht, (en dus in het bijzonder voor Moskou) van die tegenstellingen en met dat doel ko men de diplomaten nu dus spoedig weer bijeen om te pogen zo'n geluids dichte fapade te heffen. Verwacht mag daarom worden, dat minister Schröder in Bonn in de naaste toe komst zijn mond over de gaullistische these zal pogen te houden en dat generaal De Gaulle in zijn talloze toespraken zal trachten de West duitse partner niet te sterk te heke len. (Van onze correspondent in Parijs) Veelzijdigheid kan men de Fransman Gerard Thys niet ontzeggen, die gisteren eindelijk door de politie van Grenoble is gegrepen, nadat hij twee maanden lang in de hoogste kringen had verkeerd en slechts in de duurste hotels placht te over nachten. Hotels die hem echter nooit een rekening wisten te pre senteren, aangezien de vogel steeds weer was gevlogen. Als acteur zou Gerard Thys een briljante carrière hebben kunnen maken, want de rollen die hij zo levensecht heeft gespeeld, zijn op de vingers van twee handen nauweiyks af te tel len. zyn blonde haren hadden de 36- jarige Fransman een voorliefde voor het Duitse emplooi bijge bracht. Als kolonel Hans Fohl, com mandant van het pantserregiment in Bonn, liet hij zich door officieren van het plaatselijke district in de mess uitnodigen om uitvoerig op de Frans-Duitse verbroedering te kun nen drinken en klinken. Enkele dagen later meldde hij zich aan by de directeur van de acade mie voor architectuur om als Duitse collega gedachten over de bouw kunst uit te wisselen, welke achter af wel by zonder vermetel en soms zelfs wat bizar werden gevonden. Voorts heeft hij, steeds op het hoogste niveau, contacten gelegd in zyn functie van Duits hoofdingenieur, dito directeur van een serie waren huizen en tenslotte onder de naam van mgr. Dellmans, als afgezant van het Vaticaan, dat hem belast zou hebben met de inspectie van de priesterarbeiders in en rond de stad Grenoble. Voorzitter chr. middenstand boos op Economische Zaken: „Ik heb het nog nooit zo qezeqd. Maar nu, in de huidiqe situa tie, kan ik niet anders: we moeten van het departenment van Eco nomische Zaken met zijn minister en zijn staatssecretaris af". Dit verklaarde de voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, de- heer H. de Mooy uit Rijnsburg, gistereti in Utrecht, waar hij het congres van de Christelijke Bond van Meubileringspatroons toesprak. D© middenstand voelt zich op het departement van Economische Zaken niet meer thuis, aldus de heer De Mooy, die hier aan toevoegde, dat hy de dag zal zegenen, waarop een van de christeiyke politieke partyen d© moed heeft, om te pleiten voor de Instelling van een ministerie van de Middenstand. Eerder had de heer De Mooy het overheidsbeleid een drei ging door de middenstand genoemd. De overheid gaat haar gang maar. zo zei hy. De ambtenaren hebben dit Jaar als men alles optelt een salarisverhoging van ver boven de tien procent gehad, maar desondanks krijgen ze er nu nog 3,5 procent by. Over de werknemers, die maar 10 procent hebben gekregen wordt niet gesproken. Voor wat het prysbeleld Gasslang los: vrouw omgekomen In een benedenwoning aan het Schulpplein in Rotterdam-zuid is vannacht de 64-jarige weduwe Z. E. Mout-Pleit door gasvergiftiging om het leven gekomen. Een broer van het slachtoffer de 61-jarige D. Pleit, lag bewusteloos in bed. Hy werd on- middeliyk naar het ziekenhuis ge bracht. In het souterrain van het pand trof men de 16-jarige L. Stok, die in de Dokstraat woont, slapend aan. De jongen, die nog niet buiten bewustzyn was geraaxt, is onmiddel- ïyx naar buiten gedragen. In over spannen toestand is hy by andere familieleden ondergebracht. Het bleek, dat in de keuken de gasslang betreft, verklaard© de heer De Mooy, dat de middenstand gedwongen zal zyn, zyn medewerking daaraan op te zeggen. Als men met de vertikale Prijsbinding alleen terwill© van de consumenten de bodem en de sta biliteit wegslaat uit een stuk van het bedrijfsleven, maar anderzyds wel vasthoudt aan het prijsbeleid. Als men in de toekomst het overleg weghaalt uit het loon- en prijs-be- leid komen we terecht in een struc turele binding, die niets anders is dan prijsbeheersing, aldus de voor zitter van de C.M.B. Volgens hem vraagt de midden stand geen opheffing van de con currentie, maar wil hy evenmin dat de middenstanders tegen elkaar wor den uitgespeeld en zoals in de jaren dertig elkaar gaan kapot maken. De middenstand is naar de me ning van de heer De Mooy, de speelbal van het loon en prijsbeleid. Omdat de loonsituatie uit de hand is gelopen reageert men dit af op het vlak van de prijzen. was losgeschoten en het kraantje openstond. Waarschynlyk is dit na half elf gebeurd, op welk tydstip on geveer de in het benedenhuis aan wezigen naar bed zyn gegaan. Omstreeks kwart voor 3 vannacht werd een bovenbuurman, J. Kasius, wakker door een gaslucht, die kenne- Ujk van beneden kwam. Met een tweede buurman, J. A. Faase, for ceerde hy de buitendeur van de wo ning. De beide mannen troffen de weduwe levenloos in de tussenkamer aan. In de voorkamer lag de man en ln het souterrain de jongen. Zeer doortastend hebben zy maatregelen genomen, zodat al spoedig GG en GD en politie ter plaatse waren. Dat hy zyn spel niet nog langer heeft kunnen spelen, moest Thys uitein delijk wyten aan een taxi-chauf feur die in de oorlog in Duitsland gevangen had gezeten en die hem betrapte op een paar kanjers van fouten in zyn Duits. Het totaalbedrag van onbetaalde ho tel- en andere rekeningen moet een cijfer met etteiyke nullen vormen. Maar zodra Thys weer uit de ge vangenis komt, mag hij misschien wel een engagement van een Pa- rij se theaterdirecteur of van een Franse filmproducer tegemoetzien. Hoewel hij dan natuuriyk beter geen Duitse rollen kan vertolken. Senaat akkoord Schadeloosstelling kamerleden omhoog (Van onze parlementaire redacteur) De Eerst© Kamer heeft zich giste ren geschaard achter het voorstel van minister Toxopeus om de scha deloosstelling van de Tweede Ka merleden per 1 januari 1964 van 15.000 op 17.500 gulden per jaar te brengen en per 1 januari 1965 op 20.000 per jaar. By na geen van de Senaatsleden had enig bezwaar tegen deze salaris verhoging van de collega's aan de overzyde van het Binnenhof. Slechts de twee pacifisten en de enige com munist in de Kamer stemden tegen de verhoging, zodat de grondwette lijk voorgeschreven tweederde meer derheid ruimschoots werd gehaald. De discussies gingen in hoofdzaak over het voorstel van minister Toxo peus (Binnenlandse Zaken) om de fractievoorzitter boven de schade loosstelling nog een bedrag toe te kennen. Het begrip fractie en frac tievoorzitter komt tot nu toe in geen enkele wet voor. De altyd nogal legalistisch inge stelde Senaat had in de schrifteiyke voorbehandeling daarom aan minis ter Toxopeus gevraagd deze begrip pen te definiëren. De minister wei gerde dit, waar de Senaat nogal ont stemd over was. Minister Toxopeus verklaarde zich bereid een voorstel van mr. H. van Riel (VVD) om de fracties zelf de extra-toewyzing te laten verdelen in studie te nemen. Donkere Frangaise vrijgesproken van oplichting bank De rechtbank in Utrecht heeft de 26-Jarige danseres Alllah Zorah, een Noordafrikaanse, die haar domicilie 1-n Parys heeft, vrijgesproken. De rechtbank acht het niet bewe zen, dat zy op de tweede augustus van het vorig Jaar door middel van een wisseltruc het S oester bykantoor van de Raiffeisenbank voor een be drag van f. 6.000 heeft opgelicht. Tegen haar was een gevangenis straf van twee jaar met aftrek van voorarrest geëist. De rechtbank is van oordeel, dat uit de verklaring van de directeur van het bykantoor van de Raiffeisenbank tal Soest wel iswaar was gebleken, dat men op de tweede augustus een bedrag van f. 6.000 miste, maar dat niet is ko men vast te staan, dat de donkere vrouw, die de bank omstreeks het middaguur bezocht, het geld heeft ontvreemd. De rechtbank is voorts van mening, dat bovendien uit de getuigenverklarineen niet is geble ken. dat Alliah Zorah en de fatale donkere vrouw een en dezelfde per soon zijn. Tydens de zitting nu een week geleden werden meer dan tien personen met Alliah Zorah gecon fronteerd. Slechts één herkende haar positief als de donkere dame, die op de tweede augustus zich van een vreemd taaltje bedienend in ver schillende plaatsen geld had pogen te wisselen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9