LEIDSCH DAGBLAD DRIE HAGENAARS OP 1RASEM VERDRONKEN Nederlandse invoer in Singapore aan banden ■Auto door liegtwee doden HUMPHREY POOGT TE BEMIDDELEN Triest einde van een prettige vakantie Motorjacht door zandschip geramd Spanning heerst op Ameland Toestand kritiek in Saigon Veertig doden bij ontploffing van vuurwerk SCHIETEN OF RIJDEN IN HET TERREIN IS NIET MOGELIJK Ernstig gebrek aan nieuwe lichte tanks r!cNl I maait I860 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1964 No. 31347 >.90 \90 Directeur: E. A. E. van Dishoeok eiiji^Boofdrcdacteuy: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.06 per kwartaal, t. 8.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041Redactie: 21807 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 euk^— 75 .90 (Van een onzer redacteuren) Een verschrikkelijk drama heeft zich gisteravond istreeks acht uur afgespeeld op de Brasem ter hoogte het paviljoen ,,Het Braassemermeer" in Oude d'e|fetering. Het motorjachtje „Kievit", waarmee het tpaar Toetenel uit Den Haag met zijn drie kinderen tochtje maakte, werd overvaren door het motor- ip „Concordia" uit Krimpen aan den IJssel. Het ge- aarele gezin raakte te water. De 50-jarige agent van de 5Qtheveningse strandpolitie, de heer Toetenel, zijn 18- irige dochter en een 5-jarig zoontje verdronken. Door snel naar de voorzijde in het zandschip te lopen kon r {schipper mevr. Toetetnel (be- gijjisteloos) en haar 9-jarig zoon- Ird.ï aan boord halen. Het stoffe- ïnsjk overschot van de dochter "herd een uur na de ramp uit het os.rater opgehaald. Beide andere ta-hlachtoffers worden nog ver- ■30!mjst. echtpaar Toetenel had het jachtje bü 'n Haagse botenverhuur bedrijf gehuurd om er 'n veertien daagse vakantie mee door te bren- |m op de Zuidhollandse wateren, ret zou vrijdag weer naar Den !aag terugkeren. Gisteravond voer len via de Wetering naar het traassemermeer om de nacht door [ie brengen in een van de haven- "jes van Oude Wetering, jhpar achter voer de „Concordia". ^jToen dit zandschip op de Brasem in-r In Oegstgeest 1 (Van één onzer redacteuren) Op Rijksweg 4 tussen het lijnzichtviaduct en de Drie ^JVitte Palen in de gemeente Degstgeest, is gisteravond om- [Jtreeks kwart voor acht een ern stig verkeersongeval gebeurd, baarbij twee doden te betreu ren waren: de 39-jarige directeur een Haagse drukkerij A. W. Welters uit Voor- it en de 34-jarige snackbar- [ploittant L. A. van Schrooten fit Zoetermeer. heer Welters, die met zijn auto 1 uit de richting Amsterdam kwam, heeft vermoedelijk bij. een inhaal manoeuvre de macht óver het stuur verloren en is door de heg in de geschoten, waarbij hij botste tegen een uit de richting eejDen Haag komende wagen, be stuurd door de heer Schrooten. Pe botsing was zeer hevig. De heer Welters werd op slag gedood en de heer Van Schrooten overleed tij dens het overbrengen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Beide auto's werden totaal vernield. EERBERICHT WARM WEER De Bilt verwacht van heden- tot 4M"genavond Droog weer met vannacht hier en mist. Morgen overdag warm en ;end zonnig weer. Matige tot zuidwestelijke wind later liend naar zuidelijke richtingen, gemaakt om 11.15 uur). 26 AUGUSTUS 1964 Zon op; 05.41. onder: 19.41 uur. in op: 21.21 uur, onder 09.09 uur. rater in Katwijk: 5.09 en 17.31 Laagwater 1.07 en 13.18 uur. STRAND VERWACHTING Met een meer zuidelijke wind aan- nper van warmere lucht. Morgen zon_ 1(pg en droog strandweer met mid- gWtemperaturen van 20 tot 24 gra- jfen. Zeewater 18 graden. vooruitzichten: Vrij warm en zon- Mg weer met een langzaam toenc- ePSRde onweerskans. I nummer bestaat uit 12 pagina's kwam zag de schipper het jachtje niet meer. Hij dacht, dat het naar de wal was gevaren. Zelf ging hij naar de motorkamer en het roer gaf hij in handen van zijn vrouw. Eenmaal op het meer gekomen zette de Krimpense schipper de motor op volle kracht. Hevige klap „Plotseling", zo verklaarde de echt genote van de Krimpenaar, „zaj, ik het jachtje weer voor me. Met een hevige klap boorde de boeg van het zandschip zich midscheeps dwars in het jacht'. Uit verklaringen aan de Rijkspolitie te water van de post Aalsmeer blijkt, dat men toen nog even is doorgevaren. De houten opbouw van het orême jachtje werd er af gerukt en dreef gisteravond laat in stukken en brokken naar de lage wal. Het stalen scheepje ligt nu in tweeën op de bodem van het meer. Te water Door de hevige schok raakten vjjf opvarenden van het motor jachtje te water. Het is wel te nemen, dat zü door de varing gewond werden. Het op merkelijke feit deed zich voor, dat de twee leden van het gezin, die niet zwemmen konden werden ge red. De heer Toetenel, die meer dere drenkelingen uit zee heeft gehaald en een zeer vaardig zwem mer was, verdronk. Het zandschip voer in de richting van het Paddegat en hgt jachtje had ongeveer dezelfde koers. Plot seling zagen omwonenden het motorschip ongeveer 200 meter onder de wal tegenover het pavil joen „Het Braassemermeer" voor anker gaan. Toen beseften zij, dat er iets aan de hand moest zijn. Het eerst trokken de havenmeester van het paviljoen en de badmees ter er beiden in een motorboot op uit. Bij het schip aangekomen werd hun duidelijk, dat er iets zeer ernstig was gebeurd en ging de havenmeester direct weer naar de wal. Halverwege verloor deze echter plotseling zijn buitenboord motor, waardoor zjjn scheepje on bestuurbaar werd en afdreef naar de Wetering. Daarmee zijn ver moedelijk zeer kostbare minuten verloren gegaan, want eer men toen aan de wal wist wat er feite lijk gaande was wees de klok al bijna half negen aan. Hulp voor de nog in het donkere water liggende vader, zoon en dochter was toen al bijna niet meer denkbaar. Wel is men on middellijk gaan dreggen en wer den enkele artsen naar het voor anker liggende motorschip ge bracht, waarvan de schipper in middels helemaal over zijn toeren was geraakt. In hoeverre het on geluk binnen of buiten de vaargeul is gebeurd wordt door de water- politie onderzocht. De eigenaar van het gezonken schip, die verwacht dat het wel te herstellen zal zijn, is tegen schade verzekerd. Omstreek het middag uur is men begonnen met het lichten van het jachtje. De Rijks politie te water neemt aan, dat de lichamen van de heer Toetenel en zijn zoontje zich- nog in het jacht bevinden. Er heerst spanning op Ameland. Wat zal de boring van Mobil Oil bü paal 26 op de Hon opleveren: aardgas of' olie of iets waardeloos als water of stikstof. Voor zover men het op Ameland kan beoordelen, heeft de boring een punt bereikt, waarop er resultaten kunnen worden verwacht. De ge ruchten willen zelfs, dat bij deze boring vandaag of morgen de gas vlam zal kunnen worden ontstoken. Men zou thans bezig zijn de laatste hand te leggen aan de voorbereidin gen hiervoor. Van de zijde van de Mobil Oil ver nemen wij, dat de maatschappij in derdaad goede hoop heeft. De tot nu toe verkregen resultaten bevestigen, dat men de uitslag van het seismo- grafisch onderzoek juist heeft ge ïnterpreteerd, met andere woorden, dat men op de goede plaats is gaan boren. Het is echter nog niet moge lijk te zeggen in welke richting de verwachtingen gaan: olie of aardgas. Men heeft zelf nog geen enkele zekerheid. Mobil Oil acht de moge lijkheid niet uitgesloten, dat er water of stikstof in de grond aan wezig zal blijken te zijn. In ieder geval worden er thans voorbereidin gen getroffen om binnen niet al te lange tijd het resultaat van ae boring te kunnen testen. STRAF voor onze hulp aan Indonesië (Van onze parlementaire redactie) De regering van Singapore heeft de invoer van Nederlandse produkten met ingang van vandaag onderworpen aan een ver gunning. Voorts zou worden overwogen bepaalde goederen uit c>ns land te weren uit protest tegen de kredieten, die minister Luns de Indonesische regering in het vooruitzicht heeft gesteld tijdens zijn bezoek aan Djakarta. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag was vanochtend officieel nog niet op de hoogte van het besluit van de regering van Singapore. Singapore, een deelstaat van de Maleisische Federatie, ziet de Ne derlandse hulp aan Indonesië kenne lijk als een onvriendelijke daad tegen Dit is de nieuwe, gigantische hangbrug over de Firth of Forth bij Edinburg, waarmee precies zes jaar is gemoeid en waarvan de kosten ongeveer 190 miljoen gulden hebben bedragenDeze brug, die twee kilometer lang is, in zijn soort de grootste van Eu ropa en op vier na de grootste van de wereld, zal op 4 septem ber a.s. officieel door Koningin Elizabeth worden geopend die Federatie. In de bekendmaking spreekt de regering van die deelstaat tenminste over hulp, „die Indonesië beter in staat zal stellen voort te gaan met de economische confron tatie jegens Maleisië". Volgens de bekendmaking zullen er vergunningen nodig zijn voor de invoer van goederen van Neder landse oorsprong, uit welk land zü ook worden verzonden. Hoewel het Ministerie van Buiten landse Zaken vanochtend bü ge brek aan officiële informatie nog geen commentaar kon leveren, lei den politieke waarnemers uit de be- Nadat vanmorgen ongeveer 20.000 Zuidvietnamese studenten voor het paleis van president Ngoejen Khan hadden gedemonstreerd en o.m. een nieuwe grondwet hadden geëist, is later bekendgemaakt, dat de huidige grondwet buiten werking is gesteld. De bekendmaking geschiedde door een officier namens de militaire re volutionaire raad, die met een auto met luidsprekers door de straten van Saigon reed. Later op de dag ging het gerucht, dat de militaire raad zou hebben be sloten tot verkiezing van een nieuwe president in de plaats van Ngoejen Khan. In het begin van de middag na- ien versterkingen bestaande uit val schermtroepen en infanterie, stellin gen rondom het presidentiële paleis in om Ngoejen Khan tegen een woe dende menigte demonstranten te be schermen. Onder een hevige tropische regen verdrongen zich in de loop van de middag tienduizenden studenten en Boeddhisten onder wie ook vele mon niken en nonnen, tegen de hekken van het presidentspaleis. Onder het schreeuwen van „weg met Khan" eiste men het aftreden van de pre sident. Achter de hekken stonden talrijke ongewapende militairen om elke poging om het terrein binnen te dringen te verhinderen. Bü een zware ontploffing in een huis in het dorp San Bartolome op 30 km van Toluca in Mexico zijn gister avond veertig mensen om het leven gekomen en velen gewond. De ontploffing werd veroorzaakt door stukken vuurwerk die in het huis waren opgeslagen met het oog op de viering van een plaatseüjk richten af, dat Singapore met een beperkte boycot van Nederlandse pro dukten dreigt. De invoering van het vergunningstelsel zou moeten dienen als waarschuwing aan het adres van de regering in Den Haag, dat eco nomische hulp aan Indonesië, in wel ke vorm dan ook, uiteindelijk tegen Maleisië zal worden gebruikt en daarom consequenties moet hebben voor de Nederlandse handelsbetrek kingen in Singapore. Niet te overzien In hoeverre de Nederlandse ex port naar Maleisië door de maatre gel zal worden getroffen, kon men gisteravond in officiële kringen nog niet overzien. Niet alleen was het nog niet duidehjk welke produkten eventueel zullen worden geweerd, evenmin was bekend of de boycot alleen de export naar Singapore be treft dan wel naar de gehele Fede ratie. Dat maakt nogal wat ver schil, omdat Singapore maar een deel van de export naar de Federa tie voor zün rekening neemt. Vorig jaar gingen er voor 140 miljoen gul den aan Nederlandse produkten naar de Federatie, waarvan voor 89 mil joen door Singapore zelf werd af genomen. De belangrijkste export artikelen naar de Federatie waren melk en room(41 miljoen), elektri sche apparaten (25 miljoen) aard- olieprodukten (6 miljoen), chemische produkten (3 miljoen) machinerien miljoen) alsmede tabaksproduk- groenten, muziekinstrumenten en dergelijke. Aan luchtvaartuigen werd voor 15 miljoen naar de Fede ratie uitgevoerd. Hoewel de spanning op het verscheurde eiland Cyprus nog altijd aanhoudt, is de romantiek nog niet verdwenen: gisteren trad de 30-jarige Zweedse V.N.-soldaat Sture Jonsson uit Södertalje in het huwelijk met de 19-jarige Grieks-Cyprioti sche Anna Christon Cattau. Hier ziet men het paar bij het betreden van de Grieks-Ortho doxe kerk in Xeros. Democraten en burgerrechten De wet op de burgerrechten moet door alle Amerikanen in acht worden genomen en waar nodig moet de tenuitvoerlegging met rechtvaardig heid en doeltreffend worden opge legd. Dit staat in het deel van het Democratische verkiezingsprogram, dat handelt over de rassenkwestie en de gelükheid tussen de burgers. Vol gens het program moet echter voor rang worden gegeven aan de hand having van de orde. „Wü herhalen dat het naar onze overtuiging te ver oordelen is om ongeregeldheden te veroorzaken zonder acht te slaan op de rechten van anderen, hetzij men er op uit is de gelükheid van aUe burgers te ontkennen of juist om die gelijkheid erkend te krügen". Na te hebben verklaard dat geweld niet zal worden geduld, zegt de De mocratische partü dat zij alles in het werk zal stellen om de sociale en economische oorzaken van geweld dadige acties uit de weg te ruimen. Het partyprogram bevat in dit ver band een veroordeling van „extre- De nieuwe lichte tanks van 13 ton, die de Landmacht bij de Franse A.M.X.-fabrieken betrekt vertonen een zodanig gebrek, dat er niet mee geschoten noch in een terrein mee gereden kan worden. Vorige week is aan het licht ge komen, dat de ophanging van het kanon mankementen vertoont. Fran se en Nederlandse deskundigen verdiepen zich op het ogenblik in de vraag of het mankement hersteld kan worden. Een en ander is door een woordvoerder van het ministe rie van Defensie bevestigd. De tanks, die de gebreken vertonen zijp ingedeeld by in Nederland ge legerde eenheden, maar ook bü on derdelen van de in Duitsland gele gerde brigade. De lichte tanks waren oorspronkelyk uitgerust met een 75 mm kanon. Op wens van de Neder landse legerleiding werd dit kanon vervangen door een 105 mm kanon. De Landmacht heeft tot dusverre een honderdtal van deze tanks afgeno men. Hoeveel daarvan het gebrek vertonen is nog niet bekend. Het is niet de eerste keer. dat de Landmacht tegenslag ondervindt met het A.M.X.-materiaal. Vorig jaar werd bekend, dat de gepantserde per - soneelsvoertuigen gebreken vertoon den. Enige maanden geleden, by het verschünen van de defensienota, deelde staatssecretaris Haex mee, dat die gebreken ernstiger waren dan men eerst dacht. Niet alleen de druk- groep van de koppeling deugde niet, maar ook waren er moeiiykheden met de versnellingsbak en met oliekerin gen. De gebreken by de gepantserde personeelsvoertuigen vielen onder de garantiebepalingen. Of dat met de nu bü de tanks geconstateerde ge breken ook het geval zal zyn, is op dit moment nog niet bekend. mistische bewegingen, zowel van links als van rechts, met inbegrip van de extremistische handelwijze van organisaties als de communisti sche party, de Ku Klux Klan en het John Birch genootschap". Pogingen van senator Humphrey uit Minnesota om een compromis te vinden voor de kwestie-Mississippi, zyn op een mislukking uitgelopen. Hy stelde voor de „blanke" delegatie van voorstanders van de apartheid aan de conventie te laten deelne men, nadat de leden ervan zich on der ede verplicht zouden hebben, trouw te zyn jegens de gekozen kan didaten. De voornamelyk uit negers bestaande afvaardiging van de „De mocratische party van de vryheid" zou volgens Humphrey „broederiyk" moeten worden uitgenodigd de con ventie by te wonen. Deze delegatie liet echter weten, dat de oplossing onaanvaardbaar was en dat zy als volledig gerechtigde afvaardiging tot de conventie wenst te worden toe gelaten. Het feit, dat senator Humphrey met goedkeuring van het Witte Huis met een compromisvoorstel kwam, versterkt de indruk dat president Johnson hem al zou hebben uitver koren als kandidaat voor het vice- presidentschap. Een tiental aanhangers van de Amerikaanse nationaal-socialistische party van George Rockwell heeft gis termiddag in Atlantic City een be toging gehouden voor het gebouw, waar enkele uren later de Democra tische party conventie werd geopend. Voordat de politie kon optreden, wa ren de in kaki-uniformen met ha kenkruizen gestoken nazi's al slaags geraakt met een groep bezoekers van het strand van Atlantic City. Dit deel van de Amerikaanse oostkust wordt veelvuldig bezocht door Joden uit het 150 km noordelijker gelegen New York. De politie herstelde de orde en nam de jonge nazi's ln hech tenis. Uit het Leldsch Dagblad van i 25 Aug. 1864: Openbare en bijzondere i scholen. Er zijn te Leiden 2 i scholen voor arme kinderen, die kosteloos onderwijs genie- i ten; één, waar een schoolgeld van eéne cent daags wordt l geheven; één voor jongens en u één voor meisjes met 15 0 schoolgeld per jaarenz. Advertentie) Voorspoedig bevallen van een welgescha- J pen zoon Vrouwe Sophie j van Bönninghausen, geliefde 1 Echtgenote van Ferd. Dries- j sen. Legden, 24 aug. 1864.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1