LEIDSCH DAGBLAD koning Olav vanochtend in ons land aangekomen Bejaarde Oostduitsers mogen naar Westen Feestelijke sfeer in Amsterdams centrum Uit postkantoor in Leiden 19 briefjes van f100 verdwenen Uruguay breekt met Cuba Bandamen wilde mij vermoorden" REM-probleem houdt Den Haag druk bezig pDe Schilder' I =jpl Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1964 No. 31360 f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 NOORS staatsbezoek van vier clagen begonnen (Van onze correspondenten) Met driemaal 21 saluutschoten, achtereenvolgens van de Ne derlandse kruiser „De Ruyter", de Noorse onderzeebootjager ,Tromsö" en van de batterij op het forteiland in IJmuiden, is van ochtend vroeg het vierdaagse staatsbezoek van Koning Olav van foorwegen aan ons land ingeluid. Precies volgens het tijdschema liep het fraaie, smetteloos witte icht „Norge" met de Noorse vorst aan boord, even voor zes uur de IJmuidense haven binnen, om bijna een uur in de middensluis of te meren. Enkele honderden belangstellenden hadden zich chter de met kleurige dahlia's versierde sluis opgesteld, in de loop een glimp van de hoge gast op te vangen. Een hoop die ech- a ijdel bleek te zijn. Nadat tientallen koffers en kisten iet bagage door Noorse en Neder- ndse matrozen van boord waren ehaald, verliet de „Norge" om kwart en de sluis en zette het jacht, svolgd door de Noorse onderzeeboot- ger „Tromsö", het Noorse fregat laugesund" en de Ned. onderzee- wtjagers „Holland" en „Overijssel", rar 's lands hoofdstad, waar ■t omstreeks negen uur aan de lellsteiger in het IJ ligplaats zou Groet uit de lucht Zestig vliegtuigen van het der tactische luchtstrijdkrachten, gestegen van de luchtbases Eind en, Volkel en Twente, defileerden kwart voor negen boven het IJ, 1 het koninklijke jacht geëscor- oor de twee Noorse en twee jjederlandse oorlogsbodems, de Am- haven bmnenstoomde, ;h$)lt schouwspel was er de oorzaak dat vele tienduizenden arbei- van industrieën aan de noord van het IJ, even hun werk on- rbraken. Op dat ogenblik passeerde hofauto met Koningin Juliana en ins Bernhard de stadsgrens op weg ar het Centraal Station, waar zich en nabij de koninklijke wachtka- er de vele tientallen hoogwaardig- idsbekleders verzamelden ter op- istering van de ontvangst van de gast: ministers, staatssecreta- de Noorse ambassadeur, de unervoorzitters, leden van de hof- j mding, militaire autoriteiten en het pneentebestuur van Amsterdam. Vermoeiende dag wordt een lange vearmoeiende g, Want toen de Koning om 10 min. tien van de „Norge" overstapte barkas, die hem naar het Cen- ^[aalstation bracht, stapte hij tevens het meedogenloze protocol, dat m tot vanavond elf uur gevangen udt zonder hem vijf minuten rust gunnen. Het bezoek aan Amsterdam duur- slechts anderhalf uur. De thans •Jarige vorst staat bekend als een Jftriale en sportieve man die zich in S?gen land beweegt met een onge il fongenheid, die men zich hier nau- (lijks voor kan stellen. Maar die Zoning krijgen wij hier niet te zien. is de gevangene van het sprookje, ttjltnog maar zo weinig landen ken- C) n. Amsterdam had er zijn hele Vroeg en streng Boven de Italiaanse Rivièra t zijn vluchten ooievaars waar genomen. Men leidt hieruit al, dat de winter vroeg zal begin- nen en streng zal zijn, daar ooievaars gewoonlijk pas tegen midden-oktober beginnen trekken. fEERBERICHT Dezelfde temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond bewolkt met enkele op gingen en in hoofdzaak in het torden van het land ook enige igen of motregen. Zwakke tot ma- wind tussen west en zuidwest, verandering in temperatuur. 11.15) 10 SEPTEMBER Zon op: 6.06 uur; onder: 19.07 uur. Maan op: 10.53 u.; onder: 21.04 u. te Katwijk te 5.49 en te 1.44 Dit blad bestaat alt 16 pagina'» huishouding voor overhoop gegooid. De scheepvaart werd even stilgelegd. De trams bleven weg uit de binnen stad. Het verkeer liep vast. Honder den mensen deden voorgeschreven dingen, die stonden vermeld in het draaiboek van het staatsbezoek of die voor ingewijden waren af te lezen uit onder andere de 650 stippen, kruisjes en cirkels, die alleen al op het as falt van het Damrak waren geschil derd. Maanden voorbereiding Die 90 minuten, die de Noorse ko ning in Amsterdam heeft doorge bracht, hebben maanden van voor bereiding gekost. Niets was aan het toeval overgelaten. Maar er zijn za ken, die geen draaiboek en geen pro tocol kunnen vastleggen. Een staats bezoek van een vorst staat of valt met de sfeer, die de bevolking „Top" in VS over Zuid-Vietnam President Johnson voert vandaag in Washington met zijn voornaam ste adviseurs besprekingen over de mogelijkheden om krachtiger op te treden tegen de Vietcong-rebellen in Zuid-Vietnam. Aan de besprekingen wordt deelgenomen door generaal Taylor, de Amerikaanse ambassa deur in Saigon, minister van Bui tenlandse Zaken Rusk en minister van Defensie McNamara. De president had maandagavond een „informeel" gesprek met gene raal Taylor. In Saigon werd verwacht, dat de Zuidviebnamese premier, generaal- majoor Ngoejen Khan, vandaag op een persconferentie besluiten over de politieke toekomst van het land bekend zou maken. van het ontvangende land zelf moet I route scheppen. En die sfeer, die zo'n be zoek tot een feest kan maken, was er vanmorgen volkomen. Duizenden Amsterdammers waren speciaal naar de binnenstad getrokken. Zij om zoomden Stationsplein, Damrak en Dam, dicht opeen gepakt, omdat de de koninklijke stoet, maar kort was. Er werd gejuicht en er werd ook stil toegekeken. Maar alom was voelbaar de sympathie voor een vorst van een vredelievende natie, die zoveel met ons volk gemeen heeft. Slot pag. 2 De opsporingsdienst van de P.T.T. in Den Haag, beter bekend als de postale recherche, is bezig met het onderzoek naar de mysterieuze verdwijning van 19 briefjes van f. 100 uit het Leidse postkantoor aan de Breestraat. Een jonge vrouw, die zich nog niet bekend heeft gemaakt, kocht voor f. 100 aan postzegels. Ze werd ge holpen door een 18-jarige loketbe diende, die pas drie maanden bU de P.T.T. in dienst is. Toen de vrouw weg was, miste de P.T.T.-er De regering van Uruguay heeft gisteravond besloten de diplomatieke betrekkingen met Cuba te verbreken. De Uruguese regering geeft hiermee gevolg aan de besluiten die zijn ge nomen op de jongste bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Za ken van de Organisatie van Ameri kaanse Staten. Zes van de negen le den van de nationale regerinsgraad stemden voor verbreking met de be trekkingen met Cuba. De Uruguese regering heeft voorts besloten alle handelsbetrekkingen met Cuba te verbreken en om een spoed- bijeenkomst van de Organisatie van Amerikaanse Staten te verzoeken. Tydens de kabinetsvergadering hielden 2000 aanhangers van Castro een betoging voor het regeringsge bouw. De demonstranten, die hand having van de betrekkingen tussen Cuba en Uruguay eisten, werden door de politie verspreid. Voor het Hoog Militair Ge rechtshof in Den Haag is twee jaar met aftrek en ontslag uit de militaire dienst geëist tegen de 21-jarige vliegtuigmaker Theo van Eyck. die in maart deser teerde met een Grumman Tra cker" en daarmee naar Libië vloog. De streng bewaakte Van Eyck bij zijn aankomst bij het Gerechtshof. De Zeekrijgsraad heeft hem destijds tot één jaar en ontslag uit de dienst deeld. plotseling 19 briefjes van f. 100. Hjj had de vrouw, naar zjjn zeg gen, maar negen biljetten van f. 100 teruggegeven. Tot dusverre zyn de opsporingen van de postale recherche op niets uitgelopen. De jonge P.T.T.-be- diende wordt verantwoordelijk ge. steld voor het verdwijnen van het geld, hoewel niet direct wordt aangenomen, dat de man teveel wisselgeld heeft teruggegeven. Dat de vrouw een greep in de kas zou hebben gedaan, lijkt eveneens uit gesloten. De P.T.T. hoopt, dat de vrouw, die de postzegels kocht, zich zal mel den. Mogelijk kan zij licht in deze nu nog duistere zaak brengen. (oning Olav va bij zijn aankomst n Noorwegen n Amsterdam Koningin Ju liana, die met Prins Bernhard de Noorse gast verwelkomde. Chinese wapens Nepal in Van gezaghebbende zijde ls njee- gedeeld, dat in Nepal een onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van de ontdekking van vijf kleine ge heime bewaarplaatsen van wapens van Chinese makelij in het dal van Katmandoe. Het zijn geweren, mu nitie en handgranaten. Premier Hastings Banda van Mala wi (voormalig Njassaland) heeft gisteren in het parlement gezegd dat de vtff ministers die maandag zijn afgetreden of ontslagen, „mij in koelen bloede hebben willen ver moorden". „Zij wilden dat ik Peking nu zou erkennen". De Chinese ambassade in Dar-es-Salaam (Tanganjika) had een lening van 180 miljoen gulden Toch akkoord in Alexandrië Op de Arabische topconferentie in Alexandrië zijn de deelnemende staatshoofden en koningen gisteren bijna vier uur bijeen geweest. Na de bijeenkomst zei de officiële woord voerder, dat over de militaire zaken een eenstemmig akkoord is bereikt. De voorstellen van Irak, Jordanië, Libanon, Syrië en Tunesië waren in een enkele tekst vervat, die is aan genomen. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten krijgen de chefs van de gezamenlijke Arabische De nu ontslagen ministers hadden hem aangevallen om zijn politiek te gen Portugal, zijn betrekkingen met Zuid-Rhodesië en zijn houding ten aanzien van Formosa en communis- tisch-Ohina. Zij wilden ook een aan beveling van Banda tot salarisver laging van hogere ambtenaren doen intrekken, aldus de premier. Na diens rede werd premier Banda luid toegejuicht en zongen de afge vaardigden .Kamuzu (Banda)) is de leeuw van Malawi". Het was de eerste bijeenkomst van het parle ment van het pas onafhankelijk geworden Malawi. strijdkrachten de bevoegdheid in ge val van een conflict troepen van het ene land naar het andere te ver plaatsen. Ook werd besloten een commissie te vormen belast met het nagaan van de financiële aspecten van een ver enigd Arabisch leger. De commissie zal gevormd worden door een Alge rijn, een Libiër, een Egyptenaar en leden uit Saoedi-Arabië en Koeweit. Op 16 september in Tweede Kamer Het is nu vrijwel zeker, dat de Tweede Kamer op 16 september zal beginnen met de openbare behan deling van het zogenaamde anti R.E.M.-wetje. Men hoopt de behan deling reeds de volgende dag te kun nen voltooien. De Kamercommissie, die belast is met de voorbehandeling van het wetsontwerp heeft gister middag haar een na laatste vergade ring gehouden. Er kwamen enkele juridische vragen ter sprake, waar op de commissie morgen tydens haar laatste vergadering een antwoord van minister Schol ten (Justitie) wil krijgen. Tijdens diezelfde vergade ring zal een delegatie van de R.E.M. in staat worden gesteld haar advies op het wetsontwerp aan de Kamer commissie kenbaar te maken. Wat doen De voornaamste vraag, waarop de Kamercommissie voor de openbare behandeling nog een antwoord wil hebben is: wat gaat de minister doen na aanvaarding van de wet? Anders gezegd, hoe zullen precies de uitvoe ringsmaatregelen zijn? Een deel van de Kamer is er op uit de talloze prblemen, die daarbij aan die orde kunnen komen, reeds tevoren uitvoerig met de minister te Men wil tot elke prijs voorkomen, dat het Nederlandse gezag bij uitvoeringsmaatregelen een figuur slaat. Zo zal een van grootste problemen zijn, hoe verte genwoordigers van de Nederlandse Justitie aan boord van het R.E.M.- eiland moeten komen. De bemanning van het eiland is, zo menen vele Juristen, niet verplicht Poging om druk op Bonn uit te oefenen De Oostduitsers van pensioenge rechtigde leeftijd zuil enin de toe komst hun venoanten in West-Duits- land en West-Berlijn mogen bezoe ken. Volgens een bericht van het Oostduitse persbureau ADN heeft Walter Ulbricht, de Oostduitse pre sident en communistische-par tijlei der, in een brief aan de evangeli sche bisschop van ThuringenMo- ritzMitzenheim, laten weten dat het ministerie van Binnenlandse Zaken in Oost-Berlijn een desbe treffende instructie heeft gekregen. Volgens ADN zullen ook West duit- se en Westberlijnse bejaarden tot Oost-Duitsland worden toegelaten voor familiebezoek. In een gesprek met Oostduitse journalisten vertelde de protestant se bisschop, dat hy op 18 juli op de Wartburg bij Eisenach met president Ulbricht van gedachten had gewis sels over humanitaire en religieuze kwesties. Bij die gelegenheid had Ulbricht beloofd de mogelijkheid van bezoeken van bejaarde Oostduitsers aan West-Duitsland en West-Ber- lijn te zullen onderzoeken. „Dat de Oostduitse autoriteiten met dergelij ke bezoeken instemmen, bewijst dat zij streven naar een normalisering van betrekkingen tussen de bewo ners van de twee delen van Duits land", aldus bisschop Mitzenheim. Hij kon niet zeggen wanneer de maatregel van kracht wordt. In Oost-Duitsland is over het al gemeen 65 jaar de pensioengerech tigde leeftijd. Passenregeling Intussen hebben de Oostduitse au toriteiten weer een beroep op het Westberljjnse stadsbestuur gedaan om met een nieuwe passenregeling in te stemmen voor het bezoek van Westberljjners aan verwanten in het Oostelijke stadsdeel. Het Westduitse kabinet zou zich vandaag m Bonn met deze kwestie bezig houden. In West-Berlin beschouwde men de Oostduitse mededeling inzake de be zoeken van bejaarden als poging om invloed uit te oefenen op de Bonds regering. Volgens Oostduitse regeringskrin gen is Oost-Duitsland bereid onver wijld een akkoord te tekenen. Het Westberiynse stadsbestuur zou ech ter „onaanvaardbare voorwaarden stellen over onderwerpen die niets met de onderhandelingen te maken hebben", aldus ADN. Het gaat er om, dat West-Beriyn geen overeenkomst wil tekenen, waaruit een erkenning van het communistische bewind in Oost-Duitsland zou kunnen worden afgelegd. President Ulbricht heeft intussen gisteren in een rede tot studenten in Leipzig gepleit voor de oprichting van een „gemeenschappeiyk sport comité", voor het coördineren van sportactiviteiten in Oost- en West- Duitsland en in West-Beriyn. De Westduitse sportfederatie zou dan echter moeten afzien van haar voor nemen om de sportbetrekkingen met Oost-Duitsland af te breken. Vol gens Ulbricht zouden de West duitse sportlieden er by het gealli eerde reisbureau in West-berlyn op moeten aandringen, dat het niet lan- visa weigert aan Oostduitse sportlieden die in West-Europa wil len optreden. opsporingsambtenaren aan boord te helpen van het twintig meter hoge eiland. Maar zonder hulp van de bewoners is het vrijwel onmogeiyk aan boord te komen. Omroepbeleid Een ander delicaat punt is de vraag of het omroepbeleid by het debat over de R.E.M.-wet onbespro ken kan bhjven. Vooral die WD en een deel van de CH-fractie zal er zeker op aam stu ren bepaalde concessies inzake reclame in de televisie los te krijgen, nu er een eind gemaakt gaat worden aan die commerciële R.E.M.-televi- Mimister Soholiten staat op het standpunt, dat het omroepbeleid een zaak is, die zyn collega van O. K. en W. aangaat en waar hy zelf dus buiten moet bUjven. t Maar het is de vraag of de hele Kamer met dit meer juridische dan politieke standpunt zal kunnen mee- NICOL-AUTOLAKKEN in de ideale kleinverpakking 200 c.c. f 3,75 - Alle kleuren. N. VAN GROENINGEN MORSSTRAAT 31 teuws Uit het Leidsch Dagblad van 9 Sept. 186If. i Jhr, Mr. D. T. Gevers van i Endegeest als curator en de i hoogleeraren C. G. Cobet en J. i J. Prins namens den Senaat 4 der Leidsche Hoogenschoolzul- len de academiefeesten in Gro- ningen bijwonen Als een bijzonderheid ver neemt men uit Hees, dat dezer dagen aldaar van één boom dan 1200 abrikozen zijn geplukt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1