Zware training basis voor Tokio boksers HAV U.Y.S. - NEPTUNUS •NEDERLAND NIET KANSLOOS IN OLYMPISCHE KNOCK OUT-STRIJD Onzeker Hayes doorbreekt Duitse zegereeks Poloploeg kan weer doelpunten maken vertrouwen waard! Amerika als factor op de achtergrond NAUWERE' ENGELS - FRANSE MILITAIRE SAMENWERKING Dreigende staking van Britse havenarbeiders Maliepaard wil voor RELLEN A ARS rijden Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 5 september 1964 Derde blad no. '3135 SPORT, VAN Opstelling LFC LFC speelt vanmiddag om half zeven in Hillegom tegen de club van die naam en komt als volgt uit: De Hoed, J. de Roode, H. Sira, v. d, Heyden, L. de Jong, H. v. d. Berg, J. Brouwer, P. de Jong, J. de Bolster, D. Sira, P. Gupier. De reserves van LFC spelen zon dagmiddag op eigen terrein om 14.30 uur tegen Oranje Groen I. Nieuw bestuur bij LDWS Tijdens die algemene vergadering van de Leidse vierdeklasser LDWS werd een vrijwel geheel nieuw be stuur gekozen, dat er als volgt uit ziet: voorzitter: K. Huner; secreta ris P. v. Tongeren (Medjusastraat tweede voorzitter G. de la Rie; tweede secretaris N. Houiweling; tweede penningmeester D. Bey; commissaris I. Keyzer. Secretaris G. de Lange, die zich wegens drukke werkzaamheden niet meer herkiesbaar had gesteld en 27 jaar deed van het bestuur had uit gemaakt, werd het lidmaatschap van Verdienste aangeboden. ZONDAG 2.30 UUR Vriendschappelijke wedstrijd Nederland klopt Fransen met... 30-0 In een enorm slagfestijn, dat gaan deweg op een klucht ging lijken, heeft Nederland gisteren in zijn derde wed strijd voor het Europese honkbal kampioenschap, dat steeds minder met een serieuze titelstrijd te maken krijgt, de Franse ploeg met 30—0 ver slagen. Het enige hoogtepunt in de wedstrijd was de home run, de eerste van het hele toernooi, welke Hanny Urbanus In de eerste innings sloeg. SVL tegen Storks Het eerste honkbalnegental van SVL speelt morgenmiddag om 1 uur op Roomburg een invitatiewedstrijd tegen een team van de Haagse eersteklasser Storks. Behalve Henk Scholte zal ook Tiny Wijnen Nederland vertegen woordigen in het toernooi om het wereldkampioenschap 47/2, dat van 16 tot en met 20 september in West- Berlijn wordt gehouden. Wijnen neemt de plaats in van de Chileen Iglesias Diaz. Ze liggen met zijn zessen in de ring. Schijnbaar uitgeput na een ruim twee uur durende zeer inspannende conditietraining. Over de ringtouwen gebogen spreekt bondsinstructeur Louis (Luc) van Sinderen, 45, zijn kris en kras door elkaar liggende boksers toe. Ontspan je, jongens. En luister goed wat ik ga zeggen. Houdt je de komende week sipt aan je aak. Regel je voeding zoals we dat hebben afgesproken. En vooral, ga vroeg naar bed". De vier Olympische boksers, aangevuld met de niet aangewezen, maar nog steeds vurig hopende Amsterdammer Herman Schregardus (31, weltergewicht) en de jonge, veelbelovende sparring partner uit Assendelft Eddy Hijne (22, zwaargewicht), luisteren roerloos. Het is zaterdagmiddag, vier uur. De wekelijkse centrale training onder leiding van de Vlaardinger Van Sin- deren zit er op. Ons voor Tokio aan gewezen kwartet boksers, bestaande uit de Amsterdammers Jan „Gassius Clay" Huppen (21 jaar, 54 kilo, ban- tamgewicht), Jan de Rooy (32 jaar, 58 kilo, vedergewicht) en Rudy Lub bers (19 jaar, 81 kilo, halfzwaarge- wicht) en de Groninger Wim Ger- lach (29 jaar, 65 kilo, lichtwelterge- wicht), is opnieuw een stap dichter gekomen bij de streefdatum 25 sep tember, de dag, waarop Van Sinde ren zijn pupillen in optimale conditie wil hebben. Zo'n centrale training begint al 's morgens om half elf. Ruim een uur sprinten, duikelen, oefenen en wan delen de vier Tokio-gangers dan in het Amsterdamse Bosplein, geleid door Van Sidderen, die op een ge leende fiets zijn jongens inspireert en tot steeds grotere snelheden aan spoort. Na een korte, bescheiden lunch gaat het kleine gezelschap naar de Amsterdamse binnenstad, waar de poorten van Plet Termeulen's pro pere school voor de nationale boks- trots openstaan. Daar volgt een in tensief opgezette en enthousiast ge leide training, die veel, zeer veel van de boksers eist. de boksers er alleen maar groter door schijnt te worden. Want getraind wordt er. In een opvallend hoog tempo wordt het circuit met veel gewichten „genomen", waarna een gevarieerd programma wordt afge werkt. Touwtje springen, werken aan de stootzakken en ballen, schaduw boksen, sparren, alles wordt met groot enthousiasme uitgevoerd. Van Sinderen als instructeur „ge maakt" bij Theo Huizenaar, voor wie hij, ondanks een slepende controverse nog steeds de grootste bewondering heeft laat niets aan het toeval Superbokser Spreekt de boksers echter niet over hun kansen. En terecht. Is er iets on zekerder dan het Olympisch boks- toernooi? Wie is er zeker van de af loop in de keiharde knock outcompe- titie, zoals die in Tokio wordt ver wacht, en waar bovendien een ge lukkige treffer een prognose omver kan kegelen? Wellicht brengt Tokio een nieuwe superbokser, zoals in Rome, waar eerste prijswinnaar Cas- sius Clay, nog geen vier jaar later werldkampioen in het zwaargewicht, zijn grote talent voor het eerst aan de massa toonde. En wat is er bekend van de „jonge" landen, waar boksen dat na atletiek in Tokio de meeste inschrijvingen kent een middel is om het nationale prestige een por in de goede richting te geven? Van Sinderen is opnieuw de spreekbuis van de boksers: „Natuur lijk houd ik ze voor, dat zij niet onder hoeven te doen voor anderen. Jan de Rooy verloor in Rome van die Pool Bendig, terwijl iedereen in hem de winnaar zag. Bendig werd winnaar van de bronzen medaille. Veel zal afhangen van bijkomende factoren. Ik zal tevreden zijn, wan neer de Nederlanders op een eer volle wijze worden uitgeschakeld, maar we mikken wel degelijk op een ZWEMMEN Kimbria komt niet naar de Overdekte Het zit de Leidse Golfbrekers met de organisatie van hun zwemvijf- kamp niet mee. Nadat reeds eerder het Utrechtse Zwemlust van deel neming heeft afgezien, kreeg de LGB gisteren de tweede tegenslag te ver werken. Ook Kimbria uit Maastricht zal niet komen. Aan de driekamp zullen vanavond Njord '59 (Haar lem), De Zijl en de LGB deelnemen. De wedstrijden beginnen om acht uur in de Overdekte. CHIO IN ROTTERDAM Contact Van Sinderen gelouterd In 87 amateur- en 49 prof gevechten ontgaat niets. Elke week heeft hij nauw contact met de clubtrainers Bisschop, Groothuis en Homan. Sa menwerkend wil hij bereiken, dat zijn jongens ook door de week zich con- centieus op het gigantische Olym pische toernooi voorbereiden. De za terdag is Van Sinderens grote dag. Dan controleert hij de huiswerk briefjes van de geselecteerden, test hun conditie in een aantal venijnige sprints en neemt hij samen met de in bokskringen gewaardeerde Haagse arts dr. Van Win incidentele medi sche steekproeven. Overigens wordt Van Sinderen, die ook als enige bege leider voor de Olympische boksploeg is aangewezen, in zijn pro deo-arbeid wel gehandicapt door de amateuris tische opzet van de centrale training. Hoog tempo 40-JARIG JUBILEUM AZC (Van onze zwemmedewerker) Ruud van Feggelen glunderde.... Een brede glimlach speelde op het gebruinde gezicht van de coach van het Nederlandse waterpoloteam. Ein delijk was het er dan toch uitgeko men. Want wat „zijn" jongens de laatste tijd schromelijk hadden ver waarloosd, ging gisteravond in het helderblauwe water van het Alphense „De Hoorn" tegen het sterke s.v. Duis burg '98 van een leien dakje: doel punten maken. De 82 overwinning was niet eens geflatteerd.... De allerlaatste halt© voor Tokio ls voor de nationale waterpoloploeg dus wel hoopgevend geweest. Maar voor het zover was hebben de talrijke toeschouwers in het sfeervolle „De Hoorn" nog enige minuten hun hart stevig vast kunnen houden. Want het team begon als een stok-oud treintje, dat maar niet op gang wilde komen: puffend en kuchend Achterstand Pas toen de Duitsers in de eerste speeltijd door Strasser een 0—1 voor sprong hadden genomen nadat Bram Leenaards door de goedleidende scheidsrechter De Kok uit het water Was gestuurd, kwamen de Nederlan ders los. Fred van Dorp en Hans Mul ler profiteerden van een numerieke meerderheid toen de Duitse belhamel Naggy naar de kant was verwezen. Kort voor het einde van de tweede periode was het weer Van Dorp, 'die de score tot 31 opvoerde. De reste rende speelperioden waren een for maliteit. Jan Bultman, Hans Muller (2x) en Fred van Dorp (2x) knalden er vrolijk op los (8—1), terwijl op de valreep de gevaarlijke middenvoor Strasser een straf worp tegen Muller achter de uitstekende Kniest schoot: 8—2. In een voorwedstrijd versloeg de jubilerende Alphense Zwemclub het onvolledige kampioensteam van het Haarlemse DWR met 53. Pie- ters, Buizerd (2x), Kaltenecker en Verhagen scoorden de AZC-doelpun- ten. Sint (2x) en Janssen zorgden voor de Haarlemse treffers. Uitslag" en De uitslagen van de invitatie-zwem wedstrijden waren: 100 meter rugslag heren: 1. Gerrit van der Kamp (Naarden) 1.09.8; 2. Mar van Beukering (LGB) 1.13.0. 100 meter schoolslag heren: 1. Ar thur van Oest ('t IJ) 1.17.1; 2. Hans Dieben (LGB) 1.21.5. 100 meter vlinderslag dames: 1. Ti neke Lagerberg (Naarden) 1.16.9. 100 meter vrije slag dames: 1. Lydia Schaap (HDZ) 1.07.4. Advertentie VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 13A MILJARD GULDEN! HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 6 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN (Van onze Parijse correspondent) Ofschoon er nog enige onzekerheid heerst omtrent de vraag of de ver hoogde militaire samenwerking, waartoe Frankrijk en Engeland thans willen overgaan tot in het nu cleaire domein zal worden doorge trokken, is het nu wel zeker dat Pa rijs en Londen bezig zijn in de sec tor der luchtverdediging de weder zijdse banden nauwer aan te halen. De Britse minister van Luchtvaart, Amery, ondertekende gisteren een memorandum inzake de gezamenlij ke Brits-Franse ontwikkeling van een nieuwe geleide raket, die vanuit vliegtuigen kan worden afgevuurd. De raket is bestemd voor de tactische strijdmacht en zal worden uitgerust met een conventionele oorlogskop van hoge explosieve waarde. Het wa pen zal voor 1970 in gebruik worden genomen. De ontwikkelingskosten, die lager dan 250 miljoen gulden lig gen, zullen door Frankrijk en Enge land worden gedeeld. Voorts zal de Franse minister van Oorlog Messmer volgende week met zijn Britse collega Thornecroft de vermaarde luchtvaartdemonstratie in Farnborough bijwonen. De Fransen laten nog enige twijfel bestaan of de toekomstige raket ook met een gemeenschappelijke atoomkop zou kunnen worden uitgerust. Wel laat men in Parijs doorschemeren dat ook in de burgerluchtvaart de gezamen lijke bouwplannen na de bemoedi gende resultaten met de Concorde- reus verder zullen kunnen worden uitgebreid. Met name moeten nu de mogelijkheden voor de constructie een Frans-Engels transportvlieg tuig voor middellange afstanden wor den bestudeerd. De Frans-Engelse samenwerking t de civiele luchtvaart heeft de laatste jaren merkwaardig genoeg nauwelijks enige merkbare terugslag idervonden van de buitenlandse ilitiek van generaal De Gaulle die, ÉL. 'k De Ier Seamus Hayes heeft gistermiddag in het internatio nale concours hippique in Rot terdam de zegereeks van de Duitse Olympische ruiters door broken. De beslissing in het zware spring concours om de Grote Prijs van de Stad Rotterdam moest vallen in een barrage van zes combinaties, waar bij ditmaal slechts één Duitse: Kurt Jarisinsky met Torro. Hayes bleef met Goodbye niet alleen zonder fou ten, miaar liet bovendien de snelste tüd noteren: 43,2 sec. die hem de overwinning bracht. De volgende ereplaatsen werden bezet door Britten: Valery Clark met Atalanta en George Hobbs met Brandy Soda, en pas op de vierde plaats zou Jarasinsky eindigen. Het parkoers, dat veertien hinder nissen teldJe, waarbij twee dubbel- sprongen en een driesprong, hield vele moeilijkheden in zich verborgen en alls eersben moesten Schookmöhle en Schridde dit ervaren. Beiden kwamen in de straf punten. Heel dicht was als eerste de Engelse amazone Allison Westwood bij een foutloos parkoers, maar voor de iaSAste hindernis weigerde haar paard Maverick. Jarasinsky zou met Torro de primeur hebben van 0 ft., waarna hij gezelschap kreeg van nog twee ruiters en drie Zij zouden tenslotte om d ning strijden, die Hayes ben deel viel. Van de Nederlandse equipes viel vooral het rijden van Lance Huet met Medrano te loven. Twee kleine foutjes, onder andere op de sloot, hielden de Wassenaanse ruiter van de barrage af, maar de wijze waarop bij het parkoers reed, wordt het best weerspiegeld door zijn tijd (82.3 s die de beste was van allen. Ook Josje Ernsb met Blacky reed in dit sterke internationale milieu zeer verdien stelijk. Lang zag het er zelfs naar uit, dat zij foutloos rond zou komen. Naarmate zij echter vorderde werd zij onzekerder en dit wreekte zich op de laatste drie hindernissen, waarop zij twee fouten maakte. Elegantste Een concours om de prijs voor het eleganste rijpaard leverde een zege op voor de Britse mej. J. Bullen met Desert Storm. Zij werd tevens eerste in de lichte klasse. Voor mievrouw I. Siem-Roderwold met First Trial, De overwinning in de zware klasse was voor de Britse mej. D. Mason met Pericles. Mady Koster werd met Ocean tweede. Een Ierse équipe, bestaande uit Seamion Hayes met Döneradlle, Tony Breiman met Kiülane en mej. H, Moore met Attila, won de Prijs van de Maas, een internationaal spring concours voor équipes, gehouden op een parcours met tien hindernissen tot een maximum hoogte van 1.30 mieter. In dit concours kwam de tweede ruiter in actie zodra de eer ste een fout maakte. De Ieren be haalden 59 punten en maakten een tijd van 183,4 sec. zoals bekend, juist gericht was op verwijdering van de Anglo-Ameri- kaanse invloeden in continentaal Europa. Dat die samenwerking nu eveneens op het militaire vlak wordt overwogen is een ontwikkeling waar aan wel degelijk ook politieke aspec ten te onderkennen zijn. Premier Home vertoont al enige tijd een dui delijke neiging terug te willen ko men van de beslissingen van zijn voorganger Macmillan zich voor En- gelands atoomverdediging uitsluitend op de VS te verlaten. Gaullistische geluiden In verscheidene uitlatingen van de Britse ministers Butler en Home heeft men in Parijs met onverholen voldoening de laatste maanden een onmiskenbaar „gaullistisch" geluid menen te mogen beluisteren. En deze zelfde uitlatingen zouden nu dus de weg kunnen openen voor een zekere toenadering tussen heil? landen op het gebied der atoombewapening. Een toenadering die dan bovendien nog als antwoord en als duidelijke waarschuwing is bedoeld aan West-Duitsland dat het vriend schapsverdrag met Frankrijk waar aan De Gaulle zijn gehele buiten landse politiek had menen te kunnen ophangen, steeds openlijker blijkt te desavoueren. Er zijn trouwens meer symptomen, die in diezelfde richting wijzen en die aantonen dat Parijs Bonn nu in een zekere dwangpositie poogt te manoeuvreren. Of De Gaulle met Engeland nu op een betrouwbaarder paard heeft ge wed mag men vooralsnog betwijfe len. De banden, die Londen en Washington verbinden, zijn zeker niet minder hecht en sterk dan die welke tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland bestaan. Doch daar enboven krijgt de generaal na de af lossing van de AVestduitse wacht tus sen Adenauer en Erhard, zichzelf nu een nieuwe en mogelijk nog pijn lijker teleurstelling te bereiden wan neer straks de Tories het veld voor Labour zouden moeten ruimen. Want het is wel algemeen bekend dat de chef van de Labourpartij Wilson En- gelands nucleaire positie geheel en al aan de Amerikanen wil toever trouwen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse havenarbeiders hebben het laatste aanbod van hun gezamen lijke werkgevers een salarisverho ging van zes gulden per week naast zich neergelegd. Het ziet er nu naar uit, dat de 65.000 Britse bootwerkers in staking zullen gaan. Hun woordvoerder heeft aangekon- Sallanches gonst van geruchten (Van o „Peter Rijdt formidabel", zei Huub Zilverberg, toen hij uit de auto van Flandria- ploegrijder Driessens stapte. Op dat moment was Post nog bezig zijn vorm bij te scha ven: samen met Ab Geldermans kwam „de lange" over de vele stij gende en dalende kilometers van Genève naar Saint Gervais rijden. In de middaguren van vrijdag kwamen die twee eindelijk de Ne derlandse equipe completeren, die in hotel Robinson, vlakbij Saint Gervais, huist. Een merkwaardig „Hollands eiland", daar op de flanken van de Mont Blanc. Een Nederlandse eigenaar en goed Nederlands voedsel, plus bezoek uiteraard van veel Neder landers, die allemaal wel een paar woorden met de renners willen wisselen. En die daarbij de ste reotype vraag stellen: wat denk je ervan? De ervaring leert, dat wielrenners er vrijwel nooit „iets van denken". Ze geven die vraag altijd terug met een al even nietszeggend ant woord: „Och Nietsi Wie het terras van hotel Robinson ontloopt, begrijpt dat van een reldkampioenschap weinig of niets kan worden gezegd. Je ziet er Kees Pellenaars zitten, met de „Televizieren" Jo de Haan en Kees Haast aan zijn zijde. Je ziet Jan Janssen vertrekken in de auto van Henri Anglade. Even la ter praat de „Pel" apart in een hoekje met Bas Maliepaard en daar wordt dan een nieuwtje ge boren: Maliepaard zal volgend sei zoen voor Televizier uitkomen. Vertegenwoordigers van Nederland, al die coureurs. Maar hoe moet het mogelijk zijn voor chef d'equi- pe mr. Van Ballegooyen de Jong om hier een eenheid van ie ken? En: is dat wel zo nodig? Zijn de fabrieksbazen niet veel mach tiger dan chefs van landenploegen? De internationale sportpers roept het in Sallanches elkaar al toe: alle Pelforths zullen voor Jan Janssen rijden. Of dat nu Angla de of de Belg Monty is. Ik zag trouwens gistermiddag in een hotel in Megève ploegleider Maurice De- muer een overeenkomst met Mon ty maken. Vragen Hoe liggen de verbindingen elders? Kan Post bijvoorbeeld vertrouwen op ploegmaat Bocklandt, die de Belgische kleuren verdedigt? Bel gische journalisten komen met nog meer nieuws, dat al even onwaar - schijnlijkt lijkt: Post zou Beheyt, de kampioen van vorig jaar, gaan helpen. Of zal Post toch ook 1 de Nederlandse equipe achter zich vinden? Sallanches wacht af. Het ziet de renners over het circuit cirkelen. Bahamontes snelt er paar maal de klim op: hij heeft het parcours al eens geprezen als „voor mij gemaakt". Maar de Spaanse titelhouder, Jimenez, is na één ronde nijdig afgestapt: „te makkelijk", verklaarde hij. Grimmig draait Beheyt zijn ronden. Alleen. Weer wordt duidelijk: de Belgische equipe is verscheurd. Van Looy kan op Seis en Sorgeloos rekenen. Beheyt heeft Gilber Des met als knecht en kan ook nog rekenen op een aantal Duitse ren ners, die, normaal gesproken, voor zijn ploeg rijden. Bocklandt en Monty? Zij staan wellicht als al tijd in dienst van Post en Jans- Duizenden Belgen, die vanmorgen met extra treinen zijn aangevoerd, weten het niet meer. Zij hopen slechts op Van Looy, die in Parijs- Luxemburg Maurice Demuer heeft me dat nog eens bevestigd formidabel heeft gereden. Het Is een warwinkeL Over het par cours rijden de fel gekleurde wa gens van de fabrieken. De ploeg bazen glimlachen als sfinxen. Een wereldkampioenschap der profes sionals wordt vaak niet op, maar langs het parcours beslist digd, dat wat de havenarbeiders be treft het laatste woord in de „sleep" om de salarisonderhandelingen is ge zegd. Of de Britse regering, die het kiezerskorps waarschijnlijk op 15 ok tober naar de stembus zal roepen, een staking „toe zal laten", lijkt onwaar schijnlijk. Zeker zal White Hall uit alle macht proberen een grote staking te voorkomen. Het minimum loon van de Britse havenarbeider is 95 gulden per week. De havenarbeiders hadden een opslag van minstens 12V2 gulden per week Voor de conservatieve verkiezings leiders, wier machine nu langzaam aan op volle toeren gaat draaien en welke vanaf de beeldbuis, via de radio en door middel van grote kleurige advertentiepagina's de kiezer toe zul len roepen dat „hij het nog nooit zo goed heeft gehad", betekent de drei ging van een nationale staking een lelijke streep door de rekening. Een tweede tegenvaller voor de To ries was ongetwijfeld de uitslag van de Gallup Poll de bekende opinie peilers welke gistermorgen in de Daily Telegraph verscheen. Volgens deze onderzoekers leidt Labour met 6V2 procent op de conservatieven. Eerder in de week hadden de Tories gejuicht om het voor hen gunstig uitgevallen opinie-onderzoek dat de Labourgezinde Daily Express had ge houden. Volgens de Daily Express zouden de conservatieven met bijna 2 y2 procent leiden. De spanning in beide politieke kampen is er alleen maar groter door geworden. Sportsplinters In één van de bijpartijen van de internationale boksgala welke gister avond in Hamburg plaats had, bokste de Nederlandse middengewicht, Toon Schuurmans, onbeslist tegen de Duit ser Klaus Stockmann. Onze landgenoot Evert Schelder, slechts na het spelen van voorwed strijden gekwalificeerd' vbor het eigenlijke toernooi, zorgde vrijdag voor een van de meest opvallende resultaten in de strijd om de inter- Bredase vandalen „Oude bekenden" vernielden school (Van onze Bredase oorrespondent) Na een onderzoek, dat negen maanden in beslag heeft genomen, is de Bredase politie erin geslaagd twee jongemannen te arresteren, die op 7 december van het vorige jaar voor f 10.000 schade hebben aangericht in de openbare lagere Jan Ligthart- school in Breda. Een 18-jarige bouw vakarbeider, die voor de vierde keer werd gearresteerd nu voor 60 in braken, diefstallen en vernielingen schreef vanuit het huis van be waring een verzoek aan de politie om nog eens te komen praten. Hij be kende toen vlot één van de daders te zijn van de vernieling aan de school. De tweede was eveneens een oude bekende van de Justitie: een onderhoudsmonteur (19), die kort daarna werd gearresteerd. Beide jon gemannen hadden in de school naar geld gezocht en uit wraak dat ze dit niet vonden, sloegen ze in bijna alle lokalen de boel kort en klein. Liter flessen inkt werden tegen de muren stukgesmeten, het aquarium werd vernield en leermiddelen werden ver scheurd. nationale Amerikaanse tenniskam pioenschappen te Forest Hills door de sterke Duitser Ingo Buding met 26, 62, 63, 75 te verslaan. De Hagenaar plaatste zich daarmee voor de tweede ronde.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5