Leiden staat voor hoge lasten Ij-toch een sluitende begroting Leidse raad akkoord met vuilstortplaats Bedrag van 134.452 uit saldi-reserve Niet reëel Leidse entomoloog doet vele vondsten Leidse raad benoemt, ontslaat en verstrekt gelden aan onderwijs Bloemen Drastische verhoging van de belastingen Klachten actiecomité zijn ongemotiveerd Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 25 augustus 1964 Tweede blad no. 31347 •S j Aanpassing van gemeentelijke heffingen noodzakelijk 0 Oct C? Leiden heeft voor het jaar 1965 een sluitende begroting. De gemeentelijke miljoenennota geeft een eindbedrag aan van wJeS f54.941.844,- (vorig jaar f46.671.249,-). Het evenwicht in deze begroting kon worden bereikt, doordat een bedrag van f 134.452,- uit de saldi-reserve is geput. Het college van burgemeester en wethouders betreurt het ech ter, dat bij het sluitend maken van de begroting enkele heffingen moesten worden verhoogd. De begroting, die uit twee lijvige boeken bestaat, zal op 22 sep tember schriftelijk en pas in december in het openbaar worden behandeld. Belangrijke verhogingen B. en W. wijzen er in hun geleide- brief op, dat niet alleen de salarissen doch ook de sociale lasten van het gemeentepersoneel met ingang van dit jaar zeer belangrijk zijn verhoogd. Daarnaast heeft een algemene prijs de^ stüging plaats gehad. Het gevolg van j een en ander kan niet anders zijn dan dat op bijna alle uitgaafposten van de begroting voor 1965 hogere, veelal belangrijk hogere, bedragen ,f-37j moesten worden uitgetrokken dan in die voor 1964 waren geraamd. An derzijds ligt het voor de hand. aldus B. en W., dat de stijging van de in- 15.5Ö! komens een toeneming van de voe- .00] ding van het gemeentefonds tenge volge heeft gehad. De uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1965 konden ïet r derhalve hoger worden geraamd dan voor 1964 mogelijk was. Ook de uit keringen krachtens bijzondere wet- ten, welke de gemeenten van het Rijk Lege plegen te ontvangen, hebben de gun- stige invloed ondervonden van de hogere bedragen, die daarvoor in 's <3 Rijks kas beschikbaar zijn gekomen. zJ Het voorgaande neemt evenwel FestJ niet weg, dat, gelet op de te verwach- a (2j ten ontwikkeling van het uitgaven- n, I patroon in de toekomst en gezien het streven van het college om, zo enigs- zins mogelijk, het evenwicht tussen r> j de inkomsten en de uitgaven in de pi begroting te handhaven, het nood- zakelijk zal zijn de inkomsten van de gemeente te verhogen door de tarie ven van verschillende gemeentelijke *1 Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. V. <L WATER. Haarl.str. 207 heeft het De beste merken Junghans - Kienzle - Mauthe. tVjj Het wordt steeds moeilij ker om bij handhaving van het huidige verzorgingspeil een sluitende begroting te verkrijgen. Het wordt boven dien hoe langer hoe lastiger om de begroting aan haar junctie te laten beantwoor den. Enerzijds ziet het college zich geplaatst voor de onze kere jactor van het loon- en prijspeil, anderzijds bestaat het gevaar, dat door maatre gelen van de centrale over heid de begroting op losse schroeven komt te staan De begroting is dus niet reëel". Deze sombere ivoorden kwamen uit de mond van wethouder P. S. Harmsen, toen hij de begroting voor 1965 op een speciaal daartoe belegde bijeenkomst in het Stadhuis aan de vertegen woordigers van de Leidse bla den overhandigde. De Leidse schatbewaarder" noemde het een zware opga ve om de inkomsten gelijk te doen zijn met de- stijgende uitgaven. Hij sprak er mede in dit verband zijn gróte teleurstel ling over uit dat een cen trumgemeente als Leiden toch is, niet kan profiteren van het op 14 juli j.l. gepu bliceerde Koninklijk Besluit op grond waarvan de jaar lijkse uitkering uit het ge meentefonds voor kernge meenten in bevolkingsagglo meraties wordt verhoogd. De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken zijn namelijk van oordeel, dat de regeling slechts voor de grootste agglomeraties kan gelden en hébben daarom be paald, dat slechts gemeenten met tenminste 150.000 inwo ners voor de verhoging in aanmerking komen. „Het college zal zeker pogingen in het werk stéllen om de rege ring van de onbillijkheid van deze grens te overtuigen"al dus de wethouder van Finan ciën. De heer Harmsen wenste tenslotte^met nadruk te stel len, dat ér in Leiden, ondanks alle kritiek, veel gebeurt. ,Jk geef toe, dat er nog wensen zijn, maar het is toch ook zo, dat de hartéklop van het le ven in deze stad voelbaar is", aldus de wethouder. B. en W. merken in dit verband nog op, dat de bedragen der verho- van de daartoe in aanmerking ko mende rechten binnen het raam van het dekkingspercentage van de kos ten ten tijde van de laatste vaststel ling van de tarieven blijven, zodat van een intrinsieke verzwaring van lasten voor de betrokkenen ten op zichte van dat tijdstip niet kan wor den gesproken. Een dergelijke ver zwaring ozu het college overigens. algemeen, niet onverantwoord komen, temeer niet, omdat deze hef fingen in verschillende gevallen ver beneden het maximum-bedrag blij - dat krachtens de wet mogelijk zou zijn. Inkomsten Wat de inkomsten van de gemeen te betreft staan in de begroting voor het komende jaar de volgende ra mingen vermeld: uitkeringen ge meentefonds f 19.776.852.- (vorig jaar f 16.676.041.-), rijksuitkeringen f 13.613.198,- (vorig jaar f 12.075.358.-) annuïteiten woningbouw c.a. f6.147.154.- (vorig jaar f5.502.030.-) batige saldi nutsbedrijven f4.080.943. (vorig jaar f3.405.753.-) gemeente belastingen c.a. overige inkomsten f7.216.117.- (vorig jaar f5.995.781.-) Nog geen advies Het valt overigens op, dat B. en W. omtrent de begrotingen voor 1965 van de takken van dienst ditmaal niet het advies van de desbetreffen de commissies hebben gevraagd, al vorens de gemeentebegroting in haar geheel aan de raad aan te bieden. Zulks is doelbewust geschied. Het col lege is namelijk van mening, dat een verantwoord oordeel omtrent een begroting van een tak van dienst slechts is te geven, indien men deze kan plaatsen in het raam van het totale beeld van de huishouding ran de gemeente voor het komende jaar. Op grond van deze overwegingen hebben B. en W. gemeend de raad te moeten voorstellen de begrotin gen van de takken van dienst in d« commissies te behandelen in de pe riode, die ligt tussen de aanbieding van de gemeentebegroting en de schriftelijke behandeling daarvan op 22 september a.s., overeenkomstig de daartoe bestaande voorschriften. Me de omdat de bedoelde commissiever gaderingen in het verleden steeds in de vakantietijd moesten worden ge houden en er dientengevolge moei lijkheden waren met het bjjeenroe- van de leden, nemen B. en W. dat de raad zich met de ge troffen maatregel kan verenigen. Wim Sonneveld ontsloeg zijn drummer terecht Uitspraak doende in een kort ge ding heeft de president van de recht bank in Amsterdam mr. U. W. H. Stheeman vanochtend geweigerd het ontslag op staande voet dat de caba retier Wim Sonneveld zijn drummer J. P. Korzelius verleende, nietig te verklaren. Namens de drummer had mr. W. van Rompu in kort geding geëist, dat de arbeidsovereenkomst tot eind 1964 zal worden hersteld of dat zijn cliënt althans schadeloos zal worden gesteld. De president weigerde deze voorziening op grond van de ge tuigenverklaringen, die door de ad vocaat van Sonneveld mr. K. Leoni werden overgelegd. Uit deze verkla ringen bleek, dat de drummer her haaldelijk was gewaarschuwd in ver band met zijn onbehoorlijk gedrag op het toneel en zijn onvoldoende muzi kale prestaties. De eisende partij werd veroordeeld in de kosten van het ge ding ad f225,-. Dr. M. A. Lieftinck in Maleisië De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek en de Stichting Uyttenboogaart Eliassen in Amsterdam hebben dr. M. A. Lieftinck, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het Rijksmu seum van Natuurlijk Historie in Lei den, een subsidie verleend om op het Maleise schiereiland odonata en an der Insektengroepen te gaan bestu deren en te verzamelen. Op deze reis heeft dr. Lieftinck de hulp en steun gehad van twee ento mologen, die daar woonden, namelijk de heren H. T. Pagden en F. I. Fur- tado. Tijdens zijn reis heeft onze landgenoot van verschillende zijden faciliteiten ontvangen. Zo zorgde de faculteit er bijvoorbeeld voor. dat hem laboratoriumruimte en trans portmiddelen werden verleend en dr. D. S. Johnson, verbonden aan het Department of Zoology van de uni versiteit van Singapore had weten te bereiken, dat hem alle mogelijke hulp werd geboden gedurende het tweede deel van zijn reis door de zuidelijke staten van de federatie. Wethouder P. S. Harmsen steeds moeilijker belastingen aan te passen aan de se dert voorgaande jaren dikwijls dras tisch gewijzigde omstandigheden. Stijging van 17.7% Uit de begrotingscijfers blijkt, dat het totaal van de gemeentelijke las ten van 1964 naar 1965 met niet min der dan 17,7% is gestegen. Worden de kapitaallasten (rente en afschrijving) voor het komende jaar begroot op f 8.784.269 (vorig jaar f 6.894.863,43) voor de post salarissen en lonen is 'r bedrag uitgetrokken van f 13.482.223 (vorig jaar f 10.248,510), voor subsi dies een bedrag van f 2.321.257 (vorig jaar f 1.898.984) en voor de overige uitgaven 'n bedrag van f 30.354.094,90 (vorig jaar f 27.628.891,57). Hogere subsidies Wat de subsidies betreft, het is d delijk. dat de stijging van lonen prijzen ook hierop haar invloed heeft doen gelden. Bedroeg het totaal van de te verstrekken subsidie aan instel- stellingen van overwegend particu liere aard c.q. gemeentelijke aard, r 1964 respectievelijk f 1.109.849.- f789.135.-, voor 1965 zullen deze- cijfers zijn f 1.410.799.- en f910.458.-, een stijging derhalve van respectie velijk f300.950.- en f 121.323.-, of in procenten uitgedrukt, van respectie velijk 27 en 15 Tarieven omhoog Uit de cijfers blijkt voorts, dat de grete stijging van het uitgavenpeil ten opzichte van dat van de primi tieve begroting voor 1964 niet met een zodanige verhoging van de in komsten uit het gemeentefonds ge paard is gegaan, dat aan een ver hoging van de eigen inkomsten kan worden ontkomen. In dat verband rijst, aldus B. en W., de vraag of een verhoging van de eigen inkomsten de enige oplossing zou moeten zijn, dan wel een begroting met een aanzienlijk tekort zou moeten worden vastgesteld, met de mogelijk heid, dat de gemeente een beroep zou doen op artikel 12 van de Finan ciële-Verhoudingswet 1960. Dit laat ste zou inhouden, dat de raad aan de regering het verzoek zou kunnen doen om een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds. Het college heeft gemeend een dergelijke be groting, gepaard met een zodanig voorstel niet te moeten aanbieden, aangezien het de overtuiging heeft, dat inwilliging van een dergelijk ver zoek thans volledig uitgesloten moet worden geacht. Het gevolg van een en ander zou zijn, dat B. en W. de begroting van Gedeputeerde Staten zouden terug ontvangen met het ver zoek haar aan te passen aan de beschikbare middelen. B. en W. heb ben het daarom beter geacht, thans reeds op een reële wijze te streven naar verhoging van de tarieven van de eigen inkomsten der gemeente en naar matiging in de uitgaven dan zich over te geven aan de illusie, dat een beroep op artikel 12 van de verhoudingswet succes zou kun- ïn hebben. Zij hebben daargij zeer goed over wogen, dat dit middelen zijn, die niet in alle gevallen kunnen worden toegepast. Daarom zullen zij ook telkenjare moeten nagaan, welke van de hun ten dienste staande mogelijk heden, in de dan heersende omstan digheden, het beste zijn. B. en W. wijzen erop, dat de tarieven van de eigen heffingen nu reeds weer verscheidene jaren ongewijzigd zijn gebleven, hoewel er op het gebied van de kostenstijging toch wel het :n en ander is gebeurd. Het ligt dan ook in hun bedoeling de raad zo spoedig mogelijk de no dige voorstellen tot wijziging van de desbetreffende verordeningen te doen. Na onderzoek van de geloofsbrief an het nieuw benoemde lid va gemeenteraad, mevrouw J. M. der Blom- Vijlbrief, die de paats van de onlangs afgetreden nistische afgevaardigde H. van Wei zen zal innemen, werden enkele be noemingen en ontslagaanvragen bü het onderwijs behandeld. Eervol ontslag werd verleend de heer W. J. J. M. van Noort als hoofdonderwijzer voor het onderwijs aan gebrekkige kinderen. Ook wer den eervol ontslagen de heer J. Ra- vensbergen van de Willem de Zwij- gerschool en de heer J. Redel, on derwijzer aan de Gunningschool. Hetzelfde gold voor de heren F. de Koster van de Hammarskjöld-school en S. M. de Mik van de Karei Door- manschool. Mevrouw G. M. van dei Spek- Engelhart kreeg eervol ontslag als onderwijzeres van de Lucas Lejjdenschool. Aan het Sted. Gymnasium werd m.i.v. 1 september tot tijdelijk le rares in de klassieke ta' drs. F. H. van Dijk- d. noemd. Mej. dra A. K. de Buck, die reeds als tijdelijke leerkracht a: Rembrandt-lyceum verbonden werd benoemd tot lerares in vaste dienst, terwijl de volgende tijdelijke leerkrachten aan dit lyceum in vaste dienst werden aangesteld: drs. H. H. Mooren, klassieke talen, dra. A. van der Veen-Wiersma, Frans, mej. A. J. Stolk, Frans, mej. J. D. Allart, Frans, de heer J. Remmers, Duits, de heer J. Meijts, Duits, drs. J. B. Hoogwerff Kroon, natuur- en scheikunde, drs. D. G. Magé, geschie denis, mr. S. Lopes Cardozo, geschie denis en de heer H. Bartels, hand tekenen. De raad ging ook akkoord met de overplaatsing van mevrouw T. W. Louwrier- Terluin, hoofdleidster aan de kleuterschool „De klimop", naar de kleuterschool aan de Lorentzkade. Mej. M. E. Metscher werd benoemd tot onderwijzeres aan de Telders- school. Zij was reeds als tijdelijke leerkracht aan deze school verbon den. In de vacature van hoofd van de Du Rieuschool werd voorzien door de benoeming van de heer J. Ra- vensbergen. f Voor alle raadsleden was J er aan het einde van de j vergadering een boeket j bloemen. Het was een fleu- rige dankbetuiging van het j Rijnsburgse Bloemencorso i voor de medewerking, die de gemeente Leiden aan dit corso, op de eerste zaterdag j van deze maand, heeft ver leend. De raad besloot voorts om aan het Las tuur van de Stichting Roomsch- Katholieke Scholen medewerking te verlenen voor de aanschaffing van meubilair voor de school aan de Franchimontlaan. Voor de inrichting van vier leslokalen van de Ulo school aan de Surinamestraat van dezelfde stichting werd een bedrag van f 14.959 beschikbaar gesteld. Voor het aanschaffen van buiten- gymnastiekmateriaal voor de school aan de Ter Haarkade (van dezelfde stichting) werd een bedrag van f2.883 verstrekt. Voor de aanschaffing van buiten- gymnastiekmatriaal ten behoeve van de openbare lagere scholen aan de Johan Wagenaarlaan en de Ber- lagestraat werd een bedrag van f7.983 gevoteerd. Rechten ophalen huisvuil verdubbeld B. en W. van Leiden geven in hun geleidebrief, welke de raadsleden tezamen met de begroting voor het komende jaar hebben ontvangen, een overzicht van de ramingen van de verschillende opbrengsten volgens de begrotingen voor 1964 en die voor 1965. Deze cijfers zijn trouwens ook uit de zojuist aangeboden begroting af te leiden. Uit dit overzicht blijkt, dat de rechten voor het ophalen van huisvuil wordt verdubbeld en dat ook de belasting op de honden aanzienlijk wordt verhoogd, namelijk met ruim 55%. B. en W. schrijven in hun geleidebrief, dat zij aan deze vorm van ramen de voorkeur hebben gegeven boven een vorm, waarin een tekort op de begroting zou zijn geraamd, hetwelk dan op een nog nader te bepalen wijze door verhoging van Inkomsten zou moeten worden gedekt. Deze voor keur houdt evenwel geenszins in, dat B. en W. reeds vooruit zouden willen lopen op suggesties, welke in de boezem van de gemeenteraad te dezen aan zien zouden kunnen rijzen. Over de wijze, waarop verhoging van inkomsten zou moeten plaatsvinden, blijft derhalve de discussie nog open. Hieronder het overzicht van de ramingen volgens de begrotingen voor 1964 en het komende jaar. Veelbelovend Omschrijving der rechten Raming voor Raming voor c.q. baten 1964 1965 Secretarieleges enz. 135.000.— 195.000,— archiefleges 1.100.— 1.5 CO, leges brandweer 2.000.— 2.400,— ziekenvervoer 7500, 8.250.— eerste hulp-dienst 1.500,— 2.250, opbrengst baden 26.500,— 40.000.— leges bouwvergunningen 75.000,— 110.000,— leges bureau voor huisvesting 16.000,—D 24.000 precariorechten f 120.000,-1) 182.000,— reclame-objecten 18.000,— 27.500,— haven- en liggelden f 50.000,— 70.000,— markt- en staangelden 116.000,— 150.000,— straatbelasting f 724.000,-1) 941.000 rioolbelasting f 1.012.750,— 1515.750, huur grossierscentrum 23.000 27.849,— rechten ophalen huisvuil 250.000,— 500.000.— rechten ophalen bedrijfsvuil 75.000.— 97.000,— rechten ledigen beerputten 12.000,— 16.000,— belasting op honden 27.000.— 42.000,— vermakel ij khedenbelasting (vastrechttarieven) 38.000,— 45.500,— uitkering elektriciteitsfabriek i) herziene raming B— 6.281.792,- P.S.P.-er Frans tegen Storks 3-SVL 2 5-7 Onder enthousiast aanvoerder schap van de veteraan Jan Smit die zelf drie honkslagen voor zich liet noteren, heeft het tweede honk balteam van SVL wederom 2 kostba- punten binnengehaald. Ditmaal bonden de Leidenaars het derde team van Storks aan hun zegekar (5—7). Na een gelijkopgaande strijd viel bij de stand 44 de beslissing in de laatste slagbeurt. Door achter eenvolgende honk- en stootslagen scoorde SVL in deze slagbeurt 3 pun ten, waartegen Storks in de naslag slechts 1 punt kon stellen (57). Dat de verdediging in het veld dit maal zeer goed was blijkt wel uit de merkwaardige werpersresultaten, die er als volgt uitzagen: Van Mer- kenhof (Storks): 10—7—12; Koudijs (SVL): 1—5—7. Het laatste agendapunt, dat de Leidse gemeenteraad gistermiddag te behandelen kreeg, leverde nog al wat stof tot discussie op. Het ging over de tijdelijke vuilstortplaats in de Meerburgerpolder, voor het in richten waarvan een krediet van f. 140.500 werd gevraagd. Het betref fende voorstel van B. en W. werd, op de stem van de heer Frans (PSP) na, door de raad aangenomen. GEEN LAST Namens de KVP-fractie voerde de heer Ten Broek als eerste het woord over de kwestie van het vuil storten in de Roomburgerput. Hij verklaarde o.m., dat zijn fractie akkoord kon gaan met het voorstel, mits op de Kon. Ned. Heidemaat schappij, die naast het uitvoeren van aantal voorzieningen aan de put met de algehele verzorging van de vuilstortplaats is belast, afdoende controle wordt uitgeoefend. De heer Ten Broek beschouwde de klachten het actiecomité, dat zich na het bekend worden van deze tijdelijke maatregel heeft gevormd, als onge motiveerd. Wat de aanwezigheid van het r.-k. bejaardenhuis in deze omgeving betreft, dit tehuis zal heus geen last van de vuilstortplaats on dervinden, omdat het daarvoor te ver van de put is verwijderd, aldus de KVP-er. De heer Ten Broek stel de wel de eis, dat het afdekken van het vuil onmiddellijk en bovendien doelmatig zal geschieden. Hij was overigens van oordeel, dat de moeilijkheden met Noordwijk, waar het Leidse vuil tot voor kort werd gestort, hadden moeten wor den voorkomen. Haastwerk De heer Frans (PSP) vond het jammer, dat het voorstel zo laat in de raad is gekomen. Het voorstel draagt het karakter van haastwerk en dat kan nooit goed zijn, aldus deze PSP-afgevaardigde. Voorts wil de hij weten of er wel uitputtend naar andere mogelijkheden is ge zocht. Hij noemde in dit verband het composteringsbedrijf in Drente. Geen grond De heer Lamers (Prot. Chr.) gaf als zijn mening te kermen, dat de onrust over deze noodmaatregel geen grond heeft. Het deed hem veel ge noegen, dat B. en W. een perscon ferentie hebben belegd met het doel deze onrust weg te nemen. Hij wenste het college geluk met de op lossing, die voor het probleem van het vuil storten is gevonden. Alarminstallatie De heer Van Aken (P. v. d. A.) tenslotte stelde de vraag of het niet mogelijk zou zün om een alarmin stallatie aan te brengen, die de vuil stortplaats direct met de brandweer kazerne verbindt. Het brandgevaar zou hierdoor nog extra worden ver kleind. De heer Van Aken betreurde het, dat de pers zoveel aandacht heeft besteed aan „de gezwollen taai van het actiecomité" en daar verder geen commentaar op heeft geleverd. Twee weken Wethouder Van Hoek zei in ant woord op de vragen van de heer Ten Broek, dat het technisch niet moge lijk is om het gestorte vuil onmid dellijk af te dekken. Pas als een sleuf vol is en dat duurt ongeveer twee weken wordt het vuil afgedekt. Het is dan trouwens allang tot een compacte massa geworden door het af en aan rijden van de vuilnis wagens, aldus de wethouder. Zich tot de heer Frans richtend zei dewethouder, dat haastwerk beslist niet slecht behoeft te zijn. „We heb ben gedaan wat we konden", zei hij nog. Overbrenging van het vuil naar het composteringsbedrijf in Drente noemde de heer Van Hoek niet mogelijk in verband met de grote hoeveelheden plastic, die er dage lijks in de vuilnisemmers worden gedeponeerd. „Daar komen straks de weggooiflessen dan ook nog bij,", aldus de wethouder. Wat de alarminstallatie betref, de wethouder beloofde de heer Van Aken, dat hij hierover het oordeel van de brandweer zal vragen. Te lang De heer Frans (PSP), die in twee de instantie het woord voerde, vond de periode van twee weken, waarin een sleuf met vuil wordt afgedekt, veel te lang. De bezwaren van de omwonenden kwamen hem alleszins redelijk voor. Hij verklaarde tot slot zijn stem niet aan het voorstel van B. en W. te kunnen geven. Drainage van sportvelden Bij de behandeling van 't voorstel om en bedrag van f. 20.250 beschik baar te stellen voor de verbetering zowel de heren Lamibermont (KVP) en Versnel (P. v. d. A.) aan op een betere samenwerking tussen de Dienst, van Gemeentewerken en de Sportstichting. Beide raadsleden waren de mening toegedaan, dat het hier aan een goede coördinatie ont breekt. Teveel komt tet voor dat men elkaar tegenspreekt en zichzelf op de borst slaat, zeide de heer Lambermont nog. De heer Versnel was bovendien teleurgesteld over het feit, dat het voorstel werd ingediend op een ogen blik, dat het voetbalseizoen op het punt staat te beginnen. Bjj een be trekkelijk klein project als dit had best wat meer spoed betracht kun nen worden, zei hij. Wethouder Harmsen,' die namens zijn afwezige collega Sannes, ant woordde, zei dat alle moeilijkheden op dit terrein een gevolg zijn van de bodemstructuur aan de mond van de Rijn. Men kan van te voren niet zien wat er gebeurt bij een dergelijke bodemgesteldheid. Wat de kritiek op de onderlinge samenwerking betreft, zei de wethouder, dat het college zoveel mogelijk streeft naar samen werking en coördinatie, ook binnen de muren van het Stadhuis. Alle overige voorstellen, die wjj reeds eerder publiceerden, werden z.h.s. aangenomen, het voorstel in zake de subsidiëring van het gods dienstonderwijs op de openbare lagere scholen echter na een kleine redactiewijziging. De voorlopige resultaten van deze studiereis zijn veelbelovend, omdat, dank zij het gunstige weer en de uitzonderlijk lage waterstanden in beken en rivieren, het opsporen en verzamelen van odona ten-larven werd vergemakkelijkt. Vandaar dat circa tachtig procent van de reeds be kende vertegenwoordigers terugge vonden kon worden en dat ettelijke onbeschreven soorten werden ont dekt of uit de larven opgekweekt. Het veldwerk wordt in Malaya door de medewerkers van dr. Lieftinck voortgezet, die het materiaal ter de terminatie naar Leiden opzenden. Tevens was het mogelijk vrij repre sentatieve collecties dagvlinders en bijen en wespen bijeen te brengen. Ondanks de aanhoudende en abnor male droogte is het gelukt ongeveer zesduizend exemplaren van insecten te vangen. Enkele zeer bijzondere vondsten aan colotera, sphindae. mecoptera, spinnen en grotspinnen dienen hier afzonderlijk vermeld te worden. Verzameld zijn eveneens een aantal zoetwater crustacea. vele landmollusken en enkele lagere ver tebraten. Penang Dr. Lieftinck is van Singapore aar hij kennis maakte met de be kende ornitholoog Loke Wan Tho doorgereisd naar Penang, waar de heren Pagden en Furtado hem op wachtten. In deze plaats werd het reisplan definitief uitgewerkt en om beginnen werd het eiland Penang t goed resultaat geëxploreerd. Ver volgens begon een grote verzamel- tocht naar he uitstrekte tot de staat Perlis. Vooral in het laatstgenoemde ge bied konden belangrijke gegevens en materiaal bijeen worden gebracht. Daarna werd van Penang uit een ,Big game forest reserve" aan de Plus River op de grens van Keian ten bezocht werden. Ook in deze omgeving werden vele belangrijke vondsten gedaan. Na Ipoh werd verder zuid-oost aarts doorgereisd met als eerste doel een verblijf van een week in de Cameron Highlands met als stand plaats Kuala Lumpur in Selangor. Vervolgens heeft dr. Lieftinck van het Forest Research Institute te Ke- pong uit diverse tochten onderno men naar omliggende rivierdalen en bezoeken gebracht aan het entomo logisch zeer rijke en afwisselende na tuurmonument Templer Park. Uitgeholde boomstam Interessant cursie naar het stroomgebied i Sungai Bera in centraal Pahang, het enige nog in verkerende het Maleisisch schiereiland. ten daar bevaren en men bestudeer de er de rijke flora en fauna. Van de verdere excursies zijn tot slot te noemen de tochten naar de veen- en mangrovenstreek bij Klang en naar de beroemde grotcomplexen Batu Ca- Anak Takun. Het spreekt i universitaire centra van Malay, di verse wetenschappelijke instellingen heeft bezocht en persoonlijke con tacten heeft gelegd, ondermeer met het oog op de bewerking en de ver dere uitwisseling van het materiaal. In het artikel over de invloed van de verkeerssituatie op het toeris tenbezoek aan Leiden in het Leidsch Dagblad van gisteren, werd gesproken de Steenstraat". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN O. H. Arke- i E. M. Dekker; Carolina, dr van Glasbergen la Helei den Berg nelia Helena Maria, M. A. Boetekees; Yvonne Cathailna Maria, dr van I. IJzerman M. Plson; Marlnus, zn van M. r Kolk en L. J. C. Smit; Gerda i T. J. J. M. Taskin t_ P. C. Braun; Johanna Hendrlka Ja- >ba, dr van J. van Leeuwen en G. J. tn LooiJ; Hendrik, zn van H. Boeff ~j Winkel; Marcus Bernardus B. H, Bogaards; Matthijs Johan, zn van J. H. de Haas en M. H. van M. H. C. Akerboom Gerritje, dr van F. J. Groen tevelt; Maria, dr van A. W. van Bo- hemen en M. Smit; Dirk, zn van L. de Jager en G. Mostert; Maria Johanna, dr van W. van der Blom en M W. de Grijs; Richard, zn van C. Meljers en M. Pont; Apolonia Maria, dr van E. A. T. Vogelenzang en S. A. J. de la Rie; Glsela, dr van L. W. Overvllet en P M. Ruyzenaars. W. J. T. M. B. OVERLEDEN H. Zoetemelk, 66 Jr, man; M. van der Linden, 77 Jr. w.v. W. de Wit; J, Nel- nesen, 74 jr, man; A. van Velsen, 88 Jr. w.v. J. C. van der Geest; A G. Redegeld, 66 jr. vrouw.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3