Uniek beeldenpark te Oslo vol bewogen symboliek I SCHERP DENKEN Kom er ACHT-er KRAAN LEVENSWERK VAN GVSTAV VIGELAND „07l".7h"hTr* Verzinnebeelding van eeuwige strijd van mens naar licht HOE WERKT HET Voor het opzetten van hoogspanningsmasten, inzweven van brugbo gen, materiaalvervoer in ontwikkelingsgebieden enz.enz. wordt steeds meer van de vliegende kraan gebruikgemaakt. hijskranen! Deze helicopter heeft een 18meter lange, sterke ruggegraat met een bodemvrijheid van 3meter en een breedte tussen dewielen vanSmeter In een speciale cabine kunnen tot 60 personen vervoerd worden met een snelheid van 275 km per uur. Het meer dan 10 ton wegende gevaarte kan met centimeter- nauwkeurigheid hoven een last gemanoeuvreerd worden door de dan achteruit ziende 2de piloot. Onze bridgerubriek Vandaag doet II mee aan de Europese kampioenschappen. De tegenpartij is in drie SA te recht gekomen, die II moet trachten down te spelen. De kaarten die II voorlopig ziet zijn: (tafel) Sch. H 5 Ha. A H 3 W O Ru HB9 64 Z KI. B 8 7 Sch. V 9 8 7 6 Ha. V 6 5 2 Ru. V 8 KI. 9 4 Zuid was gever, niemand kwets baar. Nadat zuid, west en noord hadden gepast, opende oost één klaver NZ pasten verder west één harten oost twee rui ten west twee SA oost drie SA. Oosts klaveropening was uiter aard conventioneel. Noord speelde klaver drie voor, op tafel klaver zeven, zuid klaver negen en west won de slag met klavervrouw. In slag 2 speelde west ruiten drie na, noord ruiten twee, oost ruitenboer en zuid neemt. Wat moet zuid na spelen?? Proberen Indien noord zou zijn uitgeko men van klaver AH 632 moet zuid natuurlijk klaver spelen, waarna OW onmiddellijk down zijn. Heeft noord die klavercombinatie, dan is het echter zeker dat de westspeler zowel schoppenaas als ruitenaas zal hebben waarop zou west anders twee SA geboden hebben?! Maal ais west die kaarten heeft en géén dekking meer in klaver, zou west dan zomaar een ruitenslag weggegeven hebben? Zou hij niet liever éérst geprobeerd hebben rui tenaas te spelen de vrouw kan best eens sec vallen! Is zuid eenmaal tot die redene ring gekomen, dan mag hij aanne men dat de leider (west) niet zo bang voor de klaverkleur is en dat noord dus vermoedelijk slechts een matige vierkaart in klaver had. Kom er ACHT-er 1. motief middelste pilaar an ders 2. minder tekst op program ma links 3. jas vrouw korter 4. middelste wapen anders 5. riem fototoestel smaller 6. ketting aan knots langer 7. meer tegels op de vloer 8. bril toerist anders. Het spel kwam voor tijdens de wedstrijd NederlandSpanje, die door onze landgenoten royaal werd gewonnen. De O W-spelers waren BoenderHelleman. West had in handen: Sch. B 10, H. B8 7 4 RA 7 3, KL H V 5 2. Wests uitstekende speelplan was erop gebaseerd zuid in de verleiding te brengen klaver na te spelen, wat de Spanjaard ook prompt deed. Noord, die o.a. in schoppen A432 had, zou het west nu nog moeilijk gemaakt kunnen hebben door met klaveraas te nemen en een kleine schoppen na te spelen. Als west de situatie dan juist taxeert en op tafel schop penheer legt, wordt het contract alsnog gewonnen maar het ia een benauwd ogenblik. Aan de tweede wedstrijdtafel speelden de Nederlanders dr. W. Oudshoorn-Komalijnslijper als NZ. Het bieden verliep daar: oost één ruiten west één harten oost twee harten west drie rui ten oost drie Sansatout. In dit geval moest dus de zuidspeler uit komen en hij had geen enkel pro bleem: hij speelde schoppen zes voor, noord won met schoppenaas en speelde de kleur terug, zodat de dekking in die kleur bij OW verdwenen was. De Spaanse west probeerde hierna ook de snit ruiten, die mislukte en NZ gingen zelfs twee down. Ach tercloch tig Had de Spaanse noordspeler, die aan tafel I schoppen A432 en kla ver A1063 had niet beter met schoppen kunnen uitkomen? Noord was vermoedelijk wat achterdoch tig over de situatie in klaver het klaverbod was immers conven tioneel en west had die kleur ni mer gesteund of geboden. Onge twijfeld was het een moeilijke be slissing, maar daar OW ook nim mer de schoppekleur hadden gebo den, lijkt er toch wat meer te zeg gen voor een uitkomst in die hoge kleur. Toch had zuid, door scherp te redeneren, de zaak kunnen red den. Als hy schoppen had nage speeld, zouden OW niet verder ge komen zijn dan acht slagen: zuid kan op de lange ruitens nog juist één schoppen, één harten en één klaver missen. H. W. Filarski. Antwoord op bridgevraag. Het is best mogelijk dat oost vrij zwaar down gaat op dole klaveren, maar zuid kan natuurlijk niet double ren. Evenmin kan zuid pas sen het zou noord voor een onoverzichtelijke beslis sing plaatsen. Is drie ruiten een goed bod? Wat zou zuid in deze situatie hebben moe ten bieden met: Sch. H 6 3 Ha. 8 7 4 2 Ru. B 9 7 4 3 2 KI. Met een dergelijk spel zou drie ruiten goed geweest zijn het spel is zeker niet ge schikt om al drie SA te wa gen. In het oorspronkelijke spel mag zuid echter ver wachten, dat n.z. zes slagen in ruiten zullen maken; bovendien is het wel zeker, dat noord tenminste één goede dekking in klaveren heeft. Zuid biede daarom drie SA. De tweede prys is voor vier ruiten, een troost- prijsje voor vier klaveren (waardoor n.z. dreigen te hoog te komen). Als energiebron dienen 2 gasturbines van elk 4700 PK, die 6 rotorbladen van 11 m aandrijven. Laadvermoqen is 8 a 9 ton. Een van de vele andere toepassingen is hulp bij het leggen van pijpleidingen met behulp van een speciaal materiaalplatform Naar afgelegen rampgebieden kan een noodhospitaal met operatiekamer vervoerd wor den over tot 4300m hoge bergen. Zaterdag 5 september 1964 Vigelands-Anlegget te Oslo. -gr -t~ -■ -H ~R ~fl H ~0 e voor9rond Hnkst de vel met de monoliet. Van het 9 beeld van vader en kind op de J merkend voor Vigelands werk. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. De prachtige beeldenheuvel in het VigelandsAnlegget te Os- lo. In het midden de 17 m hoge graniet-obelisk met 121 ineen- gestrengelde mensenfiguren. EERTIG jaar van xljn leven heeft de be roemde Noorse beeldhouwer Gustav Vigeland (1869-1943) gewerkt aan de beeldenverzame ling in het 30 ha grote Vigelands-Anlegget in Oslo, dat met zijn 150 gebeeldhouwde dynami sche groepen als sculptureel park uniek ter we reld is Ronddwalen in dit park is als een indruk wekkende blik in de diepste diepten der men selijke levensdrang. In steen, ijzer, brons en hout heeft de kunstenaar mensen en dieren uit gebeeld in allerlei situaties en bezigheden die vooral tot het gevoelsleven behoren. Mensen, mensen Wa&r men ook om zich heen kijkt In het Vigeland-park, steeds wordt het oog getroffen door beel den, nu eens zwart, dan weer wit, van naakte mannen, vrouwen en kinderen van alle leeftijden, veelal in groepen bijeen: zittende, staan de, knielende, hurkende mensen; springende, dansende, stoeiende, zon-aanbiddende mensen; vaders die met hun kinderen spelen en moeders die deze kinderen omhel zen; jonge mensen die elkaar in de liefde hebben gevonden en oude mensen in hun levensavond; men sen in uitbundigheid en in ernst; mensen met opgewekte en peinzen de, vrolijke en bedroefde gezich ten kortom: beelden van een grote bewogenheid, die behalve de enorme symbolische scheppings drang van de kunstenaar ook diens frappante psychologische opmer kingsgave verraden. En allemaal beelden van een volmaakte anato mische juistheid, zodat ze alleen daérom al in deze tijd, waarin de moderne kunst het met de propor ties niet zo nauw meer neemt, wel dadig aandoen en spréken. Hoogtepunt meest gedurfde werken wordt genoemd, het geheel af. Emotionele bouwkunst Adolf Gustav Vigeland begon op 20-jarige leeftijd met beeldhouwen, nadat hij in zijn jeugd veel houtsneden had vervaardigd. Onder invloed van de grote Franse beeldhouwer Rodin was hij bezeten van de naturalis tische stijl, in symbolische zin aangewend. HU wilde in zUn wer ken de beschouwer zichzelf doen herkennen en hU wilde hem dóór de aanschouwing van zijn verzin nebeelde scheppingen tot medita tie over het leven, over de zin van het leven, stimuleren. In het Vi- gelandsmuseum, het vroegere ate lier van de kunstenaar zyn vele van zyn oorspronkelijke werken samengebracht: portretbusten van bekende figuren, ca. 800 plastieken en honderden houtsnUwerken. Stuk voor stuk zUn de beelden en beeldengroepen in het Vige lands-Anlegget meesterwerken van emotionele beeldhouwkunst. In hun geheel vormen de scheppingen een volstrekt origineel openlucht museum, waar elke bezoeker wordt geconfronteerd met verlangens en gevoelens uit zUn. eigen leven, uit gebeeld door een groot kunstenaar met een rijk sentiment en een grandioze antomisch-verantwoor- de techniek. Levensecht Rond de beelden op de trap, in en rond de fonteinen die het met bloembedden versierde park extra fleur geven, spelen dik wijls kinderen, nauwelijks acht slaand op en misschien nauwe lijks Iets begrijpend van al die letterlijk en figuurlijk naakte uit beeldingen van het intiemste leven en denkep van de mens. Zij spelen er omdat het Vigelands-Anlegget vrU toegankelijk is. En het is goed dat zU er spelen. Want In hun kinderlijke ongeremdheid zyn zij een ontroerende onderstreping van de levensechtheid van Vigelands werk. De beeldenheuvel In het Vige land-park te Oslo (met de 17 m hoge mensenzuil) gezien door het fraaie smeedijzeren hek dat toegang geeft tot dit unieke ..openluchtmuseum" Wie het monumentale, even eens met mensenfiguren versierde smeedijzeren hek is gepasseerd komt op een brug met aan weerszijden op de beide borstweringen in totaal 58 brons- groepen, waarin de verschillende stadia in het mensenleven worden uitgebeeld. De kinderplaats telt 9 bronsfiguren die de ontwikkelings fasen in het kinderleven tonen. Rond een gigantische fonteingroep geven 60 reliëf- en 23 houtgroepen de hele levenscyclus weer, vanaf de kinderjaren via jeugd, volwassen heid en ouderdom tot de dood. Een steenmozaiek in wit en zwart (het labyrinth) is symbolisch voor de (dwaal) weg des levens. Zo nadert de bezoeker het onmiskenbare hoogtepunt van het park: de beeldenheuvel, be kroond door ent merkwaardige 17 m hoge graniet-obelisk, op welke monoliet 121 ineenge strengelde mensenfiguren zich als het ware wild omhoogwor- stelen naar het licht. Deze zuil is kenmerkend voor het hele park: Vigeland heeft op sym bolische wijze willen uitbeelden de eeuwige strijd van de mens naar het licht, naar kefinis en inzicht, naar geluk en levens wijsheid. Rond de mensenzuil staan op de monumentale cir- keltrap, geplaatst in 12 stralen vanuit de basis van de obelisk. 36 grote granietgroepen van mensen in levensuitingen. Ach ter in het park sluit het Levens- wiel, dat één van Vigelands i

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 12