Si avis Waar de jeugd nog geen kaste is met eigen showbusiness en eigen industrie Zaterdag 5 september 1964 De wondere schoonheid van Bied: de huizen van dit toeristen- plaatsje zijn om het meer gedrapeerd, terwijl hoge bergen het geheel omgeven. In Bied heeft jaarlijks het grote jazzfestival plaats, dat bij de 1 oego-Slavische jeugd zo populair is. TEMIDDEN van de lawaaierige vakantie-oorden vol vermoeiende mensenmassa's komt Joego-Slavië als een verademing gelijk een koele bries op een broeiend-benauwde zomeravond. Het is een land, dat geschapen lijkt voor jonge mensen. Het is nog niet volgebouwd met bungalowtjes of torenhoge flatgebouwen; de natuur is er van een ruige, woeste schoonheid en niet aangelegd met passer en liniaal, zoals bij ons de parken. De afstand met het toch zo nabije Westen met zijn huisjes, tuintjes, verkeersbordjes en verboden toegangetjes lijkt oneindig ver. Dit is geen citaat uit een Van Egeraat-boek, maar eenvoudig de con clusie, die men kan trekken na er enkele weken te hebben doorgebracht. Voor de vakantieganger, die zich niet hoeft te bemoeien met de dagelijkse (Joegoslavische) rompslomp, is het een verrukke lijk oord. Of men er als Joego slaaf ook ongestoord en onge compliceerd jong kan zijn, is na tuurlijk een geheel andere zaak. Een verblijf van een aantal we ken is niet voldoende om daar over een sluitend beeld te geven. De welvaart in Joego-Slavië is niet zo hoog als bij ons. De prij zen van bijv. de levensmiddelen zijn weliswaar lager dan hier, maar de lonen zijn er dan ook naar. De jeugd heeft er derhal ve nog niet de kans gekregen een eigen kaste te vormen dat roerige ivereldje van de tieners met zijn „eigen" shoiobusiness, eigen industrie en zelfs eigen neurose. Of de Joegoslaven daar rouwig om moeten zijn, is iets dat wij voorlopig maar even buiten beschouwing laten. Het is niet alleen een kwestie van economische en ook wel sociale achterstand op het Westen dat een synonieme ontwikkeling van de jeugd daar in de weg zou staan. Het Joegoslavische communisme speelt ook een rol van betekenis. Want meneer Josip Broz, bij genaamd maarschalk Tito, mag dan sinds zijn grimmige jaren vlak na de tweede wereldoorlog aardig wat water in de wijn hebben ge daan, hij is en blijft een dictator. En dictators houden de" ontwikke ling en de beinvloeding van de jeugd meestal nauwkeurig in de (eigen) hand. Probleem „Jeugd en vrijheid" het probleem is er, al valt dat bij het betreden van dit land niet van de jonge gezichten af te lezen. De Joegoslavische jongen en het Joegoslavische meisje maken bepaald niet de indruk, dat het regime zwaar op hen drukt. In de weken, dat wij er waren, GOED BEGIN NIEUW LEIDS JAZZSEIZOEN Een goed begin van het nieuwe seizoen belooft het concert te wor den, dat de Leidse jazzsociëteit The Beat op zaterdagavond 19 septem ber in de Stadsgehoorzaal organi- j seert. Hoofdschotel van het pi-o- gramma is het optreden van het bekende kwartet van de altsaxofo nist Herman Schoonderwalt (met verder pianist Rob Madna, bassist Jacoues Schols en drummer Cees See. In het voorprogramma musice- I re a het Leidse kwintet Leo Wenink en The Moanin 'Attics.- Aanvang I acht uur. programma beginnen, om over half negen holde men nog rond met dranken ter hoogte van nachtclubprijzen (waarmee de vrees gerechtvaardigd is, dat Bied over een jaar of drie, vier even duur en ongenietbaar zal zijn als Nice, Zandvoort, Monte- Carlo, Scheveningen e.a.). De Sloweense dansen werden uitge voerd door een groepje personen in Volendam-achtige kledij het gébrachte kwam neer op hupse interpretaties van „De Drikusman". Bied mag een schitterende zon- neplaats zijn, er gaat niets boven Opatya aan de Dalmatische kust. waar de fraaie herenhuizen, eens toebehorend aan de Habsburgse adel. nu als hotels dienst doen. Een kostelijk meevallertje voor de toe risten en voor Tito's VW. Het mooiste eiland voor de noordelij ke kust is Rab, eveneens een voort durend door de zon beschenen plaats. Vlak bij Rab ligt een nudisten- eilandje, waar men op terecht kan als men zich maar steekt in het voorgeschreven tenue. Een 25-ja- rige instrumentmaker uit Amster dam, die wij op de terugweg spra ken, was er geweest. „Het is je even behelpen, als je daar zo rond loopt", ze ihfj" want, man, wat ziet de we reld er ineens anders uit, zonder pakkie aan. Ik heb er bijv. gezel lig gepicknickt in het bos. In naak te toestand is dat een ervaring. Het doet een beetje vreemd aan om zonder kleren, maar met mes en vork te eten. Maar heus, geloof me, je went er aan". Hoe lang nog? Nog is Joego-Slavië het para dijsachtige vakantieland, para dijsachtig qua prijzen en na tuur. Men kan zich afvragen: voor hoe lang. Als de grote hor de zich straks van Italië, Frank rijk, Spanje en Oostenrijk af keert en zich op dit land werpt, is ook hier de koninklijke rust voorbij. Tito heeft deviezen no dig en hij zal de horde met im mens plezier binnen laten. Wij zijn gelukkig zo egoïstisch om dat niet leuk te vinden. Want dan komen ze daar óók, die bermtoeristen met heel dat ziek tebeeld van hun moderne com fort, compleet met zenuwen transistors en al. Dan gaan de Joegoslaven óók aan de gang met het spijkeren van bordjes „verboden toegang". Dan kun nen we wel thuisblijven. Je moet er maar liever niet aan denken. RUUD PAAUW hébben wij zo hier en daar met jongeren gesproken, via een handvol Duits en iaat korrels Engels. Enige studenten, die wij bij de schitterende watervallen van Vint- gar ontmoetten, wilden wel toege ven dat de dictatuur hen zwaar de keel uit hing. Een democratie, zo als in Engeland, Denemarken of Nederland, leek hen heerlijk toe wellicht stelden zij er zich al te veel van voor. Zij waren het er volledig over eens dat elke rege ringsvorm die de vrijheid van drukpers en de vrijheid van me ningsuiting in de verdrukking brengt, geen recht van bestaan heeft. De kritische noot ontbreekt nL in Joego-Slavië en wat dat be treft kijkt men met jaloezie naar De vraag wat zij dachten over het koningsschap, bracht hen in verwarring. Drie van de vijf zagen daarin „een geruststellende factor voor het volk", de anderen kon den geen gefundeerd oordeel ge ven omdat, zoals zij zeiden, „de taak en de plaats van de koning hen niet duidelijk was". Geen zier Maar naast deze studenten waren er tal van jongeren, die het geen zier interesseerde hoe zij bestuurd worden. Een totaal gebrek aan politieke belangstel ling, dat men ook in Nederland zo veelvuldig aantreft. „Waarom zullen wij ons drukmaken", zo zegt men, „Tito is de kwaadste niet, hij heeft ons uit de han den van de Russen gehouden, dus we mogen hem wel dank baar zijn". Voor iemand uit het Westen, die in een niet al te wormstekige de mocratie is opgegroeid, is een goed lopende conversatie met de laatste groep vrijwel uitgesloten. Wanneer je hun voorhoudt dat Tito hen dan wellicht voor de Russische beer heeft behoed, maar er niet de vrij heid, doch een eigen dictatuur voor in de plaats heeft gegeven, dan kijkt men je niet-begrijpend en ongeïnteresseerd aan. Zij hebben de democratische vrijheden nimmer gekend en zij weten kennelijk niet anders of het hoort allemaal zo. Een fusie tussen hun ideeën en de onze is onmogelijk. Op de plek waar hun vrijheidsgevoel moet zetelen, zijn zij plaatselijk ver doofd. Portret Tito men komt moeilijk langs de man heen, want zijn portret hangt in elke grutterij, stomerij, drogisterij en slijterij om dan over de rest maar niet te spreken. In vele zaken is fotografisch al jare; niet meer aan hem gedokterd. Daar hangt dan nog een soort jeugdpor tret van hem en dat correspon deert niet al te best met opnamen uit de krant Als men winkeljuffrouwtjes en zakenlieden over het portret aan spreekt dan hebben zij het met grote eerbied over hem. Soms komt men weieens voor verras singen te staan. De kapper in een klein plaatsje in het noorden van Joego-Slavië liep als een pia nola af, toen we op het portret wezen. Het was een enorm ding dus we dachten: nou dat wordt een complete heldensage. Maar nee, het viel mee. Of tégen, zo men wil. „Ach meneer, zei hij", die man hangt hier, omdat vele mensen uit de streek hem als onze redder beschouwen. Nou ik vind het best. Ik gelóóf het wel. Ik heb twee wereldoorlogen meegemaakt en Tito maakt mij niets meer wijs. Ik heb geen zin om het me hier moeilijk te ma ken. Dus al zou hij omgekeerd aan de muur willen hangen, van mij mag-ie". Een gulden Kappers behoren tot de hand werkslieden, die de hand van de staat op afstand kunnen houden, zolang hun zaak niet meer dan drie of vier man personeel telt, zo ver telde deze man ons. Zij zijn dus in staat zelfstandig te blijven, maar een machtige blok worden zij met deze beperking natuurlijk nooit. Tussen haakjes: kappers in het buitenland zijn altijd een be zoek waard. Zij bezorgen je bij na ongewild een weelde aan infor maties. Niet alles is bruikbaar, want er schuilt heel wat „bitter tafelpolitici" onder hen, maar dat merk je gauw genoeg. Prijs voor het knippen in Joego-Slavië (inclusief de conversatie en een politiek over zicht): één gulden. Jazz ia Bied Men kan in Joego-Slavië op heel wat plaatsen komen, zonder ver pletterd te worden door de vele toeristen, zoals bijv. het geval is in het zuiden van Frankrijk en in Italië. Duitsers en Nederlanders kom Je uiteraard overal tegen, daar helpt geen lieve moeder aan, maar be paald niet in hinderlijke getale. Een goed voorbeeld daarvan is Bied. Zelfs toen de hotels daar tot de nok toe vol zaten, was er nog ruimte te over om je een weg te banen naar de volstrekte rust en stilte van de natuur. Bied, dat werkelijk grandioos is gelegen tussen de ber gen aan een zeer groot meer, loopt bepaald geen reclame voor het ech te Joego-Slavië. Daarvoor moet men meer naar de kust gaan of af zakken naar Macedonië. Bied na melijk is geheel op de toeristen afgestemd. Het geniet bekendheid o.m. door zijn internationale roei- Een blik in de Postojna-gvotten op twee na de grootste ter wereld. Men kan uren wandelen in de koude, verlichte galerijen. Naar berekeningen hebben uitgemaakt, zijn de grotten al mil joenen jaren oud. Er zijn ware zalen die vol staan met stalagmieten en stalagtieten. benamingen voor een soort pilaren, die door aanslipsel van vater en kalk ontstaan. Voor een laagje van 2Y2 cm is 25 jaar nodig en er zijn stalagmieten die metershoog zijn. In de grotten leeft slechts één diertje, dat het midden houdt tussen een hagedis en een vis. Het is volslagen blind en heeft maar eens in de twee jaar voedsel nodig zal men dan ook zelden of nooit een Joegoslaaf zien. Het toerisme moet de kennelijk niet bijster vet te deviezenpot van Tito spekken en daar kan men geen Joegoslaven bij gebruiken. Jukebox Op het zonneterras van het zwembad in Bied, dat natuurlijk aan het meer is gelegen, staat een jukebox en daar wordt zeer druk gebruik van gemaakt. De godganse dag heb je dus muziek om je heen. In het begin is dat wel aardig, maar op den duur wordt het vermoeiend, want het zijn bijna steeds dezelfde platen die aan bod komen. Wat het hitwezen betreft, daar mee is men in Joego-Slavië één of meer jaren achterop. Uitzonderlijk populair bleken daar te zijn bijv. Pat Boone met hits als: „I '11 be home", „Rich in love" en „I almost lost my mind". Dat zijn num mertjes, waarmee hij hier een jaar of vijf geleden aan de top stond. Voorts waren ook Chubby Checker en Louis Armstrong veelvuldig voor 25 dinar (13 cent) bestelde arties ten. Maar steeds met liedjes, die hier al lang een zachte dood zijn gestorven. De enige Nederlandse zangeres die in de jukebox troon de, was Anneke Grönloh met „A tisket, a tesket" en „Vladimir". Voor dat plaatje hebben wij er af en toe maar 25 dinar tegen aan gegooid om het Duits-Joego-Sla- vische overwicht te breken. Later, in de grauwe universiteidsstad Lju bljana met zijn afgrijselijk slecht opgemaakte winkeletalages, merk ten wij, dat ook de platen van de Dütch Swing College Band het hier goed doen. Driku* Middelpunt van veel festivi teiten is het Casino, waarvan 't bovengedeelte dienst doet als lees- en krantenzaal (de Ne derlandse kranten arriveren veertien dagen na dato). Elke week is er een avond gewijd aan Sloweense dansen door een lo kale vereniging. Daar wij het grootse Joegoslavisch Dans theater eens aan het werk heb ben gezien, togen wij er dade lijk en met hoge verwachtingen heen. De nauwelijks twee uur durende voorstelling werd een duizelingwekkende teleurstel ling. De avond leek hoofdzake lijk belegd ter verhoging van het inkomen der plaatselijke kelners. Om acht uur zou het wedstrijden zijn schaaktoernooi en vooral zijn jaarlijks Jazzfestival Dit laatste werd vier jaar ge leden ingesteld en duurt onge veer een dag of vierDit jaar werd de vijfde editie gehouden. Tito is een van de weinige com munistische leiders, die de jazz zonder meer toelaten en er niet, zoals Chroesjtsjow, af en toe heel lelijke dingen over lance ren. Zo'n jazzfestival is in Bied een heel evenement. Men kan niet anders zeggen dan dat de Joegoslaven hartstochtelijke jazzmusici zijn. De jongeren voe ren er de boventoon met af en toe wilde improvisaties, waarvan de muzikale waarde overigens dubieus is. De deskundigheid van het publiek lijkt niet groot te zijn. De toeschouwers hébben maar weinig nodig dat is dan wel veel lawaai om schreeu wend enthousiast overeind te komen. Bied is voor de toeristen en in de vier grote hotels, die de plaats telt,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7