AMERIKAANSE ONDERSCHEIDING VOOR LEIDS BIOFYSICUS hfc d Schotse medische studenten komen naar Leiden Diploma's voor Leidse EHBO-ers j VERWARD j VERHAAL V. en D. toonde veel leuke breimodellen Leerzame avond Natuurvrienden Universitaire benoemingen Werkgelegenheid in Leiden zeer ruim Laat maar waaien. GEEN BELANGRIJKE WIJZIGINGEN IN GROENTIJD EN NOVITIATEN SEGNI BUJFT VOORUITGAAN "gericht 1 maart 1860 Woensdag 9 september 1964 Tweede blad no. 31360 Prof. Duysens kreeg Kettering Award De Amerikaanse vereniging van plantenfysiologen heeft in haar jaar vergadering de Charles F. Kettering Award 1964 van 1000 dollar toegekend aan prof. dr. L. N. M. Duysens, hoofd van het Biofysisch Laboratorium van de Leidse Universiteit. Deze prjjs is toegekend als een erkenning van diens belangrijke bijdragen tot het onderzoek van de fotosynthese". In het bij zonder werd in de toelichting by de prijstoekenning naar voren gebracht, dat prof. Duysens baanbrekend werk heeft verricht bij het ontwikkelen en toepassen van apparaturen en technieken en ook theoretische methoden, waarmee net hem en zijn medewerkers mogelijk was vele fysische en che- Fotosynthese De fotosynthese is het levenspro- :s, waarmee planten uit zonlicht, koolzuur, water en relatief kleine hoeveelheden zouten de voor hun groei en andere levensprocessen be- jjj nodigde chemische stoffen opbou- wen. Deze opbouw kost energie, wel- Taftke geleverd wordt door licht, dat J wordt geabsorbeerd door de in de l planten aanwezige kleurstoffen. De bekendste hiervan is het bladgroen chlorofyl, waaraan planten hun groene kleur danken. In andere overheersen soms andere kleurstoffen, zoals bijv. in de rode, jM blauwe of bruine zeewieren, maar eeds is chlorofyl aanwezig. Onderzoekingen door prof. Duy- rns en zijn medewerkers hebben een belangrijke bijdrage gegeven tot het inzicht, dat deze kleurstoffen ie geabsorbeerde lichtenergie via het chlorofyl overdragen aan speciale reactieve chlorofylachtige moleculen, jreactiecentra genaamd. Deze reac- ljtiecentra brengen via tussenstoffen nsch tenslotte het waterstof- of electro- J nentransport te weeg van water Onnaar koolzuur, hetgeen leidt tot ude vorming van koolhydraat, in het bij zonder suiker, uitgangspunt van ver levensprocessen De diofysica, die de laatste jaren sterk in opkomst is, vormt een grens gebied tussen natuurkunde, biologie chemie. De onderzoekingen op Biogafysisch Laboratorium in Leiden worden uitgevoerd door een team van wetenschapsmensen van deze drie richtingen, zowel afgestu deerden als studenten. Mens en dier hebben de produk- de fotosynthese nodig als voedsel en brandstof. Zonder foto synthese zou het leven op aarde, zoals wij dat kennen, niet mogelijk (zijn. Het merkwaardige is, dat het [mechanisme, waarmee het voedsel „verbrand" wordt, dat nodig is voor de andere levensprocessen, analoge he mussenstoffen gebruikt als de foto- )unu np'c tl Md* Gedurende de laatste dagen van zullen vijfendertig medische studen- de Edinburgh Medical '[School een bezoek aan Leiden bren- i Het bezoek van deze ouderejaars- studenten onder leiding van enkele bedoeld om de histo rische relaties tussen Edinburgh leiden te versterken. Die betrekkin- t zijn al oud, daar John Munroe, rling van de befaamde Boerhaave, s Edinburgh Medical School heeft ssbicht. Het bezoek van de Schotten, In ran verscheidene leidse hoogleraren inleidingen zul- houden en onder meer een jexcursie naar de Deltawerken is nomen, is een tegenbezoek van excursie die Leidlse medische [studenten vorig jaar naar Edinburgh ihebben gemaakt. Advertentie Zoekt U een gouden armband of collier Dor f 70.- en f 100.- of f 300.- en f 800,-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. De het tot opleiding lenheidsdiploma-EHBO, welke werd gegcvein onder auspiciën van de Eerste Leidse EHBO-Brigade en on der leiding stond van de docent dok ter C. R. Zjjerveld heeft goede resul taten gehad. Na het vereiste examen, dat door 36 cursisten werd afgelegd en werd afgenomen door dokter G. J. Verbrugge moesten slechts 5 exami nandi worden afgewezen, zodat Lei den 31 gediplomeerde EHBO-ers (stcrs) rjjker is geworden. Tijdens een door de Eerste Leidse EHBO-Brigade belegde bijeenkomst de grote zaal van het Gerefor meerde Jeugdhuis in de Breestraat vond gisteravond de officiële diploma- til'treiking plaats. Alvorens tot de uitreiking van de diploma's over te gaan, wees dokter Verbrugge de pas geslaagden nog eens op de grote verantwoordelijk heid, die zij nu als gediplomeerde EHBO-ers(sters) krijgen te dragen en adviseerde allen de komende oefenavonden trouw te bezoeken. De geslaagden zijn: de dames H. Batteke-Brouwer, J. Buijzen-Dene- kamp, F. de Wekker-de Ree, H. Meijer-Brouwer, A. van Meerkerk, H. Bakema, L. v. d. Bos, P. Franke, W. Hoeflaken. P. de Jong, M. van Kes- teren, J. kiel, H. Koops, E. Mokken- storm, P. Noort, A. Slewe, W. van Strien, M. Visser, J. Wolswijk en de heren: A. v. d. Berg, J. Eggink, P. Fa- lenteijn, L. Guldemond, G. Harteveld, H. Hederik, Ph. Hetebreij, G. Jasper- se, C. Julien, P. Kiel, J. v. d. Maas en H. Vervloet. synthese. In het algemeen kan men zeggen, dat verdieping van inzicht in de fotosynthese ook bijdraagt tot inzicht in veel andere levensproces sen, en omgekeerd. Als wjj in detail begrijpen, hoe de planten met behulp van licht, „energierijker" stoffen opbouwen uit eenvoudige grondstoffen, zal het misschien gelukken die omstandig heden te scheppen, waaronder maxi male opbrengsten van deze stoffen mogelijk zullen zijn. Dit zou kun nen helpen bij het steeds belangrij ker wordende vraagstuk van voed selvoorziening voor de wereldbevol king. Mogelijk zou het verkregen inzicht er ook toe kunnen bijdragen de synthese van bepaalde chemische stoffen met behulp van licht moge lijk maken. Een 21-jarige bouwvakarbeider uit Leiden deed een verward verhaal om trent de bromfiets, waarop hij in Leiden had rond gereden. Toen de politie hem aanhield, wei gerde hij aanvankelijk te zeggen hoe hij aan de bromfiets kwam, doch la ter zei hij, dat hij die had wegge haald. Bij de rechter-commissaris kwam hij weer op die verklaring terug en voor de rechter betoogde hij de bromfiets van een vriend in bruikleen te hebben gehad. Doch wie die vriend was, kon hij niet zeggen. Geen wonder dat de offioier weinig of niets van de verhalen geloofde en wegens diefstal van de bromfiets zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorrarrest eiste. De verdediger wees op de moeilijke jeugd die verdachte heeft gehad en bepleitte clementie. Het vonnis werd drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. prijs draagt, is gedurende Jaren vice- president van het General Motors concern geweest. Hij vond o.a. de elektrische automobielstarter uit. Een deel van zijn groot vermogen bestemde hij voor het oprichten van de Charles F. Kettering Foundation, een organisatie, die het wetenschap pelijk onderzoek van de fotosynthese en van de oorzaken van kanker bevordert. (Van onze bijzondere medewerkster) de extra dikke sportwoL 't Is er weer de tijd voor. We gaan langzaam maar zeker aan de kou denken en aan wat ons daartegen kan bescher men. En wat is behaaglijker dan een dikke wollen trui of een in ons klimaat onmisbaar vest? In de lunchroom van Vroom en Dreesmann in Leiden werd gisteren om half elf en drie uur een kleine show gehouden van breimodellen. Al le modellen waren met de hand of met de breimachine vervaardigd van Neveda of Belcanto wol (eigen merk) Beide merken bieden een keur van wolsoorten. Van de fijne Shetland tot De Leidse aquarium- en terra riumhouders vereniging „De Natuur vriend" heeft gisteravond in het Pe truszaaltje aan de Lammenschans- weg een vergadering gehoudep. De voorzitter van de vereniging, de heer W. Zwart, kon na zijn openings woord weer enige nieuwe leden wel kom heten. De notulen van de vorige vergadering werden zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Daar na was het woord aan dr. J. M. Lodewijks, die zijn toehohorders op bijzonder plezierige wijze een en an der vertelde over het leven van bui deldieren. Dr. Lodewijks deed dit op humo ristische, maar toch zeer degelijke wijze, zodat de tientallen aanwezi gen niet alleen met genoegen geluis terd hebben maar ook veel hebben opgestoken over deze bij ons onbe kende vorm van leven. Ook schetste dr. Lodewijks de problemen, waar mee men in Australië te kampen kreeg door het in 't wilde weg invoe ren van verschillende vreemde plan ten en dieren. Hierdoor werd het evenwicht in de natuur verbroken en ontstonden toestanden, die slechts met veel kosten en moeite weer ge corrigeerd konden worden. Deze inleiding diende ter illustra tie bij de film, die daarna vertoond zou worden. Onder de titel „Great barriere reef" ontrolde zich voor de ogen van de toeschouwers een fan tastische film over het leven op en in het grote koraalrif langs de kust van Australië. De bizarre vormen en de schitterende kleuren hebben alle aanwezigen van begin tot eind geboeid. Ook werd de film „Merk waardige dieren en mensen in Austra lië" vertoond. Beide films werden van een toelichtend woord voorzien door dr. Lodewijks op de inmiddels van hem bekende geestige wijze. Na de rondvraag besloot voorzit ter W. Zwart de vergadering, waar bij hij de hoop uitsprak in de toe komst weer evenveel belangstellen den op de vergadering te mogen begroeten. De Leidse vereniging van aqua rium en terrariumhouders „De Na tuurvriend" heeft voor deze maand nog twee excursies op het program ma staan. Omdat de belangstelling voor deze excursies vorige maand erg groot was, zijn er dit keer twee groepen gevormd, die om beurten een bezoek gaan brengen aan mooie aquaria van leden. Ze waren er volop. Stoere truien en heerlijk warme vesten. Voor een sportieve tiener een trui van zwarte sportwol, waarvan alleen de linker helft van het voorpand wit was met ingebreide rode punten. Of een rood ve6t met rits van moderne Spun-spun wol, dik dun- dik - dun (zg. bobbeltjes wol). Een paar avonden breien en zo'n vest is af. Naalden nummer 6 of 7 worden daarvoor gebruikt. Dat is te doen. Zelfs voor mensen met weinig tijd. Bedoeld vest was versierd met breed fantasie-band middenvoor en onder aan de panden. Dan was er nog een witte sport- trui met ingebreid hart op heuphoog te, compleet met pijL Zoiets op een ijsbaan: „Want Cupido houdt veel van schaatsenrijden". Niet alleen aan de vlotte sportkle- ding was aandacht besteed. Dezelfde man-mannequin, die ons gezellige wit-zwarte trui met zwarte col toon de, droeg even later een klassiek he- renvest, dat elke huisvader met ere zal kunnen dragen. Voor de van Shetland gebreide Ja pon was veel waardering. Minstens evenveel geduld zal de nodig zijn, voordat men zich de breister van een dergelijk werkstuk zal kunnen noe men, tenminste wanneer men de hui selijk rikketikkende breinaalden ver kiest boven de breimachine. Deux- en trois pièces, alles gebreid. Kortom een keurig verzorgde show. Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd: Drs. D. J. Faber tot wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bjj de faculteit der letteren; mevr. dr. C. Berri-Voltatterni tot wetenschap pelijk ambtenaar bij de anthropoge- netica; ir. J. A. Duine tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de fysiologische scheikun de: dr. B. van Linge, hoofdassistent bij de orthopedie tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst; dr. M. J. G. A. Waelen, hoofd assistent bij de cardiologie tot we tenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; dr. E. Scheffer, hoofdassistent bij het Instituut v. Radiopathologie en Stralenbescher- ming tot wetenschappelijk ambte naar le klasse in tijdelijke dienst; de heer M. S. H. Schlemper, arts, weten schappelijk ambtenaar le klasse bij de psychiatrie tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst; drs. J. G. F. Hasekamp, wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren tot we tenschappelijk ambtenaar in vaste dienst; drs. A. W. M. Teulings tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de sociologie; drs. P. J. B. A. de Natris, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de psychologie tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; dr. J. T. Hoogeveen, hoofd assistent bij de medische chemie tot wetenschappelijk ambtenaar le klas se in tijdelijke dienst; drs. W. J. Karssen tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de facul teit der letteren; mevrouw drs. C. M. Geyl, B. A. tot wetenschappelijk amb tenaar le klasse bij de faculteit der letteren; dr. A. Scibilia tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren; mej. drs. F. M. Meyer, as sistente bij de psychologie tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst; drs. A. J. C. Hoeve tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de fysische che mie I; mej. drs. I. Spiele tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren; jkvr. dr. M. W. Stoop tot wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst bij de archaeologie; dr. J. van der Linde tot wetenschappelijk ambtenaar lfe klasse in tijdelijke dienst bij de organische chemie. Ruilclub „Koningskerk" Na de gebruikelijke verminderde activiteit in de zomervakantie, zullen de leden van de ruilclub „Konings kerk" vrijdagavond in de grote bij zaal van de Koningskerk (einde Ko ningsstraat) om half acht weer hun eerste ruilcontacten van het clubsei zoen 1964'65 gaan leggen. Dat deze voor Leiden unieke moge lijkheid tot het leggen van ruilcon tacten tussen zowel jeugdige als oudere verzamelaars van lucifersmer ken, suikerzakjes, postzegels, sigaren bandjes, prentbriefkaarten enz. in een grote behoefte is gaan voorzien, blijkt wel uit het feit, dat ook in de afgelopen zomermaanden het leden tal van de ruilclub aanmerkelijk is toegenomen. De clubleiders, de heren P. Eradus en J. F. Kloeg ver wachten dan ook, dat zij in het ko mende seizoen het 300ste lid zullen kunnen begroeten. De ruilavonden vinden elke tweede en vierde vrijdag van de maand van 19.30 tot 21.30 uur ln de bijzaal van de Koningskerk plaats en zijn ook voor niet-leden toegankelijk Veel belangstelling voor vakantiewerk De geregistreerde arbeidsreserve bij het Gew. Arbeidsbureau is in de maand augustus in geringe mate af genomen. De vraag naar arbeids krachten geeft een forse stijging te zien. De grootste toename van de vraag naar personeel heeft zich voor gedaan in de bouwnijverheid. Daarentegen nam de vraag naar metaalbewerkers af door opname van jeugdige LTS-ers in het produktie- proces. De geregistreerde arbeidsreserve voor vrouwen is toegenomen door het aanbod van Jeudigen, die de scholen hebben verlaten. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten is verder gestegen en wel voornamelijk in de beroepsgroepen: naaisters en wasse rij personeel. Uit het bovenstaande blijkt, dat de werkgelegenheid in het gewest Leiden zeer ruim is. Vakantiewerk Evenals in voorgaande jaren Is ook dit jaar door het Gew. Arbeidsbureau te Leiden medewerking verleend aan vakantiearbeid voor scholieren. De belangstelling voor deze vorm van vakantiebesteding neemt nog steeds toe zowel bij het bedrijfsleven als bij de scholieren. Voorheen boden hoofdzakelijk de seizoenbedrijven werkgelegenheid aan deze tijdelijke arbeidskrachten. De recente ontwik keling toont aan, dat het aantal en de verscheidenheid van bedrijven, die geïnteresseerd zijn bij tewerkstelling van scholieren toenemen. Vooral i.vm. vervanging van de vaste per soneelsbezetting gedurende de va kantieperiode biedt het werk van scholieren een goede oplossing. Door 52 bedrijven in het gewest Lelden werden 530 vacatures gemeld, waarvan 297 voor Jongens en 233 voor meisjes. Het betrof hier vacatures in 'Wij zijn niet bang voor een beetje wind. En meestal is dat een beetje bóel wind, zoals wij hier zitten. Woonark op de Vecht, midden in een polderland dat zo vlak is als een biljart. Als het ergens gemeen koud kan zijn, dan is dat hier. En als je èrgens behoefte hebt aan echte warmte, dan heb je dat hierl' Mevrouw Iris Heslenfeld, huisvrouw en beeld houwster in Nigtevecht, kan er van meepraten. Zij heeft winters beleefd dat het Ijs rondom het schip moest worden opengehakt. Welke warmte houdt dan bij haar de kou buiten boord 'Een goed kolenvuurl't Gaatom warmte diestraalt. Niet om verwarmde lucht, die omhoog blaast. Het blaast al genoeg om ons heen! In de kamer waar je leeft, moet warmte zijn waar je wat aan beleeft». Daar heb je het weer: leefwarmte! Kolen geven dat. Zo is hetgezellige mensen stoken Leidse verenigingen verwachten 700 a 800 nieuwe leden Er zijn geen ingrijpende wijzigin gen gebracht in de wijze, waarop de Leidse studenten-gezelligheidsver enigingen dit jaar hun nieuwe leden zullen ontvangen. Het Leidsch Stu denten Corps handhaaft een groen tijd, waarin streng zal worden ge waakt tegen lichamelijk optreden te gen de groenen. De inschrijving suikerwerk- en tex tielindustrie, wasserijen, garagebe drijven, overheidsdiensten, openbaar vervoer, handel en schoonmaakbe drijven. Van buiten het gewest werden door 11 bedrijven aanvragen voor 155 va kantiekrachten ingediend en wel voornamelijk voor werk in de bloem bollencultuur. Voor het vakantiewerk lieten zich 347 jongens en 243 meisjes inschrij ven. Bij de bemiddeling van deze categorie is in het bijzonder gelet op de arbeidsomstandigheden bij de be drijven waar werkgelegenheid werd geboden. De bemiddelingsresultaten van het arbeidsbureau m.b.t. de va kantiearbeid (circa 300 plaatsingen) mogen zeker gunstig genoemd wor den. Een overzicht van de grote luchtvaarttentoonstelling te Farnborough in Engeland. zal zaterdag a.s. plaats vinden waarna maandag de eigenlijke groentijd begint. Men verwacht tus sen de 250 en 300 groenen, aan zienlijk meer dan vorig jaar. Het corps zit dit jaar voor het laatst in de tijdelijke behuizing, die slechts een beperkte ruimte biedt. Volgend jaar zal de nieuwe sociëteit in ge bruik zijn genomen, die gebouwd is op de plaats waar in 1959 het oude Minerva afbrandde. De be perkte ruimte van thans maakt het noodzakelijk, een strikt groepensy- steem tijdens de groentijd te hand haven, waardoor nimmer meer dan 100 groenen tegelijkertijd in de so ciëteit zullen verblijven. In de groentijd, die vrijdag 25 septem ber eindigt, zal een weekeinde wor den doorgebracht in kampen in Beekbergen bij Apeldoorn, waar de groenen „onder elkaar" zullen zijn. Een nieuw element in de groen tijd is een reeks voordrachten door een zestal hoogleraren, waarmee men het contact tussen student en universiteit reeds tijdens deze periode wil versterken. Daarmee wordt te vens tot uitdrukking gebracht, dat de gezelligheidsverenigingen per slot van rekening slechts een comple ment, zij het een belangrijke aan vulling zijn van de eigenlijke studie. De tweede omvangrijke gezellig heidsvereniging voor mannelijke stu denten, Catena, kent geen groentijd maar een tijd van verplichte ken nismaking op voet van gelijkheid. Deze vereniging verwacht 150 nieu we leden. De kenningsmakingstijd, die duur van zaterdag 12 september tot vrijdag 25 september, begint met een weekeinde in een jeugdherberg te Heemskerk (nabij Alkmaar). Eerst na de kennismakingstij d zal men starten met een proef om de ver eniging om te zetten in een gemeng de vereniging. Daartoe zullen ook ouderjaars vrouwelijke studenten in disputen worden opgenomen. Slaagt dit experiment, dan is volgend jaar een kennismakingstij d voor manne lijke en vrouwelijk studenten te ver wachten. De enige Leidse gezelligheidsvere niging voor vrouwelijke studenten, de VVSL, verwacht 300 tot 350 aan meldingen voor de novitiaatstijd, die duurt van vrijdag 11 september tot de inauguratie op donderdag 1 ok tober. Er zijn geen wijzigingen in het systeem en de regels voor het novitiaat aangebracht, aangezien zich in de afgelopen jaren geen moeilijkheden hebben voorgedaan dl» daartoe aanleiding zouden kun nen geven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Befje I van J. l Maria Antonlus, H. M. Biesjot; Aloises Zul- N. Te Water J. Pet; Adrian® nold Frederik, M. J. Verschoor; Willem Melndèrt, van J. C. Rljsbergen en J. van t MeiJ; Christina, dr i i J. Stouten Volke; Petra, dr van J. Schalks en E, I. Volke: Antonius Gerardus Maria, zn van F. van den Berg en A. van Wijk; en J. C. Grandla; Johnny n van A. Baas en C. J. van Resteren; John Gerardus, zn van G, Roest en W. Havenaar; Jean-Chris- tophe Maurice André, zn van J. A. M, E. M. G. Schweitzer; a, dr van J. G. van der Meer en A. van der Linden; Danlëlle Maria, dr van J. H. Kortekaas en F. E, Jaconette Johanna, dr van A. J. Oost hoek en J. Barendrecht; Hans, zn van C. A. Tukker en V. Ter laak: Gerritje Arlea, dr van H. Hoek en N. van Roon; Nicole Madeleine, dr van A. de Boer en J. G. Hekker; Laura Cassandra, dr van J. Kersbergen en L. van Sparrentaki Martinus. zn van C. van Vliet en N. M. van Roon. GETROUWD OVERLEDEN G. C. Tleman. 84 Jr. e.v. Q. Plek; M. H. Mieog, 78 Jr, vrouw; K. Vo®, 48 Ir, man; J. A. N, M. van de Grint, 2 Ir. zoon; W. Kreeft, 58 jr, man; S van Stralen. 76 jr. e.v. J. Calkhoven; H. van der Hoogt. 91 Jr, w.v. G. van Eg- mond; M. M. C. WIJtenburg, 81 Ir. e!v. A. C. Stljnman; H. Hazenoot, 80 Jr, man; J. J. M. van der Born, 59 Jr, e.v. A. Luljk; N. L. Gerlach. 83 Jr man- E Wlggelaar, 86 Jr. e.v. J. Verhoeven;' A. P. van Wijk, 85 Jr, man; S. Schalks. 1 dag, dochter. De toestand van president Segni van Italië, die een maand geleden door een beroerte werd getroffen, is opnieuw verbeterd, zo blijkt uit een medisch bulletin dat gisteravond werd uitgegeven. Een woordvoerder zei dat de 73-jarige president gis teren enkele woorden heeft kunnen spreken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3