EIDSCH DAGBLAD iirkij e en >p de rand Griekenland rlog van oo Vele ontslagen bij Van Wijk Prinses IRENE bekijkt oud-Hollandse meubels af FATALE DATUM 16 SEPTEMBER o( jm )G0" WERKT ^Inwisselende bewolking URANIUM UIT ZEEWATER Volksrepubliek Kongo in Stanleystad door rebellen uitgeroepen Grote Minh weer staatshoofd Ontploffingen in Mississipp Ruteck's in Leiden gesloten ogericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1964 No. 31359 f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Leiden Giro no. 51055 Ankara verzoekt bijeenroeping NAVO-raad i7 'e Turkse regering heeft op haar beurt om bijeenroeping van 1 AVO-raad verzocht. De situatie is thans zo, dat Griekenland Turkije beide een oproep hebben gedaan op zowel de Veilig- israad als de NAVO-raad. De spanning tussen beide landen ft met de dag. Volgens waarnemers in Athene kan nog slechts initiatief van de grote mogendheden het uitbreken van een og doen vermijden. 3» vi fle kwestie-Cyprus, die nu en haar oorspronkelijke ka- is getreden, heeft geleid tot rechtstreekse crisis tussen :enland en Turkije, welke een hoogtepunt gaat op 16 mber, de dag waarop het igingsverdrag tussen beide afloopt en de in Istanboel jende Grieken zullen moeten :ekken. Oe Thant heeft gis- eegedeeld, dat de Veilig- sraad waarschijnlijk 15 sep- >er bijeen zal komen, haar verzoek aan de NAVO- voert de Turkse regering aan, land een divisie, volledig •ust met wapens van de NAVO, Cyprus heeft gezonden en troe- treert op de gedemilitari- eilanden in de Egeische Zee, 3 in Thracië, zulks in strijd i verdragen van Lausanne en Voorts zegt Ankara, dat de id op Cyprus steeds slechter door de economische blokkade de Turks-Cyprische gemeen- Blokkade blokkade is inmiddels uitge- Eo heeft een VN woordvoerder i bekendgemaakt. De Cypri- regering heeft nu ook voor de wijken van Famagusta en k-v Itca beperkingen in de voedsel- V iening ingesteld. Door de nieu- I maatregel worden zesduizend H n getroffen. De woordvoerder at de VN dit besluit Betreuren, tor genoemde twee steden de economische blokkade voor H irkse wijken van Nicosia, Ko- Lefka. Turks-Cyprische woordvoer - zei gisteren, dat de regerings- I erkingen indirect schuld heb- de dood van een ziek ks meisje van drie jaar. Haar mochten haar niet naar het enhuis in Ktima brengen. Kritiek De Turkse Nationale Vergadering heeft gistermiddag onder overweldi gende belangstelling een debat ge voerd over Cyprus. De oppositie had felle kritiek op de aarzelende en ver zoenende houding van de regering drongen aan op krachtige optre- t. Turkije moet gebruik ma- van zijn recht op interventie, zei i afgevaardigde. Een ander eiste het aftreden van de regering; een we regering zou dan de verdeling en van de twintig proeven die zijn genomen met het Ame- se ruimtelaboratorium „Ogo geslaagd. Dit bleek gisteren e satelliet van het radiostation sman in Noord-Carolina op- kreeg de resultaten, naar de te seinen. De technici toonden jjzonder tevreden over de zend- de Ogo L ruimtelaboratorium moet ge- verstrekken over de invloed op de aarde en over de verband met toekomsti- lande ruimtevluchten. bij de lancering, waren jkheden ontstaan bij het plaat- de satelliet in de juiste stand lichte vqn de aarde. Ook en- itennes ontvouwden zich niet. WEERBERICHT c OïfBilt verwacht van heden- tot Mfnavond ■Spelende bewolking en op de ndP plaatsen droog. Overwegend lm/Me wind tussen west en zuidwest, ude temperaturen als vandaag k hogere. gemaakt om 11.15 uur). 9 SEPTEMBER op: 06.04, onder: 19.09 uur. op: 09.41, onder: 20.46 uu vater in Katwijk: 5.12 e juur, laagwater: 1.12 en 13.22 1 3141 bestaat uit 14 pagina's) Cyprus moeten eisen. De verga dering werd vandaag voortgezet. In Athene wordt opgemerkt, dat de Griekse premier, Papandreoe, die tot nog toe alle buitenlandse be ienis met de crisis van de hand had gewezen en die van de NAVO in het bijzonder, thans juist op de NAVO een beroep heeft gedaan om Turkije ervan te weerhouden naar de wapenen te grijpen. Waarschijnlijk donderdag gaat een Cyprische delegatie naar Moskou. Niet het verkrijgen van militaire hulp, maar van economische steun zou het doel van deze missie zijn. Het is technisch mogelijk om tegen een matige prijs uranium aan zeewater te onttrekken, zo heeft Ro bert Spence, directeur van het insti tuut voor kernonderzoek te Harwell in Engeland, gisteren op de inter nationale conferentie „Atomen voor de vrede" in Genève meegedeeld. Dit was aangetoond bij onderzoe kingen, die zich over jaren hadden uitgestrekt. Natuurlijk moest elke schatting van de kosten voorlopig zijn, maar toch kon Spence wel een getal noemen, namelijk 20 dollar per Engels pond uranium. De huidige prijs is opgeveer 5 dollar per pond. Deze prijs zou in 1970 kunnen stij gen tot rond 8 dollar als gevolg van het schaarser en moeilijker bereik baar worden van uraniumertsen. Circa 120 mannen en 50 vrouwen Aan circa 120 mannen en vijftig vrouwen, werk zaam bij de N.V. Van Wijk Heringa i9 vandaag ontslag aangezegd. Het betreft hier uitsluitend personeel, dat in de produktie-afdelingen werk zaam is. Met de vakbonden is nog overleg gaande over de afvloeiing van een niet onbelangrijk deel van de staf en van het toezichthoudend en administratief personeel. Gisteren heeft Koningin Julia na een bezoek gebracht aan de 150-jarige Staatsdrukkerij en te vens de nieuwbouw van dit be drijf officieel geopend. De Ko ningin met de hoofddirecteur de heer Th. H. Oltheten bij de eer ste metalen pers, die het bedrijf zich in het begin van deze eeuw aanschafte. Minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken begif tigde de heer Oltheten bij dit ju bileum met het ordeteken van officier in de Orde van Oranje Nassau. Tal van andere perso neelsleden kregen eveneens een onderscheiding. De Kongolese rebellen in Stanley stad hebben de „volksrepubliek Kon uitgeroepen. Volgens een radio uitzending uit de stad staat Christo- phe Bgenye aan het hoofd van de regering. Hij is minister van binnen landse Zaken geweest in de eerste onafhankelijke regering van Loe- moemba in 1960. De ministers van Buitenlandse Za- »n van de landen, die lid zijn van de Organisatie van Afrikaanse een heid, hebben gisteren in Addis Abeba het wel en wee van Kongo bespro ken. Een woordvoerder "erklaarde, dat de 13 afgevaardigden buiten landse interventie en het gebruik huursoldaten in Kongo hebben veroordeeld. President Tsjombe zou geantwoord hebben dat hij meer be hoefte heeft aan hulp dt.-i aan kri tiek. Hij zei dat zijn regering een nationale verzoening wenst en de rust en orde in het land wil herstel len. Men moet echter bedenken, dat 150 politieke bewegingen zijn in land dat bijzonder uitgestrekt en moeilijk te besturen is. Een werk groep zal een ontwerp-resolutie op stellen die dinsdag aan de vergade ring wordt voorgelegd. Kongolese regeringsautoriteiten in Boekavoe, de hoofdstad van de pro- ie Kivoe, hebben de naar schat ting 30.000 Watoetsi-vluchtelingen uit Roeanda bevolen Kongo te ver laten. De Verenigde Naties trachten de autoriteiten in Boekavoe te bewe gen de Watoetsi, die het vroeger voor het zeggen hadden in Roeanda. toe te staan met hun bezittingen te vertrekken naar het land van hun keus: Oeganda, Tanganjika of Boe- Donderdag zal in Rotterdam dit bevoorradingsschip voor de Kon. Marine in gebruik worden genomen. De „Poolster is het eerste schip van de Marine met een ingebouwde bescherming tegen „fall-out". roendi waar nog steeds een Watoet- si-koning regeert. De volkerenorga nisatie is er namelijk bang voor, dat de Watoetsi, indien zij naar Roean da teruggestuurd mochten worden, gevaar lopen op dezelfde manier te worden afgeslacht als in januari, toen duizenden van hen werden ver moord door hun vroegere slaven, de Bahoetoe. De Kongolese autoriteiten zouden Watoetsi het land willen uitzetten omdat sommigen van hen de rebellen in het gebied van Boekavoe steun hebben verleend. De Watoetsi zou den dit gedaan hebben in de hoop op die manier een springplank te krijgen voor hun terugkeer naar Roeanda. Honderden jongelui in V.S. opgepakt De politie in Indianapolis heeft gis teren vijftien jongelui gearresteerd wegens onordelijk gedrag. In deze stad en drie andere steden hebben zich de laatste dagen wanordelijk heden voorgedaan, veroorzaakt door leerlingen van middelbare scholen, die hun vakantie ten einde zien lo pen. Hiermee is het totale aantal ge arresteerden sinds vrijdag op meer dan 200 gekomen. De wanordelijkheden begonnen met het werpen van flessen ben zine naar passerende auto's. Een jeugdbende stookte een vuurtje mid den op de hoofdweg. Een levend kuiken werd in bezine gedrenkt en in het vuur geworpen, aldus de poli tie. In Hampton Beach, New Hamp shire zijn honderd jongeren giste ren in hechtenis genomen nadat ze venduizend kornuiten zich als wil den hadden gedragen. Een bende ver nielde eer. elektriciteitspaal, waar door een deel van de stad in duis ternis werd gehuld. Tijdens kort bezoek aan ons land Prinses Irene heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan ons land om oud-Hollandse meubelen te bekijken, waarmede zij een Nederlandse kamer wil inrichten in de flat, die zij en haar man in Madrid bewonen. Deze kamer wordt de Prinses aangeboden door het Nederlandse comité „Geschenk Prinses Irene". De prinses, die gisternacht met haar man in Brussel logeerde, werd gisterochtend door het comitélid J. Ph. van 't Hoff per auto uit Brussel gehaald en naar Rotterdam gebracht waar in het clubgebouw van de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" waarvan de prinses lid is werd geluncht. Van de komst van de prinses was men daar pas korte tijd tevoren op de hoogte ge steld. Telefoongesprek Het comité had tevoren bij diver se firma's foto's gemaakt van meube len. die wellicht in de smaak van de prinses zouden vallen. Deze foto's werden door prinses Irene bekeken ten huize van de reder van 't Hoff. Daar voerde zij ook een lang tele foongesprek met haar moeder, Ko ningin Juliana. De prinses, die aan vankelijk van plan was geweest een kort bezoek aan Soestdijk te brengen moest tot haar teleurstelling erva ren, dat de Koningin naar Den Haag moest voor een officiéél bezoek aan de Staatsdrukkerij. In de auto van de heer Van 't Hoff reed de prinses daarna naar een vier tal meubelbedrijven, o.a. in Amster dam en Tilburg. Zij wilde de meube len zelf zien. Het is echter niet uit gesloten, dat prinses Irene nog eens naar ons land zal komen om haar de finitieve keus te bepalen. In over leg met het comité is besloten, dat het geschenk in het late voorjaar zal worden aangeboden. Antiek Op de terugweg naar Brussel nam de prinses ook nog even een kijkje in een antiekzaak aan de Spoorlaan in Tilburg. Omstreeks acht uur arri veerde zij daar in de auto van de heer van 't Hoff. Ze bleef circa drie kwartier binnen. Toen vertrok ze in een kleinere wagen. Haar koffers wa ren onopvallend al overgeladen. Via Breda keerde de prinses naar haar echtgenoot in Brussel terug, vanwaar ar Parijs zou door- aan Belgische journalisten vertelde, dat zij een langdurig telefoongesprek had gehad met Koningin Juliana. Zij had ook antieke meubelen gekocht en een Nederlandse wieg. De Prinses weigerde volgens Belga antwoord te geven op vragen over de berichten, dat zij een blijde gebeur tenis verwacht. Generaal Doeong van Minh is gisteravond, na een vergadering van het triumviraat van generaals in Zuid-Vietnam, benoemd tot „voor zitter van de voorlopige nationale bestuurscommissie en de strijd krachten". In feite is „Grote Minh" hiermee weer staatshoofd. De twee andere leden van de com missie, de generaals Khan en Khiem blijven in functie. Volgens geruch ten die gisterochtend in Saigon de ronde deden, zou de voomalige minister van Defensie, generaal Khiem, echter sedert gisteravond in zyn woning worden bewaakt. Gene raal Khan zou hiertoe opdracht hebben gegeven. Een officiële woord voerder sprak de geruchten tegen, maar weigerde verder commentaar. De kans bestaat dat Amerikaanse vliegtuigen in Zuid-Vietnam spoe dig opdracht krijgen aanvallen te doen op communistische aanvoer- wegen in de buurt van Tsepone in het zuiden van Laos, zo is van wel ingelichte zijde in Saigon vernomen. Aangenomen wordt dat de Ameri kaanse ambassadeur Maxwell Taylor hierover onder meer met zijn rege ring zal spreken. Langs bedoelde wegen komen manschappen en materiaal van de Vietcong naar Zuid-Vietnam. Drie ontploffingen, vermoedelijk door bommen veroorzaakt, hebben gisteren in Summit (Mississippi) een huis, een winkel en een negerwoning beschadigd. Zondag deed zich in een winkel in Canton, 160 km noorde lijker, eveneens een ontploffing voor. Dit massale ontslag is een uit vloeisel van de reorganisatie, welke thans plaats vindt nu een buiten landse groep, zoals gemeld, het be drijf heeft overgenomen en waardoor een totale liquidatie kan worden voorkomen. Van directiezijde was men niet bereid ons de naam van deze buitenlandse groep te noemen. Op voorstel van de vakbonden ia voor personeel boven de zestig jaar een regeling getroffen al naar ge lang de persoonlijke omstandig heden. Aan werknemers beneden deze leeftijd, zal een toeslag worden gegeven voor ieder jaar, dat zij bij de N.V. in dienst zijn geweest. Bo vendien zal de wettelijke opzegter mijn in acht worden genomen en ontvangen oudere werknemers nog een extra uitkering van één resp. twee weken loon. Met circa 200 werknemers (sters) inclusief de staf, zal het bedrijf worden voortgezet. De garenfabriek zet haar produktie voort in de ge bouwen aan het Levendaal, terwijl de ververij en opmakerij aan de Vliet gevestigd blijven. De dekenfabriek „Cronesteyn" aan de Kanaalweg is inmiddels reeds overgenomen door de Nederlandse Wolfederatie. In deze fabriek zal zich in het vervolg ook de deken- produktie van de N.V. Zaalberg en N.V. Van Beurden en Moll in Til burg concentreren. Na de geruststellende mededeling in het ons zaterdag van de zijde van de directie verstrekte communiqué, waarin er sprake van was, da<t het bedrijf in kleinere omvang zou wor den voortgezet, komt deze sterke inkrimping ongeveer 50% van het personeel krijgt ontslag van het produktie-apparaat toch wel voor vele gezinnen zeer hard aan. Het bedrijf van Van Wijk (en Heringa) is weliswaar voor Leiden behouden, maar de omvang is wel zeer sterk gereduceerd. Ontslag voor 25 man Rutecks' Leiden wordt gesloten. Met ingang van donderdag 10 sep tember is aan al het personeel ont slag verleend. Het betreft hier ongeveer 25 werknemers. Op een gisteravond na de sluiting van het bedrijf gehouden bijeenkomst werd het personeel meegedeeld, dat in verband met de ongunstige be drijfsresultaten de directie besloten had de zaak te sluiten. Dat de zaken niet zo best gingen was bij de werknemers bekend, maar het ontslag komt toch als een don derslag bij heldere hemel, zowel voor bedrijfsleiding als personeel. Over de toekomst van het bedrijf is nog niets bekend. Vaststaat, dat het bedrijf in deze vorm niet meer heropend zal worden. Ook over een eventuele verkoop is nog niets be- tmivs In de straten van Parijs loopt tegenwoordig een hond met een houten heen De Soc.protectrice des animaux heeft de eigenaar (een pas toor) een medaille geschon- ken. J Te Berlijn heeft zich een I vereeniging gevormd, welker leden hij de opneming ver klaren, zich te zullen onthou- den van het rooken van ta bak.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1