Vadelig saldo 1962: 511.000 gulden Ons land vuilnisvat van geheel Europa Alarm toestand in Maleisië Zij wisten liet wel Gemeente-indeling uit middeleeuwen" BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 SEPTEMBER 19G4 GEMEENTEREKENING WASSENAAR Aan de gemeenteraad van IVasse- i- ar wordt voorgesteld, de gemeen- j -ekening en de bedrijf srekeningen er 1962 voorlopig vast te stellen. gemeenterekening geeft wat de jpone dienst betreft een totaal aan gaven te zien van f. 15.306.614.19 artegenover een totaal aan in- pisten staat van f. 14.794.974,74, lat de rekening sluit met een na- lig saldo van f. 511.639,45. De commissie van onderzoek, die rekening controleerde, merkt in ar venslag op, dat in het nadelig do een bedrag begrepen is van 318.000 wegens nog lilt te voeren rken. Voor een deel daarvan n.l. 294.270, voor achterstallig onder- ud van wegen en straten heeft de ad eind 1962 een krediet verleend, irmaal zou het nadelig saldo dus H 159.000 hebben bedragen, dat is na f. 80.000 meer dan in de be ating werd geraamd. De kapitaal- |nst geeft een totaal aan uitgaven zien van f. 34,6 miljoen, waarto- bover f. 36.5 miljoen aan inkom- •n staan, zodat de kapitaalreke- ng sluit met een batig slot van T.9 miljoen. te commissie van onderzoek be- t in haar rapport opnieuw voor >t invoeren van een eigendoms- Iministratie der gemeentobezittin- lr. B. en W. antwoorden daarop, mt zij de behoefte aan een derge- f ke administratie niet groot achten. I enkele gevallen zou een dergelijke i jministratie gemakkelijk kunnen »n, maar het nut daarvan weegt hter niet op tegen de werkzaam- •den die het aanleggen en byhou- ■n vergen. Wat de bedrijven betreft blijkt uit rekeningen over 1962 dat het fektriciteitsbedriif een winst heeft geleverd van f. 72.000, het gas- •drijf een winst van f. 31.000, het iterbedrijf een winst van f. 64,10. et verlies van het grondbedrijf rer 1962 beliep f. 3.000 van de dienst r jmeentewerken f. 880 en van de ,enst buitenplaatsen f. 44.000. Hulpbetoon Burgemeester en Wethouders heb- »n de raad ter goedkeuring aange- bden de rekening over het jaar 1962 an de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De Skening geeft een totaalbedrag aan ^komsten en uitgaven te zien van 869.925.27. Het nadelig saldo over 1962, groot f. 397.476 werd door de gemeente als subsidie aan de instel ling uitgekeerd. In verband met het periodiek af treden van de heer C. Mansvelt als lid van het bestuur van de Gemeen telijke Instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon hebben burgemees ter en wethouders ter voorziening in deze vakature de raad een aan beveling doen toekomen, waarin voorkomen: 1. de heer C. Mansvelt; 2. de heer N. Kagenaar. Huisvesting Omdat de zittingsduur van de leden en plaatsvervangende leden van de huisvestings- en vorderings commissie op 30 september a s. ein digt, hebben burgemeester en wet houders de raad een aanbeveling doen toekomen voor de samenstel ling van deze commissie voor het volgende jaar. In verband met het geldende rooster zal de heer D. J. A. Staalman niet terstond herkies baar zijn. B. en W. stellen voor te benoemen als leden: mr. A. van Vuure (voorzitter), mevrouw W. H. VonkHylkema, mevrouw H. M. A. Franses—Schroder en de heren J. M. Koenen en J. L. F. C. van der Vis en tot plaatsvervangende leden de heren mr. G. C. van Dijk, C. Theil, A. J. A. van der Krogt, T. J. van der Veen en mevrouw W. J. M. van VelzenDuynstee. Ongedierte In de komende raadsvergadering zullen burgemeester en wethouders antwoord geven op een vraag, die door het raadslid mevrouw mr. C. M. s'Jacobdes Bouvrie in de vorige raadsvergadering is gesteld over de bestrijding van ongedierte. De vraag luidt: Is het college van B. en W. bereid, om indien in de plantsoenen en parken der gemeente giftige stof fen worden gebruikt ter bestrijding van ongedierte, waarschuwingsbor den te plaatsen, zodat eigenaren van honden die daar wandelen hiermede rekening kunnen houden. Computer-show iEen stormachtige ontwikkeling -oltrekt zich op het ogenblik achter schermen van het bedrijfsleven, ieuwere en snellere machines ko- len in de plaats voor de verouder- werkwijzen. Een overzicht van etgeen er de laatste jaren in het ïdrijfsleven is veranderd en nog an veranderen, is te zien op de urroughs show van computers en üdere elektronische administratie- iachines, die vandaag en morgen „de Grote Vink" wordt gehouden. Het zijn vooral de administratieve ulpmiddelen, welke worden gede- ïonstreerd. Men kan er machines an het werk zien, die worden ge- ruikt voor het registreren van alle aogelijke geldzaken en automatische joekhoudmachines. Deze Jaatsten poren zelf de fouten op en zorgen evens voor de correcties. Het grootste gedeelte van deze ont wikkeling in de automatisering, is en gevolg van het ruimte-onder- oek, waarbij talloze gegevens be- chikbaar komen voor gebruik in de ommerciële sector. I OPEN DEURDIENST - PIETERSKERK Zondagavond wordt in de Pieters- cerk een Open Deur-dienst gehouden i.l.v. ds. H. J. A. Haan en dr. P. L. Jchoonheim. Ds. Haan zal spreken iver: De mannen in de vlammen- J>ven. De gebeden, aan het slot van le dienst, zullen afwisselend door leide predikanten worden uitgespro ten. Organist is Adriaan Blanken- itein. „Straatcolleete Koningin Wilhelmina-fonds Zaterdag wordt wederom de straat- :ollecte gehouden voor het Koningin iVilhelminafonds voor de Kankerbe strijding. Er wordt niet aan getwy- !eld, dat deze collecte een succes vordt, want een ieder is er wel van ïvertulgd, dat de doelstelling van het Ponds een royale gave waard is. Er sijn echter ook collectanten nodig foor het slagen van deze collecte. Wie zich zaterdag verdienstelijk wil maken voor het Koningin Wilhel- mina Fonds al is het slechts en kele uren kan morgenavond een collectebus afhalen tussen 7 en 8 uur op het bureau van de Raad van Arbeid, Breestraat 127. Het bestuur van de afdeling Leiden van het KWF rekent er op, dat velen deze oproep zullen aangrijpen om de zor gen ook op dit punt wat te verlich ten. VAL VAN FIETS Een badtas, welke tussen de spaken van het voorwiel raakte, was Jorzaak dat de 15-jarige E. van der Meeuw gisteravond op de Oude Sin- jel met haar flets een lelijke val maakte. De E.H.D. heeft het meisje dat een hersenschudding en verwon dingen aan het gezicht opliep, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Wijziging Sportstichting De pas verhuisde Sportstichting Is telefonisch niet, zoals aanvankelijk werd meegedeeld, te bereiken onder nr. 21247, maar onder nr. 30414. LEIDERDORP PUZZELRIT BIJ BRUGFEEST De start van de puzzelrit voor auto's, die tergelegenheid van de Leiderdorpse Brugfeesten wordt ge houden op zaterdag 19 september zal op verzoek van de autoriteiten, niet geschieden om half twee, maar om vier uur op de Mauritssingel. Men kan zich voor deze rit aan melden bij de heer A. J. Zaagsman, Dr. de Bruynestraat 10, de heer A. H. Poelman. Beatrixstraat 2 en (tijdens openingsuren) bij Liethorps Boekhandel, Hoogmadeseweg 13. Bij voorinschrijving bedragen de kosten f4.50 en aan.de start f5. De tech nische leiding is in handen van de heer Groenen. WARMOND Mooi resultaat Op een bijeenkomst van de War- mondse tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit" constateerde voorzitter R. Ritzen, dat het aantal leden aan zienlijk was toegenomen. De vereni ging beschikt thans over vier goede tafels, maar heeft ondanks de be hoorlijke accommodatie toch nog wel enige wensen. Er ontbreekt een hoorlijke wasgelegenheid (waarvoor wel de ruimte aanwezig ls), terwijl ook de financiële positie van de ver eniging niet bijster rooskleurig is. Het prestatie-niveau van de 17-Jarige vereniging is stijgende. De heer P. J. Versluijs Azn is in Amsterdam geslaagd voor praktisch gedeelte voor het diploma vakbekwaamheid banketbakkerij. Dr. W. C. de Leeuw overleden Op 83-jarige leeftijd is overleden dr. W. C. de Leeuw, die gedurende een lange reeks van jaren de stuwen de kracht is geweest in de Geünieerde Loge van Theosophen. In universitair verband is dr. De Leeuw in de jaren 19341936 werk zaam geweest bij het Botanisch La boratorium. De crematie van het stoffelijk over schot heeft heden in alle stilte plaats gevonden. ZOETERWOUDE Staatssecretaris j beslist over de schoolkwestie Om formele redenen heeft de Kroon ongegrond verklaard een beroep van de gemeente Zoeterwoude tegen een beschikking van de staatssecretaris Onderwijs, waarbij de gemeente niet ontvankelijk is verklaard in zijn verzoek aan de staatssecretaris om te bepalen, dat met betrekking tot 1963 de enige openbare school te Zoeter woude buiten aanmerking zal worden gelaten bij de vaststelling van het normale bedrag per leerling van de bijzondere scholen. Het bedrag dat de openbare school eist is namelijk bepalend voor dat, hetwelk het bijzondere onderwijs ter beschikking dient te worden gesteld, berekend per leerling. De onderwijs- geeft echter de gelegenheid, van deze regel af te wijken, indien de openbare school in bijzondere om standigheden verkeert. De gemeente heeft dit hier het geval geacht. De exploitatiekosten van deze enige openbare school liggen namelijk nogal hoog. omdat het gebouw van oude datum ls en veel onderhoud vereist. Het bedrag per leerling kwam daarom op ruim 73 gulden, terwijl men voor n ormale school 60 gulden voldoen de acht. Echter is de gemeente thans op nieuw in het ongelijk gesteld. Zij had namelijk het verzoek aan de staats secretaris moeten indienen tegelijk met de vaststelling van het bedrag per leerling, maar deed dit enige maanden later. De Kroon heeft met deze vormfout geen genoegen geno- Voor 1964 is het bedrag als boven genoemd op f. 80.vastgesteld. Naar wij vernemen heeft de staats secretaris dit reeds goedgekeurd. Bezwaren tegen de vuilnisstortplaats Meerburgerpolder B. en W. van Zoeterwoude heb- >en van de waarnemend-inspecteur •an de Volksgezondheid in Zuid- Holland bericht ontvangen, dat er bezwaren bestaan tegen de gevolgde procedure voor het indienen van be zwaarschriften inzake de aanvraag de gemeente Leiden aan het gemeentebestuur van Zoeterwoude het oprichten, in werking bren- en houden van een vuilnis stortplaats in de Meerburgerpolder. Op grond daarvan hebben B. en W. besloten de procedure opnieuw te openen. Daartoe zal op 22 septem ber. 's morgens om 10 uur, in het gemeentehuis van Zoeterwoude een zitting worden gehouden, tijdens elke de bezwaren mondeling kun- en worden ingediend. Schriftelijk kan dat geschieden tot 12 september. Dit houdt in, dat de gemeente Lel den niet mag beginnen met het stor- pan vuil. Eerst zal aan alle bepa lingen, die de hinderwet voorschrijft moeten zijn voldaan. Wel zijn alle maatregelen genomen, zoals het aan leggen van een rondweg rond de nieuwe vuilnisstortplaats, dat direct de goedkeuring begonnen kan worden het huisvuil etc. naar deze plaats af te voeren. OEGSTGEEST Verkoop watering aan de gemeente Leiden Teneinde de plannen voor de be bouwing van het Morskwartier door de gemeente Leiden te kunnen rea liseren heeft deze gemeente aan het college van B. en W. verzocht om het gedeelte van de watering, gelegen op de grens van de gemeenten Leiden en Oegstgeest, groot 840 m2, te mogen kopen. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en stellen de raad voor tot verkoop te besluiten, onder voor waarde, dat de kosten van de over dracht voor rekening van de gemeen te Leiden komen. De prijs wil het college stellen op f 0.30 per m2. B. en W. delen verder nog mede, dat Indien tot demping van de wa tering zal worden overgegaan het water zal worden omgeleid via een te graven sloot. De waterhuishouding van het gebied is derhalve voldoende (Van onze Utrechtse correspondent) De heer J. Lindeloo, voorzitter van de Kruideniersvakcentrale, heeft gis teren in Utrecht vastgesteld, dat het Roka-bestuur er goed aan zou doen de volgende week de in de Domstad te houden levensmiddelenbeurs te stellen in het teken van meer kwaliteit. Door de felle concurrentie in de levensmiddelenbranche wordt de aandacht te veel gevestigd op de prijs en te weinig op de kwaliteit. Volgens een van onze importeurs, aldus de heer Lindeloo. geldt Nederland in kringen van de import als „vuilnisvat van Europa". Dit verschijnsel heeft niet zo zeer betrekking op de merkartikelen, dan wel op de import van bulkartikclcn. In een tyd van hoogconjunctuur en bij de huidige welvaart acht de spreker het ook sociaal verantwoord, het publiek te wijzen op het betere produkt en betere eetgewoonten te scheppen. Premier Rahman van Maleisië heeft vandaag voor de gehele fede ratie Maleisië de alarm toestand af gekondigd. Het besluit staat in ver band met de recente landingen van Indonesische parachutisten op Ma ten Indonesische regeringswoord voerder noemde de berichten over landingen van Indonesische para chutisten „verzinsels uit Koeala Loempoer". Wiihaben es nicht gewusst" Een deskundige inzake de geschie denis van het nazisme, de Duitser Hans von Krannhals, heeft gisteren tijdens het proces tegen de gewezen SS-generaal Karl Wolff verklaard dat een behoorlijk aantal mensen op de hoogte was van de jodenverdel ging gedurende de tweede wereld oorlog. Beklaagde Wolff had eerder be weerd dat slechts een zeer klein aan tal hoge SS-functionarissen van de uiteindelijke oplossing van het joden vraagstuk" had geweten. Volgens Von Krannhals was het aantal per sonen dat was ingelicht zo groot, dat al tussen oktober 1939 en medio 1940 ernstige meningsverschillen waren ontstaan tussen het Duitse leger en de SS over de wijze, waarop dit vraagstuk zou worden opgelost. Het geschil was zelfs zo hoog opge lopen, dat leden van het leger wa penfabrieken waarschuwden als de SS daar kon worden verwacht om naar joodse arbeiders te zoeken, al dus Von Krannhals. Drie mannen in brand door steekvlam Drie arbeiders van de N.V. Konink lijke Nederlandse Springstoffenfa briek „De Krijgsman" in Ouderkerk (gem. Amstelveen) hebben gisteren tengevolge van een explosie in een hoeveelheid oud kruit vrij ernstige, maar niet levensgevaarlijke brand wonden opgelopen. Zij werden naar het O. L. V. Gasthuis in Amsterdam vervoerd. De drie mannen, de 28- jarige H. Last uit Amstelveen, de 42- jarlge P. Meyer eveneens uit Amstel veen en de 17-jarige U. J. van Ste den uit Amsterdam waren op een vrij ver van de fabriek gelegen open ter rein zogenaamd oud kruit of afval aan het verbranden. Voordat zij de lont hadden ontstoken ontwikkelde zich plotseling een steekvlam waar door hun kleren in brand vlogen. De mannen renden naar een van de twee brede sloten, waartussen het terrein is gelegen en sprongen erin, waardoor de vlammen werden ge doofd. Officiële publikatie SCHADEVERGOEDINGS VERORDENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat gedurende drie maanden voor een leder op de gemeentesecretarie, afde ling Openbare Werken (Stadhuis, ka nver 111), ter lezing ls nedergelegd de door de raad dezer gemeente ln zijn vergadering van 27 Juli 1964 vastge stelde wijziging van de verordening, regelende de toekenning van vergoe ding wegens schade, voortvloeiende uit een stedebouwkundlge maatregel. ALGEMENE BIJSTANDSWET Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, gesteld de verordening tot uitvoering van de artikelen 29 en 38 van de Al gemene Bijstandswet betreffende de De verordening, die gedurende drie Naar aanleiding van een vraag van de commissie voor de financien en het onderwijs voor wiens rekening de kosten van omlegging der watering komen, delen B. en W. mede, dat dit voor rekening van de gemeente Lei den is. Burgerlijke Stand Geboren: Anoeska E. E., dr van J. C. Kwakkel en E. M. W. ten Bruin; Maria G. H., dr van A. C. Troussel en P. M. M. Rongen: Melke, dr van J. W. Buma en B. H. Bogaards; Maureen P., dr van L. A. van Waardenburg en L. E. Specht. Ondertrouwd: J. Budding en M. P. van der Melj; W. B. van Til en G. C. WASSENAAR Demonstraties van de mondbeademing Onder leiding van de artsen, me vrouw Slegtenhorst- Bakker Pauli- des en Römer zal in de derde week van september op vier plaatsen in Wassenaar zo natuurgetrouw moge lijk worden gedemonstreerd hoe men de nieuwe methode van kunstmatige ademhaling, de mond-op-mond-bea- deming moet toepassen bij sommige ernstige gevallen welke verstikking zouden kunnen veroorzaken. De de- montraties, die gegeven worden on der auspiciën van de Kath. Nationale Bond voor EHBO-afdeling Wasse naar, zullen gratis toegankelijk zijn voor ieder, mits niet jonger dan 16 Jaar. Nog nader zal bekend wor den gemaakt op welke tijden en plaatsen de demonstraties worden gehouden. OEGSTGEEST Raadsagenda De raad van Oegstgeest komt op woensdag 9 september 's avonds half acht in de raadzaal bijeen ter behan deling van de volgende agenda: Beëdiging en installatie van het euw-benoemde lid van de raad, drs. W. de Graaf; benoeming van a. :n lid van de commissie voor open bare werken ter voorziening ln de va cature prof. mr. P. J. G. Kapteyn; b. lid van de commissie van geor ganiseerd overleg ter voorziening in de vacature G. Blansjaar; Benoe ming van de leden van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8, le lid der woonruimtewet, voor het tijd vak 1 oktober 1964—1 oktober 1965; voorstel van B. en W. inzake het ver zoek van enige huurders van ge meentewoningen aan de Javastraat tot verkoop van deze woningen; idem tot overname van een strook grond bij het perceel Geversstraat 50; idem tot ruiling van grond met de Staat der Nederlanden; idem tot verkoop van een gedeelte watering aan de ge meente Leiden; Idem tot overname van grond by het perceel de Kempe- naerstraat 77; idem tot vaststelling van de grenzen der bebouwde kom Ingevolge de Boswet; idem tot vast stelling van de rekening 1963 van Heilige Geest Armbestuuz; idem tot verhoging van de garantie voor Diaconessenhuls; idem inzake verbe tering van de woningen van bouw plan I van 4e woningbouwvereniging „Buitenlust"; idem tot verlening van een krediet voor herstelwerkzaamhe den aan het politiebureau; idem tot verlening van een aanvullend kre diet voor de aankoop van onder- houdsmachines voor de sportvelden; idem tot verlening van een aanvul lend krediet voor de aankoop van waarschuwingsborden; idem tot hoging van de subsidies voor kraamcentra; idem tot wfjziging van de legesverordening; idem tot verle ning van medewerking voor de aan schaffing van een aardrijkskundige methode ten behoeve van de Mon tessorischool; idem tot verlenen van medewerking voor verbetering va verlichting van de r.-k. Jongens school; idem tot het verlenen van medewerking voor de stichting een r.-k. kleuterschool. Idem tot het verlenen van mede werking voor de aanschaffing sets ten behoeve van de vglo school „Duinzicht"; comptabiliteitsbesluiten rondvraag en sluiting. VOORSCHOTEN Tafeltennisniemvs De indertijd door enige jeugdige Voorschoters georganiseerde tentoon stelling „Afrik.x roep U" heeft eer uitstekend resultaat opgeleverd. Ei kon een bedrag van f 406.08 aan he Dr. Albert Schweitzerdorp worden afgedragen. „Het patroon van de gemeentelijke indeling stamt nog uit de middel eeuwen". Dit zei Meppels burgemees ter prof. mr. A. Kleijn gistermiddag tijdens het congres van de Neder landse Vereniging voor gemeentebe langen, dat in Zwolle wordt gehou den. Hij hield een pleidooi voor reor ganisatie van de gemeentelijke in deling naar maat, inwonertal en vooral naar structuur, in overeen stemming met de eisen van deze tijd. Ingrijpende maatregelen zijn noodzakelijk, zo meende hij. Op alle gebieden blijkt schaalvergroting nodig en ook de gemeenten hebben dringend behoefte aan. Dit is on der meer een gevolg van de enorme bevolkingsgroei. De ruimere stedebouwkundige op- :t en de sterk toenemende verste delijking van het platteland, alle maal omstandigheden, die pleiten >or gebiedsindeling op grote schaal. Van de 970 gemeenten in Neder land heeft de helft minder dan vijf duizend inwoners en driekwart min der dan tienduizend. Er zit weinig in de wetsvoorstellen met be trekking tot de opheffing van ge meenten. Dat gemeente en gemeen schap worden vereenzelvigd, noemde prof. Kleijn een van de ongelukkig ste misverstanden omtrent de ge- AANVAL VAN GOLDWATER OP JOHNSON De Republikeinse senator Goldwa- ter heeft vandaag met een toe spraak in Prescott (Arizona) zijn verkiezingscampagne voor het Ame rikaanse presidentschap van stapel laten lopen. Hy deed meteen een aanval op zijn Democratische me dedinger, de huidige president John son, door deze ervan te beschuldigen dat hij „een koers van eenzijdige ontwapening en concessies vaart". De Republikeinse kandidaat kriti seerde het bestuur onder president Johnson, dat hij er een van straat- oproer noemde. Hij keurde voorts het huidige systeem van militaire dienstplicht af en beloofde hieraan een einde te maken zodra hij in het witte huis zou zetelen. Wekenlange brand correspondent) In een groot pakhuis van de firma Terhorst en Co. N.V. in Rijssen, waar in 5000 balen jute waren opgesla gen, is gisterochtend brand ont staan De oorzaak is waarschijnlijk kortsluiting in een schakelkast ge weest. Het vuur greep snel om zich heen. De bedrijfsbrandweer gehol pen door de gemeentebrandweer pak te het vuur met vele stralen aan. Door uitzetting en hitte, scheurden aan de voorzijde de muren van het pakhuis. Tegen twaalf uur hakte de brandweer gaten in het dak, om zo veel mogelijk water in het pakhuis te kunnen brengen. Het blussingswerk heeft de gehele middag in beslag genomen, maar het kan nog weken duren voordat de smeulende jute uit de loods is verwijderd. De schade is zeer groot. Vervanging van de jute is thans op de wereldmarkt uiterst moeilijk. 99 meentelij ke herindeling. By herin deling gaat de gemeenschap niet automatisch ten onder. Spreker achtte de kansen voor systematische reorganisatie van de gemeentelijke indeling uiterst gering. Hij noemde drie hinderpalen van psychologische aard: traditie, geves tigde machtsposities en functies, als mede onzekerheid en vrees voor moeilijkheden. Tal van burgemees tersfuncties en secretarisposten en raadszetels zouden komen to ver vallen. NOOIT MEER ACHTER STUUR Het Haagse Gerechtshof heeft ln hoger beroep een 54-jarige vertegen woordiger uit Barendrecht veroor deeld tot een maand gevangenisstraf en ontzegging der rijbevoegdheid ge durende 5 jaar, wegens het onder invloed van drank besturen van auto. Verdachte heeft reeds 7/ maal eerder voor een dergelijk feit terecht gestaan, waarbij hem straf fen werden opgelegd variërend var twee weken gevangenisstraf en eer jaar ontzegging der rijbevoegdheid tot twee maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging. Inmiddels is op grond van het rap port van een psychiater aan dachte vanwege het C.B.R. het rij bewijs reeds voor het leven benomen, MARKTBERICHTEN 25-55, Baccarat 30-53, Pink Sensation 17-21, Carol 10-15, Garnet 8-13 p. BARNEVELD, 3 aug. Coöp. Ve- luwse Elervelling Ede: aanvoer 299.215 stuks, handel Ijzen in 35-43 gr f 4.52-6.72, /an 62-60 i r f 12.06-12.25, Elervelling Prijzen I van 35-43 g f 7.50-10.05, gids per lOO st.) gr f 9.00-11.84, 64-70 558.100 stuks, handel flauw. Prijzen ln gids per 100 st.)eieren van 35-43 gr f 4.77-6.82. van 52-60 gr 19.72-11.48. van 60-64 gr f 11.30-12.27, van 66-70 gr f 12.58-12.78, eendeëleren van 63-66 gr 18.0-9.37, van 68-70 gr f 10.20-10.75. Eiermarkt Barneveld stuks, handel kalm. Prijzen in gids per 100 st.)eieren 60-65 gr f 11.70-12.50, alg. prijs BEURSOVERZICHT j Aku, Philips en Scheepvaart vast Amsterdam, 3 september. De gunstige stemming van gisteren voor de Internationale waarden heeft zich vandaag grotendeels voortgezet. Vooral Philips en Aku-aandelen la gen vast. Het aanbod van Ameri kaanse zijde bleef vanmiddag in de Philipshoek achterwege. Hierdoor had de vraag vrij spel om de koers op een hoger niveau te brengen. Gedaan werd f 156, tegen gisteren als gemid delde slotprijs van de laatste tape f 154.80. Naast Philips moet direct Aku worden genoemd. Steeg dit fonds woensdag reds bijna 7 punten, van daag werd op 478% een koerswinst bereikt van liefst ca ruim 10 punten. De vraag kwam hoofdzakelijk van buitenlandse (Zwitserse) zijde, waar tegenover weinig aanbod aanwezig was. Speciale redenen voor de zeer vaste stemming van de Aku-aandelen waren niet te achterhalen. Het dient echter te worden gezegd, dat Aku de laatste tijd wat verwaarloosd in de markt heeft gelegen. Hoogovens kon goed handhaven op 615, terwijl Kon Olie wat achterbleef op f 162,50. Op donderdag 17 september zal de Kon. Shell groep het interimdividend over 1964 bekend maken. Over 1963 bedroeg dit f 2,60 met een slotdivi- dend over het verhoogde kapitaal van f 3,65. Aandelen KLM ondergingen een lichte koersreactie op de zeer vaste stemming van de voorgaande dagen. De stukken worden op f. 70 (f. 71.50) geadviseerd. Aandelen Centrale Sui ker werden rond de 445 (447) ver handeld. De VAT-aandelen waren een kleinigheid hoger op ca f. 28. In de Scheepvaartsector was de stemming opgewekt tot vast. Zo steeg Holland/Amerika Lijn ruim 2 punten tot 108. De betere stemming werd in verband gebracht met de vaste vrachtonmarkt. De leidende cultures gaven geen veranderingen van enige betekenis te zien. De Staatsfondsenmarkt was in herstel. De leningen Bank voor Ned. Ge meenten waren prijshoudend tot eerder iets hoger. De 6% lening Na tionale Investeringsbank (Herstel- bank) groot f. 50 miljoen, waarop dinsdag tegen 100% werd ingeschre ven, is een groot succes geworden. Bij de toewijzing moet een zeer be langrijke reductie worden toegepast. Aandelen Blaauwhoed werden hoger geadviseerd. Dit op het teke nen van een overeenkomst van deze maatschappij met Indonesië, waar mede wordt beoogt, Amsterdam weer te maken tot he Indonesische eind punt van goederen, die uit dit land naar Europa worden verscheept. Ook Metaalbuizen Fabriek Excelsior kreeg wederom een hogere advies- orijs. Daarentegen werden aandelen Hero 5 punten lager op 260 geadvi seerd. Donderdag, 3 september 1964 Premieleningen ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— vorige slotkoers koers v. heden Ned. '64 5% Ned. '64 5 Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60-11 4%.. Ned. '59 4% Ned. '60 4% Ned. '61 4% Ned. '63 4y« Ned. '47 3% Ned. '53 I-II 3% Ned. '48 3Y* Ned. '50 I-II 3% Ned. '54 I-II 3 V\ Ned. '55 I 3y4 Ned. '55 II 3 Ned. '37 3 Ned. Gb ob '46 3 Ned. dol. ln. '47 3 Ned. inv. cert. 3 Indië '37 A 3 Ned. w.b.l. '57 6. N. w.b.l. '58-'59 4% N. w.b.l. '60 4% ACTIEVE AANDELEN A'dam Rubber 108% 1 Ver. HVA-mij. 144% 1' AK.O. 468% Deli Mi) cert. 123.50 12 Hoogovens cert. 614% 6 Philips gem. bez 154.80 1 Unilever cert. 146.50 Dordtse petr. 746% 1 Kon P (50 f 20) Holl Amer. Lfjn Java China Pak KLJ1. Kon Ned. St.boot Kon Paket My. 153- 154% Stoomv My Ned 137* 137% Niev Goudr cert 100% 101% v. Ommeren cert 250 Kon. Rott. Lloyd 139% 140 N Scheepv Unle 132 133% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES 105% 147- 71.50 Prov. en GemJenlngen A'dam '47 3% 92 92 A'dam *48 3% PI 92 R'dam *52-1 4% 90% Idem '37 1-1113% 89% Bankwezen Bank N. G. 85' 5% 98% 98% Idem '58 5 96% 96 Va tdem '64 5 96% 96% d N WJB *52 4% 91% 91% BVG Rspbr '52 159 160 BVG Rspbr f500 139 139 Industr. Obligaties Philips Do) *51 87% 87% VERKLARING DER TEKENS Alkmaar '56 2% 78% 79% A'dam '53 3 115% A'darr '51 I 2% 87% 88% A'dam '56 I 2% 81% 83 A'dam '56 n 2% 87% 87 A'dam '56 1112% 89 88 A'dam '59 2% 82 82% Breda '54 2% 83% 84 Dordrecht 56 2% 80%. Eindhoven '54 2% 83% 83 Enschede '54 2% 78 78% Den Haag '52 11% 88% Idem n 2% 87 86 R'dam '52 I 2% 90 88 Idem n 2% 88% Idem '57 2% 87% 87% Utrecht '52 2% 99% 100 Z.-Holl 1957 2% 87% 87% Zuid-Holl *59 2% 87% 87% NIET - A CTIE VE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunle f 50 Nefo f50.— Robecc Ver Bez v 94 f50 136 Europa I 10 pb Amst Bank 373% Cultuurbank 23% Holl Bank Deert 246% Ned Handelmy 110.50 534 Ned Mid bank 105 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 595 Berkei's Pat. 220 Borsumy -Wehry 70% Bronsw. 147% Calvé Delft eert. 967% K Pap v Gelder 160 K Ned Grofsm. 119 De Gruyter pref b 141 Holl Constructie ïng.bur v B.nyv. 160b Inïernatlo v Kemp en Beg Kon Zout Ketjen Leldse Wolspry MUller en Co NB Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd My Ver Mach fabr. Ver Tnuwfabr. Vihamy Walvisvaart Wemlnk's Betjny Zaalberg MUnbnuw en petroleum Blliton 2de e.440 Kon Petr (f20) 162 Amer fondsen Canaa Paclflo R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Stoel Cities Service General Motor* Kennecott Republic Steel Shell OU Onior Paclflo Un Statos Stoel 84% 47 38% 71% 97% 87% 47% 85% 46% 38% 71% 48% 43 Va 59^

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9