Zeker optimisme over kwestie-Zuid-Tiro! OVERDRIJVING SCHAADDE „BOMEN MET MAX TAK" „Gebedsgenezing" nu deel van bioscoopfilm BLEYS - LEIDEN MET EEN ENKEL WOORD TV - VANAVOND LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1964 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. HERINNERINGEN VAN VRIENDEN Gisteravond kon geheel Nederland kijken naar „Bomen met Tak", wat ik het ideale programma voor de „Noordzee-televisie" zou willen noemen. Als hoofdpersoon een bejaarde, maar dankzij de radio, zijn verdiensten voor de AVRO en de Bonte Dinsdagavondtrein, nog altijd populaire dienaar van de lichte muze, met gelukkiger daar naast een culturele, klassieke inslag. De gedachte was: rond Max Tak bouwen we een gezellig, smakelijk programma op, met als ceremonie meester een andere vroegere coryfee, wiens stem alleen al een geur van oude operettes, Pisuisse en de Bouwmeester-revue de kamer doet binnenwaaien. Hij heet Alex de Hans. We zetten deze beide oude vrienden aan een tafeltje, en geven hun bijna twee uur de tijd elkaar op de schouder te kloppen, op te hemelen, voor de gek te houden met een knipoog naar de camera, enz., met als opvulling een hele tros oude vrienden van weleer. Dat weekt de herinneringen wel los! Het tijdsverschil zorgt er boven dien voor, dat de kritische kijk op die vrienden van vroeger wat ver sleten is, waardoor men in de ge lukzalige roes komt dat iedereen of „een groot artiest" was (vijfmaal), „een van de beste violisten", „een uniek artiest", „een heel groot man", „je geniale neef", „de grootste Sher lock Holmes die ooit op het toneel heeft gestaan", „Een voortreffelijk artiest" (driemaal), of „Een gran dioos kunstenaar" (twaalf maal). Hoe die allemaal heetten? Onder anaere Bram Mendes, Mery Kijzer- Tak. Jos Cleber. Fie Carelsen. Pi- suisse, Boris Lensky, Pierre Myin, Henk de Wolf, Guus Weitzel, Willem Vogt. Bob Scholte. Ans Heidendaal. Willy Albert, dr. van Royen, Herman Krebbers, Toon Hermans en onge twijfeld zou mr. E. E.lias en Jacob der Woude er ook bij zijn ge weest als hij niet tussen wal en schip was gevallen doordat kapitein ere-passagiers te lang van stof aren. „Helaas is het niet mogelijk in hele dag met Max Tak te bo en", zei de omroepster na afloop. Zoals gezegd, het zou een ideaal programma zijn geweest voor de HEM, met zijn sentimentaliteit, zijn nostalgie naar de dagen van vroe ger, toen alles beter was en iedereen grandioos en met zulke trefwoorden „Vroeg of laat waardering voor Zuid-Afrika" „De wereld zal vroeg of laat de eerlijkheid waarderen van de poli tiek, die Zuid-Afrika volgt", aldus verklaarde de eerste minister van de Transkei, het stamhoofd Kaizer Ma- tanzima, dezer dagen in Umtata, de hoofdstad van dit voor de Bantoes gereserveerde deel van Zuid Afrika. Matanzima sprak tot negentien le den van het Imperial Defence Colle ge uit Londen, die een bezoek aan Transkei hebben gebracht. Hij stel de o.m. vast, dat er in het verleden veel verdraaide gevolgtrekkingen ge maakt zijn ten aanzien van de ver houdingen tussen de inwoners van verschillend ras in Zuid Afrika. U bent nu in de gelegenheid zelf te zien hoe de toestand hier is, aldus Matanzima, die onderstreepte, dat Zuid Afrika botsingen tussen de ras sen, zoals in Amerika en andere we relddelen, wil voorkomen'. Eerste minister Matanzima deelde de bezoekers mede, dat de rijkdom men van de Transkei nog slechts ten dele ontgonnen worden. Er wordt thans een zeer nauwkeurige inven tarislijst opgemaakt van de minera len in dit gebied, waarvan de mo gelijkheden onuitputtelijk zijn. H\j is ervan overtuigd, dat de zelfrege ring van de Transkei een succes zal In Johannesburg hebben leidende Bantoe-zakenlieden en andere voor aanstaande figuren van de zwarte bevolking een stichting in het leven geroepen „om de naam van Z" Afrika te zuiveren en voorts on grote goodwill, welke tussen blank en zwart bestaat, te verstevigen en uit te breiden en om het goede werk van de regering ook in andere lan den, voornamelijk landen met een negerbevolking, bekend te maken De naam van deze stichting is „Afri can Foundation of Southern Afri ka" Ook de in Zuid-Afrika woon achtige Indiërs zijn nu bezig een soortgelijke stichting in het leven te roepen. Dit initiatief komt uit Dur ban, de havenstad, welke, zoals men zegt, voor een groot deel eigendom van de Indiërs is. De leiding berust bij de heer E. M. Hansa, die reeds „verbazend grote steun" voor de stichting heeft ontvangen Ben van de doeleinden van deze Indiase stich ting in Zuid-Afrika is bekende poli tieke leiders door een bezoek aan Zuid-Afrika te overtuigen. Als eerste op de lijst staat president Nasser van Egypte maar vermoedelijk zal die, evenals' de uitgenodigde eerste minister van Scandinavische landen, het risico wel niet durven lopenzijn mening te moeten herzien, aldus de heer Hansa. Brits vakverbond wil 35-urige werkweek (Van onze correspondent in Londen) De TUC, het overkoepelend jrgaan der Britse vakbonden, heeft op de tweede dag van het jaarlijkse congres in de badplaats Blackpool een motie die vraagt om een 35-urige werkweek en drie weken vakantie per jaax, met groot enthousiasme aanvaard. Uiteraard had de man die de motie voordroeg, de agressieve transport- bondsleider Frank Cousins, laten meedelen dat een 35-urige werkweek geen loonvermindering mocht inhou den. Zijn assistent, Jack Jones, riep de duizend vakbondsbazen toe, dat „Groot-Brittannië het meest achter lijke land in Europa is wat betreft de vakanties en werkuren". als „Bonte Dinsdagavondtrein", „Guus Weitzel", „Willem Vogt", „Tu- schinsky", en „Bob Scholte" de totempalen van een voorbije gene ratie. Maar het was gewoon een Avro-programma op het eerste net, en niet eens een onaardig pro gramma. Max Tak is een aardige man („era ontzettend goed mens", zei Toon Hermans, en hij kan het we ten want hij is het zelf ook) en een groot deel van de liedjes waarvoor Max Tak de muziek schreef („Het meisje met de blauwe hoed", „Vriendinnetje", om er een paar te noemen), was nog altijd aardig om te horen. Maar de overdrijving (zowel wat de tijdsduur, de lofuitingen als de lengte van de gesprekken betreft) maakte van een leuk en aardig pro gramma van een uur, een typisch verjaarspartijtje met smalfilmverto ning, dat drie kwartier te lang duurde. TERUGGEKOCHT VAN DE VARA Jan Vrijman registreerde Neder la ndse werkelijkheid (Van Amsterdamse correspondent) De film „Gebedsgenezing"die Jan Vrijman vorig jaar maakte voor de V.A.R.A.-televisie, doch die nimmer op de schermen is gebracht, zal een belangrijk onderdeel vormen van een nieuwe avonddurende bioscoopfilm, \e in het voorjaar van 1965 door Hafbo wordt uitgebrachteen film, waarin de Nederlandse werJcelijlcheid" de hoofdrol speelt. Jan Vrijman heeft „Gebedsgene-1 enige grotere produktiemaatschap- zing" van de VARA teruggekocht, pijen waarvan de Hafbo tenslotte De film zal ongeveer 20 minuten in steun toezegde. beslag nemen van de anderhalf die de eerste bioscoopfilm van Vrij- zal duren. De film heef); nog geen naam en hoewel de opnamen 95 procent achter de rug zijn is Vrijman nog vaag over de inhoud. „Het komt allemaal neer op het the- hoe ongelofelijk, onverwacht, boeiend en geweldig is onze Neder landse realiteit", legde hij ons gis teren uit. Geen Alleman „Mijn film- wordt geen tweede Al leman. Haanstra is uniek en nie mand kan zijn werkwijze evenaren, maar ik geloof niet in Haanstra's methoden. Ik heb geen enkele op name met de verborgen camera ge maakt, Ik volg de „levende camera"- •thodiek. Mijn film registreert de niet alleen, hij laat ze ook het woord. Het zijn gewone die ik voor de camera heb gehaald. Mensen, met wie je op de tram staat, maar die toch ergens heel interessant zijn". D» opnamen van de Vrijman-film zijn geschied met een kleine ploeg van wie onder andere fotograaf cineast Ed van der Elsken deel uit maakte. Er is gefilmd in Amster dam, Den Haag, Assen, Almelo en Hedel. Vrijman wil zijn onderwer pen zoveel mogelijk geheim houden, maar het ligt voor de hand, dat in Assen de T.T. en in Hedel de jaar lijkse paardenmarkt zijn trekpleis ters waren. In Almelo bezocht hij een straatmuzikant, die in Twente bekend staat als „Koperen Ko". „Een Rembrandt „Een geweldig mens is dat. die Ko", aldus Vrijman. „Ik wil de men sen met mijn film toeroepen: kijk nou toch eens wat daar gebeurt Daar woont een man in een krot van een woning, een man, die een groot artiest is. Zeker zo groot als een Karei Appel of een Rembrandt. Een straatmuzikant, die zo in zijn muziek opgaat dat hij zelfs vergeet te bedelen". Over zijn werk in Alme lo vertelde hij: „Maandenlang heb ik die man gevolgd. Vervolgens ging ik een paar keer per week op visite. Tenslotte ben ik met Ed van der Elsken bij hem komen inwonen. We sliepen op luchtbedden onder de ta fel. Na twee weken werd onze aan wezigheid niet meer opgemerkt en werd de tijd rijp om te filmen". Jan Vrijman heeft sinds enige tijd een eigen filmproduktiemij., die tot dusver vrijwel uitsluitend reclame spots voor de R.E.M. heeft vervaar digd Zijn plan voor een nieuwe speelfilm heeft hij voorgelegd aan In de loop van 1965 hoopt Jan Vrijman, via zijn eigen maatschappij met twee andere bioscoopfilms uit te komen. Jubileumtournee KRO (Van onze Hilversumse correspondent) De KRO gaat door het hele land 90 voorstellingen geven van het cabaret „De lachende kerk" van Fons Jansen. Deze tournee van een heel jaar, namelijk tot november 1965, is een aanloop tot de evene menten ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de KRO in november van 1965. Maar heeft men de keuze op di tournee laten vallen? Omdat deze omroep meent, dat jubeltochten door het hele land bij een Jubileum tot het verleden behoren. Het caba ret van Jansen, nog nlmm. radio of t.v. uitgezonden, behoudt zijn eigen repertoire uitgebreid met KRO-anekdotes. Fons Jansen zal met zijn „Lachen de kerk" op woensdag 17 februari in de Leidse Stadsgehoorzaal verschij- Voor wedertvoord KRO-voorzitter vraagt zendtijd van de WD (Van onze Hilversumse correspondent) KRO-voorzitter H. W. van Doorn heeft zich tot mevr. H. van Some ren'—Downer gewend met het verzoek haar bemiddeling bij de VVD te verlenen ter verkrijging van zendtijd, zioh beroepend om het reoht van wederwoord. Hij wil namelijk in de zendtijd van de WD, waarin Haya - van Someren het een en ander zei over de om roepen, over de R.E.M. en de regering, een wederwoord plaatsen als antwoord op wat zij daarover heeft gezegd. Mr. Van Doorn zegt het volgende: Mevr. Van Someren is een vorige voorvechtster van het zogenaam de recht van antwoord. Wij herin neren ons, dat de Brandpunt- redactie mevr. Van Someren enige tijd geleden gelegenheid gaf en kele weggelaten naar onze mening weinig terzake dienende opmerkingen uit een gefilmd interview alsnog ten beste te geven. Misschien wil de WD ons nu de gelegenheid bieden in zend tijd van de WD op dezelfde tijd en plaats, zoals in deze zaken gebruikelijk is van antwoord te dienen". De heer Van Doorn heeft niet alleen kritiek op de vormgeving van dit interview (hij zegt: slecht gefilmd optreden) maar vindt het ook be denkelijk, dat mevr. Van Someren beweert dat de omroepen geen concurrentie dulden, dat de com merciële televisie onafhankelijk zou zijn en dat de omroepen in het parlement de dienst uitmaken. Ku Klux Klanners op borgtocht vrij De twee leden van de Ku Klux Klan die vorige week in Georgia door een blanke jury zijn vrijgesproken van moord op de negeronderwijzer Lemuel Penn, zijn gisteren op een borg van 25.000 dolaar vrijgelaten. Zij zullen nog terecht moeten staan wegens overtreding van de wet op de burgerrechten. De twee mannen kunnen tot maximaal tien jaar ge vangenisstraf en een boete van 5.000 dollar worden veroordeeld. Rapport-Warren: Oswald had geen medeplichtigen Lee Harvey Oswald, van wie aan genomen wordt dat hij vorig jaar november president Kennedy in Dal las heeft doodgeschoten, was een geestelijk gestoorde die uit zichzelf handelde en geen medeplichtigen had. Jack Ruby die op zijn beurt Oswald vermoordde, trad eveneens op eigen initiatief op, zowel gedre ven door een gevoel van wraak als door medelijden met de weduwe van de president. Tot deze slotsom is de commissie-Warren gekomen, aldus meldt het weekblad „US News and World Report". De commissie-Warren, genoemd naar de president van het opperste gerechtshof Earl Warren, heeft op verzoek van president Johnson een onderzoek ingesteld naar de gebeur tenissen in Dallas. Men verwacht dat het rapport over ongeveer, tien da gen zal worden gepubliceerd. Volgens het genoemde weekblad is het denkbeeld van een „komplot van rechts" tegen de vorige president nergens op gebaseerd. Rusland wil nieuwe walvisconferentie De Sowj et-Unie heeft verzocht een nieuwe bijeenkomst van op de wal visvangst gaande landen te houden ter bespreking van het bestaande quotastelsel voor die vangst in het Zuidpoolgebied, zo heeft een woord voerder van het Noorse minis terie van Buitenlandse Zaken mede gedeeld. De Noorse raad voor de walvisvaart zou binnenkort bijeenkomen om het Russische verzoek te overwegen. Er werden geen officiële redenen voor het verzoek gegeven, maar waarnemers geloven, dat het ver band kan houden met de Japanse aankoop van de Nederlandse walvis vaarder en zijn vangstaandeel. Door deze aankoop heeft Japan thans het recht 52 procent van het voor het komende seizoen vastgestel de aantal van 8.000 blauwewalviseen- heden te vangen. Het Russische aan deel bedraagt 20 procent en het Noorse 28 procent. Aangenomen wordt, dat de Russi sche regering bezwaar heeft tegen de praktijk waarbij de quota met ex peditieschepen meegaan wanneer de ze aan andere landen worden ver kocht. Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. .15 Ouvertureradio voor vroege ïensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. .15 Lichte gram. 8.50 V. d. hulsvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.10 Moderne gram. 11.00 V. d. zieken. VPRO: 11.45 gram. 12.15 Leven op het land. gesprek. 12.30 Meded. BERUCHTE TERRORIST GEDOOD (Van onze correspondent in Rome) De besprekingen over Zuid- Tirol tussen de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Sa- ragat en zijn Oostenrijkse col lege Kreisky zijn na twee dagen beëindigd. Het officiële commu niqué is nogal optimistich. Voor het eerst wordt gezegd, dat de besprekingen zich met concrete aspecten hebben beziggehouden inzake de toepassing van het pact De Gasperi-Gruber. De voorbereidende commissies zul- Advertentle HOUTWORM BESTRIJDING 20 jaar garantie len nu verder besprekingen voe ren en dan zullen in oktober de twee ministers van Buitenlandse Zaken opnieuw in Genève bij een komen. Intussen gebeuren in Alto Adige (Zuid-Tirol) heel vreemde dingen. De Italiaanse ochtendbladen van dins dag meldden, dat in een hotelletje te Saltusio in de Val Passiria, vlakbij de Oostenrijkse grens, heel vroeg in de ochtend een jonge Duitsspre kende man was aangekomen, bedekt met bloed, die gevraagd had onmid- Andere bladen spraken over het grote succes van de Italiaanse poli tie, die nu eindelijk Amplaz had kunnen omsingelen en doden terwijl Klotz zeer waarschijnlijk niet zou ontkomen. Het klonk allemaal nogal opwin dend maar wat later werd bekend gemaakt, dat de student een ver trouwensman zou zijn van de Ita liaanse politie. Er zou eerst een voor gewende schermutseling zijn ge weest, waarbij schoten werden gelost en daarop zou de jongeman zijn „gevlucht" en zich hebben uitgegeven de Italianen ontsnapte delijk een dokter te waarschuwen I terrorist, waardoor hij het vertrou- omdat vrienden van hem wond en misschien gedood. De hotel- houdster waarschuwde de politie en toen verklaarde de jongeman dat hij de lang gezochte terrorist Alois Am plaz had gedood en dat de niet min der bekende George Klotz met drie schoten in zijn rug zwaar gewond op de vlucht was geslagen. Het gaat hier om de beruchtste twee terroristen van het gehele ge bied. Volgens de bladen zou de jon geman een Oostenrijkse student in de medicijnen zijn, ingeschreven aan de universiteit in Innsbruck. Inder daad werd later door de politie het Rjk gevonden van de man die men voor Amplaz houdt. Het lichaam was doorboord met revolverschoten die op zeer geringe afstand moesten zijn afgevuurd. BINNENLAND kort geding De i gisteren akkoord ge- wetsontwerp waarin porden getroffen voor zonderingen na vertegenwoordiging van de eiser door een procureur ver plicht. De gedaagde mag zich door een procureur laten vertegenwoordigen maar is daartoe niet verplicht. Fokker zoekt partner De Fokker Fabrieken zoeken nu al enkele maan den naar een nieuwe partner voor de ontwikkeling en de bouw van haar F 28 „Fellowship". In mei trok n.l. de Franse vliegtuigfabriek Sud Aviation zich onverwacht terug. Deze fabriek zou voor het nieuwe straalvliegtuig de vleugels ontwikkelen en fabriceren. Fokker heeft zich o.a. tot enkele Britse fabrieken gewend, maar een beslissing is nog niet gevallen Arbeidsmarkt blijft krap De werk gelegenheid zal dit Jaar nog belang rijk toenemen, waardoor de spanning op de arbeidsmarkt zal voortduren. De ontspanning, die volgens berekeningen van het Centraal Planbureau tegen het einde van dit Jaar zal optreden, zal de situatie van de hogere arbeidste korten nog niet onmiddellijk verande- Spoorbaan Delft Zondagmorgen tegen halfacht zal de eerste trein uit de richting Den Haag over het nieuwe duet rijden, dat Delft gehele dit jaarlijks stij: heei- het advies van misdrijven van de Amsterdamse politie een vignet laten vervaardigen de richting spoorwegviai zijn brandei brandend overwegenprobleem gaat verlossen. Deze belangrijke fase ln het spoorwegwerk, het lngebruiknemen van de verhoogde baan in een richting, is bereikt precies drie Jaar nadat de burgemeester i Loor, L sloeg. in Amsterdam 392 enkele nuttige wenken i BUITENLAND hebben het eerste halfjaar een stijging met 22 pet t.a.v. 3 periode in het vorige Jaar be- Het aantal Nederlandse toe- toe. In totaal 660.000 buitenlanders zes maanden er dan in de Engeland in de dit jaar of 16 pet mi ste helft van '63. gisteren zijn driehonderdjarig herdacht. Op 8 september 1664 een Britse vloot de haven binnen van het toenmalige Nieuw-Amsterdam, dat vervolgens door de Nederlandse gou verneur Peter Stuyvesant zonder strijd werd overgegeven. Nieuw-Amsterdam telde destijds tienduizend inwoners. Vermoord Vanmorgen vroeg is in hebben gewonnen van Klotz Amplaz, die hij dan aan de Ita liaanse politie had willen uitleveren. Op een zeker ogenblik zouden de beide terroristen de Oostenrijker niet ;r hebben vertrouwd en deze zijn leven te redden op hen heb ben geschoten. Maargisteravond kwamen er heel andere berichten. De student de nacht van maandag op dinsdag per auto vervoerd van Merano naai Bolzano. Onderweg had hij plotse ling de agent die aan het stuur var de auto zat, een stomp gegeven, zo dat de auto van de weg af geraakte een ongeluk gebeurde waarbij de auto in een ravijn sortte. Van de verwarring heeft hij gebruik ge maakt om op de vlucht te slaan, De student is kennelijk zelf een terrorist. Maar nu is het de vraag, of hi) het ongenoegen van beide ande- heeft opgewekt en met hen ru zie heeft gehad waarbij hij Amplaz zou hebben gedood of dat het ge vonden I(jk van een heel andere per soon Is. De politie houdt voorlopig vol, dat het slachtoffer absoluut de gezochte Amplaz moet zijn. EERSTE NET KRO 19.30 uur Van onze sportredacteur 20.00 uur NTS-journaal 20.20 uur Brandpunt, actualiteiten 20.45 uur Piste, variétéprogramma 21.15 uur De ontgroening, documentaire 21.55 uur Carlos Montoya, gitarist 22.15 uur Concilie-journaal 22.25 uur NTS-journaal 22.30 uur Wereldkampioenschappen wielrennen. TWEEDE NET NCRV 20.20 uur L'apotheose de Lully 20.45 uur Mr. Magoo, tekenfilm 20.55 uur Mr. Moto, jacht op smokkelaars (speelfilm) 21.55 uur Dokter in spé, documentaire TV-NOORDZEE 18.30 uur - Beaver knapt het op 19.00 uur Gevariëerd half uur, met o.a. „De koning van 19.25 uur Star for today: Bette Davis in „Stranded" 22.00 uur The Saint, Inbraak met gevoel. Pi iiiiiiuiii:iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiirni:iiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii:iiiiiniiiiiiini[iiininiiiB P°di OOR DONDERDA SEPTEMBER land- tuinbouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork.: amusmuz. 13.45 NCRV: 14.15 Musette-ens. kamerork. en zangsoliste: ecital. 16.00 muz. 16.45 Hoorspel v. d. Jeugd. 17.30 Lichte gr. d. teenagers. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Koor zang. 18.50 Soc. perspectief, lez. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Ait en or gel: Geestelijke liederen. 19.30 Radio- krant. 19.50 Musette-ork. 20.00 Amus.- 21.00 Zet - Pé: licht progr. 21.30 instr. trio. 22.00 Kerkorgelconc. gehoor: 11- 10.00 Arbeidsvitaminen. kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Huish. zaken, lezing. 11.15 Omroepork.: klass. en mo derne muz. 12.00 Dansork. en zang solisten. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Zing met ons mee. 13.00 Nws. 13.15 Meded. event, act. of gram. Beursber. 13.30 Licht ens. 14.00 leuzen? Tot u spreekt de heer Vervolg van pag. 1 KONING 0LAV IN NEDERLAND De officiële begroeting van Ko ning Olav had plaats op een steiger achter het Centraal Station, waar de Noorse koninklijke sloep af meerde. Hier had een hartelijk wel kom plaats. Koningin Juliana, af gedaald op de laag gelegen steiger, was gekleed in een zachtblauwe deux-pieces en een turkooikleurige mantel, waarbij zij hoed, tas en pa raplu in dezelfde kleur droeg. Prins Bernhard droeg het admiraals uniform. Koning Olav, eveneens in admi raalsuniform, bereikte via een over de tramrails gelegde vlonder het stationsplein, waar de begroeting door de Noorse ambassade jilaats had en de vorst de erewacht in specteerde, die werd gevormd door een compagnie van het garderegi ment fusiliers „Prinses Irene" Kranslegging gro€ Jono Studie-clubs. 18.30 Lichte Noorwegen. 19.00 Gesproken brief. 1 biau Sportparade. 19.30 V. d. Jeugd. J fno, Nws. 20.05 Wiener Festwochen 1 Wiener Symphonlker en solisten: derne muz. 21.45 Bondig bulletin, "5 ilzH r" wiel __KSOti gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 15.00 V. d. vrouw. 15.48 M 16.00-16.15 V. d. kleuters. 1.25 Eurovisie: Wereldkampioene pen op de baan te Parijs. AVRO: TV-film. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 AVRO's Televizier, 20.35 debuut: Zang door pas afgi -perasolisten. NTS: 21.10 pled. TV-spel. 22.40-22.45 3.00-23.20 Eurovisie: Wereldkampl tweede net (kanaal 27). VPRO: 20.25-23.10 Die Zauberttn opera. In de pauze: 21.35-21.50 FU?het H Nieuwe uitgaven De morgen en de avond, door Joan Williams. Uitg.: Contact, Amster dam Moeder worden, door F. Miraglia e.a. Ned. bewerking door A.R. F. Somers, Arts. Uitg.: Contact, Amster dam. Meei kaviaar, door A. Buchwald. Spelen met getallen, door I. Ad- Ier. Uitg.: De Arbeiderspers, Am sterdam. Stenen wereld, door T. Borowski. Se» in het huwelijk, door W. Ba- ruch en H. Miller. Uitg.: Wereld- BibliQtheek, Amsterdam. Parade der mannenbroeders. Flit sen uit het protestantse leven in Ne derland in de jaren 1918—1938, door Ben van Kaam. Uitg.: Zomer en Keunings, Wageningen. De gezusters Bennet, door J. Aus ten. Uitg.: L. J. Veen, Amsterdam. Mens Sanadoor prof. dr. F. Daels Uitg.: Heideland, Hasselt. Na een kort oponthoud ln de ko ninklijke wachtkamer van hei Cen traal Station, reed Koning Olav, tezamen met het koninklijk paar gezeten in een met zes van de zadel bereden paarden bespannen don kerrode calèche, via het met zand bestrooide Damrak naar de Dam, welke route werd aangegeven door een strakke erehaag van de Ko ninklijke Marine. Ook op de Dam, waar deputaties van de studentenweerbaarheids- korpsen uit Leiden, Amsterdam Utrecht, Delft en Groningen ston den opgesteld, klonk het Noorse volkslied. Koning Olav, begroet door minister-president Marijnen, burgemeester van Amsterdam de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, legde een fraaie kra-qs van witte chrysanten aan de voet van het Nationaal Monument. „From the King of Norway" stond er geschreven op het in de kleuren van de Noorse vlag uitgevoerde lint. De minuut stilte, die op de krans legging zou volgen, werd verscheurd door het lawaai van een laag over de Dam vliegende Caravelle van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij. Naar Den Haag Om klokke half elf vertrok de hoge gast, met het koninklijk paar gezeten in de hofauto, ln snelle vaart naar paleis Huis ten Bosch in Den Haag, waar de hoofden van de diplomatieke missies werden ont vangen en het noenmaal werd ge bruikt. Daaraan zaten ook de drie ■vrinsessen aan. Aansluitend daaraan zouden B. •n W. van Den Haag in het Sche- /eningse Kurhaus een ontvangst Teven, tijdens welke de film Alle man van Bert Haansra zou worden vertoond. Vanavond biedt het ko- nlnklijk paar zijn Noorse gast een gala-diner aan in Huis ten Bosch, Zuid-Rhodesië Ian Smith krij niet zijn zin Ian Smith, de Zuldrhodesische ituss mier, heeft niet zijn zin gekregen.} de laatste dag van zijn besprekM met de Britse premier Sir Aleo B| glas—Home had hij gezegd, dat S Britten Zuid-Rhodesië onmidddl k- onafhankeiykheid zouden moeten}; Het Afrikaanse land, dat dj blanke minderheid wordt i k stuurd, zou niet langer kunnen wij ten, meende Smith. De Britse premier is het kerrni niet met hem eens geweest. Hij di G zich aan zijn woord te houden, jf™6 hij de Gemenebest-premiers «ru tijd geleden heeft gegeven. Tijdenjr11 laatste Gemenebest-conferentie f Londen heeft Home zijn (voornamelijk die der Afrikaanse L menebest-landen) beloofd, dat I den de macht ln Zuid-Rhodesië zou overgeven aan i regering. Het gezamenlijke communiqué, de beide premiers gisteravond 8 eind van hun besprekingen uitgeven, Is niet verschenen. Vd| Ian Smith zullen nog i gen moeten worden gevoerd, i er een slotcommuniqué kan uitgegeven. Maar de naaste r kers van Sir Alec hielden giste: bij hoog en bij laag vol, dat er j besprekingen meer met Ian zullen volgen. Een goede verklaring voor d tegenstrijdige meningen kon avond niet worden gegeven. Vol| één uitleg zou Smith willen voeren over minder t onderwerpen, die volgens hem a lings met zijn zo begeerde kelijkheid verband houden. De I regering zou wel bereid zijn i onderwerpen verder te spreken, D houdt het er op dat het laatste V over de onmiddellijke o heidskwestie gezegd is. De besprekingen tussen Ho: Smith zijn in Londen niet merkt gebleven. Demonstranten tj den voor de ambtswoning Britse premier in Downing 8l| voor een rumoerige optocht, die Ijl in een gevecht met de politie aardde. Vier mannen werden gearresteerd. WEERRAPPORTEN jfat (Van hedenmorgen 7 uur) aS h* Amsterdam zwaï Ypenburg zwa Vllssingen zwa Twenthe Eindhoven iuld-Llmb Helsinki zwaar bew. 19 13 STt». geh. bew. stoc&noizn regen Oslo onbewolkt Kopenhagen half bew. Brussel Luxemburg SE8U» Grenoble Berlijn Frankfort Munchen Zurich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon motregen geh. bew. zwaar bew 19 13 onbewolkt 21 9 onbewolkt 25 9 zwaar bew 19 14 regen 19 13 half bew. 22 14 onbewolkt 29 13 onbewolkt 25 17 onbewolkt onbewolkt 28 onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2