zet beentje voor S Voor het te laat is! Zaterdag 5 september 1964 Pagina 3 Het is niet waar dat je in je jeugd het hardst achter pretjes en pleziertjes aanjaagt. Welis waar beschik je in je jonge jaren over de meeste energie en uithoudingsvermogen, maar je hebt het gevoel dat je eeuwig zult leven en dat je je niet be- 3j hoeft te haasten. Bovendien ontbreekt het je vaak aan geld of tijd. je denkt over het stich- i ten van een gezin, over het op- veré bouwen van een carrière, je hebt nog zo veel examens voor eorll e boeg en hoe jonger je bent, >st- hoe tijdrovender de hobbies zijn 'tegl waarnaar je hart uitgaat. )aat Langzaamaan echter word Je ouder en opeens realiseer je je met een schok dat de helft van je leven j al voorbij is, dat de andere helft nog gevuld zal zijn met talloze zor- j gen, veel werk, 'n flink portie ver- driet, aangevuld door kwalen en 18 ^kwaaltjesen opeens krijg je wej haast. Je wilt van het leven genieten: niet in het wilde weg, niet met het gevoel van: morgen komt er nog een dag. Want morgen ben je wéér vijf lang kost niet veel meer dan een mid delmatige plaats in de bioscoop of drie glaasjes bier in een redelijk café. Voor vijftien, gulden kun je een dag naar het buitenland gaan. De openbare bibliotheken stellen iedereen in de gelegenheid voor een dubbeltje in de week drie, vier boeken te lezenen wat voor boeken I Overal worden sportwed strijden gehouden door plaatselijke clubs waarvoor de toegangsprijs een kwartje bedraagt en waar je evenzeer geniet en in spanning ge raakt als op de tribunes van de Europacup of een Grand-Prix-de- dit-en-dat. De wereld is vol bossen en groene weiden en heuveltoppen en vergeten dorpjes, ook in de naaste omgeving. Al jagend op pretjes en vro lijkheid kom je tot de ontdek king dat het waar is, wat het liedje zegt: de beste dingen in het leven zijn gratis. De zon, de blauwe lucht, de bloemen langs de weg, een kronkelend paadje in een larixbos, een vennetje in de zomerregen, een imposant onweer boven zee, een zonson dergang tussen wolkengevaar- eej begint misschien je hart te pro- ge^ testeren, of functioneren bepaalde organen niet meer zo feilloos, of breekt er weer een oorlog uit of er abrupt een einde aan wat we „onze welvaart" noemen. Je !hebt nog maar zo'n bitter beetje genoten van alles wat de wereld te bieden heeft, er zijn zoveel koste lijke spijzen waarvan je de smaak Iniet kent en dranken waarvan je [het bestaan niet vermoedt en ver rukkingen waarover je slechts [vaag hebt horen fluisteren like dag dezelfde karweitjes be ginnen je verschrikkelijk te verve- De wetenschap dat je daarmee [toch niet rijk wordt, maakt je on- 'erschilliger en tegelijk driester. .ét de mensen praten en de hoof- [den schudden, léét ze een verkeer de indruk krijgen. Wat doet het er toe? Het leven is zo kortWe [willen er uit halen wat er wellicht log in zit. Morgen is het misschien laat. En dan barst je los. Er is genoeg beleven in de wereld. Heb Je sld, dan kun je fuiven, reizen, Je opeenvolgende avonturen itorten. Ben je arm, ook dan zijn recreatiemogelijkheden onbe- Een lange wandeling kost tijd niets en biedt honderden ,ngen. Op de fiets kun je Iwaardige afstanden af leggen. Je kunt tegen een gering rag lid worden van r Her lei ge- illigheidsverenigingen en op jacht cultureel genot kun je naar •telust aan het organiseren 3. Voor twee dubbeltjes kun je hele middag schoonheid zwel len ln welk museum ook; de goed- rang in de schouwburg ten, de liefde van een dier, de vriendschap van een mens, de lach van een kind, een kus, een handdruk, de ontmoeting met een oude kennis. Zodra je je ervoor openstelt wordt het ge luk met emmers vol over je uit gestort. Het is juist dat soort geluk dat je nergens kunt ko pen, omdat het met geen geld te betalen is. Opeens ook ontdek je de zoet heid van de vrijheid. De kinde ren worden groot en eisen min der toezicht, de maatschappelijke carrière is niet meer zo belang rijk want je kunt het toch niet meenemen, het stof dat zich tij dens je uithuizigheid ophoopt wordt door de najaarsstormen wel weggeblazennu is het zo mer, nu wil je leven Een bejaarde dame vertelde mij: „Mens ik geniet toch zo, nu al mijn kinderen de deur uit zijn en mijn man gepensioneerd is. We be leven elke dag wat. Omdat we lid zijn van de bejaardenbond krijgen we overal reductie: in de dieren tuin, in musea; we hebben elke drie maanden een groot feest, we gaan iedere zomer een hele dag uit rifden, met een prachtige bus en ik kom op plaatsen waar ik van mijn leven niet van gehoord had. En als er niets ophanden is, nou dan gaan we wandelen en als we moe worden zitten we op een bankje in de zon en als we te ver van huis zijn geraakt rijden we voor een kwartje met de bus terug dan hebben we weer een fijn ritje. Soms komt mijn oudste zoon ons halen met de auto. Mijn kleinkinderen hebben een muziekclubje en komen twee maal in' de week bij ons repeteren, om dat het thuis niet kan. Da's reuze gezellig. Ik zorg voor koffie en zij brengen koeken meedan is het net een verjaardag. Ze spelen wel moderne muziek waarvan we niet veel begrijpen, maar daar tus sendoor geven ze ook eens een ouderwets nummertje weg en dan zingen vader en ik mee D'r wordt tegenwoordig veel gedaan voor oude mensen, dat moet ik zeggen, maar dan moet je ook zelf iets durven doen en mééwerken en niet thuis achter de bloempotten blijven zitten. Verleden week-heb ik nog gecol lecteerd voor de bond. 't Was vermoeiend, maar ik had acht enzestig gulden opgehaald, alsje blieft! Op de bejaarden-sociëteit hebben we ook altijd pret Vader is dol op dammen en ik neem meestal een breiwerkje mee. Je kunt er zo gezellig klet sen en je hoort nog eens wat. Nou, wat ons betreft mag het zo nog een jaar of tien door gaan. Ik heb nooit geweten dat je zoveel pret kon hebben voor zo weinig geld. We moeten wel op de kleintjes passen want we hebben het niet breed: AOW en een beetje ouderdomspensioen, maar zo lang je goed ter been bent en elke mooie dag weet te benutten is het leven zo kwaad niet voor een oud mens". Zij had de mooie gratis dingen van het leven ontdekt. De gewel dige weelde van een goede gezond heid, de mogelijkheden om fit te blijven. Ik bewonderde de gretig heid waarmee ze de genietingen die binnen haar bereik lagen, wist te veroveren. Wanneer ik mijn kinderen soms hoor klagen: „Wat is het leven saai", denk ik: „Scha pen, wat zijn jullie nog dom!" Moet je dan eerst oud worden om te ervaren hoeveel moois het leven te bieden heeft, ook of juist aan de nederigen? THEA BECKMAN Benen spelen een belangrijke rol in de Parijse haute couverture-collecties voor de komende herfst en winter. Benen met enkellaarsjes, maar vooral benen met op vallende kousen, gebreide of van stof of bont gemaakte. ,Gstaad" noemde Jeanne Lanvin dit ensemble van beige en zwarte wol. De driekwart jas wordt over een knie-pan- talon-tuniek gedragen. Lage zwarte schoenen, zwarte kousen, beige hand schoenen en een zwart-beige geruit hoedje completeren deze excentrieke creatie. Boven: een japon uit de col lectie van Leonard Feraud in wit en zwart, rood omzoomd en met een dubbele col. Er naast een exotische crea tie van Heimt jasje en knie pantalon zijn gemaakt van ze bra. Kraag en mouwen zijn af gezet met astrakan, waarvan ook het hoedje is gemaakt. Het enkellaarsje van kroko- dilleleer links is een ontwerp van de Parijse bottier Roger Vivier. Drie Parijse ontwerpen: boven een namiddagensem ble van Jean Patou, dat de indruk maakt tweedelig te zijn. Patou gebruikte beige wol. Hoedje en sierknoop zijn van panterbont. Rechts: een creatie van Huize Dior, gemaakt van kastanjebruine crêpe. Het lange jasje en de mouwen zijn afgezet met donkere menk. Het jasje heeft onder een strikceintuur. Het hoed je is van suède. Daarnaast eon van die draagbare pakjes waarvoor Balmain steeds weer tekent. Dit keer gebruikte hij beige tweed. De kameelharige blouse heeft een hoge polo-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11