LEIDSCH DAGBLAD Meer salaris het voor (3,5 pet.) rijkspersoneel Moskou contra China's gebiedsaanspraken Inhalen achterstand bij het bedrijfsleven Liter melk wordt één cent duurder Vreselijke gevolgen van elke poging om kaart te wijzigen MEISJE VALT UIT TORENFLAT Rijverbod voor j AMX opgeheven INDONESISCHE VLIEGTUIGEN BOVEN MALAKKA Bij N.D.S.M. - Amsterdam Betoging voor vier procent meer loon (Due/ ïèuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 No. 31354 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Uitkering-ineens tegen einde deze maand Ongeveer een half miljoen Nederlanders krijgen tegen het einde van de maand een uitkering-ineens, groot Vy^ procent van hun jaarsalaris. Het zijn de werknemers in rijksdienst, die daarmee een achter stand zien ingehaald, welke zij „op grond van een nacalculatie van de loonsverhogingen in een aantal normatieve bedrijfstakken over het jaar 1964" nog blijken te hebben. Werkgevers bedenkelijk De ambtenaren hebben per januari J.l. een salarisverhoging van tien pro cent gekregen. Maar afgesproken was dat de centrales van overheidsperso neel nog met minister Toxopeus aar één tafel zouden gaan zitten om t< zien hoeveel die tien procent lager lag dan het gemiddelde in het be drijfsleven. Men heeft nu berekend, dat dat gemiddelde op 13,8 procent uitkomt. Dus zouden de ambtenaren 3,8 procent tekort komen. Om dit te halen zal over het salaris van 1964 waarin dus reeds een verhoging van tien procent is verwerkt nog een suppletie worden gegeven vai procent in de vorm van een uitkering ineens. Per 1 januari a.s. zullen de salarissen op grond van deze nacal culatie met 4,2 procent boven de reeds verwerkte tien procent worden ver hoogd. De gevolgen voor de gepensio neerden zullen nog nader bezien wor. den. IS iet juist Overigens is deze bereikte overeen stemming in de kring van werkgevers niet in goede aarde getallen. Zij vin den de wijze, waarop de aanpassing aan het bedrijfsleven is berekend, be denkelijk. De grote loonsverhoging voor de bouwvakarbeiders had buiten beschouwing moeten blijven, vinden zij de overheid heeft destijds zelf gevraagd om deze forse optrekking van de salarissen in de bouw als een uitzondering te beschouwen. En nu tast diezelfde overheid deze uitzonde ringspositie aan. Volgens ir. J. Bosma, voorzitter van het CSWV geeft zij daarmee «.m slecht voorbeeld en geeft zij de vak bonden aanleiding straks met nieuwe looneisen te komen op een ogenblik, dat rust aan het loonfront gewenst is. Normaal Maar in het ministerie van Binnen landse Zaken vindt men het een nor male zaak, dat ook de bouwlonen in de berekening zijn betrokken. Men zegt, dat daarover nooit enige twijfel heeft bestaan. Elk jaar worden de ambtenarensalarissen gecorrigeerd aan de hand van een cijfer, waaraan alle regelingslonen ten grondslag lig gen. Daaronder vallen ook de loons verhogingen, die bedoeld waren om zwarte lonen weg te wei-ken. In de kringen van het overheids personeel vindt men het ah evenzeer een normale zaak, dat de bouwlonen meetellen. De zwarte lonen, die overal werden uitbetaald, zijn altijd buiten beschouwing gebleven. Daardoor is een achterstand ontstaan, die nu kan worden ingelopen. De optrekking van de ambtenaren- lonen heeft vooral in de metaal grote aandacht getrokken. De werkgevers daar vinden de overeenkomst ook „bedenkelijk". Zij hebben vorige week Minimum Intussen heeft de minister van Binnenlandse Zaken voor ambtena ren, die 24 jaar of ouder zijn, het mi nimum-inkomen bepaald op f 434,20 per maand, ongeacht de standplaats indeling. In de berekening van het salaris blijven buiten beschouwing de kinderbijslag, overwerkgelden, vakan tie-uitkering, uitkering interimrege ling, ziektekosten en bestemmingstoe lagen, zoals rijwieltoelage, kledingtoe- lage e.d. Ook de huurcompensatie van juli wordt niet meegeteld. De minister van Economische Za ken heeft zich ermee akkoord ver klaard, dat met ingang van maan dag de verbruikersprijzen van melk en melkprodukten, zowel los als flessen van een halve en een hele liter, met één cent zullen worden verhoogd. Deze prijsverhoging houdt verband met een stijging van produktie- en verwerkingskosten, welke voor door berekening in aanmerking komen. De prijzenbeschikking melk en melkprodukten wordt dan ingetrok ken. „Pekings argumenten zijn kinderachtig" Het orgaan van de Russische communistische partij, de Praw- da, heeft de Chinese leider Mao Tse-toeng vandaag in een uit voerig artikel gewaarschuwd tegen de „vreselijke gevolgen, welke in de huidige omstandig heden elke poging om de kaart te veranderen, met zich zou brengen". Naar aanleiding van Chinese expansionistische oog merken en gebiedsaanspraken zegt het blad, dat de „zoge naamde historische argumenten door Mao gebezigd, kinderach tig zouden kunnen worden ge noemd als het niet om zo'n ern stige zaak ging". De Chinese leider had onlangs tegen Japan se journalisten gezegd, dat Chi na de Sowjet-Unie „nog geen verantwoording had gevraagd aangaande Wladiwostok, Cha- barowsk, Kamsjatka en andere steden en gebieden ten oosten van het Baikalmeer, die Rus sisch gebied zijn geworden Met welk recht, aldus de Prawda, maken de Chinese leiders aanspraak op gebieden, die nooit tot China hebben behoord? Het Russische blad beschuldigt de regering in Peking er voorts van Buiten-Mongolië tot een Chinese provincie te willen maken. De Chinezen hadden al in 1954 met Chrocsjtsjow, tijdens bezoek aan Peking, over Buiten-Mongolië willen spreken, maar de Russische leider had dit afgewezen met de opmer king: het lot van Mongolië wordt niet in Peking of Moskou bepaald maar in Oelan Bator (d.i. de hoofd stad van Buiten-Mongolië). Mao was in zijn gesprek met de Japanse journalisten zelfs zo dema gogisch geweest dat hij zich uit sprak voor het teruggeven van de archipel der Koerillen aan Japan, hoewel deze eilanden in de huidige omstandigheden als „basis van agressie" tegen de Sowjet-Unie ge bruikt zouden kunnen worden. De Prawda sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat in de toekomst, wanneer de situatie in het betrokken gebied is gewijzigd, een oplossing wordt ge vonden, die de Japnners kan bevre digen. Verder zegt het blad, dat de Chi nese regering in 1954 een historisch handboek uitgaf met een kaart van China waarop de grenzen dateerden van het tijdperk van de „opiumoor log De kaart omvatte het huidige China Birma, Vietnam, Korea, Thailand, Malakka, Nepal, Boetan en grote delen van de Sowjet-Unie. Volgens dit boek behoorden al deze landen vroeger tot China, dat dit ge bied in de loop van de geschiedenis verloren zou hebben, aldus het arti kel in de Prawda. In 1946 sprak Mao nog van een verdeling van de wereld in drie zo nes: 1. de Verenigde Staten, 2. de Sowjet-Unie en de „socialistische" landen en 3. de derde landen (Azië, Afrika en Latijns-Amerika)Nu is de wereld naar het oordeel van Mao nog slechts in twee zones ver deeld, n.L 1. de Russisch-Ameri kaanse en 2. de zone die China en de derde landen omvat. De V.S. en de S.U. hebben, aldus Mao, een kom- plo'ó gesmeed om de wereld te over heersen. De strijd der volkeren moet daarom in Mao's ogen zowel tegen de V.S. als S.U. gaan, aldus de Prawda, die tenslotte Peking van opportunisme beschuldigt. Nog kort geleden noemden de Chinezen pre sident De Gaulle een fascist en een bandiet. Zodra er sprake was van enige toenadering was De Gaulle plotseling „een van de actiefste te genstanders van het Amerikaanse imperialisme", zo besluit de Prawda. De beschuldiging in het Russische partijblad komt er op neer, dat de Chinezen aanspraak maken op Rus sische gebieden van in totaal ander half miljoen vierkante kilometer (vijftigmaal zo groot als Nederland Red. L.D.) en dat zij de republiek Mongolië willen annexeren. Mongolië, een voormalige Chinese provincie die tussen het huidige Chi na en de Sowjet-Unie inligt, is sinds 1924 een afzonderlijke communisti sche staat. Vorig jaar stelden de Mongoolse leiders zich aan de zijde van de Russen, waardoor hun ver houding tot Peking evenredig slecht werd. Het land heeft een oppervlak te van omstreeks 1.500.000 vierkante kilometer en een bevolking van on geveer een miljoen mensen, hoofdza kelijk in de bergen wonende herders. i Haarlemse correspondent) zes-jarige Joyce Halsema heeft gistermiddag van de kort geleden gebruik genomen 12-verdiepingen hoge torenflat in 't kwartier Schalk wjjk van Haarlem, een val van on geveer twintig meter gemaakt. Zi werd op slag gedood. Met haar moeder had zij enige boodschappen gedaan in 'n zeifbedie ningswinwel, die op de begane grond de flat is. De moeder is naar huis gegaan en het meisje is in de lift ge stapt. Het gebeurt, dat kinderen van de lift gebruik maken, op een balkon stappen en via de noodtrap naar be neden komen. Joyce is op de zevende of achtste verdieping uitgestapt en naar aange nomen wordt, op het balkon geko men. Daar is een opstapje ten be hoeve van de brandweer. Waarschijn lijk is het meisje hier opgestapt en heeft het te ver over de leuning ge hangen. Het is op het tegelpad voor de zelfbedieningswinkel terecht ge komen. WEERBERICHT IETS WARMER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond tijdelijk meer bewol king en droog weer, behoudens een kleme kans op onweer. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets warmer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 3 SEPTEMBER Zon op: 5.54 uur: onder: 19.23 uur. Maan op: 1.50 uur; onder: 18.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.20 en 13.04 uur; laagwater te 8.29 en 21.03 uur. STRAND VERWACHTING Morgen aanhoudend zonnig en fraai strandweer met een matige zuid-oostenwind. In de middag 20 tot 22 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Hogedrukgebied blijft nog stabiel ?n zonnig strand weer brengen met iets hogere tem per aturen. Koningin Juliana heeft giste ren haar bezoek van enige da gen aan de Deltawerken ge opend. De vorstin bij het „ran geerterrein" van de gondels, die steen zullen storten voor het dichten van de Grevelingendam. ((Men zie ook elders) Schade valt mee (Van onze Haagse correspondent) De schade aan de A.M.X.-13 tanks blijkt mee te vallen, zo verklaarde het ministerie van defensie gistermiddag. De aanvankelijke melding, dat ruim de helft van de b(j de Kon. Landmacht in gebruik zijnde lichte tanks van dit type door scheurvor ming aan de levatiemotor van het kanon onklaar zouden zyn gewor den, is niet correct geweest. Het ge zamenlijke onderzoek van de Franse en Nederlandse deskundigen heeft uitgewezen, dat het euvel beperkt gebleven tot een kwart van de nwezige tanks. Voor drievierde van het totaal bestaat dan ook geen be zwaar tegen het rijden en schieten ermee in het terrein en is het des betreffende verbod opgeheven. Het technisch onderzoek naar het ontstaan van het euvel en de mo gelijkheden tot het verhelpen en voorkomen ervan wordt nog voort gezet. Het tweede-kamerlid Harmsen van s Boerenpartij heeft inmiddels schriftelijke vragen over deze kwes tie gesteld aan minister De Jong. Hij wil onder meer weten welke maatre gelen de minister in het algemeen denkt te nemen om dergelijke „af faires" te voorkomen. Gisteravond hebben Indonesische vliegtuigen boven zuid-Malakka ge vlogen, aldus maakte premier Abdoel Rahman van Maleisië vanochtend bekend. Na deze vluchten, boven La- bis. een plaatsje in Lohore, zijn drie gewapende Indonesische guerrilla strijders gevangen genomen. De pre mier was er niet zeker van of deze mannen waren neergelaten, of dat zij een restant vormden van een groep, die vorige maand bij Pontian is ge land. Hij achtte het waarschijnlijk, dat gisteravond voedselvoorraden en munitie waren afgeworpen voor de Indonesiërs in het oerwoud. Kamp bewoners uit het desbetreffende ge bied hadden het afwerpen gezien. (Van onze Amsterdamse correspondent) Precies een jaar nadat in de metaalindustrie in het Amsterdamse havengebied de onrust ontstond, die van grote invloed is geweest op de laatste loonronde, zijn opnieuw acties op grote schaal be gonnen. Nadat maandag en gisteren een derde van het achttienhonderd man tellende personeel van de Fordfa brieken staakte, ondervond gister middag het werk bij de Nederlandse Bok- en Scheepsbouw Maatschappij ernstige vertraging. Bijna duizend arbeiders trokken na de lunchpauze in een demonstratieve optocht van de westelijke naar de oostelijke werf. De actie had het doel de looneisen te onderstrepen, die een los van de vakbonden staand comité had ge formuleerd. Deze betreffen een ver hoging van het uurloon van vier procent, dat volgens het actiecomité door de ondernemingsgewijze diffe rentiatie zou kunnen worden gege ven. en het terugbrengen van het werknemersdeel van de ziektewet premie van 3,6 procent tot 1 pro cent. Ondenkbaar Hoewel de directie van de N.D.S.M. niet in onderhandeling is getreden met het comité lijkt- inwilliging van eisen ondenkbaar. De lonen in het bedrijf zijn reeds hoger dan de metaal c.a.o. voor schrijft en de N.D.S.M. wordt door looncontroleurs danig in het oog gehouden. In september vorig jaar was het deze scheepswerf, die door het toekennen van een premie voor het vervroegd afleveren van een Zweedse tanker de lont in het kruit man de lonen stak. De drie Laotiaanse prinsen hebben elkaar gisteren voor het eerst sedert hun verblijf in Parijs ontmoetVan links naar rechts prins Soevanna Phoema. premier en leider van de neutralisten, de Franse minister van Buitenland se Zaken. Couve de Murville. prins Soephanoevong. de com munistenleider en de rechtse 4prins Boen Oem. Een andere verdelng van de ziek tewetpremie, waarbij de werkgever zijn aandeel zou moeten vergroten was dezer dagen onderwerp van lan delijk overleg tussen vakbonden en werkgevers. Er werd toen geen over eenstemming bereikt. Bij de N.D.S.M. werken 3600 men sen. De duizend die aan de demon stratie deelnamen, gingen later op de dag weer aan het werk. Vanochtend zijn ruim 200 arbei ders van de N.D.S.M. niet aan het werk gegaan. De directie heeft beide leiders van de actie, de bankwerkers B. Meester en J. Herders geschorst en hen de toegang tot de werf ont zegd. Beiden zijn lid van de onder nemingsraad voor de zogenaamde „vrije lijst". De heer Meester is voorts lid van de Amsterdamse ge meenteraad voor de C.P.N. Aan de demonstranten is meege deeld, dat de niet gewerkte uren niet zuJlen worden uitbetaald en dat ieder die aan deze acties deelneemt bovendien zal worden gestraft met de inhouding van een uurloon. Uit het Leidsch Dagblad van 2 Sept. 1864: De heer W. Suringar, di- recteur van den acad. kruid tuin alhier, heeft gekregen eenige aardappelen die aan den stengel boven den grond zijn gegroeid. Deze aardappe len zullen in den hortus ge poot worden. De Gemeenteraad v. Zie- rikzee heeft in zijn zitting van 26 Aug. besloten een schip met zoet water te laten ontbieden, om in het be- staande gebrek aan water al daar te voorzien.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1