OOK UW AUTO MOET WEKELIJKS IN BAD IIP TRIO VW 1200 ook als combi BOOT RQXY jagraag! Welke automerken prefereert men nu? PERSOONLIJKE LENINGEN .Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 augustus 1964 Vierde blad no. 31349 Van wegen, wagens, wielen en wat - ei - zo - bij - komt Persoonlijk vinden we het een vervelende geschiedenis, die dafc wekelijkse wasbeurt van de wagen en U moogt het gerust weten ""ocol,ru al is het geen voorbeeld ter navolgingdat wij, „als het effe kan" er graag een weekje bijsmokkelen om onze vierwieler in het bad te stoppen. Maar aangezien men de garageman ook maar matig gelukkig maakt met het opknappen van zo'n spoelkarioeitje, al is het dan voor idem heel heitjes, maak, je telkens je eigen borst maar weer nat tijdens i dergelijk bevochtigingsproces van het stalen corpus van je voertuig. Zij \et dan in het prettige besef, dat je met deze dubbele natmakerij een Lardig bedragje in je portemonnee kunt houden. Trouwens we zouden deze Cem- i-neigingcn nog niet eens zo con- ijuent doorvoeren, ware het niet, 1 psycholoog den volke kond eft gedaan van de stelling, dat n automobilist het beste kan oordelen aan het uiterlijk van wagen. En deze uitspraak geeft bij het terdagochtend-dubben van wèl of et vaak de doorslag naar het wél. wie staat er nu graag zo enlyk voor de hele buurt te kijk sloddervos of viespeuk? Onderkant ons het aanlokkelijke voordeel, dat we de onderkant kunnen vergeten onder het motto: „Daar wonen toch geen mensen". Wij biechten die zonde zo eerlijk voor u op, opdat ons gestrand schoonheidsstreven voor u een baken mag zijn, want de prut, die zich daar aan de onderzijde ophoopt, mag echt wel eens weg, hoe zeer bittac of tectyl daar ook in de bres staan tegen corrosieve aanvallers. Evenmin als u zelf wacht met in het bad te stappen totdat de poriën zich zo met vuil hebben opgehoopt, dat u zonder schmink voor het knechtje van Sinterklaas zou kun nen spelen, evenmin moet u wachten met het afspoelen van uw auto, tot- Afstelling koplampen Het Juist afstellen van de koplam- geen hekenstoer. Met de mo- =[lerne garage-uitrustingen is het zelfs een heel simpele zaak geworden. En toch kan het gebeuren dat een automobilist, die denkt zijn lampen piekfijn te hebben afgesteld, van zijn tegenliggers een seintje krijgt met het dringend verzoek te willen dimmen. De verklaring hiervoor is vrij eenvoudig. Meestal worden de koplampen afgesteld als er niemand in de auto zit, of t en hoogste de bestuurder. Bljjft het bij deze enkelvoudige bezet ting op de weg dan zullen er wel geen klachten komen van het tegenverkeer, maar neemt zo'n argeloze bestuurder een paar zwaargewichten op de achterbank mee dan gaat de wagen zodanig achterover hellen, dat de koplampen over de schreef gaan en het tegenverkeer inderdaad verblinden. Bestuurders, die vaak meer medepassagiers hebben, laten dan ook wel eens de koplampen afstellen by volbelaste auto. Zit de man er nu alleen in, dan heeft hij weliswaar niet de maximaal verlichte afstand, maar hij heeft ook geen gesputter van tegen liggers als hy zijn wagen heeft volgeladen. Waar zit het olielek? Kyk maar eens op de garagevloeren en op de wegbedekking langs het trottoir, olie hier en olie daar, want waar langdurig auto's hebben geparkeerd, is in de loop der jaren heel wat olie weggelekt. Hoe kunt u op zo'n reeds getatoueerde vloer nu ont dekken waar het jongste olielek van uw wagen zit? Eenvoudig door 's avonds een stuk schoon papier onder de wagen te leg gen. U ziet dan de volgende ochtend meteen aan het papier, waar ongeveer de olieklepel hangt. Parkeert u in de open lucht dan verdient het wel aanbeveling het papier met wat zwaars te verankeren, zodat de wind uw controle-apparaat niet kan doen verhuizen en zet er dan voor alle veiligheid een paar krijtstreepjes by voor het geval al te hulpvaardige jeug dige buurtgenootjes zich met uw experimenten gaan bemoeien. De klop op de uitlaat Nee, dit wordt geen vervolg op Ina's roman, want de Klop op de Deur suggereert, dat iemand wil worden binnengelaten en het gaat hier om de uitlaat, waar de meeste automobilisten maar bitter weinig aandacht aan schenken en toch is dit on derdeel van veel belang voor een juist functioneren van de motor. Bovendien kan zo'n uitlaat gevaariyk worden als er door een gat of spleet uitlaatgassen, die zeer giftig zün, tot het interieur doordringen. Na zekere tyd zetten zich in het uitlaatsysteem verbrandings resten af, die tenslotte de uitlaatgassen ten zeerste in hun loop gaan hinderen. De motor gaat dan slechter trekken, het aanslaan wordt bemoeilijkt en nog tal van andere motorkwalen liggen er aan ten grondslag. Dan is het de hoogste tijd, niet om het café te ontruimen, maar wel het uitlaatsysteem. Desnoods kan men zelf dit aamborstig geworden onderdeel al wat verlichting brengen door met een hamer voorzichtig het hele systeem te bekloppen (maar dan niet rechtstreeks maar met een dun plankje als tussenvoegsel). Radicaler is echter om een garage met de reiniging te be lasten, die het hele systeem, in het bijzonder de uitlaatpijp, op vakkundige wüze uitbrandt. kameleontische kleur - wisseling heeft ondergaan. Want het gaat er niet om, of uw wagen nog toonbaar uitziet, maar het s hoe dun de laag ook is, moet gere geld worden verwijderd. Stof is meiyk een even grote vijand va lak als water van vuur. Het bestaat vaak uit heel fijn zand. Stof Het ls soms verleidelijk, vooral als men de auto juist de vorige dag flink heeft omgespoeld, om zo'n heel dun laagje, dat ogenschijnlijk n teloos kan worden weggewist, met een droge doek af te stoffen. Doe dit nooit, want het fijne zand fungeert dan als schuurmiddel, dat eerst minuscule voortjes in de be schermende waslaag en daarna ir de lak trekt. Het zijn deze voor hel blote oog niet waarneembare grep peltjes, die door de invloed van re gen, wind en zon steeds dieper wor den uitgebaggerd, zodat de tand des tyds in deze groeven tenslotte gemakkelijke startpunt vindt aan de stralende schoonheid var vervoermiddel te gaan knagen. By het gevecht met stof moet daarom eerst water, hoe meer hoe beter, in de stryd worden geworpen. Met emmertjes vol gaat het. maar de stof strategen prefereren de wa terslang. waar dit mogelijk is. En als het spoelteohnisch mogelyk is, overtuig u dan ook of de gemeen teverordeningen geen halt toeroepen aan een dergeiyke schoonmaakpro cedure op de openbare straat, i anders trommelt de Justitie u heitjes neg uit de porte- Valt er geen politionele actie te vrezen, dan stropen we de mouwen op voor het begin van de strijd. Eerst spoelen we van onderen, waarbij de holten van de spatbor den niet vergeten mogen worden, waar zich kilo's vuil kunnen opho pen. Daarna krijgt de carrosserie 'n beurt van boven naar beneden. Temper de straal, want anders wor den de stofdeeltjes met zoveel kracht langs de lak gespoten, dat we toch een schuurwerking krijgen. De straal moet niet rechthoekig, maar scheef op de lakvlakken worden gericht, opdat het vuil sneller verdwynt en niet van de ene plaats naar de an dere wordt gespoeld. Geen ruiten Men kan ook een borstel op de slang bevestigen, maar deze dient herhaaldelyk te worden uitgespoeld, omdat het vuil zich daarin ophoopt en anders steeds over het lak blijft meeslepen. Noodzakelyk is zo'n bor stel echter niet, men kan ook in de ene hand de slang houden en in de andere een zachte spons, die men losjes over de nat gemaakte carros serie beweegt. Tevoren moet echter het ergste vuil met de slang worden weggespoeld. Bespaar echter de zyruiten de waterstraal om binnendringen van water in de portieren te voorkomen en richt hem evenmin op de portier- sloten. Beter nog is ze even tegen indringend vocht te beschermen met een stukje plakband. Natuurlyk moeten de vensters ge sloten zyn en het verdient ook aan beveling de motor met een doek af te dekken. Wie de wasbeurt correct wil doen, heeft eigenlyk drie spon- nodig, één voor de ramen (want Ls dikwijls met siliconenwas in gesmeerd en siliconen dienen angst vallig van de ruiten te worden ge weerd, omdat ze het uitzicht ver troebelen), één voor de grote lak vlakken (die meestal niet zo veront reinigd zijn) en één voor de vuilste stukken (wielen, treeplanken enz., die nog wel eens olieachtige be standdelen van het wegdek opvan gen, of een vettige aanslag van die- selwalm krijgen). En by deze drie attributen behoort het nadro- Men kan hiervoor echter ook paar oude, zachte handdoeken dere bewaart men voor de slotfase van het nadrogen. Dat gaat wonder lijk snel, vooral als men met z'n tweeeën ls. Wassen in felle zonneschyn is even schadeiyk als tydens vorst. In beide gevallen kunnen er haarscheurtjes in de lak ontstaan, die het de corro sieve agressors gemakkeiyk maken him slag te slaan. Een geregelde wasbeurt ls een be houd voor uw wagen en by slecht weer ls het noodzakelijker dan by mooi weer, maar hoe dikwyis u ook wast, toch zult u ook aan het poetsen moeten bUjven, maar dat is een ander verhaal. Praatpalen staan er nu gekleurd op De draadloze meldzuilen op de Ryksweg Arnhem-Den Haag in de omgeving van 't Utrechtse verkeers plein Oudenrijn, die zo langzamer hand onder de naam praatpalen meer bekend zyn, krijgen een verfje. Half mei- is de proefneming met de tien praatpalen begonnen. De in richting was provisorisch. Met name bleek al spoedig, dat de gryze kleur van de palen in het landschap wei nig opvalt. De palen zyn daarom nu beschilderd met blauwe en witte ringen, zodat ze wat beter zichtbaar zyn geworden. Dat betekent o^ gens geenszins, dat ze deze kleur ook behouden, want de proefneming is nog niet afgelopen. De ervarin gen tot nu toe zyn volgens de Rykspolitie heel gunstig. De ont vangst is storingvrij en het aantal meldingen by de Rykspolitie is vrij groot. De gemeentepolitie in Utrecht ontvangt minder meldingen, maar het is mogelyk, dat daarbij de aan wezigheid van enkele benzinestations met-telefoon in de directe omgeving van het Utrechtse verkeersplein van invloed is. Juist ais man kun je dat zo waarderen I Een lekkere Amerikaanse sigaret RADIO TELEVISIE GANGETJE TEL.23005 Vergelijking Uit het lijstje van de tien meest verkochte personenautomerken, dat in ojis land vrij constant is, al wisselt de volgorde nog wel eens, heeft Peugeot de tiende plaats moeten afstaan aan Vauxhall, die sinds de introductie van de Viva snel naar boven is geklommen Van de bovenste tien hebben zich slechts vier gedurende de laatste drie jaren op dezelfde plaats kunnen handhaven, nl. Volkswagen als no. 1, Opel als no. 2, Fiat als no. 4 en Simca als no. 8. Dit blijkt uit de RAl-verkoop- statistieken, die de RAI bijhoudt de hand van de uitgifte van kentekenbewijzen voor nieuwe personenauto's (inclusief combi natiewagens). Na de totale cyfers over het eer ste half jaar 1964, die een record aantal van 132.956 aangaven 1963 97.913, in 1962 82.110 1961 68.639», hetgeen bijna een dubbeling in vier jaar tijds betekent zyn nu ook detailcyfers bekend geworden. Een vergelijking van deze cyfers in de laatste drie jaren kan n goed beeld geven van de invloed die de lancering van de .Europese Telkenjare benut de Volkswagen fabriek in Wolfsburg de zomerva kantie om de produktielynen gereed te maken voor detailwijzigingen aan de Volkswagens. Dit gebeurt nu al meer dan 15 jaar. Hoewel de huidi ge VW 1200 in grote lynen nog pre cies op de oorspronkeiy ke wegtor lykt, zyn er van de honderden on derdelen nog geen tien stuks in hun eerste vorm of hoedanigheid aan wezig. gingen die echter geen invloed op de prys hebben gehad. Een niet overbodige verbetering was het ver groten van het glasoppervlak met 15%, waarvan vooral de achterruit profiteerde, die met een vyfde deel werd vergroot, waardoor de dode hoek veel kleiner werd. Ook de zyruiten en de ventilatie- raampjes werden groter en de voor ruit kreeg een licht gebogen vorm. Bovendien kreeg de VW 1200 meer het karakter van een combinatie wagen, doordat de leuning van de achterbank geheel kan worden neer geklapt. By de bezetting van twee personen levert dit een drievoudige vergroting van de bagageruimte op, die geheel met tapytstof is bekleed (zie foto). Voor de VW 1500 zyn de wyzigin gen slechts zeer summier. Zo werd de leiding van de benzinetank wat verbreed en het S-model kan bogen op wat veranderde toetsen op het instrumentenbord. heeft gehad. De beide G.M.-fabrieken twee Ford-fabrieken die dit karwei aan de man brengen, hebben thans een gezamenlijk marktaandeel van ruim 31 pet., terwijl dit twee jaar geleden nog beneden de 25 pot. lag. Opel boekte t.a.v. 1962 een voor uitgang van ruim 5000 stuks, voor- namelyk door de Kadett. Ford Keu len deed het met bijna 6000 stuks al niet minder, doch de Engelse Ford konden de Cortina-hausse van het vorig jaar niet voortzetten, toen ze van de 9de naar de 5de plaats steeg en ze moest dan nu ook weer een stapje terug doen naar de zesde plaats. Het debuut van Vauxhall in deze toplist memoreerden we reeds. Volkswagen, die het vorig jaar de pas moest markeren als gevolg van concurrentie der Amerikaanse „volkswagens" heeft zich met élan weer uit de impasse gewerkt en kon zelfs met een verkoopsstyging van ca. 6000 stuks haar marktaandeel weer een tikkeltje vergroten. By de verkoopsuccessen van alle andere merken kon Renault met pyn en moeite het aantal van het vorig jaar bereiken* Het Franse merk met het ruitembleem daalde dan ook van de derde naar de vyfde plaats. Het moest zyn plaats afstaan aan de Duitse Fords, die van de zesde naar de derde plaats opklom men. Fiat op de eervolle vierde plaats en Simca en Citroen resp. op de 8e en 9e plaats profiteerden op gere gelde wijze van de gestegen verko pen mee en hetzelfde geldt ook voor onze Daf, die de dalênde lyn van het vorige jaar in opwaartse rich ting omboog. De volgende cyfers hebben betrek king op de verkopen van de eerste zes maanden der betrokken jaren. Rectores magnifici uit geheel Europa naar Göttingen Van 29 september wordt' in Göt tingen (Duitsland) een conferentie gehouden van rectores magnifici of hun plaatsvervangers van de Euro pese universiteiten. Als waarnemer zijn o.m. uitgenodigd twee regerings vertegenwoordigers van elk land, aangesloten bij de „culturele con ventie" van de Raad van Europa. Voor Nederland zijn aangewezen mr. H. J. Reinink .directeur-generaal voor de kunsten en voor de buiten landse culturele betrekkingen van het ministerie van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen en dr. H. H. E. Ferrier, raadadviseur bij dit mi nisterie. Het hoofdthema van de conferen tie is de „eenheid van de universi teit". Onder meer komen aan de orde: de rol van de research in het universitaire onderwys, de vraag stukken. voortkomend uit het naast elkaar bestaan van universiteiten en hogere scholen, toelatingsproblemen sociale en financiële positie van de student), de verantwoordelykheid van de universiteit ten opzichte van zichzelf. Bovendien is er een z.g. statu ten- commissie ter vaststelling van het reglement voor de nieuw op te richten organisatie, „the standing conference of European Universety rectors and vice-chancellors". In plenaire byeenkomsten zullen twee redevoeringen worden uitge sproken, een door Denis de Rouge- mont en een door Lord Robbins, de voorzitter van de commissie, die kort geleden rapport heeft uitgebracht over de verniewing van het weten- schappeiyk onderwys in Groot-Brit- het slot van de conferentie de dertekening plaats vindt van het sta tuut van de „standing conference". Dan wordt ook het voorzitterschap, dat tot dan berust by M. Bouchard, rector van de universiteit te Dyon, de te kiezen voorzitter overge dragen. Cijfers Ford-Dld. Fiat Renault Ford-Eng. DAF Simca Citroën Vauxhall 6.167 4.195 4.450 14.481 12.339 6.897 6.978 5.578 5.002 4.971 20.097 17.626 12.614 12.231 9.264 7.851 7.320 6.711 6.640 3.377 V.W. Opel Ford-Dld. Fiat Renault Ford-Eng. DAF 7.5 5.7 Simca 5.1 5.1 Citroën 5.4 5.1 Vauxhall x x x Niet by de bovenste tien. 10.0 4.7 Advertentie ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS W W Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst Advertentie Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE DIENST VOOR KASBEHEER ER KREDIETWEZEN 10, IEL 20210 Jacht van Aga Khan liep op een rots Het jacht van de Aga Khan, de „Ameloun", is gisteren ten noorden van Sardinië op een rots by het eiland Sofia gelopen. Het vaartuig werd ernstig beschadigd en helt naar rechts. Prins Karim en zün gasten, onder wie prinses Margaret en haar echtgenoot lord Snowdon, moesten zich met reddingsgordels in veiligheid stellen. Een uur na de botsing waren zy allen aan land.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7