i^oorschotens raad blij verkoop woningen L Italiaanse CP wil verzoening Hondenbelasting I wordt verhoogd w ij Burgerlijke Stand GRONDRUIL MET HET RIJK SUBSIDIE VOOR KRAAMCENTRA Leiderdorp nam afscheid van schoolhoofd ESleeboom Tanks scheurden bij het rijden in terrein Tweeklassige r.-k. kleuterschool Geen verkoop van woningen in de Javastraat LFIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 OEGSTGEEST overdracht in eigendom van 26 woningwetwoningen aan de bewoners de woningen werd met vreugde begroet door de VVD-, KVP- en Prot. fractie. Dr. Kamminga (VVD) sprak van een mijlpaal, die beslist geen al mag zijn. Voorschoten heeft 400 van dergelijke woningen en .ultaat mag beslist niet onbevredigend genoemd worden. De verkoop- raarden gaan echter te ver, volgens dr. Kamminga, voortuintjes niet verkocht, klimplanten langs de gevels mogen niet weggenomen ilen en eigen schilderwerk is de eerste jaren niet toegestaan. Is de ge rote bang, dat deze woningen i ig de liberale woordvoerder. Rombouts (KVP) geloofde r dat deze verkoopvoorwaarden r beslist nodig zijn. Hierin werd jjjgevallen door wethouder J. er (Prot. Christ.), die stelde dat beperkende maatregelen nodig omdat slechts enige huizen uit blok verkocht werden en zodra gemeentelijk contract met de der afloopt, zullen de eigenaren woningen zelf mogen voorzien pen verflaag. rgemeester De Kool legde er de uk op, dat de toekomstige eige- goedkope woning krijgen, in de gemeenschap in zijn ge- heeft bijgedragen en wenste be- geen prijzen openbaar te maken roningen worden verkocht tegen totaalprijs van f330.939). Na- de PvdA deelde dr. Pels mee, jzljn fractie op principiële gron- ntegen verkoop van woningwet- Hingen is en het bepaald niet ziet bezitsvorming. Hondenbelasting hoorvoelend ging de raad ak- d met de verhoging van de hon- lelasting. De tarieven voor be toonden worden met 100 ver- jd tot f 19, de luxe honden met tot f24 en de kennelhonden {30 tot f 72. Vrijstellingen kun- aangevraagd worden voor luxe (en, die meer zijn dan alleen zoals honden van ouden D, doven enz. I. Vaandrager (Prot. Christ.) te als protestant te protesteren i de grote verhoging van de be- jhonden, maar noemde zich ten- f een „blaffende hond, die niet toen ook hij akkoord ging met foorstel, omdat zoals burgemees- Ie Kool meedeelde, de financiële Ie van de gemeente tot deze stap taakt. t ter vergadering ingediende tel van B. en W. tot toeken van de uitkering van 3.5 ver- ig voor het gemeentepersoneel drs. Vaandrager (P.C.) opmer- flat deze verhoging wel op een ongelegen moment komt. Ook jmbouts (KVP) was de mening laan, dat tijd en motievering If is, hij wenste evenwel niet fle Voorschotense ambtenaren r moeten blijven, zodat de ge- raad akkoord kon gaan. 10 verhoging voor het ge- i van gemeentelijke lokaliteiten l verkeerd tijdstip, vol de heer De Groot (WD). Alle ringen hebben hun budget :ld, zodat de spreker het col- ran B. en W. verzocht in het dergelijke voorstellen op een [g tijdstip in te dienen, dat het nieuwe seizoen kan ko- gehele raad was het eens verhogingen, ter verduide- in de noodzaak deelde de iter nog mee, dat de gemeente al op de gymnastieklokalen f6.445.26 toelegt. worden dan de overige woningen?, Dit laatste gaf de raad weer aan leiding te praten over een zwembad, het bleef ook dit keer weer bij alleen maar praten. Dr. Pels (PvdA) was verheugd dat GS goedkeuring verleend hebben aan het raadsbesluit van 25 januari 1963 betreffende het vastgestelde uitbrei dingsplan in onderdelen „Noord-Hof land", te meer daar dit uitbreidings plan ligt in het door Leiden fel be geerde gedeelte van Voorschoten en misschien voor Voorschoten een gun stige invloed kan hebben indien de Tweede Kamer de annexatie gaat behandelen. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanloop-krediet f 150.000 voor het treffen van v zieningen met betrekking tot de dis tributie van aardgas deed burgem. De Kool opmerken naar aanleiding van vragen gesteld door ir. Veldhuis (PvdA), dat het hier uitsluitend om voorbereidende technische maatrege- Bijdorp I (durig sprak de raad over de illing uitbreidingsplan in on- ta „Bijdorp I". Het plan Bjj- is door de raadsleden reeds i twee officieuse, niet-openbare iringen besproken, zodat de s vrjjwel niet te volgen wa- dit plan komen 430 eenge- lingen, 45 woningen in drie gen, 130 autoboxen, 1 lagere leuterscholen, terwijl er ruim- ening speeltuin Z.W. wethouder van Onderwijs, de '1(0}. Sannes, zal zaterdag 19 sep- p 's middags om half drie, de lcü speeltuin Zuid-West aan de .k tfestraat officieel openen. ia" ?d j MEDISCHE DIENST. Igeest: dokter Melssner, tel. 53865 WASSENAAR 0grok; Petrus d: J. L rs; J. Trommel i Marken en C. H. Rueb; |?arlevliet en F. Stephan; D. J. M. Bijl; J. C. van der an den Dool; W. P. K. J. Driessen; J. T. A. J. W. Paardekooper pin; J. F. L. Schaeffer G. E. Kretzschmar. 5. H. Lennlngs-Alexander, 78 jr; dekooper, 89 jr; N. P. Stuyfber- Tli. j. Trip, 55 Jr; M. H. OEGSTGEEST Overneming strook grond aan de Geversstraat De heer E. Oostendorp, eigenaar van het pand De Kempenaerstraat 77, heeft zich bereid verklaard een voor dit perceel gelegen strook grond, groot ongeveer 17 m2, gratis aan de gemeente af te staan, onder voor waarde, dat de strook door de ge meente wordt betegeld en onderhou den en dat vrijstelling wordt ver leend van eventueel te heffen pre cariorecht wegens gebruik van de grond of indien precariorecht mocht worden geheven een gelijk bedrag wordt terugbetaald. B. en W. stellen de raad voor de grond in eigendom over te nemen en deze voor rekening der gemeente te betegelen. Zoals reeds in vroegere ge vallen is meegedeeld, kan geen vrij stelling van precariorecht worden verleend, maar is het wel toegestaan indien een recht wordt betaald, een gelijk bedrag terug te betalen. B. en W. geven in overweging tot dit laat ste te besluiten. De kosten van over dracht en opmeting der grond wor den geraamd op f 80 en die voor be tegeling e.d. op f 320, totaal dus f 400. Het college stelt voor dit bedrag als krediet beschikbaar te stellen. len gaat, waar het publiek uiteinde lijk buiten staat. B. en W. zijn zeker van plan de burgerij zo spoedig mo gelijk een goede voorlichting te ver schaffen en de raad krijgt voor no vember een nieuwe aardgasnota aan geboden, daar de oude aardgasnota reeds achterhaald is. Aan het begin van de vergadering werd het nieuwe raadslid, de heer W. Iestra van de Prot. Christ.-groep be ëdigd als raadslid. Rondvraag Bij de rondvraag verzocht de heer Bakels (Prot. Christ.) nogmaals na te gaan of de raadzaal niet beter geventileerd kan worden. Burgemees ter De Kool vond dit een zeer moei lijke vraag. Het college van B. en W. kan de „straatzijde" van de raad zaal vrijwel niet verstaan, gister avond moesten daarom de ramen dicht vanwege het verkeer, tegen het nachtelijk uur werd het iets beter en konden de ramen weer open, iedere NZH-autobus en bromfiets schiep echter verwarring in iedere samen spraak! De rook was te snijden en de temperatuur tropisch! De heer Van der Ende (Prot. Christ.) weest op de „blindedarm" van Voorschoten, de Valkenburgse- weg, die zeer gevaarlijk is door het ontbreken van een voetpad. Burge meester De Kool zegde toe contact op te nemen met de Provincie, daar het hier een provinciale weg betreft. By raadsbesluit van 24 mei 1961 is door de gemeente Oegstgeest van de Staat in gebruik aanvaard een perceel grond langs de afrit van de Rijksweg naar de Rijnzichtweg ten einde dit te gebruiken voor de zich aldaar bevindende speeltuin. Daar bij is bepaald, dat dit gebruik zou duren tot het tijdstip waarop de grond door het Rijk aan de gemeen te in eigendom zou worden overge dragen. Deze overdracht kon toen nog niet plaats vinden, maar moest wachten ;en ruiling van grond langs de oostzijde van de rijksweg. Voor de verbreding van de oprit zou aan het rijk grond worden afgestaan waarte genover de gemeente in verband met de aanleg van de sportvelden een gedeelte sloot en een z.g. overhoek in eigendom zou verkrijgen. De inspecteur der domeinen heeft en W het concept van de akte van ruiling gezonden. Uit de ontwerp- akte blijkt, dat de gemeente een bedrag van f3.273—, zal moeten toe- betalen. De gemeente kan de sloot en de overhoek voor de aanleg van de sportvelden niet missen, evenmin als de grond waarop reeds een speeltuin aangelegd. Daar bovendien de ge noemde bedragen redelijk zijn, stel len het college voor tot de ruiling de grond met bijbetaling van bedrag van f3.273,-- te beslui ten. De beide kraamcenlra in Leiden, welke de gemeente subsidieert, t.w. die van het Groene Kruis en van het Wit-Gele Kruis, vragen te reke nen vanaf 1 januari 1964 het subsi die per verzorgingsdag, dat sedert het jaar 1960 f 1.50 bedraagt te ver hogen tot f3. Sedert genoemd jaar zijn de salarissen van de kraamver zorgsters bijna verdubbeld. Het Rijkssubsidie heeft, omdat het uitgedrukt is in een percentage van de salarissen t.w, 45 gelijke tred gehouden met de stijging van de las ten. Do subsidies van de gemeenten zijn in die tijd ongewijzigd gebleven. Omdat de provincie een subsidie geeft dat afhankelijk is van de ge meentelijke bijdrage, is het ook ter opvoering van het provinciaal subsi die van belang, dat de gemeentelijke bijdrage wordt aangepast. De aan d< gezinnen in rekening gebrachte ta rieven, zijn de laatste jaren enige malen verhoogd. De raadscommissie voor de finan ciën en het onderwijs kan zich ver enigen met het voorstel van B. en W. aan de raad het verzoek van de beide kraamcentra in te willigen. Het op volgnummer 144 van de gemeente begroting uitgetrokken bedrag f 2.400 behoort met een zelfde bedrag te worden verhoogd. Overneming grond in Geversstraat In verband met de toekomstige reconstructie van de Geversstraat dient de gemeente de beschikking te krijgen over een strook grond, gele gen op een afstand van één meter uit de voorgevel van het pand Ge versstraat 50, ter grootte van plm. 85 m2. De eigenaar van de grond, de heer A. Remmert, is bereid deze strook gratis aan de gemeente af te staan onder voorwaarde, dat de gemeente een erfafscheiding plaatst in de vorm van een laag stenen muurtje, waarin een dubbel en een enkel dra-aihek worden opgenomen en een gedeelte van dc niet over te dragen grond be tegelt. De kosten van het muurtje met hek ken, betegeling, overdracht enz. wor den geraamd op f 5.800. B. en W. stellen de raad voor tot overneming van de strook grond on der de gestelde voorwaarden te be sluiten en voor de uitvoering der werkzaamheden een krediet van 5.800 beschikbaar te stellen. Medewerking aan de Montessorischool Het bestuur van de Stichting voor Montessori-Onderwijs vraagt aan de raad van Oegstgeest medewerking do aanschaffing van een aard rijkskundige methode voor zijn lagere school. In 1942 werden atlasjes volgens de ..methode Prop" aangeschaft. On danks het feit, dat deze uitgave ver ouderd is en het aantal leerlingen sedert' 1942 ongeveer is verdubbeld werd nooit tot uitbreiding of ver nieuwing overgegaan. W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Het benodigde krediet zal worden aangevraagd nadat het advies van de inspecteur van het lager onderwijs (Van onze Haagse correspondent) De Ingenieurs van het Nederlandse leger zjjn ervan overtuigd, dat de scheurvorming in een bepaald onder deel van de A.M.X.-tanks niet ont staan kan zjjn, doordat Nederland een zwaarder kanon liet inbouwen dan het oorspronkelijke Franse ont werp. Het gewichtsverschil tussen ons Daar de heer E. Sleeboom de Her vormde School aan de Kastanjelaan in Leiderdorp op 1 september heeft verlaten, wegens een benoeming aan de Technische Lagere School in Lei den, werd hem en zijn vrouw gister avond in het Jeugdgebouw door het Hervormde Schoolbestuur een af scheidsreceptie aangeboden. was een zeer geanimeerde recep tie. Naast burgemeester en mevrouw Gallas, hebben zeer veel ouders deze gelegenheid benut om afscheid te en van het sympathieke hoofd. Alle hoofden van de andere Leider- dorpse scholen waren er, en veel be- stuursleuen van het bestuur van de Chr. Nationale School. De opvolger van de heer Sleeboom, de heer A. van As, was met zijn vrouw aanwezig, om alvast kennis te maken met de ouders. Na afloop van de receptie bleef het schoolbestuur met het personeel van de school nog enige tijd gezellig bij een om in een meer intieme kring afscheid te nemen van de heer en Sleeboom. De voorzitter van het bestuur, mi'. C. J. Zwarts, sprak de heer Sleeboom toe en bedankte hem voor de goede samenwerking en alles wat hij voor de school heeft gedaan. Hij overhan digde hem een beek en een langspeel plaat. Tenslotte bedankte de heer Slee boom het bestuur en de collega's voor de bijzonder prettige samenwerking tijdens zijn Leider dorpse periode. Er is nooit een wanklank gehoord, zei hij. Op de foto v.l.n.r. de heer E. Slee boom, mevrouw Sleeboom, het nieu we hoofd, de heer A. van As, mevrouw Van As en mr. C. J. Zwarts, voor zitter van het schoolbestuur. Foto LD/Holvast Het R.-K. Kerk- en Schoolbe stuur heeft aan B. en W. van Oegst geest alsnog een 20-tal onderteken de verklaringen doen toekomen van ouders, die zich bereid verklaren hun kinderen op de nieuw te stich ten kleuterschool te plaatsen. Eén van de kleuters blijkt reeds op de verklaringen van de eerste aanvrage voor te komen. Tezamen met de 21 geldige ver klaringen van de aanvrage d.d. 1 juni zijn thans 40 verklaringen aan wezig, die aan de wettelijke ei3en voldoen, d.w.z. de desbetreffende kleuters hebben op 1 september 1965 de leeftijd van 4 jaar bereikt en die van 5J4 jaar niet overschreden. Voor de stichting van een school zijn tenminste 30 kleuters in ge noemde leeftijd vereist, zodat de aanvrage kan worden ingewilligd. B. en W. stellen in overeenstem ming met het gevoelen van de raads commissie voor de financiën en het voor de medewerking de bouw van een 2-klassige kleuterschool in het noordelijk deel der gemeente te verlenen. In verband met het in die vorige raadsvergadering besprokene mer ken B. en W. op, dat gebleken is, dat het schoolbestuur oorspronkelijk was uitgegaan van 1 januari 1965 als datum van opening der school. Bij deze datum Mopten de eerder over- ouderverklaringen. Er Is zo veel tijd gemoeid geweest met de voorbereiding der aanvrage, dat de datum van 1 januari 1965 later moeilijk meer als datum van opening der school kon worden aanvaard. Verzuimd was de oudervericlaringen daaraan aan te passen. Zowel voor de bouw van een nieu we Montessorikleuterschool als voor een nieuwe christelijke kleuterschool aan de Hoge Morsweg heeft de raad gunstig beslist zonder dat een lijst van handtekeningen werd overge legd. De raad zal nu' moeten beslis sen of dat ook voor de r.-k. kleuter school kan worden gedaan. j In de raadsvergadering van 1 april jl. is in handen van B. en W. van Oegstgeest om preadvies gesteld een verzoek van een tiental bewoners j van de gemeentewoningen aan de j Javastraat hun deze woningen te verkopen. Op een eerder gedaan ver- j zoek heeft het college geantwoord, dat het niet voornemens was te be- j vorderen, dat tot de verkoop van de ze woningen werd overgegaan. Het I betreft hier 19 woningen, die de ge- meente in 1948 in verband met dc moeilijke woningtoestanden heeft doen bouwen. Het laat zich aanzien, dat de „moeilijke woningtoestanden", die aanleiding tot de bouw hebben ge geven, nog verscheidene jaren zul len duren. In de gegeven omstandig heden achten B. en W het niet juist tot verkoop over te gaan, waar door de gemeente de zeggenschap over de woningen kwijt raakt. Het komt meermalen voor, dat B. en W. voor de vraag gesteld worden op korte termijn voor een dringend geval woonruimte te vinden. Wan neer dan een van de woningen aan de Javastraat leeg is, is het eenvou dig een oplossing te vinden. Het is dus niet zo, dat deze woningen in de eerste plaats voor ambtenaren van gemeente of politie worden ge reserveerd. 105 mm kanon en het Franse 75 mm geschut bedraagt slechts 4 Boven dien plegen de Fransen op de ge schutskoepels van hun tanks vier raketten mee te dragen, waarvan de zwaarte het gewichtsverschil tussen de beide kanonnen teniet doet. Toch hebben de Fransen noch de Israëliërs last van het in Nederland gesigna leerde euvel. Wat de oorzaak van het optreden van de scheuren dan ook kan zijn is nog steeds niet vastgesteld. Het in volle gang verkerende onderzoek heeft tot dusver alleen uitgewezen, dat er een duidelijk verband bestaat tussen de scheuren en het rijden met AM.X. in het terrein. Tanks, welke volgens de rittenboekjes alleen op de weg en op de schietbanen zijn gebruikt ver tonen de kwaal niet. In ophangsteun Zoals gemeld komen de scheuren voor in de ophangsteun van de mo tor, welke langs hydraulische weg de geschutskoepel van de tank op en neer beweegt. Anders dan bij andere modellen beweegt bij de AMJX. niet het kanon alleen In verticale of hori zontale richting maar de gehele koe pel. Automatisch vangt dan ook de gehele koepel de bewegingen van de tank, welke het gevolg zijn van on effenheden in het terrein. Hoe de Robert Kennedy, de Ameri kaanse minister van Justitie, heeft president Johnson zijn ont slag aangeboden om te kunnen meedingen naar de senaatszetel van de staat New York. Kenne dy en echtgenote bij hun af scheid van de president. tank ook wendt of keert het kanon blijft steeds op het door de beman ning geselecteerde doel gericht. Dui delijk volgt hieruit, dat de elevatie motor, welke als een soort schokbre- ker de verticale klappen opvangt, het vooral bij terreinritten zwaar te ver duren heeft. Tieu centimeter De geconstateerde scheuren zijn in het ergste geval tien centimeter lang. Dank zij het vorige week opgelegde rijverbod is het niet zover gekomen, dat een van de ongeveer een meter lange zwarte gietstalen steunen ooit is afgebroken. Zou dat wel gebeurd zijn dan zou de kans op verwondingen voor de in de nauwe toren opgeslo ten geschutsbedlenaar niet uitge sloten zijn geweest. Franse monteurs zijn op het ogen blik in ons land en in Duitsland bezig de beschadigde steunen te vervangen, voorlopig echter met steunen van het oude model. Laboratoriumproeven in Parijs moeten uitmaken, hoe het gietstuk versterkt moet worden om het euvel in de toekomst te vermij den. Tot zo lang doet men het met de oude steunen. Volgende week levert Frankrijk ons een aantal reser ve steunen welke ongeveer f200.— per stuk kosten. Maar er is nog niet uitgemaakt wie ze zal betalen. TOGLIATTI'S TESTAMENT De Italiaanse communistische partij zal deelnemen aan de voor 15 december belegde conferen tie ter voorbereiding van een samenkomst van alle communis tische partijen over het ideolo gische geschil tussen Moskou en Peking. Aan de laatstgenoemde grote conferentie zullen de Ita liaanse communisten echter niet deelnemen. Dit is de strekking van het me morandum dat Palmiro Togliatti in Jalta had opgesteld, juist voordat hjj door een hersenbloeding werd ge troffen die hem het leven kostte. Zijn opvatting is overgenomen door de Italiaanse communisten, die de grootste communistische partij van het Westen vormen. Dit is meege deeld door Luigi Longo, die Togliatti als secretaris-generaal van de partij is opgevolgd. Volgens het memorandum van Togliatti moet de inleidende confe rentie die in Moskou zal worden gehouden, niet ten doel hebben het Chinese standpunt te veroordelen, doch de eenheid in de internationale communistische beweging te herstel len. De Italiaanse partij is wel bereid mee te werken aan een „doeltreffen de bestriding" van de Chinese op vattingen. ,Het plan dat wij voor een doeltreffende strijd tegen de verkeerde politieke stellingen en tegen de splijtingsactiviteit van de Chinese communisten hebben voor gesteld wijkt af van hetgeen in werkelijkheid geschiedt." Togliatti's plan was in hoofdzaak op de volgen de punten voortzetting van de polemieken tegen verkeerde beginselen en op vattingen; deze polemieken te voeren „zon der bittere woorden" en met een zekere eerbied voor de tegenstan der; het houden van regionale bijeen komsten van partijen voor een zorgvuldige bestudering van de situatie; eerst na deze voorbereidingen zou het vraagstuk van een interna tionale conferentie kunnen wor den bekeken. Togliatti was voorts van mening dat men in het algemeen een zekere traagheid en een zeker verzet kan waarnemen bij het terugkeren naar de leninistisohe normen, waaraan door Stalin zo zeer geweld was ge daan. In de internationale politiek gaf Togliatti uiting aan een zeker pes simisme. Hij achtte de toestand slechter dan twee, drie jaar geleden. „Thans komt er een ernstiger ge vaar van de V.S., die een ernstige sociale orisis doormaken, waarvan het rassenconflict slechts een aspect vormt", aldus Togliatti. OEGSTGEEST Onderlioudsmachines voor sportvelden Bij raadsbesluit van 28 januari 1963 werd een krediet verleend van f 29.820 voor de aankoop van onderhouds- machines voor sportvelden. Deze ma chines zijn nodig voor de verschillen de nieuwe sportterreinen waarvan het eerste is het complex voetbalvel den „De Voscuyl". Enige van deze onderhoudsmachines zijn nog niet aangeschaft. De Grontmij NV onder wier direc tie de nieuwe voetbalvelden zijn aan gelegd adviseert grotere machines aan te schaffen, die meer efficient zijn, waardoor het onderhoud goedkoper wordt. Dit betreft de volgende ma chines: sproei-installatie, termi-com- binatie, grondontluchtingsmachine en meststrooier, waarvoor een krediet van f 1500. Daardoor is een hoger krediet nodig. B. en W. stellen nu voor een bedrag van f 4800 als extra krediet voor de onderhoudsmachines beschikbaar te stellen. Shirley Zweeris zal met haar optreden luister bijzetten aan de eerste r.k. instuifavond, die in het K.A.B.-gebouw te Lisse wordt ge houden. Het muzikale gedeelte van deze avond is in handen van „The De aanvangstijd is acht

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15