LEIDSCH DAGBLAD WEESPALT IN CHINESE C.P. N.D.S.M. ligt vrijwel plat Amerikaans de regering protest bij - Makarios D. G. G, Jang leider van revisionisten 5? PREMIER KAHN lRVAT TAAK AARDBEVING IN - COLUMBIA AOUTJQUÉ Minder geld voor raket naar Mars OVERSTROMING IN INDIA DE ERGSTE NA 1924 Jaarverslag P.T.T. POSTTARIEVEN MOETEN HOGER iF j.VEER BERICHT L WEINIG WIND Weken houdbare melk in de handel Tilburgse clochard in arrest Veerboot sloeg oin 75 doelen 11.90 „jgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 No. 31355 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Belangwekkend artikel in The Guardian (Van onze correspondent in Londen) [n The Guardian van gisteren is een belangwekkend artikel rschenen van de hand van de in communistische zaken ge- ecialiseerde Victor Zorza waarin voor het eerst melding irdt gemaakt van tegenstellingen binnen de Chinese communis- che partij. Zorza concludeert op grond n recente publikaties in het linese partijorgaan Rode Vlag het bestaan van een opposi- groep, wier ideeën schijnen te a geïnspireerd op de opvattin- n van Chroesjtsjow. Het mid- lpunt van deze groep zou ge- (rmd worden door een zekere ng Hsien-tsjen, terwijl Ai Ing-woe en Lioe Tsjing-sjan l naaste medewerkers worden noemd. Chinese en Russische standpunt tot stand te willen brengen, waarbij het accent evenwel schjjnt te vallen op Chroesjtsjows opvattingen terzake an de „vreedzahe coëxistentie" Ook op binnenlands gebied lopen de doeleinden van de oppositie niet parallel met de officiële partijlijnen zouden zy een verzwakking bete kenen van de klassestrijd, die volgens de partijleiding nog steeds noodza kelijk is om de laatste „bourgeois"- resten in het land op te ruimen. Het is onwaarschijnlijk dat deze stroming zich zou hebben kunnen verbreiden zonder een zekere mate fang Hsien-tsjen neemt een «•aanstaande plaats in de Chinese nmunistische partij in, daar hij lid van het centraal comité en hoofd 3 de hogere partij school. Hij or middel van talrijke publikaties tracht hebben van uit zijn invloed- ke positie aanhangers te win: it alleen binnen de kring van jrlingen, maar ook daarbuiten op Irijke terreinen waar de partij haar ïiale activiteiten ontplooit. De theorieën die Jang en zijn vol- —-lingen verbreiden, schijnen in ze ilde mate een verzoening tussen het ree I Premier Ngoeyen Khan van Zuid- fetnam heeft zjjn taak hervat. De leringsleider is vandaag in Saigon fuggekeerd uit Dalat, waar hjj rte tjjd rust hield. ,.|Bij een aardbeving in vijf plaat- Si in het departement Santander ,sc|n de Zuidamerikaanse staat Co- itnbia zijn in de afgelopen nacht jlgens de eerste berichten talrijke ensen gewond en een honderdtal kuizen verwoest, zo is in Bogota P ■nomen. Specialisten verklaarden I it het epicentrum van de aard- Jving op ruim 400 km van de !G>ofdstad lag. De duur van de ehhokken werd op 50 seconden ge- jk.5iat. HUte en 2de kapster m GEVRAAGD REESTRAAT 45 De NASA, het Amerikaanse Natio nale bureau voor lucht- en ruimte vaart, heeft zijn plannen voor het afschieten van raketten naar Mars 1966 opgegeven. Het program maanexploratie wordt beperkt. Dit heeft de directeur van de NASA, James Webb, die toewijzing van min der geld als reden opgaf, meegedeeld. In plaats van de oorspronkelijke plannen zal thans de mogelijkheid röen bestudeerd om een vervol akte „Mariner" met grotere we tenschappelijke mogelijkheden in 19t»P in de richting van Mars te sturen. Tevens houdt de NASA er vast dat voor 1970 een landing mensen op de maan mogelijk t worden gemaakt. van „medeplichtigheid" in de hoog ste regionen van de partij. Daarnaast blijken de officiële leiders van het Chinese communisme de schijn van diepgaand conflict voorlopig nog te willen voorkomen, doordat zij. al- volgens Zorza, Jang Hsien-tsjen in het partijorgaan nog steeds met .kameraad" wensen te betitelen. Toch heeft het er alles van, dat na zovele andere communistische lan den thans ook China zijn „revisionis ten" heeft gekregen. Duizenden dorpjes in India zijn overstroomd door het water van de Djoemna op 40 km. van de hoofd stad Nieuw-Delhi, nadat er een gat in de djjk was geslagen. Hier en daar staat het water anderhalf tot drie meter hoog. Reeds zjjn 32 men sen omgekomen. In een deel van de Pendsjaab zijn de scholen gesloten om het personeel gelegenheid te ge ven bij de hulpverlening werkzaam te zijn. De materiële schade wordt „kolossaal" genoemd. Deze overstro ming is de ergste in India sinds 1924. Het gat in de dijk van de Djoemna werd in het begin van deze week met opzet aangebracht om te verhinde ren, dat de dijk geheel zou weg spoelen. Het gat nam echter snel in omvang toe. Intussen zijn 500 ge niesoldaten erin geslaagd verdere afkalving te voorkomen. De posterijen hebben vorig jaar met groot verlies gewerkt. In totaal moest er bijna zestig miljoen gulden bij. Voor dit jaar verwacht men door de sterke toeneming van de personeels kosten een nog groter verlies. „Zonder ingrijpende tariefmaatregelen kan de verliessituatie van de postdienst geen verbetering worden verkregen", staat er dan ook te lezen in het jaar verslag van de PTT. Alles bij elkaar heeft de PTT vorig Jaar nog een winst geboekt van 23,7 miljoen gulden. De gezamenlijke exploitatiereke ningen van de bedrijfsonderdelen slo ten wel met een verliessaldo van 4,9 miljoen, maar de inkomsten, die bui ten de eigenlijke exploitatie zijn ver kregen, bedroegen 28,6 miljoen. Deze inkomsten omvatten de rente van de belegde reserves (10,9 miljoen) en het verschil tussen de naar bedrijfsecono mische maatstaven berekende rente last en de werkelijk aan het Rijk be taalde rente (17,7 miljoen). De winst 1963 ir ongeveer zoveel als een jaar tevoren, maar de samen stelling vertoont markante verschil len, vooral de verdere achteruitgang van de posterijen: 42.2 miljoen verlies in 1962 en nu 59,5 miljoen gulden. Dienstbetoon De loonontwikkeling heeft de pos terijen in grote moeilijkheden ge bracht wat betreft het dienstbetoon. Het ernstige personeelstekort, vooral in het westen van het land, is een bron van dagelijkse zorg. In de Rand stad steeg het tekort aan bestellend personeel zelfs onrustbarend. Hulp verlening op vrij grote schaal uit an dere delen van het land bleef noodza kelijk. Telefoon HDe Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: meer bewolking, maar de meester plaatsen droog weer. jeinig wind. Minder koude nacht, Morgenmiddag iets lagere tempera turen dan vandaag. 4 SEPTEMBER. Ion op: 5.56 uur; onder: 19.21 uur. «Maan op: 3.08 uur; onder: 19.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.30 uur en 14.03 uur; laagwater te 9.43 en 22.08 j.Ciur. W :j. STRANDVERWACHTING 'eEen kleine storing boven noord-west frankrijk brengt morgen iets meer rpge bewolking. Overigens fraai '^brandweer met matige wind tussen el*iidoost en zuid. In de middag 23 24 lijfraden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Gunstig strandweer pet later iets toenemende onweers- 'ktans. 2,(I>H nummer bestaat uit 14 pagina's) De resultaten van de teiex onie mo gen dan zijn verbeterd (batig saldo van 64 miljoen), de wachtlijst van aanvragen voor een telefoonaanslui ting groeit steeds. Het aantal wach tenden is gestegen to' over de 100.000 De achterstand overschreed daarmee de omvang van ongeveer één jaar vol produktie. Zelfs onder de gunstigste omstandigheden zal hti nog geruime tijd duren alvorens er sprake kan zijn van enig inlopen van de achterstand. Er zijn steeds jaren nodig tussen de planning en het gereedkomen van een complex van werken. Daarom is het dringend gewenst, aldus het jaarver slag, meer jaren tevoren zekerheid te hebben over de financieringsmoge lijkheden. Maar het jaarverslag waarschuwt de verwachting niet to hoog te stellen, wat dit betreft. De Verenigde Veluwse Melkfabrie ken zullen in oktober in een verpak king van geprepareerd papier melk in de handel brengen, waarvan de kwaliteit minstens zo goed wordt ge noemd als die van flessemelk. De verpakking heeft echter het voordeel, dat geen statiegeld wordt geheven en de melk erin buiten de koelkast ongeveer vier weken goed kan blij ven. De prijs zal gelijk zijn aan die van flessemelk. (Van onze Tilburgse correspondent) Tilburg is zijn „clochard" weer kwijt. De 56-jarige Kees Roks, die zich sinds half augustus ophield in een van vodden gemaakt onderkomen in een droge sloot bü het Tilburgse gemeentebos, is gisteravond we gens landloperij gearresteerd. Vandaag zou de bebaarde, haveloze lanterfanter oog in oog komen te staan met de officier van Justitie Kees Roks, die meent recht te heb ben op een uitkering ingevolge de ongevallenwet en in afwachting daarvan weigerde werk aan te ne men, hoewel hij zei, dat hem dat voldoende werd aangeboden, is ju ridisch een moeilijk geval. Bedelen deed hij niet. Hij leefde van de levensmiddelen, die hem door me delijdende leveranciers en burgers gratis werden gebracht. Een land loper meende men hem aanvanke lijk ook niet te kunnen noemen, omdat hij de hele dag tussen zijn vodden lag en wachtteToch heeft men tenslotte dit laatste ar gument aangevoerd om een eind te kunnen maken aan een toestand, die door de Tilburgse politie be paald ongewenst werd geacht. De clochard was een scort publieke vermakelijkheid geworden. Dage lijks kwamen honderden nieuws gierigen naar ,,'t Zand", waar Roks ieder, die behoefte had aan een praatje, te woord stond. Sinds gis teravond is de rust weergekeerd rond de plek, waar Tilburgs clo chard zijn nutteloze bestaan leid de. De ijscoman, die de laatste tijd zijn karretje dicht bij Roks' grep pel had opgesteld, is vanmorgen teleurgesteld de straat weer opge gaan, op zoek naar nieuwe moge lijkheden. De tweede dag van haar werk bezoek aan de Deltawerken ar riveerde Koningin Juliana met de Piet Hein in de Vissershaven van Colijnsplaat. De Koningin op de kade van Colijnsplaat. De Amerikaanse ambassadeur in Nicosia heeft gisteren aan de Cyprische minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianoe, een nota overhandigd, waarin ..diepe bezorgdheid" wordt uitgesproken over berichten, als zou president Makarios zijn instemming heb ben geuit met beweringen dat de Verenigde Staten iets te maken hebben gehad met de recente Turkse luchtaanvallen op Cyprus. is dat niet tegen Met name wordt hier gedoeld op berichten over een preek, die Maka rios tijdens zijn bezoek aan Alexan dria heeft gehouden en waarin hij verklaarde dat de Grieks-Cyprioten te lijden hadden van „chantage, pressie en barbaarse bombardemen ten". Toen iemand uit zijn gehoor hierop riep: „van de Amerikanen", zou Makarios gereageerd hebben met Actieleiders ontslagen (Van onze Amsterdamse correspondent) De directie van de N.D.S.M. heeft vier personeelsleden ont slagen, die de leiding hadden gehad van de demonstratieve acties, welke sinds maandag op het werfterrein zijn gehouden. ROBERT F. KENNEDY minister van Justitie van de Ver. Staten, is begonnen met zijn campagne voor het senatorschap van New York. Kandidaten voor politieke posten in Amerika moe ten zich onder alle omstandig heden van hun prettigste kant laten zien. Dus aarzelde Kenne dy niet. op de Fulton-vismarkt een van de mooie resultaten van de visvangst wat nader te be kijken. Het C.P.N.-gemeenteraadslid Ber- tus Meester en de heer J. Herders, die gisteren werden geschorst, om dat zij maandag tijdens de arbeids uren een demonstatieve mars had den georganiseerd, hebben medede ling gekregen, dat de schorsing in ontslag is omgezet. Twee andere ar beiders, de heren Engel en Las van Bennekom, die een belangrijke rol vervulden bij de staking van circa 200 man, die gisteren uitbrak, zijn vanmorgen eveneens ontslagen. De drastische maatregel van de directie heeft grote beroering gewekt onder het 3600 man tellende perso neel van Amsterdams grootste scheepswerf. Voor de lasloods ver zamelden zich vanmorgen honder den stakers, terwijl een grote groep van eveneens honderden arbeiders van de ene afdeling van het uitge strekte bedrijf naar de anndere 'iep om de situatie te bespreken. Hoewel de directie vanmorgen nog geen dui delijk overzicht had van de toestand, had men de in Jruk, dat er vrijwel niet werd gewerkt. Reeds gisteren werd de produktie grotendeels lam gelegd, omdat er werd gestaakt op de mees te vitale afdelingen van het bedrijf, drijf. De staking by de Fordfabrieken in Amsterdam verloopt. Gisteren staakte hier nog 635 man, maar van morgen bleef nog slechts een zeer kleine groep buiten de poort. de woorden: te spreken". De Amerikaanse regering ontkent in haar nota op enigerlei wyze by de gebeurtenissen in Mansoera, Kokki na en Polis de door Turkse straal jagers beschoten Grieks-Cyprische gebieden in het noordwesten van Cy prus betrokken te zijn geweest en verzoekt de Cyprische regering thans onmiddellijk openlijk tegen te spre ken dat beweringen, als hierboven bedoeld, door de Cyprische president gesteund zouden worden. De Britse hoge commissaris heeft dinsdag een bezoek aan president Makarios gebracht. Naar in Londen werd vernomen zou hy by dit het on derhoud dezelfde kwestie ter sprake hebben gebracht. Gisteravond verklaarde minister Kyprianoe echter, dat de Turkse luchtaanvallen op Cyprus met stil- zwUgende instemming der Ameri kaanse en Britse regeringen waren uitgevoerd. Hy deelde dit mee in zyn antwoord op de Amerikaanse nota. „Het spyt my te moeten constate ren, dat de feiten duidehjk aantonen, dat de Turkse luchtaanvallen tegen Cyprus zyn uitgevoerd met goedvin den van de Amerikaanse en Engelse regeringen, die zich, zelfs later, heb ben onthouden van veroordeling van deze barbaarse luchtaanvallen tegen de burgerbevolking", aldus de Cy prische minister van Buitenlandse Zaken. Boven noordwest-Cyprus, by Pa- chyammos tussen Mansoera en Kok kina, zijn gisterochtend vroeg twee vliegtuigen van onbekende nationa liteit waargenomen, zo heeft een VN- woordvoerder in Nicosia meegedeeld. 0 Slot pag. 2 In West-Pakistan zijn 75 mensen om het leven gekomen, toen een veerboot op de rivier de Sjenab met ongeveer 175 op varenden omsloeg. De boot was )p weg van Jaklian naar Ra- soelnagar, aldus een bericht in iet Pakisteaanse blad „Evening Star". Gloednieuwe klassieke 30 cm LANGSPEELPLATEN KOM LUISTEREN BIJ Fa. H. G. van LUIJKEN Breestraat 97 - Tel. 20035 imtos Uit het Leidsch Dagblad van 3 Sept. 1864: Omnibusdienst te Katw. a. Zee. De onderget. maakt f bekend dat de dienst Zondag- i avond na aankomst van den i laatsten trein tot nadere i aankondiging zal worden ge- i staakt. De ondernemer K. C. Feun. 1 Op 23 Aug. viel het zoon- 1 tje van een rijk koopman te 1 Breslau in de snelstromende rivier. Het kind werd gered door een voorbijganger aan wien de vader van het kind een vijfgrosschenstuk (30 ets) in de hand drukte. 1

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1