supra koffie Hooggestemde verwachtingen in de V.S. voor de economie Rijwielpad langs Woubrugge weer Wijde Aa in echt fietspad op Groeiend tekort onze handelsbalans Kerkdiensten Leiden en omgeving LEÏDSCH DAGBLAD KATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 Advertentie Mroeg ofTaaf oeflft de pvotestanrs-cfiristeliiKe vrouw de voorkeur aan PRINSES (Van onze financiële medewerker) zin de afgelopen week hebben de effectenbeurzen merendeels deljjk aspect gehad, hetgeen ook voor Amsterdam geldt, waar de omzetten op de aandelenmarkt weliswaar klein blijven vaak beneden f2 miljoen per dag maar een sfeer van vertrouwen in de toekomst van ons drijfsleven Ie overhand heeft. Voor zover er onder de tegenwoordige standigheden, die geheel anders zijn dan vroeger, een stimulans van New York uitgaat, heeft het daaraan deze week weer niet ontbroken. Na een paar slappe dagen met afbrokkelende koersen, heeft de Amerikaanse markt haar klim tocht naar een nieuw hoogterecord hervat, hoewel haar wel hinderpalen in de weg worden gelegd. Grote winsten in auto-industrie De arbeiders in de automobielin dustrie zijn natuurlijk niet onkun dig gebleven van de grote winsten, welke daar de laatste tijd worden gemaakt 17 maatschappijen var auto's en auto-onderdelen hadden ir het tweede kwartaal 27% meer netto winst en zij willen nu ook eer lik uit de pan hebben, hetgeen uit- teraard aan het loonfroot over de hele linie van het Amerikaanse be drijfsleven enige deining ver zaakt. De komende verkiezingen pen de regering tot een beleid, dat op de racties van de massa is afge- sbemd zodat de automobielarbeiders met hun nieuwe looneisen een rede lijke kans maken. Nadat de kosten van levensonderhoud in de V.S. reeds sinds geruime tijd nagenoeg statio nair zijn gebleven, is er de laatste weken een kleine stijging ingetre den, die aan de nieuwe looneisen voet geeft. Indexcijfer naar 1000? Dit heeft de Newyorkse beurs niet verhinderd de hausse te her vatten, waarbij deze week ook de omzetten groter waren. De verwach tingen voor de verdere economische ontwikkeling blijven in de V.S. hoog gestemd en bet indexcijfer voor de industriële aandelen, dit jaar reeds 766 tot 845 opgelopen, zal naar men meent tegen het eind van het jaar een cijfer van 900 benaderen, terwijl voor een meer verwijderde toekomst reeds met een cijfer van 1000 wordt gespeeld. Het feit dat de historische duur van een opgaande beweging in de conjunctuur en de koersontwikkeling 'op de beurs reeds lang is overschre den, stemt vele waarnemers wel tot voorzichtigheid, maar de gegevens omtrent het conjunctuurverloop zijn nog steeds van dien aard dat het optimisme zich er aan kan optrek ken. Hoewel de grote belegger en de be leggingsinstituten in ons land nog in redelijke mate bij Amerikaanse waarden zijn betrokken, is toch het rechtstreeks belang bij de New yorkse beurs minder groot dan vroe ger, terwijl omgekeerd zoals men weet, de rente-egalisatiebelasting de Amerikaanse deelneming aan de Am sterdamse beurshandel tot een minimum heeft beperkt. Overigens kan het voor Europa en ook voor ons land geen nadeel zijn als in de V.S., het economische le ven floreert, omdat het o.m. de ex port naar dat land, die nog altijd gering is, kan bevorderen, hetgeen voor W.-Duitsland geldt, waar de industriële activiteit aanhoudt, zij 't dan ook dat de overschotten op de handelsbalans over de 1ste 7 maan den een bekort aanwijzen. Dit heeft echter een bijzondere oorzaak, na melijk de heffing van 25% belasting op de rente, welke buitenlanders van Duitse obligaties trekken en waar door uiteraard de toevloed van bui tenlands kapitaal naar West-Duits- land is verminderd, (terloops moge hier worden opgemerkt dat de Ne derlandse houders van Duitse obli gaties op grond van een belasting overeenkomst tussen beide landen die belasting kunnen terugvorderen. Revaluatie van markt? Dat in West-Duitsland handels- en belastingsbalans enige kentering to nen, kan in zoverre gelukkig worden genoemd, omdat hier en daar stem men opgaan voor een nieuwe reva luatie van de mark teneinde de hoog- junctuur wat af te remmen. Zou ons land dan evenals de vori ge maal weer moeten volgen, dan zal dat onze exportpositie, die zoals bo ven bleek, toch al niet gunstig is, verder achteruitbrengen. In het midden gelaten in hoever re de buitenlandse beurzen op die van Amsterdam van invloed zijn, kan met enige voldoening worden geconstateerd dat op de aandelen markt zich deze week een doorgaans vrij vaste stemming wist te hand haven. Het indexcijfer voor de industriële aandelen, dat begin juli een laagste stand van 326 bereikte, is weer tot 346 opgelopen en bevindt zich dus niet ver meer van de hoogste stand voor dit jaar <15 jan. 356). Het al gemeen indexcijfer, dat op 15 janua ri 419 was en begin juli tot 396 terugging, heeft zich tot 406 hersteld en ook de internationals zijn niet achtergebleven. Het spreekt vanzelf dat de door enkele andere onder nemingen gepubliceerde gegevens over het eerste half jaar voor de markt tot steun zijn geweest, zoals ook deze week de aandelen van Zwa nenberg- Organon een belangrij ke koerswinst konden boeken, nadat bekend was geworden dat in het eer ste halfjaar van 1964 de omzet 17 en de winst 15% groter is geweest dan in die periode van het vorig jaar. Het ziet er naar uit dat de re sultaten van het Nederlandse be drijfsleven, enkele uitzonderingen daargelaten, over het lopende jaar niet zullen tegenvallen, vooral niet als men er bij in aanmerking neemt welke moeilijkheden in verband met de stijgende kosten moesten worden overwonnen. Zoals we de vorige week reeds opmerkten, is dat voor een goed deel aan de diepte-investerin gen, verdere rationalisatie en een verscherpte kostenbewaking te dan ken. Verandering nodig Terwijl handel en bedryf in ons land in de pogingen om tot een grotere omzet te komen, grote ac tiviteit aan de dag leggen, blijkt dit onze handelspositie tegenover het buitenland nog niet ten goede te ko men. Weliswaar gaat de export nog steeds vooruit, maar tegenover de import niet in voldoende mate, met het gevolg dat de eerste 7 maanden op de handelsbalans een tekort van f 3.4 miljard hebben gelaten tegen f2 miljard in dezelfde periode Advertentie Postbus 446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222055' Beursoverzicht no. 360 Gebr. VAN SWAAY van 1963. Hierin zal verandering moeten komen en het is daarom te betreuren dat de personeelsschaarste, waaraan bij vele bedrijven de onvol doende stijging van de produktie wordt toegeschreven, nog steeds aanhoudt. Tariefsverlaging door hoge rente Blijft de Nederlandse handelsba lans zich in de verkeerde richting bewegen, dan zal dat ook tot een bestendiging van de krapte op de kapitaalmarkt bijdragen, zij het ook dat de laatste weken enige ontspan ning schijnt te zijn ingetreden, blij kens de ruime overtekening bij de 6% emissies. Nadat de obligaties van de Europese Investeringsbank 656 boven de emissiekoers worden ver handeld, is ook de inschrijving op de 6% obligaties van P.G.E.M. een succes geweest. Ook die van de Her- stelbank zullen na de emissie onge twijfeld een agio doen, zodat de „premiejagers" een paar goede we ken achter de rug hebben. Dat met een obligatierente van 6% de spaarbanken hun inlagen zien teruggaan,kan niet verwonderen. Het spaaroverschot was in de eer ste zeven maanden f 370 miljoen kleiner dan het vorig jaar, wat nog niet wil zeggen dat er zoveel min der gespaard wordt, maar althans ten dele aan de aantrekkelijkheid van de obligatiemarkt moet worden toegeschreven, nu het risico van een koersdaling bij de huidige hoge ren testand uiteraard vrij gering is. De hoge rente heeft het ook mo gelijk gemaakt dat de Levensverze kering Mij. Stad Rotterdam (het Van Marleconcern) voor de kapitaals- en heeft kunnen verlagen, zij het al leen voor die, welke tegen een koop- d.i. een een éénmalige premie betaling worden gesloten. Dat die tariefsverlaging niet geldt voor po lissen met een periodieke premiebe taling is verklaarbaar, omdat men niet weet hoe de kapitaalmarkt zich de toekomst zal ontwikkelen en de rente op de uit de premiebeta ling te ontvangen gelden dus niet vast staat. De eenmalige premie, de koopsom welke bij nieuwe posten wordt ontvangen, kan uiteraard aan stonds tegen de thans geldend© rente roor een zo lang mogelijke ter mijn worden belegd. Verhandeling van onderhandse leningen In dit verband kan worden gere leveerd dat voor de verhandeling de onderhandse leningen, waar- het uitstaand bedrag van f 6.4 H^Mis)* miljard in 1953 tot f 18.3 miljard in 1962 is gestegen, een vereniging is opgericht, die eens per week door een koerscommissie zo mogelijk vraag en aanbod in elkaar zal slui ten en de tot stand gekomen trans acties zal publiceren. Het voordeel hiervan is dat men zich van de ka pitaalmarkt en de ontwikkeling van de rentestand een juister oordeel kan vormen, het nadeel dat het slui ten van onderhandse leningen voor de geldnemers en de geldgevers aan trekkelijker wordt gemaakt, hetgeen vermoedelijk de toch reeds sterk versmalde obligatiemarkt verder zal doen inkrimpen. Reden temeer om de aandelen markt te verlevendigen door de transacties, welke tot dusver z.g. in elkaar worden gesloten en buiten de beurs blijven, ook naar de beurs te brengen. Over de wijze waarop dit kan geschieden wordt thans ijve- lig gestudeerd. Goldwater, Johnson en de dienstplicht Senator Hubert Humphrey, Demo cratisch kandidaat voor het Ameri kaanse vice-presidentschap, heeft donderdag in Washington verklaard dat beëindiging van de militaire dienstplicht zoals Goldwater heeft beloofd, „voorbarig en onverantwoor delijk" zou zijn. De nationale veiligheid maakt dienstplicht nog nodig. De regering- Johnson zal er een eind aan maken zodra dat mogelijk is, aldus Humphrey. Van de zijde van het ministerie van Defensie is een verklaring uit gegeven, waarin er aan wordt herin nerd dat president Johnson al eerder opdracht heeft gegeven tot het be studeren van de manier waarop de dienstplicht kan worden afgeschaft, zonder dat de militaire kracht van de Verenigde Staten daar onder lijdt. Goldwater had woensdag zijn belof te gedaan in een toespraak waarmee hij zijn verkiezingscampagne begon. Een groep vooraanstaande zaken lieden en leidende figuren op finan cieel gebied, onder wie Henry Ford en Marion Folsom, minister onder president Eisenhower, heeft gisteren beloofd president Johnson te steunen Soevanna Phoema doet een beroep op De Gaulle De Laotiaanse neutralistische pre mier prins Soevanna Phoema heeft president De Gaulle van Frankrijk verzocht te pogen, de veertien lan- denconferentie over Laos weer bij een te krijgen in Genève. Na een gesprek van drie kwar tier met het Franse staatshoofd in het Elysée zei prins Soevanna Phoe ma op de vraag of de onderhande lingen met de leiders van de twee andere stromingen in Laos de rechtse en de communistische ge zinde spoedig zullen beginnen, dat men nog enkele dagen geduld zou moeten hebben. De Gaulle zou voorts de leider van de communistisch gezinde Pa- thet Lao, prins Soevanoevoaig, ont vangen. Van prins Soevanoevong is bekend, dat hij voorstander is van een politiek van neutraliteit voor de vroegere Franse gebieden in Zuid oost Azië. en daartoe een commissie in het le ven geroepen, waarin veel Republi keinen zitting hebben. zondag 6 september Lelden Herv. Gem., Pieterskerk 0 u ds. P. Kloek en dr. J. L. Springer bevestiging van ds. M. J. Wagenvoor- Ie)- 7 u dr. P. L. Schoonhelm en ds. 1. J. A. Haan Open Deur-dienst). Hooglandse Kerk: 10.30 u ds. J. de Oosterkerk: 10 u ds. J. Groot; 5 A. M. Llndenburg te Ter Aar. Bevrijdingskerk: 9 Koningskerk: 10 u ds. ds. H. Bouter. Ver. Vrijz. Herv.: van d£ kerk). W. de Zwijgerkerk, Oegstgeest: ds. M. J. Wagenvoorde (intrede). Eglise Wallonne: 10.30 u ds. J Zuiderkerk: 10 u ds. De loer; 5 u dr. Westerink. Petrakerk: 10 u ds. Haverkamp; 8 u Moolhuizen. Kerk Oude Vei ds. De Boer. 10 u dr. Dronkert; Maranathakerk9 u dr. Westerink; ds. Huisman te Vlaar- Rem. Gem.: 10.30 i kenzie. Doopsgez. Gem.: d stegracht 3)10 en 5 u dhr. J. bach te Haarlem. Evang. Luth. Kerk: 10.15 ds. Haan. Kerk (Zw. Singel 50) Hoogmis (woensdag 9.30 v.m. Christian Scie 10.30 u dienst. Vrije Kath. Kei (Steenschuur 6) (Vreewijkstraat 19) gezongen H. Mis. Nieuwe Apost. Kerk (Hoge Rijndijk z9): 9.45 en 4 u dienst (donderdag 7.45 uur dienst) Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 5 uux dienst. Baptistengem.10 en 5.30 uur H. Schouten (vrijdag 8 uur bidstond). Leger des Heils: 10 uur heiligings- dienst; 6.45 uur straatprediking Gan getje; 7.30 uur opwekkingssamenkomst. Voorg. brig. H. J. Drent je. Chr. Geref. Kerk: 10 u (ond. Mogen, moeten en kunnen) en 5 u (ond. Da vid en Goliath) dr. Velema. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u ds. G. Moen te Alphen a/d Rijn; 6.30 u Boogert. Geref. Kerk: ds. W. J. van Hoek. Chr. Dienst des Woords; 2.30 Zeist. Rijn Herv. Gem. Kerk: 9.30 Adventskerk, Jongerden te Schoonhoven; 6.30 u ds. C L. v. d. Broeck te Zwammerdam. Aula Immanuelschool, A. v. Burenlaan: 9.30 ds. Baart te Rijnsaterwoude; 6.30 u ds. W. Verweij. Kruiskerk Gouwsluls: 9.30 'u ds. P. A. Lefeber. Gebouw Jo nathan: 6.30 u ds. P. A. Lefeber. Ka pel Hooftstraat: 9.30 u ds. J. van Dijk Hoog-1 Vollebregt Oudshoornseweg10 Martha-Stichtlng10. J. Veen. Geref. Kerk, Salvatorikerk, W. de Zwij gerlaan: 9 en 10.30 u ds. W. Wijma; ds. Westerveld. Noord, Hooftstr.10 Tom. Geref. Kerk. (vrijgem.) leesdienst; 6.30 u ds. H. Scb Geref. Kerk. Jeruzalemkerk, Grijpen- leesdienst. Rem. Geref. Gem., clubgebouw10 Wingerden te Zoeter- Geref. Gem.: 9.30 en 6 u kand. A. Bregman. Bodegraven Herv. Gem.: 10 u ds. A. den Hartogh (HD); 5 u ds. W. Bal- ke; 6.30 u ds. De Vey Mestdagh (af scheid), Bethlehemkerk: 9.30 u ds. D. W. Kalkman ;rg. Nieuwerbrug: 9.3 de Leeuw; 6.30 u ds. W. L. Her mans. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u ds. J. Spoelstra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u ds. R. J. van Pagee te Hilversum; 6.30 u ds. J. Prins te Den Haag/Rijswijk. Ge ref. Gem.: 9.30 en 6 u leesdienst. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds. J. G. Paarde- kooper. dhr. A. J. 6.30 u d Langerak. ds. Brink. Hoogmade Herv. Gem.: 10 u ds Fred. J. Broeyer. Katwijk aan den Rijn.Herv. Gem. Dorpskerk: ds. A. Baas. Geref. Kerk: 9.30 i te Katwijk enst in g. school Narclsstr.: 10.30 u ds. T. Kruy- ne, vlootpred. M.V.K. Valkenburg. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nwe Kerk: 10 u ds. Tukker; 6 u ds. De Vos. Oude Kerk: 10 u ds. Vink; 6 u ds. Vroeglndewey. Kapel: 10 u ds. Haits- ma te Woerden. Gr., v. Pr.school: 10 u ds. Stehouwer te Alphen a/d. Rijn. Aula Overduln: 10 u ds. Moerenhout. Hoor- nes: 5 u ds. Tukker. Geref. Kerk, Voor straat: 9.30 u ds. De Vries; 5 u ds. Bakker. P. ker; 5 5 u ds. Breen. Geref. i leesdienst. Ger. Gem. ds. Koerselman. Ge ref. Kerk: 10 en 7 u ds. Makkinga. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 u ds. ds. Van Drie. Ver. Vrijz. Gebouw Lindelaan 12a: 10.30 Hoftljzer te Leiden. Lelmulden Herv. Gem. (in de f Het meest westelijke gedeelte van het rijwielpad langs de Wij de Aa in Woubrugge is tot vreugde van velen weer rijwiel pad geworden. Dat wil dus zeg- zendat er langs dit gedeelte niet meer gereden mag worden op een bromfiets al doet men dit dan ook met afgezette motor. Het betreft hier het gedeelte van het rijwielpad vanaf de brug in de bocht van de Provinciale weg halverwege Hoogmade en Woubrugge en het Paddegat. De ronde blauwe borden met het rijwiel er op zijn vervangen door de langwerpige bordjes ..Rij wielpad". Men zij dus gewaar schuwd ook al omdat men ons heeft verzekerd, dat de politie beslist niet waarschuwend zal optreden tegen hen. die dus toch met hun bromfiets op dit gedeel te blijven rijden. ref. kerk): 10.30 u ds. D. H. Gijsbers. Pniël: 7 u ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9 en 7 u ds. J. BaaJJens. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 u ds. S. Kooistra; 7 u ds. G. Pettinga te Wageningen (jeugddienst). Ger. Kerk: ds. Kuiper. Ger. Kerk: 9 t i ds. H. Toorn- i ds. J. J. Verleur. Oud Geref. 3 u leesdien i dhr. Kielder te Amersfoort. Ge- i ds. Stolte te Kamerlk; 9 en 6.30 u ds. M. Baan te Zeist. Rem Geref. Gem..: 7 u ds. J. G. Paardekoo- Geref. Kerk: 9.3 trdwykerhout Herv. Gem.: 10 Willibrordkerk: 10.30 uur ds. J. Irlk (HD). Pauluskerk: 10 u ds K E. H. Oppenheimer; 7 u ds. H. K. Jonkman. Ver. v. Vrijz. Herv.: 3 u ds. W. J. Wagenvoorde (Intrede). Geref. Kerk: i ds. M. H. Boogert 1 leref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. C. A rerhoog. Rem. Geref. Gem.: 7 u dr van Goudoever. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 u s. M. Hanemaaijer te Alphen a/d Rijn; den Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. L. S. den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 u ds. A. D. Maanen te Schiedam. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 u ds. J M. D. v. d. Berg te Leiden; 6.30 u ds. J. Batelaan te Den Haag. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. Lahgeler (HA). Geref. Kerk (vrijgemi.)10.15 u ds. Brands; 3 u ds. Breen. Voorhout Herv. Gem.: 10 u ds. M. J. Elfferich (jeugddienst). oorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u'ds. Meijering (Doop); 7 u ds. Saraber (HA). Rijndijk: 10 u ds. Modderaar. Indianenreservaat onder water President Johnson heeft met zijn handtekening een wet bekrachtigd waarbij vijftien miljoen dollar scha devergoeding wordt toegekend aan de Seneca-Indianen in de staat New York. Hun reservaat, dat in 1794 bij verdrag eeuwigdurend werd gega randeerd, zal komende herfst onder water komen te staan door de bouw van de Kinzua-stuwdam in de rivier j Allegheny. De Seneca-Indianen heb ben zich heftig tegen de bouw van deze dam gekeerd. Zij wijzen erop! dat hun verdrag in 1794 het eerste was dat door de VS werd aange gaan en dat de presidenten George Washington en Thomas Jefferson, persoonlijk garant stonden voor de naleving ervan. Discriminatie is in Zweden geoorloofd De eigenaars van restaurants in Zweden hebben het recht iemand! om zijn huidskleur of ras te weren. De parlementaire commissaris voor gerechtelijke en bestuurszaken (om budsman) heeft gezegd: „ALs een restauranteigenaar iemand om zijn huidskleur, zijn ras of om, andere reden (b.v. omdat hij geen das draagt) niet mag, heeft hij hetj volste recht hem de toegang te wei geren. Als het om kleur of ras gaat, moet hij zijn bezwaren op tactische; manier kenbaar maken, opdat wan ordelijkheden worden vermeden". De ombudsman nam zijn besluit naar aanleiding van een klacht van de bond van zigeuners in Stockholm over het niet toelaten van twee zi geuners in een restaurant te Bo-, Advertentie J&L. VANNELLE'S brandvers gemalen vacuum verpakt Waddinxveen Herv. Gent.: 9 ds. J. Verwelius; 6.30 u ds. J. R. perus. Wijkgebouw: 9.30 u ds. Cuperus; 6.30 u kand. L.VroegindeweiJ te Bergambacht. Bethel: 10 u de heer Scheepmaker te Utrecht; 5 u ds. A. de Hartog te Bodegraven. Ver. Wet en Evangelie: 9.30 u ds. Hemmes te Schie dam; 7 u ds E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 6.30 u ds. B. Koek koek. Rem. Geref. Gem.: geen dienst Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 u ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 u ds. Walvaart te Sassenhelm; 7 u ds. H. r Herv. Gem., Dorpskerk: dr. Th. C. Frederikse; ds .E. Pijlman., C. Trinip te Voor- I J Kerkdam: 10.30 Johannahuis: 10.30 i/d Ryn. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 u| is. F. de Jonge. Geref. Kerk: 9.30 en! u ds. J. B. Vanhaelen te Mijdrecht. Zoetcrwoude Herv. Gem.: 10 u ds R. Hengstmangers. Herv. Gem.: 10 u. Broeck; 6.30 u ds. R Hengstmangers te Zoeterwoude (Jeugd-! i.% j ds. dienst.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 6