Leidse jeugd bejubelt haar favoriet: PIPO Zeeland toont vorstin zijn durf en energie ENGELS MEISJESKOOR GAST VAN LEIDSE MEISJES-HBS Bij GE HOFENK KENNIS VAN DE PROVINCIE Muur valt op spelende kinderen Amazones in Peru? Tweede dag van de Delta-driedaagse Koor treedt op voor radio en televisie -OLVAST SANERING EN ONTRUIMING VAN BEDRIJFSPANDEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 september 1964 Tweede blad no. 31355 Leidato: ook voor de kinderen een feest li Dat het verdwijnen van Pipo de clown van het televisiescherm „Jgeen invloed heeft op zijn populariteit bij de jeugd, bewezen hon- Leidse kinderen gistermiddag op het Stationsplein. Daar enarriveerde namelijk de favoriet van de jeugd ter gelegenheid van 'de Leidato. Zijn verschijnen in de ingang van een restaurant ont- een storm van enthousiasme. tot een laaiende enthousiasme ^Triomftocht spe- gefor- *8{meerde jeugddrumband, samenge- opSteld uit leden van verschillende Plikorpsen, besteeg Pipo een open lan- Jdauer en begon hij een triomftocht de rijen kinderen, die langs de Broute stonden. Een windvlaag kreeg op zijn onafscheidelijke bolhoed Ijfen dat veroorzaakte de nodige lach- van het jeugdige publiek. Na t. 'een rondrit tussen de met vlaggen, Lballonnen en felgekleurde zonneklep- £j"pen uitgedoste kinderen gaf Pipo met hei zijn gezelschap in het St-Antonius- clubhuis aan de Lange Mare voor ruim 440 jongens en meisjes een voor- listelling. Het was weer het bekende Jei beeld bij dergelijke voorstellingen: vol lss op meelevend met het programma sjj waren de kinderen nu eens doodstil, en dan weer krijsten ze uitgelaten, ter- wijl de gezichtjes een studie waard waren! $Goed idee Pipo herhaalde zijn optreden om 2'vijf uur in verband met de enorme albelangstelling voor zijn malle fratsen. Ook bij de tweede voorstelling was de 2, zaal weer volledig gevuld. Het is een Ei goed idee van het Comité Leidato 1964 geweest om deze jeugdmiddag te M organiseren buiten de tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal, waar alle an- ur dere artiesten optreden. Een optreden d als dat van Pipo eist van de jeugdige toeschouwertj es de volledige concern m( tratie en dat is iets, wat in de Stads- sgehoorzaal tussen de stands er' moeilijk te verkrijgen is. „KOM JONGENS, DOE 3 EENS LEKKER MEE" „Kom jongens, doe eens lekker lo mee", met deze kreet welke de altijd nog vitale Heintje Davids gister- ?1; avond de honderden Leidato-bezoe- □p kers het was er weer ei-vol op 2. om in te stemmen met het liedje *0 van haar grote broer „We gaan nl Zandvoort aan de zeeEen ander liedje uit de oude doos „Draaien, altijd maar draaien" had deze avond ai een even groot su Het was niet alleen Heintje Davids die deze avond de honderden haar ban had. Willy Alberta had tu' met zijn repetoire niet minder ces. Herman Tholen moest Jol avond verstek laten gaan, r 31 daarvoor in de plaats was André [a van Duyn, de prijswinnaar Avro's „Nieuwe Oogst", met imitaties naar Leiden gekomen. Het J was vooral zijn optreden, dat de zaal - BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hermanus, zri van A. Flippo j B Rohde; Monlka, dr van J. 1 hoorn en E. M. Sattler; Robert jau, I j zn van J. van Voorst en L. Spaargaren; j Jacqueline, dr van S. Llntlng en N. J. Nagtegaal; Lucas Laurentius Michaël, P. M. Kempen gitte Beatrix Maria, dr van G. C. B, van der Ham en J. J. M. Augustinus. ONDERTROUWD G. Kreuger en T. M. E. Karremans: A. S. Gans; j. OP NAAR DE 25.000 Terwijl dit drietal de velen uitste kend vermaakte en het tienerfeest op de binnenplaats in volle gang was, Stralende gezichten, overal waar Pipo verscheen. Hier be groet hij zijn „fans" op het Sta tionsplein. (Foto L.D./Holvast) had het Leidato-comliité het druk met het verwelkomen van 20.000ste bezoekster. Het was Discy Boer uit Sassenheim, die bloemen en enkele waardebonnen in o; vangst kon nemen. Inmiddels men al weer ver over de 20.000 heen en op weg naar de 25.000ste, vandaag wordt verwacht. koopt U natuurlijk de GRAMMOFOONPLATEN van de LEIDATOSTERREN Willeke Alberti - Rita Corita - 't Cocktail Trio - Shirley - De Leidse Sleuteltjes Johnny Lion and his Jumping Jewels - Imca Marina Gert Timmermans - De zangeres zonder naam - Willy Alberti - De Mounties - De 3 Jacksons - Corrie Brokken - Conny van den Bosch en The Dutch Swing College Band. Gé Hofenk, Haarlemmerstraat 66, Leiden Het aangewezen adres voor alles op muziekgebied. Mag niet verloren *aan Om te voorkomen, dat kennis van diverse Zuid-Hollandse zaken, zoals die bij sommigen wordt aangetrof fen, niet verloren gaat heeft het pro vinciaal bestuur een wetenschappe lijk fonds ingesteld- Daaruit kunnen bijdragen worden verleend voor stu dies, onderzoekingen en publikaties. Een ingenieur, die als hobby kaar ten en zeldzame platen van Leiden verzamelde en hierdoor een grote kennis van Leiden opdeed, heeft reeds een beroep op het fonds ge daan. Zonder financiële steun het hem nimmer mogelijk zijn een historische atlas van Leiden men te stellen, laat staan uit te ge- Delft leverde een oude patriot, Gerrit Paape. Een literator is vrije-tijdsbesteding een studie deze grote zoon van Delft begonnen. Hij zou die niet kunnen afmaken, als er geen hulp kwam opdagen. Een historicus is een onderzoek begonnen naar het waterschapsbe stuur en -recht op Voorne-Putten. Dit werk levert bijzonder interessan te gegevens op. Het zou niet kun nen worden voltooid, als het hem financieel onmogelijk zou blijven meer dan een liefhebberij in de vrije uren in te zien. Door het wetenschappelijk fonds zal het mogelijk worden om kennis van en inzicht in verschillende as pecten van de provincie te verrui men en wetenschappelijk te verdie pen, terwijl tevens gezorgd wordt, dat deze kennis kan worden over gedragen. De aanvragen voor een bijdrage uit het fonds komen onder het oog van een adviescommissie, die het verzoek beoordeelt en daarvoor even tueel ook een deskundige kan in schakelen. Bij een eventuele toeken ning van een bijdrage kan de com missie G. S. adviseren voorwaarden te stellen. De commissie kan het voorts gewenst achten, dat een men tor de aanvrager gedurende een onderzoek terzijde zal staan. Bü het slopen van een muur van één van de panden in de St.-Joris- steeg is deze door totnutoe niet opge helderde oorzaak voortijdig inge stort. Een gedeelte van de muur kwam terecht op de speelplaats van de in deze steeg gelegen Barbara- kleuterschool, waar kinderen aan het spelen waren. Twee meisjes, de vijf-jarige Pat- trick Mulder en de eveneens 5-jarige Ria Eradus werden door het vallend gesteente getroffen en hepen ver wondingen aan hals en hoofd op. De EHD heeft beide meisjes naar het Elisabethziekenhuis overgebracht. Ar beidsinspectie en bouwpolitie stellen naar dit voortijdig instorten een on derzoek in. VEB0-1964 De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal vrijdag 18 september de Vebo fokvee- dag annex zuiveltentoonstelling en jongerendag openen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Andijk (vac. C. Dijkstra) A. v. Harmeien te Wons te Gronln- ired.) G. v. d. Berg Anna Jacobapolder, t, wuman - Vijfhuizei Baas, kand. te Amsterdam. Haastrecht, Numansdorp, Oostburg CHR. GEREF. KERKEN Rotterdam. Tijdschema iveer in de ivar DeOrpington Junior Singersin Leiden Het beroemde Engelse meisjeskoor „The Orpington Junior Singers" brengt vandaag een bezoek aan Leiden. In de aula van de Louise de Colignyschool traden de 55 meisjes vanmorgen op voor de leerlingen van dez eschool. Het bezoek aan Leiden vormt een onderdeel van de trvp, die het koor door Nederland maakt. Vertraging n het Orpington koor logeren in Rotterdam bij leer lingen van een plaatselij kde meis- jes-h.b.s. Mevrouw N. H. Mak, le rares aan de Louise de Coligny school vertelde: „We hebben het koor eigenlijk al jaren geleden uit genodigd voor een optreden in onze school, maar door het overlijden van de onderdirigent van het koor kon daar toen niets van komen. Maar nu het koor voor de tweede maal Ne derland bezoekt, heeft het aangebo den om alsnog bij ons op te treden". Het was de bedoeling dat het koor om kwart over tien zou optreden, maar de bus waarmee de meisjes uit Rotterdam kwamen had vertra ging, zodat de uitvoering eerst om elf uur kon beginnen. J. F. J. Blzot en A. M. der Blom: J. P. M. H. M. Langezaal; A. Groenewegen en A. L. Langeveld; C. A. Bol en J. C. W. Doelman; B. Bonnet en J. F. Hendriks; A. J. N. Franke en M. Souvereln; J. Jansen en C. M. Nlesthoven. OVERLEDEN de Bruin, 77 Jr, man; R. J. T. P. Niemer, Jr. i foto Apotliekersdijk 27, Leiden, tel. 20308 Praten Mevrouw H. A, M. Nijweide- Vintges, directrice van de Louise de Colignyschool heette de Engelse gas ten welkom en wekte de meisjes op niet alleen naar het zingen te luisteren, maar vooral te praten. Praten, praten en nog eens praten, alleen dat kan de verstandhouding het begrip tussen jongelui van verschillende landen bevorderen. Vóór het optreden van de Orpington Junior Singers zong een koor van de meisjes-hbs twee liedjes en daarna was het de beurt aan de Engelse gasten. Wilhelmus meekomen. Zij werd vervangen door een meisje uit het koor, Leslie Som- mers. Met het Wilhelmus openden de meisjes hun programma. Na het optreden werd in de kantine de school de lunch gebruikt; Hoewel de Engelsen bekend staan als een theedrinkend volk bleek bij de stem ming over wat er gedronken moest worden dat ook koffie in trek 's Middags werden wandelingen door Leiden gemaakt. Een groep meisjes bezocht enkele musea. Het koor ver trekt woensdag 9 september weer naar Engeland. Op het programma staan nog bezoeken aan Amsterdam en Den Haag. Verder werden tijdens het bezoek aan Nederland opnamen gemaakt door de NCRV, zowel voor een radio- als voor een televisiepro gramma. Toen de Koningin in de sche mering van de avond op haar jacht „Piet Hein" terugkeerde weer twee uur later dan was voorzien moet haar conclusie zijn na haar tweede dag in de Deltawerken zijn geweest: Zee land heeft de mouwen opge stroopt om zijn achterstand in economische vooruitgang op de rest van het land met een paar ferme stappen in te halen. Symbool daarvan: het project zee haven Vlissingen-oost in de tot gis teren zo geheten Sloehaven. Door op de Scheldeveerboot „Prinses Mar griet" langdurig de scheepshoorn te Bij de rivier Ucayli in Peru is een bespelen heeft de vorstin spontaan stam van „reuzen" ontdekt, waarvan haar bewondering getoond voor de de vrouwen vermoedelijk afstammen I gedurfde aanpak. De Zeeuwen ver van de „Amazones", zo schrijft het blad Expreso in een verslag over een gemengde burgerlijke en militaire ex peditie. De vrouwen hebben lang haar en zwarte ogen en gaan samen met him mannen op jacht, waarbij zij zeer bedreven blijken in het ge bruik van pijl en boog. De Amazo nes worden door Spaanse geschied schrijvers beschreven. Deze beweer den dat deze vrouwen hun rechter borst hadden afgezet om hun wa pens beter te kunnen gebruiken. De expeditie kon niet dicht genoeg bij het kamp van de stam komen om vast te stellen of dit ook nu nog ge beurt. Wat afmetingen en voorko men betreft, komen zij geheel met de beschrijvingen van de Amazones door de oude Spanjaarden overeen. De expeditie is op de terugweg naar Lima, de hoofdstad van Peru. de Advertentie RADIO TELEVISIE GANGETJE TEL. 23005 In nauw overleg met middenstanders Zoals bekend heeft het raadslid, de heer J. C. J. Lambermont (KVP), zich onlangs met de volgende vragen tot het College van B. en W. ge wend: 1. Is het B. en W. bekend, dat ojn. zakenlieden in grote moeilijkhe den geraken als de bij hen in gebruik zijnde panden wegens sanering of doorbraak moeten worden ontruimd? 2. Is het B. en W. bekend, dat nu reeds of binnenkort na het slo pen van de oude bebouwing terreinen vrij komen, die in het wederopbouw- plan van de betreffende stadswijk, zullen worden aangewezen als bouw terrein? 3. Delen B. en W. de gedach te, dat het voor het voortbestaan van een zaak, om verschillende redenen, ook van het grootste belang kan zijn gevestigd te blijven in de naaste om geving van haar huidige vestiging? 4. Als B. en W. de vorige vragen be vestigend beantwoorden, zien zij dan een mogelijkheid de door slopen vrij gekomen, later te bebouwen, terrei nen spoedig beschikbaar te doen ko men voor het daay vestigen van te verplaatsen winkels en bedrijven? 5. Kunnen B. en W. de mening delen, dat het binnenkort beschikbaar ko- Studentenvakbeweging Sinds enige dagen bevindt zich voor het Universiteitsgebouw aan het Sta tionsplein, waar de inschrijving van studenten plaatsvindt, een studenten vakbeweging-caravan. De SVB tracht op deze manier leden onder de stu denten te winnen. Door weigering van universiteits autoriteiten werd het de SVB onmo gelijk gemaakt om op een normale manier in het inschrijvingsbureail tij dens het inschrijven van studenten leden te werven. De SVB kreeg toen van de gemeen te toestemming om voor het inschrij vingsbureau een caravan te plaatsen. Het Engelse meisjeskoor po seerde bij aankomst op de trap van de Louise de Colignyschool. (Foto LJ>./Holvast) men van bedoelde terreinen de gang van zaken i.vjn. de sanering gunstig kan beinvloeden? en 6. Zo ja, zijn B. en W. dan bereid maatregelen te doen nemen, opdat spoedig in onder handelingen kan worden getreden met hen die daarvoor in aanmerking wensen te komen? MEDEWERKING VAN GEMEENTE In het vandaag verschenen ant woord op deze vragen gaan B en W. uitvoerig op deze materie in. T.a.v. de eerste vraag merken B. en W. op, dat zy er naar streven de ontruiming van bedrijfspanden ten behoeve van de stadssanering en de verkeersdoorbraken in nauw over leg met de daarbij betrokken za kenlieden op de voor hen minst be- zwaarlijke wijze tot stand te bren gen. Waar nodig, wordt van gemeente wege alle mogelijke medewerking ver leend tot het verkrijgen van vervan gende bedrijfsruimten, waarbij, voor r het winkelbedrijven betreft, de adviezen van de Leidse Midden standscentrale groot gewicht in de schaal leggen. Voorts worden bij bedrijfsverplaat- sing of -liquidatie de betrokken za kenlieden schadeloos gesteld, zij het, in het geval, dat zij huurder zijn van de te ontruimen bedrijfsruimten, bin nen de grenzen, gesteld in de wet van 8 december 1961, houdende voorlopige regeling in verband met de schade loossteling van huurders van be drijfsruimten. Van gevallen, waarin zakenlieden door ontruiming van be drijfspanden in grote moeilijkheden zijn geraakt, is B. en W. tot op heden niets gebleken. 2. Voor het saneringsgebied Heren gracht-Zijlsingel is een bebouwings plan in beginsel door de gemeente raad aanvaard bij besluit van 21 ok tober 1963 Dit bebouwingsplan, het welk om. voorziet in het stichten van nieuwe bedrijfsbebouwing, heeft in middels op de wettelijk voorgeschre ven wijze voor een ieder ter inzage gelegen. De ingekomen bezwaar schriften worden thans bestudeerd en B. en W. vertrouwen, binnenkort een voorstel tot vaststelling van het plan te kunnen indienen. Voor de overige saneringsgebieden worden de plannen (voorschriften e.d.) voorbereid, zodat B. en W. ten aanzien van de vraag, welke terrei nen in deze gebieden in de toekomst zullen worden aangewezen als bouw terrein. nog niets met zekerheid kun nen zeggen. 3. Voor die bedrijven, welke gebon den zijn aan de omgeving, waarin zij thans gevestigd zijn, kan verplaat sing binnen die omgeving inderdaad van groot belang zijn, indien de fac toren, welke deze gebondenheid aan de omgeving bepalen, ook na de tot standkoming van de sanering aa wezig zijn. HERENGRACHT- ZIJLSINGEL In het saneringsgebied Heren- gracht-Zijlsingel, waar de bestaande woonwyken by sanering overwegend plaats maken voor bebouwingen ten behoeve van handel en industrie, zul- Westerschelde, die zy als een even unieke vestigingsplaats voor op diep vaarwater aangewezen bedrijven zien als Rotterdam Europoort- Intensief Cok de tweede dag van haar Delta-driedaagse heeft Koningin Ju liana bijzonder intensief de werken bekeken. Zij gaat zo in het bezoek op en dringt zo diep tot de details dcor, dat elk tijdschema in de war loopt. Gisteren is er een uitloop van twee uur ontstaan tijdens een bezoek aan de brug over de Oosterschelde en een vaartocht op het Veersemeer. Haar belangstelling voor alle dingen begint al een zekere faam te krijgen. Op elk nieuw detail vraagt zij door. Toen een van de burgemeesters haar of andere bijzonderheid aan de Oosterscheldebrug wilde laten zien, tt iemand bij wijze van grapje, ir met een kern van waarheid hebben gezegd: „Doet u het alstu blieft niet, anders raken we nog een uur op het programma achter". Enorme ketting Over de Oosterscheldebrug wan delde de Koningin niet een meter of vijftig, zoals de bedoeling was, maar de volle 1200 meter. Nu is die brug- bouw ook een werk waarvan men onder de indruk komt. De hele 5022 meter lange brug de langste in West-Europa wordt als het ware ketting van met stalen span- kabels aan elkaar geregen enorme kralen beton van 190 tot niet minder dan 600 ton. De brug moet in 1966 gereed zijn. Dan moet de provincie Zeeland proberen de 65 miljoen die ingestoken zijn aan tolgeld terug te verdienen. Met een rijksdaalder per auto, hoopt men een eind te komen Staat de Oosterscheldebrug zijdelings in verband met de Delta werken, dat is ook het geval met Vlissingens havenplan bij het Sloe. - laam Sloe vindt men overigens ongeschikt voor een internationale haven. Door de buitenlanders kan de naam Sloe al gauw worden verbasterd tot slow (langzaam) en de indruk, dat in Vlissingens haven langzaam wordt gewerkt wil men bepaald vermijden. Stuivertje wisselen Op de brug van de „Prinses Mar griet", voordat het schip de 1 en 2 km lange havendammen binnenvoer, het een vermakelijk stuivertje wisselen met ambtsketens. De nieu- haven- en industrieterreinen toegangelij k voor schepen tot 50.000 ton; kosten f 35 miljoen: grootte rond 700 ha liggen namelijk op het grondgebied van drie gemeenten; Ritthem, St. Joosland en 's Hee- rarendskerke. Met behulp van de bakens in het water moest men zien welke burgemeester op dat moment gastheer was. De commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de C asem boot, was daarbij, onder het oog van minister mr. E. H. Toxopeus van Binnenlandse Za- een oplettend scheidsrechter (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER Haarlstraat 207 heeft hem Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. len de op de aanwezigheid van woon wyken ingestelde (winkel) bedrijven weinig of in het geheel niet gebaat zijn met een verplaatsing binnen het betrokken gebied. Voort kunnen de hogere investe- rings- en huisvestingskosten, bij de verplaatsing naar een nieuw te bou wen bedrijfspand binnen het sane ringsgebied voor de thans veelal goed koop in oude opstallen ondergebrach te bedrijven belemmerend werken, vooral in de gevallen, waarin de nieuwe bedrijfspanden door de voor geschreven vormgeving, grootte, etc., ver uitgaan boven hetgeen te ver plaatsen bedrijven voor een rendabe le bedrijfsvoering nodig hebben of kunnen bekostigen. 4. De uitgifte van terreinen in het evenbedoelde gebied is door de nood zakelijke wijzigingen in het straten plan, het rioleringssysteem e.d. eerst mogelijk, nadat deze werken waar bij de Waardgracht en de Oranje- gracht komen te vervallen zijn uitgevoerd. 5. Dat reeds op korte termijn ter reinen voor uitgifte beschikbaar zul len zijn in het saneringsgebied He- rengracht-Zijlsingel is op grond van de in het voorgaande aangegeven omstandigheden niet te verwachten. Het tempo der sanering kan hier door in ongunstige zin beinvloed worden, hetgeen overigens een onver mijdelijk gevolg is van de opzet van het saneringsplan, dat niet alleen een vernieuwing, doch ook een ingrijpen de karakterwijziging van de wijk in houdt. Het ontbreken van concrete bestemmingsplannen voor de overige te saneren gebieden op dit tijdstip, maakt het niet mogelijk deze In de beantwoording van de gestelde vra gen te betrekken. 6. Aan onderhandelingen tot aan koop en ontruiming van de ter uit voering van de sanering te amoveren opstallen staan geen beperkingen in de weg. De nodige maatregelen zijn reeds getroffen om met de onderhan delingen voortvarendheid te kunnen betrachten. Eerst nadat ook de werk zaamheden voor het bouwrijpmaken zijn uitgevoerd, kan bijzondere aan dacht worden geschonken aan de uit gifte van de beschikbaar komende I bouwterreinen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3