Nederland mobiliseert om neutraliteit te handhaven kunst kaleiöoscQop WAT „DE NIEUWE KOMEDIE" EN ARENS ZULLEN BRENGEN Dempingsplan Utrecht op losse schroeven Maar strijdkrachten speelden geen rol hij vele incidenten Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 augustus 1964 Derde biad no. 31349 (Van een onzer redacteuren) In de laatste week van augustus 1939, nu 25 jaar geleden, werd het duidelijk dat een groot Europees gewapend conflict vrijwel onvermij delijk was. Over een „tweede wereldoorlog'' werd nog niet gesproken, maar dat er strijd zou komen in Europa was wel zeker. Nederland verklaarde zich neutraal in het geschil tussen de Duitse tirannie en de kam pioenen van de democratie, Engeland en Frankrijk, maar ons land moest die neutraliteit achteraf bezien een onjuiste stellingname een substantiële basis geven. Op 24 augustus 1939, daags na de onderte kening van het monsterverbond van Moskou, werd in óns land de voormobilisatie afgekon digd, d.w.z. dat specialistische troepen in ac tieve dienst kwamen om een mogelijke alge mene mobilisatie vlot te doen verlopen. In sep tember 1938, ten tijde van de crisis om Tsjecho- Slowakije en het drama van „München" was een dergelijke voormobilisatie ook reeds van kracht geworden, maar het „peace for our time'' van Chamberlain had toen de gemoede ren weer gesust. Honderdduizenden naar hun posten In 1939 was die voormobilisatie de inleiding- tot een algemene mobilisatie, die op 28 augustus werd afgekondigd. De volgende dag meldden honderd duizenden zich bij hun opkomstcentra. De mobilisatie van onze strijdkrachten wilde niet zijn het vormen van een strijdmacht om deel te nemen aan het conflict, dat op uitbarsten stond, maar de vorming van een macht, die een werktuig zou kunnen vormen voor de handhaving van de voorgenomen strikte neutraliteit. Een onzijdigheidsverklaring zonder machtsmiddelen om deze na te leven was waardeloos. Soepel dank zij voorbereiding De mobilisatie verliep zeer vlot, mede dank zij het feit, dat de spe ciale diensten, die tijdeps de voor mobilisatie waren opgeroepen, hun taak efficient en soepel ten uitvoer hadden gelegd. Koningin Wilhelmina hield op de ving van een strikte neutraliteit de mogelijkheid eist, aan-de wil tot on zijdigheid de vereiste kracht te kun nen bijzetten. Nederland behoeft zich, zo zei de Koningin, van geen enkele zijde bedreigd te gevoelen, maar het moet tonen, paraat te zijn tegenover iedere uitzonderlijke ge beurtenis. KIJK en lees wat er 25 jaar geleden gebeurde SESAM GESCHIEDENIS VAN DETWEEDE WERELDOORLOG IN FOTO'S EN DOCUMENTEN land. In tegenstelling tot 1914 kon worden verwacht, dat de economische omstandigheden zeer moeilijk zouden worden voor een klein neutraal land tussen twee oor logvoerende partijen die de verre om geving van dit landje zouden beheer- erucjbiik op de 3£el sen. Niettemin moest besloten wor den. vele honderdduizenden te ont trekken aan het arbeidsproces, aan produktie, handel en verkeer. De eer ste gevolgen deden zich al de dag na de afkondiging van de mobilisatie voelen: het gehele spoor- en busver voer in het land voor particulieren en particulier vervoer werd verbo den. Het gehele vervoersapparaat moest voor de militaire concentra ties beschikbaar blijven. Inmiddels werd luitenant-generaal I. K. Reijnders tot opperbevelhebber van de strijdkrachten benoemd. Hij zou deze functie niet meer bekle den toen de Nederlandse strijdkrach ten zich teweer zouden stellen tegen de schaamteloze overval van de Duitsers in mei 1940. Er kwamen hamster-verboden, op 1 september werd de staat van oorlog ingevoerd, er kwamen aller lei beperkingen voor geldverkeer en persoonlijke vrijheid. Nederland, hoe onzijdig ook, voelde toen reeds de druk van de oorlog. Goede diensten Geheel in de geest van de neutra liteit, welke Nederland meende te moeten proclameren, richtten Ko ningin Wilhelmina en Koning Leo pold van België zich tot de tegen over elkaar staande partijen met een aanbod van goede diensten in een laatste poging, om een bloedig gewapend conflict te vermijden. Re delijke antwoorden kwamen niet binnen: de stellingen waren betrok ken, en de stem van enkele kleine neutralen legde geen gewicht meer in de schaal. Op 5 september, toen het conflict al het bloedige oorlogsstadium had bereikt, publiceerde de Nederlandse Staatscourant een verklaring, waar in de bijzonderheden en consequen ties van een strikte neutraliteit in het conflict nader werden omschre- Achteraf gezien lijkt het enghar- verklaring, die alleen een 'getekend uitstel van executie be tekende. Niettemin: op diezelfde dag vaardigde zelfs president Roosevelt van de machtige Ver. Staten officieel de neutralitentwet af, die zij het later in gewijzigde vorm deze grote mogendheid buiten de oorlog zou houden tot het moment, dat zijzelf in Pearl Harbour zou worden aangevallen, ruim twee jaar later en ruim een jaar nadat Ne derland het slachtoffer was gewor den van de Duitse agressie. Neder land heeft zich zo gezien weinig te verwijten gehad dat het niet inzag, dat neutraliteit de uiteindelijke vij and slechts helpen zou. Incidenten Het lag in de lijn van de politiek dier jaren, dat Nederland trachtte buiten het conflict te blijven. Het land handhaafde een strikte neutra liteit, zo strikt zelfs dat protesten tegen schending door de oorlogvoe rende partijen nauwelijks openlijk werden gepubliceerd. Tot het duidelijk werd dat Neder land direct bij het conflict betrok ken zou worden. Kort voordat Ne derland „onmondig" zou worden haastte de regering zich in een op 12 april 1940 gepubliceerd „Oranje- boek" een boekje open te doen over talloze schendingen van onze neutra liteit: 't Venlo-incident, grcnsschen- dingen door vliegtuigen, torpedering van de Sliedrecht, de ondergang van de Simon Bolivar ,de torpede ring van de Tajandoen, de vernie tiging van de Arendskerk en de Bur- gersdyk, de belemmering van de vrije vaart en talloze incidenten meer. Bjj geen van deze incidenten heeft overigens de gemobiliseerde Neder landse strijdmacht kunnen ingrij pen of een rol van betekenis kun nen spelen. De mobilisatie van 1939 heeft on getwijfeld veel territoriale inciden ten voorkomen, en bovendien ons land het recht gegeven, ernstig te protesteren tegen aantasting van de neutraliteit elders, vooral op zee. Niettemin heeft deze mobilisatie een zeer ernstige last gelegd op de redelijke ontwikkeling van het eco nomische leven, doordat honderddui- Rol van religieus gevoel in de kunst Over de rol van het religieuze ge voel in de kunst zijn op het vijfde in ternationale congres voor esthetica in Amsterdam voordrachten gehouden. Prof. dr. L. Flam uit Brussel gaf een karakteristiek van wat hij noemde de „kunstreligie" van de moderne Kiens. Deze vervangt de christelijke religie. Het verschijnsel hangt samen met de opkomst van de bourgeoisie, die de moderne subjectiviteit ingang heeft doen vinden", aldus prof. Flam. De moderne mens houdt er een religie op na van de „scheppende wil", hij heeft het geloof verloren in beschermende essenties, zo betoogde spreker. Kritiek op het religieuze ge voel in de kunst werd geleverd dooi de Russische estheticus E. Jakowlew uit Moskou. Deze noemde in zijn voordracht „Das asthetische gefühl das religiose Erlebnis und ihre Wech- selbeziehung in den verschiedenen Kunstarten" de religie een maskering van de scheppende verhouding van de mens tegenover de wereld. De na tuurlijke esthetische behoeften wor den door de intocht van religieuze gevoelenis van hun karakter beroofd. „Progressieve moderne kunst rukt de religieuze sluier af", aldus spre ker. Er is volgens hem een wetmatige ontwikkeling te constateren waarin, onder invloed van socialistische idee- en en denkbeelden van vrede en de mocratie de invloed der religie wordt teruggedrongen. H- Advertentie DE EFTELING" NATUUR- EN ONTSPANNINGSPARK Kaatsheuvel. 't hart van „Nieuwe realisten" naar Wenen en Berlijn De grote zomertentoonstelling „Nieuwe realisten" in het Haags Ge meentemuseum heeft geen overwelda gende belangstelling getrokken. De directeur van de gemeentelijke dienst voor schone kunsten, mr. L. F. J. Wij- senbeek, had meer bezoekers ver wacht. De expositie in Den Haag wordt zondag gesloten, maar de tal rijke en omvangrijke werken zullen nog twee keer twee maanden te zien zijn, n.l. in het „Museum des 20. Jahrhunderts" in Wenen Restauratie kasteel Eimerick in Heeze In Heeze (N-Br.) is het oude kas teel Eimerick in restauratie geno men. Het ligt in de bedoeling dit restant van het oude kasteel van van de heerlijkheid Heeze-Leende, dat reeds in de 12de eeuw werd ge noemd, op grote schaal te restaure ren naar de plannen van ir. C. Gee- nen te Eindhoven. Men is echter vast met de vernieuwing van de vloeren begonnen met het oog op de Brabantse Antiekbeurs, welke in dit kasteel ter gelegenheid van de Brabantse dag van 4 t/m 13 sep tember gehouden zal worden. AANDACHT VOOR VEEL NIEUWS (Van onze kunstredactie) De eerste officiële première van de toneelgroep ,,De Nieuwe Co ined ie diejn het Haagse Diligentia plaats vindt, zal zijn Samuël Beckelts ,,Fin de partie (Eindspel)welke voorstelling op zondag •i oktober is vastgesteld. Behalve Paul Meyer (die weer bij zijn oude gezelschap is teruggekeerd) en Peter van der Linden, zullen in deze voorstelling, die door Erik Vos wordt geregisseerd als gas ten optreden Hetty Beck en John Lanting. Er wordt gespeeld in de vertaling van Jacoba van Velde en Wim Vesseur ontwierp de décors. Omdat dit wrange, niet bepaald op- Tenslotte gaat op 2 januari 1965 ?kkende stuk te kort is om avond- Dilippntia Paaivl pp» ir, r. wekkende stuk te kort is om avond vullend te worden genoemd, zullen de beide gasten voor de pauze stukje solotoneel verzorgen Diligentia „Paard eet hoed" in pre- ciiv/ciiiu, z,uiicii mière. Erik Vos, die ook deze voor de pauze ieder stelling regisseert, hoopt deze Neder- vArvnrrron landse vertaling (van de hand John Lanting zal uit de bundel Johan de Meesier) van Eugènê La- „Een hongerkunstenaar" van Franz biches „Un chapeau de paille d'Ita- Kafka „Een verslag voor een academie" voordragen, het verhaal a-ap die mens is geworden, ais een° soort "^muslcaT "te "kunnen Hetty Beck komt daarna aan bod presenteren, met een fragment uit de aangrijpen- p„rcniin de roman De grote.zaal" van Ja- biedi^,°n coba van Velde", De laatste getuige Denna-.n oude vrouw". Een nogal g|t-nea®ell,s rilt HriP+^i hetgeen ais moeilijk programma, dit drietal - x stukken. Erik Vos stelt zich het succes, dat De k voor er een soort introduc- ^leuw?. K»medie met De gecroonde dan ook vtccat „tan. vwx w cwt soort introduc tie aan vooraf te laten gaan. 5 november is er weer een officiële première ditmaal van Thornton Wil- hebben deze ee der „Our town" (Onze stad), waar- gen accePteren- voor de vertaling van Caro van Eyck gebruikt zal worden. Voor deze voor stelling is de Belgische regisseur Walter Tillemans van het Nationaal Toneel van België geëngageerd. Jo- han Bogaerts ontwierp 1 - Leon tien ------- K.L.M.: tien procent meer vrachtvervoer op Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) De Nederlandse luchtvaartdelega- ne heeft gisteren in Bonn zijn on derhandelingen met het Westduits ministerie van Verkeer naar aan leiding van de gerezen moeilijkhe den over de chartervluchten van de K.L.M. in het gebied van de Bonds republiek met een bevredigend resultaat kunnen afsluiten. De KLM heeft daarbij gekregen waarop het had mogen hopen. Uit betrouwbare bron werd ver bomen, dat de in het officiëel com muniqué genoemde met 10 procent verhoogde vrachtcapaciteit, nu on geveer 220 ton per week zal bedra- dit getal zou overeenkomen met gen, dit t het door sultaat. de K.L.M. nagestreefde re- Na opwinding Ook over de afspraken over de winter dienstregeling is men in K.L.M.-kringen niet ontevreden. Het aantal overeengekomen twee-punts- landingen (het op een Duits-Neder lands traject aandoen van twee Duitse havens) zou met 40 een meer bedragen dan waarop men volgens eerder gemaakte afspraken recht had gehad. In het transito verkeer kunnen wekelijks 12 commerciële vluchten worden uitgevoerd. Van be paalde zijden wordt het niet geheel uitgesloten geacht, dat het voor de Nederlanders gunstig is, dat het re sultaat van de besprekingen in ze kere zin het gevolg is van de op winding die er in Nederland rond de berichten over het abrupte ver- de chartervluchten van .'erkeer dr. Hans Christoph Seebohm en van de directeur- gene raal voor de Luchtvaart in hetzelf de ministerie, de vroegere Luftwaf fe-geneneraal Werner Kreipe. Beide functionarissen zou te ver staan zijn gegeven hun eisen met het oog op de publieke opinie wat Paal en perk De algemene indruk in luchtvaart kringen over het resultaat van de besprekingen in Bonn is, dat de K.L.M. weliswaar toestemming heeft gekregen om haar luchtverkeer op Duitsland nog iets op te voeren, doch dat Duitsland daarentegen door het de vrachtcapaciteit vastleggen en het aantal vluchten naar en uver Duitsland, paal en perk heeft gesteld aan de tot nu toe veel grotere vrij heid, die het nogal vaag opgestelde vroegere luchtvaartverdrag de K.L.M. liet. lië" met een extra subsidie waar volgens zeggen gewerkt wordt Persoonlijk heeft Erik Vos aan- _iedingen t<»i A,ri„ penhagen het succes, dat De gezelschappen ondanks hun nauwe banden wel gescheiden zijn blijkt uit het feit, dat Erik Vos, die acht jaar lang ook artistiek leider van Arena is geweest, die leiding nu in handen heeft gegeven aan Berend Boude- wijn. De> eerste voorstelling van het -iieuwe repertoire gaat zaterdag 19 september in première: „De prins uit het zuiden", een stuk dat werd geschreven door Nicholas Stuart Gray, dat door Magda Berg werd vertaald en door Berend Boudewijn wordt geregisseerd. Leontien van Beurden ontwierp décors en kos tuums. Een week later, op 26 sep tember gaat „De verloren trouw ring", een jeugdstuk, dat Jan Staal in opdracht van Arena schreef en dat een soort jacht op de onder wa ter verdwenen trouwring van een sluiswachter tot onderwerp heeft. Ook hier zal Berend Boudewijn de regie voeren. „Wie is de dief?", een stuk dat door Peter van der Linden werd geschreven, is de derde première van het seizoen. De naam van de regisseur staat nog niet vast. maai- dit Jan Klaassen-achtige spel zal waarschijnlijk door een jonge gastregisseur in scène worden gezet. Het stuk gaat op 10 oktober in Di ligentia in primiere. Twee weken la ter gaat „De kikkers", Aristhopha- i nes' blijspeL Hier voert Berend Bou- 1 dewijn weer de regie. Tenslotte heeft de nieuwe ar tistieke leider van de toneelgroep Arena dan nog plannen voor een in structief programma onder de titel „Wat is toneel?" Het is bedoeld om met veel voorbeelden en weinig ge praat de middelbare scholieren be grip van toneel bij te brengen. Die voorbeelden zullen zoveel mogelijk o»vuo;, UO.D uiii- uitersten zijn: b.v. ShakesDeare gesproken jeugdtoneel. Hoezeer beide tegenover Brecht. leersse" in Engeland had. Hjj weet echter nog niet of hjj gelegenheid zal hebben deze eervolle aanbiedin- Jeugdtoneel Het werk van De Nieuwe Komedie moet niet verward worden met dat van de onder hetzelfde dak huizende toneelgroep Arena. Want dat is uit- Grachten op monumentenlijst "trechtse grachtengordel maakt deel uit van de voorlopige lijst van Descnermde monumenten, die de staatssecretaris van O. K. en W het hXedemnlo Ul',''cht hee" docn toekomen. Dit houdt in daï het r!„«emptngsplan van de gemeente Utrecht op losse schroeven komt te Het deel van de Cathartjnesmgel tussen het Paardeveld en de Vaartse Rijnstraat zou onder meer moeten worden gedempt ten behoeve van de aanleg van een grote rondweg. Kort nadat de Utrechtse gemeenteraad zijn fiat had gegeven aan de singel- dempingsplannen, in mei van dit jaar heeft het gemeentebestuur een verzoek ingediend bij O.K. en W. om de Catharijnesingel te schrappen van de lqst van monumentenzorg. Een verzoek, dat tot nu toe dus geen re sultaat heeft gehad. Het gemeentebestuur van Utrecht kan de voorlopige lijst ammenderen. Men kan binnen 5 maanden sugges ties doen voor aanvullingen, maar men kan ook verzoeken bepaalde objecten van de lijst te schrappen. Johan de Meester door Amerika uitgenodigd Drie buitenlandse toneelregisseurs, de Japanner Sadajo Kita, de Span jaard Don José Louis Alonso en de Nederlander Johan de Meester, zijn gecontracteerd voor de regie van een toneelstuk aan het instituut voor voortgezette theaterstudie in New York. De Meester zal het stuk „Marie- ken van Mimwegen" regisseren. De datum daarvoor is nog niet vast gesteld. Kita zal in november een No-spel leiden. Alonso zal in maart stuk van Calderon brengen. Ovei heeft gisteren meegedeeld, dat een briefwisseling, die onlangs tussen kan selier Erhard van West-Dultsland en president De Gaulle heeft plaats ge had, betrekking had op het verlenen van kredieten aan Oosteuropese lan den. Peyrefitte zei dat onder het Frans-Duitse vriendschapsverdrag ge regeld briefwisselingen plaats hebben, maar dat de toepassing van het ver drag niet ter sprake ls gekomen. De briefwisseling was op 21 augustus door Bereiken partijen geen overeenstem ming dan kan de gemeente in be roep gaan bij de Kroon. Tot de grachtengordel, die op de voorlopige lijst voorkomt, behoren de wallen, de stadsbuitengracht, de sin gels en de bolwerken. Chinese brief voor Lodewijk Napoleon Een op 19 augustus 1964 gedateerde en uit het Engel- se Guilford (Surrey) verzon den brief met als adres: The palace of Louis Bonaparte, Utrecht, Holland" is dank zij de attente PTT toch op de goede plaats terecht geko men. De brief zat dezer da- gen bij de voor de Universi- 1 teitsbibliotheek in de Dom- stad bestemde post. De bi bliotheek is ondergebracht in i het pand Wittevrouwenstraat 1 11. Koning Lodewijk Napo leon heeft daar inderdaad ge woond tot 1808, toen hij naar Amsterdam vertrok en het stadhuis op het Dam als pa leis liet inrichten. PTT was dus echt wel schrander, maar dat de firma C. Henderson m Taipe, Taiwan, China (de 1 afzender van de brief) zo slecht bij de tijd was, begrijpt men in Utrecht niet goed. Kennelijk leeft de brave man nog in het heel grijze verle den. Hij wilde de Koning graag thee, citroenolie, kle ding, bamboegordijnen en andere mooie Chinese artike len verkopen. Boeken waren er niet bij en daarom heeft men bij de Universiteitsbi bliotheek de brief maar als curiositeit terzijde gelegd 28 augustus kwurt eeuw geleden Een beeld voor het Leldse station op de ochtend van 29 augustus 1939. Honderden mili tairen arriveerden om zich naar hun bestemming te begeven, an dere honderden vertrokken van hier naar elders zenden arbeidskrachten aan het pro- duktieproces werden onttrokken. Maar Nederland werd mede door die mobilisatie in mei 1940 paraat gevonden, toen het uur van beproe ving kwam, althans paraat naar zeer bescheiden vermogen. voor koud vier dubbeltjes per echte liter(en nog elke dag thuisbezorgd ook) EEN UITGAVE VAN HISTORISCHE BETEKENIS Reserveer nu uw exemplaar bij do boekhandel

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5