LEIDSCH I& DAGBLAD Chroesjtsjow bereid tot 3ezoek aan W.-Duitsland Maleisie wendt zich tot Veiligheidsraad f 9950.- Onzekerheid over de latum: november of pas volgend jaar Caransa koopt nog Ruteck's Zigeuner - „koning in gijzeling DJAKARTA TREKT ALLE VERLOVEN IN Rumoerige vergadering van N.D.S.M.-personeel Ondernemingsraad in gesprek met directie LANCIA KLASSE AUTO MAREL teutvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 No. 31356 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041Redactie: 21507 f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Premier Chroestjsjow van de Sowjet-Unie zal, misschien al in gember, een bezoek brengen aan de Wcstduitse hoofdstad Bonn. heeft namelijk laten weten, dat hij „bereid is een bezoek aan fest-Duitsland te brengen voor politieke besprekingen met kan- lier Erhard". Het contact schijnt te zijn gelegd door Chroesj- ows schoonzoon Adzjoebei, die in juli jJ. in Bonn vertoefde. In 55 heeft de vroegere Bondskanselier Adenauer in Moskou ver- ifd en het was bekend, dat Chroesjtsjow gaarne een tegenbe- ek wilde brengen. De volgende stap zal van Westduitse zijde men, namelijk een officiële uitnodiging en het verzoek een !tum voor te stellen. ïeen grote politieke esultaten verwacht 5 diplomatieke waarnemers Moskou reeds opgevallen, dat it-Duitsland in de afgelopen i een meer verzoenende hou- tegenover Bonn had aangeno- Er zijn verder aanwijzingen, het bezoek niet zal plaatsvinden de presidentsverkiezingen in :rika, die begin november zullen gehouden. In Westduitse iële kringen verwacht men ove- geen opzienbarende resultaten Chroesjtsjows tegenbezoek en niet op politiek gebied, gezien og altijd grote verdeeldheid tus- Bonn en Moskou over de kwes- •Berlijn en -Duitsland in het Wel acht men enige ieteringen van de economische culturele betrekkingen mogelijk. Washington wordt het komende •k gezien als een resultaat van ontspanningspolitiek van presi- jt Johnson. In Parijs en Londen de bekendmaking geen ver- Fï Ising en ook daar verwacht men in sensationele resultaten. De Ictie in West-Duitsland was over algemeen gunstig, al werden |r en daar waarschuwende gelui- Bn onze A'damse correspondent) |)p heer M. Caransa heeft voor p één miljoen gulden ook de Ru- ik's cafetaria „Poularis" aan het jmbrandtplein in Amsterdam van l Zwolsmanconcern overgenomen, ft bedrijf, waarin ruim 40 mensen rken, zal worden voortgezet. Seeds eerder kocht de Exploita- toaatschappij Caransa in Amster- jn twee Ruteck's bedrijven, name- i die aan de Kalverstraat en aan Nieuwendijk. De heer Caransa pt goede hoop, dat de enkele ton- n verlies, die hier jaarlijks wer- D geboekt in winst kunnen wor- b omgezet, door het karakter van ,zaak enigszins te wijzigen, pe Zwolsmangroep heeft nog chts één Ruteck's bedrijf in Am- irdam overgehouden: het grote fé-restaurant aan het Rembrandt- tin. Naar verluidt zou de heer Ca- bsa besprekingen voeren om ook ke zaak in handen te krijgen. /EERBERÏCHT ZWAKKE WIND Bilt verwacht van heden- tot prgenavond: vrijwel overal droog t met in de nacht en ochtend itselijk mist of laaghangende be- [lking, maar morgen overdag op de ;este plaatsen zonnige perioden. Dezelfde temperaturen als vandaag lagere. Overwegend zwakke (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 SEPTEMBER Eon op: 5.58 uur; onder: 19.18. u. op: 4.30 uur; onder: 19.33 u. [oogwater te Katwijk te 2.23 en >14.53 uur. iLaagwater te 10.38 en 22.59 uur. STRANDVERWACHTING Na ochtendmist droog en vrij zon- ig. Zwakke zeewind. In de middag k tot 22 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Rustig met zonni- f perioden en maar een kleine bui den gehoord, dat men er niet te veel van moet verwachten. De pers is eveneens van opvatting, dat men illusies over de gevolgen dient te koesteren. Een akkoord met betrek king tot de Duitse kwestie kan niet worden verwacht, aldus de gezag hebbende Frankfurter Allgemeine Zeitung, al acht het blad het be richt over Chroesjtsjows komst goed Terechtstelling en gratie in Algerije Volgens dagbladberichten in Al giers, is kolonel Mohammed Tsjaa- bani, die de leiding had van de kort stondige opstand tegen de regering van president Ben Bella, eind juni, gistermorgen door een executiepelo ton terechtgesteld. Woensdag werd hjj in Oran door een militair tribu naal tot de doodstraf veroordeeld. President Ben Bella heeft Zennadi Mohamed el Hadi, die ter dood ver oordeeld was wegens moord op de voormalige Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken Khemisti, gratie verleend. nieuws. De mogelijkheid wordt im mers geschapen, dat de Sowjet-Unie en West-Duitsland meer begrip voor elkaar gaan opbrengen en een realistischer kijk krijgen op wat wel en wat niet mogelijk is. „Die Welt" is van mening, dat Chroesjtsjow de gelegenheid zal worden geboden het „verwrongen beeld" van West-Duits land, door de Sowjetrussische propa ganda geschapen, te vergelijken met de werkelijke toestand. En ..Kölnische Rundschau" zeg, Chroesjtsjow een welwillende ont vangst zal krijgen, al kan hjj niet rekenen op een hartelijke begroeting zoals Kennedy en De Gaulle ten deel zijn gevallen. Hogere prijs voor rijst verwacht Uit de heffingen, die voor de eer ste weken van de op 1 september in gegane E.E.G.-rijstregeling zijn vast gesteld, kan afgeleid worden, dat de invoerprijs voor rijst in ons land met ongeveer 28 procent omhoog zal gaan. Dit bleek uit mededelingen- gedaan in de gisteren gehouden be stuursvergadering van het Produkt- schap van Granen, Zaden en Peul vruchten. In kringen van het bedrijfsleven verwacht men, dat die verhoging mettertijd zal doorwerken in de con sumentenprijs. Wanneer dat zal ge beuren kon men niet op een maand nauwkeurig zeggen. Waarschijnlijk niet onmiddellijk, omdat er nog te gen oude prijs ingevoerde voorra den zijn. De heffingen worden per week vastgesteld, maar het bedrijfs leven verwacht niet, dat er in de na bije toekomst grote veranderingen in komen. 99 De pas gehuwde zigeuner-„koning" Koka Petaio is gistermiddag in café restaurant „De Plasmolens" aan de Kralingse Plas in Rotterdam op last de officier van Justitie in Rot terdam aangehouden en overgebracht het Rotterdamse huis van be waring. De gijzeling van Koka Petaio houdt verband met de faillissementsaan vraag, die tegen hem is ingediend. IIÜ dineerde in het restaurant en was gezelschap van zijn vrouw en en kele mannen. De aanhouding leidde niet tot incidenten. Hij ging rustig lee in zijn eigen wagen. Zijn vrouw naar de woonwagen teruggebracht. De moeilijkheden voor de „koning" kwamen net nadat andere waren op gelost. De officier van Justitie in Den Haag heeft n.l. een dagvaarding te gen hem geseponeerd, waarin de heer Petaio van oplichting werd beschul- In september 1962 had hij i het grenswisselkantoor bij het station in Den Haag achttien gouden munten, elk van twintig dollar, voor een to taalbedrag van f2700 ingewisseld. Hij deelde toen mede de munten na enige dagen, als hij uit het buitenland zou zijn teruggekeerd, weer zou komen omwisselen. Inmiddels bleek echter, dat de munten van ongemerkt Chi nees goud waren vervaardigd en on geveer f 1000 minder waard. Inder daad kwam hij na enige dagen terug om de munten in te wisselen. Hij ver klaarde onbekend te zijn geweest met de omstandigheid, dat de munten een andere samenstelling hadden. De „koning" werd niettemin enkele maanden geleden door de officier van Justitie gedagvaard terzake van op lichting. Vlak vóór de zitting is de zaak nu van de rol afgevoerd. Nader is namelijk gebleken, dat de heer Pe taio de schade, die was ontstaan, in middels heeft vergoed en voorts is niet komen vast te staan, dat hier van enige opzet sprake was. Mobil Oil gaat ook in zee boren (Van onze Groningse correspondent) De eerstvolgende Mobil Oil-boring naar gas of olie zal plaatshebben op Brakzand, de zandplaat ten zuiden van Schiermonnikoog in de Wadden- Brakzand ligt op nauwelijks 15 ki lometer afstand van „De Hon" op de uiterste oostpunt van Ameland waar nu nog de Mobil Oil-vlam brandt, als teken van een succesvolle boring. Ahter de boring op Brakzand zit duidelijk ook de gedachte, dat het gasvela dat op Ameland is aange boord, zich voortzet onder de bodem van de Waddenzee. De federatie Maleisië heeft gisteravond om een spoedbijeen- komst van de Veiligheidsraad verzocht wegens .openlijke en onvergeeflijke Indonesische agressie tegen een vreedzame na buur". De raad zal waarschijnlijk dinsdag bijeenkomen. Zoals be kend zijn de afgelopen dagen meer dan honderd Indonesische parachutisten in zuid-Malakka geland. Nog dit weekeinde zal een specia al" vaardiging uit Koeala Loempoer New York aankomen om de Ma leisische klacht toe te lichten. In de Veiligheidsraad zullen Engeland en /Cmerika Maleisië steunen, maar Westelijke waarnemers voorspellen moeilijkheden van de zijde van de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije met het oog op de Russische steun aan de Indonesische zaak. Inmiddels hebben Engeland, Au stral! en Nieuw-Zeeland gisteren Maleisië meer militaire hulp toegezegd naar aanleiding van de Indonesische acties. Antara meldt uit Djakarta, dat president Soekarno alle verloven voor de Indonesische strijdkrachten heeft ingetrokken. Thans verblijven twee Indonesi sche strijdgroepen /an in totaal ze ventig man in de moerassen en bossen van de staat Johore op Zuid- Malakka. Een daarvan, veertig man sterk, is op 17 augustus in de na bijheid van Pontian geland, ae ove rige dertig zyn parachutisten die woensdagochtend in het gebied rond Labis in midden-Johore zijn neer gelaten. De groep van Pontian was aanvankelijk honderd man groot; veertien van hen werden gedood en veertig gevangen genomen. Aan Maleisische kant werden twee solda- n gedood en twee gewond. Volgens een Maleisisciie regerings woordvoerder behoren de neerge laten parachutisten tot een com mando-brigade die aanvankelijk het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea moest bezetten. Zij vlogen in een Her cules C-130 transportvliegtuig van Amerikaanse herkomst naar Malak- ka. Onmiddellijk na hun landing werden de parachutisten door de po litie aangevallen. Maleisische troe pen snelden toe en voor het gebied wera een uitgaansverbod van 24 uur ingesteld. Men is algemeen van me ning dat de Indonesiërs een basis in de bossen wilden oprichten, van waar zij plaatselijke volgelingen wil den aanwerven en tot opstand wil den aanstoken. In Singapore, zich weer lusten hebben voorgedaan tussen Chinezen en Maleiers, is vandaag een uitgaansverbod uitgevaardigd. Het territoriale leger van Singapore is op geroepen, terwijl oproerpolitie in de straten patrouilleert. Ruim twintig personen zijn gearresteerd op grond van de wet tegen geheime organisa ties en zeven werden opgepakt we gens verboden wapenbezit. Volgens de regering worden de rassenrelle- tjes aangestookt door Indonesische agenten. In juli vielen bij onlusten in Singapore twintig doden en hon derden gewonden. (Van onze Amsterdamse correspondent) De directie van de N.D.S.M. in Amsterdam heeft zich bereid verklaard vanmiddag om drie uur met de ondernemingsraad te spreken over het vaststellen van een datum en een agenda voor een buitengewone vergadering. Dit werd gisteravond bekendge maakt op een in Hotel Krasnapolsky gehouden vergadering van de Alge- e Nederlandse Metaal-Bedrijfs- bond (NVV) Op deze vergadering, die door ruim 1000 NDSM'ers werd bezocht, toonde De Friese vierling Lautenbach uit Deinum. die morgen zes jaar wordt. Links de moeder van het vrolijke stel. Dit blad bestaat alt 16 pagina's men zich verbolgen over het feit, dat de directie het gesprek niet in de loop van gisteren heeft gehouden. Aan de onrust, die sinds maandag op de scheepswerf heerste en die na enige demonstraties op een volledige staking uitliep, scheen gistermorgen om tien uur een einde te komen, toen bekend werd dat de directie be reid was met de ondernemingsraad te praten over de grieven van de stakers. Verwijten Op de vergadering, die de ANMB gisteravond speciaal voor de NDSM- arbeiders had uitgeschreven, ging het zeer rumoerig toe. Een groot aantal sprekers verweet de bond niet actief genoeg te zijn geweest. Voorts werd erop gewezen, dat het de taak van de bond is het ontslag van de vier stakingsleiders, van wie er één lid van de ANMB is, onge daan te maken. Het bestuur stelde zich op het standpunt, dat de direc tie van de NDSM niet van plan is op de strafmaatregelen terug te komen en dat een wilde actie, zoals die sinds maandag is gevoerd, zinloos is. Eisen De meerderheid var. gen dacht er duidelijk anders Velen bepleitten een voortzetten van de actie, waarbij de bond de sta kingskas zou moeten openen. Een van de arbeiders formuleerde een aantal die door de zaal met geest drift werden ondersteund: het in trekken van het ontslag van de vier stakingsleiders, het uitbetalen van de gestaakte uren, het intrekken van de boete van een uur loon per gestaakte werkdag, een loonsverhoging. die minstens gelijk is aan die welke de ambtenaren is toegezegd en een ver laging van het werknemersdeel van de ziektewetpremie. Prinses Beatrix en haar groot moeder Prinses Armgard op de eretribune tijdens de tweede dag van het internationale spring concours in Rotterdam. Echtpaar gedood bij autobotsing De 60-jarige heer P J. J. Kalden- berg uit Den Haag en zijn 58-jarige echtgenote zijn gisteren om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de Rijksweg tussen Meppel en Assen onder Ruinen. De heer en mevrouw Kaldenberg zaten in een personen auto, waarmee zij de Rijksweg wil den kruisen. Zij hebben daarbij waarschijnlijk geen voorrang ver leend aan een auto, die over de Rijksweg naderde. Van deze auto kreeg de bestuurder een lichte her senschudding. Een medepassagier werd zwaar gewond (schedelbasis- fractuur). Ook voor u 'n reeds vanaf Bel voor proefrit WASSENAAR IflIBIlilBllllilII VOLAUTOMATISCHE M C O NV. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Sept. 1864; Het prov. gerechtshof in Z.-Holl. heeft een der des- kundigen uit Leiden, die ten gevolge van afwezigheid uit het land, Vrijdag bij de be- i handeling der zaak van So- i phia v. Staveren niet is ver- i schenen, veroordeeld tot een geldboete van flO,—. AdvertentieZomerzorg. Dingsdag 5 Sept. 1864. Het 8e en laatste der zomer-concer- ten, onder directie v. den heer H. Völlmar. Aanvang 1 ten half zeven ure.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1