Twee vermisten uit Brasem opgehaald Cyprus: laatste hoofdstuk een detectiveroman van Reconstructie va de overvaring Meisje kon veertig mille verduisteren Verhouding Parijs - Bonn blijft koel Young Six zegeviert nu over 2800 meter BINNENKORT DE ONTKNOPING Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 26 augustus 1964 Derde blad no. 3134 sport-, zozeer maar )aarojn nering e vorm ;wezen, rvaring ng van roken. WRAK VAN MOTORJACHTJE GELICHT - «r f - -X Nadat kikvorsmannen de ka bel hadden bevestigd werd het stalen casco van het jachtje door een lichter naar bov Foto Leidsch Dagblad (Van redacteuren) Het drama, dat zich maandagavond op het Braassemermeer heeft afge speeld, is gisteren tot een einde ge bracht. Met behulp van kikvorsman nen van de Bergingsschool Gorcum,, is het verongelukte jachtje door een lichter van de firma Carsjens uit Alphen a. d. Rijn gelicht. De Rijkspolitie te water groep Aalsmeer had 's morgens de plaats afgebakend waar bootje op de bodem van Omstreeks half twee arriveerden de mannen van de Bergingsschool met de lichten op de plaats van de ramp. Onmiddellijk daarna gingen de kik- rorsmannen te water, teneinde de stroppen om het motorjacht te leg gen. Omstreeks vijf uur kwam het zwaar beschadigde scheepje naar de opper vlakte. Reeds toen was het zeker, dat zich in het vaartuig geen slachtoffers bevonden. Dat was door een der kik vorsmannen vastgesteld. De gezonken boot is vervolgens naar de werf „Hollandia" in Woubrugge gebracht, waar het scheepje nader zal worden onderzocht. Gevonden twee slachtoffers, Toetenel, voortgezet. Om zes uur werden beiden, op nauwelijks dertig meter van de plaats van de ramp, opgehaald. Zij hielden elkaar om armd. Vermoed wordt, dat de vader, die een zeer goed zwemmer was, zijn 9-jarig zoontje naar de wal heeft willen brengen. Iets wat hem door of andere oorzaak niet de gelukt. In de morgenuren vond een recon structie plaats van het ongeluk, waar voor het zandschip, met de schipper uit Krimpen a/d IJssel, de tocht heeft teruggemaakt naar de Ringvaart. Vandaar is hij opnieuw in de richting van het meer gevaren, met een van de politieboten voor hem aan bak boordzijde, precies zoals de „Kieviet" op de noodlottige avond voor hem uitvoer. Bij het opvaren van het meer heeft de schipper het stuur overge geven aan zijn vrouw. Deze heeft ver klaard het motorjachtje nog even te hebben gezien, maar het daarna vrij snel uit het oog te hebben verloren. Kwijtraken „Kieviet" nog voor het zeer snel varende zandschip uit over rechts in veiligheid willen brengen. Waar schijnlijk heeft hij zich vergist in de snelheid van het motorschip van 200 ton en was op het laatste ogenblik een aanvaring niet meer te voorko- De boeg van het zandschip boorde zich met een enorme klap in de rech- tervoorzijde van het motorscheepje, dat vrijwel onmiddellijk naar de bodem van het meer werd gedrukt. De bovenbouw van het scheepje werd daarbij totaal vernield. Gistermorgen vroeg is het op de bodem liggende jachtje door de kiel van een over het wrak varend schip zwaar beschadigd. Lezers schrijven... Haring en wittebrood Naar aanleiding van het artikeltje over het teruglopen van het aantal inschrijvingen voor uitdeling van ha ring en wittebrood het volgende voor stel voor de 3 October Commissie: Is het niet mogelijk de inschrijving voor uitdeling van haring en witte brood te laten vervallen en hiervoor in de plaats op 3 oktober De Waag open te stellen voor alle Leidenaars, toeristen en anderen om daar de tra ditionele haring met een stukje wit tebrood te komen proeven. Op deze wijze is het en voor de Leidenaars en voor toeristen een echt typisch Leidse attractie. Fiep Mulder. Peron vastbesloten terug te keren De Argentijnse ex-president Juan Peron heeft door middel van een op de band opgenomen boodschap gis teren in Buenos Aires verklaard dat hij naar Argentinië zal terugkeren Peron verblijft nu negen jaar in ballingschap. De boodschap was door een groep aanhangers naar Buenos Aires overgebracht en werd afge draaid op een persconferentie. Een der aanwezige peronistische leiders, Iturbe, zei, dat Peron zich geen zor gen maakt over de arrestatiebevelen die na 1955 tegen hem zijn uitge vaardigd. Of Peron zich na zijn te rugkeer verkiesbaar zal stellen, wist Iturne nog niet, maar hij zal wel actief aan de politiek gaan deelne- Tachtig mille uit een militaire kas verdwenen Een bedrag van 80.000 gulden is gestolen uit het kantoor van de administrateur van het Korps Com mandotroepen in Roosendaal. Dit geld was bestemd voor de uit betaling van de salarissen van offi cieren en onderofficieren van dit korps. De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in met steun van de afdeling opsporingsbijstand van het ministerie van Justitie. De Leger- voorlichtingsdienst deelde mee, dat men in het belang van 't onderzoek geen nadere mededelingen over de inbraak kan doen. Rechtbank verbaasd De Rotterdamse rechtbank heeft zich gisteren langdurig bezig gehou den met de behandeling van de zaak tegen een 18-jarige kantoormeisje uit Gouda, dat ervan wordt verdacht ten nadele van haar werkgever, de Goud se potterie „De Anjer", een bedrag van bjjna f 40.000 te hebben verduis terd. Het werd zonder meer duidelijk, waarom de ontdekking van het mis drijf, in maart van dit jaar, zo'n ge ruchtmakende politiezaak opleverde. Zowel rechtbank president mr. P C. Schipper als de officier van Justi tie mr. W. A. baron Van der Feltz, karaktiseerden de feiten, waarvoor het meisje zich moest verantwoorden als „verbazingwekkend", „bijzonder ernstig" en „zeer triest". Deze uit spraken, gevoegd bij wat later de verdediger in zijn pleidooi nog aanvoeren, hielden ook regelrecht een veroordeling in van de handel wijze van de bedrijfsleiding vai potterie. Te nvt ui r Immers, het gemak waarmee de di rectie het destijds 16-jarige meisje (te) zware en te verantwoordelijke administratieve taken oplegde, kon bij de wankele structuur van 't meis je slechts misdadige gevolgen krij gen. Al kort na haar indiensttreding werd zij belast met het opmaken de loonstaten en het uitbetalen lonen van de werknemers. Zonder dat iemand argwaan kreeg begon zij het totaal van de loonstaten met ge middeld f 300,- per week te verhogen. Dit bedrag verdween iedere vrijdag in haar tasje. Twee jaar lang kon deze handelswijze gevolgd worden omdat, zo bleek ter zitting, niemand, ook de accountant niet, de moeite nam de loonadministratie grondig te controleren. Mede-verdachte Hoewel het proces geen juridische ingewikkeldheden kende, bleef voor de officier van Justitie en ook voor de rechtbank, de belangrijke vraag in hoeverre het meisje alleen verant woordelijk gesteld kan worden voor De rechter voorzijde van het scheepje werd door de aanva ring zeer zwaar beschadigd. (Van onze correspondent in Parijs) Ook na de niet gepubliceerde brief wisseling tussen generaal De Gaule en Bondskanselier Erliard blijven de Frans-Duitse betrekkingen uitermate koel. De maandelijkse besprekingen tussen de twee politieke directeuren van de beide ministeries van Bui tenlandse Zaken, Charles Lucet en Janssen, die dezer dagen moesten plaatsvinden volgens de bepalingen van het Frans-Duitse vriendschaps verdrag, gaan niet door. beschikbaar. De een, Puaux, direc teur voor Europese Zaken, is met va kantie, en de andere, Toffin, belast met de Duitse aangelegenheden, is ziek. Pas over enkele tijd zullen zij in staat zijn naar Bonn te vertrekken, overeenstemming met de generaal De Gaulle. De Frans-Duitse samenwerking gaat op economisch terrein normaal door, maar De Gaulle wil niet dat Lucet naar Bonn gaat om politieke pro blemen te bespreken, omdat juist over politieke kwesties grote meningsver schillen bestaan tussen hem en Ei-hard. Het is niet overeenkomstig de stijl van De Gaulle, zegt men in Parijs, dat de president van de re publiek zich opdringt jian een part- Inspectie VHMO De regeling van het toezicht op het voorbereidend hoger- en middel baar onderwijs heeft een wijziging ondergaan. Met ingang van 1 septem ber wordt mej. drs. H. van der Vliet benoemd tot coördinerend inspecteur in de 3e inspectie (de provincie Zuid-Holland benoorden de lijn GoudaDelft en de provincie Utrecht), in het bijzonder belast met de inspectie van rayon III A. Tot dit rayon zullen met ingang van dezelfde datum behoren de gemeen ten Leiden, Lisse, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Sassenheim en Wasse- kingen in de koelkast te laten tot Bondskanselier Erhard zich toeschie telijker toont. Een ander bewijs van de verkoelde Frans-Duitse vriendschap ziet men in de rede die De Gaulle gisteren bij de bevrijdingsfeesten van Parijs heeft gehouden. Hij sprak wel over het aandeel dat de geallieerden in de Franse bevrijding hebben gehad, maar over het later gesloten Frans- Duitse vriendschapsverdrag zei hij geen woord. De Duitsers hebben dat pijnlijk gevonden en maken zich daarover zorgen. BODEGRAVEN WONINGBOUW IN NIEUWERBRUG De Nieuwerbrugse aannemer F. Boer heeft zich, in overleg met het gemeen tebestuur van Bodegraven bereid ver klaard een oorspronkelijk bouwplan voor de bouw van negen premie- en zes vrije sector-woningen, te wijzigen in drie woningwet- en twaalf premie woningen. Reeds in oktober vorig jaar ver kreeg de aannemer van het bestuur van de voormalige gemeente Bar- woutswaarder recht van eerste koop op ongeveer 2900 vierkante meter bouwgrond in het uitbreidingsplan „Nieuwerbrug". Het oorspronkelijke plan ging om 15 woningen, welke be stemd waren voor de verkoop. Op verzoek van het gemeentebestuur zijn de plannen thans zodanig gewij zigd, dat van de vijftien woningen er drie, in opdracht van de gemeente als woningwetwoningen gebouwd zullen kunnen dienen. Aan de raad stellen B. en W. o.a. voor de drie woning wetwoningen onderhands te gunnen. de verduisteringen. Naarmate het proces vorderde werd namelijk dui delijk, dat het meisje niet zelf op het idee was gekomen haar werkgever zo fors te benadelen. De rol, die een 21- jarige zoon van een der directeuren van het bedrijf, in deze verduiste ringsaffaire heeft gespeeld bleek zeer bepalend te zijn. Uit verschillende verklaringen kon worden opgemaakt, dat hij het meisje tot het plegen van de verduisteringen had aangezet. Hij had aanzienlijke schulden en zag geen kans deze op een eerlijke wijze af te lossen. Een verloving met het meisje, dat door haar werk veel met geld te maken had, gaf hem de mo gelijkheid haar min of meer te dwin gen voor de benodigde financien te zorgen. Zijn opzet slaagde volkomen. Volgens het meisje heeft hij zeker f25.000 van de f40.000 „voor zijn re kening genomen". Nadat de schulden waren betaald, werd het geld voor namelijk omgezet in vliegreizen, feestjes en luxe artikelen. Mr. Van der Feltz eiste tegen het meisje wegens verduistering een ge vangenisstraf van één jaar en negen maanden met aftrek van het voor arrest (vijf maanden). Eenzelfde straf vorderde hij tegen de jongeman wegens heling. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. Dubbeltitel voor Susman-Moffitt De Amerikaanse speelstere Billy Jean Moffitt en Karen Susman heb ben in Chestnut beslag gelegd op de Amerikaanse titel in het dubbelspel door in de finale op zeer verrassende wijze te winnen van de geduchte Australische formatie Margaret Smith-Lesley Turner. Het eerste nederlaag van het Australische duo in veertien toernooien. De cijfers, waarmee Moffitt-Susman wonnen, waren 3—6, 6—2, 6—4. Op Wimbledon hadden de Austra- In het herendubbelspel bereikte het Amerikaanse sterrenduo Chuck Mc- Kinley en Dennis Ralston met zeer veel moeite de finale. Zij zullen daarin uitkomen tegen de Engelsen Sangster en Stillwell. De Amerikaan se dubbelspelkampioenschappen wor den altijd apart van de enkelspelen gehouden. LFC stelt teleur De teleurstelling over het eerste optreden van de „Kanaries" was gis teravond duidelijk van de gezichten der LFC -bestuurders af te lezen. Dat kwam door het matige, zeer matige spel van de LFC-ers in de oefenwed strijd tegen vierdeklasser DOCOS, die wegens de invallende duisternis ruim 25 minuten te vroeg moest worden beëindigd. Dat LFC het eerste (on voltooide duel met 02 won, kon hieraan niets veranderen. Uitslagen tellen in dit soort wedstrijden nu eenmaal niet. De geelzwarten kwamen uit met Ruitenbeek op de half plaats (voor de van het voetbaltoneel verdwenen Van der Zeeuw) en met Den Bolster (voor Jan Krijgsman, die er over denkt niet meer te gaan spelen). Het ging allemaal zeer stroef en alleen het eerste kwartier toen Henk Heymans twee fraaie doelpunten scoorde, was van redelijk voetbal sprake. Daar- zakten de LFC-ers af tot een voor tweedeklassers zeker niet aanvaard baar peil. DOCOS was zelfs lange tijd sterker; zij had in Ton van Dinten haar beste speler. Wanneer de rood- witten hun bekende euvel schot loosheid kunnen verhelpen, hoeven zij de toekomst zeker niet bezorgd tegemoet te zien. De direktie van VAN WOENSEL schoenen maakt bekend, dat haar schoenenzaak VAN WOENSEL in de Haarlemmerstraat 53 te Leiden op 1 september a.s. van naam zal veranderen. De nieuwe naam zal zijn Behalve de nieuwe naam zal alles bij het oude blijven. Dezelfde direktie, bedrijfsleider, verkoopsters en verkopers zullen zich blijven inspannen om U steeds de laatste schoenenmode te presenteren. Direktie ALFA schoenen n.v. Grootwinkelbedrijf in schoenen en kousen. Filialen te Rotterdam, Schiedam,- Dordrecht, Breda, Tilburg, Den Haag en Leiden. nieuwe naam voor de vertrouwde schoenenzaak. Koersen te Hilversum (Van onze medewerker) Young Six, die zondag j.l. een fraaie zege in Merevelds Vier kilomete behaalde, toonde gisteren te Hilversum weer zyn stayerscapaciteiten, ni over 2800 meter. Even had Whip Bird van Pernit de leiding, doch spoedi) nam Azalea Hanover het commando over. De Amerikaanse import, die op viel door haar fraaie actie, moest by het ingaan van de laatste ronde plaat, maken voor Young Six, die 40 meter aan Azalea Hanover had moeten geven Eenmaal op kop liet Young Six zich nie meer bedreigen en Smit stuurd. de hengst naar een fraaie 1.23.-zege. Xenocraat werd derde. tussen Carolientje T, Cornelia Ellen en Captain Kinley. Cornelia zege vierde in 1.30.5 km tijd, zeer dicht benaderd door Captain Kinley. In de Egelshoekprys werd Caty Hollandia, die voortdurend had ge leid, op de streep geklopt door Berg- leeuwerik S (Stroopen) in 1.27.2 km tyd. Corna M werd-, derde voor Com- tesse Terraise. Attilla, die in handen van Wage naar jr. reeds tweemaal zegevierde moest in de derde koers veel van zijn paard vragen om Zephyr Scotch, die uitstekend partij gaf, met klein ver schil in 1.23.4 het nakijken te geven. YY Meeske incasseerde het derde geld. Ondanks een veel terreinkostende fout, waardoor Conny Stuart in de Kerkelandenprijs veel terrein verloor, kwam de merrie zeer sterk terug en boekte toch nog een 1.25.4 zege. An ton B, die lang de kop had, werd door Alchimist naar de derde plaats ver wezen. In de twee afdelingen van de 1600 meter draverij stelden de favorieten niet teleur, Zefa (D. Bolwijn) klopte in de eerste serie overtuigend Vin cent Hollandia. Meer moeite had Bento Kitty in de tweede afdeling met Zee, die op de streep moest ca pituleren. De in prima vorm zijnde Anastasia Hanover, met Jan van Leeuwen op de sulky, was van start tot finish heer en ;ter in de eerste afdeling van de :enburgprijs. Bruno faalde en Het Amsterdamse DWS is een an de vijf groepenwinnaars van de Intertotocompetetie, die zich zonder te spelen voor de kwartfinales heb ben geplaatst. Gisteren werd in Bern Het Nederlandse dames volley balteam, dat donderdag in Hengelo tegen Roemenië uitkomt, is als volgt samengesteld: An van Beelen (Cele- Corrie Blyleven (RVC), Anne ke Plant en Jacomien Wassink Kweekschool), Tine Horsman en Jeanne Vissenberg (PSV), Hett-y Kok (Boemerang;, Hilde van Gulik (Ce lebes) en Bep Zonneveld (St. Paul). (Van onze correspondent in Athene) Waarnemers in Athene komen ten aanzien van de kwestie- Cyprus een beetje in de sfeer van een detectiveroman bij het be gin van het laatste hoofdstuk: je weet nog niets, maar je hebt toch al een heel boek gelezen en er moet nu gauw uitsluitsel komen. wist 1 i nog Nadat zyn minister van Buiten landse Zaken, Kyprianou, al drie maal in één week op en neer was geweest en het record voor nacht vluchten op zijn naam had ge bracht, kwam Makarios gisteren zelf naar Athene voor wat zeker het kortste bliksembezoek is geweest dat ooit door enig staatshoofd is ge bracht. Bagage had hy niet bij zich, maar wat was zijn onderhandelings bagage? Naar z*n meegebrachte mi nister van Defensie te oordelen was dat „enosis" (Cyprus aansluiting bij Griekenland), waait minister Geor- gadjis staat bekend als de sterkste voorstander van enosis en tegen stander van Moskou binnen de rege ring te Nicosia, Op een voor Athene in augustus zeer ongebruikelijk deel van de dag, namelijk in het heetst van de mid dag tussen één en vijf, werden de onderhandelingen gevoerd, die door een groot deel van de pers beslis send werden genoemd. Maar toen Er is weer sprake van volledige overeenstemming van inzichten be treffende doelen en middelen, maar zoiets werd na het bezoek in begin augustus ook gezegd en even later moest de Griekse premier Papan- dreou Makarios openlijk desavoue ren. Het woord enosis komt in het communiqué niet voor, maar Maka- zei bij zyn vertrek wel tegen Het zou kunnen zijn, dat Maka rios verplichting op zich heeft ge nomen om op korte termijn een volksstemming op Cyprus te orga niseren zoals die in 1950 al eens door de Kerk is gehouden. Griekenland en Turkije onderhandelen dan sa men verder in geheim diplomatiek contact over de aan Turkije te lenen vergoedingen. Griekenland heeft daarbij de stok achter de deur van de komende zit ting van de Algemene Vergadering der VN, waar Athene en Nicosia beide veel van verwachten. Maar Athene wil de zaak waarschijnlijk toch liever voor de herfst beklon ken zien. En in Turkije zou het feit dat premier Inönü spoedige amnes tie voor de laatste zestig menderis- tische gevangenen heeft aangekon digd wel eens kunnen betekenen, dat hij de oppositiepartijen een belang rijke hap wil toegooien om haar in zake de spoedig te slikken enosispil kalm te houden, ongeveer zoals men wolven van de slee houdt. Ook pre mier Inönü houdt waarschijnlijk re kening met de mogelijkheid van een spoedige oplossing. In de Turkse pers worden nu ingezonden stukken ge duld (of misschien zelfs van boven af geschreven), waarin wordt be toogd hoe duur de oorlogssituatie voor het land is. Maar uitgelezen roman nog niet. speelde g;een rol. April Love were tweede vóór Ada Bond. Het slotnummer leverde een span nende finish, Argonaut (Maring pareerde met miniem verschil de slot aanval van Athos the Saint in 1.25.; km tijd. Axel Hollandia werd derde. De uitslagen luiden: Zuiderhelde prijs: 1. Cornelia Eller (W. Leeuwenkamp) (1.30.5); 2. Cap tain Kinley; 3. Carolientje T. Tot.- wi f2.30, pl. 1.30, 1.70, 1.70. cov 5.70 (P. A. Strooper) Bergleeuwerik S 2); 2- Caty Hol landia; 3. Corna M. Tot.: wi. 18.60 pl 80, 1.30, 1.80, cov. 4.70, koppel 14.90 Spanderswoudprijs: 1. Attila (J. Wa genaar Jr.) (1.23.4); 2. Zephyr Scotch; Y Meeske. Tot.: wi. f 1.80. pl. 1.40 k on 4 40> koppel 3 7o, trie 1. Conny Stuarl (P. M. Smit) (1.23.0); nover; 3. Xenocraat. Tot.: wi. f2.20 4 5>n 2.90, cov. 4.80. koppel afd.: 1. Zefa (D Vincent Hol- f2.30, pl 2e afd.': lax Jr.) (1.21.3); 2. Zee;' 3.V"x Pluto >t.: wi. f 1.90, pl. 1.40, 1.50, 3.90, landia; 3. X Signal. Tot 1.40, 2.30, 2.70, cov. 7.90, koppel ,0 1 Bento Kitty (J. Wage Drakenburgprijs. Anasta- f 3Ó pl' L40' i2'50, cov- 4-40- koppel 8.90 1- Argonaut (H. Maring) Athos the Saint; 3 Axel wi. f8, pl. 1.90. 1.20, 2e afd. (1-25.3); Hollandia. Tot 1.60, cov. 3.80. koppel 7.70. De trio-uitkering ice, de tweede afdeling van"de~He parkprijs. bedroeg f 101.30. "e omzet te Hilversum Schermbond was te laat door het bestuur Nederlandse Amateur Schermbond voorgedragen om te worden uitgezonden naar de Olympische Spe- okio, zulle 1 de riize maken. Het Nederlandsch Olympisch Comi té heeft namelijk de voordracht niet in behandeling genomen, daar deze te laat was ingediend. Ofschoon de schermbond het NOC aanvankelijk had laten weten, geen schermsters of schermers voor uit zending naar Tokio te zullen voordra gen, daar de prestaties van de even- tuale kandidaten internationaal niet goed genoeg werden geacht, kwam het bondsbestuur hierop later terug ten aanzien van Lenie Kokkes en Eily Botbijl. „Vooral in de landen- wed strijd tegen Hongarije in Rotter- zij al haar partijen i wereldkampioene Rejto ukwekkende wijze won, vestigde Lenie Kokkes de aandacht op zich", aldus de heer H. P. J. 'an Oosten, secretaris van de KNAS .terwijl zij, evenals Elly Botbijl, ons 'ertrouwen kreeg door de bereikte raaie prestaties in de onlangs ge houden tournee door Rusland". De kandidaatstelling sloot echter op 16 augustus jl en pas na deze datum bereikte de brief van de KNAS het Nederlandsch Olympisch Comité Volgens de heer Van Oosten moet de brief uiterlijk 19 augustus op het secretariaat van het NOC in Den Haag zijn geweest, terwijl ons van de zijde van het NOC werd medege- l"J-' de KNAS op de detective- deeld, dat de brief 25 augustus is binnengekomen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5