Verkeer van invloed op toeristen-bezoek Vijf Leidenaars gewond bij verkeersongeluk Leiden bij avond (YI) Aantal overnachtingen sterk teruggelopen BIEDPROBLEMEN ST. RERNARDUS WINT J.P.-BEKER Zwemdiploma's voor 97 jongens en meisjes Volgens directeur VVV-Leiden: Enorme ravage HET LEIDSCH DAGBLAD gaat mee op vakantie Opgericht 1 maart I860 Maandag 24 augustus 1964 Tweede blad no. SIS'- De verkeerssituatie in Leiden is van grote invloed op het toe ristenbezoek. Het afgelopen seizoen geeft hoewel nog niet helemaal ten einde een teruggang van het aantal overnach tingen in Leidse hotels en pensions te zien, dit in tegenstelling tot delandelijke tendens: een groter aantal overnachtingen, vooral van buitenlanders. Verschillende hotels in deze stad hebben dit jaar geen beroep hoeven te doen op de particuliere adressen, waar zij doorgaans hun tekort aan bdden aanvullen. Dagbezoek „Leiden moet liet voornamelijk hebben van bezoek aan musea en het bezichtigen van het stedeschoon" aldus de heer G. van Weelden, de directeur van de VW in Leiden, in dat bezoek kunnen we enerzijds een vooruitgang constateren, maar aan de andere kant een belangrijke teruggang". Die toeneming van het bezoek betreft vooral het dag-be zoek. Dat zijn de mensen die een „dagje Leiden" aan doen. Als het slecht weer is komen veel badgasten van de kust naar Leiden om hier hun vermaak te zoeken. Maar het aantal mensen dat werkelijk Leiden als verblijfplaats heeft gekozen is belangrijk teruggelopen. Omleiding En dat wordt dan volgens de heer Van Weelden voornamelijk veroorzaakt door de omleiding van het verkeer om het centrum van de stad. De afsluiting van de Williel- minabrug heeft tot gevolg dat toe risten niet meer door het centrum van Leiden komen op weg naar de kust. Ze worden met een grote boog om Leiden Zuidwest heenge leid via o.a. Rijksweg 4a, Churchilllaan en komen dan op de Haagweg om vervolgens door te rijden naar de kust. Toen deze om leiding nog niet bestond kwamen deze toeristen voornamelijk bui tenlanders door Leiden en velen bleven dan overnachten of kozen hier hun verblijfplaats, omdat ze toch vlakbij de kust zitten. Bij slecht weer had het verblijf in de stad voordelen boven de nogal troosteloze geschiedenis in de kust- plaatsen. Die mensen die dan in Lelden bleven kwamen meestal aan kloppen bij het WV-kantoor in de Steenstraat. En hier ligt ook weer een oorzaak van het teruglopen van het aantal overnachtingen: de toeristen kunnen het kantoortje niet meer vinden. Door allerlei omleidingen en niet te vergeten het één-richtingverkeer Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f400- Cabaret „Pepijn" van Paul van Vliet Mr. Paul van Vliet, bekend van het Leids Studentencabaret en ook van diverse televisie-uitzendingen, thans assistent bij de juridische faculteit van de Leidse Universiteit, is, aldus „Het VacL" van plan, een eigen caba ret te vestigen in Den Haag. Hjj noemt het klimaat hiervoor zeer gun stig, want Den Haag houdt van ca baret. Het gezelschapje, dat Cabaret Pepijn" zal heten, wordt gevestigd in de Nieuwe Schoolstraat 21 23. Velen hebben reeds financiële steun voor de inrichting, welke in totaal plus minus f45.000 zal vergen, toegezegd. Het ensemble zal, behalve uit Paul. van Vliet, mede bestaan uit Liselore Gerretsen eveneens van 't Leids Stu dentencabaret, Ferd Hugas (van de mimeschool Wil Spoor), een pianist en wellicht nog een of meer anderen. Het zelfgeschreven programma zal „menselijk satirisch" enigszins op Den Haag afgestemd en in het algemeen „politiek parodistisch" zijn. Men denkt op 1 november te be ginnen en op vrijdag, zaterdag en zondag (des avonds om 9 uur) voor stellingen te geven. Voorts ligt het in de bedoeling, iedere week, later op de avond, na de voorstelling de gasten aan wie ook consumpties zullen worden verstrekt een attractie te bereiden, door kort aandacht te be steden aan personages en prestaties uit andere sectoren van het artistieke leven en daarvoor specialisten uit te nodigen. De zakelijke leiding is in handen van Paul van Vliet en Ferd. Hugas. de artistieke leiding berust eveneens bij Paul van Vliet. ALPHEN A. D. RI1N Bij val uit glijbaan arm gebroken De 13-jarige Nic. Windhorst uit de Leliestraat is zaterdagmiddag uit de glijbaan gevallen, waarbij de knaap zijn linkerarm brak. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis ta Leiden op vele wegen is het ondanks de bewijzering een hele toer om als vreemdeling het kantoor te vinden. Nieuwe bew ijzering „Maar hierin gaat binnen afzien bare tijd verbetering komen. De grootste verbetering voor ons wordt de verplaatsing van ons kantoor naar het Schuttersveld" zegt de heer Van Weelden. „Dan móeten de toeristen wel bij ons langs komen. Maar deze verhuizing zaïl nog wel enige tijd duren en in af wachting daarvan gaan we een betere bewijzering aanbrengen. Aan het begin van de route komt een groot bord, dat aangeeft dat er een weg volgt naar ons kantoor en die weg wordt dan weer aangegeven met borden en pijlen. Op die manier hopen we dat meer men sen het VVV-kantoor zullen vin den en dat daardoor het aantal toeristen, dat in Leiden blijft over nachten, groter zal worden." Het aanbrengen van deze borden en rich tings aanwijzers stuit trou wens op tal van moeilijkheden. Met allerlei instanties moet overleg worden gepleegd over de plaatsing van ieder bordje. Nu weer betreft het terrein van de gemeente, dan weer van het Rijk en serins moet Rijkswaterstaat er in gekend wor den en dan weer Provinciale Sta ten. Een hele puzzel! Toch zal de bewijzering deze winter aange bracht moeten worden en dat zal ook zeker lukken, aldus de heer Van Weelden. Veel Duitsers In de nationaliteit van de toeris ten is niet veel verandering geko men. Duitsers komen er nog steeds het meest, daarna komen dit jaar de Engelsen, terwijl de toeneming van het aantal Franse toeristen opmerkelijk is. „Ja, het zijn weer hoofdzakelijk Duitsers", is de mening van mevrouw Timp, eige naresse van een groot hotel aan de Stationsweg," maar de behoefte aan bedden was dit jaar beslist niet zo groot als andere jaren. Ik heb zelfs behalve in het bollensei- zoen geen beroep hoeven te doen op de reserve-capaciteit aan bedden op particuliere adressen, die ons ter beschikking staat". Toch was dit hotel in het seizoen wèl geregeld volgeboekt. Ook an dere hotels gaven een soortgelijk commentaar: veel Duitsers en een teruggang in de behoefte aan hotelruimte. Volend jaar zal het dus waar schijnlijk beter worden. De Wilhel- minabrug is dan weer open en het VW-kantoor onmisbare schakel tussen toeristen en hotels is dan beter te vinden. Uitbreiding Chr. Lyceum aanbesteed In een lokaal van het houten nood gebouw aan de Kagerstraat werd vanmorgen de uitbreiding en verbou wing van het bestaande schoolge bouw van het Christelijk Lyceum aanbesteed. De laagste van de 39 in schrijvingen was die van het Aanne mingsbedrijf Jan Buur N.V. uit Alk maar met een bedrag van f2.620.000. Daarna kwam de N.V. Duraco uit Den Haag met f 2.653.000. De hoogste inschrijver was Aannemingsbedrijf De Goede uit Soesterberg met een be drag van f 2.913.000. Parkeercontroleurs Per 1 september 1964 zijn in Leiden aangesteld als parkeercontroleur G. de Bruin en G. Gressie. Zij worden na een instructie door de gemeente politie belast met de controle op de naleving van de parkeervoorschriften in deze stad. Chaos op rijksweg Utrecht-Arnhem De rijksweg Utrecht-Arnhem, tus sen Veenendaal en Maarsbergen, is gisteravond tussen kwart voor acht Onze bridgernbriek VOETBALTOERNOOI VAN RCL St. Bernardus heeft voor de twee de achtereenvolgende maal de JP- beker veroverd in het toernooi, dat de Leiderdorpse voetbalvereniging RCL ieder .jaar organiseert. Het elftal van de Rijndijkers versloeg zaterdagmid dag het reserveteam van de Leider- dorpse voetbalvereniging met 32. Een uitslag, die voldoende bleek om de fraaie beker mee naar de Rijn dijk te voeren, want Oranje Groen en LDWS, de twee Leidse vierdeklas sers moesten in de voorafgaande weekeinden het loodje leggen tegen de RCL-mannen. In een vooral voor rust vlot en goed gespeelde ontmoeting kwam St. Bernardus na een half uur door De Boer op 01 en door dezelfde spe ler zelfs tot een 02 voorsprong. RCL kwam terug via haar linksbinnen (12) maar Wortman vergrootte op zijn beurt voor theepauze nog de voorsprong door een penalty te be nutten (13). De rust deed de Leiderdorpers blijk baar goed, want zij slaagden erin doelman Zandvliet nog een keer het nakijken te geven (23). Hierna probeerden zij weliswaar nog vaak de St. Bernardusdefensie te verschal ken, maar dat werd stopper Van der Zwaan en de zijnen toch te gek, re den waarom zij met man en macht de voorsprong verdedigden en trots met de door de voorzitter van RCL ds. P J. Honnef, uitgereikte beker naar de kleedtent togen. Het Bl-juniorenteam van RCL op zijn beurt nam de eerste prijs mee naar Leiderdorp na het door St. Bernardus georganiseerde voet baltoernooi voor Bl-junioren. De tweede plaats was voor de organise rende vereniging. Meerburg, Stomp- wijkse Boys en MMO legden beslag op de volgende plaatsen. Het toernooi wordt overigens zaterdag voortgezet wanneer de Al junioren in het strijd- park treden. Dezelfde verenigingen zullen weer deelnemen en de Tijm Lintsen beker zal dan worden uit gereikt aan die vereniging, die in beide toernooien de meeste winstpun ten heeft behaald. Tijdens het RCL-St.-Bernardus weekeinde luidden de andere uitsla gen: RCL Cl—St.-Bernardus Cl 3—1; St.-Bernardus B3RCL B3 61. Afscheid mej. drs. M. H. Goedman Mej. drs. M. H. Goedman gaat de Dr. Van Voorthuijsenschool verla ten. Maandag 31 augustus om 20.00 uur zal zij afscheid nemen van haar school op een bijeenkomst die te vens dient ter afsluiting van de vie ring van het 50-jarig jubileum van de school Bridgevraag dezer week West opent met drie harten, noord doubleert (informa tief), oost biedt drie schop pen. Zuid bestudeert zijn spel. Hij heeft: Sch. H B 8 5 Ha. 6 en vraagt aan west: „Wat betekent dat drie schoppen- bod van oost?" West ant woordt: „Geen conventie". Zuid besluit tenslotte te passen, west biedt vier har ten; noord doubleert en iedereen past. Nadat noord is uitgekomen, legt oost (de schoppenbieder) op tafel: Sch. 3 Ha. V 9 7 5 Ru. B 3 KI. H B 9 8 4 3 Vier harten gaat slechts één down, maar er blijkt zelfs vijf schoppen voor n.z. te hebben ingezeten. Protest van n.z. tegen het drieschop- penbod. Wat moet de wed strijdleider beslissen? Ant woord elders op deze pagina. Venlo hield onlangs voor de vierde maal zijn internationale bridge-(paren) toernooi. Het was er Limburgs gezellig. De sterke Nederlandse en diverse buiten landse spelers hadden acte-de-pré- sence gegeven, zodat aan vele ver eisten voor een prettig bridge- weekeinde was voldaan. Een schoonheidsfoutje leek mij de wed- strijdvorm: het is niet zo geslaagd om in zulk een kort tijdsbestek af valronden te laten spelen. De geluksfactor wordt veel te groot; beter is het, alle deelnemers beide dagen voortdurend in de arena te laten, alwaar om de hoog ste eer wordt gestreden. Het is niet prettig bijv. uit het hoge Noorden naar het verre Zuiden te reizen en dan in een voorronde met een half puntje tekort gewipt te worden. Niet dat mij dit trof, maar ik zag zaterdagavond al diverse teleurge stelde noordelijke gezichten. In de Venlose voorronden, was dit een moeilijk biedprobleem Sch. V B 7 6 Sch. H 8 5 2 Ha. A V 8 3 Ha. H 9 5 4 Ru. 4 W7Ü Ru.8 3 KI. A V B 5 z KI. 10 3 2 Goed contract Voor o.w. is vier schoppen of vier harten een uitstekend con tract er kon zelfs vijf gemaakt worden, omdat zuid klaverenheer had en zowel de schoppens als de hartens gunstig vielen. Dat diverse paren zelfs niet tot De enige nog in werking zijnde houtzaagmolen in Europa staat aan de Haagweg, langs de oever van de Rijn. Het is de mo len D'Heesterboom van de Fa. Noordman, die met zijn wente lende wieken het beeld in deze omgeving van Leiden beheerst. Juist omdat deze molen zo ka rakteristiek is houden de schijn werpers hem 's avonds in hun stralenbundels gevangen. Op deze foto komt de schoonheid van deze Hollandse molen wel heel duidelijk tot uiting. (Foto L.D./Holvast) In de zweminrichting „De Zyl" bergen. W. Holwerda, A. de Groot, hebben zaterdagavond 97 jongens en B R. H Koomans, D v. d. Mey, P. meisjes voor het zwemdiploma A of Het diploma B werd behaald door: B van de Kon. Ned. Zwembond ge- Meisjes: A. Gravemaker, L. Hoger - zal een contract ?w,om"ien- Welhaast traditiegetrouw dijk. J. Verkerk, W. Barendse. Y. behoefde er geen enkele van de door Weber, J Ladan, J. Vierkant, M. v. de heer H. Rol en zijn collega's op- Loon, E. A. - -- geleide jongens en meisjes worden Meershoek. drie in schoppen of harten kwa men was grotendeels te danken aan het feit dat zuid,met één rui ten opende west doubleerde noord paste wat moet oost bie den?? Sommige oosts kozen één harten (zo goedkoop mogelijk), waarna zuid (met een vrij sterk spel) drie ruiten bood. Wat moet west thans doen? O.w. staan kwetsbaar. Met open kaarten is het duide lijk dat hij drie (of zelfs vier) harten kan bieden, doch dan ver geet men dat oosts bod van één harten ook op een bijzonder zwak spel zou hebben kunnen geschie den, bijv. zelfs op Sch. 8 5 2, Ha. 9 5 4. Ru. B 8 6 3. KI. 10 3 2. Gaat west nu naar drie harten, dan is daaraan weinig vreugde te bele ven. Nu wil ik toegeven, dat niet altijd het oostspel zó slecht be hoeft te zijn, maar zelfs als het iets beter is (draai de hartens en de ruitens van drie harten gemakkelijk slag of twee te hoog kunnen zijn en dat kan dan een kostbare ge schiedenis worden. Twee biedingen Ik geloof, dat oost moet probe ren om tot twee biedingen te komen er daarbij vanuitgaande, dat n.z. hem vermoedelijk niet een goedkoop éénbod zullen laten spe len. Wij beginnen weer met: zuid één ruiten west doublet noord past waarop oost dus beter één schoppen kan zeggen. In het alge meen belooft een bod in een kleur, niet direct gelegen bóven de ge opende kleur (na partners dou blet) iets méér, dan het goedkoop ste bod. Dit principe behoeft men niet tot conventie te verheffen: het is simpele logica. Als dus zuid opent met één ruiten, west dou bleert, noord past en oost biedt twee klaveren, geeft oost, door het passeren van de mogelijkheden om één harten of één schoppen te bie den, aan althans enige redelijke kracht te hebben; hetzij in troef- lengte, hetzij in hoge kaarten. Bepaald heeft oost in die situatie niet nul komma nul. Biedt oost dus (na wests doublet) één schoppen zuid drie ruiten dan kan west passen of drie schoppen bieden. Past hij echter, dan zou ik met dit oostspel zeker nog drie harten proberen. Toege ven moet ik, dat oost „niet veel heeft", maar als zuid opent en vrij sterk nabiedt, terwijl west (kwets baar) kan doubleren, kan oost dan nog veel méér hebben dan twee heren?? Na het geschetste biedproces be reiken o.w. in elk geval een goede deelscore en west kan zelfs nog aan een manchebod gaan denken hij heeft een ideaal spel voor oost mee! Nog even merk ik op. dat ook geboden zou kunnen worden: zuid één ruiten west twee ruiten. Volgens de klassieke systemen is het west-spel daartoe te zwak, maar toch is het (mits vastgelegd tussen de partners» een nuttig bod en er lijkt weinig risico aan verbonden. Uiteraard zal men tevoren bekend moeten maken (bijv. op systeem- kaart) dat men dat bod niet als absoluut manchedwingend speelt. en half tien een ware rampweg ge weest. Doordat twee Duitse auto's, één uit Oberhausen en één uit Wup- pertal. enkele ogenblikken na elkaar door de middenberm schoten, ont stond een ware kettingreactie. Niet minder dan acht ernstig gewonden en een tiental lichtgewonden, onder wie vjjf Leidenaars, moesten in het Veenendaalse ziekenhuis worden op genomen. Zeer groot was het aantal beschadigde wagens, die of nog op hun wielen of gekanteld op en langs deze rijksweg stonden of lagen. De rijkspolitie en de Veenendaalse politie hadden hun handen vol om het verkeer in goede banen te lei den. Ziekenauto's reden af en aan om alle gewonden op te halen en te transporteren, terwijl de takelwa gens het niet minder druk hadden om alle wrakken te bergen. Kilometers lange files, zowel in de richting Arnhem als in de richting Utrecht, vormden zich in een omme zien. Het werd op een bepaald mo ment zo erg, dat de politie zich ge noodzaakt zag het verkeer, dat uit de richting Arnhem kwam, bij Vee- uit Oberhausen, die met zijn auto door de middenberm schoot en pal op een personenauto, bestuurd door een Leidenaar, reed. In de Duitse auto zaten drie man, die allen zwaar gewond naar het ziekenhuis werden overgebracht. In de auto uit Leiden zaten vijf personen, van wie één zwaar en vier licht werden gewond. Eij deze aanrijding raakte ook een echtpaar uit Wijdenes betrokken. De vrouw moest ernstig, de man licht gewond naar een ziekenhuis worden overgbracht. Een moment later schoot enkele meteis verder een Duitser uit Wup- pertal door de middenberm op een Nederlandse wagen. Van de Duitse inzittenden werd één persoon ernstig en twee lichtgewond. De vijf inzitten den van de Nederlandse auto wer den lichtgewond. Ondertussen reed een automobilist uit Eerbeek weer op een Duitse wagen, die afremde. De automobilist en zijn vrouw wer den eveneens ernstig gewond. Terwijl het verkeer zich ophoopte, gebeurden er hierna nog verschillen- nendaal van de rijksweg af te diri- de kleine kettingbotsingen, waarbij geren. Omstreeks tien uur was de toestand op de weg weer normaal. vee* ma*ene'e schade werd opgelo- Het eerste ongeluk dat gebeurde, Pen en enke,e Personen licht wer- werd veroorzaakt door een Duitser I den gewond. Antwoord op bridgevraag: Daar het drie-schoppenbod moeilijk een „conventie" kan zijn, wordt het) protest afge wezen. Oost mag bieden wat hij wil en het psychologische schoppenbod is volkomen normaal bridge (het is slechts sullig, dat n.z. erin zijn gevlogen). Verder be hoort de als hij het gehele geval precies te horen krijgt (dus óók wat zuid aan west vroeg), de zuidspeler een reprimande te geven. Zuid heeft getracht met zijn vraag, aan noord te sugge reren dat hij (zuid) schop penkracht had maar dat hij te zwak was voor het doen van een bod. Deze „vragerij" die men vaker te genkomt, is uiterst onbe hoorlijk en wedstrijdleiders dienen er met kracht tegen op te treden. Als zuid het drie-schoppenbod van oost had gedoubleerd was er na tuurlijk niets aan de hand geweest. Crama, Visser, J. M. afgewezen. Voor het diploma A slaagden: Meisjes: E. Bekooi, M. G. K. Jan sen, J. Mulder, C. Kruider, M. J. v. d. Hoed, A. Blansjaar, C. L. Minge len, J. M. Beekman, J. Bekkering, A. M. Furenhout, M. v. Loon, J. Pas man, W. Otgaar, E. Engelsman, F. A. Dubbelaar, I. Uitenhout, E. M. de Graaff, H. Singerling, N. Klinkhamer M. v. Waveren, F. v. d. Berg, L. v. d. Berg, F. Eradus, L. Klippel, F. v. d. Mei, C. Sloos, F. Roelandsche, S. Pennenburg, M. v. d. Kooi, L. v. Slingerlandt, M. Mulder, B. Pouw, M. Zweistra, A. v. d. Mee, J. Brandt, M. v. Kruispunt, L. Koenen, R. Ver ver, C. Wassink. Jongens: H. A. N. Rietkerken, K. Varkevisser, K. Nievaart, J. J. van Waveren, J. de Boer, A. Stouten, A. Crama, J. v. d. Nat, G. J. Onvlee, K. Hogenes, B. Kluts, H. v. d. Meel, R. Weber, H. v. d. Voort, W. A. v. Ton geren, D. van Tongeren, E. Plomp, J. Mulder, C. J. v. d. Linden, W. F. M. Bekkering, J. Bentvelden, P. v. d. Berg, W. Kromhout, T. de Hooff, H. Nolkes, M. C. Varkevisser, A. v. Bar- neveld, W. v. Barneveld, H. Sloos, W. v. d. Voort, P. Meershoek, R. Steen- Jongens: P. v. d. Berg, J. G. Stee houwer, R. Schrijver, H. van Dam, H. Pauw. D. Honders, H. C. Krom hout, S. Starre.. Afgewezen geen. Eigen ziekenfonds van Belgische dokters (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische dokters hebben een eigen ziekenfonds opgericht. De Fe deratie van geneesheren, die ook zo'n grote rol heeft gespeeld bij de recente arts-stakingen, wil zich na melijk niet aansluiten bij „een con fessioneel of by een politiek zieken fonds". De dokters zyn echter als ge volg van een nieuwe wet op de zie kenfondsen waaroverindert.yd de her rie tussen de regeding en hun bond was begonnen, ver plicht zulks te doen. Vandaar dat de federatie nu een eigen zieken fonds heeft opgericht. Het zal ech ter ook openstaan voor beoefenaars van andere vrye beroepen. Advertentie ZONDER EXTRA KOSTEN, maar alleen, als U onze voorschriften goed opvolgt. tr U maakt gebruik van de wekelijks in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 15 cents postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. Niet opbellen, want telefonische opdrachten worden niet in behandeling genomen. Weekabonnees moeten niet vooruit betalen; voor de weken waarin zy met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wy voor die weken een kwitantie aan. Wy werken gaarne mee aan een prettige vakantie, maar U moet ons Uw volle medewerking schenken. Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt HUISADRES: Woonplaats:.. Kwartaal abonnee doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES: Conimunistenleider in VS overleden Benjamin Davis, secretaris van de communistische party van de VS. is zaterdag na een langdurige ziekte in New York overleden, zo is gister avond door het partybureau be kendgemaakt. Davis een neger, was 60 jaar. Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3