LEIDSCH DAGBLAD Regering wijkt niet in haar strijd tegen R.E.M. Saigon: volgt generaal Khan zichzelf op? Geen rechtsvacuüm9 op continentaal plat r RAMP TREFT HAITI E.M.S. IN BEROER OVER PIERPRIJS Geen oplossing voor zuidelijke staten Cabot Lodge had succes in Bonn In India al 2700 arrestaties NOODTOESTAND ZUID-RHODESIE '""^Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1964 No. 31348 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2130f Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Memorie van antwoord verschenen over een drastisch gewijzigd wetsvoorstel (Van onze Haagse correspondent) De regering wil haar plannen tegen de R.E.M. doorzetten. Om dit doeltreffender te kunnen doen, heeft zij het wetsontwerp, dat iet optreden tegen de R.E.M, mogelijk moet maken, drastisch ge wijzigd. Zodra dit wetsontwerp tot wet zal zijn verheven wil de regering de telefoon- en telegraafwet op het R.E.M.-eiland van oepassing verklaren. In de memorie van antwoord over het wetsontwerp, die aan de Tweede lamer is gezonden, herhalen de ministers Scholten (Justitie) en Marij- en( Buitenlandse Zaken ad interim)„het voornemen van de regering .tegen ongeautoriseerde televisieuitzendingen van een zendstation op het Jederlandse deel van het continentale plat strafrechtelijk te doen optre de daartoe nodige aanvulling van onze nationale wet- leving zal zijn voorzien" worden gedacht aan 'n volstrekt on gebreidelde zuiver commerciële ex ploitatie van een Nederlandse om- roepzender. Commerciële televisie in deze vorm (het zogenaamde Ameri kaanse systeem) is immers én door het toenmalige kabinet én door de De beide bewindslieden menen, dat e kritiek, die op hun oorspronkelijke wetsontwerp is geleverd, voor een eel is toe te schrijven aan misver- de rechtsgrond en de raagwijdte van de voorgestelde re eling. Om dergelijke misverstanden Dveel mogelijk op te orspronkelijke wetsontwerp bijna eheel herschreven. In zijn nieuwe versie heeft het retsontwerp zeer duidelijk het ka- 'akter van een kaderwet. Het gaat 'erom, dat activiteiten die plaats heb ben op kunstmatige eilanden binnen de grens van het aan Nederland toe komende deel van het continentaal vist in de Noordzee onder de Neder- indse wetsvoorschriften worden ge- echtsvacuum" ontstaat. Mei andere oorden, dat daar geen enkele rechts a toepassing zou zijn. Zij frördt hierin unaniem bijgevallen commissie van advies inzake Volkenrechtelijke vraagstukken, de jommissie-Francois. Ook de com missie meent, in haar heldere advies, lat maatregelen moeten worden ge in te verhinderen, dat door ïgebreidelde activiteiten op derge- Ijke kunstmatige eilanden de rechts belangen van anderen worden ge- Volkomen gezagsloosheid op .•gelijke installaties zou daartoe favermijdelijk aanleiding geven. Vereist Het opheffen van een rechts- en ïzagsvacuum is volgens de bewinds eden voor alle kunstmatige eilanden het aan Nederland toekomende eel van het continentale plat ver st, afgezien van het doel waarvoor eze eilanden zijn opgericht. Het R.E.M.-eiland heeft dan nog lige bijzondere aspecten, omdat het 3or Nederlandse particulieren is op- ezet met het uitsluitende doel om de i Nederland geldende rechtsorde te Mrkruisen. De memorie van antwoord wijst afwjjök in ander opzicht op de onhoud- nrheid van de R.E.M. in de ogen de regering. „Hoe men zich ook toekomstige regeling van de ver- idingen op het terrein van de om- p in ons land voorstelt, in geen 'al zal daarbij althans aan de regering en parlement ihuli d. Cl Tweede Kamer het enige punt, waarover deze eenstemmig oordeelde uitdrukkelijk afgewezen bij de be handeling van de nota inzake recla metelevisie". De memorie van antwoord gaat voorts uitvoerig in op de wenselijk heid van optreden tegen Radio-Ve- ronica. De bewindslieden wijzen op het volkenrechtelijke verschil tussen een schip en een kunstmatige eiland. Zij herhalen het oude regerings standpunt, dat eerst moet worden ge wacht op de resultaten van het Straatsburgse overleg over een ver drag, dat optreden tegen dergelijke zenders een volkenrechtelijke basis moet geven. Intussen wordt op last van de regering onderzocht, welke vlag Veronica voert. Lijvig iverk Ruim een maand na het verschij nen van het voorlopige verslag heeft de regreing de vele vragen van de Tweede Kamer over haar tegen de R.E.M. gerichte wetsontwerp beant woord. De memorie van antwoord telt niet minder dan 21 pagina's. Tal van volkenrechtelijke vraagstukken worden uitvoerig behandeld. Primair staat de vraag, welke rechten de re gering kan laten gelden op kunstma tige eilanden in het algemeen en het R.E.M.-eiland in het bijzonder. Zowel de ministers Scholten en Ma- rijnen als de commissieFrancois zijn het erover eens, dat op kunst matige eilanden geen rechtsva cuüm mag bestaan. De vraag, die zich vervolgens voordeed is, welke rechtsorde op dergelijke eilanden moet gelden. Regering en com: sie beantwoorden ook deze vraag: eensluidend, namelijk de rechts orde van de kuststaat, die het dichtst in de nabijheid van de betref fende installatie ligt. De regering meent, dat het weinig waarschijnlijk is, dat een vreemde mogendheid diplomatieke bescher ming zal verlenen, als de regering te en het R.E.M.-eiland zou optreden, Dit geldt vooral, omdat het gaat om een „onderneming", die enerzijds inbreuk maakt op de Nederlandse rechtsorde en anderzijds geen enkele steun kan vinden in enig volken rechtelijk erkend of beschermd recht, ja zelfs zo al niet met de letter dan toch met de geest van een internatlo nale regeling (art. 7 van het radio reglement) in strijd is. Oprichting Of de oprichting van een kunstma tig eiland als zodanig al dan niet ge oorloofd is, laat de regering in hei midden. Zij wekt de indruk, dat te gen de oprichting als zodanig mag worden opgetreden als het eiland als basis van tegen Nederland gerichte militaire activiteiten zal dienen en als de oprichting in strijd is met de volkenrechtelijke regels inzake de vrijheid van de volle zee. Een deel van de commissie-Fran- cois meent, dat ook op grond van andere onrechtmatige plannen reeds bij de bouw tegen eilanden worden opgetreden. De regering neemt liever het zekere voor het onzekere, doet verder over deze kwestie geen uit spraak en volstaat met het voor nemen, over reeds aanwezige eilan den de Nederlandse rechtsmacht toe passelijk te verklaren. De regering wil zich niet beperkt De regering wil zich niet beperken tot het strafbaar stellen van alleen maar het verlenen van medewerking hier te lande aan de gewraakte acti viteiten van de R.E.M. Het rechts vacuüm in volle zee wordt er niet door opgeheven. Bovendien worden medeplichtigen dan wel maar de ei genlijke daders niet strafbaar gesteld. Wordt bovendien de exploitatie van de zender niet aanstonds na het van kracht worden van zo'n verbod ge staakt, of ondanks het bestaan van het verbod aangevangen, dan is dat uiteraard niet bevorderlijk voor het prestige van de overheid. In Parijs kwam prins Soe- phanoevong aan, de leider van de linkse Lationanen, die in de Franse hoofdstad een reeks be sprekingen zal hebben met de leiders van de andere groepe ringen. VERWARMING DEMONSTREERT pa 't po te ItfEERBERICHT Kans op onweer I Het KNMI verwacht van heden- lot morgenavondwarm tot zeer farm en aanvankelijk zonnig. Later Plaatselijk onweer met enige afkoe- Rg. Overwegend matige wind tussen fuidoost en zuid-west. (Opgemaakt om 11.15 uur). 27 AUGUSTUS Zon op: 05.43 uur; onder: 19.39 uur. 1 op: 21.40 uur; onder: 10.27 uur. water in Katwijk: 5.45 uur en uur; laagwater: 1.40 uur en f3.54 uur. STRANDVERW ACHTING Oök morgen zonnig en zomers met 71 de late middag of avond een toe- emende onweerskans. Matige zui'd- osten wind. In de middag 25 tot 27 rraden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten. Achter zwak koude- >nt vrijdag wat frisser, maar nog il zomers. bestaat alt 12 pagina's De commissie-Francois heeft ge adviseerd, de tekst van het wetsont werp aldus te wijzigen, dat geen mis verstand over de bedoelingen van de regering kan worden gewekt. Gevolg gevend aan dit advies én aan een aantal suggesties uit de Tweede Ka mer heeft de regering het wetsont werp aanzienlijk gewijzigd. Slot pag. 2 De cycloon „Cleo", die over de kust van het zuidelijke schiereiland van Haïti heeft geraasd, heeft aan ruim honderd personen het leven ge- Duizenden mensen zijn dakloos. Alle verbindingen zijn verbroken. De stad Aux Cayes zou voor de helft zijn verwoest. Openbare gebouwen, ziekenhuizen, scholen en kerken zouden voor het grootste deel zwaar zijn beschadigd. Zware regenval na de doortocht van de cycloon maakte een schatting van de schade vanuit de lucht gis teren onmogelijk. De raad van bestuur van de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen N.V. (E.M.S.) heeft besloten bfj het Gerechtshof in beroep tegaan van de beschikking, die de Haagse recht bank maandag heeft genomen in de pierprijsaffaire. Het Hof beslist vol gens de wet economische delicten zo spoedig mogelijk. De rechtbank wees maandag het beroep af, dat was ingesteld tegen de voorlopige maatregelen van de offi cier van Justitie. Door het ingrijpen van de officier van Justitie werd de toegangsprijs van de Scheveningse pier verlaagd van f 1,tot f0.55 per persoon. De voorlopige maatregelen werden bevolen op grond van het proces-verbaal, dat werd opgemaakt toen de E.M.S. geen gevolg gaf aan de individuele prfjsbeschikking van de minister van Economische Zaken, waarbij een pierprijs van ten hoogste f 0.55 werd vastgesteld. Tegen de ministeriële prijsmaat regel gaat de E.M.S. in beroep bij het college voor het bedrijfsleven. De E.M.S. heeft daartoe de tijd tot 11 september. Schout bij nacht L. E. H. Ree- ser (rechts vooraan) heeft giste ren aan boord van het vlieg kampschip „Karei Doorman" in Den Helder het bevel over Smal deel V overgedragen aan com mandeur jhr. W. C. M. de Jon ge van Ellemeet, voorheen plaatsvervangend Chef Marine staf (op de foto links achter de nieuwe commandant) AMERIKA STEUNT AFGETREDEN PRESIDENT Na vijf dagen van politieke en religieuze onrust is de situatie in Saigon onduidelijker dan ooit. Hoewel generaal Ngoejen Khan gisteren is afgetreden als president van Zuid-Vietnam, heeft Amerika inmiddels laten weten de generaal volledig te blijven steunen. Vandaag zou de militaire junta een nieuw staatshoofd kiezen. Waarnemers in Saigon achtten het echter niet mogelijk, dat de junta de oppositie zal trotseren door Khan te herkiezen. Studenten en boeddhistische oppositie bereikten gisteren, dat Khan aftrad. Twintigduizend beto gers trokken naar de ambtswoning van generaal Khan, nadat deze ai had beloofd de voorlopige grondwet, die pas negen dagen oud capituleerde. Zij beloofde we president te kiezen en daarna zichzelf te ontbinden. De 58 leden zouden dan naar hun militaire pos ten terugkeren. Khan wilde de be togingen niet met geweld onderdruk ken: de soldaten en de politie die zjjn ambtswoning bewaakten, waren ongewapend. Het kan echter zijn, dat de mede standers van Khan weer moed heb ben gevat door de houding van Ame- I1UUUC11 n rika. Uit officiële kring te Washing- 1 namelijk bang zijn ton. werd gisteravond de VS Khan blijven beschouwen als de werkelijke machthebber, ook al is hij als president afgetreden. Een woordvoerder van het State Depart ment zei. dat Amerika ervan in ken nis is gesteld dat de Zuidvietnamese regering bezig is een oplossing voor de politieke moeilijkheden te zoeken „die haar in staat zal stellen de strijd tegen de communistische agressie tot een goed einde te lei den". Bang Zo'n oplossing zou kunnen zijn, dat Khan inderdaad van de titel president afstand doet, maar achter de schermen het heft in handen blijft houden. De militaire junta zou i te grote Op de Democratische conventie In Atlantic City zjjn de partijen het niet eens geworden over de verte genwoordiging van Alabama en Mis sissippi. De commissie voor de ge uit Mississippi te te laten, aangevuld met twee leden van de „Democra tische Vrijheidspartij". Voorwaarde was echter, dat de delegatie de kan didatenlijst voor de komende verkie zingen, met president Johnson bo venaan, zou steunen. Maar de blanke delegatie noch die van de Democra tische Vrijheidspartij konden zich met dit compromis verenigen. Enige uren na de bekendmaking in het compromis deelde de gou verneur van Mississippi, Paul John- mee, dat zijn afvaardiging niet aan de conventie zal deelne- en president Johnson bij de verkiezingen in november niet zal steunen. Ook de Democratische Vrij heidspartij, die in de gezamenlijke delegatie vertegenwoordigd zou zijn door de voorzitter, een neger, en door een (blanke) dominee, deelde mede het compromis niet te kunnen aan vaarden. Wel zouden haar twee ver tegenwoordigers stemrecht hebben gekregen, maar de overige gedele geerden zouden op de conventie „als eregasten" worden verwelkomd. Om een conflict als het bovenge noemde in de toekomst te voorko men, zullen maatregelen genomen worden om te verzekeren, dat de verkiezing van de afgevaardigden van de staten zonder discriminatie zal plaatsvinden. Daartoe zal een speciale commissie worden gevormd. Het trok de aandacht, dat de af gevaardigden van Alabama, die de eed van trouw aan de party niet hebben willen afleggen, gisteravond in de zaal zaten, in tegenstelling tot die uit Mississippi, van wie er enige de zaal binnengingen. De andere de legatie uit Mississippi, de voorname lijk door negers gevormde afvaardi ging van de „Democratische Vrij heidspartij" kwam voor gesloten deuren. De politie zou de delegatie hebben medegedeeld, dat er geen plaats meer was. Deze groep zou naar verwachting vandaag beslissen of zy zal trachten vanavond weer tot de conventie toegelaten te worden. De moeilijkheden met de zuide lijke delegaties konden niet verhin deren, dat de conventie haar werk zaamheden voortzette. Het partijpro gramma werd bij acclamatie goedge keurd, in tegenstelling tot het bittere gevecht, dat vorige maand op dit punt werd gevoerd tijdens de partij- conventie in San Francisco. macht van de boeddhisten, in dien Khan het politieke toneel daad werkelijk zou verlaten. Als andere kandidaten voor het presidentschap worden genoemd de huidige minis ter van Defensie en opperbevelheb ber generaal Tran Thiem Khiem en generaal Doeong Van Minh („grote Minh"), die indertijd door Khan terzijde werd geschoven. De voornaamste boeddhistische be zwaren tegen het bewind van Khan waren zijn dictatoriale macht, zijn bescherming van elementen van het gehate regime van Djem en de ver volging van boeddhisten in sommige (Van onze correspondent in Bonn). Henry Cabot Lodge, speciale afge zant van president Johnson, heeft gisteren de bondsrepubliek na bespre kingen met hoge ambtenaren in Bonn en met bondskanselier Erhard in diens vakantiehuis in zuid-Beieren weer verlaten. Op een persconferentie voor zijn vertrek verklaarde Lodge zeer tevre den te zijn over het gesprek met Er- hard. Hoewel de reizende Amerikaan se ambassadeur verklaarde niet om militaire hulp te hebben gevraagd, maar om economische, technische, medische en persoonlijke hulp, werd er van Duitse zijde toch nog even de nadruk opgelegd, dat van militai re assistentie in Zuid-Vietnam geen sprake zou kunnen zfjn. In New Delhi, Bombay, Calcutta, Madras en andere steden in geheel India zijn gisteren 1.200 communis ten gearresteerd, op de tweede dag van de landelijke door de commu nisten georganiseerde campagne tegen de stijgende voedselprijzen. Tot dusver zijn in totaal meer dan 2.700 mensen gearresteerd. De communis tische actie duurt vijf dagen. De Zuidrhodesische radio heeft vanmorgen meegedeeld, dat in het land de noodtoestand is af gekondigd. De twee Zuidrhode sische nationalistische organisa ties zijn verboden en de Afri kaanse wijk van de hoofdstad Salisbury, Highfield, is tot nood- gebied verklaard. Politie en militairen hebben de wijk omsingeld. Alle Afrikanen in High- field zullen aan een onderzoek wor den onderworpen teneinde, aldus deelde minister Lardner-Burke tij dens de radio-uitzending mee, alle misdadigers en bendeleden te kun nen arresteren. Lardner-Burke zei, dat de politie is belast met het opsporen van buiten de wet levende elementen. De nood toestand was afgekondigd ter be scherming van de gemeenschap. De huidige toestand brengt de openbare veiligheid in gevaar en verstoort het functioneren van de openbare dien sten, zo zei hij. De nationalistische organisaties waren volgens de minis ter verboden omdat zij de voornaam ste aanstichters zijn van intimidatie en geweld in Highfield en in het ge hele land. Zy zijn schadelijk voor de veiligheid van Zuid-Rhodesië, zo voegde hij er aan toe. De twee organisaties zijn de Volks raad van Josjua Nkomo en de Zim babwe Afrikaans-Nationalistische Unie (Zanu), die wordt geleid door dominee Sithole, een vroegere mede werker van Nkomo. Eerstgenoemde geniet beperkte bewegingsvrijheid in een afgelegen gebied, de laatste be vindt zich in voorlopige hechtenis. Highfield, dat een tiental kilome ters bulten Salisbury ligt, is de laat ste maanden voortdurend het toneel geweest van geweldplegingen. Auto's kogeld, huizen werden in brand ge en autobussen werden met stenen be stoken, zelfgemaakte bommen wer den in huizen geworpen, terwijl bur gers met stenen en messen werden aangevallen. Verscheidene personen werden gedood bij gevechten tussen de nationalistische groeperingen. Voor goed auto-onderhoud Uit het Leidsch Dagblad van 26 Aug. 1864: Het baggeren in de grach- ten en singels der gemeente f Leiden is gepacht door Pie- ter van Beek, grutter wonen- j J de alhier, voor den tijd van 110 jaren tegen f8.10 's jaars. j Bij den Gemeenteraad is 1 f ingekomen een adres van D. Schretlen, waarbij een jaarl. subsidie uit den t meentekas wordt gevraagd 1 voor verfraaijingen in den L. Schouwburg.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1