BIEFSTUK Taptoe Delft beleefde grootse „generale" S Op het historische marktplein (ton. Landmacht in het middelpunt llll RENCELINK UIT N.T.S. GESTAPT Touwtrekkers werden in Malniö met open armen ontvangen Nieuwe gevechten in hoofdstad Saigon Vele slachtoffers in Zuid-Vietnam „HELPER" VAN KAMPEERDERS VERDWENEN WEER TURKSE MILITAIRE ACTIVITEIT Protest tegen gang van zaken Leraren inschakelen bij de mammoetwet' Een postorderbedrijf met slechte manieren IN KOREA 200 DODEN DOOR SLAAPZIEKTE ervaren chauffeur BIJRIJDER 1.59 DE NIEUWE LEIDSE PAARDENSLAGERIJ - HOGEWOERD 135 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 AUOUSTÜS HM faptoe Delft 1964 beleefde gisteravond de „generale", mizenden zijn op deze prachtige zomeravond de fadilie dat het pijpestelen regent werd (gelukkig) ge- iroken getuige geweest van een fascinerend muzi kaal militair schouwspel op de historische Markt. De pp/oe stond ditmaal in het teken van het 150-jarig iesfaan van de Koninklijke Landmacht. Dit jubileum Ireeg gestalte door het optreden van een eskadron anciers met trompetters in de kleurrijke tenue van 1847. Minder spectaculair Deze Tapti Maar niet alleen aan dit jubi- um werd tijdens dit muzikale Stijn aandacht geschonken, 'ok aan dat van de Kon. Ma- ichaussee, die eveneens 150 iar bestaat. Aan dit wapen el de eer te beurt het rood, it en blauw met de veertig en met de kleuren en em- |emen van alle wapens, regi- enten, korpsen en dien'stvak- n van de jubilerende Kon. jndmacht het plein op te dra- )it eerste optreden van de Kon. irechaussee in de ceremoniele te- 6 was voor de aanwezigen een igename verrassing. Het maakte byzomder frisse en martiale in- ik. negen op het iet z'n vele oude huisjes met leu- geveltjes doofden schoot er in- ens een stralenbundel over de hui naast de slanke toren van de lieuwe Kerk. Het was een fees- jk stralende maan, die bepaald lister bij heeft willen zetten aan it kleurrijke schouwspel. Een aan- lik die vooral op de bezoekers op tribune voor het stadhuis in ruk maakte. Weelde let is ondoenlijk alle declnemen- korpsen en kapellen afzonderlijk noemen. Zeker is dat de duizend hebben genoten van de weelde muziek en kleurige uniformen artillerie, cavallerie, infanterie, htmacht, zeemacht en technische epen. Er werd geëxerceerd en ge- siceerd, dat het een lieve lust de regie was strak. Ie Kon. Landmacht stond dus dit- nl in het middelpunt. En daarbij n de excercitie een ruime plaats Wat een verschil in exerceren sen vroeger en nu. De statige van de Lanciers uit 1847 in ie met geel opgelegde unifor- bevaande lansen en gehelmd de merkwaardige „Chabska" met Ive zon en pluimen week wel heel af bij de vlotte exercitie van het jcitle- en demonstratiepeloton -^n de Kon. Luchtmacht, dat zelfs öder bevelen exerceert, en het pelo- i van de Kaderschool T.D. -S.T.D. 19S4 was misschien, in vergelijking met vroeger jaren, een minder spectaculair vertoon, vooral in historisch opzicht, maar zjj boei de toch zeer en de deelnemende ka pellen en korpsen kregen dan ook terecht veel bijval van de toeschou- niet in ceremonieel tenue, doch in zomeruniformen. bestaande uit een donkerblauwe tuniek met ponce au, rode uitmonstering en kraag, wit ledergoed en witte pantalon en pet. Ook de kapel van de Kon. Lucht macht liet zich niet onbetuigd. Dat deze kapel de „lieveling" van het publiek is kon weer eens worden geconstateerd by het afmarcheren, nadat een programma van lichte muziek was uitgevoerd. Het gezameniyke optreden van de Kon. Militaire Kapel, de Mariniers kapel van de Kon. Marine, de Jo- han Willem Friso Kapel, de Ka pel van de Kon. Luchtmacht en de Overzicht van de Markt in Delft tijdens de finale van de taptoe. Op de achtergrond de Nieuwe Kerk met daarvoor de vaandels van alle militaire on derdelen van de jubilerende Kon. Landmacht. kapel van de Limburgse Jagers, die wonderhjk genoeg niet in het pro gramma wordt genoemd, was tref fend. Vooral Bachs „Jesu joy of men's desiring" in een arrangement van E. Leidzen klonk in deze om geving indrukwekkend en het decor de verlichte kerk en daarvoor de sierlijke vlaggen van de jubileren de Kon. Landmacht deed het heel goed. Hoogtepunt was echter wel het optreden van alle medewerkenden in de grootse finale, die besloten werd met het door zeer velen meegezon gen eerste couplet van het Wilhel mus. Daarmede was het sprookje van licht, kleur en klank voor deze avond weer ten einde. Taptoe Delft 1964 was goed begonnen! De heer J. W. Rengellnk heeft aan het bestuur van de N.T.S. meege deeld, dat hij zijn functie van pro grammacommissaris van de N.T.S. per 1 oktober wenst neer te leggen. Dit is het gevolg van een naar de mening van de heer Rengellnk steeds groter wordend verschil van inzicht tussen de programmacom missaris enerzyds en enkele grote omroeporganisaties anderzijds over de plaats en de organisatie van de N.T.S., alsmede over de noodzaak van een grotere samenwerking op pregrammagebied. De heer Renge link is met name van oordeel, dat de wijze waarop de programma's van de N.T.S. thans worden voorbereid en uitgevoerd, bij de toenemende zendtijd ingrijpend zou moeten wor den gewijzigd. De N.T.S. zou naar zyn oordeel in ruimere mate over een eigen progirammastaf de be schikking moeten krijgen. Besprekingen, die naar aanleiding van het reeds enige maanden ge leden aangekondigde aftreden in de afgelopen tijd zyn gevoerd, hebben de heer Rengellnk niet de indruk gegeven, dat dit verlangen binnen afzienbare tijd kan worden vervuld. Onder die omstandigheden acht de heer Rengelink het niet mogehjk de byzondere verantwoordeiy kheid, die op hem als programmacommissaris rust, langer te dragen. Het N.T.S.-bestuur heeft verklaard de stap van de heer Rengelink te betreuren. Hét zal zich binnenkort over de opvolging beraden. (Van onze speciale verslaggever» De Achterhoekse touwtrekkers die In de Zweedse havenstad Malmö Nederland vertegenwoordigen op de Internationale touwtrekwedstryden, zjjn daar bijna met open armen ontvangen. Eigenlijk vooral omdat zij de avond tevoren door een misverstand niet kwamen opdagen in het hotel waar zij werden verwacht. Zo konden de organisatoren hen pas gister ochtend opgelucht en hartelijk begroeten. Extra hartelijk, mag men wel zeggen, want de Zweden zijn met de komst van de Nederlandse ploeg bijzonder in hun sas. Over de kracht van de Nederlan ders tasten de anderen volkomen ln het duister. Geen wonder dat zij zeer nieuwsgierig op het sportveld bleven rondhangen, toen bekend werd dat ook de Nederlandse ploeg nog zou gaan trainen. „Een beetje kalm-aan", verzekerde coach Van Bemmel, „we zullen ze niet veel wijzer maken". Een federatie Te elfder ure hebben namelyk ploegen uit Noorwegen en West-Duits land afgezegd. Een streep door de kening van de Zweedse touwtrekkers, maar zy laten er hun plannen niet door in de war brengen. Vanochtend zouden bestuursleden van de Zweedse de Deense en de Engelse bonden vergadering houden waar officieel de TWIF zal worden opgericht, de TUG of WAR International Federation (de Internationale Touwtrekkers Fe deratie). Voor deze vergadering wa ren ook twee Nederlandse bestuurs leden uitgenodigd. Zeker één van hen zal zitting krijgen in het internatio nale bestuurscomité. Hoe serieus de touwtrekkers hun sport nemen, moge biyken uit plannen welke de TWIF voor de ko mende jaren koestert. ongeveer 3000 r.-k. demonstranten die. gewapend met stokken, messen, flessen en bijlen, het nationale hoofdkwartier in Saigon wilden be stormen. Volgens een ooggetuige zouden ongeveer 20 mensen zyn ge troffen, onder wie een Duitse tv-ope- rateur. De demonstranten eisten het aanblijven van de militaire junta, terwyi de boeddhisten op het aftre den van deze regerende raad staan. Ook in andere delen van de stad werden vandaag demonstraties door rooms-katholieken gehouden, ten gunste van generaal Ngoeyen Khan, die dinsdag onder boeddhistische druk als president aftrad. (Van onze Rotterdamse correspondent) De 180 Nederlandse kampeerders die op 12 augustus van de Spaanse camping „El buen vino" aan de Costa Dorada door het noodweer werden weggespoeld, blijft weinte bespaard. Een Amsterdammer, die door Sporthuis Centrum, dat de trip verzorgde, was gestuurd om de kampeerders bij te staan en te helpen, is spoorloos verdwenen; met achterlating van vele schul- De directie van het Spaanse hotel Alorda, een relatie van Sporthuis Centrum, heeft opnieuw de hel pende hand geboden en een nieu we vertegenwoordiger is reeds onderweg met fondsen en vol machten. De Amsterdammer zou bij busondernemers en winkeliers grote bedragen onbetaald hebben gelaten. De directie van Sporthuis Centrum verklaarde ons vanmorgen: „Dit is voor ons een les geweest. Het werken met losse krachten geeft in dit vak te veel risico's, want er lopen figuren van de zelfkant tussen. Voortaan bedienen we ons uitsluitend van vaste Gisteren kwamen Zuidvietnamese troepen in Da Nang e trachten de elkaar bestrijdende boeddhisten en rooms-katholieken te scheiden. Volgens de laatste gege vens zouden tydens de ernstige on geregeldheden, die dinsdag begon nen, ongeveer 25 doden zyn geval len. terwyi in de ziekenhuizen zeer veel gewonden liggen. Een dorp in de omgeving van Da Nang brand staan. Tweeduizend zouden dakloos zyn. De vergadering van de militaire junta in Zuid-Vietnam is gisteren na verscheidene uren vei der dat een beslissing is genomen over de keuze van een nie tionale leider. In de junta enigheid bestaan over de vraag of de junta, zoals dinsdag onder druk van boeddhistische eisen gedeeld, zal worden ontbonden. In gelichte kringen achten het schyniyk dat generaal Khan als president of als premier zal worden herkozen. Tydens de vergadering Junta gaf de boeddhistische leider Thich Tam Chau een verklaring uit, waarin hy steun betuigde aan Khan en zei dat de junta aan de verlan gens van het Zuidvietnamese volk tegemoet was gekomen. De verkla ring zou versterking van Khans po sitie beogen en er tevens op gericht Amerikaanse nazi's veroordeeld Acht leden van de Amerikaanse naziparty hebben gisteren van de rechter de opdracht gekregen Atlan tic City te verlaten en er nimmer meer terug te komen, zy werden voorwaardeiyk veroordeeld. De acht nannen, afkomstig uit Arlington Virginia), waren in uniform met ro de swastika-armbanden en stonden het gelid toen het vonnis werd uitgesproken, zy hadden bekend schuldig te zyn m ordeverstoring tydens een de monstratie by het gebouw van de Democratische conventie, waar zy borden droegen met het opschrift, .president Johnson is een verrader". Toernooien Tage Andersson en William Hil- lyard, de voorzitters van resp. de Zweedse en de Engelse bonden, heb ben ze onthuld: volgend jaar in Lon den een groot Europees toernooi, waarvoor een achttal landen (ook Rusland) zal worden uitgenodigd. Op langere term.yn nog ruimere in ternationale contacten met als (voor lopig) einddoel: weer deelneming aan de Olympische Spelen. De touw trekkers kunnen het namelijk nog al- tyd niet verkroppen dat hun sport sinds 1920 toen 'n Nederlandse ploeg zyn de militaire voorbereidingen in voor het laatst goud won, niet meer I als Olympisch wordt beschouwd. de havenstad Iskanderocn hervat. Vooral de Engelsen zyn daar zeer Wapens, munitie en militaire voer- plar^hSnclerd tuIgen aan boord 8ebracht Tan rachtschepen, die aan de Turkse marinestrydkrachten zyn toegevoegd. in Malmö betreft buiten Nederland Ook zouden troepen op het punt zyn^daar VCTt^enwoordigd Zweden, staan ln te schepen. Een Turks-Cyprische woordvoerder Volgens het Turkse blad „Millijet" op gebrand. In Groot Brittannië be staan nameiyk touwtrekclubs. Wat nu die voor de toekomst 1 de TWIF zo belangrijke wedstrijden I Engeland en Denemarken. Zij zyn georganiseerd als onderdeel van de Baltische Spelen. Precies vyftig jaar geleden heeft Malmö ook in het te ken gestaan van Baltische Spelen en ter herinnering daaraan zyn dit jaar weer Baltiika-Spelen georganiseerd. Sterke Britten Over één ding zyn de touwtrekkers het langzamerhand wel eens: de En gelse ploeg, moet als favoriet worden beschouwd voor de wedstrijden. Het is een team van boeren, houthakkers en houtbewerkers uit Bosley, een dorp in Cheshire. Ze zyn al jaren kampioen van Engeland. Gistermid dag hebben ze geoefend op de Idrotts plats, het stadion waar vandaag het toernooi plaats heeft. Dat had eigen- lyk in stilte zullen gebeuren, maar door loslippigheid van een even char- verklaarde gisteravond ln Nicosia, dat dr. Kütchük, de Turkse vice-pre sident van Cyprus, de opperbevelheb ber der VN-vredesmacht op het eiland, generaal Thimaja, heeft medegedeeld, dat maandag j.I. twee honderd Griekse militairen in de ha ven van Limassol aan wal zijn gezet. Zjj waren daar met het Griekse schip „Pegasus" aangekomen. „Enosis" (vereniging met Grieken land» is de wens van het gehele Grieks-Cyprische volk en het bidt elke dag voor de verwezenlijking hiervan, aldus verklaarde de Cypri sche president, aartsbisschop Maka- rios, gisteren in Nicosia tegenover de nieuwe Griekse ambassadeur Alexan- drakis, toen deze hem zyn geloofs- Denen als ook de Nederlanders er I brieven kwam overhandigen. Hy achter waar het zou zijn. Hetgeen de I voegde hier echter aan toe: „Aan Engelsen overigens niet belette in aansluiting van Cyprus by Grieken hun byzyn toch een spectaculaire de- land mogen geen voorwaarden of ge- monstratie van hun machtige kun- biedsruilingen worden verbonden", nen weg te geven. Hun ploeg zou de Makarios vertelde Alexandrakis dat touwtrekkersploeg uit de Achterhoek hij „geen ambassadeur van een an- vandaag als tegenstander krijgen, als tweede, zy komen meteen na de offi ciële opening in het veld tegen Dene marken, dat een politieploeg uit Ko pen heeft afgevaardigd met een im ponerende ankerman van 1,97 lang en 115 kg zwaar. Dat gewicht is ove rigens niet zo belangrijk want ander half uur voor de wedstrijd wordt elke ploeg gewogen en er mag voor de acht potelingen maximaal 720 kg ge noteerd worden. gelegenheid niet het recht tot zelf beschikking voor de Cyprioten opeiste en dat hy ook niet de eis stelde dat er eerst een geheel onafhankehjk Cy prus moet komen voordat er sprake kan zyn van een vereniging met Griekenland. Voorzitter A. F. J. Jacobs (Vlissingen) heeft gisteren op de jaarvergade ring van de Rykslerarenverenlging in Oosterbeek een scherp protest laten het nlet-inschakelen van de raad van leraren by het de wet op het voortgezet onderwys horen terzake overleg betreffende uitwerking (mammoetwet) „Wy zyn van mening, dat dit een uiterst ernstig feit is", aldus de heer Jacobs. Hy stelde met nadruk, dat misvatting van de eerste orde" is, te denken dat de inpassing nisatrische of bes tuur Ujk probleem zou zyn. „Het maakt voor een leraar wel degelijk een geweldig verschil, Jarenlang conflict rond een damesvest het bedrijf meent zich tot hem te kunnen richten. In het verleden kreeg hy eens 'n brief, waarin hij er zonder omwegen van werd be schuldigd zich aan verduistering schuldig te maken. Maar het schryven, dat hij dezer dagen ontving maakte het zo bont, dat de „Metaalkoerier" het onder de kop „De onbeschofte Landgraaf" publiceerde en er nog een kritisch commentaar aan toevoegde, Een markt voor onderhandse leningen Plannen zijn uitgewerkt tot oprichting van een vereniging ge naamd: „Vereniging tot bevordering van de handel in onderhandse le ningen, gevestigd ih Amsterdam". De vereniging zal ten doel hebben het bevorderen van de verhandelbaar heid van en de handel in bestaande onderhandse leningen. Aldus is be kend gemaakt door prof. dr. J. En gelfriet, voorzitter van de commissie van initatiefnemers. Het doel zal de vereniging trach ten te bereiken door het organise ren van een markt, waartoe een re glement is ontworpen, hetwelk de bepalingen inzake de handel bevat. Men heeft de weg gekozen van een schriftelyke handel, zodat de by de handel betrokkenen niet, zoals b(j de effectenbeurs, al of niet via een ver tegenwoordiger, by de verhandeling aanwezig zyn. De kosten van de vereniging en van de markt worden geraamd op ca f66.000 per jaar. Het aantal leden op 380. Naar schatting zal de markt begin november kunnen beginnen, zy zal eenmaal per week worden ge houden. Voorgesteld zal worden de Kas-associatie in Amsterdam te be noemen tot centrale instantie. (Van onze correspondent) De Heemskerkse metaalbewerker K. Martyn leeft al gedurende vier j overigens lijkt het erop, dat het bedryf gewoon is zyn niet vlot ge noeg betalende cliënten op deze wijze tot het voldoen van hun schuld aan te manen, want de brief, die de heer Martijn ontving was gestencild en de bedragen waren met een pen ingevuld. jaar in conflict met het postorder- bedryf Landgraaf uit Rotterdam, j dat niet bepaald op goede manie- j ren kan bogen. Het gaat allemaal J om een daniesvest, dat de Heems- kerkenaar volgens deze firma in 1960 zou hebben besteld, hetgeen wordt ontkend. I Ie heer Marty n ontvangt naar aanleiding hiervan, op z'n zachtst gezegd, weinig elegant gestelde dreigbrieven. De kwestie is nu zo hoog gelopen, dat de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalindustrie (N..V.), waarvan de heer Marty n lid is, in zyn orgaan „De Metaalkoerier" felle kritiek op de methoden van Land graaf heeft geuit, waarop het postorderbedrijf een advocaat in de arm heeft genomen. Ie maat van het bewuste vest komt niet overeen met die van dc heer Martyns, inmiddels overleden, echtgenote. Hij weet ook niet waar het kledingstuk, dat volgens het postorderbedrijf bij hem thuis is afgeleverd, zou moeten zijn geble ven. De firma Landgraaf beweert bewyzen te hebben, dat alles in zijn werk is gegaan zoals zij he De firma Landgraaf schrijft aldus: JVIe vr ou w/m y nheer Aangezien het u biykbaar niets kan schelen, dat u ons nog geld verschuldigd bent, stellen wy ons op het standpunt dat u ook niets om uw naam geeft. Wy zullen die dan ook niet sparen. Indien u het bedrag f. 43,45 bin nen 1 week nog niet aan ons hebt betaald, zullen wy het vol gende ondernemen 1. Wy laten u op de zwarte UJst plaatsen, zodat ieder in Ne derland weet dat u een wan betaler bent. groenteman, de melkboer enz., ln uw woonplaats en naaste omgeving mededelen, dat u ons niet betaalt. 1. Wy gaan via het kantonge recht uw schuld Invorderen, waarna zonodig beslag op uw loon gelegd zal worden, in dien dit niet naar wens ver loopt, beslag op uw bezittin gen, hetgeen openbare ver koop daarvan Inhoudt. De directeur van de firma Landgraaf meent, dat hy met het zenden van dergeiyke brieven niet te ver gaat. Wel heeft hy een afspraak met zyn advocaat gemaakt, „Want het artikel ln de „Metaalkoerier" zal wel een muisje met een staartje worden". of zyn school straks een vwo-school of een havo-school wordt of belde, zyn status ls hier in het geding". De heer Jacobs, die wees op de gevol gen van de komende structuurver anderingen (promotiekansen, ar- beidsvruegde en salaris) stelde, dat het rechtspositionele aspect van de Inpassing levensgroot aanwezig is. „De docentenorganisaties hebben er recht op dat met hun belangen ten volle rekening wordt gehouden", zo zei hy. De heer Jacobs deed een dringend beroep op minister Bot alsnog de raad van leraren by het overleg over deze materie te be trekken. „Laat men vooral op dit terrein het ontstaan van onrust en onbehagen vermyden. Laat men niet de indruk wekken, dat er over ons maar zonder ons wordt beschikt". In Zuid-Korea zyn 207 personen overleden sinds vorige maand een slaapziekte-epidemie uitbrak. In negen provincies lyden thans ruim duizend personen aan deze ziekte. geboorte verloving ondertrouw overlijden zyn gebeurtenissen die het noodzakelyk maken kennisgevingen aan familie, vrienden en bekenden te verzenden. Schakelt u, om zekerheid te hebben dat u niemand vergeet het LEIDSCH DAGBLAD in. Met zyn 250 00 abonnees is het verreweg de meest gelezen courant in Leiden en omstreken en dus het aangewezen advertentie- medium voor familie berichten GEVRAAGD een tuindersknecht wegens militaire dienstplicht van de huidige. Leeftyd 25—30 jaar. G. v. d. VIJVER I Burg. Meyboomstraat 24, Rfjnsburg. GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding voor trekker met oplegger (10 ton). Persooniyke sollicitaties by Gebrs. van Hoeken's Houthandel WAARDSTRAAT LEIDEN gevraagd. Groenewegen - v. d. Kwast - v. d. Schuyt Utrechtse Veer 3, Lelden. 250 gram, heeriyk zacht. 150 gram GEBR. ROSBIEF 0.89 1 kg. MAGERE LAPPEN, met klein randje 3.58 1 kg. EXTRA MAGERE LAPPEN3.98 250 gram PALINGROOKWORST 0.63 VEULENVLEES 'n delicatesse.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11