LEIDSCH DAGBLAD N.V. Van Wijk en Heringa voor Leiden behouden Kongo zendt soldaten uit Zuid-Afrika terug PHILIPS BEGINT MET KLEUREN-TV Vliegramp Brazilië 39 doden ZAALBERG BREIDT VIT Buitenlandse groep neemt bedrijf over TV NOORDZEE WATER schaars in Zeeuws - Vlaanderen Blanke jury spreekt twee blanken vrij van moord op neger ©«ct Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 No. 31357 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Er is overeenstemming bereikt tussen de directie n commissarissen van de NV Van Wijk en Heringa je Leiden en een buitenlandse groep over over- leming en voortzetting van de garenfabriek. Hierdoor is het voortbestaan van dit bedrijf verzekerd en is •oorkomen, dat het tot algehele liquidatie van dit bedrijf en ont- jag van het gehele ca. 350 man tellende personeel zou komen. De jieuwe eigenaren willen de garenfabriek in kleinere omvang oortzetten en zullen daartoe een niet onbelangrijk deel van het uidige personeel in dienst nemen. Wijk en Co. NV onder welke naam het vele jaren aan de Amsterdamse Beurs genoteerd is geweest. Afvloeiing personeel Ten aanzien van de afvloeiing van het overtollige produkticpersoneel is tussen de directie en de bestuurders De gebouwen van de garenfabriek voor een bepaalde tijd gehuurd, den duur zullen deze bedrijven de binnenstad van Leiden moeten rclwijnen. Door deze overeenkomst der oudste textielbedrijven ,n Leiden behouden gebleven en zal i van ouds bekend merk breiwol op markt blijven verschijnen. Gemachtigde van de nieuwe groep dr. J. C. M. van Rhee uit Leiden, e in de overgangstijd de directie 1 voeren. Het overgenomen bedrijf 1 optreden onder de oude naam iidsche Textielfabrieken Gebr. Van Koning" Koka Petaio weer op vrije voeten .Koning" Koka Petaio is gisteren it de gijzeling, waarin hij in ver- tnd met een lopende faillissements- tnvrage was gesteld, ontslagen. Dit mr. J. H. v. d. Horst de cura- meegedeeld. Nadat de zigeuner- jning zijn schuld het ging hier n grote bedragen had vol- ;s hij onmiddellijk op vrije voe- n gesteld en naar zijn woonwagen Moordrecht vertrokken. E1DEN LPHEN de vakbonden volledige stemming bereikt. Over de afvloeiing het overtollige leidinggevende, toezichthoudende en administratief personeel zijn de besprekingen nog gaande. Zaalberg Directie en commissarissen van de NV Kon. Nederlandsche fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon delen mee, dat het in het voor nemen ligt, om middels een buiten gewone vergadering van aandeelhou ders tot een statutenwijziging te komen, waarbij onder meer het maatschappelijk kapitaal zal worden Dit houdt verband met het feit, dat overeenstemming is bereikt tot overname van het volledige uitstaan de aandelenkapitaal der M. van Beurden van Moll NV in Tilburg. Deze vennootschap houdt zich ook met de dekenfabricage bezig. Daarmee is voor Zaalberg de mo gelijkheid geopend tot rationalisatie der dekenfabricage, waartoe de eer ste stappen indertijd gezet zijn met het openen van een nieuwe spinnerij te Vlijmen. Aangezien de stoffensector nog steeds een onbevredigend resultaat oplevert, is besloten de twee jaar ge- Philips zal woensdag U/. oktober een begin maken met de reeds aange kondigde experimentele uitzendingen in kleurentelevisie. Voorlopig zijn drie uitzendingen van ongeveer één uur vastgesteld: respectievelijk in oktober, november en december'die in Eindhoven en naaste omgeving zullen kunnen worden opgevangen. Het programma begint om half negen 's avonds en is te ontvangen via kanaal zestig in de u.h.f.-band. Ongeveer honderd terzake kundige Philipsmedewerkers krijgen een kleurenontvanger thuis en zullen in hoofdzakelijk technische rapporten kennis geven van hun bevindingen. Met behulp van die ervaringen hoopt men een beter inzicht te krijgen in de problemen, die voor een eventue le invoering van kleurentelevisie men denkt in dit verband nog steeds aantal jaren in Europa moeten worden. De P.T.T. zal het kleurensignaal gebruiken voor het nemen van prak tische proeven met linkverbindin gen (straalzenders) en u.h.f.-zen ders. Het ligt verder in de bedoeling, dat aan N.T.S.-technici en andere medewerkers van de Nederlandse te levisie de gelegenheid wordt gebo den in Eindhoven eveneens de nodige ervaring op te doen met de zend en ontvangstkant van kleurentele- leden aangegane fusie met de N.V. Hollandsche Wol weverij en Ververij v/h F. W. Hulshof Pol en Co te Hen gelo te beëindigen. Verbetering van positie Met de oorspronkelijke eigenaren is overeengekomen de destijds geruil de aandelen terug te ruilen, waar door een einde aan de samenwer king zal zijn gekomen De directeu ren, de heren J. H. Jordaan en M K. H, Vos hebben in verband hier mee hun ontslag gevraagd, hetwelk hun op de meest eervolle wijze is verleend. De commissarissen D. Jor daan en J. G. Hzn en 'H. Jordaan hebben hun mandaat ter beschikking gesteld. Er wordt naar gestreefd door ver dere samenwerking in de dekensector tot een nog verdere verbetering van de positie van Zaalberg te komen. TSJOMBE NAAR ADDIS ABEBA Premier Tsjombe van Kongo heeft op een persconferentie in Leopoldstad meegedeeld, dat de Zuidafrikaanse vrijwilligers voor zijn leger naar huis zullen worden gezonden. Tjombe, die vandaag is vertrokken naar de conferentie voor Afrikaanse eenheid in Addis Abeba in Ethiopië, zei, dat de Kongolese regering niet gevraagd heeft om Zuidafrikaanse vrijwilligers om de orde in Kongo te herstellen. „En zij die zijn gekomen en hun diensten eigener beweging hebben aangeboden, zullen naar huis teruggestuurd worden". Sommige van deze vrijwilligers hebben volgens Tsjombe van hun aanwezigheid in Kongo gebruik gemaakt om propa ganda te voeren tegen de nationale Advertentie {Weekblad Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doen! Neem ook een abonnement.- Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 1- Leide EER BE RICHT MEER WIND Blijkens het weeroverzicht, dat het j.N.M.1. om tien uur verstrekte, kun - en er vannacht enkele lokale buien oorkomen. Een depressiegebied, dat nog op de. Oceaan ligt, gaat mor- het weer in ons land beïnvloe- en. Daardoor zal de wind uit het Jidwesten iets toenemen, waarna iter de regenkansen. De temperatu- ïn komen daarbij op een lager ni- STRAND VERWACHTING Een kleine storing geeft tijdelijk neer bewolking. Morgen overwegend roog met zonnige perioden en een wakke wind. In de middag 21 a 23 raden, zeewater 17 graden. In de chtend plaatselijk mist. Vooruitzichten: Licht onstabiel me.t leine buienkans, maar overigens erioden van goed strandweer. 6 september Zon op: 5.59 urn-; onder: 19.16 uur. Maan op: 5.52 uur; onder: 19.54uur. Hoogwater te Katwijk te 3.11 en 5.38 uur; laagwater te 11.27 en 23.49 ur. De watergebruikers in Zeeuws- Vlaanderen zijn met geluidswagens gisteren gewaarschuwd zuinig met het drinkwater om te gaan en niets te verspillen. Dit heeft de waterleiding maat schappij Zeeuws-Vlaanderen meege deeld. Volgens dit bedrijf is het wa ter in Zeeuws-Vlaanderen schaars geworden, enerzijds als gevolg van de droogte en anderzijds als gevolg van het toegenomen watergebruik tijdens het zonnige en warme weer van deze nazomer. Door de droogte komt er te weinig water uit de diepwaterbron in Sint Jansteen, de enige binnen landse zoetwaterbron, waaruit Zeeuws-Vlaanderen kan putten. Er wordt verder water geimporteerd uit België, maar dit is te weinig om ge heel Zeeuws-Vlaanderen rijkelijk van water te kunnen Het is nog niet bekend, of er be perkende maatregelen zullen moeten worden genomen. In ieder geval zal de voorziening van de vier zieken huizen veilig gesteld moeten worden. In normale gevallen kunnen de re servoirs van de drie watertorens tij dens het weekeinde gevuld worden, maar daarvan zal nu nauwelijks sprake kunnen zyn. Prof. dr. J. E. de Quay heeft als voorzitter van de jury voor het jaar 1963 de Robert Schuman- prijs overhandigd aan drs. L. A. V. Metzemaekers tijdens een plechtigheid in de Rolzaal in Den Haag. De Robert Schumanprijs, inge steld door de Europese beweging in Nederland, werd voor het eerst uitgereikt. AMNESTIE IN BULGARIJE Ter gelegenheid van de 20ste ver jaardag van de volksrepubliek Bul garije heeft het presidium van de Nationale Vergadering een amnestie afgekondigd waarvan 4.094 gevange nen profiteren. Dit is meer dan de helft van het totale aantal. De be trokkenen zijn in hun burgerrechten hersteld. In Johannesburg (Zuid-Afrika) is eerder bekendgemaakt, dat gisteren 64 Zuidafrikaanse huursoldaten voor Kongo zijn vertrokken. In de komen de dagen zouden nog enkele honder den vrijwilligers uit Zuid-Afrika wor den overgebracbi, waar 650 huur soldaten voor het centrale Kongolese leger zijn geworven. Uit Salisbury (Zuid-Rhodesië) ver trokken gistermorgen 32 huurlingen ar Kongo, Het aanwervingsbureau Salisbury is nu gesloten. In totaal zouden er in Salisbury 250 man" voor Tsjombes leger zijn aangeworven. Op zijn persconferentie van gister avond zei de Kongolese premier ver der, dat hij in Abbis Abeba op de spe ciale vergadering over Kongo van de OAE de hulpverlening van Kongo- Brazzaville en van Boeroendi aan de Kongolese rebellen aan de kaak zou stellen. De „werver" van de blanke huur lingen' voor Kongo is een zekere ma joor Hoare, een 44-jarige Ier mèt een avontuurlijk de krijgshaftig verleden. Tegenover een correspondent van Reuter heeft hij gezegd, in 1961 als huurling meegetrokken te zijn met Tsjombes particuliere Katangese le ger en dit jaar door Tsjombe terug geroepen te zijn om de nieuwe huur lingen-strijdmacht te vormen. Twee van majoor Hoares mannen sneuvelden vorige week bij de her overing van Albertstad op de rebel len, zeven werden gewond. Na de ge vechten telden majoor Hoare en zijn mannen, aldus Reuters correspondent 87 gesneuvelde rebellen met een ge middelde leeftijd van ongeveer 18 jaar. „Wanneer Katanga gezuiverd is, kunnen wij verder gaan naar Fizi en Oevira in het noorden, aldus ma joor Hoare, bijgenaamd „Dolle Mike". Twee blanken die in Daniels- ville terechtstonden wegens moord op de negeronderwijzer Lenluel Penn, in juli gepleegd, zijn gisteravond door een geheel uit blanken bestaande jury vrij gesproken. Eerder had de open bare aanklager van de Ameri kaanse staat Georgia de dood- ;traf tegen hen geëist. Een Viscount van de Braziliaanse „Companhia Transporte Paulista" is tegen een heuvel te pletter gevlogen. De 34 passagiers en vijf bemannings leden zijn om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Friburgo, op 110 km van Rio de Janeiro. Alle inzittenden waren Brazi lianen. Het toestel is neergestort in moeilijk toegankelijk bosachtig ge bied. Het toestel vloog volgens ooggetui gen in brand toen het de heuvel raakte en er volgde een ontploffing. Het wrak werd door vliegtuigen waargenomen, maar reddingsploegen slaagden er nog niet in de plaats van de ramp te bereiken omdat zij zich met kapmessen een weg door de dichte begroeiing moeten banen. Hun pogingen worden verder bemoeilijkt door mist en duisternis. Voor het laatst had men contact met het toestel gehad tien minuten voordat het in Rio de Janeiro moest landen. De openbare aanklager had be toogd dat „de eer van de staat Geor gia op het spel staat". Hij noemde het neerschieten van Penn een koel bloedige moord, gemotiveerd door haat. „Zij hebben geen recht op sym pathie en genade, omdat zij geen sympathie of genade hebben ge- toond!" De beklaagden, de 41-jarige Joseph Howard Sims, vader van acht kinde ren en de 25-jarige Cecil William Myers, zouden Penn, die als reserve kolonel een militaire oefening in Ge orgia had bijgewoond, vanuit een rij dende auto hebben neergeschoten. Daar Sims en Myers ook zijn be schuldigd van samenzwering, zullen zij in de gevangenis moeten blijven in afwachting van de storting een borgsom. Vierentwintig negerkinderen, onder wie Ben Chaney, een broer vai vermoorde strijder voor de burger rechten James Chaney, hebben giste ren vergeefs getracht zich te laten in schrijven aan vijf lagere scholen i blanken in Meridian, Mississippi. Er deden zich geen incidenten toen de 12-jarige Ben en de anderen bij de vijf scholen verschenen, doch zij werden weggestuurd toen zij poog den zich te laten inschrijven voo op 14 september begimiende herfst- cursus. Een woordvoerder van de in Mississippi strijdende organisaties voor de burgerrechten deelde mee, dat een tweede poging zal worden gedaan om de negers op de scholen in te laten schrijven. Deze scholen hebben geen opdracht van een federaal hof gekregen om integratie toe te passen. James Chaney was een van de drie strijders voor de burgerrechten die eerder dit jaar in de omgeving van Philadelphia, Mississippi, verdwenen. Hun lijken werden naderhand in de omgeving van de stad aangetroffen. In Amsterdam is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de danspedagoge mej. Ivon Esch- weiler uit Amsterdam en de eer ste danser van het folkloristisch dansensemble ,,Kolo" uit Joego slavië, Ciga Despotovic. Bruid en bruidegom (achter in deauto) traden in Cervisch kos tuum voor de ambtenaar, waar na het voor het huwelijksfeest met muziek in de trouwauto naar het Joegoslaviëhuis ging. Vrouw bedwingt noordwand Eiger De 26-jarige Daisy Voog uit München is er als eerste vrouw in geslaagd de moeilijke noor delijke wand van de Eiger te beklimmen. De noordelijke kant van de Eiger heeft al aan verscheidene alpinisten het leven gekost. Twee Oostenrij kers en twee Duitsers slaagden er als eer sten in 1938 in langs die kant boven te komen. Men wordt voortdurend belaagd door steen- en ijsstortingen. Enkele Ijsvelden welke moeten wor den genomen, hangen verticaal. Op andere stukken hangt men boven afgronden van honderden me ters. In 1953 verklaarde Sir John Huilt, die erin slaagde de top van de Everest te bereiken, dat hij niet graag de Eiger aan de noordkant zou be klimmen. temvs In de legerplaats bij Milli- 1 gen is zondag de godsdienst- 1 oefening der kamperende 1 1 troepen van de Protestant- 1 sche belijdenis geleid door Ds. 1 A. Rutgers van der Loeff van 1 1 Leiden. Op een boekdrukkerij te i Gosport werkt een blinde let- terzetter, welligt de eenige in Europa. Hij heeft een helper i i die hem 4 a 6 regels tegelijk i voorleest. Hij arbeidt even i i vlug en nauwkeurig als ande- i ren, en zet gemiddeld 5000 i i letters daags. i

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1