MAAS EN MARNE KEREN DE KANSEN J Vijftig jaar geleden in begin eerste wereldoorlog Jaarbeurs kampt met tekort aan ruimte VRIJETIJDSKLEDING OP DE KEULSE MANNENMODEWEEK 1 maart 1860 Donderdag 27 augustus 1964 Vijfde blad no. 31349 slagvelden. De Britse censuur hield ste wereldoorlog. Niet omdat aan de (Van een medewerker) Parijs is in paniek. De vijand staat op vijftig kilometer van de ^d. Vijandelijke verkenningsvliegtuigen cirkelen boven de ang- jge bevolking. Men verdringt zich voor de loketten op de sta ons. „Aux gares, citoyens! En voiture!" De regering heeft de Wkofdstad al verlaten en is weg naar Bordeaux. In allerijl worden loopgraven ten noorden van de stad gegra pt. De gouverneur heeft elke schop die in de hoofdstad te vin- Ri is gevorderd. Onder alle Seinebruggen zijn ladingen ge -iatst. Eén bevel en Parijs is beroofd van al zijn historische [ververbindingen. [Pamfletten dalen op de stad jer. Elke weerstand is zinloos, lat er op te lezen. Dè geruch- i groeien. De verbindingen i gebrekkig en niemand weet tcies Hoe slecht het land er or staat. Zal het zinloos blij- n om de geliefde hoofdstad an het oorlogsgeweld bloot te Hellen? Is er nog een kans dat de Krugtrekkende legers in het worden en noordoosten de indelijke opmars kunnen iten? i zijn hoofdkwartier staart gene 1 Joseph-Simon Gallieni somber r de wandkaart. Zijn bange spelling blijkt uit te komen, mlcrijk staat weer oog in oog t een dreigende nederlaag, net Iflf jaar tevoren toen Joseph- ion als 21-jarige luitenant onder muren van Sedan gevangen ge nen werd. Het is 1 september PLAN XVII De meeste generaals bereiden zich op de vorige oorlog" is een _jh gezegde dat zeker van toe- slng is op het Plan XVII dat de nse generale staf in de zomer van in de brandkast had liggen, r een blijk van overspannen onalisme en hysterische zelfover- itting dan van exact militair ken, zou het de Franse legers cot bij de afgrond van de totale iletiging brengen en niet op er den Linden in Berlijn, zoals bedoeling was. oewel het Frankrijk van 1914 r zijn oostelijke begrenzing (zon- Elzas-Lotharingen) en door zijn rieuriteit in mankracht van na- tot een defensieve houding was ffongen, was Plan XVII een aan- plan - niet gebaseerd op een ffkeurige berekening van de mi- re mogelijkheden, maar op een dat alle militaire tekortko len zou compenseren: de wil om rechten en te overwinnen. lleen de snelle gedurfde storm- met de bajonet op het geweer de militaire nazaten van de my- I Jeanne d' Are en de reyolu- aire Marianne de overwinning igen. Aan dit idee „victoire, st la volonte", zoals Foch het rukte was alles opgeofferd, snelle wendbare infanterie had nodig, geen logge artillerie die >pmars maar zou ophouden. Geen visten die aan wouw en kin- n zouden denken, maar een groot nd leger gebaseerd op een drie- [e dienstplicht. BLIND it onvermogen om de eigen te- komlngen te zien maakte de ue strategen psychologisch blind 5 de mogelijkheden van de tegen- der. Zij zagen over het hoofd de Duitsers de kracht van hun vrijwel verdubbelden door het «pen van reservisten, dat de Lfe Duitse artillerie korte metten maken met de Belgische en ise forten, dat mechanisering en communicatie een Duitse aanval de hele breedte van de Vlaam- n Noord Franse laagvlakte mo lk zou maken, et beruchte plan-von Schlieffen bekend. Men wist dat België cr de voet zou worden gelopen, rekende er zelfs op, want schen- van België's neutraliteit zou het fc expeditieleger op Franse bo- brengen. Maar terwille van XVII liet men de linkerflank :1 ongedekt. De Franse ge- Jkle staf gokte op één kaart: de i «centreerde aanval vanuit het Wal op het Duitse centrum in Vogezen en de Ardennen, car in de moeilijk begaanbare hellingen zouden de infanteris- met slechts lichte artillerie- i n en gekleed in de rode broek de beroemde revolutlonare en Augustus 1914: Leuven ver woest door een Duits bombar dement. de rug was. Niemand kon toen de consequenties overzien. De misluk king van Plan XVII leidde tot de bezetting van België en Noord- Frankrijk. Het gaf de Duitsers de beschikking over de fabrieken van Luik en Lille, de kolen van de Bo- rinage, het ijzer van Lotharingen, de rivieren, spoorwegen en opbrengsten van een rijk en dichtbevolkt gebied. Dit alles stimuleerde de Duitse heb zucht en zou Frankrijk dwingen tot de laatste druppels bloed te vech ten. Na de „bataille des frontières was een vrede zonder overwinning onmogelijk geworden. MAARSCHALK GALLIENi keizerlyke legers de vijand ver slaan. Op dezelfde slagvelden waar Frankrijk in september 1870 zo sma delijk was verslagen, zou nu de door tocht worden opengebroken. Het centrum van de vijand zou zwak zijn. zo redeneerde men, want de aanval van de Duitse rechterflank zou de sterkte van het centrum moeten ver zwakken. De hoop op revanche vx>or 1870 deed de Franse generaals recht vooruit kijken. In de verte lokte de blauwe horizon van de Vogezen en daar achter de Rijn, Berlijn, de pa rade aan de voet van de Bran denburger Tor. ONTNUCHTERING De ontnuchtering was totaal. De overjarige vestingwerken van Luik en Namen bezweken reeds in de eer ste weken van augustus onder de zware Duitse artillerie. De 420-mil- limeters, elk voorgetrokken door 36 paarden en met een bediening van driehonderd man, schoten de for ten als kaartenhuizen in elkaar, toen de Franse opperbevelhebber Joffre het sein gaf tot de „bataille des frontières" vonden de „pantalons rouges" geen minderheid maar een meerderheid tegenover zich. In de mistige bossen van de Ar dennen vormden zij een fantastisch doelwit voor de „feldgraue" Duit die zich met hun mitrailleurs hadden ingegraven. „En avant" schreeuwden de Franse officieren met hun witte handschoenen en de doden vielen by tienduizenden. Geen Fransman groef zich in en de doden hoopten zich op tot stapels. Plan XVII bleek een volslagen fias co. Het „élan" van de Franse sol daat liep stuk op de Duitse vecht machine. Van 20 tot 24 augustus ver loren de Fransen bijna 150.000 man schappen van hun 1,6 miljoen man tellend leger. Joffre wilde van geen vergissing weten. Het plan was goed, maar de uitvoerders deugden niet. Hij ont sloeg in de dagen na de nederlaag twee ran de zes legercommandanten, tien van de 38 korpscommandanten en de helft van alle divisiegeneraals. Op 24 augustus moesten de Fran sen wijken. Generaal Lanrezac, de commandant van het vijfde leger, vist zijn troepen juist op tijd aan een dreigende omsingeling te ont trekken. Het kostte hem later zijn sterren, want hij handelde in strijd met de orders van Joffre. Toen de nederlaag niet meer te ontkennen was kwam pas het officiële bevel voor de terugtocht. De eerste slag was verloren. Plan XVII had gefaald. Niemand ver moedde, dat toen reeds de grootste mensenverslindende slag al achter PANIEK Het is een van de verrassingen van de militaire geschiedenis dat Frankrijk in de tien sombere da gen van de terugtocht veer kracht opbracht om halt te hou den en de strijd opnieuw te be ginnen. De vooruitzichten leken hopeloos. Het plan-Von Schlieffen was in volle uitvoering. Een miljoen Duit sers marcheerde Frankrijk binnen over een breedte van honderdtwin- tig kilometer. Helemaal op de rech terflank marcheerde het eerste le ger van Von Kluck, daarnaast het tweede onder Von Bulow, het derde onder Von Hausen, het vierde onder hertog Albrecht van Wurtemberg en het vijfde onder kroonprins Wil helm. Zijn vader, brallend op de eer ste overwinning, rukte met het hoofdkwartier van Koblenz naar Lu xemburg op. Zelfs de Duitse opper bevelhebber, de altijd sombere Von Moltke, begon te geloven in de ge nialiteit van Von Schieffen, de ar chitect van het grootste plan. Tien dagen lang marcheerden de legers over het golvende Noord franse land. Tien dagen lang zaten zij de Fransen en de Britten op de hielen. De paniek in Parijs groeide van dag tot dag. Maar Joffre bleef kalm. De massieve, zwijgzame gene raal liet de telefoons in zijn hoofd kwartier in Itry-le-Frangois rinke len en boog zich over de stafkaar ten. Hij groepeerde zijn legers. De oostelijke flank moest divisies af staan, die per trein naar het westen werden vervoerd. Uit deze divisies werd met gamizoenstroepen en re servisten een nieuw zesde leger ge vormd, dat in het westen de op mars tot staan zou moeten bren gen. Was zijn plan gebaseerd op reële gegevens en kansen? Niemand die het wist. De verbindingen faalden, de ge ruchten werden dagelijks groter. Het wantrouwen tegen de Franse opperbevelhebber groeide met de dag. Zou hij Parijs wel verdedi gen? Was zijn kalmte alleen maar bluf? Vooral de Britten raakten geprikkeld In de geheime stafbesprekingen in de jaren voor 1914 was men er altijd vanuit gegaan dat de Britisch Ex peditionary Force (B.E.F.) op de Franse linkerflank zou aansluiten en daar vrijwel geen tegenstand zou ontmoeten. Men geloofde immers niet in de kracht van een Duitse opmars door België naar Noord- Frankrijk. Maar nu het plan-Von Schlieffen leek te slagen vormden de 70.000 Britten een belachelijke minderheid. Sir John French, de Britse opperbevelhebber, was woe dend en dreigde zijn troepen terug te trekken naar Le Havre, de enige veilige inschepingshaven voor terug keer naar Engeland. KOZAKKEN Sir John commandeerde vrijwel de hele landmacht die Engeland in 1914 rijk was. Het was een goed beroepsleger, maar kon bezwaarlijk aangevuld worden, want een dienst plicht kende Engeland niet. Zou men dit kostbare wapen gaan ver spelen door Franse misrekening? In het plotselinge besef dat de vijand de oorlog weieens kon winnen, groei de in Engeland een gerucht, dat eindigde in een nationale halluci natie. Het fantastische verhaal be gon met een storing in het trein verkeer tussen Londen en Liverpool. De storing zou veroorzaakt zijn door een transport van Russische militai ren, die in Schotland aan land ge komen waren en per trein naar de Kanaalhavens werden vervoerd. Niemand had deze Kozakken met bontmutsen en zelfs de sneeuw nog aan hun laarzen gezien, maar iedereen kende wel iemand die hen wél had gezien. Hun sterkte groeide van uur tot uur: 70.000. nee 250.000. Tenslotte waren een half miljoen Kozakken op weg naar de Franse de geruchten uit de Britse kranten, maar in Amerikaanse en Nederland se dagbladen stond het. zwart op wit. In Parijs liep men uit naar de stations om de gebaarde Russische bondgenoten te verwelkomen. kwam niemand de enige verster king bestond uit drieduizend Britse mariniers, die in Oostende voet aan wal zetten. Maai- het gerucht was ook doorge drongen in het Duitse hoofdkwartier en ondermijnde met vele andere be richten het zelfvertrouwen. De grote vraag, die men zich daar voortdu rend stelde was: wanneer wordt de beslissende slag geleverd? De suc- cesssen waren groot maar niet de finitief. Elke dag werden de aan voerlijnen langer, de verbindingen moeilijker, de soldaten vermoeider. De stoorzender op de Eiffeltoren maakte een chaos van de Duitse ra dioverbindingen. De terugtrekkende Fransen vluchtten nooit in wanorde, maar boden steeds weerstand. Ver dun, Reims, Laon, St. Quentin en Amiens werden genomen, maar de vijandelijke linies bleven vrijwel steeds intact. De gaten tussen de Duitse legers bleven groot: twintig tot dertig mijl. Elk leger had een onbeschermde flank, die alleen ge dekt kon worden door troepen te onttrekken van de legers in de zui delijke Vogezen, maar daar kon men geen man missen. DUITS DILEMMA Generaal Von Kluck stond voor een moeilijk dilemma. Terwijl Jof fre er in slaagde zijn terugtrekken de legers meer en meer te concen treren, pijnigde hij zich met de vraag of hij het volledige veldtochts plan moest uitvoeren of moest improviseren. Het plan schreef een zwenking om Parijs voor. Von Schlieffen was er van uitgegaan dat de Fransen op de hoofdstad zouden terugtrekken. Maar deed Joffre wat de Duitsers en zijn eigen regering hem verwachtten? Hij dacht er niet aan. Kort en bondig gaf hij de regering te ver staan dat Parijs ernstig gevaar liep, maar dat hij zijn legers in het veld zou houden. Het kabinet stond op zijn achterste benen. Gallieni, de militaire gouverneur, kreeg opdracht de opperbevelhebber te overtuigen van de noodzaak de hoofdstad te verdedigen. De val van Parijs zou de nederlaag moreel en materieel on vermijdelijk maken, zo was het ar gument. Joffre beloofde een paar duizend man. De hoofdstad moest zich maar zien te redden. Het leger had andere zorgen aan zijn hoofd. De hoofdstad redde zich met de paar duizend man, een detache ment mariniers en de gamizoens troepen. Gallieni organiseerde de verdediging, maar zijn enige hoop was het ijlings gevormde zesde le ger, op de uiterste linkerflank, de enige strijdmacht die de vijand nog van de hoofdstad scheidde. De veldttocht naderde zijn climax. Een periode van 39 dagen hadden de Duitse generaals uitgetrokken voor de afrekening met Frankrijk daarna zouden de troepen nodig zijn aan het oostfront, waar de Duitsers weliswaar een overwinning behaald hadden bij de Masoerische meren, maar waar de Oostenrijkers verlie zen leden. De beslissende slag aan het westelijk front kon niet langer wachten. HISTORISCH Von Kluck nam zijn beslissing. Op 31 augustus sloeg hij bij Compiègne niet de weg naar Parijs in, maar die naai het zuidoosten, waar Joffre zijn legers poogde te concentreren. Hy jk de hoofdstad rechts liggen en de Oberste Heeresleitung in Luxem burg, onderschreef zijn beslissing. Von Klucks beslissing was een histo rische, maar de Fransen hadden vele uren nodig om de strekking er van te begrijpen. De Franse rit meester, die als eerste op de vroege morgen van de laatste augustus de Duitse colonnes naar het zuidoos ten zag marcheren, was meer gefrap peerd door de camouflage van de troep dan door de manoeuvre. Op 1 september overvielen de Fransen een Duitse ordonnans, die het vol ledige plan van Von Kluck in zijn tas meevoerde. Diezelfde dag meld den Franse luchtverkenners dat Von Kluck naar het zuidoosten mar cheerde. Op 2 september zijn de bewijzen overtuigend. Britse luchtverkenners landen in Parijs met dezelfde me dedeling. De lijnen op Gallieni's stafkaart worden getrokken. De zwenking van Von Kluck is duide- iVk *ichtbaar. „Zij geven hun flank «f schreeuw>en de opgewonden officieren in het Parijse hoofdkwar tier. Een flankaanval is mogelijk. De verdediging van Parijs verlaat de stad: richting Marne om daar de slag te openen die de Duitse stoom wals tenslotte tot staan zal brengen. DE SLAG De slag aan de Marne zal men zich herinneren als de slag van de PariJse taxi's die in allerijl het Pa rijse garnizoen naar de onbescherm de Duitse flank vervoerden. Het is een romantische detail, maar geen erg belangrijk. De zeshonderd taxi's vervoerden slechts zesduizend man schappen naar het slagveld aan de Marne. Belangrijker was de bij drage van het pas geformeerde zesde leger en van het Britse leger. Met tranen in de ogen legde generaal French aan de vooravond van de wereldberoemde slag zijn vete met Joffre by. Op 5 september opende Gallieni, inmiddels benoemd tot be velhebber van het zesde leger, de aanval. Op 6 september was de slag aan de Marne in volle gang: 1,2 miljoen ma., over een front van 250 kilo meter. Bjjna een week duurde het moordende gevecht. De doodsver achting en de fanatieke bajonetaan- vallen, die het Franse leger in de Ardennen noodlottig waren gewor den, brachten hier de overwinning. De slag aan de Marne was een van ^de beslissende slagen in de eer- oevers van de Marne werd uitge maakt dat de Duitsers de oorlog tenslotte zouden verliezen en dat de geallieerden zouden winnen, maar omdat daar werd beslist dat de oor log zou voortduren. De bewegings oorlog werd een loopgravenoorlog. De militaire plannenmakers hadden zich een kuil gegraven, waarin Europa vier jaar lang zou leegbloe den en waaruit geen ontsnapping meer mogelijk zou zyn. De Jaarbeurs in Utrecht heeft te kampen met een enorm tekort aan expositieruimte. „Meer ruimte is een levensnoodzaak voor ons, willen we Europese kunnen blijven meespre ken", meent de algemeen-directeur van de Jaarbeurs drs. J. H. D. van der Kwast, die denkend aan meer ruimte het oog heeft op de 80.000 vierkante meters van de veemarkt en de gemeentereiniging aan de Croeselaan. Gemeentebestuur en Jaarbeurs zijn het al lang eens over de overdracht, maar het probleem is slechts: wie moet de verhuizing van de veemarkt en de gemeenterei niging betalen. Er is 12 miljoen gulden mee ge moeid, die Utrecht weigert en de Jaarbeurs niet kan betalen. Als nationaal instituut meent de Jaar beurs een beroep op de overheid te mogen doen. Daarover wordt nu al lang in Den Haag onderhandeld, r een beslissing is nog niet in zicht. i De tyd dringt, zo meent drs. Van der Kwast, die het voor maximaal één jaar van de gemeente Utrecht voor f 1,— gehuurde terrein aan de Weg der Verenigde Naties slecht» een noodoplossing noemt. De bouw wereld krijgt op dit terrein tyden* de komende voorjaarbeurs volop ge legenheid zyn machines te tonen. Maar onzeker is nog of de Jaar beurs ook in 1967 voor de vol gende bouwbeurs over het nood- terrein kaD Deschikken. De komende voorjaarsbeurs dreigt te worden overtekend, zo groot is de internationale belangstelling. De ze beurs wordt met zyn 100.000 vler kante meter netto-oppervlakte vrij wel zeker groter dan de hele jaar beurs- oppervlakte- omzet in 1960 <93.000 vierkante meter». Ondanks de onrendabele investering van ze ven acht ton voor 't noodterrein (het gaat waarschijnlijk VN-terrein he ten) heeft de jaarbeurs de tari. ven voor de exposanten niet ver hoogd. 27 augustus t/m 5 september (behalve zondag 30 augustus) Aanvang 21 uur Kaartverkoop bij de V.V.V.'ste Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft. Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen: f. 2.-, f. 2.50, f. 3.-, f. 4.-, f. 5.-, f. 7.50 en f. 10.-. Nederlander Van Duijl had succes met speelse collectie (Van een speciale medewerker) De vrijetydskleding gaat een steeds belangryker rol spelen in de inter nationale herenmode of liever man nenmode, zoals de voormannen in deze sector haar graag noemen. De gewijzigde levensgewoonten, de ge stegen welvaart, de lossere omgangs vormen en de grotere dosis vrye tyd, die de Europese man geniet en die hy op zoveel verschillende manieren kan doorbrengen, heeft enkele jaren geleden een duidelyke behoefte doen ontstaan aan andere kleding. Kle ding die naast de conventionele eisen van stjjl en bruikbaarheid ook kan beantwoorden aan die van spor tiviteit en comfort. Na een wat wijfelende entree is de ontwikkeling van deze vryetydsmode in een stormachtig tempo gegaan. Enkele jaren geleden dacht nog bijna niemand aan speciale autokleding en sportieve gemakkeiyke uitgaans- dracht. De Europese man volstond met het aanschaffen van goede, degelyke kostuums die onder alle omstandigheden aan hun doel moes ten beantwoorden. Tegenwoordig is dat anders. De internationale herenmodeweek, die dezer dagen in Keulen is gehou den en waarby op een kolossale beurs de herenmodefabrikanten uit de belangrijkste Westeuropese lan den hun collecties hebben getoond, is begonnen met de presentatie van twee belangryke lichamen, die de Europese mannenmode pousseren, de „Cotton International" en de „Inter national Fashion Council". De Cotton Council International, een overkoepelende organisatie van de belangrijkste katoenfabrikanten ter wereld, heeft voor het ontwer pen van de collectie vrijetydskleding 1965 de Nederlandse couturier Doede van Duijl aangezocht. De collectie van Van DuUl Is speels, sportief en heeft tegeiykertyd een mannelyk karakter. De Amstel- veense ontwerper heeft zyn collectie gecreëerd in zeven groepen van vier Het extra lange colbert en de smal gesneden pantalon zijn kenmerkend voor de herenmode in het voorjaar en de zomer van 1965. modellen. Deze groepen geven een duidelijke aanwyzing van de secto ren. waarin de vrijetydskleding kan worden aangeschaft: „Sun and stMW", Ship and sail", Run and retex Forest and field", „Corner e "Home and hobby" en tenslotte „Travel and tour". OpvaHend was zowel in de collec te-Van Dut) als ln die welke door werd een. I.aI Fashion Council ""'I gepresenteerd de .„MariUme look die op de meeste modellen a«n stempel drukte: hoge opstaand. kragen of plat op de schouders lig gende vlerkante matrozenkragen, jacks rnel epauletten dikwijls ln twee rijuitvoering, met zeemansknopen of ankeremblemen de opgestikt. „Cotton Council" In de categorie „Travel and tour" werd de aandacht getrokken door net model „Byways" van Van Duyi een stoer mannelijk camelkleurig shirt met de mouwen tot elleboog hoogte en een openvallende kraag waarvan het contrasterende donker bruine beleg hetzelfde was als het voor de garnering van de borstzak ken gebruikte. De pantalon reikte tot kniehoogte en had zakken opzy van het dijbeen, hetgeen in de zithouding een groter comfort geeft. By de groep „Sun and snow" viel vooral de strandset Capricorn op een vlot ensemble van kleurige badstof bestaande uit een Bermuda short en shirt met V-hals en matro- zenstrik. Toolbox Is de toepasseiyke naam van een hobbykostuum van de Cotton Council International, ge ïnspireerd op de dracht van de tankstationbediende. Dit hobby- kostuum, speciaal ontworpen voor de autoknutselaar, is vervaardigd van zwart katoen met een marine blauw tweedachtig hemd. Het jaclc is uitgevoerd met vaste bretels en heeft veel grote zakken. Byzonder geslaagd was ook het tenniskostuum in de categorie „Run and relex" bestaande uit een korte pantalon en shirt van wit katoen piqué met een daarby behorende hoogsluitende spencer van hetzelfde materiaal ln blauw. „Fashion Council" Aan de westeiyke zyde van de RUnoever in het statige gebouw van de Duitse Automobielclub presen teerde de International Fashion Council enkele uren later zyn col lectie voor 1965. Deze collectie werd ontworpen door tien vooraanstaande Europese couturiers onder wie weer Doede van Duyi. In de HJst van namen treft men ook hele bekende ais die van de Spanjaard Enrique Casanovas, de Duitser Christel Fau- sel. de Italiaan Angelo Litrico en Chantal de Crisenoy uit Parijs. Bepaald extravagant was de strandset van de Zweed Karl Spang- berg, bestaande uit een kniebroek met daarboven een tuniekachtige dracht, opzij geheel geopend met een gespslutting op heuphoogte. Ontwerper Enrique Casanovas toon de zijn originaliteit met een zeer practisch ontwerp, Pescador ge naamd dat bestond uit een driedelig visserskostuumeen blazer met zeer hoge zysplltten en Ietwat ge tailleerd met daarover heen een mouwloos Jack van dezelfde stof. Voor de Nederlandse sportvisser, die erbarmelijke weersom standigheden zyn sport moet beoefe nen, ideaal, vooral vanwege de dub bele rug en opstaande grote kraag Een duidelijke tendens van deze show was het feit, dat de cabans, een duffelachtige zeemansdracht. het pleit gewonnen heeft. We zagen er een. ontworpen door Angelo Litrico. die zelfs op tien knopen double- was-, Het spreekt vanzelf, dat bij deze kledij de stoere ze*- manspet gedragen wordt. Een charmant ontwerp waa dat van Christel Fausel. „Fusato" ge naamd dat bestond uit een met vier leren knopen uitgerust sportcolbert, waarvan de voorpanden aan de onderzijde sterk afgerond weggesne den waren, met tweedelige revers gecompleteerd met een knicker- bpeker. een pantalon waarmee we de N*d®rJarH»e man nrvr niet direct oo straat zien verschijnen

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15