Society - schilder in eigen antieke wereld kunst kaLeióoscoop BONEFAAS SPEELDE EIGEN FANTASIE MONUMENTAAL ROMANCE? ROMANCE Mr. Frans Dony: ,Het leven is kort" dus levensgenieter SLOTCONCERT ORGELSERIE KATWIJK welke vrouw leest symbool van goede smaak LEiDSCH DAGBLAD WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1964 ALAKKASTRAAT 147. Het statige witte huis, omlijst door groen en Italiaanse hekken, ligt als een enclave in de jagse Indische buurt. Het wekt de suggestie, uit de 18de eeuw dateren (hoewel het in 1880 gebouwd werd) en zo uit een def- je Parijse buitenwijk „weggeplukt" te zijn. Hier woont een meester op vele wapens:: mr. Francois Lucien arie Dony, die meestal in het nieuws komt in zijn hoedanigheid voorzitter van de Nederlandse Ski Vereniging. Maar ik moest steeds terug naar de nuchtere werkelijkheid, want zon der een strenge systematiek en een zo groot mogelijke nauwkeurigheid maak je zo'n boekje niet. Zeker niet voor de Nederlandse markt. Want hoe kleiner het land hoe groter de afgunst." Fundamenten kasteel Zeelst blootgelegd (NB) zijn de fundamen- fd van het in de vorige pte kasteel van Zeelst. n Oudheidkundig te Amersfoort is van de vondsten op de hoogte ge steld. Het werk wordt uitgev-oerd door amateur-archeologen, die hiervoor toestemming hebben gekregen van de Rijksdienst. Het kasteel of hooghuis stamde waarschijnijk uit de 16de eeuw. Het is omstreeks 1840 gesloopt. De gracht van het slot was pas na de oorlog in 1945 gedicht met het puin van de tijdens de bevrijding verwoeste verenigingsgebouw van Zeelst. Is protretschilder is hij in krin- de Haagse society een ge- n, omdat zijn doeken nooit likt" zijn, maar altijd allure heb- Onlangs stelde hij een goed ocumenteerde pocket-encyclo- fedle over internationaal antiek grien, die thans in het Frans ver- Id wordt. („Een gids voor ver liefhebbers".) midden van oude meesters en lins (welke bezoeker zou niet on- de indruk komen van dit geheel ek ingerichte huis?) lijkt hij op eerste oog „de diplomaat thuis". J onberispelijk gekleed en be- gt zich makkelijk: hij bedient monocle aan zwarte draad als natuurlijk instrument, dat ge- bij hem hoort- en hij is een jant Een „snob" i deze levensgenieter 60 jaar Ijn vader was Consul-generaal België. De jonge Frans voelde al vroeg aangetrokken tot de llderkunst een liefde, die hij zijn rechtenstudie te Leuven en negen eerst weer op de Haagse demie (en later op het Hoger iituut te Antwerpen) kon opvat laar sommigen vragen: is hij „snob"? eens naar dat huis van hem, rmede hij bezoekers eigen arm- gheid wil laten beseffen. Natuur- men een dergelijk man Den Haag vinden ij haalt er de schouders over op. dat gezeur over zijn monocle iresseert hem al evenmin. skiën heeft me op het idee ge- cht. Een leesbril in je zak breekt val gemakkelijker dan een el glas." feite interesseert hem op dit on- naanse maar één ding: hij wil en van iedere dag iets maken, dit betekent voor hem, dat hü zijn verschillende rollen als ilder, skiër, schrijver en antiek- ert steeds weer met volle teu- n bedoeling der dingen in- oals hü de longen ook open zet dat kan hü als verstokt niet-ro- - wanneer hü dagelüks op de terwillc van de conditie naar eveningen koerst en de auto thuis wanneer hij „Je moet van iedere situatie ook de minder aangename het te zien te maken. Als het regent, k ik niet: nu kan ik niet naar maar constateer b.v. bü mü- dat het gras zo prachtig glanst." Verliefd op antiek Ik vergaar reeds antiek vanaf n studentenrijd. Ik ben er nu maal verliefd op. Ik heb zo- anderen dit ook doen een koopdagboek bygehouden en vind je de meest ongelooflüke ocht." in. Gewoon krats blauwe ogen lichten fel op, het woord rzamelaar" valt. (j voelt dit by na als een verwyt: mis de bezitsdrift om niet het ird hebzucht te gebruiken. Het ek moet een dienende functie mag nooit een opeensta ng worden van curiosa. Om kas- met porselein geef ik niets. Het i is er voor ons en niet omge- rd Ik moet de dingen kunnen ruiken". 'e inrichting van het interieur, weloverwogen op lyn en kleur lebalanceerd werd, is er als bewijs deze stelling. Zoals het ook een dat de bewoner het oog een binnenhuisarchitect, lij wil mét het antiek leven en hel ft niet te verwonderen, dat de iotheek met Venitiaanse stoe- en een zware Zwitserse tafel- tot salon geproclameerd werd. Gedekt de officiële zin van het Portretschilder Mr. FRANS DONY woord niet op het ruwe hout wor den tinnen borden als onderzetsels geplaatst. Dat is genoeg. het vierhoofdige ge- Zijn familie de bekende bankiersfamilie en ach ternicht van haar man. Ze gaat meerdere malen jaarlüks naar haar geliefd Italië, waar de landstaal haar even makkelijk van de tong gaat als het Nederlands. Verder zün er de twee dochters, Bianca(27) en Yolanda (23), die op hun bejxrt ook artistieke paden be wandelen. Bianca, die tekent en schrijft, trok b.v. alleen en van eigen honora rium, dat zy met lezingen en arti kelen over Sicilië verdiende door Afrika. Ze is zeer reislustig en voegt vaak by haar bagage als geeste- lijk voedsel voor langere expedities een hele hutkoffer met boeken. En al heeft ze dan ook in het ouderlyk huis, evenals haar zuster, kamers, waar gothische beelden en primitie ven tot mymering en rust manen ze krijgt steeds weer last van „ho rizonkoorts". Dit is een typische trek, die zy met vader gemeen heeft, hoewel de ze tegenwoordig hoofdzakelijk ge prikkeld wordt door zyn reisdriften, wanneer de sneeuw op de hellingen van Vald' Isère, Zermatt St. Moritz of Kitzbühel, gevallen is. Yolanda studeert schilderkunst aan de Academie te Milaan. Haar tekeningen en aquarellen getuigen van een persoonlüke srijl. Overbodig te zeggen, dat ze in haar vader een goede privé- leraar heeft. Overigens vertelde mevrouw Dony (die zelf een unieke collectie an tieke handen büeengebracht) ons en passant rijdens haar beslomme ringen voor huis en personeel door dat beide dochters, die tevens el- kaars beste vriendinnen zün, op het punt staan, een reis naar Noord-Afri- ka te maken. Geen dag komt terug Ja. waarom niet? Vrijheid in ge bondenheid is in huize-Dony een le vensbeginsel, want hoe zou men vreug de aan mooie dingen kunnen be leven met enge opvattingen? Maar toch: op bepaalde punten uitkomt," aldus Frans Dony. Af spraken zün afspraken. En een toe ristisch artikel of een „kroniek" voor de krant moet evenzeer „geslepen" worden als het portret van de vrouw van de ambassadeur. „Dat kost inspanning en dan ben ik een geheel ander mens. Opdrach ten heb ik genoeg, maar ik neem niet alles aan. Daar lijdt het werk onder. En vergeet niet: géén dag komt terug. Het leven is kort". Daarna zei hy: „Het liefst schilder ik landschap, maar steeds worden het portretten en daar ben je zelf in je hart nooit helemaal te vreden over. Droom en realiteit Alrijd komt het gesprek terug op het thema antiek. „Ik geniet van het ambachtelüke, het patina van oude stukken, de hartslag van het verleden Ik haal het met al mijn zintuigen naar binnen. Het schrijven van de pocket-encyclopaedie was voor mij een geestelyk avontuur." Ik heb heerlyk gedwaald tussen meubelstylen vanaf de Hollandse Re naissance tot Biedemieier en verder. In vele musea heb ik gestudeerd en gedroomd over bibelots, schilderij- Kunstenaar liet werk weg halen Op verzoek van de kunste naar Jan Henderikse is van de tentoonstelling „Nieuwe realis ten" in het Gemeentemuseum zijn stuk „Curagao N.A.C.-1224 1961" verwijderd. Henderikse acht zijn werk aangetast door dat een medewerker van het Ge meentemuseum afbeeldingen van slechts matig geklede dames heeft overplakt. Hij ontdekte dit overplakken bij het lezen van een reportage in de krant over reacties op de tentoonstelling. Hierin werd van de wijziging melding gemaakt. „Curagao NA..C.-1224 1961" dat zyn midden van Henderikses werk plaatst, is een samenstelsel van af gedankte gebruiksvoorwerpen. Plas- dit alles is ondei-gebracht, zün be plakt met foto's uit geïllustreerde rijdschriften. Mari Andriessen en Kees Verwey in Centr. Museum Van 12 septemer tot en met 8 no vember wordt in het Centraal Mu seum, Agnietenstraatl te Utrecht een tentoonstelling gehouden van werken de beeldhouwer Mari Andrissen de schilder Kees Verwey, die bei den in Haarlem wonen. Deze expo sitie zal een uitgebreid overzicht geven van hetgeen deze kunstenaars gemaakt hebben. UITREIKING EERSTE SCHUMANPRIJS Prof. dr. J. E. de Quay zal op 4 september in de Rolzaal in Den Haag de eerste Robert Schuman- prijs uitreiken. De prüs bestaat uit een zilveren penning, met afbeelding van Robert Scliuman, en een bedrag van f 1000,-. De prüs is dit jaar ingesteld door de Europese beweging in Nederland. Hij wordt toegekend aan een Ne derlands journalist, die in bericht geving of commentaar voor de ver spreiding of verdieping van de Eu ropese gedachte in 1963 een belang- rüke büdrage leverde. De toeken ning geschiedt door een jury, waar van prof. de Quay voorzitter is en waarvan voorts de heren M. van Aken, dr. N. Cramer, Th. H. Joekes en drs. Th. E. Westerterp deel uit maken. Grensgeschil tussen Chili en Argentinië De Chileense regering heeft aan koningin Elizabeth van Engeland verzocht te bemiddelen in het ge schil over de zuidelüke grens met Argentinië. Dit geschil bestaat in hoofdzaak over Palena en Rio En- cuenturo, waar grensstenen die zes jaar geleden waren geplaatst, zün verdwenen. Tussen beide landen hebben zich een aantal grensinci denten voorgedaan en zün verschei dene nota's uitgewisseld. Het geschil dateert reeds van juli 1896. Beide landen verzochten toen aan koningin Victoria van Engeland te bemiddelen. Chili heeft een afschrift van het verzoek aan Argentinië gezonden en verzocht dit initiatief te steunen. Dit is de Renault 1500, die in het komende voor jaar op de Franse auto- mobielmarkt zal verschij nen. Het zal dan nog even duren voor de wagen in Nederland verschijnt. Op de foto ziet men een van de prototypen waarmee thans nog proefritten worden gemaakt. Volgens het eerste persbericht zal de wagen een voorwiel aandrijving hebben. Zowel wat interieur als exterieur betreft wordt van een „originele uitvoering" ge sproken. Verdere detaille ring kon echter nog niet worden gegeven. „Willem Ruys" en „Oranje" blijven op Rotterdam varen I (Van onze R'damse correspondent) Kun namen zullen veranderen in j „Achille Lauro" en „Angelina Lauro", maar als passagiersschip zullen de naar Italië verkochte Willem Ruys en Oranje Nederland trouw bbjven. Rotterdam wordt één van de vaste aanloophavens in de nieuwe lün- dienst rond de wereld die de Itali aanse reder Lauro van plan is met de vlaggeschepen van de Kon. Rot terdamse Lloyd en Maatschappij Ne- I derland te gaan onderhouden. De Italiaanse rederij heeft de firma Ruys en Co., dochteronderneming van de Kon. Rotterdamse Lloyd, aangesteld als generaal-agent voor BEGR/P VOOR GEEST VAN REG ER De twaalf zomerconcerten van het .Orgelcomité Katwijk", alle ri de Nieuwe Kerk, zijn voorbij. Jan Bonefaas, organist in Gor- cum, sloot de rij der uitvoerenden. We hebben hem deze zomer ook in Noordwijk gehoord, waar we zijn optreden als geheel ge lukkiger vonden dan gisteren. Vivaldi, Mendelssohn, César Franck en Max Reger waren de grote namen van zijn program ma. Deze groep van vier stond ingelijst door een Fantasie en een Improvisatie van de concertgever zelf. Advertentie De jonge vrouw die het fijn vindt om vandaag te leven. Met een eigen stijl van wonen en gekleed gaan. De vrouw die de voorkeur geeft aan een groot, goed verzorgd blad dat net als zij een beetje bij zonder is. Een maandblad, dat méér dan gewone aandacht besteedt aan wat haar interesseert. Bent U zo'n vrouw? Dan hoort ROMANCE in uw leven. Een luxe die U zich voor slechts één gulden per maand kunt permitteren! Schrijf nu een briefkaart aan ROMANCE, postbus 245, Amsterdam en ver meld behalve uw naam en adres óók of U het blad per post of per bezorger wilt ontvangen. Als welkomstgeschenk ontvangt U dan geheel gratis HET PARELSNOER. Een fraai gebonden boek met een rijke verzameling verhalen van W. Somerset Maugham John Steinbeck Daphne du Maurier Ray Bradbury Agatha Christie Pearl S. Buck Georges Slmenon Willy Corsarl Godfried Bomans en Roald Dahl de nieuwste en mooiste verhalenbundel van 19641 speelde daarvan Concerto I. De klank verhoudingen, welke binnen de gren zen van het strijkorkest gelden, moe ten op het orgel tennaastenbü terug te vinden zijn. Bü Bonefaas bleek daarvan maar op gebrekkige wyze sprake. Het Presto kwam nog het meest aan de stül-eis tegemoet. Wat de organist echter voor had met dat dunne, verülde en als het ware ver dwaalde bovenstemmetje zonder sub stantie in het Grave, bleef ons een raadsel. Ook liet ten dele de afwer king te wensen. Mendelssohns 3de Sonate zag zich beperkt tot twee delen. Het Con moto moge als vakwerk te erkennen zün, maar het mist zeggingskracht voor het heden. Zeker in een zo langdu rende te dikke instrumentatie. Mo- gelük had een uitzonderüjk puntgave vertolking er meer van kunnen red den. Het Andante werd niet als een eenvoudig doorvloeiend dichtwerk aangevoeld. Een eerste aan een concerterend organist te stellen eis is, dat alles „staat". Dat gebeurde niet in het eer ste deel van het drieluik, waaruit Francks Pastorale bestaat. Laten we denkeix aan een sléchte dispositie van de spelen! Gaandeweg ontstond niet temin een heel redelijke vertolkings- trant. Met Regers Introduction en PasSa- caglia (een uitstekende keus) heeft Bonefaas heel veel goed gemaakt. Hier drong hü het meest door in geest en structuur van de compositie. Van het orkestwerk weten we, dat Reger groot kan zün als hü de vari- het beroemde van Bach, dat zelf weer afkomstig is van een Fransman, Raison. Of het stuk met zoveel ge druis diende te eindigen, is een open vraag. De uitleggingen ten aanzien Van Bonefaas' Fantasie (over Psalm 72) heeft men wellicht dat simpele speels-melodische deel na de koraal expositie in het geheugen gehouden. Dit repeterende fragment zou (niet oneerbiedig bedoeld) een zangstuk voor een „lierdraaier" hebben kunnen zün. De fugatische verbinding op de teruggekeerde inleidende bassen naar het koraal wüst op een eerlük stre ven naar een dergelüke vormgeving. Dit sprak nog zoveel duidelüker, en met te meer welslagen, in de Impro visatie waarin allerlei fases elkaar afwisselen, maar die haar eenheid vindt in een bepaalde akkoordiek, Ere-expositie Piet van Egmond Van 29 augustus tot en met 27 sep tember wordt in museum Van Looy te Haarlem een eretentoonstelling gehouden van werken door Piet van Egmond i.vxn. diens 75ste verjaardag. De expositie wordt vrijdagavond 28 augustus geopend door de Amster damse kunstschilder J. Wagemaker. eeix iets onwezenlük klinkende ak koordstapeling, welke een verre ver wantschap lijkt te onderhouden met Debussy's „Cathédrale". Bonefaas Is een diergenen, die de kunde bezitten van het brede virtuoze uitwaaieren van of naar een climax, waarin het koraal (hier in de bas) mee opgenomen wordt. Bonefaas heeft dit eigen werk monumentaal ver klankt. Nederland. Bü een bezoek aan Nederland heeft de heer Lauro meegedeeld met zijn aanwinsten dezelfde rond-de- wereld-reizen te gaan maken als de Nederlandse rederijen uitvoerden, zy het dat hy dan de schepen tegen el kaar in wil laten varen. Gezocht wordt nog naar een vertrekhaven in Duitsland. Mogelyk wordt dat Bre men, beslist is het nog niet. Even min staat vast welke werven de Wil lem Ruys en de Oranje tot „Achilla Lauro" en „Angelina Lauro" zullen verbouwen. Beide schepen zullen grotere passagiersaccommodatie krygen. Die van de Willem Ruys büvoorbeeld zal worden gebracht van 1050 op 1600. De Nederlandse rederüen, voor wie exploitatie van de schepen door de gestegen personeelskosten niet meer economisch verantwoord was. heb ben nimmer tot deze uitbreiding wil len over gaan, omdat dit ten koste gaan van comfort en service. Advertentie verkoudheid? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! Premières bij „Studio" De toneelgroep „Studio" brengt in het nieuwe seizoen op 24 sep tember de première van .Viool tjes" van George Schehadé (re gie Peter Oosthoek, vertaling Remco Campert), een blijspel met muziek. Op 8 oktober gaat in Eindho ven de première van twee korte stukken Haute Surveillance" van Jean Genét en ,,Play" van Samuel Beckett onder regie van Kees van Iersel. Begin november volgt te Am sterdam de première van ,,De Rosse Bietser" van de Ierse Amerikaan J. P. Lonleavy, on der regie van Jurg Molenaar en in de vertaling van Th. Lehman. Verder komen o.a. tot opvoering „The American Dream" van Albee en „De kale zangeres" van Ionesco, „Le Journal d'un Fou" naar Gogol (solotoneel van Henk van Ulsen) en een moderne bewerking van „Rei- naert de Vos", toepasselyk gemaakt op de samenleving van onze rijd. Zelfs de jazz zal hierin een rol spe len. Opdrachten voor Nederlandse stukken zün door „Studio" gegeven aan Schierbeek en Koolhaas. Het opvoeren van stukken voor de jeugd zal uitgebreid worden. Men zal o.a. voorstellingen geven in Eindhoven, Zwolle, Maastricht, Enschede, Breda, Deventer en Til burg. Eerste CAO zonder genieenteclassificatie De Stichting van de Arbeid heeft haar goedkeuring gehecht aan de C.A.O. voor de detailhandel in aar dappelen, groenten en fruit. Een lan- delüke primeur in deze C.A.O. is dat de contractei-ende partijen zün over eengekomen de gemeenteclassificatie Toneelstuk tegen Rolf Hochhuth priester in New York is stuk op de planken afwüzing is Een te brengen dat i Der Stellvertreter, het Duitse"toneel stuk van Rolf Hochhuth, waarin kritiek op paus Pius XII wordt ge leverd, omdar hü tüdens de twee de wereldoorlog het stilzwijgen had bewaard over de massale uitmoor ding van de joden door de nazi's. „Mijn bedoeling is een positief beeld te geven van het leven van Pius XII," aldus Edward A. Mol- loy, lid van de orde van redemp toristen. Zün stuk heet the Com forter. Het zal medio oktober op de planken worden gebracht. De hoofdrollen in het stuk zün paus Pius XII, monseigneur Gio vanni Montini (de huidige paus Paulus VI, die adviseur van paus Pius XII was), de opperrabbün An ton Zolli van Rome en veldmaar schalk Albert Kesselring, de nazi commandant in Italië. De priester zei de sanctie van zün orde gekregen te hebben voor zjjn stuk. Verder kreeg hü ook de goed keuring van kardinaal Speliman van New York. KORTE STAKING BIJ PANAM De onderhandelaars voor negen duizend stakende employé's van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappy Pan American Airways zün met de directie in recordrijd tot overeen stemming gekomen. Een hoge vak bondsfunctionaris betitelde de over eenkomst als „de beste die ooit in de wereld van de luchtvaart is bereikt". De maatschappü heeft vanmiddag om twee uur haar vluchten hervat. De staking brak uit, toen de TWU, de transportarbeidersbond, gisteren een aanbod van de Panamdirectie afsloeg en een loonsverhoging van vüftien procent eiste. Het gevolg was, dat de maatschappü gisteravond vrij wel al haar toestellen aan de grond zette; alleen de vluchten naar en van West-Berlün gingen normaal door. Achtduizend passagiers in verschil lende delen van de wereld konden niet verder reizen. In de loop van de avond werd echter al een principe overeenkomst bereikt, die 's nachts in bijzonderheden werd uitgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7