Ere-expositie Leids schilder Van der Nat 1 RIPOLIN in om Ogo baan aarde met is 't af! Frei wordt Chili's nieuwe president Opwinding in Italië over geheimzinnige dood parachutisten Generaal Khan zonder baardje Vragen aan minister over spoorwegongeluk Zwervers verkochten geneeskrachtige kleden voor f77.000 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 geboren Honderd jaar geleden genjwoardigd - wordt een indringend overzicht gegeven van hetgeen deze in 1929 gestorven kunstenaar, die reeds in jonge jaren met zijn kari katuren voor „Uilenspiegel" en „De Groene Amsterdammerde aandacht op zich vestigde. Het is niet verwonderlijk, dat in dertijd mannen als dr. H. P. Brem- mer, W. C. Brohwer en mr. J. Slag ter reeds uitvoerig met veel waarde ring zijn werk bespraken en ervan getuigden, hoe zijn oeuvre de moei te van een aandachtig bezien be loont. Van der Nat behoorde ongetwijfeld tot de reeks van Leidse kunstenaars, die zich terecht een welverdiende zy het te bescheiden naam wisten Gezicht op de Vlietbrug bij dc herinnering aan de Leidse schilder W. H. van der Nat ^inder^ dan 77 zijn^verte- Hvelen nog levend is, bleek wel uit de grote belangstelling, gis- ivond in het museum „De Lakenhal" in verband met de aan gewijde ere-tentoonstelling. ers: Van der Nat werd op 4 september 1864 dus precies jaar geleden geboren en wanneer men zijn olieverven, jiarellen, etsen en schetsen beziet, dan heeft zijn leven alleszins |en van bestaan gehad: het zijn waardevolle bijdragen tot de (wikkeling van de schilderkunst van een man, die in de nabloei de Haagse school, dank zij een grote scheppingsdrang en een tn visie, gepaard gaande aan een opvallende technische be- aamheid, voornamelijk als autodidact, welverdiend de aan- iht tot zich getrokken heeft, swijs van volledig tunstenaarscliap |j Is, zoals de heer W. H. Muhl- j het in zijn toelichtend woord JE uitgegroeid tot een w aar ach- 11)persoonlijkheid, die tot de ziel dingen wist door te dringen. Nat had t aanvankelijk niet Reeds jong was hij ge- ■saakt, het eigen brood te ver- én en na eerst in het lithogra- i vak werkzaam geweest te zijn, hy op ongeveer 20 jarige leef- ztjn roeping als schilder gaan in, na enkele tekenlessen ge- 1 te hebben aan de Haagse idacademie. Sindsdien was hy op elf aangewezen. Met bewonde- constateert men, hoe hy, on- is de invloed van Israels, Mauve, senbruch, de Marissen e.a. tot i Inzicht en kunnen wist te ko- daarmee een grote onafhanke- Id openbarend, der Nat heeft zich in de eer- ,ts bekendheid weten te ver door zün liefdevolle en te- dierschilderingen schapen, koeien waarvan op expositie zo vele treffende voor- jen zyn aan te wy'zen. Maar liaast zyn er de stadsbeelden, de 5 jchappen, de portretten, de bloe en de stillevens, die telkens icljgetuigen van zyn merkwaardig ■re en subtiele ook coloris- t observatie. En wat die stil- i betreft is er een opmerkelijke ""Intschap met zym vriend Flori: •••"ter, met wie hy nog twee dagen ..jipn dood een wandeling door inoord" maakte. Voorts zyn feffeiyke specimina aanwezig 20{Wressies van zyn in 1924 on- (men reis naar Spanje, t.w. lische boerderü", „Seguenza" en Bjro karakteristieke „Spaanse Wie daarvan kennis neemt komt niet bedrogen uit: men moge er zich tot 5 oktober van gaan over tuigen. De directeur van de „Lakenhal", de heer J. N. van Wessem heeft alle aanwezigen harteiyk begroet, de wethouder van onderwas, de heer S. Sannes sprak een van grote waar dering voor Van der Nats kunst getuigend openingswoord, waarop de genodigden de expositie bezichtig- byzonder hebben v. d. Nats ^getroffen. Tevens is 't de moei- MNfard kennis te nemen van zyn l^ïboeken, waarin de krabbels 'i$j| getuigen van een volledig ^Jenaarschap. Telkens treft ,kaleiöos^9P (>ulaire concerten in Utrecht navolging van Rotterdam en Jfrdam zullen er in het komende i ook in Utrecht promenade- frten worden gehouden, die de hebben een brede laag van volking voor het muzieleven te wat de leiding van het i Stedeiyk Orkest zelf noemt fcellige, zorgeloze concerten, wil frat verstrooiing brengen. Zon- •el plichtplegingen kan men concerten bezoeken, men be- I by voorbeeld geen plaatsen te tken, de pry zen zy'n uniform en iedereen kan gaan zitten [hij wil. De kaarten worden on- de grote bedryven ver- zyn drie van der- concerten vastgesteld, zij onder leiding van Paul Hup- Benedict Silberman en Frits Zelfportret de zeldzame warme liefde voor het uit te beelden object, waardoor Van der Nats werk gedragen wordt. Dat hy zich nergens een slaafs imitator grote voorgangers betoont, daar op mag wel extra de nadruk gelegd worden. Door middel van deze ten toonstelling, waarvoor zo velen hun werken van Van der Nat afstonden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN an der Ven; Elisabeth Adriana riet, dr. van A. J. Möhlmann en Schaap; Christine, dr. el en C. M. W. Roest; dr. van T. HetebrlJ er; Jacob Cornells, zn. van J. Haasnoot en A. Varkevlsser; René Willy, zn. van P. J. Zllverentant en H. Wassenburg; Erlck Johan, zn. van - - jj Wassenburg; dr. van P. J. M. B. M. T. Hoogeveen. GETROUWD. C. Pelsmaeker en M. A. Noordermeer; J. van Dorth en A. C. Dekker. OVERLEDEN. M. Oudshoorn, 2 dogen, dochter; M. Fens, 74 Jaar, wed. Wasslnk, 74 Jaar, n derwater, 30 Jaar, P. J. Zllverenta: Annie Agatha Maria, Van Cape Kennedy is vanochtend vroeg de satelliet Ogo (Orbiting Geo physical Obserbatory) voor geofysi sche waarnemingen in de ruimte ge lanceerd met behulp van een Atlas- Agena raket. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, de Nasa, deelde later mee dat de Ogo in de beoogde baan is gekomen. Deze baan heeft een hoogste punt van ongeveer 150.000 km en een laagste van ongeveer 280 km. De signalen van de satelliet, wel ke 483 kg weegt en met zijn antennes er uitziet als een geweldig insekt, worden uitstekend ontvangen. De Ogo-A is het wetenschappeiyk meest ontwikkelde Amerikaanse ruim tevoertuig. Men wil er onder meer mee bestuderen welke gevaren ruim tevaarders op hun tochten kunnen ontmoeten. Ook wil men de kennis aangaande kosmische stralen, het magnetisch veld van de aarde, de snelheid, omvang en verdeling in de ruimte van micrometeorieten en andere verschynselen uitbreiden. De satelliet draait in 63 uur om de aarde. De temperatuur binnen de kunstmaan wordt gehóuden tussen de 5 en 35 graden. Er zullen tegelijker tijd twintig verschillende wetenschap- pelyke proefnemingen worden ver richt door middel van een groter aan tal instrumenten dan in enige andere satelliet. De lancering is de eerste van een serie. De kastvormige Ogo heeft uit stekende antennes en zonnecelvleu gels. De raket zou aanvankelijk donder dag zijn afgeschoten maar er waren technische moeiiykheden met de grondinstallaties voor de Atlas-Agena. Advertentie R1P0UN Srielverf voorbinnen en buiter Met 3 Extra's: Extra glans, Extra dek kracht, Extra duurzaamheid! De christen-democratische kandi daat senator Eduardo Frei heeft by de gisteren gehouden presidentsver kiezing in Chili gewonnen. Zyn tegenstander Salvador llende van het Volksfront, die door een coalitie van socialisten en communisten werd gesteund, gaf vanochtend vroeg de overwinning van Frei toe. Er was nog een derde kandidaat, Julio Duran van de Radicale Party. Toen anderhalf miljoen stemmen waren geteld, leidde Frei met 855.000 tegen 565.000 voor Allende en 80.000 voor Julio Duran. Er zyn tweeëneen half miljoen stemgerechtigden. De leuze van Frei is „revolutie in vrijheid". Allende is marxist. De ver kiezing van Frei betekent in elk ge val een meer linkse oriëntatie in de komende zes jaar en diepgaande her vormingen in Chili. De uitslag van de verkiezing was byzonder onzeker, omdat veertig procent van het kie zerskorps nieuw was en men dus niet wist welke politieke richting dit deel zou aanhangen. De verkiezingen stonden geheel in het teken van de binnenlandse politiek. Kwesties zoals het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Cuba of de grens kwestie met Argentinië zyn in de (Van onze correspondent in Rome) Er heerst in Italië een zekere op winding in verband met de myste rieuze dood van vier militairen. In een kazerne te Pisa, opleidingscen trum voor parachutisten, overleden dinsdag plotseling twee rekruten. Een dag daarna viel er opnieuw slachtoffer, terwyl zich donderdag een soortgelyk geval heeft voorge daan in een kazerne in de stad Li- vorno, waarin eveneens parachutis ten zyn gelegerd. Het gaat in all< vier gevallen om jongens van twintig- jaar, die zich in goede conditie be vonden, van wie niets byzonders werd geëist en die zonder een woord te uilen plotseling overleden. Men veronderstelde aanvankelyk it er een samenhang zou bestaan met de inenting van deze rekruten eind augustus tegen allerlei ziekten, zoals tfus, paratifus, cholera enz. Maar alle militairen in Italië krijgen al sedert jaren die cocktailinjectie zonder dat zich ooit moeiiykheden voordeden. Bovendien bleek de gis teren in Livorno overleden rekruut reeds in juni te zyn ingeënt. Prof. Frugoni, die, op verzoek van het ministerie van Defensie, als hoogste autoriteit op medisch ge bied een onderzoek heeft ingesteld, verklaart, dat hy geen enkel verband aanwezig acht tussen de inenting en de mysterieuze dood van de para chutisten. Er is sectie op de slacht offers verricht, maar de uitslag daar- zal nog geruime tyd op zich la ten wachten. l J. Venema; G. Muusse, 59 Ja; A. On- 90 jaar, vrou\ der Keilen, Menger; J. N. Stoorvogel, de Jong. Verhoog, 82 jaar, „Op verzoek van de voornaamste generaals en van de religieuze en politieke groeperingen vat ik mijn taak als hoofd van de regering weer op; hoewel myn gezondheid nog niet is hersteld". Dit heeft de Zuidviet- namese generaal Ngoejen Khan van daag meegedeeld. Hy zei dat alle militairen in het kabinet gisteren hun ontslag hadden ingediend. De militairen hebben beloofd binnen twee maanden alle macht aan bur gers over te dragen. Generaal Khan verscheen op een persconferentie zonder zyn baardje van zeven maanden. „Dat is het be- wys dat ik een belangrijk besluit heb genomen", zei hy. Hy zal trach ten in de regering mensen op te ne men die het vertrouwen van het ge hele volk hebben. Na twee maanden zal hy, als het volk dat wenst, zelf ook zyn militaire loopbaan hervat- de macht aan een voorlopige regering overdragen. De generaal zal intussen de strijd tegen „communisme, neokolonialisme r neutralisme" voortzetten. Het comité voor algemeen welzyn m de stad Hoe, heeft intussen la ten weten, dat het de regering van generaal Khan nog steeds als onwet tig beschouwt. Het comité erkent wel de „goede wil" van generaal Doeong Van Minh en is tevreden over het standpunt dat Minh, biykens diens verklaring van donderdag, heeft in genomen met betrekking tot de hui dige problemen van Vietnam. Het comité zegt, dat het een „sterke, na tionalistische en anti- communisti sche regering" wil en gekant is tegen „neutralistische oplossing" van het vraagstuk-Vietnam. i Er bestaat één overeenkomst tus sen de vier sterfgevallen: de dood is steeds ingetreden binnen twee uur nadat de slachtoffers hun ont bijt hadden genuttigd. Men kan zich voorstellen welk een opwinding er heerst by de familie leden van de rekruten, in het byzon der van hen die in Pisa of Livorno tot parachutist worden opgeleid. De man in de straat is al gauw geneigd te veronderstellen dat het hier ver- giftlgingsgevallen betreft, veroor zaakt door Zuidtiroolse terroristen, die de laatste dagen weer byzonder actief zyn. zy hebben o.m. schoten gelost op douaniers en kazernes aan gevallen. verkiezingscampagne niet ter sprake gekomen. Het door Frei voorgestelde pro gram omvat onder meer: landbouw hervormingen zonder voorbehoud, versterking van de uitvoerende macht ten opzichte van het parlement, aan moediging van het particulier initia tief, vaststelling van rechtvaardige lonen en salarissen, grootscheepse bouw van arbeiderswoningen, aan- TWEE doden bij botsing in Jutfaas Twee jonge Utrechters (19 en IS jaar) zijn gisteravond by een ver keersongeluk op de Utrechtsestraat weg in Jutfaas om het leven geko men, terwyi er één zwaar en een vierde licht gewond werden. De per sonenauto, waarin zy zaten, raakte van de weg en botste tegen een bruggetje. zieniyke vergroting van de prod uk - tie, opheffing van de werkloosheid, vestiging van diplomatieke en han delsbetrekkingen met alle landen. Op internationaal terrein zal Chili zich buiten de grote machtsblokken hou den maar met hen samenwerken om de grote problemen op te lossen en de vrede te waarborgen. Dit uitvoerige en revolutionaire program wil de president uitvoeren „in vryheid en eerbiediging van de rechten, neergelegd in de Chileense grondwet". Het is opgesteld door een groep jonge technici die er vele jaren onder leiding van Frei aan heeft ge werkt. Koninklijk medeleven na 11 estervoort Zeven gewonden nog in ziekenhuis Het Tweede Kamerlid, de heer Posthumus (P. v. d. A.J is van oor deel, dat het recente spoorwegon geluk bij Westervoort niet. zou zijii voorgevallen, indien ter plaatse niet een enkelsporige, maar zoals vóór 191(0 een dubbelsporige bi aanwezig ivas geweest. Hij heeft de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of de beivinds- man zijn mening deelt. Meent de minister ook niet, zo vraagt de heer Posthumus verder, dat het feit van het ongeluk bij Wester voort aanleiding geeft om op korte termyn te overwegen of op plaatsen, waar een enkelsporige baan bestaat en waar de frequentie van het trein verkeer voldoende hoog is, een enkel sporige baan dient te worden omge- n een dubbelsporige baan? deze overweging ook niet nood zakelijk, aldus het Kamerlid, wan- men rekening houdt met een zo snel mogelijke invoering van een automatische baanbeveiliging? Dat kan nog jaren duren. Bovendien kan menseiyke of technische fouten nooit uitsluiten. Koningin Juliana heeft minister Van Aartsen inmiddels verzocht haar evoelens van deelneming en mede leven kenbaar te maken aan de na- Gevangenisstraffen geëist Op een persconferentie in Saigon verklaard dat hij zich weer aan heeft premier Ngvejen Khan. die het hoofd van de Zuidvietna- tot ieders verbazing zijn kenmer- mese interim-regering heeft ge kend baardje had afgeschoren, steld. ifan onze Vlissingse correspondent) De echtgenote van een rustend landbouwer in het Zeeuwsvlaamse Zaanslag heeft sinds kort minder last van reumathiek dan voorheen. De behandeling daarvan heeft haar man enkele tienduizenden gul dens gekost. De grote som aan deze genezing besteed, is evenwel niet in handen gekomen van een dokter uit Zaanslag of omgeving, maar van twee rondzwervende woonwagenbe- Beide heren hadden kans gezien de goedgelovige landbouwer aantal bijzonder dure vloerkleden en lopers te ver kopen, die zo het tweetal over tuigend wist te vertellen speciaal waren vervaardigd voor de bestry- ding van reuma. De agrariër en zyn vrouw, die be kend stonden als zuinige beheerders van hun kapitaal, hebben ln totaal niet minder dan f37.000,- in con tanten aan de woonwagenbewoners litgekeerd, terwyi zy bovendien nog ^y hen in het kryt staan voor de 'ieve som van f 40.000. Dat laatste oedrag zal wel nimmer worden be taald, want gisteren moest het duo '<ich voor de Middelburgse rechtbank wegens oplichting verantwoorden. Duur Ter zitting bleek, dat het contact tussen de landbouwer en de twee woonwagenbewoners al dateert uit begin april van dit jaar. Zonder ook maar iets van het echtpaar te we ten klopten de kooplieden by de boerdery aan. Hoewel zy het on- mogeiyk konden weten, omdat de vrouw veel last had van reuma tiek en dat zy over middelen be schikten die daar een eind aan zou den maken. De middelen bestonden uit diverse soorten kleden, die naar gelang de prijs, die er voor betaald werd, de genezing zou bespoedigen. De kleden waren in Zwitserland ver vaardigd, hadden daar een speciale behandeling ondergaan, met een mengsel van zuurstof en berglucht en werkten zeer genezend. Vooral prijzen waren niet laag, maar de resultaten waren er dan ook naar. Het echtpaar vloog erin en de eer ste bestelling werd genoteerd. Een vloerkleed van f5000,. By een vol gend bezoek van de zwervers bleek, dat de genezing minder vlot ver liep dan- de beide partyen hadden gehoopt. Er kwam een nieuwe be stelling, maar nu van f 10.000. La ter liet de familie in Zaanslag zich nog meer met geneeskundige stof fen vermengde vloerkleedjes opsche pen. Kleedjes en stofferingen voor een totale waarde van ongeveer f40.000-. In het geheel hadden de heren dus bestellingen genoteerd voor. een bedrag van f 77.000,-. Vreemd Een en ander kon natuuriyk niet onopgemerkt blyven by de bank, waar forse bedragen werd enopgeno- men. Men vond het vreemd, dat het echtpaar de laatste tyd zoveel geld nodig had, de gedupeerde landbou wer wilde eerst in het geheel geen aanklacht indienen tegen het twee tal. „Mijn vrouw had de laatste tyd veel minder pyn en dan speelt geld geen rol", zo verklaarde hij voor de officier van justitie. De laatste meenden toch wel, dat ;n langdurige gevangenisstraf voor de beide verdachten op zyn plaats vorderde tegen de man, die hy als de belangrijkste wilde zien, twee tegen zyn collega 8 maan den, met aftrek van voorarrest. Ook werd een bedrag van f5000,- it in een woonwagen verborgen had gelegen, verbeurd verklaard. Op de vraag van de president, waarvan dat geld afkomstig was, vertelde de man dat het zyn handelsgeld was, waar hy ruim acht jaar voor had gespaard. Hy had het in de wagen verstopt zyn vrouw er niet van verge wist, omdat zy niet zo goed met geld kon gaan, vertelde hy, hetgeen hilariteit in de zaal en by de ln gro ten getale opgekomen familie en kennissen bestaanden van de slachtoffers en aan de gewonden by het spoorweg ongeval by Westervoort. De minister heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en de betrokkenen van het medeleven van de Koningin op de hoogte gesteld. Gewonden Van de 22 reizigers, die maandag na de treinramp in een ziekenhuis moesten worden opgenomen, zyn er tot en met gisteren negen ontslagen. Het komend weekeinde gaan waar- schijniyk nog zes patiënten naar huis. Onder de overige zeven gewon den, die nog wat langer in het zie kenhuis moeten bhjven, bevindt zich ook de machinist van de Duitse trein, Erich Röhr. Volgens de medische dienst van de Spoorwegen zal, afgezien van één man, by wie twee vinger topjes moes ten worden geamputeerd, geen van de patiënten bhjvend letsel van zyn verwondingen overhouden. Brand Gistermiddag is by het slopen van het verongelukte Nederlandse diesel- treinstel brand uitgebroken. De vlammen laaiden hoog op, zelfs ln die mate, dat een D-trein een half uur moest wachten voor hy zyn weg kon vervolgen. De y lings gealar meerde brandweer van Arnhem blus te de brand. MARKTBERICHTEN september. Centrale ng. Amerikaanse An- per stuk: William Sim, 15—21 Rose Sim 14 19, Witte Sim 13 17. Fanfare 14 17, Gemengd 17—20, Orchid. Beauty 25 36, Arthur 12—16, Tangerine 18—22, Shocking 18—21. Star 30 48, Geh. Dulsberg 20 37. Carla 50-75, Baccara 35-61. Pink Sensation 18 30, Carol 10 14, Gar net 9 13, Snljgroen 70—140, Cycla- menbloemen 80 140. Anthurlum 90 kleln 160, Pompondahlla 29, grootbl.- dahlla 28, Statlce 34, Zinnia 35 32, Clematis Durande 400 270, Asters 53 36, Hypericum 135, Viburnum Lan- tana 110, Fire King 240 360, Rococo 20 53, crème 55, Hertshoorn 230 250, Bromella 3Ö0— 340, Varentjes 24, Hedera 22. 3.30-3.50. Al 2.80- 2.30 4.90, BI 2.60-3.80, B2 B-grof 2.80 2.30, bospeen (per 11.00—12.0 sessenbonen 40.00-97.00, prei (per 100 st.) bloemkool 26.0 TER AAR. 4 september. Snybonen natuur 52 88, Idem B 38 45, kas- snljbonen 1.23 1.48, Idem stek 43. stamprlnsessenbonen 62 1.05, Idem B 38 55, stokprlnsessenbonen 76 95, witte pronkbonen 44 74, Idem B 20- kool 10, spinazie 38 41, spitskool 16. spruiten 33 35, kroten 13 15, rabarber 13 15 alles per kg., sla 1 20—28, Idem 2 14 19, Idem C 4 10, bloemkool A 95-1.12, Idem B het om reumathiek ging. De I bracht. Uitspraak over 14 dagen. C 26 40, idem stek 12, bosje, aardbeien 44 per doosje, houd 2V2 per stuk. 50 per bakje

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17