Morgen begint het feest van de LEIDSE middenstand Nog meer attracties op de Leidato i Artiesten rijden mee in reclame-optocht S5SÏE 'prïïS: Kodak Eerstejaarsdagen van Leidse Universiteit Dr. J. de Nobel wordt buitengewoon lector Vesalius - herdenking Mj 400ste sterfdag Vernield... Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hOOfdpijn! Neem direct Rheumin Films van deze weeh in Leiden -« Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 augustus 1964 Tweede blad no. 31350 I Het Leidatofeest gaat morgen i i beginnen. - De opening van de grote mid- I denstandstentoonstelling, die tot I en met zaterdag 5 september ir de Stadsgehoorzaal wordt ge houden, zal 's morgens om tien uur door de burgem. van Leiden jhr. rar. F. H. van Kinschot, i worden verricht. Het publiek zal 1 om twee uur 's middags worden toegelaten, op welk tijdstip ook de reclame-optocht van start gaat. In deze optocht, die van het Stationsplein vertrekt, rijden de artiesten van deze dag Willeke Alberti, Rita Corita en I het Cocktail Trio. Met het or kest van Tonny Schifferstein treden deze artiesten zowel za terdagmiddag als zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal op. Als extra attractie zal in de avond uren Shirley op het podium verschy- Aan de reclame-optocht nemen on geveer vijftig met bloemen versierde +-n»~TT'ill ar Hrip drie zullen lopen K. de Sint Francis- drumband. De route, die de op- bedrijfsauto's deel, terwijl muziekkorpsen m~ en G., De Burcht Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft ze. Zeer grote keuze Op het graveren kunt u wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange service. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN MarJolUn. dr van W. de Ru Ouwerkerk; Engel C. F. M. Guljt en VUefand; Caroline Jannetje Anto- der Heijden Honsbeek; René, zn van M. va Berg en K. Flippo; ,9or^ells, Johannes Wilhelmus, zn van J. A. van Es en A A. Verhart; Pleter Paul. zn van E. H. Fumée en A. C. van Andel; Cornells Jan Alexander, zn van P. S. A. Minnes H. R. M. A. Borghans; Monica Joanna Hendrika. dr van G. A. Tel- kamp en T. G. M. Zandbergen^ Eric Schlagweln i i N. Taverne der Walle; Nlcolaaa. en E. C. Stigter. GETROUWD J. C. Bekkering en H. van der Schil den; J. Ravensbergen en J. C. van Kooperen; A. van Tol en N. C. J. van der Spek; H. Vonk en S. Dhalganjan- slng; H. A. Robbers en M. P. van den Burg; L. J. M. Waaljers en M. A. van Ulden; J. C. Bavelaar en W. van Schoonderwoerd den Bezemer; D. G. Verboon en E. Bernard; A. Wijsman en C. G. Verberg; J. Bennlng en A. P. van den Berg; A. A. Veerman en M. J. Trouwee; B. M.JB. Rijlaarsdam en A. _i der Reek, 57 Jr, r Niet, 12 Jr; J. Grimminck, 73 jr, i volgen. In het Leidato-programma is ook een filmvoorstelling ingelast. Elk uur zullen er namelijk in de stem kamer van de Stadsgehoorzaal kleu renopnamen van de Blue Angels, het stuntteam van de Amerikaanse lucht macht, worden geprojecteerd. De jeugd van twaalf tot zestien jaar ten slotte kan meedoen aan een fotowed strijd. De jongelui die hieraan mee willen doen. krijgen een camera gra tis in bruikleen. Zij moeten zes opnamen van de reclame-optocht maken en zes an dere, willekeurige, foto's. De win naars mogen de earner tocht zal volgen, gaat door vrijwel de gehele binnenstad. Onmiddellijk na deze reclame-op tocht gaan ook de Leidato-treintjes, waarvoor een halfuur-dienst is inge steld, door de stad rijden. De halte plaatsen zijn herkenbaar aan de hal teborden in de Leidse kleuren. Nieuwe attracties Wat de Leidato zelf betreft, er zal door enkele standhouders 'n gesloten tv-circuit worden aangelegd, waardoor het mogelijk wordt om in alle zalen van het gebouw het optreden van de artiesten te volgen. Bovendien zal er Watersteeg, Hooigracht, Pelikaan- w straat, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, de quiz voor het publiek, die elke t Beestenmarkt, alw- middag, behalve woensdag en zater- ontbonden. Route Leidato Reclame-optocht Een överzicht van de Leidato welke op het ogenblik in de Stadsgehoorzaal wordt opge bouwd. Op de hoge stellage zul len een week lang artiesten ver schijnen en op de balkons kan het publiek gezellig zitten. (Foto L.D./Holvast) zij de bekroonde foto's hebben ge maakt, houden. Al deze attracties zyn nog op het laatste ogenblik aan het feest van de Leidse middenstand toegevoegd. Warwinkel KENNERS KOPEN FILMS Knalpotridder „Dat is weer zo'n knalpotridder", constateerde de Officier en Justitie bij de Haagse politierechter in de zaak tegen een 18-jarige schilder uit Lei den, die op de Breestraat met veel lawaai zijn komst aankondigde. Dat was een kwade daad, want de bromfiets was niet eens zijn eigen dom; hij had die weggenomen. niet helemaal, want de schilder stond terecht wegens joy-riding, doch Het verstek gaan. De Officier vorderde f. 100.boete en een week gevangenisstraf voor waardelijk. De rechter vond het ritje met f 100— boete voldoende bestraft. Van 8-10 september Gedurende de eerste dagen van het nieuwe academiejaar staat de Leidse Universiteit ge heel in het teken van de aan komende studenten. De traditio nele eerstejaars-dagen, die als steeds in opdracht van de uni versitaire autoriteiten door de Vergadering van de Leidse Stu denten Faculteiten worden ge organiseerd. vinden dit jaar olaats op 8, 9 en 10 september. De rector magnifucus heet hen persoonlijk welkom. Zij worden inge schreven in het Album Studiosorum, hoogleraren en leden van de weten schappelijke staf vertellen uitvoerig over de gekozen studie; met hen en met toekomstige studiegenoten is kennismaking mogelijk. Ook de ver schillende studentenorganisaties staan klaar voor het verstrekken van in- en voorlichting, terwijl de studenten decanen. -pastores en -artsen over aard en doel van het werk een uit eenzetting geven. Voorts staan op het programma sportdemonstraties en een avond in de Stadsgehoorzaal onder auspiciën van het Leids Aca demisch Kunstcentrum. Voor experimentele natuurkunde Bij K.B. Is dr. J. de Nobel benoemd tot buitengewoon lector in Leiden in de wiskunde en natuurwetenschap pen om onderwijs te geven in de ex perimentele natuurkunde. Dr. J. de Nobel, die in 1909 te Vel- sen is geboren, bezocht de hbs in zijn geboorteplaats. Vervolgens studeerde hij met een onderbreking voor het vervullen van zijn militaire dienst plicht, natuurkunde aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1936 het doctoraal examen aflegde. Na veel Jaren onder meer bij het middelbaar onderwijs werkzaam te zijn geweest, keerde hij naar Leiden terug als wetenschappelijk medewer ker van de stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie. Van 1958— 1959 vervulde dr. De Nobel, die in 1954 te Leiden was gepromoveerd op Overdracht van de reclame-optocht De route als volgt; Stationsplein, Stationsweg, Steen- de stoet wordt Prof. Dankmeijer uitgenodigd als spreker te Brussel Van 19 tot 24 oktober a.s. zal te Brussel een herdenking plaatsvinden van Andreas Vesalius, de grondlegger der wetenschappelijke ontleedkunde, die 400 Jaar geleden, terugkerend van een reis naar het Heilige Land, op het eiland Zante stierf. Door een comité, gevormd door ge delegeerden van de Belgische Acade mies voor Wetenschappen en Genees kunde, onder voorzitterschap van prof. dr. C. Heymans, zal op 19 okto ber een herdenkingsbijeenkomst wor den gehouden. Daarvoor zijn niet - Belgische sprekers uitge nodigd prof. dr. G. Wolf-Heidegger uit Bazel, de stad, waar Vesalius' grootste werk „De humani corporis fabrica" (over de bouw van het men selijk lichaam» in 1543 werd uitge geven en prof. dr. J. Dankmeijer, hoogleraar in de anatomie en em bryologie aan de Leidse Universiteit. Professor Dankmeijer zal spreken over de actuele betekenis van Vesa lius' werk. In het kader van de herdenking vinden enkele wetenschappelijke sym posia plaats, o.a. over het humanisme uit de 16e eeuw en in de moderne tyd ver celbiologie. Bevestiging ds. Wagenvoorde Zondag 6 september heeft 's mor gens te 10 uur de bevestiging plaats van ds. M. Wagenvoorde als predi kant voor bijzondere werkzaamheden voor de Leidse Hervormde Gemeente. Als bevestiger zal optreden de prae- ses van de centrale kerkeraad ds. P. Kloek, terwijl de vice-voorzitter van de Ver. van Vryz. Herv., dr. J. L. Springer, een woord zal spreken. Ds. Wagenvoorde hoopt zijn intree- preek diezelfde dag te houden, des namiddags te 3 uur in de W. de Zwij- gerkerk te Oegstgeest. 31 december 1514 geboren als van de hofapotheker van de keizers Maximiliaan en Karei V. Hij stu deerde te Leuven, Montpellier Parijs. De grote verdienste van Vesalius is, dat hij de werkelijke menselijke anatomie op de voorgrond plaatste en daardoor een bijdrage leverde ook op dit gebied het onderzoek vai natuur ingang te doen vinden. 1536 gaf Vesalius anatomische lessen in Leuven, werd later hooglera: Padua. In de periode dat hij daar werkte 1540 -1549verscheen de reeds genoemde, uit zeven delen beslaande studie „De humani corporis fabrica". Daarin trachtte hij alle organen als bij de levende mens in zijn nat lijke houdingen weer te geven, korte tijd versohenen in verscheidene talen verkorte uitgaven van deze baanbrekende studie. De opvattingen van Vesalius wekten veel prolesten, zo zelfs dat hij beschuldigd werd van godslastering en vivisectie en zijn anatomische arbeid opgaf. Hij werd lijfarta van Karei V en Philips II, hetgeen hem bescherming tegen de inquisitie bood. In 1563 ondernam hy een pelgrimstocht naar Jeruzalem. Op de terugreis leed hij scl ipbreuk op 't eiland Zante, waar hij op 2 ok> tober 1564 bijna 50 jaar oud ir eenzaamheid is gestorven. E>arts0rrs Nu de nieuwste kleuren K L AAjSj SENS rectoraat In de Stadsgehoorzaal wordt intus sen koortsachtig gewerkt aan de op bouw van de zevenenvijftig stands. Uit de grote bedrijvigheid blijkt wel dat de met veel energie geladen mid denstanders alles op alles zetten om voortreffelijk mogelijk voor de dag te komen. Zij hopen uiteraard vurig, dat het motief van de Leidato „Koopt in Leiden", begrepen zal den. Nog is het in alle zalen vai grote gebouw een warwinkel var o mogelijke tentoonstellingsmaterialen. kunde. Prof Kuênen, "die het" afge- Het rectoraat van de Leidse Uni versiteit zal op maandag 21 sep tember in een te drie uur beginnende bijeenkomst in de Pieterskerk door prof. dr. W. den Boer worden over- het gedragen aan prof. dr. D. J. Keu- hoogleraar in de algemene dier morgen by de opening zal het lopen jaar is opgetreden als secreta- Leidato-bestuur deze groots opgezet- ris van de academische senaat te expositie ongetwijfeld met trots wordt in die functie opgevolgd door de klant, die immers nog altijd prof. dr. J. Dankmeijer. hoogleraar de anatomie en embryologie. koning is, kunnen presenteren. raturen", als eerste een gast-lecto- raat voor natuurkunde aan de Rut gers University. New Brunswick (New Jersey, U.S.A.). Sinds 1962 is dr. De Nobel docent in de experimentele natuurkunde. Dit docentschap is thans omgezet in een buitengewoon lectoraat. Behalve zijn proefschriften heeft dr. De Nobel veel gepubliceerd in vaktijdschriften. Wij hebben in ons blad van giste ren kritiek geleverd op enkele gebre ken, die het nieuwe zwembad aan de Voorschotcrweg op het ogenblik ver daag meegedeeld, dat het bestaande ongerief een gevolg is van de (te) vroege openstelling van het bad. Met de nadering van het vakantieseizoen heeft men het bad voor het publiek opengesteld, hoewel het voor een goed gebruik eigenlijk nog niet gereed was. Wanneer het zwembad in de laatste helft van september wordt gesloten, zal er verder aan worden gewerkt. Bijzondere aandacht zal dan ook worden besteed aan de drainering, die op dit ogenblik inderdaad te wen sen overlaat. Wat de zitbankjes in de kleedhokjes betreft, deze zyn o schande door de jeugd vernield en daarom voorlopig verwijderd. De (houten) plankjes zullen een kleine constructiewijziging ondergaan, waar door zy niet zo gemakkelijk meer kunnen worden beschadigd. Het vol gende seizoen zal het allemaal in orde zijn, zo verzekerde men ons. Met deze verzekering voor ogen mag men van beschaafde (jonge) Leidenaars verwachten, dat ook zij alle moeite zullen doen om het bad in goede conditie te houden. De eerstejaars-dagen vangen aan op 8 september te 10.30 uur met een plechtige bijeenkomst in de Pieters kerk. waar achtereenvolgens zullen spreken de voorzitter van de ge noemde studentenorganisatie, de heer H. D. Tjeenk Willink, en prof. dr. D. J. Kuenen, rector magnificus voor heb Academiejaar 19641965. Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 68 ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! Kankerbestrijding een verplichting Ieder jaar sterven by na 20.000 Nederlandsers aan kanker, een van de vijf Nederlanders sterft aan deze ziekte. Moeten wy ons hierby neer leggen en dit als onvermydelyk ac cepteren? Dank zy het speurwerk In labo ratoria en ziekenhuizen kennen wy vele factoren, die een rol spelen by het ontstaan van kanker, zyn we ge- informeerd over het gedrag van vele kwaadaardige gezwellen en is het mogelijk de ziekte te diagnostiseren in een stadium waarin genezing nog mogeiyk is. Kanker preventie en kanker genezing is geen utopie. Dit vergt geld en enthousiasme. De materiële steun van de gehele Nederlandse bevolking is noodzake lijk. Het stelt degenen, die kanker onderzoek tot hun levenstaak ge maakt hebben in staat hun werk op hoog niveau te verrichten, de in spanning van het gehele volk legt hun een verplichting op. De ver plichting gebonden aan een natio nale zaak. In 1962 was het Koningin Wilhel- mina Fonds, dank zy mede Uw bU- drage, in staat de Nederlandse cen tra waar kankeronderzoek en -be handeling van kankerpatiënten plaats vindt met ruim twee miljoen gulden te steunen. De Leidse ge meenschap heeft zich steeds van haar goede kant laten zien. Vorig jaar bedroeg de opbrengst van de collecte ruim twaalf duizend gul den, een record in de geschiedenis van de Leidse afdeling van het Ko ningin Wilhelmina Fonds. In de komende week ontvangt U per post een zakje, dat in de loop van de week wordt opgehaald. Op zaterdag 5 september heeft de straatcoliecte plaats. Zy die bereid zyn op deze dag te collecteren kun nen zich opgeven in het gebouw van de Raad van Arbeid. Breestraat 127, op vrydag 4 september tussen 7 en 8 uur nam. Een verrukkelijke idiote oliedomme B. B. LUXOR Een andere Brigitte Bardot dan anders in de spionage- film „Een verrukkelijke idiote" („Une ravissante idiote): ditmaal niet als verleidelijke vampier, maar als een onnozel en giechelend meisje, een genre dat haar overigens ook uitnemend ligt. Tezamen met de sympathieke An thony Perkins, beleeft zij in deze in Londen met veel „dophoeden" opge nomen film talloze verwikkelingen rond het dossier „Lawine". Daarin is een plan der Westerse mogendheden tyd de Harry Campton, van Russische af- komst, is in communistisch vaarwa ter terecht gekomen en krygt van zijn onbekende opdrachtgever het bevel dit dossier te stelen. Hy heeft Penny (Brigitte Bardot) leren ken nen en is op slag op haar verliefd geworden, wat wel te begrypen is. Tezamen met haar gaat hy op zoek naar het dossier, dat veilig verborgen is in de brandkast van sir Reginald Dumfrey, chef van het bureau van de Britse Admiraliteit. Hoe nu deze geschiedenis verloopt, het dossier is het wel het „echte"? telkens wordt weggenomen en telkens weer terugkomt, totdat het eindelijk nog veiliger opgeborgen wordt, vertelt ons dit vlot geregisseerde en gespeelde verhaaltje, waarin de verrassende wendingen elkaar afwisselen. Het geeft een oliedomme maar doodeerlijke Brigitte Bardot te zien, die achteraf lang niet zo dom biykt te zyn, als aanvankelijk gedacht werd. Enfin: Harry Campton mag zijn Penny tenslotte in de armen sluiten, iets, wat men van den be ginne af aan al had kunnen ra den. Deze film is een gezellig diver tissement voor de zomer, zonder eni ge pretentie. CAMERA Margaret Rutherford het onooglijke, dappere dametje dat gaarne aan de oplossing van moordpuzzles arbeidt is zo lang zamerhand niet meer weg te denken uit de Agatha Christie-thrillers. In „Moord in galop", gebaseerd op het boek „After the funeral", steekt zij haar neus in een moordzaak, die er aanvankeiyk in het geheel niet als zodanig uit ziet. De overleden of vermoorde man was tydens zyn le- Hilllllllllllllll llllllllll I li I li li i mi n nu m nn ,Irma' negentiende week TRIANON Irma la douce' het Paryse vrouwtje van lichte zeden, dat door een naïve politie man uit „het leven" wordt gehaald, is haar negentiende week in Leiden ingegaan. Op het witte doek wordt zy tot leven gebracht door Shirlev MacLalne onder regie van Billy Wilder. „De val van Rome" LIDO „De val van Rome" geeft een in menig opzicht verantwoord beeld van de oorzaken, welke tot de ondergang van het Romeinse impe rium leidden. Uit onze breedvoerige bespreking van verleden week heeft men kun nen opmaken, dat hier sprake is van een spektakelstuk, evenwel toch ook met diepere achtergrond. Voegt men daarby het te waarderen spel der hoofdvertolkers, onder wie een Sophia Loren en een Alec Guinness, dan is door middel van deze ruim drie uren durende film een avond van film genot gewaarborgd. Fernandel als de „geschifte koning" STUDIO Fernandel en Gino Cer- vi een bekend duo uit de Don Ca- millo-fllms hebben elkaar ook ge vonden in deze Franse rolprent, die onder regie van Pierre Chevalier tot stand kwam. Uitgangspunt daarbij was de dagdroom van een roman tisch jongetje, dat zyn vader (Fer nandel) de mantel van Koning Dago- bert omhangt, zyn moeder tot diens eerste vrouw uitroept en mooie meis jes uit de omgeving tot diens overige drie vrouwen. Het jongetje zelf wordt het zoontje, dat Koning Dagobert in een strijd met zyn broer op de troon van Reims wil zetten. Gino Cervi mag in die droom de rol vertolken van raadsman St. Eloy, die o.m. het buskruit uitvindt. De jongensachtige fantasie slaat op hol. terwyl Ivanhoe zijn edele avonturen breed op het televisie scherm uitmeet. Dat geeft de regis seur de vrijheid Koning Dagobert uit het historische licht te halen en hem wat van Sir Walter Scotta ridder- zonder-vrees-of-blaam mee te geven, In dat vreemde mengelmoesje van heden en onbepaald verleden voelt Fernandel zich als een vis in zijn ele ment. Koning Dagoberts weg naar Reims is geplaveid met talryke val strikken. Maar of dat nu een fatale vrouw of een gehuurde moordenaar is. Fernandel is ze in al zyn naiviteit steeds te glad af. Daarby spelen zich soms vermakelyke taferelen af. Maar het geheel gaat een beetje mank aan gebrek aan tempo. Voor de liefheb bers van Fernandels grollen en grap pen zal dat echter wel geen bezwaar zyn. Nog een week: THE BEATLES REX De Beatles-fans hebbben het gewonnen, zy zyn in zulke dikke drommen naar het theater aan de Haarlemmerstraat gekomen, dat zy de directie hebben gedwongen nog een weekje aan de vertoning toe te voegen. We schreven het vorige week al: de muziek is pittig en leuk, de Beatles zyn aardig, maar het ver haaltje is nogal magertjes uitgeval len. Maar ja, daar ls het de fans niet om te doen. zy komen voor de Beat* les: yeah, yeah, yeah

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3